Politie bezorgd over 'vervelende brieven' Presentatie ABC wordt opgeschort Kantorenhuis schrikt van eigen folder Daders noemen elkaar het brein Herinrichting van Groenelaan valt verkeerd VLAARDINGS DAGBLAD SGHSEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Oud-raadslid Willemse vangt nóg vliegen af Schiedam wil als D-gemeente meer armslag Drinkers op de bon Politie betrapt jonge inbrekers Bewonersvereniging woedend op gemeente Hindoestaanse gemeenschap steunt Boejharat Zilveren Koksmuts 'Burgers zijn geen koeien' Eis 11 maanden tegen Maassluizen WHHWEG VRIJDAG 13 JANUARI 1938 PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Haenstraat 5. 3131 BC Vlaardingen. Postbus no. 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4852066,4350557 - sportredactie: 4345209 Schiedam - Willem Willemse is tegenwoordig een gevierd amb tenaar in Glasgow. Hij emigreer de in 1972 naar Schotland en heeft er nooit spijt van gehad, blijkt uit een interview dat het blad De Europese Gemeente met hem had. In het gesprek blikt Willemse menigmaal terug op zijn tijd in Schiedam. Hij zat hier in de gemeenteraad van 6 september 1966 tot 28 au gustus 1972 en maakte deel uit van de KVP-fractie, in de tijd dat deze werd bestierd door de legendarische mr. Rïnus van Kinderen. „Was ik in Schiedam een gemeenteraadslid dat zelf beslissingen nam, nu zit ik aan de andere kant van de tafel: de ambtenaar die voorstellen doet en de vragen beantwoordt", al- - dus Willemse. Hij ziet nog wel een overeenkomst: „Elkaar vlie gen afvangen, politieke punten afsnoepen en steun zoeken en af spraken maken, dat alles herin nert mij aan en herken ik van m ijn politieke loopbaan in Schie dam Verder staan hem vooral de files naar Hoek van Holland bij, als hij met zijn gezin eens een dagje naar het strand wilde. Daar heeft hij nu geen last meer van. Hilversum De gemeente Schiedam heeft met veertien an dere gemeenten, die deelnemen aan experimenten ïn het kader van het zogenoemde project D- gemeenten, haar teleurstelling uitgesproken over het aantal en de Inhoud van deze experimen ten tot deregulering en decen tralisatie. De gemeente ondertekende gis teren een verklaring, die werd aangenomen tijdens een bijeen komst in het stadhuis van Hil versum ter gelegenheid van de start van het project per 1 janua ri. Het kabinet moet niet alleen meer experimenten toestaan, maar deze ook een verstrekkend karakter geven. Daartoe zou staatssecretaris De Graaff-Nauta van binnenlandse zaken reeds tijdens de parlementaire behan deling van de deregüleringswet voorstellen kunnen doen, aldus de verklaring. Hierin wordt ook een beroep op de Tweede Kamer gedaan 'niet te schromen' via amendering de ter tafel liggende voorstellen te verruimen. De beperkte reik wijdte van de experimenten ver- Wit de deelnemers nu nog 'met gemengde gevoelens'. De gemeenten noemen de voor stellen „een eerste goede stap in de gewenste richting van dere guleringen decentralisatie zijn". Het ministerie van binnenlandse zaken constateert in een even eens gisteren uitgebrachte nota over het D-project, dat een groot "deel van de gehonoreerde voor stellen over aanpassing van pro cedures gaat. „Er bestaat veel be hoefte aan het beperken van de hoeveelheid formulieren of het vereenvoudigen hiervan", aldus het ministerie. Verder willen veel gemeenten en provincies een minder strak toezicht van andere overheden en een minder strenge verplich ting tot verstrekking van infor matie. Vanaf 1 juli mag Schiedam be ginnen met een experiment met de algemene bijstandswet. B en W mogen vanaf die datum per geval vaststellen, welk bedrag op een uitkering in mindering wordt gebracht, als er sprake is van één of meer onderhuurders of kostgangers. Schiedam Bij een alcoholcon trole op drie plaatsen in de stad beeft de Schiedamse politie gis teren tussen tien uur 's avonds en half twee 's nachts zeven pro cessen-verbaal uitgeschreven. Drie automobilisten kregen een schikking aangeboden en één werd een rijverbod opgelegd. De zeventien agenten, aie werden ingezet, controleerden 550 auto mobilisten- Politiewoordvoerder Jan van Hoff vindt dat het resul taat enigszins