CDA terug uit kleedkamer Spits van Julianakerk op appartementenblok Maassluis verliest contingent woningen Woonbestemming voor oude politiebureau 'De partij is nummer één Jeugdbende opgerold Concert in museum VLAARDIN6S DAGBLAD SGHILDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT TheBugaloos in Oude Stoep SGP/RPF/GPV twijfelt aan woorden van Goudriaan Afdeling bloedafname Grond onder cellenblok Lange Nieuwstraat verontreinigd Inbraken via raamkozijn k LiX m Regionaal programma voor zonne- energie Kerstboom op Koemarkt Computer en geld voor batterijen Barbeque: buren melden brand DINSDAG 6 DECEMBER 1988 PAGINA 11 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardïngen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 :9 Leo deSnaijer „Een afspraak breken? Dat doen wlïniet". Vlaardingen CDA'er Henk van der Linden (58) was twee jaar gele den al in de markt voor de wetnou- derspost, die hij morgenavond gaat bekleden. Maar hij vond zichzelf niet de beste kandidaat voor de portefeuille financiën. Die eer dichtte hij toe aan het inmiddels opgestapte raadslid Cees Bot. Het werd echter ex-juwelier Chris van Roon en die sleepte het CDA in een crisis die zijn weerga niet kent Leo de Snaijer (57) stelt zich als fractievoorzitter de taak om de eenheid binnen! de partij te herstel len. Hij neemt de plaats in van Aart Kool, die Van Roon steunde en met de wethouder ten onder ging. „Ik heb niet naar die baan gesollici teerd, maar ik was de enige kandi daat", zegt De Snaijer. „Gekozen bij gebrek aan beter", lacht Henk van der Linden. De Snaijer en Van der Linden vul len de gaten die door de crisis rond wethouder Van Roon zijn geval len. De verjonging binnen het CDA, die in 1986 werd begonnen, is daarmee in één klap terugge draaid. Maar of de nieuwe wethou der en de nieuwe fractieleider slechts tussenpausen zijn, kunnen zij nog niet zeggen. „Wij zijn al blij dat wij voor dit moment de zaakjes geregeld hebben", zegt Van der Linden. Verder dan de verkiezin gen van 1990 durft hij niet te kij ken. De Snaijer: „Wij zullen kei hard moeten werken, met de blik gericht op de toekomst en dan ma2r de uitspraak van de kiezers afwachten". Twee weken heeft het De Snaijer gekost om de gehavende CDA- fractie op één lijn te krijgen. De eerste vraag was, of de coalitie met PvdA en VVD na de val van wet houder Van Roon moest worden voortgezet. Voor de Snaijer was het antwoord op die vraag duide lijk: „Als wij uit de coalitie waren gestapt hadden wij een afspraak gebroken. En dat doen wij niet. Nee hoor, dat doen wij niet". Hij heeft zijn partijgenoten tijdens een van de vele vergaderingen uitge daagd: „Er moet een hele knappe kop opstaan, heb ik gezegd, een hele knappe kop d;e een motief kan geven om de coalitie op te bla zen. Laat die knappe kop opstaan". Er stond niemand op. Voor Van Roon lag dat anders. Hij voelde er niets voor om de samen werking voort te zetten met PvdA en VVD, die hem wegens het niet scheiden van gemeente- en privê- belangen in de affaire-DATuit het college werkten. „Hij vindt nog steeds, dat PvdA en VVD hem een streek geleverd hebben", zegt Van der Linden. De kandidaat-wet houder denkt daar, net als De Snaijer. anders over. „Toen Van Roon benoemd werd tot wethou der zei hij, dat hij alle zaakjes rond zijn panden geregeld had. Nou, hij had zijn zaakjes niet geregeld. Dus hadden de coalitiegenoten gelijk toen zij zeiden dat Van Roon moest opstappen". Buitenspel Zowel Van Roon als Kool hebben zich na lang praten neergelegd bij de mening van de meerderheid van de CDA-fractie, dat de coalitie met PvdA en WD moest worden voortgezet. „Doe je dat niet, dan zet je jezelf ook voor de toekomst bui tenspel", zegt Henk van der Lin den. Hij omschrijft het proces dat zich binnen het CDA heeft afge speeld als dat van „een verliezend voetbalelftal, dat terugkomt in de kleedkamer". En zoals zo vaak gebeurt bij voet balclubs die slecht draaien is ook bij het CDA afgesproken, dat ie dereen in dienst van het team moet spelen, Leo de Snaijer: „De partij is