'Huiskamer' was vroeger moestuin I Joop van Hees boos uit HOS Visnet en Springplank verhuizen feestelijk Mini-container voor vuilniszak Amro neemt deel in Leasecenter Hoog bezoek Delta-hotel WELTERUSTEN Ouderenstichting blijft bij keuze voor Siemens Vader ontvoert dochter Huis te Riviere groter dan ruïne VLAARüiNGS DAGBLAD SCHIEDAMSE GOBBANI NIEUWE WATERWEB COURANT De Haan zegt kerstdiner af Kwajongens laten tram ontsporen Kersthandbal in Margriethal Politie pakt overvaller pp Schiphol Sportschool Henneveld breidt uit Clilb lllfgNA rjjffl MBBWEG - 'edac;"e;.Brele.. Havenstraat 6, 3131 BC viaardinSen. Postbus 110, 3130 ftC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229^5^50557 - sportredactie: 4345a5T Schiedam Het nlan niet aan de orde. De fwederloD- 1 VRIJDAG 23 DECEMBER 1S83 PAGINA 13 HH Schiedam Het plan om de voorburcht van het voormalige Huis te ■Riviere op te graven en de restanten van het middeleeuwse kasteel te restaureren, dateert niet van vandaag of gisteren. Weihouder Chris Zijdeveld en genomineerd stadsarchitect Han de Kluyver willen de nu nog on der de grond liggende ruïnes blootleggen en integreren ïn het toekomstige Stadserf, maar het idee om de historische resten een plaats in het stadsbeeld te geven, leefde kort na de bevrijding in 1945 ook al. Alleen kwam er toen niets van terecht. De 'invulling' van het Stadserf (Emmaplein en omgeving) was op dat moment niet aan de orde. De (wederop bouw van andere delen van Schiedam eiste ieders aandacht op. Al tegen het einde van de vorige eeuw werden opgravingen ge daan aan de Broersvest, in de na bijheid van de plek waar sinds jaar en dag 'de ruïne' staat, de verbrokkelde steenklomp die de voorbijganger herinnert aan het bestaan van vrouwe Aleida en haar woning, afwisselend Huis te Riviere en het Kasteel van Mathenesse genoemd. Bij die op gravingen kwam vast te staan, dat het kasteel veel groter moet zijn .geweest dan de huidige ruï ne doet vermoeden. Wat nu aan de Broersvest zicht baar is, is slechts de donjon van het kasteel, de versterkte muren waarbinnen de adellijke woon vertrekken waren gelegen. De overige gebouwen, de stallen en boerenwoningen, lagen verder op, op het huidige Emmaplein. Beide delen van het slot waren door een houten brug met elkaar verbonden. Aan het einde van de jaren veertig van deze eeuw tekende professor Renaud van het Rijksinstituut voor Oudheid kundig Bodemonderzoek een plattegrond, waarop de exacte ligging werd aangegeven. Uit die tekening, later nog eens bij gewerkt door de Schiedamse amateur-archeologoog Leen Kaal, valt op te maken dat de oorspronkelijke burcht van vrouwe Aleida - stichteres van de stad Schiedam circa vijf maal zo groot was als bet geres taureerde deel van 'de ruïne'. Het is echter niet de bedoeling van Zijdeveld en De Kluyver deze voorburcht in z'n geheel op te graven en te restaureren. Al leen het stukje dat evenwijdig loopt met de Broersvest wordt boven de grond gebaald, om als 'aandachtspunt' te dienen op het straks met woningen, kantoren, een theater en een bibliotheek te bebouwen Stadserf. De Kluyver wil een 'waterpartijtje' langs de restanten leggen, om de voorma lige slotgracht te symboliseren. Overigens blijkt uit mededelin gen van medewerkers van het gemeentearchief, dat zeli ook naar het Stadserf verhuist, dat de plek die over pakweg vijfjaar 'de huiskamer' van Schiedam moet verbeelden, nooit meer is geweest dan Schiedams achter tuin. In de zestiende eeuw, tij dens de Tachtigjarige Oorlog, ging