Schiedam: meer uitwisselingen Sint krijgt ook politiek tintje VTM kiest op jubileum ook voor schitterende natuur 033 Boerma begraaft strijdbijl niet s VIAARDSNOS DAGBLAD SGHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT File bij intocht Contacten met partnersteden krijgen flinke impuls Sint prijst milieubeleid Ongebruikelijk welkom in Maassluis - Zwarte Zak voor lakse gemeente H FABER I f °Prichting JS 'S Raadselachtige steekpartij Kogels door woonkamerraam WATERWEG jfff^lBredeHave^iraat 6. 3131 BCviaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vardingen. Telefoon: 010-4343229. 4382066,4350557 - sportredactie: 4345309" MAANDAG 21 NOVEMBER (983 PAGINA 11 Vlaardingen De in tocht van Sinterklaas in Vlaardingen ver oorzaakte zaterdag morgen een lange file op de Van Beethoven- singel. Honderden ge zinnen begaven zich 's morgens vroeg via deze doorgaande weg per auto naar de Maas boulevard om de aan komst van de Spanje gade te slaan. Het schip van de goed heiligman kon dit jaar de Vlaardingse haven niet in wegens het werk aan de sluis en de spoorbrug, maar het afmeren aan de Maasboulevard bleek zo'n gek alternatief nog niet Het publiek had er volop de ruim te, terwijl het aan de havenkade altijd drin gen was geblazen. Ook het parkeren bleek bij de nieuwe ontsche- pïnsgplaats minder problemen te geven. De Sint lijkt zijn ver jaardag in Vlaardin gen dit keer uitbundi ger te gaan vieren dan ooit Hij bracht zoveel Pieten met zich mee, dat er een tweede schip moest worden ingezet Deze perso neelsuitbreiding InnrCiÖCI \/AM nrTD WCI nm nmi«iiii«mmiiiiimii iny houdt waarschijnlijk verband met het dub bele jubileum bij de CJV Liefde en Vrede, die dit jaar voor de vijftiende keer de in tocht organiseerde en van de gelegenheid gebruik maakt om meteen het 40-jarig be staan van de fïlmcom- missie Pico te herden ken, In het wagenpark van Sinterklaas rijdt daarom een postwa gen mee, waar de kin deren hun tekenin gen, brieven en kleur platen voor de jarige Fico kunnen inleve ren. Was het zaterdag druk aan het havenhoofd, ook in de binnenstad kon de Sint rekenen op een warm onthaal. Rond het stadhuis, waar burgemeester Fred van Lier een paar welkomstwoor den sprak, hadden zich honderden kinde ren en hun ouders ver zameld. In de loop van de dag bracht Sint Ni- colaas bezoeken aan Vlaardingse winkel centra, op de voet ge volgd door zijn Pieten. Schiedam Hadden Vlaardingen en Maassluis het zaterdagochtend droog kun nen houden, toen Sinterklaas "s middags bij het Schiedamse stadhuis arriveerde zag hij tegenover zich een haag van paraplu's. Het regende stug, en zijn medelijden ging uit naar alle deelnemers aan de Schiedam se Marathon. Maar het leek wel alsof de regen de kin derschare niet kon deren.,Toen Sinter klaas gesproken had dat iedereen natuur lijk weer zijn schoen kan klaarzetten, steeg er een spontaan gejuich op uit tientallen kleuterkelen. Loco-burgemeester Chris Zijdeveld was zichtbaar geamuseerd om al die blijde geluiden. Bovendien had Sint Ni- colaas hem even tevoren gecomplimen teerd'. „U doet, meneer Zijdeveld, veel voor het milieu en dat doet mij genoegen". De Sint ging daar overigens niet verder op in, want de kinderen kwamen voor hem en zijn zwartepieten, en niet voorpolitiek. Het was voor het tweede achtereenvolgen de jaar, dat burgemeester Scheeres de ont vangst van Sinterklaas overliet aan loco burgemeester Zijdeveld. Maar aan de bo terletter was te zien, dat de Sint daar niet goed rekening mee had gehouden. De wet houder, met burgemeestersketting op het blauwe kostuum, kreeg van de bisschop een banketletter in de vorm van een S... „van Südeveld", veronderstelde men in het stadhuis. Na de ontvangst van Sinterklaas stond een paardetram klaar, waarin kinderen mee konden rijden door de stad. Maar op de Hoogstraat moesten de twee paarden voortdurend halt houden, want het was zeer druk. De meeste mensen begaven zich overigens