Prins neemt Zijdeveld in bescherming Risico's Spaland voor rekening van Schiedam Jaarwisseling stiller dan voorafgaande week Goed begin in D'Oude Stoep Niets doen beloond ©©Koster VLAARDEN6S DflFr? AD SCHIEDAMSE CBikANI NIEUWE WATERWEG COURANT Maassluis houdt 't ook heel kalm Circus begint nieuwjaar thuis Provincie wijst verantwoordelijkheid af Rotary's Waterweg steunen polio-actie Kleinste vreugdevuur Rierling begrijpt niets van rustig Vlaardingen Hongaren blij met kleding Maasland heeft nu *ii apotheek Schietpartij Dommisseplein Politie zoekt overvallers Man vliegt uit bocht Snackbar beroofd WOTERWEG donate Wfactte Brede Havenstraat 6, 3131 EC Vlaarflingen. S5to"l1P. 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: CIO-4343229, 4352066. 435055? - sportredactie: 4345209 MAANDAG 2 JANUARI 1939 PAGINA 9 Schiedam WD-raadslid Piet Prins heeft het op de valreep van 1988 opgenomen voor wethou der Chris Zijdeveld. Nog voordat men elkaar de beste wensen voor het nieuwe jaar overbracht, wilde Prins zijn boodschap kwijt van onderlinge verdraagzaam heid. „Blijf die man toch niet zo natrappen", aldus de oproep van Prins aan klein links ora wet houder Zijdeveld eens wat vriendelijker te bejegenen. Prins kan zich best voorstellen dat de drie kleine partijen in de gemeenteraad, D66, PSP/PPR en CPN. ongelukkig zijn met de gang van zaken in Spaland. Ze wilden een bodemonderzoek en dat komt er niet. Prins kan zich óók voorstellen, dat klein links er aanvankelijk Zijdeveld over aansprak. „Maar op een gegeven moment moet je jezelf in acht nemen", vindt Prins. „De gemeenteraad heeft een besluit genomen om geen verder onderzoek in te stel len. Dat besluit dient door wet houder Zijdeveld te worden uit- gevoerd. Dan moet je daarna hem niet erop aanvallen, als je ontevreden bent met dat besluit, maar dan moetje bij de gemeen teraad zijn". Vervelend Prins vindt het persoonlijk zeer vervelend te moeten lezen, dat bij D66-fractieleider Adri Reijn- hout alle vertrouwen in de PvdA-wethouder zoek is. „Zij develd heeft meer voor het mi lieu betekend in Schiedam dan menig ander. Al voordat hij in de gemeenteraad zat, riep hij dat onkruid niet met giftige bestrij dingsmiddelen mag worden weggespoten. Sindsdien is hij al tijd aan een beter milieu blijven werken. Dat moeten die jongens van klein links ruiterlijk durven erkennen. Maar ze moeten niet, omdat ze met Spaland eens een keer hun zin niet krijgen, doen alsof Zijdeveld de hoofdschuldi ge is". Het speelt voor Prins een be langrijke rol, dat Zijdeveld be reid was een verificatie-onder zoek te doen instellen, maar dat de wethouder werd teruggeflo ten door diens eigen PvdA-frac- tie. Juist omdat Zijdeveld zich toegeeflijker toonde dan de raadsmeerderheid, vindt Prins dat Reijnhout zich beschaafder naar de wethouder toe behoort op testellen. Prins rechtvaardigt de opstelling van de VVD-fractie, die al voor de 'gemeenteraadsvergadering de coalitieparter PvdA had inge licht over het ingenomen stand punt om af te zien van verder onderzoek naar bodemveront reiniging in Spaland. Hij zegt dat er zeer serieus op is gestudeerd. Maar het feit, dat bouwers bereid blijven in Spaland projecten te ontwikkelen en er dus vertrou wen in hebben dat er veel be langstelling voor de nieuwbouw zal zijn. was een teken aan de wand. Als projectontwikkelaars ongerust zijn, zullen ze heus wel even pas op de plaats maken, veronderstelt Prins. Vlaardingen Een uitpuilend café D'Oude Stoep beleefde gis teren een goed muzikaal begin van het nieuwe