tegenvalt. „Ik vind het tamelijk veel voor een*door deweekse dag". Maassluis Surveillerende po litieagenten hebben gisteren twee jonge inbrekers betrapt De 14 en 15 jaar oude Maassluizers bekenden in het verleden regel matig op dievenpad te zijn ge weest Zij ontvreemdden enkele malen bromfietsen uit kelder- boxen, plunderden goederen vanaf boten in Vlaardingen en - waren actief op het volkstuin complex. Een bewoner van de Burge meester Rippingstraat werd gis teren voor 8500 gulden gedu peerd. Dat geld werd gestolen door een man, die de woning werd binnengelaten omdat hij door het GEB zou zijn gestuurd. Verder werd ingebroken in een woning aan de Willem de Zwij gerlaan waarbij - een horloge werd gestolen en in een woning aan de Prinses Julian al aan. Daar werden sieraden ontvreemd. Schiedam „Nou wordt de ge meente echt brutaal. Dit is tegen alle afspraken in". Tot die con clusie komt Willem van Vessem na het lezen van een informa tiekrant van de gemeente. Hier in wordt de nieuwe inrichting van de Groenelaan beschreven. Van Vessem is laaiend. Het be stuurslid van de bewonersvere niging Schiedam-Zuid mist er cruciale punten ïn. Sinds enkele maanden is een werkgroep geformeerd van be woners, winkeliers en ambtena ren van de gemeente, die samen een nieuwe indeling van de Groenelaan bedenken. De straat heeft open gelegen wegens riole ringswerk. „Maar in dit plan, dat nu door de gemeente op tafel wordt gelegd, is op geen enkele manier rekening gehouden met ouderen en wijkbewoners", con cludeert Willem van Vessem, coördinator van de BVSZ-werk- groep verkeer. „De gemeente heeft de auto als heilige koe op een voetstuk ge plaatst: meer parkeerplaatsen, rechte straat, gemakkelijke doorgang. Maar er is geen reke ning gehouden met ae wijkbe woners, die gewoon dagelijks hun boodschapjes doen en hele maal geen auto hebben. Deze in formatiekrant komt volstrekt uit de lucht vallen, echt brutaal!" Rommelig „Het nieuwe inrichtingsvoorstel voor de Groenelaan geeft een rommelig straatbeeld", aldus coördinator Van Vessem. Zowel bewoners als winkeliers hadden bij de gemeente aangedrongen op een overzichtelijke indeling van de Groenelaan. Daarbij zou den plantenbakken niet meer midden op de looproute moeten staan, zoals nu het geval is. Ook zou de verlichting beter moeten worden. „Door alles met rechte lijntjes aan te geven lijkt het wel over zichtelijk, maar als je even door de lijntjes heenkijkt wordt er weer enn chaos geschapen door de gemeente. Het is nu de taak van bewoners in een inspraaka vond om de rommel weer recht te zetten". De bewonersvereniging wilde niet over een nacht ijs gaan en had in een eerder stadium de Technische Universiteit van Delft ingeschakeld. „We wilden een onderzoek naar de Groenelaan. Uit de enquête, die we toen hebben gehouden, bleek dat meer dan 66 procent van het winkelend publiek doordeweeks gaat lopen. Slechts één op de negen bezoekers gaat met de auto. 's Zaterdags is dat wat meer. Maar we hebben nog altijd met vijf doordeweekse da gen te maken tegen één zater dag. Waarom dan zoveel ruimte moet worden gemaakt voor ex tra parkeerplaatsen, is ons een raadsel", redeneert coördinator Van Vessem. Uit de enquête van de BVSZ bleek ook, dat bijna 75 procent van de winkelende Gorzenaren last heeft van geparkeerde au to's. „En dan gaat de gemeente nu het aantal'parkeerplaatsen even tot 72 uitbreiden". Ergernis Een probleem vormt ook de Middenstandsvereniging Schie dam-Zuid, De BVSZ begrijpt niet, hoe de winkeliers alle auto verkeer door de Groenelaan denken te loodsen. „Uit ons onderzoek bleek dat slechts, een heel klein percenta ge, iets meer dan tien procent, doordeweeks boodschappen met de auto doen. De rest gaat ge woon lopen of met de fiets. Van die klanten moeten de winke liers het toch juist hebben. In plaats daarvan mikken ze op de automobilisten. In de waan, dat die wel even stoppen voor een ons pruimen. Vandaar dat ze weer aandringen op die extra parkeerplaatsen". Volgens de BVSZ snijdt de mid denstandsvereniging zich in de vingers door zo 'Amerikaans' te denken in een gezellige wijk. „Het onderzoek van de Techni sche Universiteit bewijst bet