Raad schrapt verdere onderzoeken Spaland mmmr.dagbiad Ontucht met kinderen als van spanningen Woonwagen bewoners willen aan de Schiekade blijven Ouderen willen gilde oprichten PvdA fluit Zijdeveld terug Zijdeveld onthult plannen over Stadserf 'Was ontsnapt chloorgas gevaarlijk voor ons?' Childrens Channel op Schiedamse kabel IS: COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT EERSTE PAAL UITGESTELD Sien laaiend op advocaat WVC heeft Vlaardingse wenskaart Werkgroep wil 'aanpasbare' woningbouw Unicef-actie in Maasland WmERWEB DINSDAG 20 DECEMBER 2988 PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229. 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 doar JAN ROZEN DAAL Rotterdam/Maassluis Wat offi cier van justitie mevrouw mr. C.M.P. Flint-van Noort nog het meest tegen de borst stuitte, was dat de verklaring van de verdach te alleen maar een uitvoerig zelf beklag was. De tien tot vijftien kin deren (in eerste instantie is zelfs van twintig gesproken) waarbij hij ontuchtige handelingen had ver richt, kwamen in zijn verhaal nau welijks voor. Misschien kwam dat v/el omdat hij zteh eigenlijk nau welijks had gerealiseerd dét hij iets strafbaars deed: 'de kinderen ble ven vriendelijk'. „Maar begrijpt u dan niet", stelde rechtbank-president mr. M.F.L.M. van der Grinten, „dat kinderen (vanaf een jaar of vier, red.) niet 20 gemakkelijk hun gevoel van on vrede weten te vertalen in woorden of gedrag"? Dathad de 39-jarige man uit Maas sluis nooit begrepen. Of nooit wil len begrijpen, druk als hij was met z'n eigen problemen. Overspan nen, ontslagen en na wat baantjes via een uitzendbureau tenslotte te ruggevallen inde WAO. En dan waren er nog de problemen thuis, waarbij hij vooral aan de oudste de handen vol had; een mbd-kind. Dat staat voor 'minimal brain damage'. Een kleine storing in de hersenen, die (ook voor des kundigen) vaak moeilijk is te ana lyseren en zich bij voorbeeld kan uiten in driftbuien en hardnekkige ongehoorzaamheid. Allerlei hulp verleners die werden bezocht, kwamen'tot de conclusie dat hij en zijn vrouw niet voor de kinderen konden zorgen. Dat hun dochter een mbd-kind is, was toen nog niet achterhaald. Vaderschap De aantasting van een goed vader schap was té veel voor hem en om dat hij ook al geen werk meer had, waren zijn vrijwilligersactiviteiten voor de plaatselijke gymnastiek vereniging 'het enige vertier wat ik had'. „Aardiggevonden worden door die kinderen heeft een grote rol gespeeld", aldus de man giste ren voor de rechtbank in Rotter dam. „Het was een liefdesverhou ding op het eerste gezicht. Ik heb ze nooit onder druk hoeven zetten en ik heb ook nooit speelgoed cadeau gedaan. Ze vonden me gewoon aardig". Volgens de psychiater ging het bij de man 'niet speciaal om de sex'. „Er is sprake van een psychische stoornis. Het moet worden begre pen als het ontladen van spannin gen, zoals anderen overmatig alco hol gaan gebruiken", aldus de psy chiater in zijn rapportage, die de man 'licht verminderd toereke ningsvatbaar' achtte. Mevrouw Flint ('zo te zien gaat het niet om de ergste vorm van on tucht') kon begrijpen dat de man de nodige problemen achter de rug had, maar zij vond dat geen ex cuus. De officier eiste 236 dagen ge vangenisstraf, waarvan 200 dagen voorwaardelijk. Het onvoorwaar delijke deel komt overeen met de tijd dat de man in voorlopige hech tenis heeft gezeten. Raadsman mr, M.A. Pinckaers noemde het voorstel 'draaglijk', al vroeg hij zich af of 200 dagen 'als stok achter de deur' niet een beetje veel was: „De omgeving heeft al een grote haag om mijn client heen geworpen". De rechtbank doet over dertien da gen