jaar. Veel stam gasten waren ongetwijfeld afge reisd om vrienden en bekenden te begroeten, maar The Prince Band slaagde er al spoedig in de meeste aandacht op te eisen. Sommige bandleden van The Prince Band, een Rotterdamse gelegenheidsformatie, zullen door menige stamgast ook onder het rijtje bekenden worden ge schaard. Zo speelde zanger Cor Witjes verleden jaar met zijn trio in D'Oude Stoep, terwijl Ger 'Sax' van Voorden Jules Deelder enkele malen begeleidde in het café. Na het uiteenvallen van het Cor Witjes Trio speelt Cor Witjes mo menteel in 'ongeveer' acht ver schillende 'formaties.„Precies weten doe ik het niet, het ver schilt soms met de dag", vertelde Witjes gisteravond. Met name met De Zomerkoninkjes staat Cor Witjes momenteel veel op het podium, terwijl hij met het duo Cor Loes ook regelmatig optreedt De voorliefde voor het Ameri kaanse popfenomeen Prince uit Witjes momenteel via de cover- groep The PrinceBand. Vormde het Prince-nummer Purple Rain al jaren geleden één van de hoogtepunten van de optredens van het trio, met The Prince Band speelt Witjes uitsluitend nummers van Prince. De bezoekers swingden gister avond op Raspberry Baret, Po- plife en het 'aloude' Purple Rain. Soms zong Witjes sterk van het origineel afwijkende teksten. Na vier repetities en twee optredens kent Witjes de teksten nog niet helemaal uit zijn hoofd, waar door hij zijn fantasie er maar op los laat. Ook na afloop van het optreden trok Witjes nog even de Prince- lijn door. Van de zomer speelde Prince tussen zijn Kuip-optre- dens door even in het Haagse Paard van Troje, Aan de over eenkomst zal Witjes zelf niet ge dacht hebben, maar vannacht besloot Witjes plotseling ook om naar het Haagse jongerencen trum af te reizen. „Effe met vrienden jammen", verklaarde de podiumverslaafde al ruim na middernacht zijn vertrek uit Vlaardingen. Maassluis Op een paar kleine incidenten na is de jaarwisseling in Maassluis rustig verlopen. Hier en daar moest de brand weer in actie komen om een (kerstbomen)brandje te blussen, maar over het algemeen hadden agenten weinig moeite om de orde te handhaven. In de Burgemeesterswijk ont stonden in de loop van de nacht enkele brandjes in kelderboxen. Waarschijnlijk was er vuurwerk naar binnen gegooid, waardoor opgeslagen spullen vlam vatten. De brandweer was in alle geval len snel ter plaatse, waardoor er ger kon worden voorkomen. Zondagochtend rond half twee brandde een in de Zeemansdreef geparkeerde auto uit, nadat er kortsluiting was ontstaan. Zeker weten doet de politie het niet. maar vermeed wordt dat het ontstaan van de brand ook te maken had met vuurwerk. Het merendeel van de Maasslui- zers vierde oudejaarsnacht op rustige wijze. Vlak na midder nacht was het in Maassluis druk op straat. In heel de stad stapte men de straat op om buren en kennissen de beste wensen over te brengen. V Na half twee had de politie nau- 'r welijks nog omkijken naar de oudejaarsviering. De meeste feestvierders keerden naar huis terug om naar bed te gaan of om - nog een glaasje te drinken. An il" deren vertrokken naar de plaat- seUjke cafés, die in tegenstelling tot Vlaardingen en Schiedam voor het grootste gedeelte 's nachts de deuren openden. Zon- der noemenswaardige inciden- ten feestten de echte doorzetters daar nog een paar uur door. Vlaardingen Circus Bassie Adriaan heeft nieuwjaarsdag 'thuis' doorgebracht. Tijdens de wintertoumee, die de bekende Vlaardingers en hun gevolg in sportcomplexen en theaters in heel het land brengt, werden gis teren twee