'Kom aan mijn art, mijn hengel' Ambtelijk advies: sloop I volpa-bad Goedkoop hotel aan Burg. Heusdenslaan SP: 'Personeel reinigingsdienst als vuil behandeld^ VLAARBINGS DAGBLAD SGHSEDAMSI COURANT NIEUWE WATERWEB COURANT Inbrekers via balkon naar binnen Vlaardingen koopt kunst VLAARDÏNGERS ROMMELEN EN LIJMEN Weer overval op snackbar ümmmm ïsssti 1 Stadsomroep mikt op studio van ex-piraat Bulva boos over 'machtsspel' van Rotterdam in KvK Commissie overrompeld door minister Pseudo- medewerkers gasbedrijf maken tonnen buit WOENSDAG 25 JANUARI 1939 EAGINA 15 Regionale redactie Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardlngen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343329, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Schiedam Uit een woning aan het Schubertplein hebben inbre kers sieraden en voor 400 gulden aan buitenlands geld gestolen. Zij kwamen via het balkon op de eerste etage in de woning. Op identieke wijze werd een in braak op het Lisztplein uitge voerd. Óok daar klommen de daders op het balkon en verniel den een deur. De hele woning werd doorzocht. De buit bedroeg 1800 gulden. Uit een woning aan de Burge meester Knappertlaan werden sieraden gestolen, terwijl uit een café aan de Rotterdamsedijk een onbekende hoeveelheid sigaret ten werd meegenomen alsmede drank en geld. In de kantine van sportvereniging Hermes DVS kan even geen televisie worden gekeken. Inbrekers gingen met het toestel aan de haal, nadat zij de ruit van de voordeur hadden vernield. Vlaardingen De gemeente heeft besloten voor bijna twin tigduizend gulden aan kunst werken te kopen van Vlaarding- se kunstenaars. De commissie voor beeldende kunst zag de werken op een in de Burgerzaal van het stadhuis gehouden aan koopronde, waarvoor 38 kunste naars werk inleverden. Van 15 van die kunstenaars wer den 19 kunstwerken gekocht. Het meeste aangekochte werk komt in de collectie van de arto- teek in het Hollandïagebouw aan de Oosthavenkade. Daar worden de werken in de eerste helft van april tentoongesteld. door AAD RIETVELD Vlaardingen Het Vlaardings dialect heeft vele eigenaar digheden, maar niet één ervan is echt Vlaardings. Dat was de slotsom van een lezing die prof.dr.C. de Bree, hoogleraar Ne derlandse taal en letteren aan de universiteit van Leiden, gis teravond hield in partycentrum De Serre aan de Goudsesin- gel. Zijn conclusie was voor de drommen bezoekers er wa ren er minstens 250 in de uitpuilende zaal enigszins teleur stellend. Zij hadden zo graag gehoord, dat het voordurend misplaatsen van de letter 'h' en het aan elkaar lijmen van woorden vroeger alleen in de haringstad voorkwamen. De historische vereniging had het onderwerp van de lezing 'Hoe Vlaardings is ons Vlaar dings?' boven verwachting goed gekozen. Tal van mensen in De Serre zaten op de grond of moesten gisteravond genoegen nemen met een staanplaats. Er waren er zelfs die bij het zien drukte maar rechtsom- naakten. De hoogleraar twee studenten, Kees en Paul Feelders, wa- r wat beduusd van. „Dat krijg je als je over Vlaardingen gaat vertellen", zei iemand ach ter in de zaal. Want dan willen Vlaardïngers erbij zijn. Strelen Prof.dr. De Bree, zelf een gebo ren Vlaardinger, begon met zijn toehoorders te strelen, Vlaar dings is een dialect, zei hij. En mensen die dat dialect plat noe men gaan uit van een maat schappelijk vooroordeel. Het vooroordeel, dat de mensen die het dialect spreken zelf 'plat' zijn, ordinair. En hij citeerde de burgemeester/schrijver Pieter Karei Drossaart, die van het Vlaardings zei dat het bekoor lijk, ongekunsteld en