Het laatste rond j e van hét hotel-café De Spil Van Dijk: 'Dick is een jongen naar m'n hart' 15 SPORT hét waaigat WATERWEG rj BRIEVEN -ï Slopers nemen bezit van kerk Vuil Maasland naar Den Haag NU Verkaik tevreden Henk Salari wist het al Kleding en gewoonten Gouden brandweerman VLOS bouwt af Ar ie over Freek Piet de Wolf niet verrast BUSINESS-SEATS VAN SW ALLEEN VG'OR SPONSORS WïtKJz ms -ir wonen Hans Schinkel verbouwereerd Van der Velden gaat eerst met Advocaat praten Rotterdams Nieuwsblad vrijdag 20 januan 1989 De verschillen en overeenkomsten tussen de cultu ren van Nederland, Turkije en Marokko staan cen traal op Binnenste Buiten. Dat is de naam van de fo totentoonstelling over kleding en leefgewoonten in de drie landen. De expositie is tot 29 januari te zien in de bibliotheek aan hetBachplein. In het eerste deel van de tentoonstelling wordt inge gaan op de motieven van Nederlanders om bepaalde kleding te dragen. Daarbij wordt aandacht besteed aan traditie, aanpassing, volgzaamheid, mode en in dividualiteit. Deel twee toont aan dat in Marokko en Turkije heel andere nonnen voor kleding gelden. Modetrends gaan vrijwel volledig aan die landen voorbij. Met name in Marokko is de invloed van de Islam op het dagelijks leven zo groot, dat er ook een sterke binding is met kleding en leefgewoonten. De tentoonstelling verbuist eind deze maand naar de bibliotheek in Zuid. Hoofdbrandmeester Comelis Maat is gisteravond tij dens een korpsavond bij Unilever aan de Deltaweg onderscheiden met de eremedaille \n goud, verhon den aan de Orde van Oranje Nassau. Maat verliet 1 januari het korps, nadat hij 36 jaar onafgebroken vrijwillig als spuitgast actief is geweest. De versierse len werden hem door burgemeester Fred van Lier uitgereikt Van Lier had het druk, omdat hij ook aan twaalf ju bilarissen een onderscheiding met oorkonde moest uitreiken. Tijdens de jaarlijkse korpsavond werd voorts afscheid genomen van brandmeester J. van der Lee die, na 28 jaar dienst het korps verliet De vriendschapsband tussen Vlaardingen en het Fi lippijnse Bacolod mag dit jaar dan niet worden ver broken, de VLOS is toch al voorzichtig begonnen het Filippijnen-project af te bouwen. De VLOS wil haar activiteiten met en voor Bacolod dit jaar afbouwen en hoopt dat andere groepen uit de Vlaardingse sa menleving de fakkel overnemen. Dit jaar zal de Vlaardingse stichting voor ontwtkke- lingssamerfwerking zich verder inzetten vooreen re- glonaal Centrum voor Ontwikkelingssamenwer king. Uit eerste onderzoeken is gebleken dat zo'n overkoepelend centrum levensvatbaar is. door PAUL VAN DEN BOSCH JL Ik wil graag reageren op het stukje 'Arie contra Freek'in de editie Waterweg Waterweg van het Rot terdams Niuewsblad van 13 januari. Hoewel je als lid van een politieke partij met het schrijven van een stukje in je eigen orgaan beoogt dit te doen voor par tijleden, is het altijd plezierig als de plaatselijke pers dit opvalt. Maar, mensen die wel het stukje in de Wa terweg zien, maar niet het volledige stuk In de Voor waarts hebben gelezen, zouden een verkeerde ge volgtrekking kunnen maken. Daarom wil ik uitleggen, dat het mij helemaal niet gaat om het feit, dat iemand z'n lidmaatschap van een partij opzegt, omdat de uitgezette koers hem niet bevalt. Dit hoeft geen nieuws te zijn, ook niet als het een bekende Nederlander betreft. Mits er maar geen show van wordt gemaakt. Bij Freek de Jonge lag dat anders. Die liet z'n opzeg ging gepaard gaan met veel bombarie en demonstra tief gedoe. Natuurlijk weten we allemaal dat arties ten/kunstenaars/topsportmensen ego-trippers en/o£ geweldige