Aleida's woonstede van weleer in vlammen op en sinds dien heeft het terrein rond de ruïne grotendeels braak gelegen. „Er werden peentjes en krootjes gekweekt", aldus archivist Aart de Voogd van derStraaten. Rond 1830 werd het gebied her ingericht tot begraafplaats, een functie die het ongeveer een eeuw zou houden. Duizenden Schiedammers, onder wie de dichtervorst Francois Haversc- hmidt alias Piet Paaltjes, vonden er hun laatste rustplaats. Hun graven zijn allang geruimd; van een enkeling werden de stoffelij ke resten overgebracht naar de algemene begraafplaats aan de Vlaardingerdijk. Maar De Voogd is ervan overtuigd, dat het spitwerk rond de ruïne straks nog macabere vondsten kan opleveren. Archiefmedewerker Leen Kaal 0 toont de plattegronden van het1* oorspronkelijke Huis te Riviere. o Schiedam De Schie damse horeca-onderne- mer Joop van Hees heeft kwaad zijn lidmaatschap van de HOS opgezegd. Eerder trad Van Hees al terug als bestuurslid van de Horeca Ondernemers Schiedam. Van Hees, een jarenlange steunpilaar van de horeca-club, is het niet eens met de beleidslijn van voor zitter Leo van der Valk. Van Hees laat in een schrijven weten niet langer overtuigd te zijn van de 'positieve instelling' van Leo van der Valk. Volgens Joop van Hees dient de voorzit ter van de HOS de belangen van de gehele Schiedamse horeca te behartigen. Van der Valk, eige naar van café De Pacha, komt daar ora verschillende redenen niet aan toe, aldus Joop van Hees. Het opstappen van Van Hees is het voorlopig hoogtepunt van een al tijden siuimerend conflict tussen de Schiedamse cafbazen Leo van der Valk wordt verwe ten, dat hij zijn persopnlijke ran cune tegen collega's via de hore- caclub uitleeft. Van Hees vindt het ongepast, dat Van der Valk eigenaar Henk Post van het eerder dit jaar geo pende café Het Weeshuis con stant tracht te dwarsbomen. Algemeen wordt aangenomen, dat de ruzie tussen Van der Valk en Post terug te voeren is op een conflict over het rijden van taxi's op de Hoogstraat. De winkeliers, onder wie Henk Post, die toen al een platenzaak op de Hoogstraat bezat, waren fel tegen de taxiri tjes van cafégangers over de wandelpromenade. De ruzie liep zo hoog op, dat voorzitter Chris Coppens van de winkeliersvere niging door Van der Valk werd gemolesteerd. Volgens Van Hees heeft Van der Valk zich nooit over de affaire heengezet. Vooral nadat Post in de nabijheid van De Pacha het succesvolle etablissement Het Weeshuis opende, startte Van der Valk via de HOS een cam pagne tegen Post. Tijdens de Brandersfeesten was niet alleen Henk Post de dupe van het eigenmachtige optreden van Van der Valk. Henk Post wilde in de avonduren groepen op zijn terras laten spelen, maar Van der Valk adviseerde de ge meente hiervoor geen toestem ming te geven. Zelfs burgemeester Reinier Scheeres maakte zich sterk voor -muziek op de terassen, maar door het negatieve advies van Van der Valk ging het muziek- gebeuren in de open lucht niet door. Naast Henk Post werd ook cafés als Podium, 't Vierkantje, De Unie en Van Hees* De Kuil door de maatregel gedupeerd- „Van der Valk zet zich niet al leen af tegen 2ijn collega's, maar ook tegen de gemeente en de winkeliersvereniging", moti veert Van Hees zijn terugtreden. „Met Van der Valk als voorzifter komt de HOS niet toe aan haar doelstelling. Daarom bedank ik als lid". Van der Valk was vanmorgen niet voor commentaar bereik baar. Maasland De gemeente Maasland krijgt mini-containers, zo dat volgend jaar de plastïe vuilniszak