echt wel duidelijk was. Maar daarna kwam voor de aan wezigen de domper. Taalge woonten waarvan Vlaardmgers denken dat ze typisch Vlaar dings zijn, komen allemaal ook in andere streken van het land voor. De meest bekende mer kwaardigheid van het oude Vlaardings is wel, dat eeuwige gerommel mét de 'h'. De Bree liet aan de hand van een briefje uit 1854, van baggeraars aan bur gemeester en wethouders, zien dat men in de haringstad toen al niet wist waar men de 'h' moest zetten. Heel consequent wordt in dat brief de 'h' daar gezet waar hij niet hoort, en weggelaten waar hij wel hoort. Overcorrectie „Het is voor hons hallen erg moeilijk hin deze tijd van het jaar", las de hoogleraar voor. „Hals wij slib getrokken ebben, dan zijn wij huitgehongerd". Ty pisch een geval van overcorrec tie, legde De Bree uit. „Want het oud-Vlaardings kende de *h' niet. Vreemd is dat niet, In Zee land en op de Zuidhollandse ei landen kende men die letter ook niet. „En in 't frans kent men de h-klank ook niet". Kees Klei- wegt zei later, dat een Vlaardin ger hem had verteld dat de eer ste woorden die hij tot zijn vrouw sprak waren: „Kom aan mijn art, mijn hengel". De Bree besprak, aan de hand van het briefje van de bagge raars en de door Pieter Karei Drossaart verzorgde Vlaarding- se vertaling van de gelijkenis van de verloren- zoon, meer woorden die in het Vlaardings van weleer anders werden uit gesproken dan in het standaard- Nederlands, Zo zei men in de oude havenstad 'stien' in plaats van 'staan', 'brocht' in plaats van 'bracht', 'teugen' in plaats van 'tegen' en 'pet' in plaats van 'put'. En werd naast de 'h' ook de 'g' noga] eens vergeten. Zo zei men 'ekommen' in plaats van 'geko men' en 'ezeit' in plaats van 'ge zegd'. Vissersdorpen Maar al die woorden werden in Prof. dr. De Bree: 'In het Frans kent men de h ook niet'. andere streken van met name het westen van het land ook veelvuldig gebruikt. Het Vlaar dings vertoonde in sommige op zichten overeenkomsten met die van andere vissersdorpen als Katwijk en Scheveningen, in andere met het Vlaams en met het Zeeuws en leek soms op de taal die in de kop van Noord- Holland werd gesproken. Ty pisch voor Vlaardmgers noemde De Bree nog dat zij 'zangerig' praten en dat 2ij de neiging heb ben om woorden aan elkaar te plakken. De hoogleraar vertelde niet het oude Vlaardingse raadsel, dat door dat woorden lijmen moge lijk werd en vroeger erg popu lair was bij jongens die achter de meiden aan zaten. Die liepen op zondag, keurig in pak en vest, over de Hoogstraat en ze, den: Het hangt aan mijn buik en het begint met een '1'. Dan haalden zij lachend hun horloge uit hun vestzaken zeiden: „meiosie". Verdwenen Er is van het oude Vlaardings weinig meer over. De meeste dialecten in het westen van het land zijn grotendeels verdwe nen, vertelde prof.dr. De Bree. Door de moderne communica tiemiddelen en het betere onder wijs zijn de meeste eigenaardig heden uit het taalgebruik ver dwenen. In de pauze bleek al, dat de echte Vlaardïngers zich door de con clusie van hoogleraar De Bree niet uit het veld lieten slaan. Zij vertelden elkaar de eigenaardig heden in het taalgebruik van hun vaders en moeders, ooms en tantes. En die eigenaardigheden noemden zij liefkozend 'ons Vlaardings'. Het werden heftige gesprekken, waarin soms ook ty pisch Vlaardingse uitdrukkin gen te horen waren. „Die", zei ie mand, met het hoofd wijzend op een oude man die door de zaal liep, „die is zo Vlaardings als de toren". Schiedam Twee gemaskerde mannen hebben vannacht om half vier een snackbar aan de Gordonstraat overvallen. Eén