Personeel Pelmolen dreigt met acties II 'Minister gaat voorbij aan inspraak en adviezen' Diamanten bruidspaar wil er nog 60 jaar bij Prij zenlawine bij Schiedams carnaval Scholieren klokken prijs Ai Gemeente verliest 'groot regisseur' VLAARDINGS DAGBLAD SCKIEDAMSi COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT SL Verhuizing naar Dinteloord roept conflicten op Winkels doelwit inbrekers Paalman jurylid Van der Waal reorganiseert ROTT EURODAM PH ROTTERDAMS mXm NIEUWSBLAD de Bijenkorf téT) mMm jsgggj V Banendag succesvol Petitie tegen rijksweg 19 naar parlement rit JÜ VRIJDAG 27 JANUARI 1989 PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Viaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Maassluis Minister Smit-Kroes is onzorgvuldig ge- i weest bij de besluitvorming tot nu toe over de aanleg van de Blankenburgtunnel. Dat vinden althans de ge meenten Vlaardingen en Schiedam, het recreatie-- schap Midden-Delfland en een vijftal milieu-organi saties, die gisteren voor de door mr. Wijnholt gepresi deerde Haagse rechtbank in kort geding vroegen om een beter voorbereide besluitvorming. Gemeenten en organisaties menen dat de aanleg van de tunnel onder de Waterweg tussen Vlaardingen en Maassluis desastreuze gevolgen zal hebben voor het recreatiegebied in aanleg in Midden-Delfland. „De minister moet zo snel mogelijk worden duidelijk ge maakt, dat zij volstrekt op de verkeerde weg is", zei mr.J. W. Meijer namens de eisers in het kort geding. Mr. Meijer zette in een lang betoog uiteen, hoe de mi nister bij de wijziging van het structuurschema ver keer en vervoer, waarin de Blankenburgtunnel wqrdt opgenomen, haar eigen regels met voeten heeft getreden en tegen het advies van de Raad voor de Waterstaat is ingegaan. Die raad zei, na het verschij nen van de nota Tweede oeververbinding ten westen van Rotterdam', dat één nieuwe tunnel naast de Be- Kort geding om Blankenbwrgtunnel neluxtunnel voldoende zou zijn. De minister besloot aan de hand van diezelfde nota tot aanleg van de tweede Beneluxtunnel én tot een nadere studie naar de noodzaak van de Blankenburgtunnel. In september vorigjaar kwam de minister na een ver korte inspraakprocedure tot de conclusie, dat de aan leg van de Blankenburgtunnel hoogstnoodzakelijk is. Het ontbreken van een rechtstreekse verbinding met de 'voor de economie zo belangrijke motor Europoort- /Botlekgebied' zou het bedrijfsleven jaarlijks vele tientallen miljoen guldens kosten. 'Omrijsehade', noemt de minister dat. Zij is van mening dat met de aanleg van de Blankenburgtunnel in 1995 moet wor den begonnen. Dat zou ook een financieel voordeel hebben, omdat dan de nieuwe tunnel onder de Noord, de tweede Benelux- en de Blankenburgtunnel in één keer kunnen worden aangelegd. Beraad „Er is in het geheel geen(studie geweest naar de aan leg van de Blankenburgtunnel naast een verbrede Beneluxtunnel", vond mr. Meijer. „De minister heeft gewoon in haar hoofd gezet, aat die tunnel er moet komen". De advocaat had de minister ruim voor het kort geding gevraagd om alsnog een uitgebreide be sluitvormingsprocedure te starten. „Drie weken later kreeg ik te horen", zei mr. Meijer, „dat de minister nog geen antwoord kon geven, omdat de zaak onder werp was van intern beraad. Weer drie weken later kwam er nog steeds geen antwoord, omdat de zaak onderwerp was van interdisciplinair beraad. En op vrijdag 13 januari luidde het antwoord, dat de minis ter geen aanleiding zag om af te wijken van de inge slagen weg". „Met het besluit tot de aanleg van Benelux II is de hele situatie veranderd", zei mr. Meijer in het kort ge ding. „Een besluit om ook de Blankenburgtunnel aan te leggen moet