uit het straatbeeld ver dwijnt. De reinigingsdienst LMS (De Lier, Maasland en Schip luiden) wil de containers aanschaffen, omdat andere gemeenten unaniem positief oordelen over het gebruik ervan. De mini-con tainer bied t volgens de LMS legio voordelen: grote opslagcapaci teit (240 liter), verbetering van het straatbeeld en het niet hoe ven aanschaffen en verbranden van plastic zakken. Bovendien ga at het verrijden van het vuil gemakkelijker dan het tillen. Schiedam AinstelLease, een dochter van de Amro- bank, gaat voor de helft deel nemen in het aandelenkapi taal van Leasecenter Rotter dam, gevestigd in Schiedam. Dit bedrijf is een onderdeel van Nimox in Zeist. Het is de bedoeling dat het Schiedamse bedrijf, waar nu nog vier mensen werken, gaat opere ren vanuit een nieuwe vesti ging in de buurt van Utrecht. De vier personeelsleden blij ven in dienst en op enige ter mijn hoopt men zelfs het per soneelsbestand uit te breiden tot acht a tien mensen. Vol gens Nimox-directeur drs. J.P.J. de Kleermaeker is zelfs verdere uitbreiding nog mo gelijk. Het nieuwe bedrijf gaat zich bezighouden met het opera tioneel leasen van personen auto's en bedrijfswagens en met andere handelsactivitei ten. Nimox is houdstermaat schappij van 21 bedrijven op het gebied van automobielen, transport en de import van tweewielers en sportartike len. Schiedam Het geplande kerstdiner heeft de Schiedamse boks- leraar annex dichter Wim de Haan op het laatste moment afge zegd. De Haan wilde met zijn zoontje in een 'voortreffelijk' res taurant gaan eten, maar toen hij zag dat duivensoep een onder deel van. het menu vormde, haakte De Haan af. „De duif is het symbool van de vrede", aldus Wim de Haan. „Zo'n beest eet je niet met kerstmis". De gebeurtenis is illustratief voor de wijze, waarop De Haan te- £en het kerstgebeuren aankijkt. Het kerstfeest ziet De Haan vooral als een moment van overpeinzing. Onbezorgd aanzitten aan een feestelijke kerstdis is er voor De Haan niet bij. „Er is nog steeds teveel leed in de wereld om ombekommerd aan tafel aan te schuiven", aldus Wim de Haan. Na de bokstrainingen vertrouwt De Haan zijn gedachten in dichtvorm aan het papier toe. De bokstrainer hoopt, dat een se lectie van zijn beste gedichten binnenkort in een luxe-versie kan worden uitgegeven. Ook onderhandelt De Haan over het uit-, brengen van zijn autobiografie. Zijn gedicht Kerst Wis echter zo tijdgebonden, dat het wat De Haan betreft nu wel in de publiciteit mag. Het laatste couplet gaat als volgt Vréde op aarde heeft opeens voor wij geen waarde het is misschien wat vergezocht doch ikheb ditjaarmijn kerstbout niet Ingekocht Enkele passagiers raakten gis termiddag licht gewond, toen een tram van lijn 1 op het Nieuwland- plein in Schiedam uit de rails liep. Hun schrammen en builen wer den behandeld door te hulp ge sneld ambulancepersoneel. Twee jongens van 13 jaar oud waren verantwoordelijk voor het onge luk. Zij hadden 'voor de grap' stukken hout tussen de rails ge stoken. De jongens, die 's avonds door de politie werden aangehou den, veroorzaakten met hun daad een flinke ravage. De tram botste in de bocht van de Burgemeester Van Haarenlaan naar de Nieuwe Damlaan tegen een eiektriciteits- mast. Het tramverkeer liep aan zienlijke vertragingen op. Vlaardingen „Als je hier de verlaagde plafonds weghaalt, zie je hele pad destoelculturen". Meester Witkamp van basis school Het Visnet in Vlaar dingen kijkt even omhoog en zegt: „Nee, dit gebouw is echt helemaal op. Er is