uitspraak. Schiedam Het slaan van de eer ste paal voor de woningbouw in Spaland is voor onbepaalde tijd uit gesteld, De bouw zou nog deze maand van start gaan, maar het mi nisterie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu aarzelt een zogenaamde locatie subsidie af te geven. Volgens de gemeente Schiedam heeft dit besluit niets te maken met de discussie rond de bodem van Spaland, die deels bestaat uit ver ontreinigd slib uit de Petroleumha- •vens. Ook zou er geen verband be staan met het uitblijven van de ant woorden van minister Ed Nijpels (VROM) op vragen uit de Tweede Kamer over de bodemverontreini ging in Schiedams toekomstige Schiedam/Vlaardingen/Maass luis Om hun kennis en vaar digheden niet verloren Te laten gaan, willen ouderen in de drie noordelijke Waterwegsteden een gilde oprichten. Arie Hart- hoom van de Vlaardingse Raad voor het Ouderenwerk noemt het gilde „een bank van wetens waardigheden waar iedereen zijn voordeel mee kan doen". Het/„gilde zou een vraagbaak moeten zijn waar particulieren kunnen navragen hoe ze bootjes in een fles moeten bouwen, en waar een gepensioneerde be drijfseconoom adviezen ver strekt aan jongeren die een eigen bedrijf willen opzetten. Hart- hoorn: „Het gaat om kennisover dracht op alle fronten. Van een huisvrouw die uitlegt hoe je snel een trui kan breien tot een bouwkundige, die thuis komt kijken of je bij een verbouwing die binnenmuur wel kunt weg breken". Volgens de initiatiefnemers, de instellingen voor gecoördineerd ouderenwerk in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis, is het zonde om de kennis die mensen in de loop van hun leven hebben opgedaan, zomaar weg te gooien zodra de vut-gerechtigde leeftijd is bereikt. Een organisatie als een gilde kan daar verandering in brengen. Dat er grote behoef te bestaat aan zo'n alledaagse wetensehapsbank, lijdt voor Arie Harthoorn geen twijfel: „Kijk maar naar Amsterdam, daar heb je een club ouderen die toeristen rondleidt door de stad. Iedereen vindt dat veel leuker dan een tochtje met een rond vaartboot". Ook in steden als Rotterdam, Bussum en Naarden bestaan ou- derengilden, die hun diensten gratis ter beschikking stellen aan groepen en particulieren. Harthoorn heeft goede hoop dat de drie instellingen voor oude renwerk in het Waterweggebied voldoende enthousiaste mede werkers kunnen optrommelen om ook in deze regio een soortge lijke club te stichten. Maassluis Vrouwenontmoe tingscentrum Sien in Maassluis heeft zich verschrikkelijk kwaad gemaakt over een artikel dat advocaat mr. J.A.M. van de Sande in de Maassluisse Onder nemerskrant heeft geschreven. Van de Sande doet in het okto bernummer een aantal tips aan de hand hoe werkgevers van 'lastige', zieke en zwangere em- ployé's af kunnen. Hij doet uit de doeken hoe half-jaarlïjkse con tracten soelaas kunnen bieden. „Zo komt u tenminste nooit in de problemen", schrijft Van de Sande. Clema Vreede van Sien windt zich in een open brief aan de Maassluisse Ondememersfede- ratie enorm op over het ge wraakte artikel. Zij vindt dat Van de Sande volledig voorbij gaat aan de jarenlange strijd van vrouwen om bij zwangerschap niet ontslagen te kunnen wor den. Ze zegt het kwalijk te vin den dat Van de Sande vrouwen 'via een achterdeur' wéér op straat wil zetten. De federatie zou er volgens haar voor moeten zorgen dat 'derge lijk tendentieus geschrijf voort aan geweigerd wordt. De strek king van het artikel is volgens Clema Vreede dat werknemers weer als oud vuil worden behan deld en dat zij louter plichten hebben en geen rechten. woonwijk. De gemeente houdt het op een 'combinatie van factoren'. De oorzaak m jet, aldus de