De Honds mogelijk rechtszaak tegen ex- bestu irsleden 'Gelukkig nieuwjaar, of loopt liet al af? Raadsels rond gifstort Weteringstraat en Groeneweg willen snel duidelijkheid sa, DE STULP Viermaal 'n prijs voor leefbaarheid Opnieuw rumoerige nacht in Schiedam VIAARRIN6S DAGRIAR SGHIEOAMSE COURANI NIEUWE WATERWEG GOURANI 'Vader' van pupillen gehuldigd Schiedammer0 onderscheidt Passant helpt brand blussen Hagenaar schenkt Stedelijk Museum reclameletters LEVENDE MUZIEK Café Nieuwjaarsreceptie Brug bijna rijp voor open haard Milieu vriendelijk tintje aan V Spaland WflJERWEG VRIJDAG 30 DECEMBER 1988 PAGINA 9 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 80 Vlaardingen Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Teleloon: 010- 4343229, 4358066, <350557 - sportredactie: 4345209 Jaap Roodenburg kon gisteren nauwelijks ophouden met glimla chen. In de sporthal In de West- wijk werd de 80-jarige Vlaardin- ger bedolven onder bloemen en dankwoorden. Voetballend Vlaardingen huldigde Rooden burg voor zijn verdiensten tijdens een pupillentoernool. Niet het eni ge, en waarschijnlijk ook niet het laatste dat Jaap op poten heeft gezet. Samen met zijn -dit jaar overleden broer Wim legde hij meteen pupillenwedstrljd in 1948 de basis voor gezonde jeugdafde lingen bij de voetbalclubs, onder het aloude motto: wie de jeugd heeft, heeft de toekomst, Arie Ke gel, voorzitter van W Zwaluwen, Jaaps eigen vereniging, haalde het allemaal nog eens aan in zijn toespraakje. Daarna kregen de ruim honderd pupillen hun met veel zweet verdiende vaantje, dat oom Jaap uit eigen zak had be taald. Ook voor Roodenburg was er een vaantje. Het krijgt een plaats in zijn prijzenkast, naast de 'ridderorde' van de KNVB. Schiedam T.J. van Neutigem en mevrouw A. Boon uit Schie dam hebben een koninklijke on derscheiding ontvangen. Beiden kregen de zilveren eremedaille in de orde van Oranje-Nassau. Mevrouw Boon ontving het lin tje wegens haar 40-jarig dienst verband bij IHC Gusto Engi neering bv als directie-secreta resse, T.J. van Neutigem werd onderscheiden wegens zijn eveneens 40-jarig dienstverband bij de bv Chemische Fabriek Schiedam. De jubilaris was daar belast met de planning en de voorraadadministratie. Bij de brandweer reikte burge meester Scheeres zeven onder scheidingen uit aan spuitgasten met een dienstverband van min stens tien jaar. Een vrijwiUigers- medaille kregen M.K. van der Ent, E. Jeup, R. Zonneveld en W.F.J. Ketelaar. Een medaille van de Nederlandse Vereniging van Brandweercommandanten werd uitgereikt aan C. Bieze, H. van Doorn en F. Schukken. Maasland Doortastend voor kwam een voorbijganger don derdagavond, dat een branden de hooiberg aan de Comman deurskade in Maasland de belen dende percelen in lichtelaaie zet te. Hij zag omstreeks zes uur vlammen uitslaan en waar schuwde onmiddellijk de bewo ners, die met emmers water op het vuur afgingen, terwijl ook direct de brandweer werd gea larmeerd. De brandweer hoefde slechts na te blussen. De schade bleef beperkt tot de hooiberg. Een schadebedrag is niet bekend en de oorzaak evenmin. Den Haag/Scniedam Als een speer repte Hagenaar J. van der Hoeven zich vorige week naar het Spui in zijn woonplaats, om zich te ontfermen over enkele reclameletters die zojuist ernstig onder de slopershamer hadden geleden, „Om half vijf zag ik de foto van de sloop in de krant en toen ben ik gelijk erheen ge gaan". Zijn zorgen golden de letters Rynbende op een afgebroken café. Als vakantie werker heeft de letterredder namelijk in de zomer van 1958 nog flessen bes senjenever gevuld in de gelijk namige Schiedamse distilleerde rij, waar vader Van der Hoeven een leven lang werkte. „Ik heb een uur lang lopen zce- ken.en loen had ik zeven van de acht letters gevonden", vertelt de 45-jarige Van der Hoeven over zijn excursie naar het sloop- terrein. „Alleen de laatste E is er niet". De Hagenaar heeft de lichtmeta len letters, die voorzien zijn van fittingen voor gloeilampen, in