dader bedreigde de eigenaar met een mes, terwijl de ander zijn eis om de inhoud van de kassa te ge ven met een vuurwapen kracht bijzette. De twee, van wie de ei genaar geen goed signalement kon geven, gingen met ongeveer 800 gulden aan de haal. De snackbareigenaar probeerde hen nog in de kraag te vatten, maar hij raakte de overvallers tijdens een achtervolging kwijt. Afgelopen weekeinde werd in Schiedam ook een snackbar overvallen. Commissaris van politie Jan van Hoff erkent dat met name Schïe- damse snackbars, postagent schappen en bankvestigingen de laatste tijd in toenemende mate het doelwit zijn van overvallers. In vrijwel alle gevallen zijn de daders met één of meer wapens uitgerust. „In het verleden zijn we ook niet onbedeeld gebleven, maar het is de laatste tijd wel heel erg", schetst Van Hoff de wijziging in het gedragspatroon van criminelen. Zeer verontrustend aan die ten dens vindt hij dat het veelal om 'spontane' overvallen gaat. „Aan grote overvallen gaat vaak een gedegen voorbereiding vooraf. De daders calculeren allerlei si tuaties in en spreken min of meer af hoe zij zullen handelen wanneer het anders loopt dan zij hadden voorzien. Dit soort klei ne overvallen worden meestal gepleegd door mensen die al in moeilijkheden verkeren. Hun reacties zijn onvoorspelbaar en dat maakt deze overvallen zo ge vaarlijk", aldus Van Hoff. Hoewel statistische gegevens daarover momenteel nog ont breken, meent Van Hoff dat drugverslaving vaak de drijf veer is voor 'kleine, spontane' overvallen. WÊmmmmÊM. Vlaardingen Sloop het Kolpa-bad en bouw op dezelfde plaats of aan de overzijde van de Westland- seweg een nieuw overdekt zwembad. Zo luidt het advies van een ambtelijke commissie, die zich op verzoek van burgemeester en wethouders heeft be zig gehouden met de toekomst van de Vlaardingse zwembaden. bad) en het terrein waar nu het tenslotte de aanbeveling, het buitenbad van bet Kolpa ligt. Kolpa-bad pas te slopen als het Het groepje ambtenaren doet nieuwe zwembad gereed Is.' Bij de opening in 1955 gold het Kolpa-bad ajs een ultra-moderne voorziening. Nu is het zwembad volgens een ambtelijke commissie ho peloosverouderd. De commissie heeft grofweg be cijferd dat nieuwbouw goedko per is dan renovatie van het uit 1955 daterende Kolpabad. Het Holy-bad aan de Reigerlaan, ge bouwd in 1973, kan volgens de commissie na een paar techni- Schiedam Technisch mede- werker Pim Scheenloop van de Stadsomroep Schiedam heeft zijn oog laten vallen op een pro fessionele studio, die na het ont- mantelen van een illegaal zend- - station werkeloos op een nieuwe bestemming wacht. Scheenloop heeft connecties in de piraterij. Zelf was hij ooit disc-jockey bij de illegale zenders Boemerang 1 en Ural. Als de Stadsomroep erin zou sla gen de studio te kunnen overne men, zal zich niet meer het pro- bleem voordoen waar men in de studio van de Ziekenomroep aan de Korte Haven steeds tegenaan liep. Het leek daar soms wel een bioscoop, die na de eerste voor- - stelling uitging terwijl de bezoe- - kers voor de tweede voorstelling l in drommen voor de kassa ston den. Het moet gereld zijn voor- gekomen, dat als de Ziekenom- - roep klaar was, dan de Stadsom roep al stond te trappelen om het gebruik ervan over te nemen. Wat de Stadsomroep Schiedam (SOMS) erg vervelend vond, was dat er 's avonds zelden ge- bruik van de studio kon worden gemaakt, omdat de Ziekenom- - roep Schiedam (ZOS) dan uit zendingen verzorgde. „Dan moest je op zaterdagochtend nog - gauw je programma in elkaar stampen", aldus Groeneweg. Zeer vervelend vond de SOMS het, dat