Asielzoekers met de nek aangekeken Ledengroei overrompelt Historische Vereniging E Voetganger in Groenelaan moet opzij voor de auto 'Opbouwwerk nodig in falende gemeenschap' Woning bedrijf geeft huurders geld terug VLAARDINGS DAGBLAD SCHIIDAIHSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT De Halte bezorgt vluchtelingen een thuis Komedie afgelast Lolletje van Jan en Kaat Amnesty Schiedam blij met vrijheid Koreanen Vrouw half geholpen Tientje buit, 1500 schade MUSKEG DINSDAG 17 JANUARI 1989 PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardinaen. Poslbus 110, 3130 AC Vlaardingen" Telefoon: 010-4343229^352066. 4350557 - sportredactie: 4345203 - 7 Vlaardingen Begrip kweken voor asielzoekers wordt het ko mende jaar één van de belang rijkste taken van de Vlaardingse Vereniging voor Vluchtelingen werk. Volgens het bestuur wor den vluchtelingen in de Haring- stad vaak met de nek aangeke ken en toont de plaatselijke be volking niet het minste begrip voor hun moeilijke positie. Vluchtelingenwerker Bim Op- penheim heeft al verscheidene keren telefoontjes gehad, waarin hij een. landverrader werd ge noemd. „Stuur ze terug naar waar ze vandaan komen of voor mijn part naar Rusland", aldus de anonieme bellers. Ook voor zitter Arie Wam aar hoort regel matig dergelijke geluiden: „Zo in de trant van: we hebben al 800.000 werklozen en we wonen al met dik 14 miljoen mensen op een klein lappie grond, daar kunnen die buitenlanders niet ook nog eens bij". Haat Kerkelijk vertegenwoordigster Brigit Steevensz juicht daarom de komst van het Meldpunt Dis criminatie, dat in maart van start gaat, van harte toe. Er is volgens haar in Vlaardingen vaak spra ke van regelrechte vreemdelin genhaat. Het wordt hoogtijd dat de bevol king eens beseft, dat Nederland helemaal niet zo gastvrij is als al gemeen wordt aangenomen, zegt het bestuur. Wam aar: „Neder-- land accepteert het kleinste aan tal asielzoekers van heel West- Europa en geeft ook het kleinste aantal vluchtelingenstatussen uit". „We hoeven ons heus niet op de borst te kloppen", vult Op- penheim aan. Zaterdag neemt de vereniging officieel De Halte, de ontmoe tingsruimte voor vluchtelingen, in gebruik. In het van de gere formeerde kerk gehuurde pand aan de Callenburgstraat kunnen de 37 asielzoekers, afkomstig uit onder meer Egypte, Eritrea, Irak en Soedan, hun was doen, koffie drinken, een boek lenen en eên praatje maken. Onschuldige be zigheden, maar voor de vluchte ling van vitaal belang. „Heit gaat om mensen die stijf staan van de spanning, die nauwelijks hun huis uitkomen. Uit vrees voor hun leven zijn ze gevlucht uit hun eigen land. Ze zijn gefixeerd op hun familie thuis. Wij reke nen het tot onze taak te voorko men dat ze vereenzamen op hun flatje", legt Warnaar uit. Onderbreking Een bezoek aan De Halte kan ook een gezellige onderbreking zijn van de dagelijkse sleur. Want tijdens de anderhalf twee jaar, dat het duurt voor de over heid heeft beslist of een vluchte ling officieel wordt toegelaten, mag de asielzoeker niet werken zelfs niet studeren. Dat hij Ne- 'derlandse taallessen volgt, wordt alleen oogluikend toegestaan. Verhalen dat vluchtelingen uit sluitend naar ons land komen vanwege dè goede sociale voor zieningen, noemt Oppenheira een wijdverbreid misverstand. „Ik ben met tien jaar ervaring in dit werk nog niet één geval te gengekomen". Breed heeft de asielzoeker het niet. Hij moet rondkomen van krap 450 gulden per maand. De gemeente betaalt alleen de huisvesting en de zie kenfondspremie. De Vereniging Vluchtelingen werk en de gemeente Vlaardin gen streven voorlopig naar het opnemen van 75 asielzoekers, of wel één promille van de Vlaar dingse bevolking. Meer werk kan de overheid noch de vereni ging aan door het gebrek aan mankracht Ida Blok, die De Halte gaat beheren, heeft wat dat betreft minder te klagen. Op een oproep voor vrijwilligers ontving zij twintig reacties. „Dat doetje goed, dan zie je dat er toch ook mensen zijn die zich het lot van vluchtelingen wél aantrek ken". Vluchtelingenwerkers bijeen in De Halte; van links