Franse partnerstad kent Schiedam niet WATERWEG SPOUT 'Iedereen is gelijkwaardig" Protest UVG SPORTAGENDA Jeugd houdt ook Jan Simons wakker Reünie Springplank Zuinig feest EHBO :Videocursus jongeren -Rommelen voor Gusto Mobiele communicatie Opbrengst collecte .Visiteclub begonnen Vienne heeft lange internationale traditie Bouwen in toekomst 'Makkie' voor DWS Ooievaars mist kans NAPRATEN MET ïachtig jaar geleden werd de school in de Prins Hen- rinks tra at fantasieloos School E gedoopt Later en ;opk daar was weinig creatief denken voor nodig TCerd het de Prins Hendrikschool. Tegenwoordig Hebben de leerlingen les op de Springplank. Scholieren uit alle periodes van het Destaan van de school zijn vrijdag welkom op een reünie. Het weer zien. van oud-leerlingen en leraren met de mensen, aie nu op de Springplank les geven of les ontvangen, is juist nu gepland omdat het oude schoolgebouw bin nenkort wordt gesloopt Op de plaats van de school bullen woningen verrijzen. De Springplank gaat er prat op dat heel wat promi nente Vlaardingers daar onderwijs hebben ontvan gen. Wethouder Arij Maarleveld was één. van hen. De afdeling Vlaardingen van de EHBO viert zater dag op sobere wijze het 60-jarig bestaan. Voor een groot feest heeft de afdeling geen geld. Bovendien .moet de EHBO binnenkort haar leslokalen in het voormalige Weeshuis ontruimen. Datis ook geen re den tot feestvreugde. Het feit dat op 20 november 1928 de afdeling werd opgericht moet echter wel worden herdacht, vindt de jubileumcommissie. Het initiatief van K. van der Poel, die met de heren Toorn, Halewijn, Van' Ingen, "Van der Windt en mejuffrouw Helleman het eerste bestuur vormde, heeft geleid tot een bloeiende vere niging, die al talloze mensen heeft bekwaamd in het geven van eerste hulp bij ongelukken. De afdeling heeft bovendien een actieve brigade, die een oogje in *É»et zeil houdtbij sportevenementen, pet jubileum wordt zaterdag gevierd in de gymnas tiekzaal van de technische school aan de Deltaweg, ym half twee begint daar een EHBO-wedstrijd voor ^groepen uit de kring Schiedam. Na die westrijd .wordt er een receptie gehouden. Die zal naar ver wachting om half zes beginnen. "Jongeren van IS tot 19 jaar kunnen vanaf 1 decem ber twaalf donderdagavonden achter elkaar een vi deo cursus volgen. De cursus wordt telkens tussen half acht en negen uur gegeven in buurthuis De Fij- pelaar aan de Willem Pijperstraat. Alle deelnemers leren de camera te bedienen, zij acteren zelf en zij re gisseren het verhaal dat de deelnemers samen be denken. .Met het oog op het 35-jarig bestaan in 1989 houdt het 'Schiedamse tamboer-, trompetter- en majorette korps Gusto drie weekeinden achtereen een rom- .melmarkt Deze vindt plaats in het schoolgebouw ■aan de Warande 150, dat eerder dit jaar door Gusto Werd gekraakt. Naar verwachting mag het korps er .van de gemeente blijven, xn elk geval de komende tien jaar. Wethouder Aad Wiegman heeft toegezegd Voor verwarming te zorgen. iMaar waarschijnlijk zal Gusto de verbouwing uïtei- ^■gen middelen moeten bekostigen. De drie rommel- hmarkten worden echter in de eerste plaats gehouden -in het kader van het naderend jubileum. De rommel markten vinden plaats op 25 en 26 november, 2 en 3 Idecember en 9 en 10 december. Op vrijdag duurt het ••van 's ochtends tien tot 's avonds negen uur, op zater dag steeds van tien uur tot 's middags vier uur. Gusto 'vraagt om spulletjes voor de rommelmarkt. Wie iets ■beschikbaar heeft, kan Fleuni Altorf bellen: 4263166. 