SCheqG Wini Pon lus en Piet van Miert stoppen ermee WEitWEG 19 Engeltje uit Schiedam bedroog Pijnaeker en wijde omgeving SPORT Gemeente nog niet op de hoogte van groei For tuna "tapijten^ ifiÉlu Vrouwenbond 70 jaar Doorbraak bij vrouwen Tweede 'heilige' was bepaald geen Liduina PRODUKTIEVE BUI VAN SW Schaap boos op Volendam Jos Clazing kwart eeuw De Korenbeurs siSlSÉ Tri-atleten naar Inzeil Rotterdams Nieuwsblad donderdag 12 januari 1989 Starters: extra etage Ondememingscentxum Rijnmond gaat uitbreiden. Het centrum voor startende ondernemers, dat mo menteel al een verdieping van kantoorgebouw Rijn mond voor startende ondernemers in gebruik heeft, trekt er binnenkort een andere verdieping bij aan de Olivier van Koortlaan. Een woordvoerder van ABC-vastgoed, die het ge bouw exploiteert, verwacht dat de nieuwe verdie ping eind februari zal worden opgeleverd. Tien nieu we ondernemers kunnen vanaf dat moment in het eerste Vlaardingse ondernemerscentrum terecht. Het ondernemingscentrum, op steenworp afstand van het Deltahotel, werd begin verleden jaar geo pend. Van het zes verdiepingen tellende gebouw werd er één verhuurd aan de startende onderne mers. Met succes, want alle beschikbare ruimte is in middels in gebruik genomen door ondernemers. De uitbreidingsplannen komen op een moment, dat ook een ambitieus plan voor de bouw van een onder nemingscentrum aan de Nieuwe Waterweg naar buiten is gekomen. De Rotterdamse stichting Onder nemers Centra bereikte onlangs overeenstemming met de gemeente Vlaardingen over de vestiging van een vergelijkbaar project aan de Stoomloggenveg. De Rotterdammers willen een centrum bouwen van 13.000 vierkante meter, waar voldaan kan worden aan de behoefte aan kantoor-en bedrijfsruimte. De woordvoerster van ABC-vastgoed is niet bang, dat het project in gebouw Rijnmond concurrentie van het nieuwe plan zal ondervinden. Hoewel de op pervlakte door de woordvoerster als 'behoorlijk groot' wordt getaxeerd, richt dit initiatief zich vol gens de woordvoerster van ABC-vastgoed zich toch op een ander marktsegment, „Langs de Waterweg richt men zich op een combinatie van ambacht en ad ministratie, terwijl wij ons puur richten op de kleine, administratieve sector. Ondernemers met weinig li quide middelen kunnen bij ons al een kantoor huren vanaf 17 vierkante meter". Zeventig jaar na de oprichting zijn de doelstellingen van de Nederlandse* Christen-Vrouwenbond nog even actueel, aldus Riet de Gids, secretaris van de af deling Schiedam-Woudhoek. Doel van de NCVB is de bewustwording van vrouwen. Daartoe geeft de organisatie voorlichting op maatschappelijk, politiek en cultureel terrein. Het geven van voorlichting is dus een middel om het doel te bereiken. De voorlichting raag geen doel op zichzelf worden. Dat begrijpt men in de NCVB zelf heel goed, al staat in een recent persbericht dat het geven van voorlichting tot de doelstellingen behoort, „zodat"en lijkt het net alsof de rest van bijkomend belang is „vrouwen zich bewust worden van hun positie en gestimuleerd worden om daadwerkelijk verantwoordelijkheid te dragen in de maatschappij''. Vermoedelijk is de zin iets ongelukkig geformuleerd, en zou van de bijzin de hoofdzin moeten worden ge maakt Hoe dan ook, de NCVB, waarin vrouwen met ver schillende kerkelijke achtergronden zijn verenigd, heeft voor het komende halfjaar een aantal informa tieve avonden op het programma staan, zoals over drinkwater, de graanmolens in Burkina Faso, witte en zwarte scholen en de wereld van het dove kind. Iedere derde donderdag van de maand komt men