naar rechts Arie Warnaar, Elsbet Bom, Bim Oppenhelm, Brigit Steevensz en Ton Houdijk. De samenleving heeft volgens hen weinig begrip voor asielzoekers. Maassluis Het gemeente lijk woningbedrijf Maassluis gaat een kwart miljoen gul den terugbetalen aan huur ders in de componistenwijk, de burgemeesterswijk en de bloemenwijk. Het woningbe drijf legt zich neer bij een uit spraak van de huureommis- sie, die vindt dat de huisbaas de ombouw van de centrale verwarming van olie naar gas niet via de kale huur mag verhalen. Ongeveer 1500 gezinnen betalen de verhoogde kale huur sinds 1981, het jaar waarin de verwar- mingsiristallatiewerd omge bouwd. Tegen de nieuwe huur- berekenïng werden herhaalde lijk bezwaren aangetekend. Na de uitspraak van de huurcom- missie heeft het woningbedrijf besloten de maatregel terug te draaien met ingang van 1 juli 1987. Tot 1 juli 1988 krijgen de huurders een tientje per maand - terug, daarna een bedrag van 10,30 gulden. De drie dubbeltjes extra zijn een gevolg van de jaar lijkse huurverhoging. Met de terugbetaling is het con flict tussen huurders en huisbaas nog niet helemaal uit de wereld. Bij het gerecht loopt nog een zaak, die huurders tegen het wo ningbedrijf hebben aangespan nen over in het verleden te veel betaalde servicekosten. Overigens ligt er al een uit spraak van het kantongerecht, waarin gesteld wordt dat de huurders alleen maar voordeel hebben genoten van de ombouw van oliestook naar gas. De twee bewoners, die de zaak aanhangig hadden gemaakt, kregen een paar tientjes terug, maar draai den samen met het woningbe drijf voor de proceskosten op- Volgens directeur J.R.K. Ploeg komt het woningbedrijf door de terugbetaling niet in financiële moeilijkheden. „Zo'n probleem is het niet, daar gaan we heus niet failliet aan". Maassluis Een verklaring heeft voorzitter J.H. Steenkist niet, maar feit blijft dat de Historische Vereniging Maassluis groeit als kool. Bleef het clubje historievorsers in de Eerste Stad aan de Waterweg na de oprichting in 1982 jarenlang be perkt tot nog geen honderd, sinds vorig jaar kan secretaris Ed win Broekhart de leden aanwas nauwelijks bijbenen. Gisteren zette de HVM het 600e lid, G. Vennick, in de bloemen. Maar burgemeester Hans van Es was koud klaar met zijn hulde betoon, of Steenkist meldde dat sinds Vennicks toetreden alweer 17 nieuwe leden waren inge schreven. „Het gaat maar door, wie had dat ooit kunnen dro men?" voegde de voorzitter er beduusd aan toe. Het was nog een hele toer om het 600e lid aan te wijzen. Vennick maakt deel uit van een groep van circa dertig historieliefheb bers, die promotor Leen Stigter tijdens een avondje bij de brand weer in één klap wist te strik ken. Uiteindelijk trokken de nieuwbakken leden lootjes en bepaalde het toeval wie de fees telijke bijeenkomst met de bur gemeester mocht bijwonen. Dat werden de heer en mevrouw Vennick, die hun geschiedkun dige interesse beloond zagen met de complete serie Schetsen van Maassluis, het tijdschrift van de succesrijke vereniging. Voor mevrouw Vennick deed de bur gemeester er nog een sjaaltje bij met een opdruk van het wapen van Maassluis. Wat de reden van de massale be langstelling voor de plaatselijke feschiedenis ook moge zijn, dui- elijk is wel dat deleden het lid maatschap niet als een louter pa pieren aangelegenheid zien. Op de lezingen, die de vereniging eens per kwartaal organiseert, komen honderden belangstel lenden af. Steenkist „We begon nen in de Schuurkerk, maar die is allang te klein, zodat we zijn uitgeweken naar De Ark". Voor de vele oud-Maassluizers, die de voordrachten bezoeken, loopt zo'n avondje niet zelden uit op een hernieuwde kennismaking met vrienden van vroeger. „Die avonden beginnen zo langza merhand meer op een reünie te lijken", aldus Steenkist De heer en mevrouw Vennick bladeren samen met voorzitter Steenkist door de stapel Schetsen van Maas sluisvan de Historische Vereniging. Ze kregen de complete set cadeau. Vlaardingen De voorstelling van de komedie Vaarwel Zuster George in de Stadsgehoorzaal is afgelast. Hoofdrolspeelster