Zuiderlingen injecteren carnaval in 'Brandersgat" Kringloopcentrum is kraakwagen te slim af SPHESQ Vlaardingen-Oost krijgt voorrang bij nieuwbouw Midden-Delfland schrikt van meedogenloze Hekker TRIO ONDERZOEKT VLAARDINGSE TAAL "tapijten^ Schiedam zoekt goede verdeling nieuwbouw Flat uitgebrand '1 I: VUABDINGS DtEBUD SGHIEDAMSE COBflAHT NIEUWE WAIEBWEG CBURAHI Voor Maassluis geen extraat je Goedkope meubels voor de minima Politie bekeurt fietsers en foutparkeerders 40% KORTING ALLE TAPIJTEN 1e KÉUS WD Maasland meer huizen voor rijken Bruin water veroorzaakt grote paniek HÉÜriÜ Hli ii i i VWOHIWEG Regionale redactie: Brede Havenstraat 6 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110. 3130 ACVÏaaraingen. Telefoon: 010-4343229.4352066.4350557 sportredactie: 4345209 DONDERDAG 19 JANUARI 1989 PAGINA J7 Maassluis/Maasland De ze ven Westlandse gemeenten ont vangen dit jaar negen miljoen gulden uit het provinciale fonds stadsvernieuwing. "Van dit be drag krijgt de gemeente Maas land ruim een ton uitgekeerd, terwijl Maassluis ongeveer een half miljoen gulden van de pro vincie tegemoet kan zien. Maasland ontvangt naast de pro vinciale bijdrage nog een 'ex traatje' van 41.000 gulden. Dit bedrag is bestemd voor restaura tie van Tavenu. Hier komt een gemeentelijke expositieruimte. Van het bedrag van 108.000 gul den, dat is bedoeld voor de dorpsvernieuwing, heeft de Maaslandse gemeenteraad op 2600 gulden na de bestemming vastgesteld. Het grootste deel is voor eigen woningen van de ge meente, maar ook eigenaar-be woners krijgen subsidie. De rest is voor beeldbepalende panden. In Maassluis komt de uitkering precies overeen met het bedrag, waar de gemeente volgens de verdeelsleutel recht op heeff, In tegenstelling tot Monster komt Maassluis niet in aanmerking voor extra fondsen. „Tot dusver vielen we jaarlijks in de prijzen, maar het kan natuurlijk niet al tijd raak zijn", zegt hoofd stads ontwikkeling Cor de Jonge. De extra fondsen werden in eerdere jaren gebruikt voor lokatiesubsi- dies in de Vertowijk en het Ker- keiland. Maassluis gaat 450.000 gulden gebruiken voor particuliere wo ningverbetering, terwijl er ook geld wordt gereserveerd voor herstel van de Grote Kerk. Cor de Jonge hoopt, dat Maassluis volgend, jaar wel weer in aan merking voor extra fondsen komt. Voor het herstelplan van de binnenstad, dat dan aanstaan de is, heeft de gemeente naar verwachting veel geld nodig. Vlaardingen In tegenstelling tot Schiedam kiest de gemeente Vlaardingen het komende jaar eenduidig voor de stadsvernieu wing. Terwijl Schiedam voor haar nieuwbouwplannen naar een goede verdeling tussen de uitbreidingswijk Spaland en de stadsvernieuwingsgebieden zoekt, gebruikt Vlaardingen haar contingent woningen in de sociale sector volledig op in de stadsvernieuwing. Het gemeentebestuur wil dit jaar 97 huurwoningen in de sociale sector laten bouwen. Afgelopen dinsdag werd tijdens een verga dering van Ben W besloten, de woningen over vier projecten in de stad te verdelen. Woningbouwvereniging Patri monium mag de bouw gaan voorbereiden van elf woningen in de Landstraat en de Zomer straat, terwijl de vereniging ook een toewijzing voor nieuwbouw van 44 woningen in de Vondel straat in de wacht heeft gesleept. Als de gemeenteraad met de voorstellen akkoord gaat, krijgt woningbouwvereniging Samen werking de beschikking over twee nieuwbouwprojecten in de zelfde sector. Naast twaalf wo ningen in de ie van Leijden Gaelstraat mag Samenwerking volgend jaar dertig nieuwbouw woningen in de 2e Van Leijden Gaelstraat