voorstellingen in ten- niscentrum Vlaardingen-Holy gegeven. Het vooral van de tv vermaarde duo heeft met de keuze voor deze ongebruikelijke lokaties een nieuwe Impuls gegeven aan circusvoorstellingen. Ervarin- gen in december leerden hen dat J een voorstelling ook buiten de s daarvoor geeïgende circustent 5 prima mogelijk is. Anders dan bij de meeste colle ga's hebben Bassie Sz Adriaan gekozen voor een programma vol vaart. Dat is mogelijk gewor den dankzij de conferences, die de twee tussen de verschillende acts houden. Hun Italiaanse hve- orkest vervulde eveneens een verstrooiende rol tussen twee optredens. Verder presenteer den de clown en zijn 'serieuze' Bassie Adriaan vullen de pau ze tussen twee nummers. broer een programma volgens het boekje: met veel dieren en veel acrobatiek. Schiedam De provincie Zuid-Holland wijst elke ver antwoordelijkheid voor eventuele nadelige gevolgen van de woningbouw in Spa-; land af. Als achteraf blijkt, dat de maat regelen om het contact van be woners met de vervuilde onder grond tegen te gaan onvoldoen de waren, is de gemeente Schie dam aansprakelijk, ook in finan ciële zin. Dat antwoorden gedeputeerde staten op schriftelijke vragen van J. Pool (D66) en John Steegh en Erik Meijer (PSP/CPN/PPR). GS zijn overi gens van mening, dat een mi- lieu-hygienisch verantwoorde inrichting van Spaland geen problemen hoeft op te leveren, ondanks het feit dat het gebied voor een groot deel is opgespoten met verontreinigd slib uit de Rotterdamse havens. De provincie deelt niet de me ning van vier milieu-organisa ties, dat de verrichte onderzoe ken naar de bodemkwaliteit 'te beperkt en oppervlakkig' zijn geweest. Als de leeflaag van 1,5 meter schone grond aan alle ei sen voldoet, is er niets dat wo ningbouw nog in de weg staat, verzekeren GS de linkse fracties van de provinciale staten. Over de constructie van deze leeflaag voeren de provincie en de ge meente Schiedam momenteel overleg. De vragen van Pool, Steegh en Meijer waren een gevolg van een "spraakmakend optreden van de fracties van D66, PSP/PPR en CPN in de Schiedamse gemeen teraad. De drie partijen wilden de bouw in Spaland opschorten, totdat een uitgebreid bodemon derzoek had uitgewezen, dat wo nen op het havenslib geen risi co's inhield voor de volksge zondheid en het milieu. Ge vreesd werd voor een herhaling van het drama in de Maassluise Steendijkpolder, Nederlands grootste gifwijk, die is gebouwd op slib van dezelfde kwaliteit als waarmee Spaland is opgespoten. Het verzoek van Pool, Steegh en Meijer om een lijstje van wo- ningbouwiokaties in Zuid-Hol land, die eveneens gepland zijn op havenslib, hebben gedepu teerde staten onbeantwoord ge laten. GS maken wel duidelijk het niet eens te zijn met de sug gestie, dat bouwen op giftig ha venslib een onverantwoorde in terpretatie is van het spreek woord 'van de nood een deugd maken'. Vlaardingen De Rotary-clubs in de Waterwegsteden hebben samen vorig jaar ruim 190.000 gulden bijeengebracht voor de bestrijding van polio in Indone sië. Hun giften maken deel uit van de in totaal 15 miljoen gul den, die in Nederland voor dat doel door Rotary moet worden opgebracht. De Rotary's hebben beloofd vijf jaar lang een gezamenlijk initia tief van de Wereld Gezondheids Organisatie en Unicef te steu nen. Doel van hun project is door middel van een pretentieus vac- cinprogramma polio wereldwijd uitte bannen. Het vuur in de Lekstraat was vergeleken met vorige keren een beschaafd fikkie. En de jongeren gedroegen zich rustig. De mees- ten