Nieuwe korpschef krijgt zware klus Inspectie onderzoekt overlijden 18-jarige "Gebrek aan nieuwbouw- kantoorruimte' Theaterzaal van Klimmende Bever wordt gesloten Kritiek op nota over kinderopvang 'Namen politieambtenaren zijn in principe openbaar9 Huisarts wilde niet komen ROTTERDAMS NIEUWSBLAD GESCHENK OP NIVEAU Kaart voor beter 'verkeersmilieu' Looncontrole voor winkel personeel Bank beroofd Sint brengt cadeaus voor gehandicapten Geen borreluur op vrijdagmiddag I tOTi HI! AM ZATERDAG 26 NOVEMBER 1SÖ3 PAGINA 19 Stadsredactie: Postbus 959.3000 AZ Botterdam. Telefoon 010-405.65.00. Telex 22215. Tele!ax010-404.73 51 vervolg van voorpagina Rotterdam -Een serieuze kandidaat voor Rotterdam was ook hoofdcommissaris P.D. IJzerman van Ensche de. Hij liet gisteren weten dat hij Peper heeft meegedeeld niet beschikbaar te zijn voor Rotterdam. Andere gegadigden waren mr.J. Wiarda, hoofdcommissaris in Utrecht, dr.P. van Reenen direc teur van de Nederlandse Politie Academie (NPA) en B.A, Lut- ken commandant van de rijks politie district Bred a - Wiarda viel al snel af. omdat hij volgens burgemeester Peper te veel de publiciteit zocht wat be treft een eventuele kandidatuur. Ook de dienstcommissie 'strui kelde' over de uitlatingen die Wiarda daarover deed. De dienstcommissie liet ook weten Van Reenen niet te willen. De directeur van de NPA mist vol gens de dienstcommissie prak tijkervaring. Lutken zei nooit te zijn benaderd. Zijn woordvoer der adjudant S. Worm: „We ken nen de geruchten, maar Lutken heeft niet gesolliciteerd. Als Bot terdam hem als korpschef wil hebben, dan waren we zeker uit genodigd voor een gesprek. Een dergelijke uitnodiging heeft ons niet bereikt". Zware kius Voorzitter van de vertrouwens commissie is plaatsvervangend korpschef Hans van der Meer. De commissarissen, de hoofdin specteurs en het administraiief- techniseh personeel zijn verte genwoordigd door één man. Met de drie leden van de dienstcom missie bestaat het vertrouwen- sorgaan uit zeven vertegenwoor digers. De nieuwe korpschef krijgt in Rotterdam een zware klus, want het korps heeft weinig vertrou wen in de huidige leiding. De problemen binnen het korps kwamen naar buiten toen de dienstcommissie in maart het vertrouwen opzegde in de lei ding, toen bestaande uit de hoofdcommissarissen Van Dorp en J.A. Blaauw en de commissa rissen C.M. Ottevanger en Van der Meer. Het conflict concen treerde zich op voormalig korps chef Van Dorp, die met in staat zou zijn een daadkrachtig beleid te voeren en beslissingen te ne men. Peper deelde de kritiek van de dienstcommissie en liet zijn korpschef publiekelijk val len- Van Dorp moest per 1 okto ber het korps verlaten. Hij kreeg een gouden handdruk van een miljoen gulden. Burgemeester Peper liet prof.drs.J.B.M. Edelman Bos, hoogleraar bedrijfskunde aan de EUR, de organisatie en manage mentstructuur van het korps on derzoeken. De conclusies van Edelman Bos waren vernieti gend. Mislukt In 2hn rapportage zei Edelman Bos dat de veranderingen die de laatste jaren hebben plaats ge vonden, zoals het verdelen van het korps in districten, groten deels zijn mislukt en met het dis trictenstelsel niet effectiever en doelmatiger wordt gewerkt De grote lijnen van de nieuwe koers zijn onvoldoende duidelijk ge worden Die organisatie moet dus op de helling, zo luidde de conclusie. Bovendien werd zo wel burgemeester Peper als de toenmalige hoofdofficier van justitie mr.J.D. de Jong verwe ten dat zij zich te weinig hadden bemoeid met de organisatie van het Rotterdamse korps. Edelman Bos geeft in zijn rap portage een aantal adviezen over onder meer de organisatie- en overlegstructuur, het manage ment, de medezeggenschap