'Na afspraak zal TTM Gusto graag de spulletjes opha ken. -Aan de tentoonstelling 'In 't licht van de tijd', die in het kader van het 75-jarig bestaan van het Schie- 'dams elektriciteitsbedrijf in de bibliotheek aan het -Bachplein wordt gehouden, is een nieuwe beziens waardigheid toegevoegd. Tot en met 2 december is "daar nu ook mobiele eommunicatie-apparatuur te zien, zoals die bij voorbeeld door de ONS wordt ge bruikt De jaarlijkse collecte voor Jantje Beton heeft in Schiedam 10.539,40 opgebracht Dat geld hebben 150 collectanten in de verschillende wijken opge haald. Een deel van het geld gaat naar de landelijke organisatie. De rest wordt gestort op de rekeningen .van de scouting, peuterspeelzaal Pippeloentje en •■Klubhuis Zuid. Na het succes met de visiteclubs, die door verzor gingshuis Frankeland zijn opgezet, is gisteren in Schiedam-Zuid met zo'n zelfde club gestart. Het fe nomeen visiteclub is in het leven geroepen met de bedoeling bejaarden eenmaal per week de gelegen heid te geven met elkaar in contact te komen. De re- pcties, nadat Frankeland met dat initiatief op de proppen kwam, waren zo positief dat ook wijkpost Zuid van het Gecoördineerd Oudererenwerk ermee .wilde beginnen. Uit de ervaringen, die in Frankeland zijn opgedaan, Is gebleken dat de club in een behoefte voorziet. De meeste bezoekers zijn blij dat 'dat een2ame gevoel' al thans voor één dag in de week wordt weggenomen. De opzet van de club is dat de oudexen een dag lang bij elkaar zijn, met elkaar praten, spelletjes doen en ook gezamenlijk eten. Wijkpost Zuid kan voor de begeleiding van de nieu we visiteclub nog vrijwilligers gebruiken. Rotterdams Nieuwsblad dinsdag 22 november 1988 door CAREL VAN DER VELDEN in Vienne Vienne „Wat zegt u, Schiedam?" De barman van café De la Temple heeft van Schiedam nog nooit gehoord. „Mijn broer heeft wel eens men sen uit Esslingen op be zoek gehad, maar onze an dere partnersteden ken ik eigenlijk niet". Het gemoedelijke café De la Tem ple staat pol naast de Romeinse tempel van Augustus en Li vie in Vienne. De barman hier is repre sentatief voor de inwoners van Vienne. Zijn reactie geeft aardig weer, hoe het met de naamsbe kendheid van Schiedam in de Zuidfranse partnerstad is gesteld. En toch maakt Schiedam al sinds 1964 deel uit van de Villes Jumela- ges, zoals de partnersteden in Frankrijk worden genoemd. De bezoekers van de markt op de Pla ce de Mirmont en de stamgasten van de plaatselijke lokalen blijken echter weinig notie te hebben van bet bestaan van zo'n middelgrote stad ten westen van Rotterdam. De Schiedamse burgemeester Rei- nier Scheeres informeerde dit weekeinde regelmatig (lachend) hoe het met de resultaten van de mini-enquête stond. Zelf kregen de burgemeester en zijn gevolg amper de tijd om op eigen gelegen heid de stad te verkennen. Ergens wel jammer, vond de Schiedamse delegatie, die verder bestond uit wethouder Aad Wieg man, raadsleden Siem Rosman (CDA), Gê Brouwer (PvdA) en' ambtenaar Constance Bemdsen. De Schiedammers holden op insti gatie van de president van het or ganisatiecomité Jean-Jacques Me tre van het ontbijt naar de confe rentie, direct gevolgd door een opening van een tentoonstelling en een officieeldlner, De levendige markt van Vienne, op het plein voor het stadhuis. Een deel van het illustere gezelschap: geheel links Gé Brouwer, PvdA-raadslld te Schiedam, handenwrlivend de burgemeester van Vienne Louis Marmaz, achter de microfoon de ere-president van liet