te gendeel. Maar daarover viel in de werkgroep met de gemeente niet behoorlijk te praten. Want nu presenteren ze al een inrich tingsvoorstel, voordat de gege vens van onze enquête behoor lijk besproken zijn. Iedereen is nu afgescheept met half-af-plan- nen van de gemeente". Volgens Maud Roukens van de dienst gemeentewerken is de in formatiekrant verstuurd als uit nodiging voor alle bewoners van de Groenelaan. „Je moet toch verder met de planontwikke ling. En bij de. laatste vergade ring van de werkgroep kon. nie mand van de BVSZ aanwezig zijn, dus iedereen was het met deze plannen eens". Wel kan er volgens Roukens van het stadskantoor nog van alles worden gewijzigd. „Maar dan wél binnen de financiële moge lijkheden". Chaotisch De bewonersvereniging wil best over dit plan verder praten. „Maar we hadden wel wat meer creativiteit verwacht. Nu ziet elke straathoek er chaotisch uit. Mensen knallen bovenop een bloembak als ze niet opletten. Dat moet veranderen". Ook denkt de bewonersvereni ging aan een oversteekplaats op de looproute voor kinderen naar school en een kleurig mozaïek in de bestrating om de Groenelaan wat op te fleuren. Bovendien moet er meer rekening worden gehouden met de wensen van de oudere wijkbewoners, die dage- lijk hun boodschappen halen". De BVSZ stelt het aantal extra parkeerplaatsen ter discussie. Inkijkje in de Groenelaan. Op de voorgrond zorgt Albert Heijn voor parkeeroverlast. Maar moet de hele winkelstraat daaronder lij den? De informatieavond over het in richtingsvoorstel van de Groe nelaan wordt maandagavond gehouden in de Leliestraat 10. De winnaar van de nationale wedstrijden om de Zilveren Koks muts, T. Ishtkawa, staat met de loodzwa re prijs in handen, ter wijl de nummers twee en drie het glas hef fen. De tweede plaats was voor J. van Bokhoven uit Oosterhout en de derde voor G. Braun, chefkok van het Schiedamse restau rant 't Oude Raed- huys (links). De wedstrijden wer den gisteren gehou den in het kader van de Horecava in de Amsterdamse RAI. Schiedam De feestelijke presentatie van de bouw plannen van het ABC-com- plex is voor onbetaalde tijd opgeschort. Aanvankelijk hadden de plannen voor het ABC-warenhuis deze winter naar buiten moeten worden gebracht, maar door vertra ging wordt daar voorlopig van afgezien. De vertraging wordt volgens een woord voerster van Albert Heijn Schiedam In tegenstelling tot een bewering van het Amstel- veense bedrijf Kantorenhuis is het World Trade Centre in Rot terdam niet ontworpen door de Dordtse huisarchitect EGM. Het staat fout in de promotiefolder, die Kantorenhuis maakte om een kantoorplan achter het sta tion aan te prijzen. „Noch de heer Groot Swaaftink nog architectenbureau EGM heeft indertijd ook maar iets met het ontwerp en bouwbegeleiding van dit schitterende gebouw te maken gehad", laat ir. H. Doek- sen van het Rotterdamse bureau Groosman Partners weten. En hij 'kan het weten: Groosman ontwierp namelijk het WTC. „Staat dat echt in onze informa tie?" reageert een woordvoerder van Kantorenhuis op een letter lijk citaat -uit zijn eigen folder. „Nee, die opmerking over EGM en het WTC had er inderdaad niet in gemogen". De verklaring, die Kantorenhuis geeft voor de vermeende betrok kenheid van EGM bij het ont werp van het World Trade Cen tre, is even simpel als bevreem dend: één van de medewerkers van EGM, architect Van Erk, werkte vroeger bij Groosman. Vóór zijn transfer naar EGM te kende Van Erk met Groosman- partners Bos en Veerbeek mee aan de 'groene toren'. De woordvoerder van Kanto renhuis heeft besloten direct stappen te ondernemen. Een ex cuusbriefje naar Groosman gaat vandaag ae deur uit. Of de folder uit de circulatie wordt genomen, liet de woordvoerder echter in bet midden. veroorzaakt door de gemeen te Schiedam. Opmerkingen van woordvoer der Remarque van C A in het Rotterdams Nieuwsblad ten spijt, dat het ABC-project geen vertraging heeft opgelopen, la ten woordvoerders van Albert Heijn weten dat de bouw van het project is uitgesteld. Volgens Al- bert Heijn is dit uitstel te wijten aan de gemeente, die er minder snel dan verwacht in slaagt de huurders van de Lange Kerk straat