Jose phine van Gasteren is ernstig ziek. Volgens een woordvoerder van de Vlaardingse schouwburg ziet het er voorlopig niet naar uit, dat het stuk wordt opge voerd. Wie voor de voorstelling op 20 januari al een kaartje haa gekocht, kan het geld terugkrij gen bij de kassa van de Stadsge hoorzaal. spraak makende deel van de PvdA- fractie bestaat groot begrip voor de bewoners vereniging Schie- dam-Zuid, die vreest dat meer verkeer in de Groenelaan juist de populariteit van deze winkel straat doet afnemen. „Ik zou er een voetgangersgebied van wil len maken, als ik winkelier was", aldus een invloedrijk PvdA-raadslid. Toch hebben juist die winkeliers er gisteravond een plan doorge drukt, dat bestaat uit meer par keerplaatsen en minder ruimte voor de voetgangers. Kortzichtig, aldus de bewoners vereniging en de PvdA-woord- voerder. Een rapport van Haiko ter Heide, student van de Tech nische Universiteit in Delft, wijst namelijk uit dat iets meer dan tien procent van het winke lend publiek in de Groenelaan met de auto komt. Tweederde van de wijkbewoners komt de boodschappen te voet doen en ongeveer een kwart komt met defiets. „De Groenelaan is gezellig en dat moet zo blijven", aldus de be wonersvereniging Schiedam- Zuid (BVSZ). Maar de winke liers willen ruim baan voor het snelverkeer. „Je denkt toch niet dat de Gorzenaren voor een pond gehakt met de auto naar je toe komen?" zei een woordvoer der van de BVSZ gisteravond in de richting van slager A. Maan, één der winkeliers op de in spraakavond in de Leliestraat Het betrokken PvdA-raadslid geeft de BVSZ daarin groot ge lijk. Hij had het TU-rapport nog niet gelezen, maar concludeerde al uit eigen bevindingen dat de Groenelaan beter kan worden afgestemd op voetgangers en eventueel fietsers dan op au toverkeer. „De winkeliers zullen nog eens op hun neus kijken, als blijkt dat de populariteit van de Groenelaan zó afneemt, dat de Gorzenaren liever de bus nemen en op de Hoogstraat hun bood schappen gaan doen. Stel je eens voor, dat er op de Hoogstraat as falt zou liggen en er de hele dag auto's zouden rijden. Het publiek zou massaal naar Rotterdam of Vlaardingen trekken", aldus de PvdA'er. Hoewel er geen samenspraak was geweest over althans deze kwestie tussen de BVSZ en de PvdA, sloot een uitspraak van een bestuurslid van de bewo nersvereniging hier nauw op aan. ^,Ik hoop dat jullie winkels er over tien jaar nog staan", kreeg voorzitter F. Bijtel van de Middenstandsvereniging Zuid te horen. Vrienden van museum geven jubileumcadeau Maassluis De Vrienden van het Museum te Maas sluis zijn niet van plan het jubileum van hun vereni ging onopgemerkt voorbij te laten gaan. De vereniging, die twintig jaar geleden werd opgericht om de band tussen het museum en de Maassluise bevolking te ver stevigen, pakt tijdens het ju bileumjaar uit met work shops, lezingen en excursies. Tijdens de jubileumbijeen komst, die eind mei moet plaatsvinden, wil de vereni ging het museum een ca deau aanbieden. Vijf jaar ge leden deden de vrienden hun laatste schenking. Toen betrof het een kopje van Charlotte Palandt, Een groot deel van de con tributie, die een beneden- grens van tien gulden per jaar kent, wordt benut voor het kunstverwervingsfonds, legde voorzitster Judith Mo- koginta gisteren tijdens de presentatie van de plannen uit Met de aankoop wil de vere niging een specifieke aan vulling op de museumcol lectie verwerven. „We raad plegen de deskundigen van het museum'aldus de voor zitster. „Wij willen er zeker van zijn, dat hat cadeau een goede aanvulling op de col lectie gaat vormen". Naast de jubileumviering zijn verschillende werk groepen al in de weer met de voorbereidingen van andere activiteiten. Zo staat er in twee weekeinden in april excursies naar de ateliers van Maassluise kunstenaars op het programma, terwijl andere verenigingsleden een tentoonstelling voorbe reiden van werk van leden, die zelf kunstzinnige aspira ties hebben. Rond de ten toonstelling van Piet van Boxel houdt de vereniging donderdag 20 januari een voorbezichting met toelich ting voor