niets meer mee te beginnen". Het Visnet'gaat per 3 januari verhuizen. Architectenbu reau Bakema Zavrel ont wierp speciaal voor de protes tants-christelijke school Het Visnet en openbare school De Springplank een modern ge bouw in de gerenoveerde woonwijk. De 174 leerlingen krijgen de beschikking over acht leslokalen en één han- darbeidlokaal. De nieuwe school heeft 1,6 miljoen gul den gekost. Als de kinderen terugkomen van de kerstvakantie, wacht hen een drukke tijd. Op de eerste dag nemen ze het ge bouw feestelijk in gebruik en daarna gaan ze een paar da gen wennen aan hun nieuwe omgeving. Op dinsdag 17 ja nuari begint het gTote vier daagse openïngfeesl Een spelletjesdag volgt op een verkleeddag. Een dag met clown Woudi gaat vooraf aan een playback-wedstrijd met bingo. De ouders krijgen op 19 janu ari gelegenheid de nieuwe be huizing te bewonderen. Pas als ook de buitenkant hele maal klaar is, wordt het ge bouw officieel geopend. Het Vlaardingse iDeltahotel ontving gisteren hoog bezoek. Ministers Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) en De Korte (economische zaken) woonden in het hotel aan de Nieuwe Waterweg een symposium bij van de stichting Coördinatie Maritiem Onderzoek. Aanleiding voor de bijeenkomst was de benoeming van rar, Pieter van Vollenhoven tot voorzitter van het CMO- Het symposium was bedoeld voor'reders en scheepsbouwers. Een van de conclusies luidde dat er tot 1993 ongeveer 400 miljoen gulden nodig is voor onderzoek en de ontwikkeling van nieuwe technologie voor de Nederlandse scheepvaart. Maassluis De stichting Ou derenwerk Maassluis houdt vast aan haar keuze voor het alarmeringssysteem van Sie mens. Volgens voorzitter Jelle Wijn stok van de aankoopcommissie is er geen dringende reden om te rug te komen op het besluit om 75 bejaarden en invaliden in Maassluis uit te rusten met een Siemens-alarm. Onlangs ontstond enige onrust in Maassluis, toen bepaalde kanttekeningen werden ge plaatst bij de apparatuur van Sie mens. Kenners lieten toen door schemeren, dat er nogal wat be zwaren aan het systeem kleven. Ondanks voorzorgsmaatregelen zou een hoog percentage van de hulpkreten van bejaarden in be staande systemen vals zijn (door dat ze per ongeluk het knopje in drukken), hetgeen een demoti verende werking op de vrijwilli gers heeft. Volgens deze redene ring worden vrijwilligers, die te vaak 2onder reden een bejaarde te hulp moeten schieten, op den duur minder alert en dan is er een soort meldkamer nodig, waar de oorzaken van vals alarm worden genoteerd, zodat er wat aan kan worden gedaan. Jelle Wijnstok weet dat de wijze, waarop de bejaardenalarmering het best gestalte kan krijgen, vol op in discussie is. Verleden week sprak Wijnstok nog met Jan Nierman van Gardiner Security, die in het Palass-alarmerings- systeem meer de nadruk legt op de positie van de vrijwilliger. Nierman beweert onder meer dat het aantal valse alarmerin gen sterk kan worden vermin derd door het natrekken van alle meldingen. Ook bestond enige twijfel aan de veiligheid van het Siemens-systeem. Zn de Vlaar dingse alarmcentrale, waarop de Maassluïsse aiarmapparatuur wordt aangesloten, valt momen teel nog niet te controleren, of de bejaarde op een bepaald moment wel of niet op hetsysteem is aan gesloten. Siemens heeft overi gens aangekondigd, dat er tech nische voorzieningen in de cen trale worden getroffen om deze controle wel mogelijk te maken. Volgens Wijnstok is de stichting Ouderenwerk, die de aankoop van de apparatuur