bijeen in de aula van verpleeghuis Driemaasstede, Op 20 april viert de afdeling Woudhoek het eerste lu strum. De stichting VrouwenVormingswerk spreekt van een doorbraak, nu er een samenwerking tot stand is gekomen tussen een traditionele en een moderne vrouwenorganisatie. De jonge stichting heeft name lijk samen met de 70-jarige Nederlandse Christen- Vrouwenbond een cursus politieke vorming op touw gezet, die op donderdag 26 januari van start gaat in de Blauwe Brug op het Bachplein. Deze cursus is overi gens al volgeboekt. Maar er gaat een tweede cursus van start op de maandagavond van 23 januari en daarvoor kan men zich opgeven hij Riet de Gids, te lefoon 4709247, of Maja Nieuwenhuis, 4260756. Op aanvraag wordt er voor kinderopvang gezorgd. Een cursus 'vrouw en milieu' gaat op vrijdag 20 janu ari van start in buurthuis Nieuwland aan de AJbar- dastraat. Op zes vrijdagochtenden bespreken maxi maal twaalf deelneemsters, hoe vrouwen een positie ve invloed kunnen, uitoefenen op het milieu. Maja Nieuwenhuis en Mies Derks hebben om de cursus te kunnen geven een training gevolgd bij de stichting Milieukwartet De organisatie van deze cursus ïs in handen van de stichting VrouwenVormingswerk. De 33-jarige psycholoog Ron van Deth uit Zoeter- woude heeft een boek op de markt gebracht, waarin de spraakmakende geschiedenis van En geltje van der Vlies (1787-1853) uit Schiedam een rol speelt. Deze vrouw werd jarenlang als een 'vastenwon- der' beschouwd. Zelfs een onderzoekscommissie bevestigde dat zij vele jaren zonder eten in leven bleef. Pas na haar dood kwam bij lijkschouwing aan het licht, dat al die tijd boerenbedrog was ge pleegd. De psycholoog is in de levensloop van Engeltje van der Vlies gedoken, bij een wetenschappelij ke speurtocht naar historische gevallen van ano rexia nervosa, een ziekelijke neiging tot met eten. Het is een tegenhanger van de gemoedsziek te bulimia (vraatzucht), waarbij juist veel wordt gegeten, tot brakens toe. Van Deth is op het onderzoek afgestudeerd aan de Leidse universiteit Hij heeft de studie ver richt in samenwerking met de Belgische psychi ater Walter Vandereycken uit Leuven Hun con clusie is, dat anorexia nervosa een moderne nek te lijkt In de medische literatuur van voor 19W wordt er nauwelijks ever geschreven, afgezien van enkele wonderlijke gevallen, zoals de ge schiedenis van Engeltje van der Vlies. vrijdag 13 januari iry-out Rotterdamse dans groep met drie choreogra fieën, van Handy Warshaw, Shusaku Takeuchl en Ton Si mons, Passage, 20.15 uur. htm Moonstruck bij Film club in Teersloof, 21.30 uur. zaterdag 14 januari schmlnkfestijn, met optre dens van Zapzarap, Teer- stoof, 14.00 uur. blijspel Oude Nieuwe Vrien den. met onder anderen Ge orgette Hagedoorn, Sacco van der Made, Lucle Steyn en Guus Verstraete sr., Pas sage, 20.15 uur/ poppenspel voor volwasse nen van Neville Tranter met zijn Stuffed Puppet Theatre; over psychiatrisch patiënt In Kamer 5; in Roo Roosenzaa! van Passage, 20.30 uur. vond, voor jeugd van 8 tot 13 jaar in ontmoetingscentrum West aan de Floris de Vijfde laan, 19.00 uur. zaterdag 14 januari vlooienmarkt. Lijnbaanhal, van 9.00 uur tot 17.00 uur. rommelmarkt in ontmoe tingscentrum West aan de Floris de Vijfdelaan, van kle ding, boeken enzovoorts, van 10.00 tot 15.00 uur. tekenfilm 't la Yogi de Beer driemaal bij de Fico, om 10.30 uur in Middelhuyse, om 13.30 uur in Triangel en om 14.30 uur bij het Leger des Heits. nieuwjaarsreceptie WD met rede van fractieleider George Neijssel, theatercafé Schiedamseweg. 