I 9 Flats Nieuwland slopen voor groen' Jeugd versiert lekkernijen SDhesQ Sint Radboud loopt warm voor eeuwfeest Coalitie: geen problemen met CD A-kandidaat 'Armoedig broddelwerk komt niet in aanmerking' ^TAPIJTEN* HAMMINGS DAGBIAB SCHIEDAMS! COURANT NIEUWE WAIEGWEG COURANT Limburgers i0mm Basiseducatie vraagt Deetman duidelijkheid De Singel doet eens iets terug voor Erieaschooï Grond uit surfplas naar de Lickebaert Van Kleef kondigt impopulaire maatregelen aan Vriend pakt z'n boeltje Jongens vernielen feest verlichting 40% KORTING ALLE TAPIJTEN "Ie KÉUS DONDERDAG 1 DECEMBER 1988 PAGINA 13 Regionale redactis: Breda Hauensifaat 6. 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010- 4343229. 4352066. 4350557 - sportredactie: 4345200 Schiedam/Ket'nel Het dorp Kethel is al ruim veertig jaar ge leden door Schiedam geanne xeerd, maar dé Kethelse cultuur hebben de Schiedamse 'over heersers1 er nooit onder gekre gen. De viering van koninginne dag wordt in de 'stad' bijvoor beeld al jaren opgevat als een verplicht nummer, terwijl Ke thel op uitbundige wijze de vie ring ter hand neemt. Dat de Kethelse cultuur nog steeds springlevend is, blijkt uit het honderdjarig bestaan van harmonie Sint Radboud. Reeds sinds 1889 zijn Radboud en Ke thel als een soort twee-eenheid aan elkaar verbonden. Radboud, gezegend met een dynamisch, jong bestuur, is na een eeuw dy namischer dan ooit tevoren. Het voormalige Kethelse raad huis, vroeger het onderkomen van de Kethelse gemeenteraad onder leiding van burgemeester Verveen, werd gisteren uitgeko zen om het jubileumprogramma toe te lichten. De brieven, die Sint Radboud de wereld in stuurt, worden, blijkens de plaat saanduiding bovenaan de brief, nog altijd in Kethel geschreven. Schiedam, dat wordt in het Ke thelse nog altijd beschouwd als die stad ten zuiden van de spoor lijn en historisch gezien is dat na tuurlijk ook zo. Het jubileum van de oudste har monie van de Rijnmond laten de Kethelaars zeker niet onopge merkt voorbijgaan. Door het ge hele jubileumjaar staat Kethel bol van de activiteiten om het ju bileum luister bij te zetten. Onvergetelijk De voorbereidingen voor het ju bileum zijn volgens voorzitter Gerard Blok al ruim een jaar aan de gang. „Alle leden vinden, dat het eeuwfeest onvergetelijk moet worden. Vandaar dat som migen onder hen. al enkele jaren lopen te brainstormen over ge paste activiteiten voor de jubi leumviering". Een blijvende herinnering aan het 100-jarig bestaan moet het ju bileumboek gaan vormen. Peter de Vette, belast met de public re lations van Sint Radboud, is mo menteel hard in de weer om het werk voor het eind van het vol gende jaar rond te krijgen. Ge sprekken met oudere leden en informatie uit het eigen archief en het gemeentearchief vormen De Vette's belangrijkste infor matiebronnen. „Van het boek wil ik geen op somming maken van de bijzon dere gebeurtenissen in het be staan van de harmonie", aldus De Vette. De plaats van Radboud in de Kethelse samenleving is een onderwerp, dat mij veel meer bezighoudt". Sint Radboud werd opgericht in 1889. Uit bronnen van 1889 zelf blijkt het niet, maar in alle latere publicaties over Radboud wordt het ontstaan van Radboud ver klaard door de aanwezigheid van Limburgers, bouwvakkers uit Meerssen. De arbeiders werkten mee aan de opbouw van de Sint Jacobuskerk. De binnenmuren van de kerk wer den door de Limburgers be werkt met mergel. In de vrije avonduren repeteer den de Limburgers langs de Pol dervaart op hun meegebrachte instrumenten. Jacques Ver speek, die ook de initiatiefnemer voor de Verspeekpomp was een waterleiding tussen de Pol dervaart en het centrum van Kethel nam het initiatief om een eigen harmonie op te rich ten. Samen met een andere onderne mende dorpsfiguur, pastoor Koevoets, werd de harmonie van de grond getild. Koevoets sloeg hiermee twee vliegen in een slag: Kethel had een harmo nie, terwijl de opbrengsten aan de exploitatie van de Sint Jaco- busschool