nummer 1. Van der Linden, De Snaijer, Kool en Van Roon staan in dienst van die partij". De twee nieuwe CDA-voormannen twijfe len er een beetje aan, of ex-wet- houder Van Roon zich wel in dienst van de partij zal stellen. „Het is een solitair man", zegt De Snaijer. Hij denkt er als fractie voorzitter een hele kluif aan te krijgen om de fractie steeds op één lijn te houden. „Maar dat is ook de uitdaging van deze functie". Henk van der Linden is niet bang om als wethouder de zrware porte feuilles van financien, verkeer en vervoer en volksgezondheid te be heren. „Ik zit nu zes jaar in de raad en ben wat ervaring rijker gewor den, Maar natuurlijk red je het niet zonder de steun van je ambtena ren, je coalitiegenoten en je fractie. Krijg je die steun niet dan ga je af als een baksteen". De Snaijer lacht: „Ja, jij bent straks toch een klein Rudinkje dat de pot moet behe ren". De Snaijer ziet op de crisis rond wethouder Van Roon terug als op een 'uniek incident'. „Zoiets maak je maar één keer in je leven mee. D'r zijn in onze partij drie mensen uitgevallen en dat waren niet de eersten de besten. Wij zullen nu voor rust in de tent moeten zorgen. Dat vereist een zakelijke opstel ling. Nog meer politiek gekrakeel kunnen wij niet gebruiken". Vlaardingen Café d'Oude Stoep staat vanavond in het te ken van de jaren vijftig. Jive, rockabilly en rock 'n rolL staan op het menu, dat wordt verzorgd door de The Bugalctos. Deze uit zes personen bestaande formatie musiceert niet alleen in de stijl van de jaren vijftig, ook het ui terlijk van de muzikanten is aan de mode van dertig jaar geleden aangepast Na een jaar hebben The Buga- loos al veel optredens in btnnen- en buitenland achter de rug. Een deel van het succes wordt ver klaard door het feit, dat The Bu- galoos als eerste fifties-band drie dames harmony laten zingen. Het optreden in de Smalle Ha venstraat begint rond half tien. Vlaardingen De SGP/RPF/GPV-fractie in de Vlaardingse gemeenteraad be twijfelt ten zeerste of wethouder Bas Goudriaan de waarheid heeft verteld over de oorzaak van de wateroverlast in 19S7. Goudriaan heeft de raad meer maals verzekerd dat alle pom pen optimaal functioneerden, maar dat de riolering de enorme hoeveelheid water niet kon ver werken. - Volgens de SGP/RPF/GPV was een ge maal echter tijdelijk buiten wer king omdat een zekering was doorgebrand. De pompen begon nen pas weer te werken toen de firma Pieiersen de zekering had vervangen. De raadsleden Rien Lensvelt en Gerrit Wim van Veelen baseren deze uitspraak op een getuigen verklaring van een bewoner van de Weteringstraat. Deze straat, en de aangrenzende Groenelaan, kwamen bij de plensbuien in juni en september vorig jaar volledig blank te staan. Schadeclaims van de be woners werden door de gemeen te afgewezen. Goudriaan wil de Groenelaan en de Weteringstraat nu slopen om dat verbetering van de riolering ongeveer één miljoen gulden zou kosten. Maar volgens Lensvelt en Van Veelen lijkt het erop dat de slechte riolering maar een voorwendsel is voor de sloop. De gemeente zou op de vrijko mende grond meer woningen kunnen bouwen dan er nu staan en daardoor meer erfpacht en onroerend-goedbelasting kun nen incasseren. De SG P/ RPF/GPV-fractie heeft Goudriaan een reeks scherpe schriftelijke vragen voorgelegd. Goudriaan zegde de fractie ruim drie weken geleden een snel antwoord toe op de vraag of de firma Pietersen in derdaad een zekering had ver- vangen. Lensvelt en Van Veelen wachten nog steeds op antwoord. Volgens Gerrit Wim van Veelen ligt de rekening van Pietersen echter al geruime tijd bij de dienst Gemeentewerken. Als dat inderdaad zo is, suggere ren beide raadsleden, is het be sluit tot aankoop en sloop van beide straten op verkeerde gron den genomen, en heeft Goudri aan belangrijke informatie aan de gemeenteraad onthouden. Vlaardingen De afdeling bloedafname van het laborato rium van het Holy-ziekenhuis is vanaf 14 december gevestigd op de voormalige verpleegafdeling O-West De afdeling grenst di rect aan de centrale entreehal