Copier centraal in Design Centre Plan voor Kolpa II kan in prullenbak Schiedam sluit de rijen tegen RW 19 Stadsomroep verhuist, maar kan niet zenden PvdA praat over de Palestijnse kwestie Flat Nieuwland in de prijzen Geheim plan voor Gouden Driehoek VIAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSE BUIST NIEUWE WATERWEG COURANT Protesten verworpen Inbreker ontkomt na schot Expositie 65 jaar modern glas in Schiedamse galerie Actie tegen gebruik hardhout SURFERS MOETEN WACHTEN Maassluis te klein voor Jamboree 1995 Maassluis: 39 inwoners erbij Cocktailavond DINSDAG 31 JANUARI 1989 PAGINA 11 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4353066, 4350557 - sportredactie: 43452DS Den Haag/Vlaardingen De openstelling,van de Van Linden van den Heuvellsingel in Vlaar dingen voor vrachtverkeer is door de Raad van State bekrach tigd. Tientallen omwonenden hadden tegen de maatregel ge protesteerd, omdat volgens hen de route al druk genoeg was. Verkeerstellingen hebben ech ter uitgewezen dat relatief wei nig vrachtverkeer van de route gebruikmaakt, terwijl ook het aantal ongelukken niet is toege nomen. Voor de Raad van State is dat mede aanleiding om alle protesten af te wijzen. Schiedam Surveillerende agenten hebben vannacht om vier uur vergeefs geprobeerd een inbreker aan te houden. Zij ontdekten bij toeval dat een deur van kaashandel Van Waaijen aan de Hof van Spaland open stond. Toen kort daarop een auto met hoge snelheid op hen afreed, loste een agent een waarschu wingsschot. De inbreker wist echter te ontkomen. De auto werd later leeg teruggevonden op de Schïedamseweg. Het is nog onbekend waar de buit uit be stond. De politie zegt aanwijzin gen te hebben die in de richting van de dader wijzen. Uit een kledingzaak aan de Hoogstraat is een partij lerenkle- ding ter waarde van 6100 gulden gestolen. De jasjes werden uit de kelderruimte ontvreemd. De stichting Kringloopcentrum aan het Dr. Wibautpiein stelt zich weliswaar ten doel gebruik te spullen opnieuw te gebruiken, maar kan zich niet vinden in de manier waarop inbrekers die doelstelling hebben geïnterpre teerd. Uit het pand van de stich ting werden, nadat een ruit was ingeslagen, twee telefoons, een keyboard en drie cassettedecks gestolen. door PAUL VAN DEN BOSCH Schiedam Threes M. Moolhuy- sen-Coenders beschouwt zichzelf geenszins als een kenner van glas werk, hoewel in haar TC Design Centre aan de Nieuwe Haven tien tallen schalen en vazen worden tentoongesteld onder de noemer '65 jaar modern glas'. De collectie werkt bij haar autodïdactisch. „Iedere avond pak ik een boek", zegt ze, „en dan ga ik bladeren. Zo leer ik telkens wat bij over glas". De echte kenners zijn naar haar me ning de verzamelaars, die inmid dels ook de weg naar haar souter rain hebben gevonden. „Verzamelaars weten over dit on derwerp veel meer dan kunsthisto rici. Van dit kleine vakgebied we ten ze alles, met name de prijzen. Het zijn vooral kunstenaars en mensen die het is heel gek - in Delft hebben gestudeerd. Delftse studenten hebben toch iets met vormgeving". Threes Moolhuysen vindt verza melaars van glas verschrikkelijk leuke mensen. „Zij komen uit alle rangen en standen. Zo ken ik een Threes Moolhuijsen in haar Design Centre: „iedere avond pak Ik een boek, zo leer ik tel- kraanwerker, die de hele dag be2ig kens nieuwe dingen over glas". is met smerig en ruw werk. Zo'n man pakt in zijn vrije tijd op tedere wijze een glaasje op". Threes Moolhuijsen vervolgt: „Ver zamelaars kennen elkaar ook, want ze komen elkaar op iedere tentoon stelling tegen. Er bestaat ook een Club van Glas, die bijeenkomt in het museum Boymans-van Beunin- gen. Voordat ik deze expocitie in huis haalde, wist ik dat allemaal niet". Toch kan de galeriehoudster moei lijk worden verweten, dat zij geen voeling heeft met de Rotterdamse museumwereld. Als medewerkster