werden besteed. De rol van de pastoor illustreert de nauwe relatie tussen de ka tholieke kerk en Radboud. Na de oorlog werd die band allengs kleiner, al hebben de meeste or kestleden nog steeds een katho lieke achtergrond. Andersden kenden worden allang niet meer geweerd, terwijl zelfs Schiedam mers met voldoende muzikaal talent aansluiting bij de vereni ging kunnen vinden. Receptie De jubileumviering begint op 1 januari met de nieuwjaarsrecep tie. In Kethel vinden gedurende het jaar een blaasmuziekfestival plaats, terwijl Radboud met ko ninginnedag extra gaat uitpak ken. Het weekeinde van 1 tot en met 3 september wordt heel Ke thel op zijn kop gezet, beloofde de organisatie gïsieren al. Diver se gala's en jubileumconcerten, reünies en recepties luisteren de festiviteiten volgend jaar verder op. Sint Radboud wordt volgend jaar ook geconfronteerd met haar wortels. De band met de Sint Jacobuske k wordt op 25 november onderstreept met een mis. De confrontatie met de an dere inspirators, Limburgse mu zikanten, moet de Kethelaars meer zorgen baren. Op de Natio nale Kampioenschappen in Kerkrade staat Radboud voor de schier onmogelijke opgave de Limburgse toporkesten naar de kroon testeken. Het bestuur van Sint Radboud, poseert voor het voormalige raadhuis van Kethel. De leden van de oudste harmonie van de Rijn-C mond 2tjn momenteel druk in de weer met de voorbereidingen, voor het eeuwfeest. .C O-.. Vlaardingen Het Educatief Beraad Vlaardingen (EBV) is, zoals zovelen, boos op onderwijs minister drs. Wim Deetman. Een vereveningsoperatie van het mi nisterie kost de basiseducatie in Vlaardingen misschien wel veertig procent van haar subsi die. Maar zeker weet het beraad dat niet. Op brieven, waarin de minister om duidelijkheid werd gevraagd, brieven die al in maart werden verstuurd, komt maar geen antwoord. „Een slechte zaak", schrijft het EVB nu aan Deetman, De vereveningsoperatie is be doeld om de basiseducatie in ge meenten, waar die nog niet zo floreert, een financieel duwtje in de rug te geven. Gemeenten, waar al veel aan basisedecatie is gedaan, worden daar volgens het EBV de dupe van. Het beraad vindt dat wrang. Het herinnert zich nog de woorden die Deet man sprak, toen hij in april vorig jaar het startsein gaf voor de ba siseducatie In Vlaardingen. „Het mag niet zo zijn, dat door de vereveningsoperatie wordt afge broken, wat op het terrein van de basiseducatie in deze gemeen te met veel inspanning en kennis van zaken tot stand is gekomen", zei Deetman op 13 april 1987. Volgens het EBV dreigt dat ech ter wel degelijk te gebeuren. Ge meenten die door de operatie in de problemen kwamen, zei de minister, zouden misschien ge holpen kunnen warden met het geld van gemeenten die hun budget voor de basiseducatie niet opmaakten. Ook over dat plan heeft het EBV niets meer gehoord. De vereveningsoperatie zou de basiseducatie voor het eerst in. 1990 geld gaan kosten. Het EBV vindt dat nu al moet worden be keken, hoe een vermindering van het budget kan worden op gevangen. Vandaar dat het ae minister vraagt om op korte ter mijn duidelijkheid te verschaf fen. Het vereveningsvoorstel ligt bij de Tweede Kamer, maar de gemeenten en de plaatselijke centra voor basiseducatie heb ben het niet gekregen. Carina H. v. Kooij showroom: Ooslhavenkade 14 Vlaardingen 4343213 Vlaardingen De Erica- school voor zeer moeilijk le rende kinderen heeft eeh ca deau gekregen van openbare basisschool De Singel: een vi deocamera. De leerlingen van De Singel overhandigden het cadeau gistermiddag, tijdens een feestje in de aula van de ZMLK-school. „De Erica- school organiseert voor ons altijd leuke voetbaltoernooi en. Nu doen wij eens iets te rug", zeiden zij. De leraren van de Erieaschooï doen er veel aan om hun leer lingen in contact te brengen met kinderen van gewone scholen. Het jaarlijkse voet baltoernooi is een van de ma nieren om dat te doen. „De kinderen spelen met elkaar en als zij elkaar later cp straat