organisatiecomité Gerald Eudellne en geheel rechts John Warman, bij toeval burgemeester van Neath in Wales. Bijrol De dag ern a was het al niet anders. Na een bezoek aan het Archeolo gisch Museum stond *s middags al weer een opening van een tentoon stelling over de Jumelage op het programma, die gevolgd werd door een concert van een Esslings schoolkoor en zangers uit Udine in de Cathédrale Saint Maurice. De aanwezigheid van de Duitse scholieren en Italiaanse en Britse zangers gaf opnieuw aan, dat Schiedam op dit moment hooguit een bijrol vervult in de jumelage. Schiedamse clubs'waren in Vienne niet te zien, alleen vanuit de poli tiek was er een vertegenwoordi ging- Het Westduilse Esslingen zendt jaarlijks 700 scholieren uit naar het buitenland, terwijl de Duitsers in het afgelopen jaar ruim 500 gasten uit partnersteden ontvingen. Schiedam haalt zulke aantallen bij lange niet. Wel nemen Schiedamse sporters deel aan de sportuitwisse- ling in Esslingen, maar inxde mees te andere partnersteden iskbehou- dens de politici zelf, nog nooit ie mand uitSchiedam geweestA Burgemeester Reinier Schaeres denkt, dat de decentrale ligging Schiedam parten speelt Steden als Udine, Esslingen en Vienne liggen redelijk centraal in Europa, terwijl Schiedam toch tamelijk ver naar het noord-westen ligt. Tijdens het bezoek werd nog eens duidelijk, dat een stad als Schiedam veel minder internationaal georiën teerd is dan Vienne. „Ik zie onze winkeliers dit nog niet doen", zegt Gé Brouwer, als hij be wonderend naar de etalages in Vienne kijkt. Bijna alle winkels worden opgesierd met vlaggen of andere attributen van de buiten landse partnersteden. Zo heeft een bakker oliebollen in zijn etalage fezet, terwijl de plaatselijke boek an dels hun etalages hebben opge sierd met landenboeken. Redactiechef Jean-Louis Crapon- ne van de plaatselijke editie van Le Dauphïné Liberé is van mening, dat deze uiterlijke manifestatie geen schone schijn is. Hij noemt de belangstelling voor Europa ken merkend voor Vienne. Volgens Craponne is er voor deze belangstelling een historische ver klaring. Al eeuwenlang vormt het Rhöne-dal, waarin Vienne is gele gen, een bijna onomkoombare doorgang van Zuid-Europa naar het noorden en van Oost-Europa-' naar het westen. Reeds in de mid deleeuwen trokken Spanjaarden via Vienne naar Noord-Frankrijk, terwijl Arabieren en Italianen ook hun weg vervolgden via het Rhö ne-dal Nog eerder, vlak voor het begin van onze christelijke jaartelling, vormde Vienne de hoofdstad van een Romeinse provincie. Julius Ceasar verbleef er, en nog tal van monumenten herinneren aan deze tijd. Toeristen uit heel Europa be zoeken Vienne om het Romeinse theater en de tempel van Augustus en Livie te bekijken. Craponne vindt het jammer, dat Schiedam amper voorkomt op de lijst van steden waar Vienne daad werkelijk nauwe contacten mee onderhoudt. Hoewel hij zich af vraagt, of de Europese eenwording op politiek niveau wel zo wenselijk is, stelt hij.groot belang in de uit wisselingsprogramma's. Door el kaar te bezoeken en met elkaar te praten, kan volgens Craponne meer begrip ontstaan voor eikaars culturen. Huwelijken Op het persoonlijke vlak hebben de nauwe contacten in de loop der jaren in elk geval al vruchten afge worpen. Craponne kent alleen in Vienne al vier echtparen, waarvan de partner van de autochtone een Duitser of Duitse uit Esslingen is. Politiek blijkt Vienne veel belang te stellen in de Europese samen werking. In Schiedam houdt mo menteel