en de modernisering. Hij oordeelt dat de algemene korpsleiding moet bestaan uit drie mensen: de korpschef, een directeur politiezaken en een di recteur bedrijfszaken. Dit 'top- team van moderne managers' moet alle afdelingen binnen het korps sturen. Het team wordt daarin ondersteund door een stafbureau korpsleiding. Met de eventuele benoeming van Hes- sing zou één 'zware' post bezet zijn. RotterdamRotterdam gaat een kaart maken, waarop de gevolgen van het verkeer voor het milieu worden weer geven. Met behulp van deze zogenaamde milieu ver keers- kaart kan onnodige milieube lasting worden voorkomen. Op de kaart, zo is bedoeling, worden die straten in en rond de stad aangegeven die zor gen voor geluidshinder en overmatige luchtverontreini ging. Het maken van de kaart gaat ruim 800.000 gulden kosten. Het ministerie van volksge zondheid en milieubeheer zal driekwart van de gemaakte kosten vergoeden. Aan de hand van de opgedane ervaring kan, aldus een ge meentelijke notitie, bij nieuwbouwplannen zoals de Noordrand en Kop van Zuid wegen zodanig worden gesi tueerd dat zij geringere belas ting voor milieu en woonom geving opleveren. Rotterdam De Jongerenbe weging verbonden met de FNV houdt ook dit jaar weer, in sa menwerking met de Diensten bond FNV, rond sint- en kerst drukte voor winkelpersoneel een looncontrole-actie. Hierbij worden klachten en vragen over loon, overwerk, vakantiedagen en pauzes behandeld. Winkelpersoneel kan elke woensdagavond terecht op het spreekuur van de Jongerenbe weging aan de Adm. de Ruyier- weg 42a. Of kan men dagelijks tussen 10.00 en 17,00 uur bellen naar nummer (010) 4046688. Het gebeurt niet elke dag. Een cadeau vanaf een hoogwerker ontvangen. Maar wethouder sinds één dag, de donderdag be noemde George Muller van D66, overkwam het. Hij kreeg gisteren op het bordes van het stadhuis van de Zuidhollandse Milieufede ratie een brochure uitgereikt over de manier waarop actiegroepen het stedelijk milieubeleid kunnen beïnvloeden. Het ludieke gebaar luidde tevens een inzamelactle in voor een gro te schoonmaakbeurt van het stadhuis. Bedrijfsleven en milieu organisaties hebben de eerste duizenden guldens voor dit initia tief al bijeengebracht. De milieufederatie wil 100.000 gulden bijeenbrengen om in 1990 weer een wit stadhuis te kunnen aanschouwen. Het weghalen van de roetaanslag is echter begroot op 1,2 miljoen gulden. „Er zijn al wat initiatieven geweest, maar tot heden heeft het stadhuis geen trek om aan zo'n schoonmaakac tie van het eigen huis bij te dra gen", aldus een woordvoerder. ntee Towers was een van de artiesten, die belangeloos optraden. Rotterdam De theaterzaal in wijkgebouw De Klimmende Be ver moet sluiten. Dat is het ge volg van een beslissing die de deelgemeenteraad van IJssel- mónde heeft genomen. De raad koos met een overgrote meer derheid voor de zogenaamde 're delijke variant'. De beheerscommissie van De Klimmende Bever is altijd tegen deze variant geweest. In juni hebben zij een alternatief plan gepresenteerd, waarin het thea ter behouden zou blijven. Dit plan werd door het Dagelijks Be stuur verworpen omdat het fi nancieel onvoldoende onder bouwd zou zijn. Bijna alle partijen in de raad wa ren ontevreden met de manier waarop het Dagelijks Bestuur de beheerscommissie bij' het over leg heeft betrokken. Het alterna tief zou nooit serieus zijn geno men en niet de tijd en middelen zijn gegund om uitgewerkt te worden. Rotterdam Een gewapende man heeft gistermiddag een' overval gepleegd op een bank aan de Hesseplaats. De man drong met een vuistvuurwapen de bank binnen en bedreigde de acht klanten en vier personeels leden. Hij wist te ontkomen roet enkele