Vereniging wil werkloze scheepsbouwers helpen Vlaardingen wint Zwarte Zak 'Toen dat schot viel heb ik me overgegeven ITALY SURPRISE STUNT! BALY 800 kinderfilms 5500 Swingende boel in café Buitensluis Koster SintAndré Regio Videotheek VLAARDINBS DAGBLAD SGHILDANISE CDUBANT NIEUWE WATERWEG COURANT TV 5 in Maassluis Maaslandse postkantoorhouder onbewogen Politie lost overvallen op Pompbediende beroofd Veroordeeld voor overval john kroes hüfsta studio speeiilms seksfiims 30.- 50.- Dam 9 t/m 11 Schiedam Tel. 010-4267126 Jas gestolen 'WS, Regionale redactie: Brerff; 1 1 3131 BC Vl3a|-d'"g^- no. 3130 AC Vlaardingen. Teletoon: 010-4343229. 4352068' MAANDAG 5 DECEMBER 3988 PAGINA 9 4350557 - sportredactie: 4345209 rinnr C.ARPl i/AMnCDi/ci nrn T door CAREL VAN DER VELDEN Vlaardingen - Twee maan den na het faillissement van de Vlaardingen Oost Bedrij ven hebben enkele leden van de ondernemingsraad het initiatief genomen om de be langen van de ex-werkne mers te bundelen in een vere niging. Hoofddoel van de vereniging voor Baanloze Scheepsbouwers in oprichting is het strijdbaar houden van de voormalige werknemers, „Anders zakken we onherroepelijk in het moe ras", aldus Bas Diepstraten, voormalig voorzitter van de on dernemingsraad bij de VOB. Kort nadat Diepstraten met 425 andere werknemers op straat stond, kwam bij de voorzitter en zijn vrouw Lida het idee op, dat er toch iets moest gebeuren om net onderling contact te behou den. „Zelf onderhielden we wel contact met andere leden van de ondernemingsraad, maar er valt toch ineens veel weg. We kregen al vrij snel het gevoel, dat er iets moest gebeuren voor de ex- werknemers". aldus Diepstra ten. „Uit gesprekken bleek, dat het ontslag bijna iedereen de no dige problemen bezorgde". Amsterdam Voormalige werknemers van de failliete werf NDSM gaven Bas en Lida Diepstraten enkele we ken geleden richting aan hun ge voelens. Na het ontslag zochten de Amsterdammers contact met arbeiders van de VOB om hun een hart onder de riem testeken. Uit de gesprekken werd duide lijk. dat 200 voormalige werkne mers van de NDSM zich hebben aangesloten bij een belangen ver eniging, De activiteiten van de club voorzien in een grote be hoefte. „Eerlijk gezegd gingen we met een enigszins sceptisch gevoel naar Amsterdam om kennis te maken met de club", aldus Lida Diepstraten. „Maar we kwamen er al snel achter dat de vereni ging een belangrijke functie bij het oplossen van de enorme pro blemen, waar mensen mee kam pen, kan vervullen". Ook in de Vlaardingse situatie worden de baanloze scheepsbou wers met tal van problemen ge confronteerd. Financieel bete kende het failissement voor me nig werknemer een forse aderla ting. „Door de verschillende fi nanciële regelingen bestaat ook veel onduidelijkheid", aldus Bas Diepstraten. „Ikzelf werkte bijvoorbeeld vijf tien jaar bij HVÓ, waardoor ik op dit moment nog recht heb op mijn volledige salaris", aldus Diepstraten, „Dat loonstrookje krijg ik elke maand nog, maar het bedrag dat het GAK maan delijks overmaakt is weer aan zienlijk lager". „Andere werk nemers werkten veel korter bij het bedrijf, waardoor zij nu al in de WW zitten", aldus Diepstra ten. „Als zij geen baan vinden, zitten zij al snel op bijstandsni veau". Bij eenkomsten Het scheppen van financiële duidelijkheid is een van de za ken, die de vereniging nastreeft. Tijdens de bijeenkomsten, die vanaf 7 december wekelijks in wijkcentrum De Heipaal plaats vinden. worden telkens sprekers uitgenodigd, die op vragen, die bij de voormalige scheepsbou wers leven, kunnen ingaan. Tij dens de eerste bijeenkomst tracht een medewerker van het GAK duidelijkheid te geven in het doolhof van financiële rege lingen. Uit de ervaring van de werkne mers in Amsterdam heeft Diep straten geleerd, dat de grootste problemen voor de werknemers nog moeten komen. Ex-werkne mers van de NDSM, die