'Koken is durven' Olympus krij g t vierde veld SVV het waaigat WATERWEG SPORT DEENS BEUKEN Pi r CDJA bekijkt 't geld Werk aan Wereldwinkel Waarnemer onderscheiden Hosman wil partycentrum in Korenbeurs Willibrord Hosman: 'Restaurant is theater' Kunstgrasveldbij Excelsior'20 moet problemen in Thuilede oplossen DE SIERGRINDVLQER, HET NIEUWE WOONCOMFORT!! A Scandinavische meubelen, waar vind je die? i- wonen Van der Velden houdt ranglijst goed in de gaten Jongeren, die interesse hebben in het financiële reï- len'en zeilen van de gemeente Schiedam, kunnen dinsdagavond terecht in het stadhuis aan de Grote Markt. Daan Baart, fractiespecialist van het CDA op het gebied van financiën, geeft dan zijn visie op de gemeentebegroting. Vragen als de hoeveelheid geld, die er jaarlijks in Schiedam omgaat, en de vrijheid, die de gemeenteraad heeft bij het besteden van de middelen, tracht Baart op deze avond te beantwoor den. Belangstellenden zijn vanaf acht uur welkom in de fraetiekamer van het CDA. Voor de winkeldienst, de maandelijkse vergadering en het meewerken aan acties zoekt de Wereldwinkel nog enkele enthousiaste medewerkers. Inzet is de be langrijkste kwaliteit, die de Wereldwinkel van me dewerkers verlangen. Kennis van de Derde-We reldproblematiek is natuurlijk meegenomen, maar geen vereiste. Via schriftelijke informatie en speciale informatievergaderingen kunnen belangstellenden binnen vrij korte tijd veel over het ontwikkelings vraagstuk aan de weet komen. Belangstellenden kunnen informatie inwinnen onder de telefoonnum mers 4732320 en 4730602. Langskomen in de winkel aan de Hoogstraat 76a is natuurlijk ook mogelijk. C. A. Wesselius, voormalig waarnemer bij de konink lijke scheepsagentuur Dirkzwager, is deze week on derscheiden met de zilveren eremedaille in de orde •yan.Qranje-Nassau. Wesselius kreeg de onderschei ding omdat hij deze maand precies veertig jaar gele- "den in dienst trad. Wesselius vervulde de functie on afgebroken, totdat hij per 1 januari 1988 gebruik maakte van de vut-regeling. Wesselius volgde vanuit de waarnemingspost in Hoek van Holland de scheepvaartbewegingen op de Nieuwe Waterweg. In eerste instantie met behulp van een verrekijker, later via de radar. zaterdag 3 december Sinterklaasfeest met de clowns Kiüngels Krachten, theater De Teerstoof, 14.00 uur. Mru Oe Witte Paraplu, Filmclub, 21.00 uur. Sinterklaas bezoekt Schie- dam'-Noord, 11.00 uur, zondag 4 december ruilbeurs, 4 Molens, 13.30 uur. excursie heemtuln Beatrlx- park, 14.00 uur. thé-dansant met rijmwed- slrijd, 4 Molens, 13.30 uur. woensdag 7 december Jeugdfilms David en Ben- zaterdag 3 december concert van de Nits, Stadsgehoorzaal, 20.15 uur. rommelmarkt, ontmoe tingscentrum West, 10.00 uur. literaire avand, waarbij pu bliek eigen gedichten en verhalen mag voorlezen, so ciëteit De Sokkei, 21.00 uur. woensdag 7 december tekenlilm Het Lied van de Walvissen, jeugdtheater Harmonie, 14.00 uur. film Babetle's Feast, film zaal Harmonie, 20.30 uur. Ook vrijdag en zaterdag. door PETER DE LANGE Schiedam Koken is voor Nils Kooyman: hij de tijd blijven. De 21-jarige culinaire 'wonderboy', me in de keuken van Auber- ge Hosman Frères de pol lepel zwaait, deinst zelden terug voor een. experi ment. Natuurlijk, klassie ke gerechten zijn leuk. Maar je moet regelmatig iets nieuws uitproberen. Als je het niet aandurft om een stukje pvc-regenpijp voor het dessert te gebrui ken, deug je niét voor het vak. Natuurlijk bleef dat van die pvc een keukengeheimpje. De gasten proefden alleen een overheerlijke mousse. Die regenpijp was zorg vuldig uitgekookt en uiteraard niet in de maaltijd verwerkt: die had al leen als mal gediend om de mousse, aardbeitjes en wafels bij elkaar te houden. Koks in toprestaurants moeten soms rare kunstgrepen uithalen om de gast te plezieren en hun ei gen reputatie hoog te houden. En Nils hééft zo'n reputatie, ook al is hij de jongste chef-kok van Neder land. Op zijn 15e jaar keerde hij