duizenden guldens aan Neder landse en buitenlandse valuta. De dader is spoorloos. Deelraadsvoorzitter Rijsdijk ant woordde hierop dat het voorstel van de beheerscommissie wel degelijk serieus is bekeken, maar net blijken dat het voor het Dagelijks Bestuur onaanvaard baar was: „Overleg heeft alleen zin als je bereid bent tot een com promis. Op basis van het plan van de beheerscommissie was geen compromis mogelijk". De kritiek op het verloop van het overleg weerhield de grote partijen en ook de meeste klein tjes er niet van om toch in te stemmen met de 'redelijke v* ant'. Deze variant heert tot j_ volg dat de ruimte-biedende functie van De Klimmende Be ver zal verminderen. Naast de theaterzaal zullen ook de foyer en de ontmoetingsruimte ver dwijnen. Voorgesteld wordt om de bar en de keuken aan te pas sen tot een uitgiftebalie en een kleine keuken, waarvan de huurders in het gebouw gebruik kunnen maken. De ruimte die door deze veran deringen vrijkomt zal ten goede komen aan het ambtenarenap paraat van de deelgemeente. Dat kampt al jaren met ruimtege brek. Ruimtegebrek was één reden voor het nemen van dit besluit, geldgebrek was de tweede re den. Het exploitatietekort op de wijkgebouwen, vooral veroor zaakt door de theaterzaal, drukte te zwaar op de begroting van de deelgemeente. De goedheiligman werd door de kinderen enthousiast ontvangen. Rotterdam De gehandicapte kinderen van Rotterdam heb ben hun Sinterklaasfeest al weer gehad. In een 'uitverkochte'gro te zaal van de Doelen genoten gistermorgen 1.600 kinderen uit het buitengewoon onderwijs, kinderdagverblijven en gezins vervangende tehuizen van de artiesten die het feest luister bij zetten. Aangekondigd door Ciska Pe ters traden de Ballroom Blitz, de Belgische zangeres Mieke en. Lee Towers belangeloos op voor de swingende zaaL De jongens en meisjes waren zo enthousiast dat ze massaal het podium beklom men, zodat na verloop van Üjd van de artiesten niets meer te zien was. Het hoogteptÜïit van dit 'witte bedjesfeest' (genoemd naar de bedjes waarin de kinderen vroe ger lagen tijdens dit festijn) was natuurlijk de binnenkomst van Sinterklaas en zijn Pieten. De goedheiligman had voor elk kind een leuke surprise bij zich. En zo kwam ook dit dertigste 'witte bedjesfeest' weer tot een goed einde. Rotterdam De Genees kundige Inspectie Zuid-Hol land heeft een onderzoek in gesteld naar de dóód van de Rotterdamse Joke Bongers. De I8-jarige vrouw overleed in de vroege ochtend van 23 juni, nadat een waarnemend huisarts tot tweemaal toe had feweigerd haar 's nachts te omen onderzoeken. Toen tenslotte een andere waarne mer bij de Rotterdamse kwam, liet hij haar in aller ijl overbrengen naar het Zui derziekenhuis. Daar werd enkele uren later de dood ge constateerd. Geneeskundig inspecteur H. van Osch heeft inmiddels het rap port van bevindingen over de dood van Joke Bongers afge rond. Volgende week wordt dat opgestuurd naar de ouders van de Rotterdamse, die de klacht hebben ingediend. Ook de be trokken huisarts krijgt een exemplaar. Beide partijen heb ben vervolgens zes weken de tijd om daarop te reageren, waarna de Geneeskundige Inspectie een eindrapportage opmaakt Overigens heeft de conclusie van deze dienst geen rechts kracht. Wel kan het rapport van de inspectie worden gebruikt bij een eventueel aan te spannen procedure bij de civiele rechter of het medisch tuchtcollege. Zeldzaam Joke Bongers is, zo bleek uit het gereehterlijk sectie-rapport dat is opgemaakt, overleden aan een virale infectie van de hartspier. Dat is een zeldzame aandoening, die ook bij jonge mensen soms binnen een uur ernstige gevol gen kan hebben. De middag voor haar overlijden was de