i Broekpolder gevrijwaard van gifstort Vlaardingen mikt op internationaal symbool 'Maassluis bouwde een compromis' 1 Ippj j ,j SCHAATSEN Koster SUflROINGS SB SCHIEDAMSE COHRANI NIEUWE WATERWB6 BOUHAM Stadhuis werd stadskantoor Felle brand verwoest twee huizen J Ontdek Je Plekje goed voor 5000 toeristen Arrestatie na inbraken in Wipperspark EFABER 60-jarige EHBO op 3e plaats Heroïnevondst in Schiedam CDA hakt vanavond knoop door Bloemen voor Annie Damen Palestijn en feesten na uitroepen eigen staat TOPKONOITIE BOOR TOPKWALITEIT! jij - Maasland doet geen oog dicht MAANDAG 28 NOVEMBER 1988 PAGINA 11 Regionale redactier Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen- Postbus 110, 3130 AC Vlaardinger. Telefoon: 010- 4343229. 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 MaassluisStadhuizen, die tus sen 1963 en 1988 werden ge- bouwd, zijn niet of nauwelijks te onderscheiden van kantoorge- bouwen. Dat blijkt uit een on- l derzoek dat de studenten Hans van Oosterhoudt, Hans Fuchs, Rob Ottevanger en Wim Vier- ling onder supervisie van dr. R. Dettingmeyer van de rijksuni- i versiteit van Utrecht hebben ge- 1 daan. Hun expositie over stad- l huisbouw in de laatste 25 jaar is tot 15 januari te zien in het ge- meentemuseum Maassluis. „Het Maassluisse stadskantoor is een compromis", vertelde burge meester Hans van Es, toen hij za terdagmiddag de tentoonstelling opende, „Van de buitenkant ziet het eruit als een kantoor, binnen is het representatief en monu- mentaal". Aanleiding tot de ex- positie is het 10-jarig bestaan van t het Maassluisse stadskantoor, een ontwerp van het Rotterdam se bureau Kraayvanger Archi- tecten. Het stadskantoor van Maassluis, volgens burgemeester Van Es wel degelijk een 'echt stadhuis', werd op 29 november 1978 geo pend. Talloze Maassluizers maakten gebruik van de moge lijkheid om het gebouw, dat 21 miljoen gulden had gekost, te be zichtigen. Dinsdag is er opnieuw open huis m het stadskantoor in Koningshoek. Burgemeester Hans van Es sprak de hoop uit, dat de belangstelling net zo groot zou zijn als tien jaar geleden. „Het gebouw is dat meer dan waard en ik hoop dat bestuur ders en ambtenaren het ook zijn", aldus Van Es. De bedoeling van de tentoonstel ling in het museum aan de Zuid- dijk is de afstand tussen burger en plaatselijk bestuur te verklei nen, zei de burgemeester. Dat was ook de bedoeling van de ar chitecten, die tussen '63 en 788 hun op kantoren gelijkende stadhuizen ontwierpen. Zij had den democratie en gelijkheid hoog in het vaandel Maar de ar chitecten hebben hun streven naar eenvormigheid inmiddels verlaten, blijkt uit de prestigieu ze Stopera in Amsterdam en de ontwerpen voor het nieuwe stadhuis van Den Haag. Van de Stopera en de ontwerpen voor het Haagse stadhuis zijn op de expositie tekeningen, foto's en een maquette te zien. Ook de stadhuizen van Deventer, Ter- neuzen, Lelystad en Almere, en natuurlijk dat van Maassluis, zijn op de expositie te bewonderen. In het midden van de zaal staat in een glazen kistje een stadhuis, zoals dat in kartonnen bouwpla ten veel wordt verkocht; een pit toresk gebouwtje, met trapgevel- tjes en een torentje. Bij de exposi tie hoort een catalogus, die 22,50 kost Een felle brand verwoestte twee - huizen aan de Spoorsingel. Vlaardingen Een dubbel woonhuis aan de Spoorsingel in Vlaardingen Is zaterdagmorgen vroeg geheel door brand ver woest. De brand ontstond vermoede lijk, doordat de bewoner van het benedenhuis 2ijn was te dicht bij de kachel te drogen had gehan gen. De was vatte vlam en al snel stond het pand in lichtelaaie. Met zijn geschreeuw wekte de geschrokken man de bovenbu- ren, een gezin met twee kinde ren. Cok zij kwamen ongedeerd uit het brandende huis. Het kostte de brandweer twee uur om de felle brand te bedwin gen. De snerpende sirenes en zwarte rookwolken trokken m de vroege ochtend een grote schare toeschouwers. Van de in boedels van de beide hulzen bleef niets over. De