de mavo de rug toe en koos hij voor de koksschool. Het waarom van die spontane keuze is hem nog steeds niet recht duidelijk. Thuis kookte hij zelden, hooguit keek hij mee over de schouder van zijn moeder. En dte maakte heel gewone kost: speklapjes, rode kool, pannekoe ken. Misschien was het de kunstzinnig heid van zijn ouders, die beiden te kenen en schilderen. Misschien wilde ook Nils daarom 'iets met zijn handen doen'. Na stages bij ge renommeerde restaurants maakte hij anderhalf jaar geleden zijn en tree bij Hosman. Onder merk waardige omstandigheden, want zijn voorganger was door een con currerend restaurant weggekocht. De nieuwkomer trof een nagenoeg lege keuken, aan. Behalve de chef kok warëh ook diens assistenten gezwicht voor het grote geld. Het leek een sprong in het diepe, Schiedam Restauranthouder Willïbrord Hosman heeft grote plannen met de Korenbeurs. Hos man wil van het monument op de hoek van de Dam, de Lange Haven en de Korte Haven een partycen trum maken. Een ruimte, waar be drijven hun recepties kunnen ge ven, zou volgens de horeca-onder- nemer een ideale bestemming zijn 'voor het historische pand, dat nu voornamelijk dienst doet als oefen ruimte van een tafelten nisvereni- Sjn§- - Hosman is al geruime tijd met de gemeente Schiedam in onderhan deling over zijn idee. Ambtenaar Raymond Vredebregt (economi sche aangelegenheden) heeft wel oren naar het plan, maar wil de Korenbeurs niet uitsluitend aan Hosman verpachten. Vredebregt wil ook andere horeca-ondeme- mers bij een eventueel partycen trum betrekken. Hosman daaren tegen eist hetaüeengebruik. Hosman zegt al jaren met het plan rond te lopen. Zijn bistro/auberge ligt schuin tegenover de Koren beurs. „En iedere keer als ik er naar kijk, denk ik: daar kun je iets ongelooflijk leuks van maken. De sfeer, die dat pand biedt, is nergens te koop". Ondanks de trage besluitvorming bij de gemeente heeft de restau ranthouder nog niet de hoop opge geven. In januari worden de ge sprekken voortgezet zowel voor Willibrord Hosman als voor Nils, maar geen van tweeën had een andere keuze. Het jonge talent nam de uitdaging zonder aarzelen aan en zijn werkgever heeft er geen spijt van dat hij die beginneling destijds de vrije hand gaf. Nils bracht Hosman Frères te rug op een hoge plaats in de Top 100 van de Nederlandse restau ranis. - Dat succes dankt Nils Kooyman waarschijnlijk aan zijn stelregel, dat koken vooral durven is, en veel meer dan louter eten klaarmaken. Nijlbaars Als hij een onbekende vissoort ont dekt zet hij meteen een pan op het vuur. „Neem nou nijlbaars, een tropische vis met een mooie, don kere, bijna zwarte huid. Nooit eerder gezien, maar die heeft dus - vrij stevig vlees wat je goed kunt pocheren en bakken. Die zwarte huid vraagt om een contrast, daar maak je dan een gele saus bij. Moet je zien hoe dat blinkt!" Kleuren spelen een belangrijke rol bij de compositie van een gerecht, maar de smaak blijft vooropstaan. Nils: „Ik haud me aan dat bekende gezegde, dat eenvoud de kunst is van het koken. Een gerecht, dat uit twee of drie smaken bestaat, komt beter tot z'n recht dan één, waarbij je chic wilt doen en een heleboel smaken combineert. Dat was vroe ger de gewoonte, veel smaken bij elkaar. Maar toen maakte je het ook niet mee dat iemand probeer de appel te combineren met vis. Dat kan nu wei; hier tenminste". Waarmee Nils maar wil zeggen dat sommige restauranthouders iets weghebben van orthodoxe gelovi gen ze houden zich strikt aan de regels. Willïbrord Hosman daaren tegen probeert de culinaire gren zen steeds verder te verleggen, en die opvatting sluit naadloos aan bij de ideeën van Nils Kooyman, die ervan gruwt om maandenlang de zelfde schotels op te dienen: „Als je het goed wilt doen, ben je perma nent bezig verder te komen. Je moet blijven veranderen, anders is het geen verrassing meer. Koken mag nooit een gewoonte worden. En ook voor de gasten moet het spannend blijven. Die zijn vaak al overal