geleverd bij het Stedelijk Mu seum in Schiedam, Hij hoopt dat de Jen e versta d de reclametekst knog voor een of ander cultureel of historisch doelkan gebruiken. Uitsluitsel krijgt hij echter pas over geruime tijd, omdat de com plete museumstaf een paar we ken met vakantie Is. Van der Hoeven heeft zijn letters daarom maar toevertrouwd aan een van de suppoosten. De Hagenaar deed eerder van zich spreken in Schiedam met een steen, waarin hij een vredes- tekst had gebeiteld. Hij wilde de steen laten inmetselen in de ruï ne, maar de gemeente zag niets 'in dat plan. Ook Van der Hoe yens idee om een heiligenbeeld je, dat hij in de Havenkerk op de kop had getikt en dat volgens hem de Heilige Liduina voor stelt, te laten inmetselen in de nog op te bouwen molen De Palmboom vond geen genade in de ogen van de autoriteiten. gH Schiedam Hondensport centrum Vijfsïuïzeh over weegt de rechter in te scha kelen om geld en goederen terug te vorderen van een aantal ex-bestuurders. Een ruzie in het bestuur leidde er onlangs toe, dat enkele leden onverwijld de biezen pakten. Maar met hun vertrek verdwe nen ook een elektrische typema chine. videobanden en een be drag van tenminste duizend gul den. Een deel daarvan was be stemd voor een te organiseren evenement en verder bestond het uit donaties en traimngsgeld. :edam Vlaardingen/Maass- „Het jaar is al bijna afgelo- maar toch nog de beste en voor het jaar 1989". missen, die elkaar na 5 janu ari voor het eerst in het nieuwe jaar ontmoeten, begroeten el kaar vaak op deze wijze. Men vindt dat het jaar dan al zo op streek is, dat een kanttekening bij de nieuwjaarswens wel op zijn plaats is. Volgende week zaterdag zou deze wijze van begroeting regel matig te horen kunnen zijn op de Schiedamse nieuwjaarsreceptie in de Korenbeurs. De laatste ja ren is het traditie, dat de receptie plaatsvindt op de eerste zaterdag van het nieuwe jaar. Die eerste zaterdag, 7 januari, vormt dit jaar tevens de laatste dag van week 1 van 1989. De receptie in de Korenbeurs, waarop mensen elkaar alsnog alle goeds voor de laatste 51 weken van het jaar toewensen, wordt opgeluisterd met levende muziek. De kans, dat bezoekers van de gemeentelijke nieuwjaarsrecep tie in Maassluis en Vlaardingen elkaar echt voor de eerste keer in het nieuwe jaar ontmoeten, .moet aanmerkelijk groter wor- - den geacht. Reeds op maandag 2 januari stellen de beide gemeen tebesturen de deuren open voor de bevolking om de beste wen sen uit te wisselen. Het Maassluise gemeentebestuur opent de deuren voor de bevol king 's avonds om half acht. Tij dens de bijeenkomst in het Maassluise stadhuis wordt via een kleine expositie aandacht besteed aan het 10-jarig bestaan van het stadhuis. Tot half tien krijgen Maassluizers de gelegen heid het nieuwe jaar in te luiden. Ook film Bezoekers van de nieuwjaarsre ceptie in Vlaardingen hoeven zich niet te vervelen. Burge meester en wethouders hebben besloten de borrelbijeenkomst op te luisteren met enkele cultu rele attracties. Het Haags Salon Kwartet zorgt voor passende nieuwjaarsklanken en in de pau ze wordt de film 'Vlaardingen, een groeiende stad' getoond. Tot voor kort was het bekijken van deze rolprent vooral een vi sueel genoegen, want de film was met van geluid voorzien. De kopie, die de gemeente sinds 1973 van Herman Haans pro- dukt bezit, is echter onlangs van commentaar voorzien. Mede werkers van het gemeente-ar chief en het Vissenjmuseum stelden dit commentaar samen, nadat in oktober dit jaar twee le den van B en W de film hadden bekeken en concludeerden dat een 'stomme' film niet alles was. De groei van Vlaardingen duurt in de film ongeveer 20 minuten. Haan schoot de beelden begin ja ren vijftig, toen Vlaardingen nog een eigen binnenstad had. De vertoning op de nieuwjaarsre ceptie is voor iedereen toeganke lijk. De receptie duurt op 2 janu ari van half acht tot negen uur. Schiedam In het industrie gebied Spaanse Polder is een geheimzinnige gif stortplaats