van de educatieve dienst van Boy- mans-van Beuningen is zij bijna da gelijks in het museum te vinden. Magisch De tentoonstelling '65 jaar modern glas' bestaat vooral uit werk van de beroemde glasarchitect A.D. Co- pier, aangevuld met glas van Alvar Aalto en Borek Sipek. Copier trad op 14-jarige leeftijd in dienst van de glasfabriek in Leerdam. Met name door Copier heeft de fabriek een magische klank gekregen in de oren van de liefhebbers. De vooruitstrevende directeur Co chins, die ook een architect alsBer- lage ontwerpen liet maken voor zijn glasblazers, stuurde Copier naar de academie in Rotterdam. Van Cochïus kreeg Copier de op dracht om artistiek verantwoorde ontwerpen te maken, die goedkoop en in enorme hoeveelheden op de markt konden worden gebracht. „Vandaar", weet Threes Moolhuy sen, „dat het glaswerk van Copier zo'n bekende naam heeft. Iedereen heeft het weieens in zijn handen ge had. Copier heeft verschrikkelijk veel ontwerpen op zijn naam staan. Vooral ook omdat hij vond dat iede re bloem een aparte vaas waard was". Die mening staat haaks op de op vattingen van Copiers collega's Aalto en Sipek. Aalto ontwierp een standaardvaas voor iedere bloem, terwijl Sipek de functionaliteit op een zijspoor zette, waardoor zijn bloemenvazen weliswaar origineel waren, maar uiterst ongeschikt voor een bos ruikers. Nog altijd is Copier, 86 nu, actief. Zijn ontwer pen worden heden ten dage door glasblazers in Tjechoslowakije vormgegeven. „En hij blijft er nog steeds bij staan, om te controleren". Naamloos De expositie in het Design Centre is opgebouwd uit twee privé-collec- ties. De eigenaren wilden af van hun door jarenlang zoeken opge bouwde verzameling. Hun namen wil mevrouw Moolhuysen niet noe men. „Ik heb hen beloofd dat ik hun glazen zou exposeren zonder hun identiteit bekend te maken". Voor een groot deel van de verza meling heeft zich inmiddels een ko per aangediend. De eigenares van de enige in industriële vormgeving gespecialiseerde galerie in Neder land verwacht, dat uiteindelijk elk glasstuk een nieuwe eigenaar zal vinden. De telefoon rinkelt. Aan de lijn is de dochter van A.D. Copier. Volgens Moolhuysen een rasverzamelaar- ster, die de tentoonstelling waar schijnlijk nog zal bezoeken. De grootmeester zelf is nog niet gesig naleerd, maar er bestaat een kans dat de befaamde grijsaard ook naar Schiedam zal afreizen om zijn werk in de vitrines van het Design Cen tre te bekijken. De tentoonstelling '65 Jaar modern glas' In het Deaigr» Centre, Nieuwe Haren 127 te Schiedam Es te zlnn tot 12 februari. De gale rie is geopend op zaterdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Andere dagen op *f- a praalt. "Vlaardingen Het plan voor een nieuw zwembad in Vlaardingen met whirlpools, jetstreams, krui- denbaden, sauna's en solaria maédtt politiek geen kans. Vlaardingen John Ranshuij- sen zal het vanavond niet ge makkelijk krijgen, als hij op de afdelingsvergadering van de PvdA zijn standpunt over een Palestijnse staat over het voet licht probeert te brengen. „Er is in mijn partij een grote groep*', weet de fractievoorzitter, „die met diepe overtuiging achter de staat Israël staat Die heeft de grootst mogelijke moeite om te erkennen dat er met die staat iets mis is". Ranshuijsen was de leider van de Vlaardingse delegatie, die in november de Palestijnse kam pen op de westelijke oever van de Jordaan bezocht. Voordat hij naar de bezette gebieden trok, was Ranshuijsen al voorstander van een eigen staat voor de Pa- lestijnen. Na de reis groeide die overtuiging alleen nog maar. Op eerdere" PvdA-vergaderingen werden vragen gesteld over de duidelijke stellingname van Ranshuijsen. „Ik weet dat de Palestijnse kwes tie gevoelig ligt in mijn partij, maar ik ben niet van plan om te zwijgen", zegt de PvdA'er. „Als je in de vluchtelingenkampen bent, voel je aan je