tegenkomen, kennen zij el kaar", zegt onderwijsinspec- teur Hoekstra. De leerlingen van De Singel, die kort geleden het 10-jarig bestaan van hun school vier den, brachten het geld voor de videocamera bijeen met een sponsorloop. Hun vriend jes en vriendinnetjes van de Erieaschooï waren opgetogen - met het dure cadeau. Walsmit ook. De school denkt de ca mera niet alleen te gebruiken om schoolreisje, sinterklaas feesten diplomazemmen vast te leggen, maar ook om de les sen te filmen. Dat levert de le raren een schat aan informa tie op, bijvoorbeeld over de motoriek van de leerlingen. De compartimenten aan de MaassiuissedijK, waar grond uit de surfplas wordt opgespoten. Links van de dijk, aan de oever van de Waterweg, waterzuive ringsinstallatie De Groote Lucht en het Llckebaertbos. Vlaardingen Het besluit over de inrichting van een puinstort in de Lickebaert is nog niet ge nomen, maar de omdijkte com partimenten liggen al in het re creatiegebied. De komende twee jaar wordt daar de schone grond opgespoten, die een cutterzuiger weghaalt uit de surfplas even verderop. Voor dat doel is een persleiding aangelegd. Op het oog lijkt het wel, of er langs de Maassluïssedijk surf- plassen worden aangelegd. Maar dat komt alleen maar omdat de grond, die in de echte surfplas wordt opgegraven, verdund met water door de leiding wordt ge perst. Als het water is wegge zakt, blijft er schone grond over. En die kan weer worden ge bruikt om het puin, dat later in de Lickebaert wordt gestort, af te dekken. Zo moet een heuvel achtig landschap ontstaan, 45 hectaren groot, waar een cross baan en een skihelling kunnen worden aangelegd. De surfplas, die in opdracht van het recreatieschap Midden-Delf land wordt gegraven, moet over twee jaar gereed zijn. Dan hoopt het schap ook het viaduct over rijksweg 20 te openen, dat voor de ontsluiting van het gebied moet zorgen. Pas daarna kan eventueel de puinstort begin nen. Vlaardingen De verkiezing van CDA'er Henk H. van der Linden tot wethouder zal woensdagavond waarschijnlijk vlot verlopen. De coalitiegeno ten PvdA en WD hebben geen problemen met de kandidatuur van Van der Linden. PvdA-lei- der John Ranshuijsen noemt hem „een aardige man en een goed gemeenteraadslid". Het CDA moet, vindt Ranshuij- sen, wel afstand nemen van uit latingen van ex-fractieleide" Aart Kool en ex-wethouder Chris van Roon. Die hebben ge zegd dat PvdA en VVD de afge treden CDA-wethouder ten on rechte beentje hebben gelicht. Zij stonden alleen in die kritiek Voor de rest van de gemeente raad W2s het duidelijk, dat Van Roon in de affaire rond sociëteit DAT het belang van de gemeen te had geschaad. „Van Roon heeft hel vertrou wen geschonden, dat wij hem en de CDA-fractie hadden gege ven", zegtRansbuijsen. Hij vindt dat de meerderheid van het CDA die stelling heeft onder schreven door Leo de Snaijer als fractievoorzitter te kiezen en Henk van der Linden als wet houderskandidaat naar voren te schuiven. De Snaijer en Van der Linden waren het van meet af aan niet eens met de handelwijze van hun partijgenoot Chris van Soon in de affaire-DAT. Van der Linden neemt in het college van burgemeester en wethouders de taken van Van Roon over. Hij krijgt de portefe uilles verkeer, financiën en volksgezondheid. De coalitie ziet geen aanleiding de taakverde ling tussen PvdA, CDA en VVD in het college te wijzigen. Schiedam Om de wijk Nieuwland extra groenvoorzienin gen te bezorgen zullen er binnen een aantal jaren misschien flats moeten worden gesloopt. De bebouwing van groenstro ken met eengezinswoningen elders in de wijk moet ondertus sen gewoon doorgaan. Maassluis Bezoekers van croissanterie Monsieur Paul aan de Noordvliet in Maassluis schrokken gistermiddag op van het lawaai. Rustig converseren onder het genot van een kopie koffie was er niet bij, want eigenaar Paul Degenkamp had 50 kinderen in zijn winkel uitgenodigd. Onder leiding van Degenkamp en twee museummedewerkers ver maakten de jeugd zich