zorgvuldig worden afgewogen. Ex staan grote belangen op het spel". Meijer zei het merkwaardig te vinden, dat de minister in haar nota rekening houdt met een enorme stijging van het auto verkeer, terwijl het beleid van het kabinet er juist op is gericht het gebruik van de auto terug te dringen. Mr.H.A. Groen, die in het kort geding de staat verte genwoordigde, vond dat de eisers wel heel veel vroe gen van de rechtbank. „Zij vragen de president in te grijpen in het gemeen overleg tussen regering en par lement. De minister heeft bij de beide kamers aange kondigd, dat er een verkorte procedure zou worden gevolgd voor de herziening van het streekplan ver keer en vervoer. Geen van beide kamers heeft daar bezwaar tegen gemaakt Het is aan de minister om be paalde delen van de procedure buiten beschouwing te laten". Fantasia Groen betoogde, dat in de eerste studie naar een twee de oeververbinding onder de Waterweg alle mogelij ke varianten al aan bod waren gekomen: zowel ver breding van de Benelux-, als aanleg van de Blanken burg-, de Oranje- of de Europoorttunnel- ,,Er is vol doende kennis verzameld. Alle alternatieven voor de Blankenburgtunnel zijn al gewogen en te licht bevon den. Wat u wilt", hield hij de gemeenten en de milieu organisaties voor, „is een overheid die steeds weer op nieuw begint met procedures. We leven natuurlijk niet in Fantasia". Voor wat betreft de naleving van procedures leven wij, zei mr. Groen, in een 'idyllisch land'. Een stelling diepresident mr. Wijnholt waagde te betwijfelen. Droogjes trok mr. Wijnholt uit de woorden van de staatsadvocaat de conclusie: „De eis moet afgewezen worden, begrijp ik?" „Daar komt het wel op neer", be vestigde mr. Groen. De Haagse rechtbank doet Op 2 februari uitspraak. De Hollandse Pelmolen gaat dicht. Cebeco, de nieuwe eigenaar, wil het bedrijf verhuizen naar Dinteloord. Alleen daar zou de onderneming nog levensvatbaar zijn. Vlaardingen Onder het personeel van de Hollandse Pelmolen is onrust ontstaan door de voorgenomen ver huizing van het bedrijf van Vlaardingen naar Dinte loord. Het personeel gaat niet akkoord met de voorgestelde verhuïsregeling en maakt ook ernstige bezwaren tegen het soeiaal plan zoals dat door hun werkgever op tafel is ge legd. De Hollandse Pelmolen, nu nog eigendom van de n v CSM te Die- men, wordt in juli dit jaar offi cieel overgenomen door Cebeco uit Rotterdam. Cebeco wil het bedrijf aan de Westhavenkade, dat peulvruchten en conserven verhandelt, samenvoegen met een dochteronderneming in Dinteloord, A. van den Akker bv. In Vlaardingen zou de Pel molen niet rendabel te maken zijn. De verhuizing valt samen met een reorganisatie waarbij 11 van de 36 werknemers moeten af vloeien. Vijfentwintig werkne mers mogen meeverhuizen naar Dinteloord. De vakbonden kun nen zich niet verenigen met het sociaal plan voor de achterblij vers en zetten ook vraagtekens bij de verhuisregelïng. 3 os Duijnhoven, bestuurder van de Industriebond FNV: „De direc tie wil die mensen alleen een aanvulling geven op een WW- uitkering, of het salaris van een eventuele nieuwe werkgever aanvullen tot het oude niveau. Wij zeggen: tel die bedragen bij elkaar op en geef dat geld in één keer". Schiedam Met de carnavals optocht van De Rietzeilers is dit jaar iets vreemds aan de hand. Kregen voorheen alleen de deel nemers met de origineelste uit rusting een prijs, morgen is bijna iedereen die in de stoet meeloopt of*-rijdt reeds bij voorbaat zo goed als zeker van een presentje. Dip prijzenlawine is, zegt Jan yan Haren, organisator van de optocht, een gevolg van de 'on voorstelbare vrijgevigheid' van het Schiedamse bedrijfsleven, Zoveel prijzen, dat hebben