gingen na een uurtje weer spelletjes doen in café De Buiten- siuis. Schiedam Door de ongere geldheden in de week tussen kerst en nieuwjaar was de Schie damse politie nauwelijks gerust op een ordelijk verloop van de jaarwisseling. Tal van ongere geldheden vielen de afgelopen week te noteren. De Huysmans- straat en de Rotterdamsedijk waren in bijna alle gevallen het strijdtoneel van de vechtpartijen en ongeregeldheden. Vrijdagavond was het nog raak geweest achter station Schie dam/Rotterdam-West. Baldadi ge jongeren gooiden waarschijn lijk een fles met brandstof door het ruige van een porto-cabin naar binnen, waardoor het keet je vlam vatte. Omwonenden waarschuwden de politie, waar na de brandweer in actie kwam. Het keetje liep flinke brandscha de op. In de Lekstraat was een surveil lerende politiewagen vrijdag nacht door jongeren bekogeld met stenen. De politiewagen liep naast een gebroken voorruit flinke lakschade op. De politie was uitgerukt om een overlast veroorzakende crossmotor in be slag te nemen. Op de Rotterdam sedijk vloog in dezelfde nacht een stapel autobanden in de hens. De brandweer was echter snel ter plekke om de brand te blussen. Maar zo rumoerig als het eerder die week was, zo mild gedroeg men zich overal tijdens de oude jaarsviering zelf. De jongeren vermaakten zich prima bij een metershoog kerstbomenvuur. Pas diep in de nacht, rond half vier, onstonden er problemen. Een brandweerauto, die uitrukte om een vreugdevuur te blussen, werd door de jongeren met ste nen bekogeld. Precies om twaalf uur %verden op een tiental plekken in de stad vreugdevuren gesticht, die alle maal gedoogd werden door de politie. Uiteraard werd wel poolshoogte opgenomen op plaatsen als de Rotterdamsedijk, de Lekstraat, de Huysmans- straat en het Perenpleintje in Tuindorp. Sinds jaar en dag vin den op deze plekken behoorlijke kerstbomenbranden plaats, dus daar kan de politie niet van ge schrokken zijn. In Tuindorp ging het er dit jaar allervriendelijkst aan toe. Tegen iedereen die het maar horen wil de, lieten de jongeren weten een 'milieuvriendelijk' vuur te heb ben gesticht. In tegenstelling tot andere jaren lagen er geen oude autobanden op de brandstapel. In die jaren zag heel Kethel zwartgeblakerd als gevolg van de rokende autobanden. Schuurfeest Rond twee uur reisden veel Het kleinste kerstbomen brand je van Schiedam, in een industrie gebied wonen niet veel mensen, dus daar kun je geen stapel ma ken. Zo kwam het voor dat op de Bulten havenweg twee mensen hun ene boompje In een gloed zetten. Jacqueline van de Geest en Erik de Jong hadden er ver scheidene lucifers voor nodig, voordat het met het vreugdevuur tje wat wilde worden. Tuindorpers af naar de Polder weg, waar buurtbewoners een groot schuurfeest hadden aange richt. Vele honderden Kethe- laars en Schiedammers dansten op swingende muziek, verzorgd door disc-jockey Martin Green. Ook in andere delen van de stad bleef het grotendeels rustig. Wel kwamen in totaal kwamen 45 meldingen van kapot gegooide ruiten binnen. Het was eerder een staaltje vandalisme, zoals dat wel vaker kan voorkomen, dan dat er sprake was van ongere geldheden die aan de jaarwisse ling zijn voorbehouden. Met. name de Mgr. Nolenslaan moest het ontgelden. Hier werd een aantal winkelruiten ingegooid. Door een containerbrandje viel in de PKO-laan op zeker mo ment het licht uit, terwijl op het Faassenplein een telefooncel werd vernield. Het enige incident, waar licha melijk geweld bij te pas kwam, vond plaats in de Van Marum- straat. Een