geweest, ze hebben ontzet tend veel gezien en geproefd. Die verwachten van je dat je met iets nieuws komt. Je mooiste beloning is dan ook dat ze naar de keuken komen om te zeggen dat ze een fij ne avond hebben gehad". Merkwaardigerwijs roepen die gastronomische hoogstandjes bij Nils na werktijd een onweerstaan baar verlangen op naar eenvoudi ge kost. Naar een broodje shoarma. Of naar de rode kool van rijn moe der. Want thuis staat Hosmans chef-kok nooit in de keuken. Daar wordt hij op zijn wenken bediend. Rotterdams Nieuwsblad vrijdag 2 december 1988 Nits Kooyman: na werktijd trek in eenvoudige kost. Schiedam „In Schiedam een Franse bi stro beginnen? Je bent gek!" zeiden kennis sen in 1973 hoofdschuddend tegen Willi brord Hosman, Maar de tijd gaf de critici ongelijk: de bistro en de auberge op de hoek van de Korte Dam en de Nieuwe Sluisstraat behoorden al snel tot de crè me de Ia crème. Zoals vorige week bij het 15-ja- rig jubileum eens te meer bleek, toen ServiceSe- ric Lekker de zaak indeelde bij de vijftig beste restaurants van Nederland. De horeca-on der nemer bevestigde zijn reputa tie in gastronomische kringen zelf ook nog eens. Hij presenteerde een boek over cognac de Nederlandse vertaling van Gert von Paczen- sky's standaardwerk, waarvoor Hosman het voorwoord schreef en de eindredactie voerde. Niet verwonderlijk voor iemand, die in het Guinness Book of Records staat met een in drukwekkende collectie oude cognacs. Maar het verzamelen van die vloeibare kostbaarhe den is niet Hosmans enige nevenactiviteit. Hij importeert ook wijn en sinds kort een unieke Schotse whiskey. De tijd, dat hij zelf met een koksmuts op achter het fornuis stond, is defini tief voorbij. Ook al laat hij veel aan zijn bedrijfsleider Ben Overbeek over, Hosman blijft nauw betrokken bij de gang van zaken in zijn restaurant. Hij is er altijd, minstens vijftien uur per dag, zeven dagen in de week. Hij slaapt vier uur per nacht en eet voor een liefhebber van de nouvelle cuisi ne opvallend slecht: „Altijd haastig, altijd staand". Een slopend vak, geeft hij onmiddellijk toe, maar ook een mooi vak. „In zekere zin ben je een theaterman, wantje moet het je gasten naar de zin maken. Ook al hoor je vijfendertig keer op één avond dat het eten in Frankrijk zo lek ker is, dan nog blijf je beleefd. Dat is geen spel, dat is theater eerlijk theater". Bij theater hoort applaus, en dat krijgen Hosman en zijn twintig medewerkers regelmatig, „Mensen brengen een cake mee die ze zelf hebben gebak ken, of een ouderwets klokje omdat het in ons interieur past. Dat is hun beloning voor een fij ne avond". Zonder dergelijke blijken van waardering houdt niemand het vak vol, maakt ook Ben Overbeek duidelijk. Iedereen, van de chef-kok tot de stagiair-kelner, is wat gevoeligheid be treft uit hetzelfde hout gesneden. „Emotionele figuren, net als kunstenaars. En aan de andere kant zijn we allemaal groene baretten. Want het is keihard werken. Ik noem deze club altijd de zwart-wïtte brigade, zwart voor de kelners, wit voor de koks. Die samenwerking, dat is net een vlaflip waarvan de kleuren in elkaar vloei en". De onderscheiding van ServiceSerie Lekker geldt dan ook voor het hele personeel, en zeker niet alleen voor de directie, de koks en de be drijfsleiding. Vat Willibrord Hosman deze ver melding met stip op als een stimulans om tot nog groter hoogten op te klimmen? „Nee", zegt de horeca-ondememer beslist „Wij zitten ach ter een volle zaak aan, niet achter een Michelin- ster". tde. na.ar eagen 'Baterstraat 89 (hoek Grote SVfarfct) 3111 T^ScHiedam Tet-010-4270077 RIND GALERIE De epoxy-sïergrindvloer is de sierlijke moderne, onderhoudsarme en naadloze vloer voor iedereen die de nadelen van tapijt, parket, kurk of plavuizen kent. in onze showroom bent u hartelijk welkom voor een vrijblijvende offerte. Geopend dagelijks van 13.00-17.00 uur, zaterdags van 10.00-16.00 uur en de koopavond. Westhavenkade 26 3131 KC Vlaardingen