regelt, zich bewust van het belang dat aan de begeleiding van de vrijwilligers moet worden gegeven. Siemens-systeem. Navraag bij de VJaardingse Alarmcentrale leer de hem, dat het aantal valse mel dingen in de praktijk heel erg mee valt. „Ik vind dan ook dat wii een weloverwogen beslissing hebben genomen", aldus Wijn stok. Als de beschikking van gedepu teerde staten snel afkomt, wordt eind januari begonnen met de installatie van de apparatuur in de aanleunwoningen van De Zonneburcht. Schiedam DWS tekent twee de kerstdag voor de vierde ach tereenvolgende maal voor de or ganisatie van een sterk bezet in ternationaal handbaltoernooi. De toernooicommissie heeft zich ten doel gesteld om via het vast leggen van een aantal aantrek kelijke ploegen propaganda te maken voor de handbalsport in Rotterdam en naaste omgeving. Het toernooi wordt gehouden in de Margriethal. Aan dit evenement wordt bij de dames deelgenomen door de ere divisieclub Swift Arnhem (met international Monique Geitz), VZV (Winkel), VELO (Waterin- gen> en DWS. Bij de heren zijn eredivisionist Copes/Hermes (met de internationals Bonno Hankel, Bart Engelvaart en Pa- rick van Olphen), Laren, Olsen- /Merksem (België) en uiteraard DWS van de partij. Het toernooi begint om 09.00 uur en de prijsuitreiking wordt rond 18.15 uur verwacht. De toegang is gratis. Na afloop biedt DWS alle deelnemers en -sters in be sloten kring een koud buffet aan. Schiedam Door korpsen langs de verkeerswegen naar Zeeland te waarschuwen trachtte de Schiedamse politie vanmorgen een 7-jarig meisje en haar vader te achterhalen. Het meisje werd om half negen op de Peter van Anrooylaan door haar vader ontvoerd. De man pikte zijn dochter op, toen zij op weg was naar de Groenoordsehool, Hij leeft al ge ruime tijd gescheiden van zijn vrouw. Volgens de politie zijn ae ouders het niet eens over de vraag, wie het kind moei opvoe den. De auto, waarmee de vader het kind naar een schuiladres wilde brengen, zou in de richting van Zeeland zijn gereden. Amsterdam/Schiedam De bij een Schiedams expeditiebedrijf gestolen vïdeo-apparatuur is weer terecht. De politie trof de 29 dozen aan in een auto in de ga rage van. een 32-jarige man, die op het nippertje op Schiphol kon worden gearresteerd vlak voordat hij met zijn buit van an dere overvallen naar. Gran Ca- narïa wilde vertrekken. Bij zijn arrestatie had hij acht duizend gulden op zak. De poli tie had een tip gekregen en liet de man schaduwen door recher cheurs. Toen hij door de door laatpost op de luchthaven ging, werd hij gearresteerd. De buit in Schiedam alleen al bedroeg een kwart miljoen gulden. Maassluis De Maassluise sportschoolhouder Koos Henne veld heeft met de gemeente overeenstemming bereikt over de uitbreiding van zijn sport school aan de Rozenlaan. Om de uitbreiding te kunnen realiseren vroeg Henneveld de gemeente, of hij een stuk grond mocht overnemen. De gemeente ver koopt de grond, als het rijk toe stem minggeeft voor een partiële wijziging van het bestemmings plan. Via een zogenaamde artikel-l9~ procedure wordt nu getracht de uitbreiding mogelijk te maken. VOOR GOED EN GEZOND SLAPEN sba0vOeytchie^) SBB sloapccwifort beddenspecraalzaak-slaapkomers-sloapsystemen-lmnenshoD Hoogstraat 46-48 3111 HJ Schiedam tel.- 010 - 4 26 67 17 VOOR VAKKUNDIG ,'"""5 Verhuizingen g Expeditie g Opslag van goederen IMT MEUBELTRANSPORT 1 D. van CieyT& Zn. V. 1 1 Groen al aan 7-9, Schiedam Te) 4268071 en 42830451

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1