1S.00 uur. tweemaal Fico-fifm The Last Emperor, in Triangel om 18.30 en om 21.30 uur. vrijdag 13 januari disco, zoals elke vrijdaga- zalerdag 14 januari film Fatal Attraction in De Hoekstee, MercatOrweg. 20.00 uur. GRATIS VLOERBEDEKKING KAN NIET! WEL GEVEN WIJ TOT 40% KORTING op ALLE BEKENDE MERKEN zoals OESSO - BERGOSS - BONAPARTE - TRETFORD - KVT - SILVESTER - HEUGA LOUIS OE POORTEREelC Gratis vrijblijvend huisbezoek I mei complete staleneoBecHe. I AJtaiaptflm GRATISgeteocJ \DOOR HEEL NEDERLAND ALLE TAPIJTEN Ie KEUS Tot 7 Jaar schriftelijke Qarantla op alle bekanCe merken. Door enorme voorraad geen levertijden. Vraag altijd onze oflarte. óók voor KARPETTEN. WIJzIJn beslist goedkoper dan anaeren. GGRDUNEN on VITRAGES (waAdo. Gardlsetteetc.) GRATIS GENAAID- Schiedam Onwillekeurig dringt zich een vergelijking op met Lidui na. Evenals de Heilige Maagd van Schiedam bracht Engeltje van der "Vlies jarenlang ziekelijk op een bedstee door. 2e braakte wormen uit, soms een heel slijmnet, en ze leed aan zware buikpijnen en stui pen. Ze kreeg visioenen en getuig de van God. Maar Engeltje was niet op het ijs gevallen. Ze had geen wonde opge lopen, zoals Liduina, wier lichaam vanaf haar puberteit weg etterde. Maar er is nog een verschil. Engel tje beduvelde de kluit De tweede heilige maagd van Schiedam, geboren op 20 augustus 1787, leek in het geheel niet op het devote meisje van eeuwen daar voor. Maar dat realiseerde de mas sa zich pas na haar dood. Dertig jaar lang zou Engeltje zonder eten en drinken hebben geleefd. Pas bij lijkschouwing bleek het bedrog. Het christelijke Pijnaeker, waar Engeltje al die tijd had geleefd, was geschokt. In het dorp, en trouwens in de wijde grngeving, had men Engelse beschouwd als een vroom christen: een wonder van vasten en lijdzaamheid. Op haar vijftiende jaar zo oud was ook Liduina, toen zij op het ijs in de Kreupelstraat uitgleed werd Engeltje uit Schiedam werk meisje en driejaar later dienstmeid bij dominee Hoek te Pijnaeker, waar haar de onheilstijding trof dat haar broer 'in de loting' was ge vallen voor Napoleons leger. Dat was zo'n grote schok voor haar, dat zij vanaf dat ogenblik regelmatig last kreeg van hevige zenuwtoe vallen. Ze kreeg last van haar maag en be gon steeds minder te eten. Na ver loop van tijd dronk ze alleen nog wat karnemelk. Zelfs het toedie nen van medicijnen moest men staken, omdat Engeltje alles direct uitbraakte. Een uitzondering maakte ze voor het uitzuigen van 'koppen van visch, stukjes vleesch, een hapje salade'. Op den duur liet ze ook dit achterwege en spoelde ze alleen baar mond met wat water. Toen ze ook nog last kreeg van he vige pijn in haar borst, benauwd heid en chronische ontstekingen, begon men voor haar leven te vre zen. Maar tegelijk groeide de belang stelling voor net wonderbaarlijk vasten van Engeltje gestaag. Vol gens een ooggetuige bezochten in Engeltje van der Vlies, die jarenlang doorging voor „het wonder van Pijnaeker". Duizenden mensen bezochten de geboren Schiedamse. Zij werd zelfs in een Engelse reisgids vermeld. de zomer van 1826 al meer dan dui zend mensen haar. Engeltje werd zelfs als toeristische attractie opge nomen in een Engelse reisgids. De meest curieuze verklaringen voor haar voedselonthouding de den de ronde. Sommigen meen den, dat Engeltje teerde op een 'vleeschboom' die zou worden ge voed door de lucht, die via het openstaande raam haar kamertje binnenstroomde. Anderen wan trouwden de zaak en waren ervan overtuigd, dat de hele affaire lou ter op bedrog berustte. t De geneeskundige inspectie gelast te een onderzoek. Engeltje