gaan bouwen. Als de plannen in het najaar door het ministerie worden - goedgekeurd, kan de bouw van de complexen het volgend jaar beginnen. Naast het contingent van 97 huurwoningen, is Vlaardingen ook subsidie verleend voor de bouw van 61 premiekoopwonin gen. Tevens krijgt Vlaardingen een eenmalige bijdrage voor de bouw van 58 woningen in de vrije sector. De toewijzing van deze contin genten hoeft in het Vlaardingse geval niet te betekenen, dat de woningen ook daadwerkelijk worden gebouwd. Volgens een woordvoerder van de gemeente Vlaardingen staan er in de premiekoopsector nau welijks bouwplannen op de rol. „Misschien lenen we deze wo ningen wel uit aan andere ge meenten. Dan krijgen we ze in een later stadium, wannneer we de contingenten harder nodig hebben, weer terug", zo blikt de woordvoerder vooruit. Een vergelijkbare ruil vond reeds plaats met de woningen in de sociale huursector. Aanvan kelijk kreeg Vlaardingen meer toegewezen dan 97 woningen, maar Vlaardingen 'bewaart' het restant woningen liever voor het begin van de jaren negentig. Dan wil Vlaardingen 410 semi-per- manente woningen in de Bab- berspolder bouwen. Schiedam In Schiedam wordt de komende weken bekeken, boe het woningbouwcontingent voor 1989 over de wijken wordt verdeeld. Zeker is, dat een groot deel van de toegekende 168 huurwoningen in de sociale sec tor in Spaland wordt gereali seerd. Eenzelfde verdeling geldt voor de 177 premiekoopwonin gen. Hoeveel van deze woningen m Spaland worden gebouwd, is voor wethouder Chris Zijdeveld nog een vraag. Met ambtenaren en wethouders wil Zijdeveld de komende we ken bekijken, voor welke bouw projecten de contingenten wor den benut. De wethouder streeft naar een evenwichtige verde- Serieuze gezichten zijn nu nog troef bij de leden van de Rietzeilers. Volgende week zal dat naar verwachting veranderen, want dan houden de Rietzeilers hun carnavalsoptocht. Voorzitter, Piet 'de grote deuk' Dries, tweede van rechts, en 'prins' Frans van Krugten, tweedde van links, zijn zeker van de partij. Schiedam Opgeluis terd door een flink aan tal carnavalsverenigin gen van buiten de stad, belooft de carnavalsop tocht van dit jaar de grootste tot nu toe te worden. Coördinator Jan van Haren gaat er van uit, dat de optocht volgende week zaterdag uit zeker 65 wagens zal bestaan. De bonte stoet krijgt naar verwachting een lengte van zeker twee kilometer. De organiserende Rietzeilers willen dit jaar eens te meer be wijzen, dat Schiedam de carna valshoofdstad van Zuid-Holland is. Door het succes van de op tocht in eerdere jaren melden zich steeds meer particulieren en verenigingen voor de carnavals optocht. Maar de Rietzeilers heb ben dit jaar zelf ook niet stilgeze ten. Tal van verenigingen uit an dere steden zijn uitgenodigd om 'een echt Brabants sfeertje' in de Schiedamse optocht te maken. Want Schiedam mag dan de eni ge stad in de regio zijn, die het carnaval serieus aanpakt, nog al tijd kijken de Schiedamse feest neuzen met een jaloerse blik naar de leutmakers van beneden de rivieren. In tegenstelling tot steden als Maastricht en Den Bosch gaat Schiedam niet be paald vier dagen op zijn kop. maar de organisatie vindt, dat het erop begint te lijken. Voor de impulsen van buitenaf t te lijken. zorgen het show- en muziek korps Saint Marie, dat naar ver wachting met honderd als clowns 'verklede muzikanten naar Schiedam afreist. Uit het Brabantse Hoogerhetde komt de schutterij Sint Sebastiaan, ter wijl de Vestkloppers uit Dor drecht, de Naaldnarren uit Naaldwijk en de Prutsers uit Poeldijk ook hun opwachting in Schiedam maken. Eregast in Schiedam vormt op zaterdag 28 januari een Belgi sche delegatie uit de gemeente Hasselt. Hasselt, net als Schie dam een jeneverstad, vaardigt De Borreimannekes naar 'Bran dersgat' af. Naast de carnavals vereniging maakt ook een verte genwoordiging van het Hasselt se college van Ben W haar op wachting. 