niet meer aan een baan kwamen, voelden zich als een vuilniszak aan dc kant van de straat gezet Gewend geraakt aan het dage lijkse werkritrae had menigeen grote problemen met het thuis zitten. „De eerste maanden gaat het nog wel, maar na verloop van tijd leidden de frustraties vaak tot grote ruzies-met de vrouw", al dus Lida Diepstraten. „De werk loosheid wordt daardoor ook een steeds groter probleem voor de echtgenotes", aldus Lida Diep straten. Om deze dreigende pro blemen het hoofd te bieden, wil len we daarom ook de partners van de werknemers bij de club betrekken. Als zij elkaar steunen kunnen zij de mannen ook weer beter opvangen". Aan het denken 'De gevolgen van de onttakeling van de NDSM hebben de Diep- stratens wel aan het denken ge zet, Echtscheidingen, psyschi- sehe problemen en zelfs zelf- 'moorden hebben hun tol geelst onder ex-werknemers van de NDSM. „Iedereen van de VOB moet daarom strijdbaar en actief blijven", aldus Bas Diepstraten. Maassluis-Vanaf morgen kun nen Maassluisse televisiekijkers het satelietprogramma TV 5 be kijken. Ook wordt op kanaal 41 in het vervolg het mozaïekbeeld doorgegeven, waardoor de kij ker in één oogopslag kennis kan nemen van het totale televisie- aanbod van dat moment Het radiopakket wordt in Maas sluis uitgebreid met het pro gramma van de Westduitse zen der WDR 4. Om technische rede nen wisselen de tv-programma's Nederland 1 en Nederland 2 van kanaal. Gevolg van de veranderingen in het kabelaanbod is, dat de onder titelde programma's van Neder land 1 en 2 gaan verdwijnen. De reguliere uitzendingen van deze zenders blijven uiteraard wel aanwezig in het Maassluisse ka belnet. In verband met noodzakelijke werkzaamheden aan het ont vangststation kunnen de radio- en tv-programma's vandaag en morgen kortstondig worden on derbroken. „We moeten ér alles aan doen om deze ellende te voorkomen". Bas en Lida Diepstraten hopen, dat ook de Turkse ex-werkne mers naar de bijeenkomsten toe komen. Om goed hoogte te krij gen van de problemen, die onder deze groep leven, heeft de vere niging een tolk ingehuurd. De medewerker van het stedelijk instituut voor samenlevingsop bouw in Vlaardingen wordt be langeloos beschikbaar gesteld. Ook de DISK, de dienst in indus triële samenleving vanwege-de kerk, steunt het initiatief voor het oprichten van de belangen vereniging. De heropening van de werf in afgeslankte vorm zal ongetwij feld een belangrijk gesprekson derwerp gaan vormen. Scheeps bouwer Kommer Damen gaat de reparatiewerf exploiteren. „Waarschijnlijk neemt hij 120 ex-werknemers in dienst, maar wel op geheel andere voorwaar den. De voor het personeel lu cratieve nachtdiensten verdwij nen, terwijl het personeel 42,5 uur moet werken. Zij krijgen 40 uur betaald. Van de opgespaarde uren kan Damen werknemers naar huis sturen zonder extra kosten", zo kijkt Bas Diepstraten vooruit. Gespreksstof genoeg dus voor de ex-werknemers. Het uitwisselen van informatie over beschikbare banen zal zeker heel belangrijk worden, zo denkt Bas Diepstra ten, „Zo'n zestig mensen hebben al een andere baas", aldus Diep straten. „Door elkaar goed te in formeren, hopen we dat aantal nog flink op te kunnen voeren", aldus Diepstraten, die niet ver wacht dat hij met zijn 57-jaren nog aan de hak zal komen. alie merken meestal klaar terwijl u wacht da's pas service! Burg. H. Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel. 010 - 473 82 22 Vlaardingen De Ver eniging Tegen Milieube derf heeft de Zwarte Zak dit jaar toegekend aan de gemeente Vlaar dingen. Deze 'onderscheiding' is bedoeld voor bestuurders die weinig of geen maatregelen nemen om het hergeberuik van afval te bevor deren en de afvalstroom in te dammen, of voor bestuurders die uitsluitend praten over het ne men van zulke maatregelen. De Zwarte Zak, vorig jaar voor het eerst toegekend aan Rotter dam, is gemaakt van keramiek en ontworpen door de Vlaar dingse kunstenares G. Anemaat. Zij ontwierp en vervaardigde ook de Gouden Zak, de tegen hanger van de Zwarte Zak, die dit jaar werd gewonnen door de gemeen te Delft. Na een onderzoek door de VTM bleek Vlaardingen dit jaar aan alle gestelde voorwaarden te voldoen. Uit het juryrapport blijkt dat in Vlaardingen veel is gepraat over ombuiging van de afvalstromen, maar dat daar geen concrete maatregelen uit voortkwamen. In de Vlaardingse gemeenteraad werd vorig najaar eert motie aangenomen om het hergebruik van huisvuil te bevorderen. Met deze motie was tot ver in 1988 niets gedaan, zegt de vereniging. De gemeentelijke reinigings- en ontsmettingsdienst (ROM) be stond in 1987 honderd jaar. „Dit jubileum is niet aangegrepen om acties te houden om de hoeveel heid huisvuil te verminderen", stelt de VTM in het juryrapport vast. Ander punt van kritiek van de milieu-organisatie: een verzoek om de verkoop van compostva- ten aan particulieren door de ge meente voort te zetten, na een succesvolle actie in 1986, is voor lopig afgewezen. Verder bezit de gemeente geen behoorlijke faci liteiten om klein chemisch afval in te zamelen. Bij de VTM be staat de indruk dat voorstellen vSnuit de raad en van buiten staanders terecht komen in het ambtelijk systeem, waar ze blij ven hangen. Andere gemeenten in de directe omgeving van Vlaardingen, nemen wel initia tieven. De bekendmaking dat Vlaardin gen de Zwarte Zak heeft ver diend, komt enkele dagen na een besluit van burgemeester en wethouders van die gemeente om meer mogelijkheden te scheppen voor het gescheiden ophalen van huisvuil. Donder dag maakten B en W bekend dat er op de Vlaardingse scholen een actie komt voor het ophalen van lege batterijen, en dat de com- postbakken van de VTM weer tegen een gereduceerd tarief zul len worden aangeboden. Ook werd een onderzoek aangekon digd naar de mogelijkheid om het ophalen van oud papier te subsidiëren. Maasland Uiterlijk onbe wogen zat kantoorhouder G err it van der Wal vanmor gen al weer achter het loket van het Maaslandse postkan toor in de 's-Herenstraat. De gewapende overval van vrij dagmiddag, waarbij ook werd geschoten, is hij echter nog lang n iet vergeten. c S Om half vier kwamen drie man- S nen het postkantoor binnen, x Twee van hen liepen naar het lo- "2 ket van Van der Wal, de derde bleef in het gangetje staan. Eerst kochten ze een postzegel van 55 g cent, vervolgens wilden ze door het schuifluik een pakketje aan- cent, vervolgens wilden ze door het schi bieden. „Op dat moment werd ik argwa nend", aldus Van der Wal. „Daarom deed ik de schuif maar een klein stukje open". De over vallers trokken een pistool en losten een schot. De kogel ketste af op het gepantserde glas. Van der Wal, die zijn verzet inmid dels had opgegeven, drukte op de alarmknop. „Als ze gaan schieten ,is het voor mij uiter aard over, zeker toen er eentje door de pakket-sluis was geno menaldus de 36-jarige PTT- agent. Een-van de overvallers griste de geldlade leeg, en eiste meergeld. „Dan moetje in de kluis zijn, heb ik nog gezegd", aldus Van der Wal. Maar het drietal nam de be nen. Een klant die net op dat mo ment binnen kwam, werd ruw opzij gezet. Het trio vluchtte in een auto, die -tegen de rijrich ting van de 's-Herenstraat in voor de deur stond geparkeerd. De wagen is inmiddels in Vlaar dingen teruggevonden. Hij bleek te zijn gehuurd. Hoeveel geld het drietal heeft buitgemaakt, is niet bekend. Volgens de politie gaat het niet om tienduizenden gul dens. Over het kogelgat is een sticker geplakt en Van der Wal doet weer gewoon zijn werk. „Ik ben er vrij nuchter onder gebleven, Het postkantoor aan de 's-Herenstraat kort na de overval. De politie tracht mensen op afstand te houden. ben ook niet echt geschrokken. Het ging allemaal in een flits, ik heb niet eens een goed beeld van de overvallers. Het