vrijwel alle subsidie op ging aan huur van de studio. Groeneweg wijst erop, dat in nog geen enkele gemeente het is ge lukt om een zieken- en stadsom roep te integreren. In Schiedam was er een intensiveringscom- missie aan de slag gegaan om de 3 twee omroepen naar elkaar te i doen groeien. Zelfs fusie werd geopperd. In de huidige impasse zegt Groeneweg overigens dat hij „geen anti-ZOS-verhaal wil afsteken. Die jongens hebben al jaren hun waarde voor Schie- dam bewezen. Het is alleen jam- mer, dat we op een andere golf lengte zitten". Vlaardingen De Franse multinational Campanile heeft vergevorderde plannen voor de bouw van een tweer sterrenhotel aan de Burge meester Heusdenslaan. Vol gens de eerste schetsen krijgt het hotel, dat wordt gesi tueerd aan de voet van het Kethelplein, ongeveer 50 ka mers. Campanile wil snel zaken doen met de gemec-nte Vlaardingen. „Ze gaan voortvarend te werk", aldus een woordvoerder van de gemeente. „Lange procedures zijn wat hen betreft niet nodig". Beide partijen gaan ervan uit dat de eerste paal nog dit jaar, direct na de zomervakantie, zal wor den geslagen. Campanile exploiteert al hotels in Frankrijk, België en Enge land. Voor de eerste vestiging in Nederland ging onlangs in het Brabantse Veldhoven de bouw van start. Het Campanile-hotel in Vlaardingen zou de tweede Nederlandse vestiging van de Franse keten worden. Op de te keningen bestaat het hotel uit twee gebouwen-, een receptie met restaurantgedeelte en een langwerpig chalet, waarin de ka mers zijn ondergebracht. De bedoeling is om aan de Bur gemeester Heusdenslaan een Jow budget-accommodatie te re aliseren en logies te bieden voor minder dan honderd gulden per nacht. Campanile zou mikken op beroepschauffeurs en reizen de zakenlieden. De gemeente is bijzonder in haar nopjes met de plannen van de multinational. Ruim een jaar ge leden bestonden er ook ai plan nen voor de bouw van een hotel op dezelfde plaats. De onderhan delingen met de toenmalige kan didaat, Bastion Hotels uit Lei den, sprongen echter af. Ook Bastion wilde een low budget hotel realiseren. Enige tijd gele den tekende de gemeente al een contract met Ibis Hotels voor de bouw van een viersterrenhotei langs de Westlandseweg. Over de bouw van het hotel aan de Burgemeester Heusdenslaan wordt morgenavond een hoor zitting gehouden in de Burger zaal van het Vlaardingse stad huis. Vlaardingen Het dreigende vertrek van mïd- de^tandsvertegenwoordiger Jan Bulva uit een commissie van de Kamer van Koophandel is bij Vlaardingse ondernemers hard aangekomen. Ze vrezen dat met het 'wippen' van Bulva de invloed van de regio op het KvK-beleid nog verder wordt uitgehold of zelfs volledig verdwijnt De zetel van Bulva dreigt op 7 februari tijdens de algemene le denvergadering door Rotterdam te worden 'opge slokt*. Bulva is duidelijkin zijn oordeel: Rotterdamstreeft al jaren naar een machtspositie door te proberen het aantal afgevaardigden uit de regio tot nul te re duceren. Bulva is de laatst overgeblevene van de oorspronkelijke drie regio-vertegenwoordigers op een totaal van 12 zetels, via deze drie zetels waren achttien gemeenten uit de omtrek van Rotterdam in de KvK vertegenwoordigd. De overige plaatsen werden bezet door Rotterdamse afgevaardigden. Volgens Bulva zou voorzitter Harrie Dijkman van de Organisatie van Vlaardingse Ondernemers (O VO) bereid zijn hoog spel te spelen. „Hij wil ac ties, en als dat niet helpt, zelfs keiharde acties", al dus Bulva. De Vlaardingse winkelier, ook gemeen teraadslid voor de VVD, zinspeelt daarbij op acties van soortgelijke omvang