ontdekt. Medewerkers van de machinefabriek Electra bv aan de StricHedeweg vonden onlangs onder de be tonnen afdekplaten van het achterterrein enkele tiental len blikken met afgewerkt straalgrit. Het grit bevat mi lieugevaarlijke stoffen als zware metalen en gechlo reerde koolwaterstof. Onbekend is tot nu toe, wie de netjes opgestapelde blikken in de bodem heeft gestopt. De dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond, die de gifvondst on derzoekt, tast wat de herkomst betreft nog volkomen in het duister. Volgens een medewer ker van de DCMR staat inmid dels al wel vast dat het om een geval van 'flinke verontreini ging' gaat. Een aanvullend on derzoek in de eerste week van januari moet de omvang van de verontreiniging uitwijzen. Zeer waarschijnlijk moet het terrein worden gesaneerd. De gemeente, die inmiddels de pro vinei e-op de hoogte heeft ge steld, wil zosnel mogelijk duide lijkheid over de ernst van de verontreiniging. Ook is een on derzoek gestart naar de her komst van het grit. Bekend is voorlopig alleen, dat straalgrit vooral in het verleden gebruikt ■werd om metaal te ontroesten of van verfresten te ontdoen, een methode die bij voorbeeld wordt toegepast op scheepshuiden. De verweerde 20-literblikken be vatten geen enkel opschrift. Ze liggen vermoedelijk al veie jaren onder de grond. Medewerkers van Electra bv troffen de blikken aan bij het op ruimen van het terrein en het verleggen van enkele betonnen platen. De vondst was een vol slagen verrassing voor het be drijf. Electra bv is sinds 1980 aan de Strickledeweg gevestigd. De directie heeft geen enkel idee, wie er verantwoordelijk is voor de gifstort. Ook de directeur van de onder neming die tussen 1968 en 1980 op hetzelfde adres was gevestigd, G. Olthof van de gelijknamige nv uit Capelle aan den IJssei, zegt van niets te weten. „Ik heb het er in elk geval niet in ge stopt", aldus Olthof. Zijn bedrijf is gespecialiseerd in metaalbe werking voor de scheepsbouw, maar Olthof zegt in de Spaanse Polder nooit straalgrit te hebben gebruikt. Voordat Olthof zich aan de Strickledeweg vestigde, werd het fabriekspand gebruikt door het inmiddels opgeheven machine- en stoomketelbedrijf Ingelsenv. Als de gemeente en DCMR erin slagen de herkomst van het grit te achterhalen, zal het bed rijf dat het materiaal heeft gebruikt en in de grond heeft gestopt moeten meebetalen aan de sanerings- kosten. VlaaTdïngen Béwoners van de Weteringstraat en de Groeneweg eisen op korte termijn duidelijkheid, of hun huizen blijven staan of dat de gemeente het voornemen tot sloop zal uitvoeren. In een brief aan het college van B en W vragen de bewoners on der andere opheldering over een uitspraak van voormalig wet houder Chris van Roon, die ge zegd zou hebben: „Sloop binnen 2 3 jaar, al kost het tien miljoen gulden". Groeneweg en Weteringstraat willen wel eens weten welke normen er zijn gehanteerd om 'uitstekende woningen' tot slooppanden te verklaren. Een beetje sarcastisch vragen zij zich af, of die norm soms de dorpel hoogte was, een toespeling op de wateroverlast van vorig jaar, die de gemeente deed verklaren dat verbetering van de riolering zo duur zou uitvallen, dat het slo pen van beide straten goedkoper is. Over het functioneren van het riool aan de Groeneweg bestaat volgens de bewoners veel ondui delijkheid. De indruk leeft, dat de gemeente feiten achterhoudt en enkel uit is op aankoop van de panden om er na sloop lucratieve nieuwbouw voor in de plaats te zetten. Ook omdat zij op hun be zwaarschriften nog geen ant woord hebben ontvangen, eisen de buurtbewoners op korte ter mijn een onderhoud met Van Roons opvolger, CDA-wethou- der Henk van der Linden. Vrijdag 30 december 1988 voor het laatst dit jaar in i Oudejaarsavond na 19.00 uur gesloten. Zondag 1 januari 1989 van 16.00 tot 18.00 uur. m.m.V. diverse artiesten en een koud buffet. Reigerlaan 40, Vlaardingen-Holy, Winkelcentrum, telefoon 4743675 De appelbomen of.