ging hen uit sluitend om het geld. Toen ze eenmaal binnen waren, keken ze nauwelijks nog naar mij om. Ze waren er niet op uit om mij neer te leggen", vertelt Gerrit van der Wal, die in Maasland al acht jaar PTT-kantoorhouder is. „Ik ben gewoon weer gaan wer ken", aldus Van der Wal, die in april ook al een indringer over de vloer kreeg. Toen betrof het iemand met een pakje, vermoe delijk een nep-bom. Vlaardingen Met de aanhou ding van vijf jongens van 17, 18 en 19 jaar heeft de Vlaardingse politie twee overvallen en een poging tot een gewapende over val opgelost. De vijf worden verdacht van een overval op de geldloper van boekhuis Den Draak aan het Veerplein, waarbij 35,000 gulden werd buitgemaakt, zij pleegden een tasjesroof in Delft, waarbij een oudere vrouw ten val kwam en haar heup brak en zagen een poging tot een gewapende over val in Delft mislukken. Zij wor den bovendien verdacht van een reeks vernielingen en inbraken in kelderboxen. De vijf zijn voorgeleid aan de officier van justitie. SchiedamBij het verlaten van het Esso-pompstation aan de Rotterdamsedijk is zaterdag een pompbediende overvallen. Juist op het moment dat de bediende de deur had gesloten, kwam een ongeveer 20-jarige man op de be diende af. Op het moment dat de pompbe diende zich omdraaide, werd hij in zijn gezicht geslagen door de man. De man pikte de tassen van de pompbediende en ging er als een haas vandoor. De inhoud van de kassa van het pompsta tion had de bediende niet bij zich. De pompbediende mist al leen een scheerapparaat, een groene kerstboomstandaard en wat geld. Schiedam Wegens een overval op een geldloper van een boekhandel in Bodegraven zijn een 22-jarige en een 21-jarige Schiedammer door de Haagse rechtbank veroordeeld tot dertig maanden gevangenisstraf, waarvan zes voorwaardelijk. Het vonnis was conform de eis van de officier van justitie. Beide mannen ontkennen in alle toonaarden dat zij iets te ma ken hebben gehad met de overval, die op 20 juli werd gepleegd en waarbij 4300 gulden werd buit gemaakt. De geldloper kreeg bij de overval een bijtende vloeistof in het gezicht gespoten. Het alibi dat de mannen meenden te hebben, overtuigde de rechtbank niet. De oudste Schiedammer zou ten tijde van de overval in een koffieshop in Schiedam hebben gezeten, de jong ste zou ziek thuis zijn geweest. Al tijdens de zitting wees de recht bankpresident er op dat er nogal wat hiaten in de alibi's zaten en dat alle aanwijzingen tegen hen waren. Daarbij waren zij als me dedaders genoemd, door een bekennende verdachte van de Bo- dengra vense overval. Deze moet volgende week vrijdag voorko men. 50 jaar Uw bedden-specialist Hnofd-spensor Excelslor'20 SINGEL 51 SCHIEDAM (achterzijde Broersvest) Schiedam Na de enorme te- leu retelling over het openbreken van het paspoortcontract door het rijk, was het personeel van KEP wel toe aan wat ontspan ning, bedacht directeur Will Baard van drukkerij Elba. De laatste maanden werkte het per soneel zicb uit de naad om het paspoortproject rond te krijgen. Baten deed het niet, want verle den week besliste minister Van den Broek van buitenlandse za ken dat KEP niet in staat is het paspoort te produceren. Harde kritiek viel er te beluisteren op de kwaliteit van het paspoort. Teveel produktiefouten en niet- fraudebestendig, luidde de kri tiek op het Sehiedamse produkt. Bij KEP wordt er anders over gedacht. Overtuigd van de bij zondere kwaliteiten van het pro dukt kwam de klap daarom ex- Komiek André van Duin Goedheiligman bij de KEP. tra hard aan bij de drukkerij. De medewerkers van KEP mo gen nog zo zeker zijn over de fraudebestendigheid van hun paspoort, het vertrouwen in de authenticiteit van de bisschop van Mïra werd zaterdag tijdens het jaarlijkse Sinterklaasfeest in ieder geval danig op de proef ge steld. Zwalkend kwam de door direc teur Baard ingehuurde Sint Ni- colaas de feestzaal van Elba bin nen, waarna de aap al spoedig uit de mouw kwa'm. De Sint bleek 'vals', maar de verrassing was des te groter toen bleek dat An dré van Duin de rol van de goed heiligman op zich had genomen. Zijn optreden veroorzaakte zo veel hilariteit, dat er aan het eind van de avond maar één con clusie over bleef: 't was de echte. André van Duin wel te verstaan. Jongeren uit de Gorzen bouwden zaterdag een s swingend 1 feestje in het <5 vernieuwde g café De Buitensluis. 