Tel. 010 - 4359096 door DONALD BAX Schiedam Met de verhuizing van Olympus naar SVV, waar het de be schikking krijgt over het vierde veld, en de innige samenwerking tussen Ursus en HBSS, is de hérstructure ring van de Schiedamse sportvelden in wezen beklonken. In een veertien pagina's tellende aanvulling op het rapport van 14 januari zet wethouder Luub Hafkamp duidelijk uiteen waarom voor deze oplossing, die een besparing van 34.000 gulden oplevert, is gekozen. Op de vergadering van woensdag 21 december van de sektie I van de Schiedamse sportraad zullen de clubs uitgebreid over de verdere gang van zaken worden geïnfor meerd. Het is thans definitief dat de sportpar ken Bijdorp (WK en Olympus) en De Langen Bogert (Ursus), die voor lopig beschikbaar blijven als open baar groenper 1 juli volgend jaar h un huidige bestemming verliezen. Ursus ontvangt een schadevergoeding van 280.000 gulden, terwijl WK en Olympus samen 313.000 gulden ont vangen. Voorts kunnen DHS en WK, die inmiddels de eerste paal voor hun gezamenlijke nieuwe op stallen hebben geslagen, een bouw- subsidie van 119.100 gulden tegemoet zien, terwijl Olympus voor de nabij het vierde veld van SVV te verrijzen accommodatie door de plaatselijke overheid met 51.100 gulden wordt ge steund. Deze drie clubs krijgen tevens een zo geheten 'stimulerïngs subsidie', die op 30.000 gulden per vereniging is be paald. Ook Ursus en HBSS HBSS val len onder deze regeling. Het in Marti- nit opgegane FCN'66 wordt alsnog verblijd met een totale bijdrage van 25.000 gulden, dte bestaat uit de ver vangingswaarde van de kantine (15.000 gulden) en een sanerings-on- dersteuning (10.000 gulden) om een 'nette' overgang van de laatste FCN- leden naar Martinit mogelijk te ma ken. In de totale financiële afwikke ling wordt rekening gehouden met de aanleg van een kunstgrasveld bij Ex- celsior'20 (800.000 gulden) en op langere termijnde verwezenlijking van drie sportvelden in Woudhoek- Noord (1.500.000 gulden). éf«w Kunstgrasveld In Vlaardingen aan de Markt/hoek Hoogstraat bevindt zich „Het waaigat wonen" dal o.a. gespecialiseerd is in deze meubelen. U vindt er het echte grenehout uit Noord-Skandinaviè. maar ook de typische Deense teak, blank eiken en blank beuken meubelen zijn hier uitgebreid te zien. Waai eens aan... dd BBETbbbbb i—l i1 i nsEflDBCT markt 57 vlaardingen 010-4343685 De aanleg van een kunstgrasveld bij Excelsior'20 wordt door de gemeente als noodzaak gezien. Op die manier 1 worden de trainingsfaciliteiten in Thurlede uitgebreid, terwijl dat veld tevens beschikbaar is voor competi- tïewedstrijden voor lagere elftallen. PPSC krijgt in de nieuwe opzet op za terdagen de beschikking over het tweede veld van Martinit, onder de voorwaarde dat het boofdveld van PPSC en SFC uitsluitend door pupil len en KNVB-teams zal worden ge bruikt GTB en Schiedamse Boys zui len voortaan hun wedstrijden gaan spelen op het meest noordelijke veld (FCN'66), terwijl Ursus en HBSS als de situatie dat op zaterdagen ver eist— kunnen uitwijken naar de twee noordelijke velden (GTB/Schiedam- seBoys en FCN'66). De verenigingen zijn van deze ont wikkelingen vandaag officieel op de hoogte gesteld. Eerder was niet moge lijk, omdat wethouder Hafkamp eerst van Rijkswaterstaat uitsluitsel wilde hebben over de aanleg van de tweede Benelux-tunnel. Dit heeft echter geen consequenties voor de voetbal velden in sportpark Harga. Hoewel SVDP W en ook Hermes DVS ruim in hun jasje zitten, zijn voor de noord rand van Harga (inclusief GSS en De mos) nog geen ingrijpende maatrege len genomen. In de aanvullingop het herstructurerings-rapport wordt in dit verband gesproken over 'andere ruimtelijke en economische Ontwik kelingen'. Procedure De clubs worden woensdag 21 decem ber in het clubgebouw van Hermes DVS voor de allerlaatste maal in de gelegenheid gesteld hun zegje te doen. Nadat deze op- en aanmerkingen in de aanvulling zijn verwerkt, zal het college van burgemeester en