- deze aan hanger hebben zichtbaar hun beste tijd gehad. Vruchten zuilen er niet meer van verschijnen, maar helemaal verloren voor de mensheid zijn de bomen nog niet. Op oudejaarsavond kunnen ze al tijd nog in de open haard worden gebruikt. Dat gold bijna ook voor het bruggetje aan de Kluiskade in Maasland, waar deze tractor met aanhanger overeen moest. Even moest namelijk worden gevreesd, dat het bruggetje eveneens de beste tijd had gehad. Uiteindelijk werd toch veilig met de lading de overkant qehaald. MaassluisDe stuurgroep Klei ne Criminaliteit m Maassluis grijpt 1989 aan voor het lanceren van een nieuw initiatief. Op 4 ja nuari wordt in de burgerzaal de eerste 'leefbaarheidstrofee' uit gereikt. De stuurgroep heeft hel plan opgevat de trofee viermaal per jaar uit te reiken aan perso nen of instellingen, die werk hebben gemaakt van de crimi nal itei tsbestn jdi ng. „Maar ook mensen die zich heb ben ingespannen voor het miheu kunnen voor de prijs in aanmer king komen", zegt ambtenaar Bea van der Laan, die zitting heeft in de stuurgroep Het uit- reiken van de eerste leefbaar- Schiedam Politie en brand weer hebben in Schiedam we derom een enerverende nacht achter de rug. Op verschillende plaatsen leverden agenten slag met groepen jongeren, die vuur tjes stookten en barricades op richtten. De brandweer: reed met bluswagens af en aam Schrik veroorzaakte vooral een steek vlam uit een fles benzine aan de voet van de Rotterdamsedijk. De vlam bereikte een hoogte van ongeveer tien meter. De ongeregeldheden begonnen al in de vooravond bij het Boer- haaveplein, wöör vuurtjes, die de hele dag hadden gesmeuld, werden opgerakeld tot een flin ke brand. De brandstichters wa ren echter spoorloos. Ook de da ders, die rond middernacht op de Hoogstraat vuilniszakken open scheurden en de mhoud jn het rond smeten, bleken moeilijk te achterhalen. Rond twee uur kwam het tot een treffen, toen de politie in de Huysmansstraat jongeren ver zocht niet te veel herrie te schop pen Evenmin als in de vorige nacht trok de groep zich weinig van die vermaning aan. Er ont stond een vechtpartij, waarbij de politie hard optrad. Gevochten werd rond dezelfde tijd ook op de Nieuwe Damlaan. Jongeren staken daar tot ergernis van buurtbewoners vuurwerk af. Tijdens de rellen werden op nieuw vernielingen aangericht. Op de Boerhaavelaan in Oost werd een verkeerszuil uit de grond getrokken, in de Sint Li- duinastraat in West sneuvelde een winkelruit en in de Van den Tempelstraat in Nieuwland ging een vuilcontainer in vlammen op. Na de ongeregeldheden In de nacht van woensdag op donder dag had de politie extra man schappen ingezet. Er werden geen a rr es talies verricht heidsprijs valt samen met het be kendmaken van de winnaar van een affiche wedstrijd Aan basisscholen werd enige tijd geleden gevraagd een affiche te ontwerpen, waarin het thema van de criminaliteitsbestrijding wordt uitgedrukt. De winnende school mag dinsdag de eerste leefbaarheidstrofee m ontvangst nemen. Leefbaarheid Het initiatief is bedoeld om de Maassluise burger te wijzen op de mogelijkheden, die er zijn om mee te werken aan de verbete ring van de leefbaarheid in de Eerste Stad aan de Waterweg. „Het is de bedoeling dat er van de winnaars een voorbeeldfunc tie uitgaat", aldus Bea van der Laan. „Om de aandacht vast te houden hebben we besloten de prijs meerdere maten per jaar uit te reiken" Van der Laan is niet bang dat de prijs aan inflatie onderhevig zal zijn, nu hij zo vaak zal worden uitgereikt. Met name in de Maas sluise raad werden destijds nogal wat bedenkingen geuit tegen de zoveelste onderscheiding. Vol gens RBF-raadslid Herman vari Hoeven dreigde de situatie, dat er in Maassluis op den duur evenveel pnjzen als inwoners zijn. Volgens Bea van der Laan is het bewustwordingsproces van de burgerij gebaat bij regelmatige aandacht. Zij hoopt dan ook dat er veel aandacht wordt besteed aan de prijsuitreikingen. Voor de prijs, een perspex-stan- daard met als logo 