huizen er naast liepen rookschade op. De bewoners van het bovenhuis vonden onderdak bij familie. De bewoner van het benedenhuis moest de volgende nacht door brengen bij het Leger des Heils. Schiedam Avro-regisseur Joop Scheltens heeft het 'm weer gelapt. Net als bijna twee jaar ge leden trokken de romantische beelden, die in het programma Ontdek Je Plekje werden uitge zonden, rond de vijfduizend dag jesmensen naar Schiedam. Dat was voor zowel de Avro als VVV-directeur Ruud Pillard een enorme verrassing. Om twaalf uur dromden de mensen al samen voor het VW-kantoor aan de Buitenhavenweg en een half uur later was op de nabijge legen parkeerplaats geen plekje meer te vinden. Meer dan de eerste keer kwa men de wandelaars uit de nabije omgeving van Schiedam. Er wa ren zelfs veel Schiedammers bij, die hun eigen stad gingen ont dekken. Een dochter van een Schiedams echtpaar maakte luidkeels bezwaar tegen het uit stapje, toen zij de nj wachtenden voor het VVV-kantoor zag: „Ja, hallo, hé! Ik ga hier niet m de rij staan! Ik woon nier al zeventien jaar!" Velen moesten een half uur wachten, voor zij het kan toor konden binnengaan. Met plastic 'lekker weg in eigen land-tasjes' vol folders, kaartjes en stickers kwamen zij de deur weer uit. „Hier, hou vast! Eens kijken wat er vandaag allemaal open is". Van twaalf uur tot laat in de mid- dag dromden de mensen samen voor het VW-kantoor aan de Bui tenhavenweg. Even later zagen bewoners van de Lange Haven de rijen wande laars met routebeschrijvingen in de hand voorbijtrekken. Hardop voorlezend slenterden zij over de kade; „Hier treft u een over wegend achttiende eeuwse be bouwing". En een stukje verder lazen zij: „Op de hoek van de Vismarkt staat een vermeldens waardig pand. Eens even zien, waar is de hoek van de Vis markt?" De nieuwbouw aan de Westvest, die zij konden zien in het steegje naast het kantongerecht, von den zij al net zo mooi als de oude havenpanden. „Leuk, hè, Joop", zei een vrouw tegen haar man. „En kijk, de zon draait zo, dus die mensen hebben de hele dag zon". Ze vonden Schiedam een leuk stadje, de deelnemers aan Ont dek Je Plekje. Maar het viel hen wel op, dat er veel verval was. Dat zagen zij al aan de dichtge timmerde panden aan de Bui tenhavenweg, dat zagen zij in de Westmolenstraat, dat zagen zij op de Vismarkt. Maar bij de Oude Sluis vergaten sommige mensen die indruk weer even. „Het lijkt me leuk om hier te wo nen", zeiden zij daar. En kijk, daar stond een huis te koop. riat met iedereen tevreden woont in Schiedam, zagen de Avro-kijkers in de Lange Kerk straat De actievoerders tegen de bouw van een ABC-winkel had den de komst van de stroom wandelaars aangegrepen om hun protest te laten horen. „U ziet nu nog de Lange Kerkstraat in de oude staat. Straks kan dat niet meer", maakten zij duidelijk op de muren. Maassluis In een cel van het Maassluisse politiebureau zit momenteel een Schiedammer, die mogelijk verantwoordelijk is voor een serie inbraken in het Wipperspark. De man werd dit weekeinde in zijn woonplaats gearresteerd na een tip van de Vlaardingse politie. De Schiedammer zou in totaal acht inbraken hebben gepleegd in het Wipperspark, waar gaatjes werden geboord in de raamko zijnen om de vensters te kunnen openen. De inbreker maakte er duizenden guldens aan contan ten, sieraden, cheques en foto- en video-apparatuur buit. De Schiedammer zou vandaag wor den verhoord. föwhSu Geve kachel XG-3Q-TK H. v. Kooij showroom -Li. ERKEND Oosthavenkade 14 ffiffffitjS1 Vlaardingen "jT 4343213 t Vlaardingen Vlaardingen hoopt met de nieuwe bibliotheek aan het Veerplem, waari/i rol trappen en een lift worden ge bouwd, het internationale toe- Vlaardingen De afdeling Vlaardingen van de koninklijke Nederlandse vereniging EHBO sloeg zaterdag geen gek figuur bij de erewedstrïjd, die in de gymzaal van de technische school werd gehouden ter gele genheid van het 60-jarig bestaan. De jubilerende brigade behaalde een derde