als ten tijde van het om streden verkeerscirculatieplan, toen middenstan ders de binnenstad afsloten uit protest tegen de voorgenomen invoering van sectorgrenzen, Dijkman wil op die woorden van Bulva niet in gaan. „We hebben maandag met een'bestuursdele- gatie een gesprek gehad met de voorzitter van de Kamer. Er is afgesproken dat we tot 7 februari geen informatie naar buiten brengen. We hopen dat de zaak die dag alsnog wordt rechtgetrokken", houdt Dijkman zich ten aanzien van die actiebe reidheid op de vlakte. Niet alleen de Vlaardingse middenstand maakt zich bezorgd om de tanende invloed op het beleid van de Kamer van Koophandel. Ook de gemeente probeert de belangen van de Vlaardingse onderne mers veilig te stellen. Vertegenwoordigers van de gemeente namen maandag deel aan het gesprek metdeKamer. Schiedam/Vlaardingen De mededeling van minister Neelie Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat), dat zij maan dag in de Tweede Kamer een eindbesluit wil laten ne men over de aanleg van rijksweg 19 bevreemdt de reconstructiecommissie Midden-Delfland in hoge mate. Die aanpak kwam vanoch tend als een volslagen ver rassing voor de commissie, die de inrichting verzorgt van het stiltegebied tussen Delft, Schipluiden en Schie dam/Vlaardingen. De snel weg is dwars door dat gebied gepland. Bij de commissie was vanochtend de brief van de minister aan het par lement nog niet bekend. Toevallig vanmiddag zou de voltallige commissie weer vergaderen. De kwestie van de rijksweg stond echter niet op de vorige week be kend gemaakte agenda, om dat men in Midden-Delf land nog wacht op gegevens die bij de minister zijn opge vraagd over de verwachte verkeersherrie. Ook moet de reconstructiecommissie nog een uitspraak doen over een cruciaal punt: de hoogte van geluidswallen rond het stuk rijksweg tussen Den Hoorn en Schiedam/Vlaar dingen. De commissie heeft in het verleden nooit wallen hoger dan 3,30 meter gewild, de minister stelt dammen van 4,30 meter voor om het verkeerslawaai binnen de perken te houden. Zie ook pagina 17 sche ingrepen wel gehandhaafd blijven. De commissie Toekomstvisie ge meentelijke zwembaden zegt dat het Kolpa-bad, dat bij de openi ng gold als een van de modernste zwembaden van Nederland, bij lange na niet meer voldoet aan de eisen die aan een hedendaag se voorziening mogen worden gesteld. De accommodatie ver toont ernstige tekortkomingen, zowel voor instructiedoeleinden, voor wedstrijdzwemmen als voor recreatief zwemmen. De faciliteiten voor verenigingen en particulieren laten sterk te wensen over. Er zijn geen vere nigingsruimten, er is geen goed restaurant en zaken als een sau na en een whirlpool ontbreken. Sommige sportverenigingen moeten in zwembaden buiten de stad trainen, omdat ze in het Kolpa-bad niet uit de voeten kunnen. Daling In zijn rapport waarschuwt de commissie de gemeente, dat het bezoekersaantal van het Kolpa- bad de laatste vijfjaar gedaald van 452.000 naar 368.000 in de toekomst nog verder zal teruglo pen als niet aan de verlangens van de gebruikers tegemoet wordt gekomen. Wethouder Jan Madern (spt rt), gisteren voor het eerst gecon fronteerd met het rapport,'toon de zich niet verrast over de in houd. B en W houden volgens hem al jaren rekening met de mogelijkheid dat er een nieuw zwembad moet komen. Om zich te oriënteren hebben Madern en zijn ambtenaren al verschillende ultra-moderne zwembaden in het land bezocht. De prijs voor een bad van 'Vlaar dingse' omvang ligt rond de 9 miljoen gulden. Over een derge lijk bedrag beschikt Vlaardin gen niet; op de meerjarenbegro