's Ochtends krijgt het bezoek in het oude stadhuis een receptie aangeboden door burge meester Reinier Scheeres. De voorbereidingen voor de op tocht beginnen om half 12, wan neer deelnemende kinderen zich kunnen laten schminken in de 4 Molens, Om een uur ver trekt de optocht die de deelne mers als een bont lint door de binnenstad zal voeren. Via de Grote Markt, de Rotterdamse- dijk en de Aleidastraat wordt de stoet teruggeleid naar de Vier- molens. Een deskundige jury looft geld prijzen uit voor de leukst uitge doste verenigingen. Particulie ren komen in aanmerking voor een wisselprijs, de grote prijs van Schiedam. 's Avonds worden het zwarte en het witte schaap beëdigd tijdens het Brandersbal in de Blauwe Brug. Een dag later vindt in de Blauwe Brug een bridgedrive plaats. Na optredens in verschillende verpleeg- en bejaardentehuizen vieren De Rietzeilers, met prins Frans II in haar midden, ook in het weekeinde van 4 februari nog carnaval. Schiedam De Schiedamse winkels in tweedehands huisraad krijgen, er volgende week een geduchte concur rent bij. Dan opent het Krin gloopcentrum Schiedam zijn deuren aan het Dr.Wibaut- plein. Cor en Meeuw Stout en Aad van der Stek gaan er ge bruikte, maar neg zeer bruik bare spullen verkopen als meubels, koelkasten en tv's. Het Kringloopcentrum is van plan onder de prijzen van "de concurrent te duiken. Niet om snel een gebruikte waren impe-* rium op te bouwen maar een voudig omdat de doelgroep, mensen met een uitkering, zich geen grote uitgaven kan veroor loven. Van der Stek en de ge broeders Stout weten dat uit ei gen ondervinding. De initiatiefnemers van het Kringloopcentrum waren gerui me tijd werkloos voordat ze op het idee kwamen een eigen be drijfje te beginnen. De vonk sloeg over bij een bezoek aan het Kringloopcentrum Vlaardin gen. Het succes van die onderne ming in de buurgemeente deed de Schiedammers naar de sociale dienst in hun woonplaats stap pen. Daar voelde men wel iets voor het experiment, temeer1 daar de Openbare Nutsbedrijven Schiedam bevestigden dat veel huisraad dat bij de vuilnisbak wordt gezet nog in zeer1 goede staat verkeert „Onze mensen gooien het vaak met tranen in de ogen in de wa gen", zegt opzichter Jongbloed. De vuilnisbak wordt dan ook de belangrijkste leverancier van het Kringloopcentrum, dat be halve over een winkel ook over een werkplaats beschikt. Voor moeilijke klussen, zoals het repa reren van tv's en wasmachines, hopen zij op de steun van werk loze monteurs die zij uit de kaar tenbak van het arbeidsbureau willen 'lichten'. Eenvoudige karweitjes doen Aad, Meeuw en Cor zelf. Trouwens, lang niet al les hoeft te worden nagekeken. Sommige zaken kunnen direct in de etalage, hooguit moet even de stofdoek erover. De sociale dienst steunt het pro ject met een startsubsidie van 10.000 gulden. Voorts is een bij drage gevraagd aan het Konin gin Julianafonds. De drie onder nemers werken voorlopig met behoud van uitkering, maar ho pen binnen twee jaar een zodani ge omzet te hebben bereikt, dat zij van de handel in tweede handsspullen kunnen bestaan. Wethouder Chris Zijdeveld (so ciale zaken) heeft daar alle ver trouwen in. Tweedehands meu bels zijn zeer in trek, weet de