'Maassluis voert strijd voor de leefbaar heid', heeft de stuurgroep Kleine Criminaliteit voor 1989 al vol doende kandidaten op het oog. Burgers, die nu het plan opvat ten om zich In te spannen voor de leefbaarheid van. Maassluis, moeten er rekening mee houden dat zij mogelijk pas in de loop van 1990 voor de prijs genomi neerd worden. Box-endien nam één van de kwaad opgestapte bestuursleden ook de hele oplage mee van het clubblad De Hond, zodat de re dactie zich moest storten op de vervaardiging van een nieuw nummer. Dat is daardoor met enige vertraging verschenen. Het bestuur gaat hierin nader in op de verwikkelingen, die er ge weest zijn. De Hond meldt dat er „een vreemd spel gespeeld" is door de oud-bestuurders, als ge volg waarvan instructeurs van de gedrags- en gehoorzaamheid strainingen wegbleven van het complex aan de Parallelweg, evenals trouwens de Gebruiks- hondenspor tveremgi ng. Er blijken brieven m omloop te zijn geweest, waarin door een anoniem figuur werd meege deeld dat de hondentrainingen van Vijfslui2en niet langer op het terrein aan de Parallelweg plaatsvonden, maar op het ter rein van handbalvereniging UVG m sportpark Harga. Ook zijn dergelijke mededelingen te lefonisch aan donateurs van het hondensportcentrum gedaan. Maar er is geen steek van waar, beklemtoont het bestuur van Vijfsluizen. 'Een grove leugen', staat er in De Hond. Het bestuur voegt eraan toe, dat de ver trouwde instructeurs zich in middels weer voor Vijfsluizen inzetten. In het bestuur bestaat de indruk dat personen 'zonder plichtsbe sef of scrupules' uit waren op de ondergang van de stichting, die het complex aan de Parallelweg beheert. Veel hondensportvere nigingen maken gebruik van dit complex. Voorzitter George Neervoort vindt het maar bedenkelijk, dat de gemeente Schiedam de ver trokken bestuurders een handje geholpen heeft. Zo wordt toege staan, dat er hondentraïningen plaatsvinden bij LTVG, ofschoon de sportverenigingen hun vel den niet aan tierden mogen ver huren Ncervoort vraagt zich af, of dat zomaar mag. „Hoe noe men ze dat ook weer? Vriendjes politiek?" Bij het bureau sportzaken van de gemeente Schiedam was nie mand aanwezig om commentaar te geven. De sportambtenaren zijn met kerstreces. Ook hun wethouder, Luub Hafkamp, was deze week niet op zijn werk. Schiedam De verontreiniging van de bodem met zware meta len en pesticiden ten spijt, krijgt de toekomstige woonwijk Spa- land hier en daar een milieu vriendelijk tintje. Vijftig van de circa vierhonderd woningen van het deelplan Kerkweg wor den voorzien van zonneeoilecto- if-n voor de water verwarming. Enkele koopwoningen langs de Kerkweg krijgen een grasdak; een 'natuurlijke' vorm van isola tie, waarmee eerder op kleine schaal werd geëxperimenteerd m VHertogenbosch. In het decembernummer van het Spaland-bulletin benadrukt de gemeente, dat bouwen en wo nen in Spaland verantwoord is en dat er geen gevaren bestaan voor de volksgezondheid, een mening overigens die door ver schillende milieu-organisaties wordt aangevochten. De ge meente maakt voorts bekend dat het deelplan Kerkweg voor 80 procent uit koopwoningen zal gaan bestaan, variërend in prijs van 145.00Q gulden tot circa twee ton. De huurwoningen worden 'gestapeld', de koop- en premie woningen krijgen alle een eigen voor- en achtertuin. Verder worden een paar stukjes grond gereserveerd voor mensen, die in eigen beheer een woning wil len laten bouwen. Deelplan Ker kweg is de tweede bebouwings fase van Spaland- SCHIEDAM woensdag 4 Januari nieuwjaarsreceptie stichting Turkse vrouwen, wijkcentrum De Erker, 18.00 uur. zaterdag 31 december verzoekjesavond bij zieken omroep, van 19,30 tol 22.45 telefoon 4741811. oudejaarsbal In Harmonie m.m.v. Tho Bell Boys. Aanvang 22.00 uur. zondag 1 jenuari circus Bassle Adrlaan In tennïscentrum Vlaardlnaen 13.30 en 17.00 uur. maandag 2 januari nieuwjaarsreceptie ge meente Vlaardingen, 19,30

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1