op weg naar huis, verregend als zij waren tijdens het wachten langs de Lange Haven, waar de Sint doorheen was gevaren op weg naar het stadhuis. De Sint kwam zaterdag niet op een lege kade aan. Hij wuifde naar een onafzienbare schare kinderen, die ook hun ouders hadden meeqe- bracht. Maassluis De Maassluisse bevolking ziet in Sinterklaas duidelijk meer dan een kin dervriend. In de Eerste Stad aan de Water weg blijkt de vergrijsde bisschop ook door te gaan voor dé trouble shooter van de late jaren tachtig. Zijn welkom in de historische havenkom zaterdagmorgen maakte duidelijk, dat Maassluis meer van de Sint verwacht dan enkel goed gevulde schoenen. Tegenstanders van de bebou wing van het Schanseiland wek ten de goedheüigman op eens een goed woordje voor hen te doen bij burgemeester Hans van Es. 's Nacfyts hadden zij op de be tonnen staketsels van het ge wraakte woningcomplex in aan bouw de leuze gekalkt Sint en Piet, dit past hier niet. Het protest was vanaf de Spanje, waar de Sint aan de reling stond om de onafzienbare kinderscha re toe te wuiven, duidelijk lees baar. Maar nauwelijks had de Spaanse gast de tekst op zich la ten inwerken, of hij werd ver rast door twee boven het water zwevende reuzebatterijen. Een grapje van de brandweer, die daarvoor speciaal een ladderwa gen had ingezet? Nee, zo bleek even later: het stuntje maakte deel uit van de anti-batterijen campagne van de gemeente. Want volgens burgemeester Van Es is Sinterklaas bij uitstek de autoriteit om de Maassluisse jeugd te wijzen op het bestaan van de batterijbak. Daarin kun nen zij de afgedankte energie bronnen van Bun walkmans en radio's kwijt, zonder dat het mi lieu schade oploopt, zei de burge meester in zijn welkomstwoord. Waarna leerlingen van de Sint Anthoniusschool de goedheilig man vergastten op een versge- componeerd batterijlied. De bur gemeester wilde ook nog kwijt dat, als Sinterklaas zich inder daad aan de zijde van de milieu activisten schaart, hij de kran- tenbezorgende schooljeugd maar eens moet wijzen op al dat afval in de plantsoenen; „Trouw, De Telegraaf, het Vrije Volk, al die dagbladen zwerven zomaar door de struiken". door CAREL VAN DER VELDEN in Vienna Vienne De Schiedam se delegatie in Vienne heeft dit weekeinde nut tige contacten opgedaan 'om de internationale uitwisseling van scholie ren en sporters nieuw le ven in te blazen. Bleven de contacten op cultureel en sportief terrein tot nu voorna melijk beperkt tot contacten met het Westduitse Esslingen, burge meester Reinier Scheeres heeft goede hoop dat het Franse Vien ne, het Britse Neath en het Joe goslavische Velenje het komen dejaar ook worden bezocht door groepen Schiedammers. De Schiedamse delegatie in Vienne, onder wie ook wethou der Aad Wiegman en de raadsle den Gé Brouwer (PvdA) en Stem Rosman (CDA), namen dit weekeinde deel aan de confe rentie van Europese partnerste den, waar Schiedam sinds 1964 deel van uitmaakt, Ook dit weekeinde bleek weer, dat Schiedam niet bepaald tot de ac tiefste leden van de Villes Jume- lageskan worden gerekend. Het 30-jarig bestaan van de ste denband had Esslingen bijvoor beeld geïnspireerd tot het af vaardigen van een. scholieren koor met 90 leden, terwijl de Ita liaanse delegatie uit Udine zich eveneens liet vergezellen van eengroep zangers. Schiedam beperkte haar afvaar diging tot een 2ware politieke delegatie. De Franse organisato ren wilden maar al te graag we ten, dat de Jumelage dit jaar 30 jaar bestaat. Rond net eigenlijke doel van het samenzijn, de ple naire zitting van de partnerste den, was het programma zo vol gepropt met culturele manifesta ties, excursies, lunches, diners en borrels dat de Schiedammers amper de gelegenheid kregen om 'op eigen houtje' de stad te verkennen. Het verblijf bood de Schiedam mers wel een uitgelezen moge lijkheid om de contacten met de partnersteden wat meer inhoud te geven dan een jaarlijks treffen van enkele politieke