we nog nooit meegemaakt", aldus 'de beduusde optocht-promotor. Minstens zo opvallend is de leng te van de zottenstoet, Die wordt dit jaar op circa twee kilometer geschat. Er hebben zich een klei- pe 60 deelnemers gemeld, van wie de meeste één, maar sommi ge drie of zelfs meer wagens in zetten. Een verklaring voor dat onverwachte enthousiasme Jieeft Van Haren niet. Wel maakt de Rietzeilers-veteraan duidelijk dat een belangrijke bij drage wordt geleverd door car- navallers uit Limburg, Brabant steeds zijn er, tot grote vreugde van Jan van Haren en De Riet zeilers, Schiedammers die hun afschuw voor het carnaval we ten te overwinnen. .Van Haren schaamt zich daar niet voor: „Het is het verhaal yan een spierinkje uitgooien om een kabeljauw te vangen. Mis schien halen we op deze manier één hoop Schiedammers over de drempel, zodat we over vijf of acht jaar kunnen zeggen: even geen deelnemers van buiten de stad, Schiedammers gaan voor". De optocht trekt morgen voor de 15e keer door de binnenstad. Di rect na afloop barst m de Blauwe Brug het Brandersbal los en ook daar verwachten De Rietzeilers een recordaantal feestneuzen. Ook dit keer zullen er weer veel I 'beginners' bij zijn. Want nog j Vlaardingen Gisterochtend S werd rond kwart voor zeven in gebroken in een winkel aan de Ploris de Vijfdelaan, waar de da ders een partijtje dekbedovert rekken meenamen. Een getuige zag hoe twee daders de spullen in een auto laadden. Het kenteken i v%n de auto werd echter niet op- genomen. i Aan de Floris de Vijfdelaan i sneuvelden deze week ook ver- SCheidene winkelruiten. Enkele I zaken aan de Hoogstraat en de j Kuiperstraat ondergingen een I zelfde lot. Volgens de politie hebben de daders in één geval geprobeerd ook spullen uit de winkel te stelen. In twee andere gevallen jgras niet duidelijk, of het ging om inbraak. Schiedam Museumdirec teur Hans Paalman zit de jury voor, die zaterdaga vond bij het Antilliaans car naval in café Podium de car- navalsganger met de meest originele of gewaagde uit dossing aanwijst. Op zoek naar een prominente voor zitter van zijn jury kwam Podium-eigenaar Peter Pij pers bijna onvermijdelijk bij Paalman terecht. Na diens reis naar de Antillen ter voorbereiding van de ten toonstelling Bida i koló in Schiedams Stedelijk Mu seum ziet Pijpers in Paal man de Antillen-kenner, die hij voor zijn jury nodig had. Vlaardingen Het Vlaar- dingse aannemersbedrijf Van der Waal heefteen gron dige reorganisatie onder gaan. Om de duidelijkheid voor opdrachtgevers, onder aannemers en leveranciers te vergroten is het bedrijf opge splitst in twee werkmaat schappijen en zijn branche vreemde onderdelen afgesto ten. Bij de herstructurering stond voorop dat het bedrijf moest te rugkeren naar zijn kerntaak: bouwen. Die taak wordt voort aan uitgevoerd door bv Bouwbe drijf Van der Waal. De tweede werkmaatschappij, Van der Waal Ontwikkeling bv, houdt zich bezig met de ontwikkeling van bouwprojecten. Installatie techniek WTI bv wordt per 1 april opgeheven. De fabriek voor stalen bekistingen, SF Hol land Building Systems bv, wordt verzelfstandigd. Begin 1988 was al een forse fi nanciële injectie nodig om een halt toe te roepen aan de ontsta ne verliessituatie. Eind decem ber 1987 had Van der Waal 281 werknemers in dienst. Eind deze maand zijn dat er 260. FOTO-MENS-FOTO-MENS-FOTO-MENS Lex de Herder Van vrijdag 27 januari t/m 18 februari 1S89 wordt in de kelder van de Bijenkorf Rotter dam een foto-expositie gehouden van de Rotterdams Nieuwsblad fotograaf Ux de Herder. Het tentoongestelde werk geeft een goede indruk van het eigen wijze oog dat hij altijd heeft gehad voor de ontwikkelingen in Rotterdam en het leven in deze stad. De expositie is te bezichtigen tijdens de normale openingstijden van de Bijenkorf Rotterdam. ROTTERDAM De leerlingen van groep 8 van de T.M. Gilhuis-ba- sisschool uit Maassluis, wonnen gisteren op Bloe menveiling Westland in Honseiersdijk ieder het spel 'Mijn!'