tot verhuizen te bewegen. Als gevolg van de vertraging heeft de Noordwijkse architect Van Maanen besloten voorlopig voorrang te geven aan andere projecten. Pas als er meer zeker heid is over de daadwerkelijke realisatie, werkt Van Maanen de bouwplannen verder uit. Wel bekend is, dat Van Maanen in plaats van de historische gevel- wand een complex in Jugend- stil-stijl wil bouwen. De drie grootwinkelbedrijven naast Albert Heijn en C A moet ook Blokker een winkel in het complex krijgenpresente ren de plannen pas, als er meer zekerheid over de realisatiemo gelijkheden bestaat. Een datum durft de woordvoerster van Al bert Heijn nog niet te noemen. „Dat hangt geheel van de ge meente af'. Na de presentatie van de plan nen in 1987 werd ervan uitge gaan, dat het complex dit voor jaar kon worden geopend. Dat getuigde al van rijkelijk optimis me, en anderhalf jaar later is er nog geen enkel zicht op dat de bouw op korte termijn kan be ginnen. Naast huurders, die dwars kun nen liggen, wordt de gemeente mogelijk ook geconfronteerd met bezwaarschriften. Kritische centrumbewoners beschouwen de sloop van de gevelwand van de Lange Kerkstraat als een on aanvaardbare aantasting van het historisch karakter van de binnenstad. Het plan beschou wen zij bovendien in strijd met aangenomen gemeenteraadsmo ties, die zich uitspreken tegen verdere aantasting van het his torisch erfgoed. Naast een deel van de Lang? Kerkstraat moet ook het zestiende eeuwse Bui tenhofje van Belois in de Kreu- pelstraat wijken voor de nieuw bouw. Jan Hagendoorn van depar- tij Gemeentebelangen stoort zich bovenmatig aan 'de uit spraak van wethouder Zij develd, dat burgers hun rechten niet moeten mis bruiken. „Hoe kun je nu een recht misbruiken?" kaatst Hagendoorn terug. '„Een recht is een recht en als je daarvoor opkomt, is dat geen misbruik. Mócht kun je. misbruiken. Als je daar niet goed mee omgaat, is dat mis bruik". Hagendoorn vindt dat Zijde veld zijn macht misbruikt. De bewoners van de Lange Kerkstraat, die onder druk werden gezet om te verhui zen, krijgen Hagendoorns steun. „De gemeente moet maar eens goed begrijpen, dat onze burgers geen koei en zijn die je van de ene wei in de andere wei kunt over zetten". Dordrecht Officier van justi tie mr-J-J. van der Kaaden en advocaat mr, Le Coeq d'Arman- vilïa leken het gisteren voor de Dord tse rechtbank over twee to taal verschillende personen te hebben. De aanklager ken schetste een 29-jarige Maassim- zer als het brein achter een serie misdrijven, die vervolgens laf hartig anderen de kastanjes uit het vuur liet halen. Hij eiste elf maanden cel voor een inbraak in een woning in Luxemburg en uit een opslag loods in Maassluis (gezamenlijke buit 150.000 gulden) en voor het i beheren van een kwart miljoen, gulden, die vrienden bij een' overval op een postkantoor had den buitgemaakt. Mr. Le Cocq vond dienstverle ning voldoend.' straf. Hij wenste zijn cliënt niet langer te zien als een bluffer en een lafbek- „Die periode wordt hem nog steeds nagedragen", meende Le Cocq. Volgens hem is zijn cliënt slacht offer geworden van wat hij noemde het 'Maassluise gebeu ren', waarbij het onder crimine len gewoonte is flink tegen el kaar op te bieden. Omdat hij over een vlotte babbel beschikt, zou allerlei snoeverij in dit we reldje al snel voor waar worden aangenomen. Ondanks belastende verklarin gen van de drie .plaatsgenoten met wie de Maassluisser zijn cri minele daden verrichtte, hield hij voor de rechtbank vol dat juist de anderen de plannen had den gesmeed en hem min of meer tot fout gedrag hadden verlokt. Dat was zo bij een in braak in de opslagloods, waarbij voor 50.000 gulden aan cosmeti- ca-artikelen werd gestolen, en ook bij de Luxemburgse in braak. Met name in die laatste zaak stonden de verklaringen van de twee daders lijnrecht te genover elkaar. Ze verwijten el kaar het plan te hebben uitge-^ broed, terwijl beiden beweren dat de ander het huis is ingegaan om het geldkistje met daarin een ton aan dollars te stelen. Ook over de ware toedracht rond de overval op het postkan toor kon de rechtbank geen hel derheid krijgen. Zeker is dat de Maassluizer niet actief