alleen Constance Ber- ndsen zich gedeeltelijk bezig met de partnersteden, terwijl Vienne permanent een heel comité voor dit doel tot zijn beschikking heeft. Jean-Francois Merle heeft zich als voorzitter maandenlang de benen uit het lijf gelopen voor de confe rentie. „Comment est monsieur Daalmeijer?n, vraagt Merle na de begroeting, doelend op de huidige televïsiepresentator van Veronica, die in een grijs verleden voor deze krant de iumelage versloeg. De is tekenend v< renend voor Merle. Al jarenlang geldt hij als de grote mo tor van de Europese ambities van Vienne. Ook nu nog kent Merle binnen de kortste keren de namen van alle nieuwe gasten, terwijl hij de Schiedammers soms tot hun verdriet de gehele dag met zor gen omringt. Spraakverwarring Op één punt blijken de Fransen hun Europese ambities overigens op geen enkele wijze waar te kun nen maken. Terwijl burgemeester Scheeres zich soepel communice rend in het Frans, Duits en Engels tussen de congresgangers begeeft, hebben de Fransen, Italianen en Joegoslaven, ondanks driftig tol kende medewerkers, regelmatig last van babylonische spraakver warringen. Duidelijk werd ook, dat de functie en het aanzien van de burgemees ter in Vienne wel een heel andere is dan in Schiedam. Burgemeester- voor-het-weekeinde Louis Mer- maz van Vienne liet zich bij voor beeld slechts sporadisch zien tij dens de bijeenkomsten. Na de ope ning van het congres beende Mer- maz weg om pas vele uren later, tien minuten voor het einde, terug te keren. Mermaz, in het dagelijks leven voorzitter van het Franse parlementen al 25 jaar burgemees ter, presteerde het op dat moment, om de die dag getrokken conclu sies van het congres over ontwik kelingshulp en het adopteren van een stad in het oostblok precies om te draaien. Ook John Warman uit het Engelse Neath bleek een twijfelachtig visi tekaartje voor het ambt van burge meester te zijn. Op basis van een rouleersysteem is Warman, een vertegenwoordiger van een kleine socialistische partij, nu burgemees ter van het stadje in Wales. Tijdens het slotdiner greep Warman zijn kans om een internationaal gehoor te kunnen toespreken. Warman orakelde dat het begrip dat door de samenwerking ontstaat, de gehele mensheid ten bate kan komen. Volgend jaar confereren de part nersteden in Neath, maar waar schijnlijk geen van de Schiedam mers zal het betreuren dat de Welshman zijn zware ketting dan weer heeft moeten inleveren. Het volkshuisvestingsbeleid, zoals dat tot de eeuw- -wisseling moet worden gevoerd, is morgen onder werp van gesprek tijdens een afdelingsvergadering van de PvdA. In gebouw De Kern geeft het Tweede kamerlid Wilfried de Pree een toelichting op het partijstandpunt over de veelbesproken nota van ^staatssecretaris Heerma. De afdeling wil graag op plaatselijk niveau een dis cussie aanzwengelen, omdat voor volgend voorjaar een. gemeentelijke nota over dat onderwerp moet verschijnen. De ledenvergadering begint om 20.00 SchiedamNaar nu pas is gebleken, heeft UVG een protest ingediend aangaande de arbitrage in de handbalderby UVGDWS (14-24). UVG-coach Gerard van Eijk maakte van deze mogelijkheid gebruik om 'een daad te stellen'. In een drietal gevallen zouden de twee arbiters een onjuiste inter pretatie van de spelregels hebben toege past Hoewel UVG volgens de coach tot actie is overgegaan om de arbitrage aan de kaak te stellen, klinkt er in de woorden van Van Eijk enige hoop op rechtzetting van de ne derlaag door als hij zegt: „In een aantal