kopstuk ken. Burgemeester Reinier Scheeres sprak uitvoerig met de Britse delegatie over een cricket- uitwisseling, terwijl Gé Brouwer zich inspande om een groep scouts onderdak te geven in het J oegoslavische V eienje Gé Brouwer vindt dat Schiedam pas een echte partnerstad is, als op termijn minstens tien procent van de Schiedamse bevolking een bezoek heeft gebracht aan een van de partnersteden. Met name via het informele circuit trachtten de Schiedammers hier, dit weekeinde aanzetten toe te geven. De conferentie, die met zeventig deelnemers erg zwaar bezet was, had door de gebrekkige verga derdiscipline vele uren nodig om de'financiële en organisatorische problemen te inventariseren, die met de uitwisseling samenhan gen. De Duitsers en Italianen gooiden bovendien een flinke portie in- tematïonele politiek in de arena, hetgeen het aimabele delegatie lid Graham Hughes uit Wales deed verzuchten: „Het lijkt hier het Europese parlement wel. Ik hoor hier verhalen over milieu vervuiling, Derde-Wereldpro blematiek en contacten met het Oostblok. Volgens mij kunnen wij ons beter beperken tot de uit wisselingen". Met name de Essljngers gaven de Schiedammers een indruk, hoeheter in een Duitse raad aan toe gaat. Burgemeester Dieter Deuschle liet op een gegeven moment weten, dat Esslingen geen voorstander is van hulp aan de Derde Wereld. „Hoe bedoel je, Esslingen", interrumpeerde raadslid Reinhold Riedel van de Grtinen. „De CDU, namens wie u spreekt, vertegenwoordigt slechts de helft van de bevol king". Deuschle, bits replice rend: „Wij zijn hier niet om de ReinierScheeres, Slem Rosman en Aad Wiegman, met koptele foon op tijdens de conferentie. Tien tolken zorgden ervoor, dat de Schiedammers ook de Spaan se, Franse en Italiaanse inbreng konden volgen. Esslingse politiek te bespreken" waarmee de discussie op auto ritaire wijze werd afgebroken. „Die Riedel zal de volgende keer wel niet meer mee mogen", liet wethouder Aad Wiegman zich knipogend ontvallen. De Schiedammers zagen het cir cus in de loop van de vele uren, dat de bijeenkomst duurde, met stijgende verbazing aan. De de legatie, gewend en gehecht aan korte vergaderingen, nam ech ter niet zoals Hughes de term Europees parlement in de mond. Waarschijnlijk gingen de ge dachten uit naar de Vlaardingse gemeenteraad. Wal je daarmee bedoelt, valt in een internationa le arena echter moeilijk uit te leggen. Vlaardingen Er zijn volop gemeenten die gekandi deerd zijn voor de Gouden Zak, de prijs van de Vereni ging Tegen Milieubederf voor het beste afvalbeleid. Maar er zijn ook nog steeds gemeenten, die niets of nau welijks wat doen aan het af valbeleid. En daar heeft de VTM de Zwarte Zak voor in petto. Consulent milieu educatie Dick Brand houdt overigens nog even voor zich, wie dit jaar de prijswin naars zijn. Brand werkt sinds 1984 vast bij de VTM. Zijn taak bestaat vooral uit het mondiger ma ken van mensen ten opzich te van milieuproblemen. Met de tentoonstelling 'Af val, stink er niet in' reist hij heel Zuid-Holland door. De bedoeling hiervan is om ge meenten en particuliere verenigingen bewust te ma ken van het afvalprobleem. „We propageren gescheiden afvalverwerking. Neem nu gewoon huisafval. Wanneer je dat gaat analyseren, zie je al gauw dat ruim 50 procent geschikt is voor composte- rïng. Doodzonde om dat de lucht in te blazen". door JOLANDE VAN DER GRAAF Vlaardingen Tegen een gitzwarte lucht vaart de stoomboot van Sinterklaas de haven van Vlaardingen'binnen. Uit de schoorsteen van het schilderachtige scheepje komen dikke slierten rook. WiiéËii Geveikachei XG-30-TK H. v. Kooïl showroom: Oosthavenkade 14 vlaarcfingen 4343213 „Kijk, dat is nu luchtverontrei niging", grapt een van de leden van de jubilerende Vereniging Tegen Milieubederf in en om het Waterweggebied (VTM). Hoofd schuddend stapt de man aan boord van de rondvaartboot Dia ne, die wat verderop ligt afge meerd. VTM-voorzitter Hiep