voelde or niets voor, want waarom al die soesa, terwijl toch overduidelijk was dat zij niet uit was op geldelijk gewin? De burgemeester van Pijn aeker moest eraan te pas komen om Engeltje tot medewerking te bewegen. Én in 1826 kon een on derzoekscommissie aan de. slag. Van 11 november tot 9 december zorgden vier waaksters voor onaf gebroken toezicht. Bovendien zou chirurgijn A. Grootenboer gere geld onverwachts langskomen. Weldoorvoed Het dagboek van de waaksters meldt: „Het bed naauwkeurïg ge visiteerd, de patiënte uitgekleed en verschoond: niets gevonden". En geltje bracht haar dagen door met breien, naaien, lezen en groenten schoonmaken zonder dat ze ook maar iets tot zich nam. Dagelijks beëindigden de waaksters steevast het verslag met de woorden: „Niets gebruikt". Uit niets bleek bedrog. In haar eindconclusie spreekt de commis sie er haar verbaring over uit dat Engeltje er zo weldoorvoed uitziet en zelfs vrolijk en opgeruimd is. Het verslag wordt ondertekend op 18 december 1826 en voor de rech ter te Delft onder ede bevestigd. Door dit onderzoeksresultaat wint 'het mirakel van Pijnaeker' aan zienlijk aan overtuigingskracht Een oorkonde voor het nage slachtwordt bewaard in het or gel van de hervormde kerk in Pijnaeker. Tussen 1835 en 1838 bezoekt domi nee Van Koetsveld haar regelma tig. Hij wijst op de vele bezoekers voor Engeltje, die echter nauwe lijks een woord met hen wisselt. Het is maar oyerlast En daarom accepteert ze nu ook geld... Het valt de dominee op, dat als hij over haar leven begint Engeltje meteen gesloten en zelfs 'achter houdend' reageert Als Engeltje op 22 december 1853 sterft nemen de burgemeester en de geneeskundige inspectie onver wijld de gelegenheid te baat Er volgt een Tijkschouwing. Vooraan staande medici verrichten op 25 december 's middags om half één de lijkopening' in het schoollokaal van Pijnaeker. De bevindingen rijn schokkend: in niet geringe hoeveelheden treft men overblijfs elen van plantaardig en dierlijk voedsel aan. Dominee Van Koetsveld beschrijft de toedracht van de lijkschouwing als volgt: „Maar opeens ging het ontleedmes als een signaal in de hoogte. Er valt een zware vloek; het spijt mij, dat ik het zeggen moet, maar het is te vergeven; want karnemelk met grutjes, ten deele nog onverteerd, kwamen uit de ingewanden te voorschijn, als 't Corpus Delicti, dat het vroom, of gewis niet vroom bedrog bewees Vernietigend is dan ook het sectie rapport. Er staat „dat het ver meend wonder, gelijk zich liet ver wachten, niets anders is, dan eene jaren lang voortgezette mystifica tie van het ligtgeloo vigpubliek". Geen zonde De chirurg vloog daarna op de man af, bij wie Engeltje de laatste jaren had ingewoond, schudde hem ruw door elkaar en dreigde de zaak aan de rechtbank voor te leggen. Maar de man viel op zijn knieën en sta melde dat zij van dergelijke voor deelges moesten leven. Degene, die het hen had geleerd, had verze kerd dat het geen zonde was en dat zij er geen kwaad mee konden. De vrouw, die haar verpleegde, be kende dat Engeltje dagelijks thee- bouillon en melk had ingenomen. Later kwam aan het licht hoe En geltje de vierweekse observatie in 1826 had doorstaan. In haar ver blijf stonden zowel in de voor- als in de achterkamer bedstedes, die door een planken, beschot van el kaar waren gescheiden. In dat be schot bevond zich aan het hoofd einde een luikje, dat aan de kant van het woonvertrek door een grendel was afgesloten. Onopge merkt kon Engeltje op die wijze heimelijk worden gevoed en ge laafd. Engeltje werd in de media gi nade- loos