de leden. De creativiteit van de leden wordt ook op andere wijze gestimuleerd. Jan de Grauw, bekend van de Tele- ac-cursus portrettekenen, komt naar Maassluis om les te geven. Ook in textiele werkvormen kunnen Maas- sluizers zich uitleven. Judith Mokoginta hoopt, dat de jubileumactiviteiten bij dragen in de pogingen om kunst dichter bij de burger te brengen. Schiedam „Ik ben Kaat", zei ElsHellwig. „En ik ben Jan", zei Herman Posthoorn. De twee ge meenteraadsleden waren ver kleed als Jan en Kaat, het stenen duo dat al twee eeuwen op het dak van voormalig weeshuis De Li n denhof staat „We zijn even van dat dak afgekomen", zeiden de twee gekostumeerde stadsbe stuurders. Hellwig en Posthoorn hebben namens de gemeenteraad zitting in het bestuur van het instituut Ondersteuning Bewoners in de Stadsvernieuwingsgebieden (IOBS), dat gisteren de verhui zing naar de Parkweg vierde. Voor de opening moesten de twee verantwoordelijke wet houders, Luub Hafkamp en Hans van Kleef, even touw trek ken. „Ja, maar meestal trekken wij dezelfde kant op", probeerde Van Kleef nog. Ook s1 houten paal de, al de grond in, waarop t noodzakelijk verwii- e komt Het leek of de Ook sloeg hij een ond in, een hoogst zingsbordje komt vonken ervan afsloegen, toen Van Kleef de hamer hanteerde, maar het was in werkelijkheid de weerschijn van de flitslichten der fotografen. Jan en Kaat hadden allemaal grapjes, zo leken ze althans be doeld. „Wist je dat het IOBS twee opbouwwerkers in dienst heeft?" vroeg Kaat „Dat kan toch niet", zei Jan, „ik heb nog van geen rel gehoord. Dat hoort toch bij opbouwwerk?" Schiedam Het zag er alle maal uit als een feestje, maar voorzitter Jan Vleesenbeek stak een venijnig betoog af. Gistermiddag werd gevierd dat het instituut Ondersteu ning Bewoners in de Stads vernieuwingsgebieden (IOBS) tijdelijk zijn intrek' neemt in twee wooncontai- ners aan de Parkweg. Uit het zicht van de voorbijgangers weliswaar: de containers staan achter migrantencen trum 't Parkweg. In dat centrum werden gisteren ook de toespraakjes gehouden, die bij een opening horen. De containers waren namelijk te klein om alle vertegenwoordi gers van de verschillende wijken te herbergen. In het stadskan toor is men er nog even over ont stemd geweest dat het IOBS voorz'n feestje de migranten om hulp vroeg, maar niettemin dronken de ambtenaren een glaasje mee. En toen kwam het lOBS-voorzitter Vleesenbeek gaf aan dat 'zijn' instituut een signaal is van een falende ge meenschap. Kennelijk gaan de mensen zo met hun stad om, dat er van tijd tot tijd een grondige vernieuwing nodig is, zei hij. En als men eenmaal tot dat inzicht is gekomen, dan faalt de maat schappij opnieuw. „Want on danks alle scholing en educatie blijken de mensen individueel niet mondig genoeg te zijn om van de inspraak gebruik te ma ken, en dan hebben zij opbouw werkers en bewonersdeskundi gen nodig". Schoenmakers Onder het publiek bleek men la ter niet goed begrepen te heb ben, waarom Vleesenbeek zijn eigen werkers zo verbijzonder de. Want ondanks alle scholing en educatie hebben de mensen ook schoenmakers nodig, en groenteboeren, en politie, enzo voorts. Ook Jacques Freijee, ofwel de senior van de beroepskrachten omdat hij het langst in Schiedam werkzaam is, benadrukte het he lemaal niet eens te zijn met zijn voorzitter Vleesenbeek, al be waart hij die kritiek kennelijk voor een andere keer. Freijee richtte zich veel meer op een "klein drama' in de stadsver- 'gj nieuwing van Schiedam-Oost, g de wijk waar hij werkt Hier, in de Van Leeuwenhoeekstraat, was ook het IOBS gehuisvest Nu het instituut tijdelijk naar Nieuwland vertrokken is, blijkt echter nog helemaal niet duide lijk te zijn of er in de Van Leeu wenhoeekstraat wel gereno veerd gaat worden. De omwo nenden zijn na drie jaar en vier onderzoeken nu nog mets wijzer, zei Freijee foeterend op de ge meente. Ook allerlei andere on duidelijkheden als gevolg van de volkshuisvestingsnota van staatssecretaris Enneus Heerma zijn verschoven naar de jaren negentig, verzuchtte de deskun digevan Oost Wethouder Hans