op de vrije woensdagmiddag opperbest met het versieren van speculaas- en taai-taai-poppen. Het koekvergul- den, zoals het Oudhollandse gebruik wordt genoemd, vond plaats op initiatief van het Gemeentemuseum. In het museum op de Hoogstraat is momenteel de tentoonstelling Feesten In December te zien. Op deze expositie, waarvoor het Vlaar- dings streekmuseum Jan Anderson veel materiaal aanleverde, wor- den Oudhollandse gebruiken voor het Sinterklaas- en het Kerstfeest s getoond. Museumconservatrice Marjan Groen leek het wel een leuk g idee de Maassluisse jeugd eens actief bij het gebeuren te betrekken, -s De taai-taai en speculaas werden gisteren door monsieur Paul zelf gebakken, waarna de kinderen de lekkernijen mochten versieren. Met dat karweitje waren zij twee uur zoet. Daarna kregen zij alle lek- kemijen in een tas mee naar huis. De jeugd mocht gisteren koekvergulderr in de croissanterie van Monsieur Paul. Vlaardingen De commissie restauratiepenmng van de His torische Vereniging Vlaardin gen heeft gisteren voor de derde keer penningen en schildjes uit gereikt aan bewoners, die een voorbeeldige opknapbeurt van hun woning hebben uitgevoerd. Drie panden kwamen uiteinde lijk door de strenge selectie: Westhaven kade 38, Landstraat 56 en Verploegh Chasséplein 3. In 1983 werden de onderschei dingen voor het eerst toegekend, waarna vorig jaar januari Schie- damseweg 53, Westhavenplaats 2 en Westhavenkade 36 in de prijzen vielen. De jury gaat er in haar rapport prat op niet over één nacht ijs te zijn gegaan. De voorselectie voor deze uitreiking, die in het stad huis door burgemeester Fred van Lier werd verzorgd, begon al in februari 1987. Sindsdien volgde 'een reeks bezoeken en beraadslagingen', waarbij de commissie er soms niet voor schroomde om zich met het res tauratieproces te bemoeien. "Uitgangspunt voor de beoorde ling is en was de zorg, die de be woner heeft voor het authentie ke. De jury spreekt in haar rap port dan ook niet zozeer de waardering uit voor de hoeveel heid werk, maar meer voor de kwaliteit ervan. „De meeste reconstructies lijken slechts matig tot nauwelijks op het authentieke werk", luidt het weinig lovende oordeel van de commissie. „Armoedig broddel werk, zoals bijvoorbeeld de stadsboerderij aan de Kortedijk, zal derhalve nimmer in aanmer king komen voor een penning". Een door de commissie als niet onaardig woonhuis uit begin deze eeuw omschreven pand viel genadeloos door de mand, omdat de gevel volgens de grit- straalmethode is gereinigd. De commissie huivert daarvan, want daardoor werd de bak steenhuid ernstig beschadigd, zodat deze mededinger naar een penning het wel kon vergeten. Ook verregaande ingrepen, die een gebouw voor een bepaald ge- bruiksdoel geschikt moeten worden gemaakt, kunnen niet worden gewaardeerd. Westhavenkade 38, bewoond door Arjan van der Velde, kreeg alle lof toegezwaaid, omdat er sprake was van een zeer moeilij ke restauratie. Een op dat punt deskundig geachte architect oor deelde vooraf zelfs, dat het pand nauwelijks te restaureren en technisch van generlei waarde was. De jury spreekt dan ook over een moedige restauratie, waarbij met zorg aan voor- en achtergevel is gewerkt. „Er is niet gestreefd naar een stralend en perfect uiterlijk als nieuw", meldt het juryrapport. „Aan de gevel zijn nog steeds ruim 340 jaar weer en wind en diverse veranderingen in het kader van mode of gebruik afleesbaar". De commissie heeft ook lichte kri tiek. Die richt zich vooral op de detaillering van sommige inte rieur-onderdelen. Voor de Landstraat 56 werd een penning toegekend, omdat het pand niet 'kapot gerestaureerd' is, terwijl er in de jaren vijftig al wel aan het pand is geknoeid. De technische gebreken zijn op lo venswaardige wijze hersteld en ook de oude houtconstructie is waar mogelijk gehandhaafd. Doorslaggevend was de gedurf de beslissing om de oude kruis- vensters in ere te hersteilen. Juist omdat die vensters zeld zaam zijn in