lijf dat er iets fout zit. Ik vertel vanavond over wat ik met mijn eigen ogen heb gezien. Dat dit sommige mensen pijn doet, begrijp ik". Voor de vergadering, die van avond wordt gehouden in het bovenzaaltje van café De Lijn draaier, is ook Ad Melkert uitge nodigd, de buitenlandspecialist van ae PvdA in. de Tweede Ka mer. De vergadering begint om acht uur. Naar verwachting ko men Ranshuijsen en Melkert rond negen uur aan het woord. Schiedam De Schiedamse wethouder Chris Zijdeveld wil proberen de beslissende discus sie, die binnenkort plaatsvindt in de Tweede Kamer over de aanleg van rijksweg 19, te beïn vloeden meteen 'verrassend ele ment'. Zijdeveld zei gisteren tijdens de vergadering van de gemeente raad dat het nog niet te laat is om minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) op 'indringende ma nier' duidelijk te maken dat een rijksweg tussen Schiedam- Vlaardingen en Den Haag grote schade zal toebrengen aan het milieu. „Deze minister heeft wel vaker op het laatste moment haar Schiedam Om het kappen van de tropische regenwouden een halt toe te roepen, overweegt de gemeente Schiedam verder gaande maatregelen af te kondi gen tegen het gebruik van hard hout Wethouder Chris Zijde veld heeft al een veto uitgespro ken over hardhout in de nieuw bouw, maar Bart de Leede (PPR/PSP) vindt dat onvol doende. Het raadslid wil dat de gemeente via voorlichting de be volking wijst op de nadelige ge volgen die gebruik van deze houtsoort heeft op het milieu. koers verlegd, als zij inzag dat zij op het punt stond een heilloos besluit te nemen", hield Zijde veld de pessimisten in de raad voor. De PvdA-wethouder wekte met zijn geheimzinnige mededeling grote verbazing. Vooral Bart de Leede (PSP/PPR), die weinig hoop leek te hebben op een om mezwaai van Smit-Kroes, was nieuwsgierig naar de wijze waarop Zijdeveld het parlement wil benaderen. Hij kreeg echter niet meer los dan Ziidevelds ver klaring, dat de wethouder „niet met een mestkar of een span doek naar het Binnenhof zal gaan". Voor De Leedes idee om te pro beren de aanleg van de ver keersader langs juridische weg te verhinderen, voelde Zijdeveld niets. Dat middel is volgens hem vrijwel kansloos. Het CDA zorgde ook voor een verrassing. Fractievoorzitter Siem Rosman deelde een brief rond van de Schiedamse afde ling aan het CDA in de Tweede Kamer. Daarin wordt gevraagd de milieunormen zwaar te laten meewegen bij de beslissing, of de weg er wel of niet moet komen. Vanmiddag ondernamen ook in woners van Schiedam-Noord een laatste poging rijksweg 19 te gen te houden. Zij boden de vaste kamercommissies voor verkeer en milieu op het Binnenhof een petitie aan, waarin gevraagd .wordt af te zien van de aanleg, omdat volgens hen de weg een bron wordt van lawaai en lucht verontreiniging. Het rapport van de commissie Toekomstvisie Gemeentelijke Zwembaden, waarin zo'n mo dern zwembad wordt bepleit, „kan in de prullenbak", zegt PvdA-fractieleider John Rans huijsen gedecideerd. Ook CDA en SP hebben geen behoefte aan vervanging van het in 1955 geopende zwembad. Zij zijn voorstander van handha ving van hetKolpabad. Bijna een jaar werk .heeft de commissie Toekomstvisie gesto ken in het- rapport over een nieuw zwembad. Zonde van de tijd, vindt Ranshuijsen. „Ik heb het rapport met belangstelling gelezen en daarna opzij gelegd". In januari vorig jaar werd de commissie samengesteld. Naast ambtenaren van stadhuis en ge meentewerken hadden de be drijfsleiders van Kolpabad en Holybad, een lid van de Vlaar dingse raad voor sport en recrea tie en een deskundige van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten daarin zitting. Vori ge week overhandigden zij hun rapport met aanbevelingen aan de wethouder voor sportzaken, Jan Mad er n. „Het Kolpabad is zo slecht nog niet, al zit er dan geen knuffel muur in", vindt Ranshuijsen. „Het