gemeen telijke voorlichting, allereerst ge zocht worden in de parlementaire enquête over de bouwsubsidies. „Daardoor is de afhandeling van dit soort zaken op het ministerie on miskenbaar uitgebreid en ver stard". Ook de nabijheid yan het Rotterdamse vliegveld Zestienho ven zou een rol spelen in de trage besluitvorming in Den Haag. Een deel van Spaland ligt binnen de aanvliegroute van Zestienhoven. Kennelijk is de discussie over de mate van geluidsoverlast die Zes tienhoven in Spaland kan veroor zaken, op het ministerie nog niet af gerond. De kritiek van de bewoners richtte zich gisteren vooral op de Schfedamse wethouders Chris Zijdeveld en Luub Hafkamp. „Alleen door druk van bovenaf bemoeien ze zich met ons", zo luidde gisteren het verwilt. •Staats secretaris Heerma luistert belangstellend naarde woonwagen bewoners. Volgend jaar keert Heerma naar het kamp terug, om zich op de hoogte te stellen van de vorderingen in het Schiedamse wcon- wanpnhplAirt Schiedam Er komt geen nader onderzoek naar de bodemvervuiling in Spaland. Ook het idee om een onafhankelijk bureau vorige on derzoeken op hun waarde te laten beoordelen is van de baan. Bouwen en wonen in Spaland is volkomen verantwoord, besloot de PvdA/VVD-meerderheid in de Schiedamse raad gisteravond. Voor wethouder Chris Zijdeveld betekende dit be sluit zowel een overwinning als een nederlaag. Een overwinning omdat de Pvd A-bestuurder al tijd fel gekant was tegen nadere bodemonderzoe ken, een nederlaag omdat hij door zijn eigen partij werd teruggefloten. Een meerderheid in de PvdA kon Zijdevelds dins daggenomen besluit om een onafhankelijk bureau in te schakelen niet waarderen. Aanvankelijk was de wethouder er, na overleg met fractievoorzitter Gé Brouwer, vanuit gegaan dat de PvdA het voor stel zou steunen. Het idee om een onafhankelijk bureau in te schakelen dat alle vorige onderzoeken nog eens op een rijtje zou zetten, was bedoeld als tussenoplossing. Zijdeveld wilde er de indruk mee wegnemen dat de woningbouw op de giftige ha venspecie in Spaland gevaren voor volksgezond heid en milieu kan inhouden. Het compromis was tevens bedoeld om D66, CPN en PPR/PSP de wind uit de zeilen te nemen. De kleine linkse partijen eisten via een initiatiefvoor steleen grondig bodemonderzoek. De raad had gisteren drie schorsingen en dik drieënhalf uur nodig om tot onvoorwaardelijk bouwen te besluiten. De PvdA twijfelt nauwelijks aan het gezonde leefklimaat in Spaland, VVD-lei- der Gerard Verhulsdonk weet 'zo goed als zeker' dat woningbouw geen gevaren inhoudt. Het CDA had aanvankelijk ook geen twijfels, maar koos de zijde van klein links toen Zijdeveld zijn compromis, dat mede tot stand was gekomen op voorstel van de christen-democraten, zo onver wacht introk. „Reken eens en voorgoed af met de ongerustheid onder de bevolking", hield de oppositie PvdA en VVD voor. Maar dat is volgens Zijdeveld allang ge beurd: „Het openbaar lichaam Rijnmond heeft al in 1985 geconcludeerd dat de verontreiniging in Spaland niet van dien aard ïs dat er gesaneerd moet worden". Daarmee joeg de wethouder klein links en het CDA tegen zich in het harnas, want het bestaan van het Rijn mond-rapport waar Zijde veld op doelde was de raad tot op dat moment vol strekt onbekend. „Zijdeveld heeft de raad opge licht", concludeerde Bart de Leede (PPR/PSP) verontwaardigd. Een pleidooi van Adri Reijnhout {D66) om in de eerste plaats op het milieu te letten, liep stuk op een interruptie van Brouwer, die vond dat Reijnhout 'een demagogisch betoog' afstak. Links reageerde met het opschorten van alle ver trouwen in het milieu-beleid van het Schiedamse college. „Het imago van