plaats, achter de teams uit Capelle aan den IJssel en. Maassluis. De EHBO was blij met de derde plaats, maar nog blijer met de enorme belangstelling die het feestje in de school aan de Delta weg trok. Na de wedstrijd ston den de mensen in de rij om voor zitter Martin van Wijngaarden en zijn medebestuursleden te fe liciteren met het 60-jarig bestaan van hun vereniging. Het burge meestersechtpaar Van Lier drukte de jubilarissen als eerste de hand. Schiedam Bij een inval in een woning in de Donker Curtius- straat heeft de Schiedamse poli- de 500 gram heroïne in beslag genomen. De bewoners van het pand, een 27-jange Schiedam mer en 2ijn 26-jarige echtgenote, 2ijn bij de inval aangehouden. De politie wil niet zeggen, hoe zij het echtpaar op het spoor is ge komen. 'Uit onderzoek', luidt het. werd het de politie duidelijk dat het echtpaar betrokken was bij een heroïnelijn. Momenteel wordt onderzocht, wie er verder betrokken zijn bij het drugsbezit en of het echtpaar zelf handelde in heroïne. De Schiedammers worden morgen voorgeleid aan de officier van justitie. gankelijkheid5ymbool te ver werven. Dat vertelde wethouder A rij Maarleveld vrijdag, toen in het kille gebouw van beton en glas het bereiken van het hoog ste punt werd gevierd. Met colle ga Bas Goudnaan en Sint Nico- Jaas hees Maarleveld de vlag om dat te vieren. Er werden meer nieuwtjes ver teld in de leeszaal in aanbouw. Dat waren merkwaardige nieuwtjes. Zo vertelde de Sint, die voor het feestje was uitgeno digd, dat hij vroeger op de Van Kampenschool m Vlaardingen' had gezeten. En directeur mr. N.L.M. Tilli van ontwikkelaar Blauwhoed bedankte wethouder Bas Goudriaan, „omdat u niet al leen aan de wieg van het Veer- plein heeft gestaan, maar daar van waarschijnlijk zelf de ver wekker bent geweest". De genodigden waren verbaasd over de zee van ruimte, die de bi bliotheek in de nieuwbouw aan het Veerpleïn knjgt „Als je het van de buitenkant ziet, lijkt het zo klein", vonden zij. Over het strakke uiterlijk van het gebouw waren de meesten minder te spreken. Wandelaars op de Heemraadtstraat raadden, dat hier een parkeergarage werd ge bouwd. En VVD-raadslid Bram Zonne zei, uitkijkend over de stad: „Ik ben blij dat de Cuyper- storen er nog staat. Anders zou je van hieruit aan niets kunn'en zien dat je m Vlaardingen bent". Het complex gebouwen aan Veerplem en Weeshuisplein, waar behalve een bibliotheek ook het nieuwe hoofdkantoor van de PTT, winkels, 38 senio renwoningen en 26 koopwonin gen worden gebouwd, wordt in juli 1989 opgeleverd. Het kost ruim 13 miljoen gulden. Vlaardingen Voormalig CD A-fractieleider Aart Kool is voor PvdA en VVD niet ac ceptabel als opvolger van de afgetreden wethouder Chris van Roon. Kool heeft Van Roon gesteund, ondanks diens verstrengeling van politieke en zakelijke belan gen m de affaire rond sociëteit DAT. PvdA-fraetïeleider John Ranshuijsen zegt namens zijn partij en de WD, dat Kool daar om ongeschikt is voor een wet- houderspost. De CDA-fractie hakt waar schijnlijk vanavond de knoop door over de vraag, wie Van Roon moet gaan opvolgen. De belangrijkste kandidaten zou den Henk van der Linden en Agnes van ATdenne zijn. De laatste is onder meer voorzitter van het landelijk CDA-vrou- wenberaad. Maar ook Jopie Schumacher, Leo de Snaijer en Aart Kool zouden bereid zijn de wetbouderspost te bekleden. De partij wü vanavond ook een nieuwe fractievoorzitter aanwij zen. Die functie werd sinds het terugtreden van Kool waarge nomen door Leo deSnaijer. Over de opvolging van het afge treden raadslid Cees Bot bestaat nog geen duidelijkheid. Ir. Jan van Duin, die volgens het CDA eerst voorde eer bedankte, heeft zijn kandidatuur nog steeds in beraad. Vlaardingen Zuid-Hol land geeft haar pogingen op om van de Broekpolder een opslagplaats voor baggerspe cie en afvalgips te maken. Die toezegging heeft gedepu teerde Hans van der "Vlist (milieu) gedaan aan de Vlaar dingse wethouder Bas Gou driaan. De overeenkomst