. Vorig jaar was deze groep winnaar van de spellenwedstrljd ter gelegenheid van Westland- 19Nu. Verschillende scholen bedachten toen spel len over de veiling. De groep van de school uit Maas sluis verzon toen het meest c.-iginele spel. De leerlingen namen gisteren plaats in de veiling- banken vanwaar ieder rijn of haar eigen spel moest 'klokken'. Er werd een Westland-quiz gespeeld; wis ten ze het antwoord op een vraag, dan moesten ze de klok stilzetten. Uiteindelijk kreeg elke scholier een spel mee naar huis. Alle scholen die vorig jaar hebben deelgenomen aan het project Klas in de Kas krijgen binnenkort een exemplaar van het spel toegestuurd. Dit kan een spannende en plezierige ondersteuning zijn van de lessen over tuinbouw en het veilingsysteem in het bijzonder, meent PR Westland. De voorgestelde verhuïsregeling kan volgens Duijnhoven ook niet door de beugel. De 25 werk nemers krijgen twee jaar de tijd om een huis te zoeken in Dinte loord. Daarna worden hun reis kosten nog maar minimaal ver goed. Twee jaar vindt de bond veel te kort. „Driejaar is wel het minste", aldus de FNV-bestuur- der. Werknemers die niet mee willen naar Dinteloord, zouden in het geheel geen aanspraak kunnen maken op wat voor re geling ook. Duijnhoven: „Met dat soort pietluttige opvattingen maak je natuurlijk nooit een goed sociaal plan". Vandaag zouden de bonden in een laatste gespreksronde probe ren de werkgevers alsnog op an dere gedachten te brengen. Lukt dat niet, dan volgen er acties, waarschuwt Duijnhoven, Veel hoop heeft de bondsbestuurder niet op een goede afloop. „Het el lendige is datje met twee partij en moet praten, CSM en Cebuco. Die verschuilen zich achter el- CSM-directeur G.J. Schaap wil niet op de onderhandelingsre sultaten vooruit lopen en ont houdt zich van commentaar. De directie maakt volgende week donderdag zijn standpunt be kend, na een laatste overlegron de met de ondernemingsraad van het Vlaardingse bedrijf. Wm1 Honseiersdijk De banendag van Bloemenveiling Westland heeft gisteren vijftig nieuwe uit- delers uit Vlaardingen en Schie dam opgeleverd. Van de 108 mensen die afkwamen op de ad vertentie van de veiling, waag den zich er 82 aan een sollicita tiegesprek. „We kunnen spre ken van een succesvolle dag'al dus personeel- en organisatie- functionaris Hans Kortland. „We hadden verwacht dat we veertig nieuwe uitdelers aan konden nemen. Uiteindelijk zijn dat er 53 geworden". De veiling hoopt met twee vol gende banendagen in februari en maart nog 100 uitdelers aan te kunnen trekken. De eerstvol gende banendag op 16 februari is bedoeld voor mensen uit de regio Maassluis/Hoek van Holland. Vlaardingen Arie en Klazina Struijs vierden op maandag in de familiekring hun 60-jarig huwe lijk. Gisteren waren de burge meester en zijn vrouw aan de beurt om hen te bezoeken. Een heel zoet uitziende taart werd om half ,elf overhandigd door burgemeester Fred van Lier. Hij en zijn echtgenote informeerden uitgebreid naar het verleden van het jubilerende bruidspaar. Ze komen allebei uit Vlaardin gen en zijn behoorlijk wat keren verhuisd binnen de gemeente grenzen. Toen ze op de Schïe- damseweg kwamen te wonen, richtte meneer Struijs samen met zijn zoon het loodgieteisbe- drijf Struijs op. Zijn zoon heeft nu de hele zaak overgenomen. „Oh, in die zaak ben ik heel lang geleden wel eens geweest merkte Van Lier tussendoor op. Hij werd er