van het ziekenh uis. Het ziekenhuis wil met de nieu we afdeling een prettige service verlenen aan mensen die voor bloedafname naar Holy komen- SchiedamOp de plaats van de Julianakerk aan de Bur gemeester Knappertlaan komt een blok luxe apparte menten. van. ongeveer 15 me ter hoog. Het Bouwfonds Ne derlandse Gemeenten, dat vorige week opdracht gaf tot sloop van de kerk, verwacht de eerste paal voor het wo ningcomplex te kunnen slaan in het eerste kwartaal van 1989. De goedkoopste appar tementen gaan 2,5 ton kosten, de duurste 3 ton. Het appartementenblok zal vol gens een woordvoerder van het Bouwfonds uiterlijk enigszins lijken op de Julianakerk. De ba sis van het complex wordt ge vormd door vier appartementen in de vorm van een gebogen T. Daar boven op komen twee penthouses, en daarop de overi geflats. In totaal gaat het om 21 wonin gen. Het hoogste punt van het vijf verdiepingen tellende blok wordt waarschijnlijk gevormd door de torenspits van de huidi ge kerk. Het Bouwfonds wil het appartementenblok bekronen met de spits, als 'eerbewijs aan de Julianakerk'. Tijdens een informatie-avond staken omwonenden hun kri tiek op het ontwerp van het Bouwfonds niet onder stoelen of banken. Sommigen vinden het plan 'een aanfluiting voor de BK-laan'. Het Bouwfonds houdt er rekening mee dat er verschil lende bezwaarschriften worden ingediend, De kritiek is echter niet zo hard en massaal, dat de uitvoering ernstige vertraging zal oplopen, meent de zegsman van het Bouwfonds. De Julianakerk werd enige tijd geleden verkocht omdat de Ge reformeerde Gemeente de kos ten van onderhoud niet meer kon opbrengen. De 'Juul', waar voor in de jaren dertig de eerste steen werd gelegd, trok nog maar een handvol kerkgangers. De praktiserende gereformeer den zijn nu aangewezen op de Magnalia Deï-kerk in Nieuw- land. Tegen het afstoten van de Julianakerk bestond in gerefor meerde kringen grote weer stand. Van de luxe appartementen die voor de kerk in de plaats komen, is er nog niet één verkocht Het Bouwfonds heeft echter uit een marktonderzoek opgemaakt dat diverse bejaarde bewoners van de Burgemeester Knappertlaan wel belangstelling hebben voor een flat. Zij zouden hun villa graag ruilen voor een apparte ment, dat gemakkelijker te on derhouden is. De ontmanteling van de Julianakerk is Jn volle gang. Sommige buurtbewoners vinden hel appartemen tenblok dat er voorin de plaats komt 'een aanfluiting'- Schiedam Het oude politiebu reau aan de Lange Nieuwstraat krijgt een woonbestemming. Ge meentewerken onderzoekt mo menteel de mogelijkheden om hel pand waarvan de gevel op de monumentenlijst staat tot kleine wooneenheden te ver bouwen. Het politiebureau komt in 1990 leeg. Dan is het nieuwe hoofdbureau bij station Nieuw- land klaar. De verbouwing aan de Lange Nieuwstraat zal niet direct na de verhuizing van het korps van start kunnen gaan. Bij een eerste onderzoek is bodemverontreini ging geconstateerd. De grond is zo ernstig vervuild met chemi sche stoffen, afkomstig uit een benzinetank bij de garage, dat eerst gesaneerd moet worden. Omdat de vervuiling zich ook onder het nabijgelegen eellen- *blok voordoet, is inmiddels een noodmaatregel uitgevoerd, waarbij het grondwater gefor ceerd aan de bodem wordt ont trokken. De bodemverontreini ging onder het cellenblok levert Vlaardingen Met de aanhou ding van negen jongeren in de leeftijd van 16 tot 20 jaar heeft de Vlaardingse politie een groot aantal diefstallen en auto-inbra ken opgelost. De waarde van de goederen, die de afgelopen twee maanden bij elkaar werden ge stolen, bedroeg ongeveer 35.000 gulden. De jongeren zijn voorge leid aan de officier van justitie. De zaak kwam aan het rollen toen de politie in de nacht van zaterdag op zondag in Holy twee jongens op heterdaad betrapte op het stelen van autovelgen. De twee bekenden aan de recherche de diefstal van auto-onderdelen en parkeermeters. Tijdens het onderzoek kwam aan het licht, dat £even anderen zich aan de zelfde vergrijpen hadden schul dig gemaakt. Zij werden zondag