PvdA-bestuurder. Vólgens Zij develd hoeft niemand zich te schamen voor een interieur dat afkomstig is 'van de straat'. Zelfs de duurste antiekzaken zijn vol- fens de wethouder weinig meer an kringloopcentra: daar wor den immers ook gebruikte spul len verkocht. Alleen liggen de prijzen er wat hoger dan straks aan het Dr. Wibautplein. Het telefoonnummer van het Kringloopcentrum Schiedam, dat afdankertjes gratis ophaalt en aankopen thuis bezorgt, is 4712717. ^H'ï. Een gezin uit een fiat aan de Ho- genbanweg in Schiedam is giste ren bij familie ingetrokken nadat brand hun woning in de as had Het echtpaar en hun zoontje wa ren niet thuis toen de brand rond kwart voor elf in de keuken uit brak. De vrouw des huizes had waar schijnlijk een pannetje op het vuur laten staan. De fiat brandde nage- noeg uit. Twee aangrenzende wo ningen Hepen rook- en water schade op. De buren kregen van de brandweer het advies tijdelijk hun huizen te verlaten. Zij konden na ruim een uur terugkeren. Bij de brand raakte niemand gewond. Vlaardingen De Vlaardingse politie heeft gisteren 31 fietsers bekeurd wegens defecten aan de verlichting van hun rijwiel. De controle vond 's morgens plaats tussen acht en negen uur op de Lepelaarsingel, de Geert Groot elaan en de Oosthavenkade. De volgende actie zal gericht zijn tegen foutparkeerders op de Vettenoordsekade, maakte een politiewoordvoerder vandaag bekend. Bedrijven in die straat klagen over automobilisten die zich niets aantrekken van de gele streep op de trottoirband. In het gedeelte tussen de Westha ven kade en de fietsersdoorgang achter de Lijnbaanhal is het daarvoor voor vrachtauto's ui terst moeilijk manoeuvreren. Midden-Delfland In Delft waande men zich even terug in de jaren vijftig, toen dr. ir. F. Hekker deze week zijn jaarrede afstak. De voorzitter van de Delftse Kamer van Koophandel schopte een rel met zijn no-nonsense-plei- dooi voor het volbouwen van het groene Midden-Delfland. Het was tegelijk Hekkers af scheid als KvK-voorzitter. Bui ten Delft neemt zijn bekendheid zienderogen af, maar met een laatste stunt slaagde hij er won derwel in zijn naam tot in de ver ste uithoeken van Midden-Delf land te vestigen. De voorstan ders van een rustiek polderland schap zullen zich nog lang „het gemekker van Hekker" herin neren. Luchtfietserij, oordeelde Gerard Koop al daags na Hekkers jaar rede. Koop is de viee-voorzitter van de reconstructiecommissie Midden-Delfland, die al meer dan tien jaar probeert het weide land ten noorden van Schiedam, Vlaardingen en Maassluis te be schermen tegen verstedelijking. Het is de bedoeling, dat de groe ne bufferzone een open struc tuur behoudt met ruimte voor natuur, recreatie en landbouw. Er leek zelfs een brede consen sus te bestaan over een groene gordel tussen de Haagse en de Rotterdamse agglomeraties. Maar Hekker vuurde er meedo genloos zijn kanonnen op leeg. Hekker betoogde dat het nu nog groene gebied van Midden-Delf land moet worden bebouwd met bedrijven en huizen en van meer wegen moet worden voorzien. Zo niet, dan wordt de economi sche ontwikkeling van de regio Delft, het Westland en het zoge noemde Oostland ernstig belem merd. Ook het transportcentrum voor het Westland zou een plaats moeten krijgen ten koste van de agrarische structuur. Hekker achtte „een herbezinning op het bufferzone-concept in zijn huidi ge starre vorm wenselijk". Op zijn lijstje stond verder een twee de verkeersruit om Rotterdam (dus zowel rijksweg 19 als een rijksweg 24 aansluitend op de Blankenburgtunnel}. Voorts dacht Hekker aan de