veroordeeld. Een artikel over haar eindigt aldus: „In haar leven het voorwerp van medelijden en liefdadigheid, neemt Engeltje van der Vlies in haar graf de welver diende minachting en verontwaar diging mede; want de wetenschap heeft het ontzielde ligchaam doen spreken, en in haren dood is haar de bekentenis ontrukt: Mijn vroomheid was bedrog, mijne krankheid veinzerij, mijn geheele leven eene aaneengeschakelde lo gen". De oorkonde, die in 1330 ter herin nering aan het wonder te Pijnae ker in het kerkorgel was verbor gen, werd in 1892 gevonden. Men besloot het daar opnieuw te ver bergen, zij het met de toevoeging dat het wonder op komedie berust- D» g«gavent over Engeltje in dit artikel zijn ontleend san het boek *V»n vntenwonder tot ma g or z Licht Anorexia nervosa In histo risch perspectief, dat Ron van Deth en Wal ter Vandereycken recent bl] uitgeverij Boom publiceerden. Den Haag Waar SVV zich zaterdag nog uit de gratie, van het publiek speelde, voldeed het gisteravond wel aan haar verplichtingen. De Schiedamse semi-profs lieten geen spaan heel van VUC. Op het terrein van de Haagse afde- lingselub De Zwarte Schapen wonnen zij met 11-2. Bij SVV ontbraken de geblesseerden Jan Loh- man, Huub Stokmans, Henk Salari en Edwin Wildenberg. De Schiedamse produktie werd verzorgd door Pier Tol (4x), Keje Molenaar (2x), Robin van der Laan (twee doelpunten in de laatste tien minuten), Ruud Kaiser, Hans Loovensen Virgil Breetveld (ieder lx). SW speeida in ds volgend» opstelling: Gerard», Oschner (Rietbroek), Loovena, Verkalk, Dumee, Gorrè, Molenaar, Ridderhof, Oosterlee (Van der Laan), Tol sn Kaiaar (Breet veld). rtnnr DONAI D BAX Schiedam Martin Schaap had weinig goede woorden over voor de wijze, waarop Volendam rich gister avond presenteerde. 'Het andere Oranje' werd door de Schie damse tweede klasser op het kunstgrasveld van Asvion met 7-2 weggespeeld. „Er wa ren maar vier spelers van het eerste bij, ter wijl ik de avond er voor van Jan Brouwer, de toezegging had ge kregen dat er zeker acht zouden mee doen", mokte de trai nervan SFC. Het zinde Schaap ook niet dat Volendam er helemaal met de pet naar gooide toen SFC een 4-1 voorsprong had genomen. „Ze lie pen echt te vervelen. Dat hoort er zeker bij als de grote bazen Brouwer en Steegman ontbreken. Ik vind dat een betaalde club ze ker het voorbeeld moet geven. Ik zal Jan Brouwer hierover nog wel het een en ander vertellen". De doelpunten van SFC werden gemaakt door Ferry Meerhof, Marcel Oosterdijk (beiden 3x) en Rob Kiebert. Schiedam Jos Clazing heeft voor De Koren beurs al een lange staat van dienst achter de rug. Het is dezer dagen 25 jaar geleden dat Cla zing zijn intrede deed in het bestuur van de Schiedamse tafeltennisvereniging, waarvan hij al sinds 1974 voorzitter is. Ter gelegenheid van dit zilveren jubileum wordt Jos Clazing zaterdag gehuldigd. In zijn eigen vertrouwde omgeving van de Koop mansbeurs wordt hem een receptie aangebo den die om 17.00 uur begint. Huldigingen rijn Jos Clazing overigens niet vreemd, Al eerder werd hij benoemd tot erelid van De Korenbeurs. Tevens is hij lid van ver- dienste van de afdeling Rotterdam van NTTB. Clazing heeft vrijwel alle denkbare funkties in de vereniging doorlopen. Sinds 1987 is hij ook voorzitter van de afdeling Rotterdam, alsmede bondsraadlid van de NTTB. Twintig jaar was Clazing organisator of mede-organisator van de Schiedamse scholie ren tafeltenniskampioenschappen. Ook trad hij diverse malen bij toernooien op als bondsge- delegeerde. door DONALD BAX Vlaardingen Op de afdeling sportzaken