aangehouden. Ook zij bekenden de diefstallen. Veel benadeelden hadden, zo bleek de politie, niet de moeite genomen om aangifte van dieftal te doen. Schiedam Dwarsfluitiste Ellen Metaal geeft morgen een lunchconcert in het Stedelijk Museum. Tijdens het optreden, dat ongeveer een half uur duurt, speelt Ellen Metaal bekende wer ken van Benjamin Godard, Robert Schumann, Georges Bizet en FriedrichSilcher, De gymnasiumscholiere speelt onder andere in harmonxevere- niging Harpe Davids en het Rotterdamse Jeugdkamerorkest, Tijdens het lunchconcert, dat om half een begint, wordt zij op het orgel begeleid door haar vader, brandweercommandant Arïe Metaal. Schiedam Het raamkozijn blijkt in veel gevallen nog steeds de achilleshiel in de beveiliging tegen diefstal te zijn. De afgelo pen dagen werden in Schiedam drie inbraken gepleegd en drie keer verschaften de inbrekers zich toegang tot het pand door het vernielen van een ruit of het forceren van een raamkozijn. Bij een inbraak in de E, doelen straat namen de dieven dit weekeinde een videorecorder, sieraden en verpleegkundige in signes weg. In de Jan van Rie- beeckstraat haalden dieven bij SchefferBV raam uit het kozijn, waarna zij er vandoor gingen met 1200 kilo roestvrij staal, met een totale waarde van 2500 gul den. Via een vergelijkbare han deling verschafte men zich afge lopen nacht toegang tot restau rant The Chicken Boat aan de Maasboulevard. Vanochtend was nog niet bekend, of de eige naar van het restaurant iets van waarde mist. volgens Gemeentewerken geen acuut gevaar op voor de gezond heid van arrestanten. Volgens een voorlopige berekening gaat het schoonmaken van de grond 320.000 gulden kosten. Het ontwerp van het nieuwe po litiebureau is inmiddels klaar en aan de indeling van het gebouw wordt deze weken de laatste hand gelegd. De gemeente wil er behalve het ongeveer 145 man nen en vrouwen tellende korps, ook de rechercheurs van de soci ale dienst en de parkeercontro- leurs in onderbrengen. Verder wordt ruimte gereserveerd voor een crisiscentrum. Burgemees ter Reinier Seheeres wil dat be paalde vergaderruimten snel kunnen worden omgebouwd tot een beleids- en verbindingscen trum voor de gemeentelijke rampenstaf. Met de Nederlandse Spoorwe gen is onlangs overeenstemming bereikt over de herindeling van het plein bij station Nieuwland. De overeenkomst houdt onder meer in dat de fietsenstalling bij het station wordt vergroot. Maassluis Tengevolge van het te Iaat inleveren van de plannen heeft de gemeente Maassluis een bouwcontingent van 27 wonin gen verspeeld. Het definitieve bouwplan voor een comple.-. huurwoningen had op 1 oktober bij het ministerie van Volkshuisvesting moeten worden ingeleverd. Uit overleg met het ministerie had Maassluis begrepen, dat aan vragen die op 3 oktober vóór de middag op het ministerie wer den bezorgd, alsnog in behande ling zouden worden genomen. Na bezorging per koerier op die ochtend bleek, dat alleen bouw- aanvragen, die per post waren verstuurd, nog voor behandeling in aanmerking kwamen. Maassluis kwam met de aan vraag in grote tijdnood, doordat het plan om gestapelde wonin gen aan de Ui ver laan te realise ren in verband met de te hoge stichtingskosten werd afgebla zen. De Algemene Woningstich ting Maassluis, die het project wilde realiseren, besloot toen het contingent te gebruiken voor een nieuwbouwproject in de Ste e nd ijkpolder-Noord Onder grote tijdsdruk werd er aan ditplan gewerkt, waarna het complete plan op 30 september bij de gemeente werd ingediend. Maandagochtend 3 oktober werd het pakket vervolgens in Den Haag bezorgd, in de vaste overtuiging dat men voldaan had aan degestelde tijdslimiet. Maassluis is niet de enige ge meente in Zuid-Holland die con tingenten is kwijtgeraakt Niet, zoals Maassluis, door over schrijding van de tijdslimiet, ten gevolge van het ontbreken van bepaalde gegevens. De plannen van deze gemeenten waren wel ruim op tijd ingeleverd. Tot verleden jaar was het de ge woonte, dat gemeenten ook na 1 oktober nog met aanvullende gegevens