bouw van duurdere woningen, een sneltram tussen Delft en Schiedam, verdubbeling van de spoorlijn Den Haag-Rotterdam en uitbreiding van het Schiplui- dense bedrijfsterrein. Luchtfietserij, oordeelde Koop dus. „Hekker wi! nogal wat ver anderen. Maar dat kan niet. De grote lijnen liggen al lang vast in ae reconstructiewet", aldus Koop. Hij vindt hele passages in Hekkers jaarrede „niet toege sneden op de waarheid". Toch kon Koop niet alles weer leggen: „Mocht de Blankenburg tunnel er toch komen, dan is er wel kans dat de weg wordt door getrokken naar ae verlengde Doenkade bij Zestienhoven." En ook moest Koop toegeven, dat sommige plannen voor Mid den-Delfland enigszins flexibel zijn, vooral aan de randen van de bebouwde kom rond de polders. „Maar dat gaat lang niet zo ver als Hekkers suggesties". Intussen hébben Hekkers ideeën al voor consternatie gezorgd in de omliggende gemeenten en de milieubeweging, „De Hakker van Delft" wordt hij al genoemd. Vlaardingen Bestaat er zoiets als typisch Vlaardingse woorden en uitdrukkingen? En hoe verhoudt de taal van Vlaardingers -Zich tot die van Rotterdammers of Haarlemmers? De Schiedamse student Paul Feelders en zijn collega Kees Kleiwegt uit Capelle aan den IJssel hebben zich op die vragen gestort en komen binnenkort met 'antwoorden. Onder leiding van oud-Vlaardmger prof dr. C. van Bree, die hoogleraar is op de universiteit van Leiden, doen zij al geruime tijd onderzoek naar Hol landse stadstalen- Ze nebben met name de taal van Vlaardingen, Rotterdam en Haarlem met elkaar verge leken. Ze~ verwachten hun afstudeeropdracht binnen- kortaf te hebben. Maar voordat het zover is lichten ze volgende week dins dag al een tipje van de sluier op. Op uitnodiging van de Historische Vereniging Vlaardingen duiken De Bree en zijn studenten in zaal De Serre aan de Goudsesingel diep in de taalgeschiedenis van de haringstad. Ze zullen het hebben over verbuigingen, vervoegingen en zinsbouw zoals die door Vlaardingers wordt gehanteerd. Maar vooral over klanken willen de drie het met de bezoekers hebben. Van Bree staat te boek als een deskundige op het terrein van historische taalkunde en taalvariatie. In 1981 pro moveerde hij op een dialekt-onderwerp: verschillen in zinsbouw tussen de oostelijke en westelijke helft van Ne derland. De hoogleraar belooft zijn gasten, die niet per sé lid hoe ven te zijn van de Historische Vereniging, een kijkje in de keuken van de Vlaardingse taal, waarbij gebruik wordt gemaakt van taal/klanxdia's en andere geluids fragmenten. De bijeenkomst onder het motto Hoe Vlaar- dinss is ons Vlaaraings begint om acht uur. GRATIS VLOERBEDEKKING KAN NIET! WEL GEVEN WU TOT op ALLE BEKENDE MERKEN zoals DESSO - BERGOSS - BONAPARTE - TRETFORD - KVT - SILVESTER - HEUGA - LOUIS DE POORTERE etc. Gratis vrijblijvend huisbezoek I met complete stalencollectJe. I Alle (spijten GRATIS gelegd KDOOR HEEL NEDERLAND Tot 7 jaar schriftelijke garantie op alle bekende merken. Door enorme voorraad geen levertijden. Vraag altijd onze offerte, ódk voor KARPETTEN. Wij zijn beslist goedkoper dan anderen. - GORDIJNEN en VITRAGES (w.o. Ado, Gardlsette etc.) GRATIS GENAAID. i STREKSINGEL 165-189-fi'DAM-H'BERG - Vrijdag lol 9 U-geopend Tel QlP4229120/4224430-Fax010-4227867 - 'sMaandagsgesloten ling tussen de uitbreidingswij ken en de binnenstad. Doordat de toegekende subsidies de laat ste jaren gebaseerd worden op de gemiddelde kosten per bouw plaats is dat volgens Zijdeveld ook noodzakelijk. In stadsvernieuwingsgebieden liggen de bouwkosten over het algemeen hoger