van de gemeente Vlaardingen is men niet op de hoogte van de ledenaanv/as die de voetbalvereniging Fortuna VI de afgelopen maanden heeft doorgemaakt. Die toeneming van tachtig leden, zijnde zes elf tallen, is volgens Fortuna VI tevens een van de redenen die het intrekken van DSS'26 onmogelijk maakt. „Over de groei van Fortuna is ons niets bekend", aldus plaats vervangend sportambtenaar Gerard van Leeuwen. „Volgens het oorspronkelijke plaatje is het mogelijk om op een willekeurige zaterdag alle elftallen van For tuna en DSS'26 op het complex te laten spelen. Dat schema is nog steeds niet weerlegd, hoewel wij regelmatig aan Fortuna heb ben gevraagd hoe het met het le denbestand stond". De bij de herstructurering be trokken clubs (De Hollandiaan, Satelliet, Fortuna VI, DSS'26, CION, Vlaardingen) ontvangen bmnenkort de officiële medede ling dat de huurcontracten van de complexen per I juni worden opgezegd. Gezien de huidige ont wikkelingen zal dat alleen van toepassing zijn op De Hollandi aan en Satelliet, omdat de eerste met ingang van die datum 20'n driehonderd meter verder ver huist naar Satelliet. Van Leeuwen: „We moeten nu even afwachten hoe de gesprek ken van wethouder Maaern met DSS'26, CION (dat volgens For tuna VI al de intentie heeft uitge sproken om aan de Marathon- weg in te trekken) en Vlaardin gen zullen verlopen. Ik denk dat het heel moeilijk zal zijn om een verhuizing halverwege een sei zoen door te voeren. Als dit tot uitstel leidt, zal het naar mijn mening voor de duur van twaalf maanden zijn". Een heet hangijzer vormt tevens het kostenaspect dat aan een eventuele overgang van DSS'26 naar de Broekpolder is verbon den, „Dan zal het toch weer door de gemeenteraad moeten", meent Van Leeuwen. „In dat ge val praten we over een extra in vestering van minimaal twee ton en dat geld zal ergens van daan moeten komen. Ook die fi nanciële duidelijkheid moet er zijn voor er een nieuwe en nu wel deflntieve oplossing kan ko men". Investering Het bestuur van DSS'26 heeft een tweetal bijeenkomsten uit geschreven om de mening van de leden te polsen over een mo gelijke verhuizing naar de Broekpolder. Zaterdagmiddag is het bestuur tussen 14 en 16 uur aanspreekbaar voor iedereen en ook maandagavond (19.30 uur) kan de achterban van DSS'26 haar standpunt overdragen. In de loop van volgende week zal men de gemeente Vlaardingen over de uitkomst hiervan infor meren. Overigens is pas nu naar voren gekomen dat Gerard Bastiaans, de secretaris van Fortuna VI, zelf aan DSS'26 heeft voorge steld om het nieuwe clubgebouw in de directe omgeving van de kleedkamers te situeren in plaats van een plekje tegen de Floris de Vijfdelaan. Dit zou vooral uit economisch opricht een betere lokatie zijn. Het complex van de Vlaardingse hockeyvereniging Pollux van uit de lucht gezien. Boven het clubgebouw ligt het kunstgrasveld. Daaronder een gewoon grasveld, dat door de aanleg van het kunstgrasveld over bodig is geworden. Indien echter niet CION, maar DSS'26 naar de Broekpolder verhulst, Is de kans groot dat dit veld alsnog voor de voet balsport moet worden aangewend. VlaardingenDe regionale tri atleten Michel de Maat, Jan La- mers, Wilfried Salomons, Ruud Muuren, Paul van Aperen, Mike Brouwer, Bas van Leije en PvdA-raadslid Bert Kandell ne men zaterdag deel aan de win ter-triatlon in het Zuidduitse In zeil. Het achttal, lid van de triat lonvereniging Rijnmond, is van daag vertrokken en keert zon dagavond terug. De ongetwijfeld helse opdracht bestaat uit 21,6km hardlopen, 30km langlaufen en 4Qkm schaatsen. Om de