over de projecten bij net ministerie terecht konden. Van die gewoonte is het ministe rie, zonder de gemeenten vante- voren in te lichten, afgestapt. Rotterdam, Leiden en Delft spanden om die reden een kort geding aan tegen de staat. Verleden week verloren de ge meenten dit kort geding. Maas sluis was geen partij omdat het intrekken van het contingent niet op het ontbreken van gege vens werd gebaseerd. „Wij heb ben juridisch daarom geen poot om op te staan", aldus een woord voerder van de gemeente. De gemeenten noemen het ver scherpte beleid een reactie op de bouwenquëte. Bij de behande ling door de parlementaire com missie bleek, dat het ministerie met name bij woningbouwpro jecten in de provincie Zuid- Hol land de teugels liet vieren. Als reactie voert het ministerie nu een strakker beleid, waar door gemeenten in Zuid-Hol land in totaal 500 woningen inde sociale sector mislopen. Door het overtreden van de tijdslimiet kan Maassluis vol gend jaar slechts 36 van de 63 ge plande woningen in de sociale sector realiseren. De gemeente hoopt, dat Maas sluis later voor dit verlies wordt gecompenseerd. Schiedam De gemeenten Schiedam, Gouda en Arnhem gaan nauw samenwerken tn een grootschalig zonne-energiepro- ject. De drie steden hebben ieder afzonderlijk een woningbouw plan ontworpen waarin zonne- energie een belangrijke rol speelt. Het gaat om de toepassing van zonneboilers die warm wa ter leveren voor zowel de ver warming als het gebruik in keu ken en badkamer. Het project is opgezet onder be geleiding van de Goudse stich ting Zonne-energie van ing. T.P. van Bokhoven. Het Goudse ge meentebestuur wil de zonneboi lers op grote schaal gaan installe ren in een nieuwbouwwijk in het oostelijk deel van de stad. Om het rendement van de boi lers optimaal te maken, worden de huizen op het zuiden ge bouwd. min of meer naar voor beeld van de minimum-energie woningen in Schiedam-Woud- hoek. Schiedam gaat de boilers waarschijnlijk in Spaland toe passen. Het zonne-energieprogramma wordt donderdag gepresenteerd in Gouda door de wethouders van de drie steden, R. Harms (Gouda), W.A.M. Lemmens (Arnhem) en C. Zijdeveld (Schiedam). Schiedam Sandvik Neder land heeft de gemeente Schie dam ook dit jaar weer een kerst boom geschonken. De lampjes in de boom, die traditiegetrouw op de Koemarkt staat, worden don derdagavond half acht ontsto ken door burgemeester Seheeres en Sandvik-directeur Cuppens. De Schiedamse jeugd begeleidt Seheeres en de directeur van het Zweedse bedrijf vanaf het stad huis met lampions. Op de Koe markt geeft muziekvereniging Harpe Davids een kort concert Maassluis Het college van B en W van Maassluis wil 1500 gul den beschikbaar stellen aan scholen, die zich onderscheiden door een groot aantal lege batte rijen op te halen. Met dat initiatief haakt het colle ge in op een in augustus gestart actie van de Afval Verwerking Rijnmond scholen. Met het oog op de bescherming van het milieu tegen schadelijke stoffen, heeft de AVR per ge meente één personal computer in het voortuitzicht gesteld voor de school die per leerling de grootste hoeveelheid batterijen ophaalt. De actie is in augustus gestart en loopt tot eind januari. In Maas sluis blijkt de actie aan te slaan: er is door de 24 deelnemende scholen al 3800 kilo lege batterij en opgehaald. B en W vinden dat uiteindelijk niet alleen de beste school tn de prijzen mag vallen. Daarom wordt de raadscommissie voor milieu morgenavond voorgelegd ook enkele geldprijzen beschik baar te stellen. Het college stelt voor 500, 4Ö0, 300, 200 en 100 gulden uit te ke ren aan de scholen, die net naast de computer grijpen. Vlaardingen Een bewoner van de Goudsbloemstraat heeft gisteravond van de politie een standje gekregen, omdat hij in zijn flat een barbeque hield. Dankzij het centrale afzuigsys teem konden boven- en bene denburen meegenieten van de lucht. Zij vermoedden brand en waarschuwden de brandweer. De dader beloofde voortaan niet meer binnen te barbeque'en.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1