terloops op attent ge maakt dat hel bedrijf volgend jaar 50 jaar bestaat. Ook de militaire diensttijd van de bruidegom kwam nog even aan de orde. In de meidagen van 1940 hielp hij bij de verdediging van de Grebbeberg-linie. Zijn vrouw vertelde het verhaal dat hij het leven van een Nederland se soldaat had gered. Struijs had hem van een lege weg afgehaald toen er een Stuka, een Duits ge vechtsvliegtuig, over kwam. Met: „Even later spatte het grind op van de plaats waar die jongen had gestaan", eindigde Struijs het verhaal. In de oorlog, vertelde het bruids paar, diende hun huis als een soort opslagplaats. Er bevonden zich fietsen, radio's en een on derduiker. „De Duitsers hebben het vaak doorzocht, dus we heb ben alles vaak moeten verstop pen", zegt mevrouw Struijs. Na de oorlog ging Struijs naar de vrijwillige brandweer. „Ik heb behoorlijk wat brandjes meege maakt", zegt hij daarover. Arie Struijs (1905) en Klazina van Dorp (1907) hebben het sa men uitstekend naar hun zin. Als het aan hun ligt mag hun hu welijk nog 60 jaar duren. Vlaardingen Vlaardingen is in ambtenaar Wim van Pelt een voortreffelijk regis seur kwijtgeraakt. Daarover waren alle aanwezigen bij zijn afscheid van de gemeen te het roerend eens. De on zichtbare hand van de hoge ambtenaar leidde niet alleen gemeentelijke recepties, maar ook grote evenementen als het 700-jarig bestaan van Vlaardingen, Koninginne dag en de herdenking van het Geuzenverzet in goede banen. Mede voor die ver diensten ontving Van Pelt uit handen van burgemeester Fred "van Lier een ridderor de. „Ik ben blij dat hij nou eindelijk thuis komt", schijnt zijn vrouw Rita van Pelt in een openhartige bui tegen de burgemeester te hebben gezegd, toen het afschud van haar man naderde. Want Van Pelt is, zo omschreef hij het zelf, een 'bezigheidsdier'. In stichtingen, comité's van aanbe veling, de gereformeerde kerk en de vrijwillige brandweer stak hij een groot deel van zijn vrije tijd. Voor zijn werk moest Van Pelt ook vaak 's avonds de deur uit, om inpsraakbijeenkomsten i voor te zitten. Tijdens de inspraakhausse van de jaren zeventig leerde Van Pelt alle vergaderzaaldes van Vlaardingen kennen. „Dat wa ren vaak agressieve vergaderin gen", herinnerde hij zich. „Vol gegoten met valeriaan, en schijnbaar onbewogen, maar met zweet in mijn poten om eens een uitdrukking uit die tijd te gebruiken leidde ik die ge- prekken", In diezelfde tijd, rond 1973, leerde Van Pelt door zijn betrokkenheid bij de viering van het 700-jarig bestaan van Vlaar dingen, alle café's in de stad ken nen. Per 1 februari gaat de geridder de ambtenaar met vervroegd Eensioen, Hij is nog wel betrok- en bij de herdenking van het geuzenverzet in maart van dit jaar. Schiedam Inwoners van Schiedam-Noord zullen maan dag een petitie tegen rijksweg 19 aanbieden aan het parlement. De Schiedammers hopen daar mee Tweede Kamerleden van VVD en CDA te bewegen tegen de aanleg van de rijksweg door Midden-Delfland te stemmen. Het parlement neemt in februari na jarenlang uitstel een beslis sing over het al dan niet aanleg gen van de A4. De stemmen van VVD en CDA zullen daarbij waarschijnlijk de doorslag ge ven. Schiedam-Noord vreest ernstige overlast van de weg. Cijfers over te verwachten luchtverontreini ging en geluidshinder zijn vol gens een comité van verontruste bewoners door Rijkswaterstaat opzettelijk te laag geschat De pe titie, met daaronder een kleine 2000 handtekeningen, wordt aangeboden aan vertegenwoor digers van de vaste kamercom missies voor verkeer en water staat en milieu. Ook in Vlaardingen-Holy zijn handtekeningen opgehaald te gen rijksweg 19.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1