aangeklaagde huisarts wel gekomen. De jonge vrouw klaagde over pijn in de borst Ze was duizelig en gaf over. De arts stelde borstontsteking als diag nose en schreef medicijnen voor. Maar de vrouw knapte niet op. Tot tweemaal toe vroegen de ou dere daarop aan de waarnemend arts weer te komen, maar dat ge beurde niet. Tenslotte stuurde een andere arts haar naar het ziekenhuis, waar ze even later overleed. Het is in korte tijd de tweede keer dat een huisarts in op spraak komt wegens het weige ren van het afleggen van een nachtelijke visite. In Dordrecht overleed een 13-jarig metqe aan nekkramp. In tegenstelling tot het openbaar ministerie in Rot terdam, heeft de officier van ius- titie in Dordrecht wel een onder zoek ingesteld naar de betrok kenarts. Inmiddels heeft Landelijke Huisartsen Vert-ging alle art sen gevraagd gc enkel risico te nemen tijdens nacht- en week enddiensten als zij waarnemen voor collega's. Rotterdam Waar je in de binnenstad van Rotterdam ook kijkt, er staat wel een hei stelling of een bulldozer. Glimmende glazen en natuur stenen kantoorkolossen schie ten omhoog. Het merkwaardi ge is dat 1989 een moeilijk jaar wordt voor Rotterdam, omdat nauwelijks nieuwbouw kantoorruimte beschikbaar komt. Directeur drs.G.W, van. Gent van Zadel hoff Makelaars Rot terdam signaleert deze para dox in het blad Bedrijfshuis vesting. Behalve De Admirali teit III wordt er in '89 niets nieuws aan kantoren opgele verd in en nabij het centrum, aldus Van Gent. De wolken krabbers die nog in aanbouw zijn of nog in het maquette-sta dium verkeren komen pas in de loop van de jaren negentig gereed. Rotterdam is als kantorenstad in trek. De omzet van kantoor ruimte in Rotterdam blijft dit jaar op een 'topniveau' van 50.000 vierkante meter per jaar, zegt de makelaar. Grote transacties spelen daarbij een grote rol, zoals de verhuizing van twee Zuidhollandse mi nisteriele directies naar de Boompjes. De Rotterdamse omzet van kantoorruimte is ook lande lijk gemeten groot. Rotter dam ligt op de vierde plaats, maar wel ruim achter koplo per Amsterdam, waar twee maal zoveel transacties m de binnenstad zijn als Rotterdam. Van Gent juicht de Rotter damse grootse (ver)nieuw- bouwplannen toe, van nieuwe Lijnbaan tot en met de wol- kenkrabbertuin aan het Wee na. Hij ziet echter ook minder positieve ontwikkelingen op het gebied van de ruimtelijke ordening in Rotterdam. Zo is hem de langdurige bouw van de spoortunnel een doorn in het oog. Ook komt de nieuwe verkeersruit ten noorden van de stad veel te laat Als de tweede Van Brienenoordbrug af is, worden de verkeerspro blemen op het stuk Terbregse- plein-Kleinpolderplein (A 20) 'dramatisch'. De top-makelaar doet voorts zijn belaag over de slechte bereikbaarheid van de stad. „Een interne circulatie- verbetering en parkeerplaat- senuitbreiding zijn noodzake lijk", aldus Van Gent. Rotterdam De gemeente denkt absoluut niet meer aan de kwaliteit van de kinderopvang. Het enige doel is zo snel mogelijk meer plaatsen creëren. Dat is de belangrijkste kritiek van het Centraal Orgaan Kindercentra (COK), de Vereniging voor Club- en buurthuiswerk Rotter dam (VCR) en de AbvaKabo op de gemeentelijke Uitvoerings nota over kinderopvang in de stad. Die nota wordt maandagmiddag 28 november besproken in de raadscommissie voor wijkwel- zijnszaken. Dat zou wel eens een langdurige bespreking kunnen worden, want een heleboel be langhebbenden hebben voor die vergadering spreektijd aange vraagd. De gemeente wil in de verschil lende vormen van kinderop vang in de stad meer eenheid brengen. Dat wordt door COK, VCR en AbvaKabo gewaar deerd. Er zijn nu bij voorbeeld verschillen in salarissen en uren die