5 Schiedam Van applaudise- ren houden Gorzenezen klaarblijkelijk niet, maar toch kan het optreden van de Anton Geesink Bigband van zaterdag in Schiedam-Zuid een succes worden genoemd. Het publiek in het onlangs geo pende café De Buitensluis be tuigde haar adhesie op wat min der orthodoxe wijze: men smeet elkaar wat door de lucht, terwijl andere bezoekers over de bar lie pen. Café De Buitensluis werd on- Zolang de voorraad strekt ontv. elke nieuwe klant bij huurbesteding van 25,- een super high grade VHS cas sette 180 min. (3 uur) v/h bekende W-Duitse merk ,,UHER" geheel gratis (1 p kl.*) en da's met de a.s. feestdagen toch mooi meegeno men. Bovendien kochten wij voor de winter nog vele iCa. honderden nieuwe films in alle genres voor u in. Dus keus genoeg. Wij hebben een APARTE afdeling met zo'n 8000 seksfiims w.o. 300G speciale Nu zo'n CS. ca. t Allemaal tegen vriendelijke herfst-huurprijzen namelijk" 1 film voor..:... 5.- 5 films voor20.- 7 films voor.. 25.- per week per klant Bovendien geen toeslagen voor top- V of stertitels NU OOK MOVIE-BOXEN JUBfLEUMAANBOD 5 films plus M-Box v. 3 dgn. of 10 films plus M-Bex v. 7 dagen Wel 100,- of bstaatkrt. ALS BORG Uitgabr Legit. (bel v. info) Geopend ma. t/m vrij. 10.00r21.00 zat. 10.00-18.00 u. zond.midd. 14.00-17.00 u. Reeds 20 jaar verbuur, inkoop/verkoop Geen inschrijfgeld, wel uitgebreide legitimatie. (Bel voor INFO) of fin. teg. wrde. langs geopend in het pand van het voormalige café Corrie en Dick. Jarenlang 2waaïde dit echtpaar er de scepter, totdat het etablissement onlangs van eige naar wisselde. Het decor van het ouderwetse stamcafé bleef ge handhaafd, maar de sfeer is ingrijpend veranderd. Vermaakten de wat oudere Gor zenezen zich jarenlang met ac cordeonduo's en hammond-or ganisten, de jeugdige buurtbe woners die het café nu frequen teren luisteren meestal naar kei harde rockklanken. Zaterdag stond de Anton Geesink Big band op het podium, onder aan voering van buurtbewoner Rini van Willigen. 'Blues Live' stond er op het kar tonnen bord te lezen, waarop het optreden provisorisch werd aan gekondigd. De term 'blues' doet de Anton Geesink Bigband ech ter ernstig tekort. De band, die naast Van Willigen belangrijke steunpilaren vindt in de Rotter damse tenor-saxofonist Hans Zïerikzee en de linkshandige gi tarist Richard Troost, bestrijkt een veel breder muzikaal scala. Behalve enkele songs in de bluesstijl, zoals Van Willigen die met name met Tip On In, zijn vroegere band, liet horen, legde Anton Geesink de nadruk op nummers in de beste soul- en rhythm and bluestraditie. In café Buitensluis vindt volgen de week een optreden plaats van een Sehiedamse imitatie van Tina Turner. Tweede kerstdag speelt Rieardo terwijl Sue Ann, een andere bandartiest, de nieuwjaarsreceptie in het café aan de Hoofdstraat komt opluis teren. Schiedam Een jongen is vrij dag zijn jas kwijtgeraakt, nadat hij door twee jongens, geschatte leeftijd 15 16 jaar, was gemoles teerd. De jongen liep van de tram op de Churchillweg naar de bushalte op de Laan van Bol'es, toen de jongens hem aanspra ken. Eén v an de bedreigers sloeg de jongen in zijn gezicht, waarna hij gedwongen werd zijn jas af te geven, Met de jas, waarde 300 gulden, renden de jongens ver volgens weg. De jongens hebben zwart haar, dat weggeschoren is aan de zijkant.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 2