ge vallen zijn er door de beroepscommissie maatregelen genomen naar aanleiding van dergelijke protesten. De kans daarop in deze zaak is heel klein, dat geef ik toe, maar toch...". UVG werd in een andere protestzaak, na de wedstrijd tegen Rijnstreek, in het gelijk gesteld. Schiedam De handbalsters van DWS staan al met een been in de volgende bekerronde. De Schiedamsen spelen vanavond om 20.00 uur in de eigen Margriethal tegen De Meeuwen, De2e Rotterdamse ploeg mag aan de landelijke be kerstrijd meedoen, omdat het vorig seizoen de afdelingsbeker heeft gewonnen. UVG (d) bekert donderdagavond in Goes tegen GSC, de oude club van Margreet Luysterburg en Loes Wijgmans. De dames van het Vlaar- dingse WIK bekeren donderdagavond. In de Westwïjkhal ontvangt WIK het twee divisies hoger (eerste divisie) spelende Copes/Hermes uit Den Haag. Aanvang 19.30 uur. In de volgende bekerronde, die medio decem ber wordt afgewerkt, komen de heren van DWS uit tegen de eredivisionist Aalsmeer. DWS-voorzitter Huib Zandwijk probeert deze uitwedstrijd naar de Margriethal te verplaat- woensdsg 23 november Damiët van Dalsum speelt Het Veertje van Tuthola, Pas- sagathealer, 14.00 uur. donderdag 24 november klaverjast oernoof ter gele genheid van het driejarig be- .staan, wijkcentrum De Erker. .20.00 uur. jazzmuziek var» Viöes unit. De Tender, 21.30 uur. Brusse spelen Separation, Stadsgehoorzaal. 20.15 uur. lezing van Jan Timmer van de stichting Beweging Mu ziek over het nut van bewe- gings- en muziektherapie bij leer- en gedragsproblemen, Hofsingel 76, 21.00 uur. din«dag 22 rwvomber *- Linda van Dyck en Kees woensdag 23 november Swing '88 met irio Michelle van Veenendaal, Schuurkerk- theater, 20.30 uur. donderdag 24 november film Amsterdamnbd, Schuurkerktheater, 14.00 Uur en 203C uur. Schiedam De Ooievaars liet de kans op een geweldige surprise toch aan zich voorbij gaan. De Schiedamse rolstoelbasketballers hadden tegen koploper Arrows 2 bij rust een 26-1B voorsprong, maar omdat zij in de tweede helft in hun oude fout vervielen (te gehaast spel, zonder overleg), trokken de bezoekers toch met 41-39 aan het langste eind. De Ooievaars speelt zaterdag 3 december weer thuis. Het krijgt dan om 20.30 uur in de Margriethal be zoek van Racing 2. Tip» voor deze rubriek kunt u doorgeven aan de sportredaktie van deze krent, postbus 110,3130 AC Vlaardingen. De sportredaktie Is overdag telefo nisch bereikbaar onder nummer 010-4345209 en in de avonduren onder nummer 010-4056509. DINSDAG 22NOVEMBER Handbat: 20.00 DWS—Oe Meeuwen (d, beker). WOENSDAG 23 NOVEMBER D Zaalvoetbal: Wleiewaa) Rotterdam: 19,00 Egelantier Boys— Vlaardkigw (d>; Westwijkhal Vïaardlngen: 21.00 VFC—Neptu- nus(d). DONDERDAG 24 NOVEMBER Zaalvoetbal: Enercieha! Rotterdam veld 219.00 Centra Por- tuguesG roenoord (d); Handbal: 19.30 WIK—Copes/Her mes (d. beker), GSC—UVG (d, beker). Jan Simons overlegt met een van z'n medespelers. „We moeten het nog zo'n anderhalf jaar volhouden", zegt hij over de benodigde doorstroming van de jeugd. door SIMON VAN ZUILEN Schiedam Met zijn 31 jaar en een enorm lange staat van dienst in het ta- feltenniswereldje heeft Jan Simons het plan om zijn batje voorgoed op te •bergen toch weer uitge steld. NOAD wacht op de doorbrekende jeugd en dat stimuleert ook Si mons om nog een poosje door te gaan. „We moeten het nog zo'n ander half jaar volhouden", schat Si mons. „De bedoeling is om de jeugd straks een zo hoog mogelij ke plaasts te bieden. Ik denk zelf aan de