Boerma fungeert vandaag als gastheer. Hij ontvangt ruim 80 leden van zijn vereniging, die voorzichtig de wiebelige loopplank van de rondvaartboot betreden. Het 25- jarig bestaan van de VTM wordt gevierd met een immense tocht langs Rotterdam, Dordrecht en het Botlek-gebied. „Vandaag dobberen we niet al leen langs vervuilde havens", deelt Boerma opgewekt mede. „We varen ook langs schitteren de natuurgebieden. Dat wordt dus echt genieten". Al schommelend vaart de Diane de haven van Vlaardingen uit. Voorzichtig neemt de voorzitter, die absoluut geen zeebenen heeft, plaats op een van de ban ken op het dek. Over 'zijn' club weet hij genoeg te vertellen en al snel zit Boerma op de praatstoel. Wanneer we de Windmïll-fa- briek passeren, wordt de toon van het gesprek wat ernstiger. Hier is het tenslotte allemaal mee begonnen... „Ik ben er van het begin af aan al bij. Je moet weten dat de VTM voortkomt uit een actiegroep, die in 1963 een bezwaarschrift tegen Delta Chemie indiende. Dat was de voorloper van het huidige WIndmill-concem. Toen Vlaardingen na de brand bij datzelfde bedrijf op 4 novem ber '63 ontsnapte aan een ware ramp, was het bestaan van onze club een feit. Binnen no time hadden we ruim 350 leden. Alle maal inwoners van Waardin- gen, trouwens". Succes Sinds 1963 is de VTM actief op alle fronten die met het milieu te maken hebben. Niet zonder suc ces, overigens. In 1970 wist de vereniging de sanering van het Rijnmondgebied te bewerkstel ligen. Leden van de VTM gaven commentaar op technisch gebied tijdens zittingen van de gemeen ten Vlaardingen en Rotterdam en van Rijnmond. Verder wer den regelmatig de echte boos doeners bezocht: de fabrieken, die stankgolven of smog veroor zaakten. Vanaf '74 nam de Vereniging Tegen'Milieubederf deel aan ac ties tegen bodemverontreiniging en geluidsoverlast Ookdekatte- pisstank van olieraffinaderijen, werd aangepakt „En vergeet onze huidige succesjes niet", ver volgt Boerma. „Voor de kust van Voorne-Putten mogen in elk ge val geen giftige slakken meer gebruikt worden om kunstdui nen mee te bouwen. En de AVR, de Afval Verwerking Rijnmond, moet tegenwoordig rookgasrei niging toepassen". Momenteel telt de VTM ruim 600 leden. Niet alleen meer af- j komsiig uit Vlaardingen, ook in- j woners van Voome-Putten en j Maassluis hebben zich onder de VTM-gCiederpn geschaard. J Vandaag znn alleen de 'echte' ac- tivisten aanwezig. Gewapend |h met fototoestellen staan ze aan -3 dek en bekijken ze met kritisch JH oog de omgeving. Benedendeks g| ruikt het naar kippesoep. Een 81 echtgenote van een VTM'er houdt het voor gezien. Terwijl het Noordereiland voorbijglijdt, 9 De rondvaart van de jubilerende VTM werd besloten met een re ceptie aan boord van de Diane in deVlaardingse haven. concentreert zij zich op haar neemt een flinke slok jus d'oran- breiwerkje. De Vlaardingse wet- ge en kijkt genietend naar bui houder Bas Goudrïaan (PvdA) ten. „Wij staan erg positief tegenover deze vereniging", zegt Goudri- aan. „De mensen van de VTM Vlaardingen De Vereni- tisch naar zijn eigen beweging. ging Tegen Milieubederf ..Door de economische crisis I (VTM) piekert er niet over e" door de politieke verhou- 1 de strijdbijl te begraven. I „De strijd voor een schoon milieu .gaat door", aldus l voorzitter Hiep Boerma za- j terdag tijdens de jubileum- viering. I Onlangs schreef VTM-lidWil- l lem van Noort een proef- schrift over müieu-organisa- ties. De socioloog was ook kri- meeste milieu-organisaties veranderd. Over het algemeen kun je zeggen, dat deze instel lingen zien wat gematigder op stellen", aldus Van Noort. ■;JJe VTM weet zich redelijk te handhaven en houdt het club je bij elkaar. Maar wanneer je de beginperiode van onze ver eniging bekijkt, zie je dat bij eenkomsten toen massaal bij gewoond werden. Dat is nu écht niet meer zo. De hele VTM steunt op een klein club je activisten. Zonder deze mensen stort ook onze vereni ging