van Kleef in troduceerde een eigen filosofie, waarvan de belangrijkste stel ling luidt dat 'praten, totdat je het eens bent, de essentie van het 'Jan' Posthoorn en 'Kaat' Hell wig vermaken het mondige deel van Schiedam met een kinderpro gramma. bestaan' is. Verder kwam hij met een verhandeling over 'het losse volk' (opbouwwerkers en zo) dat er een geheel andere werkwijze op nahoudt dan de ambtenaren, die veel meer in een hiërarchi sche structuur opereren. Maar hij zei erbij, dat het afleggen van verantwoordelijkheid ook bij dat losse volk zwaarder gaat wegen. Vroeger konden opbouwwer kers om de haverklap worden weggestuurd, zei hij, en dat is nu niet meer zo. Hij zag daarin een voorname betekenis van het IOBS, dat als werkgevend insti tuut functioneert „Dat IOBS op zichzelf interes seert me natuurlijk niks", zei Van Kleef. „De vind het veel be langrijker dat de bewonerson dersteuning goed loopt en dat de kwaliteit is gegarandeerd". Van Kleef zei dat zowel zijn collega Hafkamp als hij zelf goed van die noodzaak doordrongen zijn, maar dat het met de andere le den van het college van B en W wel eens 'knalde'. Van Kleef sprak van 'ontzettend nuttig1 werk. Dat nuttige werk moest gisteravond plaatsmaken voor een etentje van de beroeps krachten. Schiedam Groep 65 van Am nesty International in Neder land is in de wolken. Groep 65 is de Schiedamse tak van de inter nationale organisatie, dié zich beijvert voor bet naleven van de mensenrechten. De blijdschap heeft alles te maken met de vrij lating van twee Zuidkoreaanse politieke gevangenen: Ahn Jae-* goo en Hwang Kum-su. De tweel hebben na een lange gevangen schap geprofiteerd van een am nestieregeling, die werd afge kondigd door de nieuwe, demo cratisch gekozen regering. De Schiedamse afdeling heeft een speciale band met ae twee mannen, die ervan werden be ticht plannen te hebben de rege-, ring met geweld omver te wer pen. Sinds 1981 zet de afdeling rich al in om Ahn vrij te krijgen. Vanaf september 1987 kon ook Hwang op steun uit Schiedam rekenen. De afdeling was nau welijks onder de indruk van de misdaden die hen werden aan gewreven, omdat zij zijn gemar teld om verklaringen los te peu teren. Mat Immerzeel en Monique Veldhoven van de plaatselijke afdeling vleien zich met de ge dachte, dat kaartenacties op scholen en de verkoop van ver- geet-me-nietjes voor de gevan genen hebben bijgedragen aan de vrijlating. Zij baseren dat op brieven van familieleden. Die schreven dat de moreleen finan ciële steun uit Schiedam zeer werd gewaardeerd en ook een positieve invloed heeft gehad óp de behandeling in de gevange nis. Schiedam lilen 42-jarige Schiedammer heeft een 23-ja- rige plaatsgenote gisteren om half zeyen 's avonds na een aanrijding opgetild en in de berm van de weg gelegd en vervolgens reed hij door. De vrouw was licht gewond geraakt, toen zij* op de krui sing van 's-Gravelandseweg en De Brauwweg tegen de auto botste. De vrouw had verzuimd voorrang te verle nen. De automobilist, van wie de politie vermoedt dat hij drank heeft gebruikt, werd later vlakbij zijn woning aan gehouden. De vrouw kon na behandeling in de EHBO-post van het Schielan dziekenhuis weer naar huis. Schiedam Uit de slijterij van Dirk III zijn via een gat in de winkelruit twee flessen wijn ge stolen. Over de buit van tien gul den maakte de bedrijfsleider zich nauwelijks zorgen. Hij had meer oog voor de aangerichte schade. Die bedroeg 1500 gulden. Ook elders in de stad waren in brekers actief. Uit een bedrijfs pand aan de Strickledeweg werd uit een kast een bedrag van 4500 gulden meegenomen. Een onbe kende hoeveelheid sigaretten werd gestolen uit de Aldi-super- markt aan de 's-Gravelandse weg. Ook daar werd de winkel ruit vernield. In café The Pub aan de Rotter- damsedijk werden drie gokkas ten en de kassa opengebroken. Dat leverde de inbrekers onge veer 1500 gulden op. Ook in een snackbar aan de P.J. Troelstra- laan waren gokkasten en kassa het doelwit van de inbrekers. Zij moesten het met 450 gulden aan buit stellen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1