zoontje van een 36-ja- rige Schiedammer werd door een groepje jongeren bestookt met vuurwerk. Toen de man verbaal ging halen, werd hij door de jongeren gemolesteerd. Het kwam de man te staan op een hoofdwond en een gescheur de boven- en onderlip. Met zes hechtingen keerde de man later die nacht terug uit het zieken huis. De jongens, die in de fotozaak naast Piet van Hoogdalem en ook verderop ruiten ingooiden, hadden weinig met kerstboom- jagers te maken. Ze konden bo vendien snel worden ingere kend door agenten, die met de politieauto onverwachts via de stoep kwamen aanrijden, door KOR KEGEL Schiedam Gemt enten als Leeuwarden en Den Haag trekken landelijk de aan dacht, omdat er rord de jaarwisseling culturele eve nementen worden georgani seerd, die de jeugd van ge welddadigheden moeten af houden. Vorig jaar lukte zo'n opzet ook in Schiedam- Zuid. Het kostte geld, maar dat was geen punt, want er was minder vandalisme. Stel dat er wel veel vernie lingen waren geweest, dan was de gemeente veel duur der uitgeweest. Het had dus in de lijn gele gen, dat meer gemeenten zouden zorgdragen voor pu bliekstrekkers rond oud en nieuw. Maar voor ïover het Schiedam, Vlaardingen en Maassluis betreft, gebeurde er niets. Hooguit waren het enkele cafés, die grote spel letjesavonden voor de buurt hielden, maar de gemeente besturen deden niets. Het is een bizarre gedachte, dat het ontbreken van Initi atieven van de gemeenten beloond is. Beloond door het beschaafde gedrag van jon geren, die er andere keren blijk van gaven zich buiten sporig te kunnen gedragen. In Vlaardingen begreep de politie er niets van. Het had veel rumoeriger moeten zijn. Niet dat de politie dat gewild had, maar dat had den ze verwacht. Maar het is overal stil gebleven. Omdat er wat op televisie was? Om dat het geen volle maan was? Omdat... De pyschologen, die door gaans de oorzaak van relle tjes onderzoeken, krijgen nu de handen vol aan het uit pluizen van het waarom van deze opmerkelijk bedaarde jaarwisseling. Vlaardingen De jaarwisseling in Vlaardingen is vrijwel ge weldloos verlopen. Behalve een Schiedammer, die op de Piet Heinplaats in een vechtpartij verwikkeld raakte en een snij- wondje opliep, hoefde de politie geen enkel slachtoffer naar de EHBO te brengen. Commissaris Gijs Bierling spreekt van een 'betrekkelijk rustige oudejaars nacht'. De politie hield traditionele brandhaarden als het Landje van Chardon en de Geert Groot elaan scherp in de gaten, maar zag geen aanleiding tot ingrij pen. Agenten hadden de instruc tie pas op te treden, als er ernsti ge ongeregeldheden dreigden. Die deden zich niet voor. De indrukwekkende brandsta pel op het Landje van Chardon wilde, waarschijnlijk omdat het hout vochtig was, niet goed vlam vatten. Aan de Geert Groote laan, waar het vuur wel lustig woedde, overschreed niemand de verhoogde tolerantiegrenzen van de wetshandhavers. Bierling: „Als dit een normale weekenddienst was geweest, hadden we misschien wat arres taties verricht, maar tijdens de jaarwisseling zie je wat meer door de vingers. Zolang mensen het naar hun zin hebben, zonder dat er ernstige dingen gebeuren, is er voor ons geen reden om op te treden". Overigens was de politie op alles voorbereid. Dertig agenten wa ren permanent op straat en een aantal werd via de oproepdienst achter de hand gehouden. De ex tra voorzorgen waren genomen mede met het oog op het milde weer. Maar tegen alle verwach tingen in werd het niet echt d ruk in de stad. „Onverklaarbaar", al dus commissaris Bierling. „Als *t nou jonge honden had geregend, zou je nog kunnen zeggen: het weer heeft ons geholpen. Maar bij deze temperaturen? Het had veel-drukker moeten zijn". Schiedam De kledïnginzame- lactie voor uit Roemenie ge vluchte Hongaren is een door slaand succes geworden. George Toth, een zakenman van Hon gaarse afkomst, kon dankzij de giften van de Schiedamse bevol king kort voor de kerst een klei ne 100 kubieke meter kleding en schoeisel naar het Oosteuropese land transporteren. Een opmer kelijk resultaat; gezien de gelijk tijdige acties voor de dakloze Ar meniërs die het slachtoffer wa ren geworden van een aardbe ving. Enkele Schiedamse vrou wen hadden speciaal voor dè vluchtelingen een dikke trui ge breid. De schoenen, laarzen, jassen en vesten werden op Toths vesti ging op het voormalige Bols-ter- rein in een truck geladen en vandaar naar Boedapest, Szeged en Debrecen gebracht. In Hon garije zorgden kerken en het Rode Kruis voor verdeling. Plaatselijke hulporganisaties waren zeer blij met de giften uit Nederland. Toth zet de inzame lingsactie voort, in de hoop dat hij rond Pasen voldoende heeft vooreen nieuwe zending. Maasland Maasland heeft is vandaag een eigen apo- i' eek. Net als in veel andere xleine plaatsen verstrekte Maas land tot nu toe alleen medicijnen via huisartsen. De nieuwe apo theek is gevestigd in een voor-' malïge winkel in de 's-Heren- straat. Maassluis Een Maassluizer is op nieuwjaarsdag aangehouden,1 nadat hij 's nachts een kogel hadt afgevuurd op zijn vriendin. De vrouw bleef ongedeerd, doordat^ de kogel in de loop van het pis tool bleef steken. 's Nachts had de Maassluise poli tie niets van de gebeurtenis op het Burgemeester Dommisse plein gemerkt. Geen van de bu ren van het stel hoorde schoten, terwijl de vrouw in eerste in stantie ook naliet de politie te waarschuwen. In de loop van de ochtend deed zij wel aangifte, waarna de man werd gearres teerd. De politie vermoedt, dat overmatig drankgebruik een rol heeft gespeeld bij het incident. Maassluis De politie zoekt ge tuigen van de overval op juwe lier Luyvendijk op de Noord- vliet in Maassluis. Vrijdagavond rond half negen werd de juwe lier onder bedreiging van een vuistwapen gedwongen een paar honderd gulden af te geven. Tijdens de overval werden de twee mannen vermoedelijk ge stoord door klanten, die de win kel binnenkwamen. De twee mannen maakten zich snel uit df voeten. De overvallers 2ijn beide onge veer 1,80 meter lang en hebben donker krullend haar. Eén van de mannen droeg een leren jack, terwijl de ander een gebreid pe tje zonder randen droeg. De poli tie verzoekt getuigen contact op te nemen. Schiedam Een 36-jarige Schiedammer is vrijdagnacht in het ziekenhuis opgenomen, na dat hij de macht over het stuur van zijn auto had verloren op de Vlaardingerdijk. De man, ko mend uit de richting van Vlaar dingen, reed ter hoogte van de oortjes van de rijksweg 19 tegen een verkeerszuil. Met hoofd wonden werd de Schiedammer naar het ziekenhuis afgevoerd. Schiedam Snackbar Hapsnap op de Mgr. Nolenslaan is vrijdag avond het slachtoffer geworden van een overval. Rond kwart over elf 's avonds kwam een man met een vuistvuurwapen de snachbar in. Terwijl hij de klan ten onder schot hield, dwong hij het personeel tot afgifte van geld. Met 1500 gulden koos de man met bivakmuts het haze- pad. alle merken meestal klaar terwijl u wacht da's pas service! Burg. H. Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel. 010-473 82 22 „.JL.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1