tweede divisie, dat is een behoorlijk niveau. In de derde divisie kom je al gauw in de grij ze, grauwe massa terecht". Jan Simons en zijn teammak kers Hans Lingen (34), Wim Bongers (29) en Ron van der Wijk (27) hebben het een klein beekje zelf in de hand op welk ni veau zij straks door de j'eugd worden afgelost. Dat dat niet in de eerse divisie zal zijn, staat bui ten kijf. „We zijn samen 121 jaar", aldus Simons, „en dan is het leuk dat je nog in de eerste divisie speelt' „We zijn echter realistisch ge noeg om te weten dat we daar ei genlijk niet meer horen", ver volgt hij.,, Maar we proberen ons zo lang mogelijk te handhaven. Als we nu niet degraderen, dan doen we het toch zeker in de vol- gende competitie. Dat betekent dan toch weer een half jaartje uitstel". Simons en de zijnen hebben, met nog één wedstrijd te gaan, inderdaad nog een kleine kans om zich te redden. Nog maar enkele seizoenen gele den maakte NOAD al eens een terugval van de eerste naar de derde divisie. De Schiedammers konden dat toen nog opvangen en kwamen meteen terug. „Ook nu is er een kans dat je doorde- gradeert", weet de ervaren Si mons. „Met onze routine zal het misschien nog wel weer lukken om in de tweede divisie terug te komen. Maar dan zal de jeugd er toch moeten staan". NOAD en De Korenbeurs heb ben de handen ineen geslagen om de doorstroming bij de jeugd te bevorderen. Beide jeugdafde lingen zijn aan elkaar gekoppeld en onder leiding van Hans Lin gen wordt er hard getraind om het gat zo snel en goed mogelijk op te vullen. „Geen hap-snap-beleid", aldus de bij handbalvereniging UVG In het bestuur zittende tafelten nisser, „maar een echt gerichte opleiding. Er wordt door die werkzaamheden en het spelen in het eerste team een enorme roofbouw op Hans gepleegd. Hij weet het toch maar telkens weer op te. brengen", steekt Simons zijn bewondering niet onder stoelen of banken. Die activiteiten van Lingen hou den ook Simons op de been. „An ders was ik er al lang mee ge stopt", bekent hij. „Natuurlijk bad die jeugdaanpak eerder moeten gebeuren, maar dat is achteraf gepraat. Het Is nu toch opgepakt en dat is vooral dit sei zoen goed merkbaar". Tevredenheid Van de zeven jeugdteams zijn óf worden het eerste, derde, vierde, vijfde en zevende kampioen, een resultaat dat met name Hans Lingen tot tevredenheid stemt. Het eerste promoveert zelfs naar de landelijke A-groep, waarmee het een plaats bij ae 32 beste jeugdteams van het land vero vert. Ook voor het tweede is er een succesje, want als beste num mer twee in de poule is een keu ze-promotie naar de B-groep bij na zeker. „Al die resultaten stimuleren ons natuurlijk om nog even door te gaan", aldus Jan Simons, die zich na zijn actieve carrière wel licht ook met de begeleiding van de jeugd wil bezig houden. Lin gen wordt daarbij momenteel gesteund door zijn vrouw Emma, die de jongere jeugd on der haar hoede heeft. „Er zit nu tenminste een lijn in", meent Si mons. „De structuur van de com binatie tussen NOAD en De Ko renbeurs is goed". Dat samenwerkingsverband geldt vooralsnog alleen bij de jeugd. Simons: „Er is beslist nog geen sprake van een fusie. Beide verenigingen hebben hun eigen identiteit en vinden het belang rijk om die te behouden. Wel 2al die samenwerking in de nabije toekomst tot een gezamenlijke top-afdeling bij de senioren moeten uitgroeien. Alleen dan blijft er in Schiedam tafeltennis op een behoorlijk niveau moge lijk". ROLF PIECIC (34) hoeft bij Oranje Nas- •au een dubbelfunctie. Hoewel hl] tij den» de veidcompetille alleen al» trai ner-coach optrad, koppelt de Vlaar- dlngse korf bal la naai zijn funktie dit zaalaelzoen aan een plaat» blnner de lijnen. De voormalig tpeler van Actief (Rotterdam) kon alleen mat tevreden- f held terugblikken op lijn persoonlijke é'i&S z prestatie (vier tretfere) in de opening»- wedstrijd tegen het MsassIandseODO, aJ?