ting wordt zelfs de hele post 'bouw nieuw zwembad' niet ge noemd. Komt er inderdaad een nieuw bad voor het Kolpa in de plaats, dan is de kans dat een particulier dat gaat exploiteren groot. De commissie noemt in zijn rap port drie locaties voor Kolpa II; ergens in de driehoek Burg meester Heusdenslaan, Vlaar dingse Vaart en Westlandseweg, het Moerman-terrein (aan de overzijde van het huidige Kolpa- Vlaardingen Met de aan houding van twee Zoeter- meerders van 23 en 29 jaar heeft de Vlaardingse politie tientallen inbraken en dief stallen opgelost. De twee reis den het land door en. gaven zich bij vooral hoogbejaarde mensen uit voor medewer kers van het gasbedrijf. Ter wijl de één de bewoner aan de praat hield ging de ander op zoek naar geld, cheques, sie raden en antiek. Zo maakten de mannen sinds september van het vorig jaar voor enkele tonnen aan geld en goederen buit. Na verhoor van de mannen werd onlangs in Den Haag een 31 -jarige heler aangehou den, die bij huiszoeking in be zit bleek van vuurwapens en munitie. De politie verwacht meer helers aan te houden. De pseudo-medewerkers van het gasbednjf zijn in bewa ring gesteld. Eén van de twee Zoetermeer- ders werd al in december van het vorig jaar aangehouden, de tweede kon onlangs wor den opgepakt. De politie zag in december op de Anthony Knottenbeltsingel in Vlaar dingen twee mannen die 'zich verdacht gedroegen. Toen de twee de politie zageh stapten zij in de auto en reden weg. In een wilde rit, waarbij snelhe den Van 180 kilometer per uur werden bereikt, probeerden zij de politie af te schudden. Op de grens van Schiedam en Rotterdam stapte de bijrijder uit de auto en nam de benen. De bestuurder werd even la ter klem gereden en aange houden. Uit zijn verhoor bleek, dat de twee mannen hun buit had den verzameld door het hele land. In de nachtelijke uren schuwden zij ook woningin braken niet. Daarbij hadden de mannen uit Zoeterrneer het vooral voorzien op ge luidsapparatuur, antiek' en sieraden. De bijrijder werd in januari alsnog aangehouden. Beide verdachten hebben een volledige bekentenis afge- legd. Vlaardingen De Socialis- tiese Partij heeft sterk de in druk dat de gemeente het personeel van de reinigings dienst als 'een stuk vuil' be handelt. Tekenen dat de ar beidsomstandigheden bij de reinigingsdienst te wensen overlaten, worden volgens de SP door het college van B en W volkomen genegeerd. Brieven van de medezeggen schapscommissie worden, zo beweert SP-raadslid Arnold van Wezel, door het college niet doorgestuurd aan de ge meenteraad. Hij vraagt zich af of er soms zaken zijn die het daglicht niet kunnen ver dragen. In schriftelijke vragen stelt Van Wezel dat het ziekteverzuim bij de reinigingsdienst erg hoog is (20 brocent). Werknemers zou den tijdens hun ziekte al weer aan het werk worden gezet. .Bo vendien zoudep er te weinig me- dewerkers^ijn voor het ophalen van hej Vlaardingse huisvuü. De beladers sjouwen dagelijks zo'n tien ton. Druppel die voor Van Wezel de emmer deed overlopen is een voorval op 2 januari, toen de nieuwjaarsreceptie bij de dienst gewoon doorgang vond, terwijl enkele dagen eerder een van de 1 medewerkers was overleden. Ongeveer eenderde van het per soneel was van het sterfgeval nog niet op de hoogte en het werd die dag ook niet medege deeld door de bedrijfsleiding. .„Onmenselijk", schrijft de me dezeggenschapscommissie aan B en W en de gemeenteraad. Van Wezel wil dat het college de problemen bij de reinigings-"' dienst bespreekt in de commissie voor personeelszaken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1