ijdeltuiten kunnen zijn. Dat is helemaal niet erg. Maar het ligt anders als dat ego-centrische gepaard gaat met egoïsme. Zo heb ik me geërgerd aan Freek's bewering dat 'kunst absoluut niet voor ledereen toegankelijk be hoeft te zijn'. Terwijl zulks nota. bene wel betaald moet worden uit gemeenschapsgelden. Deze bewe ring getuigt niet alleen van elitair en hautain den ken, maar staat tevens bol van egoïsme. Het was dat egoïsme dat ik aan de kaak heb willen stellen, kunstenaar of niet. Als uw krant dat uitlegt als een 'boekhoudersmentaliteit die de cultuur ver kwanselt', is dat jullie zaak. Bij mij ging het er alleen maar om, dat Freek's opzegging ervan getuigde, dat hij lid is geworden van een politieke partij louter vanwege het eigenbelang en dat hij die partij in de steek laat zo gauw dat enghartige eigenbelang niet langer meer wordt gediend. Zo'n persoon heeft mijns inziens dan ook geen enkel sociaal gevoel in zijn donder. Een sociaal gevoel waarmee hij solidair had kunnen zijn met mensen, die het met een stuk minder moeten zien te rooien dan hij. Het was dat eigenbelang, dat mij er toe deed besluiten om mede namens de redactie een stukje te schrijven. Arie van Loenen, PvdA-gemeenteraadslid door PAUL VAN DEN BOSCH Schiedam 'Het laatste rondje', ooit op plat-Am- sterdamse wijze bezon gen door kroegtijger An- dré Hazes, is aangebro ken voor John en Anny Litzau als uitbaters van hotel-café De Spil. De slopershamer zal volgende maand een einde maken aan het bestaan van het café aan de Schiedamse Vla'ardingerdijk. Voordat evenwel het pand met de grond gelijk zal worden ge maakt, zal het echtpaar Litzau vieren dat het precies vijfen twintig jaar geleden de locauteit opende. Een zilveren jubileum met een lach en een traan. „Ach", zegt John Litzau (56), ,je bent naar het einde toegegroeid. Het komt zeker niet als een don derslag bij heldere hemel. In 1983'werd ons al meegedeeld dat De Spil zou worden gesloopt. Dus aan het idee zijn we lanza- merhand gewend geraakt. Maar jammer is het wel". Aanvankelijk had Litzau al in november de sleutel van zijn café aan de gemeente moeten ge ven, maar zijn verzoek om het zilveren jubileum nog te kunnen viereu, bleek aan het Emma- plein niet tegen dovemansoren a gezegd. „De tolerantie van de ge- meente waardeer ik ten zeerste", g"! aldus Ritzau. Op 15 februari valt het doek definitief. Alvorens zijn domicilie'te zoe- ken aan de Vlaardïngerdijk had de geboren Schiedammer Ritzau reeds elf jaar ervaring in de ho reca. Hij begon, zesendertig jaar terug, in de civiele dienst op de grote vaart „Op de Holland- Amerika-Lijn en bij de Rotter dam-Lloyd-maatschappij kon je in die tijd een vak leren. Het was een opleiding voor slagers, bak kers en ook voor barkeepers. Je deed daar ongelooflijk veel praktijkervaring op. Reizen naar bij voorbeeld Indonesië en Amerika". „En langzaam kon je dan op de ladder stijgen. Men was bij de maatschappijen wel heel streng. Als je terugkwam van een reis enje wilde hogerop, dan moest je je nagels laten zien, die moesten schoon zijn, en ook je bovenar men. Daar mochten geen tatoea- John Litzau in De Spü, die vanaf volgende maand geslotenzaizijn. ges op zitten. Als het niet in orde was Icon je je promotie wel ver geten. Toen ik weer op de wal was gaan werken, heb ik deze (stroopt de mouwen van zijn trui op en laat een tatoeage zien) la ten aanbrengen. Uit balorigheid, omdat het vroeger niet mocht". Omdat aan de vaste wal in die dagen betere salarissen werden uitgekeerd, liet Ritzau het ruime sop voor wat het was. „Voor mij prevaleerde het geld. Óp de gro te vaart had ik hogerop kunnen