dan dit gemid delde. Om nieuwbouw in de stadsvernieuwingsgebieden toch mogelijk te maken, zijn gelden nodig die in de uitbreidingswij ken worden 'verdiend'. In de nieuwbouw in Spaland liggen de bouwkosten waarschijnlijk lager dan het bedrag, dat gemiddeld voor een bouwplaats benodigd is. De gelden, die in Spaland reste ren, kunnen worden overgehe veld naar de stadsvernieuwing. Hoeveel woningen in de stads vernieuwing worden gereali seerd, is voorlopig echter ook nog onduidelijk. Probleem voor de bouw in Spa land blijft, dat de gemeente nog niet over de vereiste lokatiesub- sidie beschikt- Chris Zijdeveld, heeft echter goede hoop, dat deze subsidie binnen afzienbare tijd wordt afgegeven. Staatssecreta ris Heerma (volkshuisvesting) beloofde Zijdeveld in december, dat op korte termijn duidelijk heid over de toewijzing zal wor den verschaft Maasland De gemiddelde Maaslander behoort in vergelij king met inwoners van de rest van Nederland tot de tien rijks ten. Volgens het Maaslandse VVD-raadslid Ellen Joy Groos- man neemt haar dorp op de ze venhonderd gemeenten tellende inkomenslijst de zevende plaats in. Zij zei dit in de raadsvergadering om haar pleidooi voor meer wo ningen in de prijscategorie van 300.000 gulden kracht bij te zet ten. Haar fractie ziet liever een andere verdeelsleutel voor de uitbreiding in de Commandeur spolder, zoals het college die had voorgesteld. „We moeten de markt wat meer zijn werk laten doen", meent Groosman. „Bovendien, als je doorstroming wilt, moet je niet onderaan de markt duwen, maar juist bovenin trekken". Zij doelt daarmee op het doorschuiven van mensen met een premie B- woning naar de vrije sector. Groosman: „Het beleid van het college nagelt een ieder vast in het huis dat hij eenmaal heeft ge kocht. Dat is star en conserva tief. Bouwen voor de eigen be volking is ook bouwen voor een koopkrachtige vraag. Maar ik zal wel een roepende in de gele steenwoestijn blijven". Dat bleek: met elf tegen de twee WD-stemmen stelde de raad zich achter het collegevoorstel om 35 procent premie-koopwo ningen, 20 procent sociale huur- sector, 25 procent met eenmalige bijdrage, 15 procent vrije sector j geschakeld en slechts 5 procent j vrije sector kavels te laten bou wen. Schiedam Reparatie aan een drinkwaterleiding 1 heeft gisteren in Schie- dam-Noord grote paniek veroorzaakt. De Openbare Nutsbedrijven Schiedam werden overstroomd met telefoontjes da t er in grote delen van Groenoord en Woudhoek bruin water uit de kraan kwam. Frisge wassen lakens vertoonden roestige spikkels en Schie dammers die onder de dou che stonden kregen spon taan een zongebruind tin- tje. Medewerkers van de ONS verzekerden de verontruste I stadgenoten keer op keer dat bet bruine water absoluut geen gevaar voor de volksge- zondfieid betekende. Voor alle zekerheid werd geadvi seerd, drinkwater eerst te rei nigen met koffiefilters. Ver der raadden de nutsbedrijven aan zo weinig mogelijk water tegebruiken. De bruine kleur werd hoogst waarschijnlijk veroorzaakt door roestdeeltjes. Die corro sie kwam los toen de ONS we gens werk aan een afsluiter in betleidingennet bij de Bre de ro weg bet water tijdelijk moesten 'omleiden'. Het wa ter in de alternatieve leiding stroomde tegen de gebruike lijke richting in, waardoor roest los kwam. Volgens de nutsbedrijven zou het reparaüewerk gisteren in de loop ttefl de middag of an ders vanmorgen vroeg wor den voltooid. „Daarna komt er weer gewoon, kleurloos water uit de kraanaidus de ONS-voorlicbter.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1