wethou ders begin januari een definitief voor stel /vervaardigen, dat eind januari door de gemeenteraad zal worden be handeld. Het complex van SW, waar de eer ste divisieciub nu nog de beschikking heeft over vier velden en een trainings veld. Olympus S wordt met ingang van volgend seizoen gehuisvest op en rond het vierde veld van SVV, dat in het ver lengde van het hoofdveld ligt. De bos schages achter dat veld moeten het veld ruimen voor een nieuw clubge bouwen kleedkamers voor Olympus S Schiedam Jan vart der Velden is er het type niet naar om zich blij te ma ken met een dooie mus. De oefen- meester van SVV houd t zich niet lan ger bezig met de tweede periode, voor welke 'prijs' Go Ahead Eagles de bes te papteren heeft, maar ncht zich uit sluitend op de ranglijst. „Als we zater dag winnen, komen we er helemaal bij'zegt hij aan de vooravond van het treffen met SC Cambuur, dat onder leiding staat van oud-SVV-trainer Sandor Popovics. „Ik heb van de week de kritieken over Cambuur-Heerenveen gelezen en daarin kwam Cambuur er bekaaid af', vervolgt Van der Velden. „Ik hoop niet dat de jongens denken dat ze nu een 'eitje' hebben. Per slot van rekening heeft Cambuur veertien punten en is het gewoon een moeilij ke tegenstander. We hebben er van de week uitgebreid over gesproken en iedereen is er van doordrongen dat dit de ideale gelegenheid is om aan te sluiten bij de top". Tegen Cambuur ontbreken Huub Stokmans (schorsing) en Henk Salari (kuit). Het meespelen van Jan Loh- man schat Van der Velden op zeven tig procent. De van Haarlem overge nomen Chris Verkalk maakt z'n de buut, terwijl Van der Velden zo goed als zeker Dean Gorré weer in de basis zal opnemen. Ritman weer fit Voetbal De van een griepje herstelde Andrê Ritman keert zondag terug in de basisopstel ling van Hermes DVS, dat op be zoek gaat bij koploper Xerxes. Trainer Geert Meijer weet nog niet of hij doorgaat met Harry Vlasveld, Rob van der Tuyn en Hans de Roos die vorige week acteerden op de plaatsen, van Ritman, René Grimmius en Ro bert de Roo. SFC ongewijzigd Voetbal In de uitwedstrijd te gen Rijswijk geeft SFC-tramer Martin Schaap de voorkeur aan de formatie die vorige week Westlandia de eerste nederlaag toebracht. Bij de Schiedammers staan René Wagemakers (spier- verrekking) en Albert de Lima (rug) op de 'disabled list'. Schaap: „Als we op één twee punten van de top ae winterstop ingaan,ben ik dik tevreden". Van den Berg terug VoetbalFortuna-trainer Koos de Gooijer kan weer beschikken over Wim van den Bergfspeelde vorige week al mee) en Kon Hof man. Peter Boshuizen ontbreekt thuis tegen Oud-Beijerland in elk geval, waardoor Eric Teunis- se opnieuw centraal op het mid denveld speelt. De Gooijer. „In tegenstelling tot hel begin van het seizoen heb ik nu een luxe-probleem met zo veel fitte spelers. Het is ook geen automatisme dat Hofman zondag in de basis staat". Put geschorst VoetbalDe voor één duel ge schorste Wim Put volgt de kra ker tegen Quick Boys vanaf de tribune. Trdiner Eric Gudde, die ook Robert de Reus mist en twij felt over Rob van der Meer (ziek), laat het van de formatie van Quick Boys afhangen hoe hij deze leemte opvult. Voor alle zekerheid heeft hij z'n selectie aangevuld met Nico Bakker, John Spaans en Cor van Hoeven. Blessure De Bruin Voetbal Of Zwaluwen VI in derdaad wraak kan nemen op de 3-1 nederlaag die Sn het West- land tegen 's-Gravenzandse SV werd geleden, moet zaterdag blijken. Pas dan ook heeft trainer Jan van der Hoek zekerheid over de spierblessures van mandekker Henk de Bruin en kilometervre ter Ronald Wijnands. De Nijs laatste mar» Voetbal Ook in de thuiswed strijd tegen DUNO posteert trai ner Hans Bassant Rob de Nijs als laatste man. De routinier treedt op die positie in de voetsporen van Bram Sonneveld en Marco Vermeer. Bassant: „Rob doet het prima op die plaats. Hij doet z n mond open en zet iedereen op de juiste plaats".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 2