bijna traditio nele chaos aan de eindstreep te voorkomen, heeft de organisatie een nieuwigheidje ingelast Het drieluik is niet afgelopen als de tri-atleten hun honderd rondjes op de schaatsbaan hebben afge legd. Zij moeten dan nog een vol le kilometer rennend afleggen naar de finish. door DONALD BAX Vlaardingen DVO'32 is inderdaad de laatste club van de voetbaltrainer Piet van Miert. De oud- Spartaan, die onlangs Abraham zag, zet aan het einde van dit sei zoen een streep onder zijn loopbaan. Dat be sluit heeft niets te ma ken met de matige klassering van het in de derde klasse terug gekeerde DVO'32. „Ik had", licht Van Miert toe, „vorig jaar al wil len stoppen, maar mede door de promotie ben ik toch maar een jaartje doorgegaan". Van Miert, in het verleden als trainer werkzaam bij Slie- drecht, Zwart Wit'28, Jodan Boys, de jeugd van Zwaluwen en HVO, geeft eerlijk toe soms problemen te hebben met de motivatie van de spelersgroep. „Bovendien valt het niet mee naarmate je ouder wordt", al dus Van Miert. „Ik heb altijd graag meegedaan aan posities pelletjes, maar dat wordt steeds minder. Dus sta je langs de kant te blauwbekken en dat is het toch ook niet". Ook Wim Poulus neemt aan dat hij over een klein halfjaar uit het trainersvak stapt Pou lus, die zich dit seizoen ont fermt over Martinit, maakte vorig jaar al wereldkundig er mee te stoppen, maar liet rich toch overhalen door de Schie damse vierde klasser. „Ik zeg niet dat het nu wel is afgelo pen", houdt Poulus niettemin een slag om de arm, „maar ik ga in elk geval niet zelf op zoek naar een nieuwe club". Jaap van der Nol en de afde lingsclub Ursus gaan daaren tegen wel met elkaar door. De oud-doel man van Schiedam, die met de Harga-bewoners nog in de tweede klasse heeft gespeeld, plakt er een derde seizoen aan vast Van der Nol: „Het is voor mij het belang rijkste hoe de spelersgroep over mij denkt. Omdat de re acties daaruit positief waren, heb ik bijgetekend". Jan Fels verlengde zijn contract met GSS met een tweedejaar. De rest Langzaam maar zeker komt de trainers-carrousel dus op gang. In een eerder stadium verbond Eric Gudde zich voor een vijfde jaargang aan Excelsior Maassluis en stelde Zwaluwen VI Danny Molen dijk aan als opvolger van Jan van der Hoek. PPSC brak met Hans Bassant, terwijl begin deze week De Hollandi aan en Ger Hoogwerf hun verbintenis wel continueer den. Hans Kostense praat van avond met de spelersgroep van Hoek van Holland en heeft aansluitend dinsdag een gesprek met het bestuur. Ron van Dijk wisselt zondag met het bestuur van DHS van ge dachten. Jan Baksteen heeft twee aanbiedingen van clubs van buiten Vlaardingen, maar geeft de voorkeur aan RKWIK als men met hem wil doorgaan. Teun Kornaat denkt pas in maart met het bestuur van HVO rond de tafel te gaan zit ten. „Ik doe niet mee aan deze carrousel", zegt de debuteren de trainer zeer beslist „Ik hoef er per slot van rekening niet van te eten". Traditiegetrouw hebben Ger Robbemond en TSB geen haast Ook Wim Koppelaar en Vlaardingen hebben in de wachtkamer plaatsgenomen. Ger Pijl en HBSS hopen eind deze maand te weten waar zij aan toe zijn. Cees Goudswaard van CION sluit niet uit voor een zevende seizoen bij te tekenen.,Het is een zekere tendens aan het worden, die langdurige over eenkomsten", vindt hij. „Kijk naar Eric Gudde bij Excelsior en René de Jong bij De Mus- schen, Ik zal wel zien". Frans Beun heeft met het bestuur van WK nog niet.van ge dachten gewisseld. Beun: „Ik heb er nog geen seconde aan. gedacht".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 2