Vlaardingen. Verploegh Chasséplem 3 scoor de met name hoog, omdat in het schilderwerk de authentieke kleuren zijn teruggekeerd. Het haalt het pand uit de alledaagse saaiheid, vindt de jury. Zodoen de roept het pand herinneringen op aan het oude Vlaardingen, dat veel kleurrijker was. Ook de ge detailleerde reconstructie van het hek rond de woning is in de ogen van de jury een belangrijk pré. Nieuwland heeft dringend meer gezinnen met jonge kinderen nodig en meer mensen met een hoger inkomen. De huidige wo ningvoorraad, die voor het over grote deel uit portieköats be staat, is voor die groeoen onge schikt. Als er in de wijk niet snel nieuwe woningtypen bijkumen, moeten er nog meer scholen slui ten en loopt het winkelbestand achteruit Wethouder Hans van Kleef (PvdA) heeft een pakket impo pulaire maatregelen aangekon digd om de van de jaren vijftig daterende wijk tussen de spoor lijn er» Je Vlaardingerdijk nieuw leven m te blazen. Om die maat regelen zal het gisteravond geïn stalleerde projectteam voor Nieuwland niet heen kunnen, maakte Van Kleef duidelijk. De stadsvernieuwing in Nieuw land zal dan ook een ander ka rakter krijgen dan in de oude wijken van Schiedam. Daar werden verpauperde huizen af gebroken en hedendaagse wo ningen neergezet. In Nieuwland moet de hele stedebouwkundige opzet van architect Horvath op de helling. Van Kleef zal met op de vlucht slaan voor ingrijpende veranderingen, en ook niet voor de kritiek die hij daardoor kan verwachten. „Ook in de volks huisvesting maken zachte heel meesters stinkende wonden". De kritiek van bewonersvereni ging Schiedam-West, dat Van Kleef het kennelijk beter weet dan de beroemde Horvath, legt de wethouder naast zich neer: „Ik denk dat het een schande zou zijn als ik het nu, veertig jaar later, niet beter zou weten dan Horvath toen". Met de installatie van het pro jectteam is de stadsvernieuwing in Nieuwland offic-eel van start gegaan. Het team winkeliers, bewoners, wiikveremgingen en welzijnsinstellingen moet een beheersplan gaan opstellen voor de wijk. Voor de uitvoering daarvan zal de wijk onvoor waardelijk op de steun van de gemeente kunnen rekenen, maar of ook het rijk de stadsver nieuwing in Nieuwland krachtig zal steunen, is voor Van Kleef nog maar de vraag. De wethou der heeft sterk de indruk, dat de overheid steeds meer op stads vernieuwing bezuinigt. Schiedam Een Schiedammer, die ruzie kreeg met zijn vrien din, pakte deze week op zeer let terlijke wijze zijn boeltje. Het stel, dat aan de Van Marum- straat woonde, was overeenge komen dat de mannelijke helft zou vertrekken. Zijn 24-jarjge vriendin ging naar haar werk om 's avonds bij thuiskomst te constateren, dat het tweeper soonsbed in z'n geheel was ver dwenen. De afgewezen minnaar had tevens het dekbed en de overtrekken meegenomen. De vrouw miste ook de magnetro noven en de telefoonbeantwoor- der. Vlaardingen De politie heeft gisteravond op de Floris de Vijf delaan twee jongens van 13 en 14 jaar aangehouden, die de feest verlichting op de winkelgalerij vernielden. De j'ongens beken den. dat zij maandagavond ook al wat gekleurde lampjes hadden stukgegooid. De zaak is, nadat de politie een gesprek met de twee jongens en hun ouders had ge had, overgedragen aan het Halt bureau. K GRATIS VLOERBEDEKKING KAN NIETI WEL GEVEN WU TOT op ALLE BEKENDE MERKEN zoals DESSO - BERQOSS - BONAPARTE - TAETFORD - KVT - SILVESTER - HEUGA - LOUIS DE POORTERE etc. l Gratis vrijblijvend huisbezoek I mei complete stalencollectie. I Alh tapijten GRATIS petegrf \OOORh£ELN£D£RLAW Tot 7 Jaar schriftelijke garantie op alle bekende merken. Door enorme voorraad geen levertijden. Vraag altijd onze otterte, óók voor KARPETTEN. Wij zijn beslist goedkopen dan anderen. GORDIJNEN en VITRAGES (w.o. Ado, Gardisette etc.) GRATIS GENAAID. STREKSINGEL165-189 - R DAM-M'BERG - VroJagtol 9 u geopend Tef0t0^229120/4224430 - Fax 010-4227667 's Maandags gestote'h

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1