komen, hoewel de passagier vaart door de opkomst van de vliegtuigen toen al achteruit ring. maar ik koos voor het geld. Ik ging werken in de Rotter damse nachtclubs, die toen nog gezellig waren. Met de Opkomst van discotheken en seksclubs zijn de ouderwetse nachtclubs, waar 'live', muziek werd ge speeld, wat mij als 'jazzminded' persoon zeer aan het hart ging, verdwenen. Toen was het ver domd gezellig. Het enige nadeel was natuurlijk de werktijd. Elke avond om acht uur 's avonds be ginnen. Toen ik vier jaar lang 's nachts had gewerkt en in die tijd aardig had gespaard, kwam bij mij het idee op om voor mezelf te beginnen". .Zo belandde Rotzau op de Vlaar- Als mensen dronken binnenko men, moet je hen als eigenaar weigeren, vind ik. Ook moet je het als barkeeper nooit zover la ten komen dat ze stomdronken de deur uit gaan. Het publiek se lecteert zichzelf Niet jong „Ik voetbalde in die tijd bn De mos en honkbalde bij DHS, dus na de wedstrijd kwamen ze alle maal bij mij een pilsje halen. Maar ik ben ouder geworden, ik mag ook niet meer sporten van de dokter. Ik trek met mijn café geen jonge mensen meer aan. De jongere mensen in Schiedam kiezen tegenwoordig toch jonge re uitbaters. Mijn bezoekers zijn allemaal toch een jaartje ouder", aldus Ritzau. „Ik kan wel zeggen dat ik vijfentwintig jaar lang een eigen stijl heb gehad. De Spü had een hotel dat aardig liep en dat is toch anders dan alleen een café. Je beleefde elke week weer an dere avonturen, Met Duitsers, Engelsen of oubollige Limbur gers. Dat was toch iets apart". Anderhalf jaar geleden besloot Ritzau een punt te zetten achter de hotelactiviteiten. „Vanwege de verpaupering van de buurt. De belendende, percelen, naast de hotelkamers, werden alle maal dichtgemetseld. Hotelgas ten kwamen er bijna niet meer". Vanaf volgende maand is ook café-De Spil verleden tijd. Dan biedt het café-bülart hetzelfde aanzicht als de panden ter lin kerzijde, waar de slopershamer inmiddels meedogenloos heeft toegeslagen. De toekomst van het echtpaar Ritzau iS nog met twijfel omge ven. „Wat ik ga doen? Ik zou Het nog echt niet weten. We moeten dingerdijk. „In een zaak, die wat het maar even rustig aankijken', het cafégedeelte betreft verlo- Mijn geld investeren in iets pen was maar met een vol en nieuws, denk ik. In de horeca? goed hotel, waar je toen nog voor Natuurlijk, ik kan niets anders, acht gulden kon overnachten. In pik geval geen café meer. Na Mijn vrouw en ik hebben toen 25 jaar ben ik toch te kritisch en het accent gelegd op het café. Als te selectief wat mijn publiek be- je veertien gasten had in het ho- treft om nog een nieuw café te tel en daarnaast een paar passan- beginnen. Ik denk meer aan een ten dan was het algauw gezellig eethuis. In dat geval zou ik op de beneden in het café". achtergrond de touwtjes wel in In de loop der jaren kreeg hotel café de Spil een eigen identiteit. „Het spreekwoord luidt 'Zoals de waard is, vertrouwt hij zijn gas ten' maar ik zeg altijd: 'Zoals de waard is, zijn zijn gasten'. Als barkeeper kan je toch ook de kwaliteit van je publiek bepalen. handen houden, maar de jonge ren meer de kans geven". Volgende week vrijdag nemen John en Anny Litzau afscheid. Vanaf acht uur 's avonds zijn klanten, vrienden en kennissen van harte welkom aan de Vlaar dïngerdijk 81. Vlaardingen Slopers hebben bezit geno men van de Heilige Geestkerk aan de Van Hogendorplaan en de bijgebouwen. Deze week richten zij hun afbraakwerkzaamheden vooral op de pastorie en het voorportaal. Eind volgende week, zo schat secretaris van het kerkbestuur H.L. Veugelers in, ligt alles plat en wordt begonnen