staat niet zwart op wit. „Maar er zijn notulen van. Dat is ge noeg", aldus Goudriaan. De wethouder is ingenomen met het resultaat van zijn overleg met partijgenoot Van der Vlist. „Zo'n toezegging is niet niks". De provincie wilde de grond, die wordt afgegraven in de Maas sluisse gifwijk Steendijkpolder, opslaan in de toch al vervuilde Broekpolder. Dat zou voor de sa nering van de Steendijkpolder de goedkoopste oplossing zijn. Er bestonden ook plannen om het met cadmium verontreinigde af valgips van kunstmestfabrïek Windmill tijdelijk, in de recrea- tiepolder te lozen. De hele gemeenteraad heeft zich van meet af aan verzet tegen het provinciale plan om van de Broekpolder opnieuw een stort plaats voor giftig afval te maken. Een toespraak van gedeputeerde Van der Vlist tot de Vlaardingse raad veranderde die afwijzende houding niet. „Wij hebben ons niet verzet tegen woningbouw in de polder om er nu een stort plaats van te maken. De Broek polder is bestemd voor recrea tie", zei de raad De toezegging van Van der Vlist, dat de Broek polder na een aantal jaren gesa neerd zou worden, vermocht het gemeentebestuur niet te ver murwen. Een klein deel van de polder wordt de komende jaren nog wel gebruikt als stortplaats. Op de vroegere vuilnisbelt wil de ge meente vervuilde grond kwijt, die wordt afgegraven op plaat sen in de stad, waar woning- bouw is gepland. De uitvoer baarheid van dat plan moet nog worden onderzocht. Voormalig cafébazin Annie Damen was zaterdagavond middelpunt vaneenteest. Schiedam De verrassing was compleet voor Annie Damen. In haar voormalige café aan de Rotterdamsedijk in Schiedam werd ze zaterdagavond opgewacht door vijftig oude klanten, die voor haar een reünie hadden georganiseerd. Over de manier, hoe ze naar haar café was geloodst, vertelde de thans in Schiebroek woonachtige cafébazin naderhand: „We waren eerst in Vlaardingen voor een etentje. Daarna werd het idee geop perd om nog eventjes wat in Schiedam te gaan drinken. Dat was dan misschien wat ongebruikelijk, maar ik zei direct; laten we dan even langs mijn oude café gaan. Daar was ik sinds ik het vier jaar geleden heb verkocht heb nog maar één keertje geweest". De binnenkomst van de vrouw, die vijftig jaar lang in het café werk te en er vlak aehter woonde, was ontroerend en ging gepaard met luidkeels gezang. „Maar", aldus een chique geklede mevrouw Damen, „ik heb niet moeten huilen, hoor. Eerlijk gezegd herkende ik nauwelijks Iemand, toen ik binnenkwam", In het café, dat thans Baumann heet, heerste al spoedig een sfeertje, dat vergelijkbaar was met jaren geleden. De verschillen waren slechts uiterlijk: meer grijze haren en rimpels... Vertegenwoordigers Alexander van het African National Congres (ANC) en Safieh van de Palestini an Liberation Organisation (PLO) drukken elkaar in Vlaardingen de hand. AU-RDUNO Hetirainrngsapparaatvoofhet trainer variant rfSjJÖlBl hewoetm Her verst 0D3TB Van* 'Xf? vSienoevartabeterenMeemandefi S9Brm "HSl, maken veel oefeningen mo- 7,-tly* .'XMgHit frame van vlettante \buls Lengte Instelbaar HCST Cepolstefde zitoo verchroomde stalen if Ik buis De IR vN.SC— standvwröt dmv Ji^mEssiLjmm Bauer GXT van 159,- KWTTLMR.SPORTSPBCiaUST EHBg voor«44»- Graf 101 van 198,- KRACHTSPORT- VELD-ZAALSPORTEN SQUASH- BADMINTON- AGU en K-WAY TENNIS- REGENKLEDING Graf GTX 175 van 212,- .flQ voor IOÏf«" VlaardingenHonderd Neder landse en Palestijnse Vlaardin- gers vierden zaterdagavond in de aula van de Sint Jozefmavo het uitroepen van de Palestijnse staat „Het Palestijnse volk heeft recht op die eigen staat", zei John Ranshuijsen, leider van de Vlaardingse delegatie die on langs in Israël de Westbank en de Gazastrook bezocht „Wester se landen, die mensenrechten hoog in het vaandel hebben, mo gen de onderdrukking van het Palestijnse volk niet tolereren". De solidariteit van de Vlaardin- gers was voor Ibrahim Al-Baz van de Palestijnse arbeidersver eniging een réaen om hen aan te spreken