Schiedam als milieu-stad ligt voor ons in de prullemand". Schiedam Morgen komt er eindelijk duidelijk heid over de Invulling van het Stadserf. Dan maakt wethouder Chris Zijdeveld bekend welke principe-overeenkomst de gemeente Schiedam heeft gesloten met proj'ectontwikkeiaren die wel brood zien in de bebouwing van het Emmaplein en. het gebied in de directe omgeving van het stads kantoor. Ondanks het verzoek van enkele politici en de h^wonersvereniging Schiedam-Oost om de disc ussie'ooen te gooien', isde bestemming van het Stadserf s.tijd een goed bewaard geheim gebleven tussm Zijdeveld en een handvol geldschieters. - De commissie voor stadsontwik keling kreeg ooit, in een besloten vergadering, een schetsontwerp te zien, maar andere mededelin gen dan dat het om een Ver draaid leuk plan' ging. werden niet gedaan. Door zich teveel bloot te geven, zou hij de onder handelingspositie van de ge meente m gevaar brengen, luid de Zijdevelds excuus Na de vorig jaar door het CDA aangezwengelde discussie is wel vast komen te staan dat de ge meente behalve een nieuwe bi bliotheek en een nieuwe verga derzaal voor de gemeenteraad, liefst ook een nieuw theater, en kele winkels en woningen op het al veie jaren braakliggende ter rein wil bouwen. Omwonenden en directe belanghebbenden, zo als de winkeliers van de Broers- vest, zijn echter nooit om hun mening gevraagd „En eigenlijk kan ons dat niet eens iets sche len, met wat jij vindt wordt toch nooit rekening gehouden", aldus een sombere winkelierswoord voerder. De totale kosten van het project dat Zijdeveld morgen presen teert belopen enkele tientallen miljoenen guldens. De gemeente neemt daar slechts een klein deel van voor zijn rekening. Het leeuwendeel wordt betaald door de projectontwikkelaren. Niet uitgesloten is, dat de gemeente een aantal gebouwen of ruimten daarin van de geldschieters gaat huren. Schiedam „Zo'n Heerma mag van ons vaker komen", was gisteren de reactie van Jo- han Jansen van het steunpunt Woonwagenbewoners op de komst van de staatssecretaris van volkshuisvesting naar het woonwagenkamp aan de Schiekade. Al jarenlang hadden de bewo ners van het kamp niets meer van wethouder Chris Zijdeveld vernomen, maar de komst van de staatssecretaris had de wet houder geïnspireerd weer eens contact met de woonwagenbe woners op te nemen. Heerma was naar Schiedam gekomen om zich op de I te stellen van de woonwagenproblematiek. Al zeventien jaar tracht de ge meente een alternatief te ver zinnen voor de woonwagenlo- katie aan de Schiekade. Loka- ties als de Buitenhavenweg, Overschiesestraat en de Delf- landseweg waren enige tijd in beeld, maar om verschillende redenen lukte het de gemeente nooit het kamp te verplaatsen. Zijdeveld en zijn collega-wet houder Luub Hafkamp kregen het gisteren van de bewoners flink voor de kiezen voor dit falende beleid. Men verweet Zijdeveld met name, dat hij en kele jaren geleden terugkwam op zijn plan om een woonwa gencomplex aan de Koekoeks laan te realiseren. Honderden bezwaarschriften en bedreigingen aan zijn per soon brachten Zijdeveld er toen toe, het plan niet door te zetten. Een gemiste kans, zo lieten de bewoners gisteren nog eens duidelijk doorschemeren. An dere gemeenten zetten in ver gelijkbare omstandigheden wel door, waardoor de woon wagenproblematiek daar gro tendeels is opgelost. Heerma werd het al snel duide lijk, dat er veel oud zeer bestaat bij de Schiedamse woonwagen bewoners. Na jarenlang in on zekerheid te hebben verkeerd over de toekomst willen de 33 fezinnen nu het liefst aan de chiekade blijven wonen. Maximaal 15 Tijdens de rumoerige bijeen komst liet de staatssecretaris