met het afvoeren van het puin. Met de sloop van de kerk zelf wordt waar schijnlijk pas begin volgende week begonnen. Voor dinsdag staat één van de moeilijkste en spectaculairste klussen op het programma. Dan wordt de toren van de pas dertig jaap oude kerk omgetrokken. De reden voor de sloop is dat de kerk de weel de van het forse aantal zitplaatsen (700) niet langer kon dragen. Op dezelfde plek moet nu een beduidend kleinere kerk verrijzen. Daar in kunnen ongeveer 230 gelovigen terecht. Veugelers verwacht al in oktober dit jaar in de nieuwe behuizing te zitten. De kerk wordt met voorrang gebouwd. Pas in een later stadi um vermoedelijk april 1990— zal de rest van het gebiedje zijn ingericht met een super markt, een kleinere winkelen 18 huurwonin gen. Momenteel worden de diensten van de Heili ge Geestkerk gehouden in de Emmauskerk aan de Kethelweg. „Dat gaat naar volle tevre denheid van iedereen", aldus Veugelers, die de leegloop van de katholieke kerk verklaart uit de ontkerkelijking en de verhuizing van veel gelovigen naar Holy, waar ook een ka tholieke kerk is. Maasland Huisvuil uit Maasland gaat over ongeveer vijfjaar niet meer naar de Afval Verwerking Rijnmond (AVR). Zo dra de afvalverwerking Zuid-Holland- West in Den Haag in gebruik is, wordt het afval daarheen gebracht. Vanaf dat moment zal het vuil zoveel mogelijk ge scheiden moeten worden aangeboden. Het gaat dan voornamelijk om klein che misch afval, glas en papier. De komst van mini-containers is in Maas land voorlopig van de baan. Hoewel erop ambtelijk niveau werd gepleit om tot het gebruik van mini-containers over te gaan, ziet de reinigingsdienst hier voor alsnog vanaf. „Het ambtelijk advies was wel erg roos kleurig voorgesteld", meent vice-voorzit ter Houtenbos. >rEr kleven nog teveel be zwaren aan. De bewoners moeten toch ergens een plaats zien te vinden om de container neer te zetten. Dat kan vooral bij ouderen problemen opleveren". Als nadeel wordt ook genoemd dat de containers lang aan de straat blijven staan als bewoners pas 's avonds thuisko men. „Daarnaast zijn de containers ook nog een beetje duurder. Ik denk ook dat de mensen makkelijker hun glas en pa pier in. die container gooien. Dat is voor het milieu een minder goede zaak", aldus Houtenbos. Schiedam Voor Piet de Wolf kwam het aanstaande ont slag niet geheel on verwacht. Hoewel de grijzende oefenmees- ter moed had geput 2 uit diverse perspubli- caties, waaruit bleek o dat hij en Van derS Velden hun karwei konden afmaken, „ben ik in z'n totaliteit niet verrast". De Vlaardinger zou volgend seizoen so wieso aan z'n laatste jaar als trainer zijn be gonnen. „Die periode bij SVV was niet meer dan een tijdelijk ver- Piet de Wolf lengstuk van m'n trainersloopbaan. Al leen om Jan naar het grote diploma te lood sen. Maar door het aanstellen van Dick Advocaat is mijn funktie overbodig ge worden". door DONALD BAX Schiedam De naam van John van Dijk staat synoniem voor zeer snel zaken doen. Zo is de rasechte Rotterdammer groot geworden in de zakenwereld en zo gaat hij ook in de slag voor en met SVV. Het vastleggen van Dick Advo caat als nieuwe trainer is een treffend voorbeéld van die aan pak. „Ik had al contact gehad met Advocaat", aldus Van Dijk. Met de eigentijdse wand- eiementen van Interstar ontwerpt u gemakkelijk uw eigen woonruimte. Stapelbaar geheel vrijhangend d.m.v. een unieke ophang- konstruktie. Verkrijgbaar in acht kleurvarianten, o.a. witlak, grijslak en blank eiken. Verrassend voordelig... design binnen bereik!!! Schiedam John van Dijk stort zich over twee we ken volledig op de bouwplannen die voor SW