met 'Palestijnen'. En Afif Safteh de vertegenwoordi ger van -J m Nederland, vond het feest in de aula een ont roerende ceremonie. „Toen ik hier een jaar geleden kwam, ont dekte ik dat de Palestijnen in Nederland van hun tweede va derland houden", zei Safieh. „Ik heb gemerkt, dat die liefde we derzijds is". Pvd A-fractievoorzitter John Ranshuijsen droeg de Palestijnss vond Al-Baz. „Op de Westbank en in de Gaza strook heerst oorlog", had Rans huijsen van de reis naar Israël geleerd. „De Israëli's voeren een politiek van permanente provo catie. Ze schieten op kinderen, blazen huizen op en soms, om' onduidelijke redenen, besluiten ze dat het niet nodig is om de huizen van Palestijnen op te bla zen. Dan metselen ze die huizen dicht. In de bezette gebieden tel len de mensenrechten niet". De delegatie kreeg een compli ment van Rawhi El-Khatib, de Palestijnse burgemeester van Oost-Jeruzalem, die in 1968 werd gedeporteerd. „Het is dap per om zo'n brandhaard in de wereld te bezoeken", vond El- Khatib, „Het is een waagstuk om de vluchtelingenkampen te be zoeken. Dat getuigt van adel dom". De uitgewezen burge meester was een van de eregas ten op het feest in de Sint Jozef school. Andere eregasten waren vertegenwoordigers van de Zuidafrikaanse bevrijdingsbe weging ANC. „Onderdrukte olken moeten elkaar steunen", die hij als delegatieleider kreeg van mensen in net vluch telingenkamp Balata bij Na bloes. „Gewoonlijk draag ik, zo als de meeste mannen moeder land, een stropdas. Maar ik vond het feest van vanavond een goe de gelegenheid om dit geschenk van uw volk te dragen". Rans huijsen was niet de enige Neder lander in de aula, die zich met een Palestijnse sjaal had getooid. Al werd er uitbundig gezongen en gedanst, de bijeenkomst in de aula droeg veel meer een poli tiek dan een cultureel karakter. „Over de hele wereld vieren de Palestijnen in de diaspora de ge boorte van de Palestijnse staat", zei PLO-vertegenwoordiger Sa fieh. „Die staat is nog een droom, maar dromen worden heel vaak werkelijkheid". Maasland De bewoners van de Doelstraat en een gedeelte van de Hofsingel hebben het ge weten, dat de Nationale Reserve vrijdagavond in Maasland oe fende, Op en rond het mobilisa- tiecomplex in de Commandeur spolder werd een klein oorlogje uitgevochten. Het was het spel van verdedigen en aanvallen van het complex, dat er normaliter uiterst rustig en vredig bij ligt. Tijdens de oe fening slopen de geschminkte aanvallers als dieven in de nacht rond, maar de wachtposten ble ken paraat. „Die mannen zijn nog fanatiek genoeg", meende een wachtende dienstplichtige soldaat, die als chauffeur voor de aan- en afvoer van de man schappen moest zorgen. Tot de verdedigers behoorde ook servicemonteur in de kassen bouw Dirk van der Velde uit 's- Gravenzande, die achter een mi trailleur het complex aan Hofs ingel-zijde beschermde. Hij kreeg zowaar bezoek van een vriend en zijn vader Piet van der Velde, die vanachter het hek werk een praatje met Dirk kon den maken. „Het is dat ie het ge vraagd heeft", verklaarde Van der Velde senior 2Ïjn belangstel ling. „Anders was ik niet geko men. Maar die Nationale Reser ve is wel een hobby van hem". Pas tussen elf en twaalf uur werd de oefening spannend, want met los-kruitpatronen werd er over en weer geschoten en in dit knaleffect ontbraken ook de rotjes niet Tot twaalf uur mocht er herrie worden ge maakt, wat vooral in dat laatste half uur met een zekere gretig heid gebeurde. „M'n kinderen liggen te sidde ren in bed", aldus een veront ruste vader, die poolshoogte kwam nemen tot hoe laat het wel zou duren. Na middernacht verstomde het schieten inder daad. Slapen was er voor de re servisten echter nog niet bij, want tot acht uur 's morgens zet ten zij hun oefening voort alle merken meestal klaar terwijl u wacht da's pas service! Burg. H. Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel. 010-473 82 22

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1