weten, heel andere plannen met de bewoners te hebben. De staatssecretaris weet zich in zijn deconcentratiebeleid ge steund door de Tweede Kamer. a dit beleid, zo lietHeermagis- jren ook nog eens doorsche- In< teren ook nog meren, is geen plaats voor kampen met meer dan vijftien standplaatsen. Pas op 9 december hoorden de bewoners hoe Schiedam dit van hogerhand opgelegde be leid vorm wil gaan geven, De afgelopen twee jaar vernamen bewoners niets van het Schie damse stadskantoor. „Wij heb ben dan ook sterk de indruk dat het Schiedamse gemeente bestuur zich alleen door de druk van hogerhand met onze positie wil bemoeien", aldus opbouwwerker Jack Gaudeli- Wethouder Luub Hafkamp kondigde gisteren aan, dat in de nieuwe wijk volgend jaar twee kampen met zeven stand plaatsen worden gerealiseerd. Met dit beleid kan Schiedam nog wel eens in problemen ko men met Heerma, die de bewo ners gisteren vertelde dat Schiedam in 1990 nieuwe woonruimte voor vijftig woon wagengezinnen rnoet hebben gerealiseerd. De bewoners slepen gisteren al hun messen. Met teksten aan de muur als 'deconcentratie is deportatie' kondigde men al aan dat men zich niet zonder slag of stoot bij het beleid van Hafkamp en Zijdeveld zal neerleggen. Heerma eist, dat de nieuwe kampen maximaal vijftien standplaatsen gaan tel len. „Als we daar niet onder uitko men dan is het jammer",aldus mevrouw Feijen, bewoonster van het woonwagenkamp. „Maar dan moet de gemeente Schiedam ons niet in nog klei nere kampen stoppen, wij vin den dat onze gemeenschap zo groot mogelijk moet blijven". Vlaardingen De Socialistiese Partij wil opheldering van het college van B en W over het ont snappen van een hoeveelheid chloorgas bij de Shell. Dat ge beurde in ae vroege ochtend uren van 3 december. Volgens de SP moesten 15 tot 20 werkne mers zich als gevolg van het vrij komende chloorgas onder medi sche behandeling stellen. Remi Poppe wil van het college weten of ook de veiligheid en ge zondheid van de Vlaardingse be volking in het geding is geweest. Hij baseert zijn angst op het feit dat het Shell complex op luttele kilometers van onze bebouwde kom ligt'. Verder wil Poppe we ten of de Shell de gemeente of de DCMR heeft ingelicht over de chloorgas ontsnapping. Zelfs al heeft er die ochtend geen gevaar gedreigd voor de Vlaar dingse bevolking, dan wil Poppe toch van het college horen welke maatregelen het college getrof fen had als dat wel het geval was geweest. Ook wil hij inzicht in de oorzaak van de ontsnapping en de maatregelen die Shell denkt te treffen om herhaling te voor komen. De SP dringt er bij het college op aan de zaak in de raadscommis sie voor stadsontwikkeling en milieuhygiëne aan de orde te stellen. Schiedam Ouders die de kerstdagen in rust willen door brengen doen er goed aan de tv te verplaatsen naar de kinderka mer. Als vervroegd kerstca deautje kan het Schiedamse kroost vanaf 23 december dage lijks de programma's van de En gelse satellietzender Children's Channel bekijken. De jeugd kan al om zes uur *s ochtends voor het toestel krui pen, waarna de programma's tot vier uur 's middags doorgaan. De programma's vullen de gaten op die de Franstalige satellietzen der TV-5 op hetzelfde kanaal laat vallen. Deze zender, die een overzicht brengt van Franstalige programma's uit heel Europa, is alieen 's avonds in de lucht. Childrens Channel heet een pe dagogisch verantwoord pro gramma op het scherm te bren gen. Naast teken- en animatie films wordt er in de uitzendin gen aandacht besteed aan kome die, opvoeding, uitvoerende kunsten en dieren in het wild. Voor het eerst sinds het bestaan van het Schiedamse kabelnet gaat Schiedam een