bij het begin van het nieuwe voetbalseizoen tot een volwaar dige accommodatie moeten leiden. Zakelijke beslom meringen (Auto RAI) nopen hem er toe eventjes gas terug te nemen. Alvorens de definitieve plannen aan wethouder Luub Hafkamp te overhandigen, wil de voorzitter van SVV zich eerst nog op de tribunemarkt oriënteren. Van Dijk is voornemens een kijkje te gaan nemen in de stadions van FC Utrecht, PEC Zwolle en Heeren veen. „En daar zullen we voor SVV dan de mooiste dingen uitpikken", aldus Van Dijk, die al 116 van de 400 beschikbare business-seats 5 5.000 gulden per stuk heeft verkocht. „Die seats zijn trouwens alleen be stemd voor de sponsors en niet voor de mensen die even een stoel willen kopen. Op die manier snijdt het mes aan twee kanten". 00 Bad 50833 i 1 O nmfinuLJnl JJ r Markt 57. Vlaardingen Telefoon 010-4343685 Schiedam Chris Ver kaik is in z'n sas met de komst van Dick Advo caat. „Ik denk dat SW een hele goede trainer aan hem heeft", zegt de voorstopper, die eind vo rig jaar van Haarlem, de huidige werkgever van s Advocaat, naar Schiedam werd getransfereerd. Dat Verkaik onder Advocaat dit seizoen haast niet aan de bak kwam, doet niets af aan het respect dat hij voor de voormalig assis tent-bon dscoach heeft. „Advocaat is een van de beste trainers in Neder land", vervolgt Verkaik, die op maandagen nog steeds roet de selectie van Haarlem mee traint „Taktisch en technisch is hij heel sterk. Er wordt hem verweten dat hij met Haarlem te behoudend speelt, maar ik weet ze ker dat hij waar mogelijk aanvallend voetbal pre fereert Hij ziet het spelle- Chris Verkaik. tje goed en is uitstekend geïnformeerd". Verkaik hoopt overigens dat Van der Velden voor SVV behouden blijft „Ik kan me heel goed voor stellen dat het voor Van der Velden even slikken is, maar ik ben er van overtuigd dat zij een goed koppel kunnen vormen. Er staat bij SW al een behoorlijk elftal, dat heb ben we zondag tegen Haarlem nog eens laten zien. Ik denk dat dat ook voor Advocaat een rol heeft gespeeld om ja te zeggen. Er gebeurt hier heel wat". „Toen het met hem bij FC Utrecht niet wilde lukken, om dat die situatie met Hans Ooft als manager er ineens tussenkwam, hebben wij de zaken snel. afge rond". Van Dijk beaamt dat het aan trekken van Advocaat ïn tegen strijd is met een publicatie begin a deze week in een Rotterdamse z krant. „Ik heb dat nooit zo ge- zegd", weet Van Dijk, „wantik -2 had toen al een gesprek gehad met Advocaat. Dick is een jon gen naar m'n hart. Ik heb z'n ei sen aangehoord en we zijn snel tot overeenstemming gekomen. We moeten met Dick Advocaat naar de eredivisie promoveren, anders gaat het me een beetje te lang duren". Advocaat, een van de kroon prinsen van het vaderlandse trainersgïlde, streeft met SVV naar een zelfde situatie zoals die in België bij KV Mechelen :s ont staan. „Het klinkt gek, maar ik weet heel weinig van de eerste divisie", meent Advocaat. „Ik heb SVV zondag tegen ons (Haarlem, red.) zien spelen eri dat was in de eerste helft best aardig. Ik weet alleen dat er in de eerste divisie harder wordt gespeeld, dat er korter wordt ge dekt en dat het voetballend wat minder is". Advocaat, als prof actief bij ADO, FC Den Haag, Roda JC, FC WV, Sparta, FC Utrecht en Chicago Sting en trainer van DSVP (drie jaar, twee kampi oenschappen), de KNVB (twee jaar) en Haarlem (twee jaar), be- John van Dijk. schouwt SW niet als een stapje terug. „Dan had ik beter met FC Utrecht in zee kunnen gaan. Het is de bedoeling dat we met SW iets op poten gaan zetten. Dat zal geld kosten, maar vergeet de rol Dick Advocaat. van Wim Jansen niet. SW zal niet