de leidsters per kind hebben. Maar genoemde organisaties zijn bang dat de gemeente de salaris regeling kinderdagverblijven voorde hele sector in wil voeren. „En die is slecht", aldus Celly Bussing van VCR. „Ik ken leia sters van de peuterspeelzaal die dertig uur werken en voor aan vulling nog naar de bijstand moeten". Kritiek hebben COK, VCR en AbvaKabo ook op de plannen om de groepen groter te maken. Minder leidsters moeten dan meer kinderen opvangen en de rest moet aangevuld worden met vrijwilligers. „Dat gaat allemaal ten koste van de kwaliteit", al dus Bussing. „Opvang van kin deren, zeker van hele kleintjes vraagt van het personeel vol doende kennis en ervaring. Daar houdt de gemeente onvoldoende rekening mee". Ook is er kritiek op het onder deel werkgelegenheid. Dat ont breekt helemaal in het plan, ter wijl uitbreiding van de kinder opvang juist mogelijkheden biedt om een aantal banen te scheppen. De belanghebbenden zitten bo vendien met smacht te wachten op het Uitvoeringsbesluit, waar in staat aan welke eisen een kin derdagverblijf moet voldoen. „Het maakt de mensen in het veld onzeker dat het Uitvoe ringsbesluit nog steeds niet vrij gegeven is, omdat ze niet weten of ze straks nog zo kunnen door werken", zegt Bussing. Ze vat de kritiek nog eens kern achtig samen: „De gemeentelijke ncta is puur een rekensom. Een toekomstvisie ontbreekt". SchiedamIn conflicten tussen burgers en politie moet de politie in principe meewerken als de betrokken burgers verzoeken om de namen van de politieamb tenaren waarmee is getwist. Dat is de mening van de Nationale Ombudsman, mr drs M. Oosting, in een kwestie rond een Schie dammer. De Schiedammer werd eind vo rig jaar door de Rotterdamse po litie in zijn kraag gegrepen we gens rijden onder invloed." Hij weigerde ïloedproef. Nader hand vroeg de man de namen van de politieambtenaren, die hem tijdens de hele kwestie over het bloed te woord hadden ge staan. De politie weigerde die te geven. Er wérd gevreesd voor het wel zijn van de betrokken ambtena ren. omdat er een verhitte dis cussie was geweest Volgens de Schiedam, .-ter werd de soep he lemaal niet zo heet gegeten als die werd opgediend. Oosting over de affaire: „Vast staat dat de politie heeft gewei- terd de na.nen van de betrok- en ambten, aan verzoeker te verstrekke». In beginsel be hoort de politie aan een dergelijk verzoek gevolg te geven. Indien een gerechtvaardigd vermoeden aanwezig is dat door het ver strekken van namen van politie functionarissen deze in hun per soonlijke levenssfeer zullen worden aangetast, hoeft de ïn- dentiteit niet aan derden bekend te worden gemaakt. In een der gelijk gevat kunnen dienstnum- mers van de betrokken ambte naren worden gegeven. Het ar gument van de politie dat er een verhitte discussie met verzoeker had plaatsgevonden, geeft on voldoende grond, om het niet verstrekken van de namen te rechtvaardigen". Oosting noemt de handelwijze van de Rotter damse politie 'niet behoorlijk'. Krimpen aan den IJssei Ver halen als wordt op vrijdagmid dag op het werk nogal eens 'de week uitgedronken', blijken niet uit een alcoholcontrole die de po litie van Krimpen aan den IJssei gisteravond aan het eind van de middag en het begin van de avond beeft gehouden. Vanaf half vijf tot rond negen uur heeft de politie al het inko mende verkeer, veelal vanuit het Rijnmondgebied, op alcohol gecontroleerd. Van de 1040 auto mobilisten moesten er 40 blazen. Twee bleken tussen de 0,5 en 0,8 promille te scoren en kregen ter plekke een tijdelijk rijverbod op gelegd. Twee andere bliezen r meer dan 0,8 promille en moes ten eenbloedproef afleggen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1