bij de overval betrokken is geweest, maar onduidelijk bleef waarom het beheer van de 250.000 gulden aan hem werd toevertrouwd. De overvallers beweren dat hun vriend samen met hen met dat geld een bedrijf voor kassen bouw wilde opzetten. Hij ont kent dat en vertelde de recht bank, dat de buit door allerlei toevallige omstandigheden bij hem thuis achterbleef. Leegheid In het reclasseringsrapport werd een tipje van de sluier opgelicht over de beweegredenen van de Maassluizer. Hij wordt daarin opgevoerd als een man, die door te handelen gewend was geraakt veel geld te hebben. Maar ook een man die zijn eigen leegheid trachtte te verbloemen met veel drank, feesten en vrouwen. De reclassering ziet voor hem dankzij een huwelijk een positie vere toekomst, hoewel de be hoefte om op grote voet te leven nog steeds groot zou zijn. Voorlopig zit dat er- niet in, meende Le Cocq, want zijn cliënt heeft een aantal forse schulden lopen. Allereerst moet hij al het geld van de inbraak in Luxemburg terugbetalen tegen een rente van ruim 9 procent. Daarnaast heeft de fiscus hem aangeslagen voor 95.000 gulden. „U merkt dat mijn cliënt al zwaar is gepakt", probeerde Le Cocq de rechtbank te interesse ren voor zijn voorstel voor dienstverlening. Ook het feit, dat hij al 65 dagen in voorarrest heeft gezeten en binnenkort va der wordt, zouden die milde straf rechtvaardigen, meende de raadsman. 'De rechtbank doet donderdag26 januari uitspraak- Vlaardingen De Vlaardingse politie heeft het Hindoestaans Cultu reel Centrum ophelde ring gevraagd over 'ver velende' brieven, die di recteur Oomen van het ziekenfonds DSW en de Utrechtse hoogleraar or thopedie Van der Lin den hebben ontvangen naar aanleiding van het conflict tussen DSW en de orthopedisch chirurg H.K. Boejharat. „Het zijn formeel geen dreig brieven, maar ze hebben een te neur die in onze politieogen ver velend is", aldus hoofdinspec teur Ruud Meijer. De hoofdinspecteur heeft al ge sprekken gevoerd met vertegen woordigers van het Hindoe staans Cultureel Centrum en van andere Hindoestaanse orga nisaties uit het hele land, die de brieven mede hebben onderte kend. „Wij willen weten hoe wij deze brieven nu moeten begrij pen", zegt Meijer. „Ze hebben bij ae ontvangers ongerustheid ver oorzaakt en die hopen wij te kunnen wegnemen". Alle artsen in de regio kregen enkele maanden geleden een brief van DSW, waarin hen werd medegedeeld, dat het zie kenfonds de orthopedische be handelingen door Boejharat niet meer zou vergoeden. De chirurg zou miljoenen guldens te veel hebben gedeclareerd voor onno dige medische ingrepen. De orthopedisch chirurg van het Holyziekenhuis spande daarop een kort geding aan tegen DSW. De rechter bepaalde, dat het zie kenfonds de brief aan de artsen moest intrekken en de chimrgi- sche ingrepen van Boejharat weer moest vergoeden. De Ne derlandse vereniging van ortho- peden werd gevraagd een onder zoek te doen naar het conflict tussen het ziekenfonds en de chi rurg. De Utrechtse hoogleraar Van der Linden maakt deel uit van de commissie, die dat onder zoek doet. De.brief van het Hindoestaans Cultureel Centrum aan DSW- Jirecteur Oomen werd op 25 ok tober van het vorig jaar ver stuurd. „Indien naar onze me ning het conflict en de hantering daarvan niet tot acceptabele pro porties terug wordt gebracht, zullen wij genoodzaakt zijn alle mogelijke stappen te onderne men tegen instanties c.q. perso nen die dit conflict geïnitieerd hebben, teneinde dit alsnog te bereiken", stond er in die brief. Hoogleraar Van der Linden ont ving een op 25 december geda teerde brief, waarin stond: „Wij zijn nog steeds voornemens on speaking terms te blijven. Mocht echter op basis van beargumen teerde redenen blijken dat zulks niet mogelijk is, dan zullen wij ons genoodzaakt voelen onze strijdbaarheid naar uw nuances toe aan te passen". Afschriften van de brieven wer den verzonden naar verschillen de instanties, waaronder het col lege van burgemeester en wet houders van Vlaardingen. De toonzetting van de brieven baart niet alleen de ontvangers, maar ook de Vlaardingse politie zor gen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1