altijd kunnen blijven kopen, dus moet er naar jongere spelers worden gezocht die de ouderen kunnen vervangen. Dat kan Wim als geen ander". Schiedam „Natuurlijk ben ik het er niet mee eens, maar ik zal het wel moeten accepteren". Hans Schink J was tot op het bot teleurge steld, toen voorzitter John van Dijk en techni^n directeur Wim Jan sen hem gisteravond lieten weten dat zijn contract niet wordt ver lengd. „Ik had het gevoel dat ik nog niet eens was begonnen. Als Jan van der Velden op de aanbieding ingaat en de rechter hand van Dick Advocaat wordt, is het voor mij inderdaad over", maakt de assistent trainer van S W zich geen illusies. De onheilstijding klonk voor Schinkel nog ongeloofwaardiger, om dat SVV zich eind vorig seizoen bijzonder veel moeite had getroost om hem terug te halen naar Harga. „En dat hebben ze toch niet voor Jan met de korte achternaam gedaan", stelt hij een thans retorische vraag. Schiedam Henk Salari wist al dat Dick Advocaat de'nieuwe trai ner van SW was voor voorzitter John van Dijk gisteravond de spe lersgroep op de hoogte bracht „Ik had apart getraind met Van der Velden en Peter Gerards om mijn blessure te testen, toen onze ver zorger Jan van Heyningen vertelde wat hij op Radio Rijnmond had gehoord'vertelt Salari, die deze zomer met Van der Velden en Hans Loovens nog schuchter bij Van Dijk had aangeklopt met het verzoek SW voor een faillissement te behoed eng 'Mister SW*. al bijna tien jaar onder contract, heeft er begrip voor dat de sentimenten niet meetellen in het betaald voetbal. Salari: „Van Dijk heeft tegen ons gezegd dat hij met SVV het hoogste wil be- halen en dat dat niet kan met Van der Velden, omdat hij het vereiste diploma niet heeft Van der Velden wordt beoordeeld op z'n kwali- z teiten en of die goed ziin, daar beslissen anderen over. Kennelijk vin- den ze dat Van aer Velden iets te kort komt". i Henk Safari. p Jan van der Velden. SchiedamJan van der Velden kan pas na het weekeinde met enige zekerheid zeggen of hij ook volgend seizoen bij SW werkt. Van der Velden heeft maandag een gesprek met Dick Adovcaat, die door voorzitter John van Dijk en technisch di recteur voor een periode van twee ja&r tot nieuwe hoofdtrai ner is benoemd. „Ik wil eerst we ten hoe de taakverdeling er gaat uitzien, pas dan neem ik een be slissing", aldus Van der Velden, die toegeeft te zijn overvallen door Van Dijk. „Het is voor mij niet acceptabel als ik word weg gecijferd Van der Velden meent dat het ontbreken van de voor het be taald voetbal vereiste papieren van doorslaggevende aard is ge weest „Ik zit", zegt hij, „met de ellende van dat B-diploma. Ik dacht dat het redelijk goed ging. Ik had geen problemen met de groep en de doelstelling om aan een goed team te werken, kwam er steeds beter uit. Ook ik heb geholpen het aanzien van SW omhoog te brengen", wordt Van der Velden, wiens nieuwe aan bieding financieel op het niveau van dit seizoen ligt, door twijfels overmand. Voor Van der Veld en (48) is er de afgelopen maanden op het per soonlijke vlak veel veranderd. Hij werd ontslagen bij de scheepswerf Wilton Fijenoord, waardoor de voetballerij op den duur zijn enige bron van inkom sten zal vormen. Ook die positie zal ongetwijfeld zwaar meewe gen in zijn beslissing. Van der Velden: „Ik had maandag in een Rotterdamse krant gelezen dat Piet en ik waarschijnlijk zouden blijven. En die mening werd de dag daarop in een ochtendkrant bevestigd. Ik heb nu toch aardig wat voor m'n kiezen gekregen. Ik ga dit weekeinde alles op een rijde zetten. Daar neem ik alle tijdvoor".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 2