® die voor Nassau als geheel etn forse S- 17 nederlaag opleverde. Pieck raakte al vrij snel geblesseerd, maar Hat zich pas die minuten voor tijd varvangen, omdat »en waardige vervanger ont brak. door PAUL VAN DEN BOSCH Je bent nu speler-trainer' coach, hoewelje m de veldcom- petitie alleen buiten de lijnen acteerde. Is daar geen protest tegen gekomen „Binnen de selectie heeft daar over een discussie plaatsgehad. Niet zozeer over mijn situatie, maar in het algemeen. De vraag is of iemand, die op het veld niet speelde, ïn de zaalse lectie mag worden opgenomen. Op zich is het een principezaak. Dat geldt niet alleen voor mij, maar ook voor Linda van Toor en Monique de Bruin, die er nu bij zijn gekomen. We hebben gesteld: 'wat willen we? Zo hoog mogelijk spelen met de beste mensen of niet'. De gehe le seniorenselectie heeft daar over beraadslaagd, omdat het doorschuiven van twee spelers naar het eerste doorwerkt naar de overige teams. Op twee mensen na stemde iedereen voor. De vraag komt overigens aanstaande vrijdag nog terug, want dan mag de hele vereni ging haar oordeel uitspreken op de algemene ledenvergade ring". Kan jij spbler en coach tegelijk zijn? „Ik heb in het verleden ge merkt dat het heel moeilijk is om als coach spelers in het veld te bereiken. Iedere coach heeft dan ook behoefte aan iemand die het spel aanvoelt en op de juiste momenten beslissingen neemt Zo'n iemand is waarde voller dan een coach langs de kant Ik ben nu die speler. Het lastige voor een coach in het veld is dat hij niet alles goed kan zien, omdat hij fanatiek bij bij het spel is betrokken. Fou ten in je eigen vak 21e je niet goed, terwijl je op je gemak kunt kijken naar dingen die in het andere vak verkeerd gaan. De neiging bestaat dan om de fout dan in het nadere vak te zoeken. We hebben dan ook van te voren goede afspraken gemaakt. Iedereen is in het veld gelijkwaardig. Als ik iets verkeerd doe, mogen ze dat ge rust tegen mij zeggen". De seizoenouverture tegen ODO. Je speelde zelf goed, maar Oranje Nassau was kans loos tegen een ploeg, die ook te gen de degradatie gaat vechten. „Ik was tegen ODO een van de weinigen die op dat niveau kon meedraaien. Als team hebben wij heel slecht gespeeld. Daar kunnen we hoop uit putten. Een aantal spelers speelde enorm onder hun niveau. Het zou erger zijn geweest als we niet beter konden. In ons geval is het zo, dat als er dan verschil zou bestaan tussen ODO en Nassau, dat nooit zo zou groot is .als die acht doelpunten ver schil". Maar jullie gaan het als debu tant beslist ere moeilijk krijgen in de eerste klasse. „Zonder twijfel. Nassau heeft de pech dat het in een van de sterkste eerste klasses terecht is gekomen. We moeten anders gaan korfballen. Nassau als vereniging heeft van oudsher een lauwe instelling. Tech nisch verzorgd spel zonder g werkelijk het onderste uit de kan te nalen. dat moet veran deren. We kunnen niet langer op talent blijven spelen. Met dat talent zijn we in de eerste klasse gekomen. Nu moet er daarnaast veel fanatieker en agressiever gespeeld worden".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 2