directe bij drage aan de (Engelse) aanbie der van het programma betalen. Dit kwartje per jaar per abonnee moet volgens wethouder Aad Wiegman als 'een symbolische bijdrage' worden gezien. De programma's worden in Ne derland reclamevrij aangebo den. De reclameblokken, die in Engeland wel onderdeel van het programma uitmaken, worden in Nederland uit het programma gefilterd. De tijd wordt opgevuld met geschreven kmdemieuws, waarin ook Schiedamse infor matie zal worden verwerkt. De Schiedamse doelgroep, bestaan de uit 7,500 kinderen in de leef tijd van 2 tot en met 13 jaar, wordt de komende tijd aange schreven door Hu va, een kin dervriend die dagelijks op het scherm komt De uitzendingen zijn als proef tot het einde van het volgend jaar op het Schiedame televisie scherm te zien. Nu Schiedam tot het uitzendgebied behoort, gaat Childrens Channel ongetwijfeld het programma herhalen, dat af gelopen zomer in Schiedam werd opgenomen. Vlaardingen Een nieuwjaars kaart, ontworpen door cursisten van de Vrije Academie in Vlaar dingen, wordt deze dagen op 15.000 adressen bezorgd. De leer lingen hebben de wenskaart ge maakt waarmee het ministerie voor wvc haar relaties een goed 1989 toedicht. De Vrije Academie was ge vraagd een serie ontwerpen te leveren, omdat het ministerie dit jaar het thema kunstzinnige vor ming voor haar kaart had be dacht. De uiteindelijke keuze viel op de zeefdruk 'Indian bird', waarvoor de cursisten zich heb ben laten inspireren door Frank Stella's gelijknamige schilderij en tropische vogels in diergaarde Artis. Vanaf donderdag wordt de zeef druk in groot formaat geëxpo seerd in het Hollandiagebouw aan de Oosthavenkade. Vlaardingen Met vijf voor lichtingsbijeenkomsten in de re gio wil de werkgroep Toepas het zogenoemde aanpasbaar bou wen gaan bevorderen. De werkgroep pakt daarmee een initiatief op van de Nationale Woningraad, die reeds in 1983 het idee opperde nieuwe huizen zodanig te ontwerpen dat die la ter tegen weinig kosten geschikt gemaakt kunnen worden voor ouderen en gehandicapten. Aanpasbaar bouwen voorkomt dal hindernissen als nauwe deu ropeningen, smalle gangen, bochtige trappen en krappe sani taire voorzieningen later alleen door een ingrijpende renovatie kunnen worden weggenomen. Volgens de werkgroep, die be staat uit ouderen en invaliden uit Delft, het Wesüand en het noordelijk Waterweggebied, is een andere aanpak van de bouw alleen al wegens de toenemende vergrijzing broodnodig. De nieuwe manier van bouwen is niet duur der. In diverse steden zouden experimenten goede re sultaten hebben opgeleverd. Maasland De leerlingen en het onderwijsteam van de chris telijke land- en tuinbouwschool in Maasland zijn een actie gestart voor het Unicef-project rCunst voor een kind'. Morgen probeert de school op verschillende ma nieren geld binnen te krijgen voor de kindertak' van de Vere- nigde Naties. Als onderdeel van de landelijke actie is er vanavond een speciaal televisieprogramma, gepresen teerd door Linda de Mol. De Maaslandse activiteiten star ten morgenmiddag met een sponsorloop. Burgemeester Mie- ke Bloemen daal lost om één uur het startschot. Er nemen vier- honderd leerlingen aan deel, die allen een groot aantal sponsors een rijksdaalder achter zich heb ben weten te krijgen. Om twee uur opent de school aan de Commandeurskade haar deu ren voor een grote rommel markt. s Avonds moeten een. bingo en een rad van avontuur geld in het laatje brengen. „We denken aan een streefgetal van zo'n 10.000 gulden", zegt Ca- nanne Westerdijk namens de or ganisatie. „Wordt het meer, dan is dat mooi meegenomen".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1