als een kaartenhuis in een Wanneer het aan voorzitter Boerma ligt, gebeurt dal voor lopig niet. „Oh, nee", zegt hij resoluut. „Voor de eerstko mende vijf jaar hebben we grote plannen. Het enige ver schil met vroeger is, dat we nu met veel grotere milieubedrei gingen te kampen hebben. Neem de bodemverontreini ging of onze vuile Rijn. Dat zijn geen landelijke proble men meer, maar Europese j aangelegenheden. En wat dacht je van het gat in de ozon laag? Dat probleem vergt zelfs wereldwijde bemoeienis". „Op plaatselijk niveau blijven wij als VTM volop actief. We vinden het fantastisch leuk werk. Vooral contact met al lerlei mensen en instanties on derhouden, is zo interessant. Eigenlijk is het een regelrech te uitdaging". blijven ons beleid kritisch vol gen en dat werkt voor ons ook stimulerend. Je zou kunnen zeg gen dat ze ons wakker houden. Nu is er in de gemeente Vlaar dingen al veel ten goede veran derd, maar ik vind het prima dat de boel desondanks toch in de gaten wordt gehouden". De tocht gaat verder over de Oude Maas en voert langs Dor drecht en Puttershoek. Bij de schitterende grienden van Rhoon worden de verrekijkers grootschalig ter hand genomen. Schril is het contrast met het Botlek-gebied, waar we enige tijd later(doorheen varen. „De meeste problemen hebben we eigenlijk met -overheidsbe drijven, zoals de AVR", vervolgt voorzitter Hiep Boerma. „Die pakken de milieuproblemen niet snel genoeg aan. Natuurlijk is een bedrijf als de Shell een grote vervuiler die alleen maar op winst uit is, maar toch doen dat soort bedrijven veel meer aan verbeteringen. En in elk geval werken ze een stuk sneller". Een van onze tegenliggers is de Jacobus Broere, een zusterschip van de beruchte Anna Broere. Met gemengde gevoelens wordt het schip bekeken. Wanneer er enkele aalscholvers voorbij vlie gen, klaren de meeste gezichten weer op. De vreugde is echter, van korte duur; uit één van de dunne schoorstenen aan wal kringelt felgele rook de lucht in. „Hoe is het mogelijk?" zucht een ouder lid van de vereniging. „Die troep blazen ze dus nog steeds de lucht in. Watje ziet zijn nitreuze dampen, uiterst schade lijke stikstofverbindingen. Dat ze daar nou niks aan willen doen..." Wanneer we de kunstmestfa- briek voorbijvaren, komt de ha ven van Vlaardingen weer in zicht De echte Vlaardingers herkennen ogenblikkelijk de ty pische lucht die je er kunt rui ken. „Ha, de Windmill. We zijn weer thuis", zegt een jongeman. alle merken meestal klaar terwijl u wacht da's pas service! Burg. H. Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel. 010-473 82 22 Schiedam Een 21-jarige Schiedammer is zaterdagmor gen rond half twee met steek wonden in zijn schouder naar het ziekenhuis gebracht Het slachtoffer werd door de politie aangetroffen in de buurt van jongerencentrum Aladdin aan de De Meesterstraat De aanlei ding van de steekpartij is niet duidelijk. Met de jongeren, die om het slachtoffer heen stonden, kon de politie volgens een woordvoerder 'geen aansluiting krijgen'. Op het fietspad bij de Polder vaart werd zaterdagavond een 14-jarige jongen met een mes be dreigd. Hij fietste na een feestje op scholengemeenschap Spie- ringshoek naar huis, toen een 16- jarige jongen hem beval zijn jas af te geven. Doordat hij snel ge hoorzaamde, bleef de scholier Schiedam Een gezin aan de Meeuwensingel is net slachtof fer geworden van een geheim zinnige aanslag. De heer des hui zes werd zondagmorgen rond half zeven gewekt door enkele harde klappen. In de ruit van de woonkamer zaten vijf kogelga ten. Een politie-onderzoek le verde niets anders op dan de voetsporen van een onbekende en enkele fragmenten varr ko gels. Niet bekend is of het om een vuurwapen ging dan wel om een luchtdrukpistool. De bewoners konden geen enkele reden opge ven voor het gebeuren. Ook de politie kan nog geen touw aan deze geschiedenis vastknopen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1