heeft een prachtig 50-me- terbad. Vlaardingen zit met veel problemen, maar de bouw van een nieuw zwembad hoort daar niet bij. Wij geven als PvdA geen prioriteit aan een nieuw zwem bad". Ranshuijsen vindt het vreemd dat er nu wordt gepleit voor een nieuw zwembad, ter wijl er de laatste jaren juist zo veel geld in het Kolpabad is ge ïnvesteerd. „De wethouder vindt zo'n nieuw zwembad interessant Wij niet", zegt de PvdA'er. Ook Leo de Snaijer, fractievoor zitter van het CDA, zegt op voor hand weinig behoefte te hebben aan een nieuw zwembad in Vlaardingen. „Wij moeten er nog in de fractie over praten, maar mijn eerste reactie is: handhaven. Het Kolpabad ligt mooi in het centrum en dat is ze ker voor moeders, die met hun kinderen i i zwemmen, heel belangrijk Met Ranshuijsen vindt De Snaijer wel, dat de lig- weide van het Kolpabad wat groot is. Daar zou best een stukje af kunnen ten behoeve van wo ningbouw. SP'er Remi Poppe voelt al even min iets voor sloop van het Kol pabad. .Hooguit zou er iets ge daan kunnen worden om de mensen, die alleen baantjes wil len trekken, te scheiden van de recreatieve zwemmers. En je kunt denken aan het deels over dekken van het buitenbad. a Bij het mooie'zomerweer' van de afgelopen dagen staan veel surfers te trappelen om hun plank te water te laten in de speelplassen in de Zuidbuurt. Maarzij moeten nog een kleine twee jaar geduld hebben. Eerder dan in de échte zomer van 1991 kunnen ze niet terecht in het nieuwe recreatiegebied tussen Vlaardingen en^Maas- sluis. Pas tegen die tijd r*jn de opritten naar het viaductiover rijksweg 20 klaar. De betonnen constructie zelf is bijna voltooid. De plassen zijn al gegraven, maar het recrea tieschap Midden-Delfland, dat het gebied gaat beheren, wil voorkomen dat er vóór die tijd wordt gezwommen engesurfd. Dat mag pas als alle voorzienin gen zijn aangebracht: verkeers borden, wandelpaden, prullen bakken en oeverbeschoeiing. Tot die tijd komt er waarschijn lijk een hek om het terrein te staan. Schiedam"Een blok van 32 opgeknapte flatwoningen aan de Dr. De Visserlaan is genomineerd voor de Nationale Renovatie- prijs. Voor de prijs, die elke twee jaar wordt uitgereikt, werden dit keer 37 projecten ingezonden. Uiteindelijk bleven vijf kanshebbers over. De flats in Schiedam- Nieuwland moeten het opnemen tegen renovatieprojecten in Amsterdam, Hilversum en Rotterdam. De winnaar zou vandaag in de loop van de dag bekend worden gemaakt op de Internatio nale Bouwbeurs in Utrecht De 32 flats in Nieuwland maken deel uit van 448 identieke woningen. Het voor de prijs genomi neerde blok werd vorig jaar bij wijze van proef 'energetisch' ge renoveerd. De huizen werden met dik isolatiemateriaal inge pakt, voorzien van een nieuw verwarmingssysteem en dubbele beglazing en een uitgekiende ventilatie. Verder werden de keukens en de balkons uitgebouwd en bracht Gemeentelijk Woningbeheer glazen vouwwanden aan bij wijze van serre, om het gebruik van zonnewarmte te vergroten. Aan vankelijk zag het ernaar uit, dat er op het experiment geen ver volg zou komen. De overheid wilde alleen bijdragen in de reno- vatiekosten van het proefblok. Inmiddels is er geld toegezegd door de Europese Gemeenschap. De EG is bereid één miljoen gulden op tafel te leggen voor voort zetting van de renovatie in de wijk. Woningbeheer is in zijn nop jes: nooit eerder is een 'Europese' subsidie in deze sector terecht gekomen. Schiedam De Stadsomroep De SOMS" is van plan als zelf- Schiedam heeft de pogingen ge- standige omroep verder te gaan, staakt om de breuk met de Zie- zonder nog gebruik te maken kenomroep Schiedam te lijmen, van de studio van de ZOS aan de Maassluis De gemeente Maas sluis gaat niet in op het aanbod van Scouting Nederland om eens te praten over de huisves ting van de Jamboree in 1995. In dat jaar wil Scouting Nederland de wereldmanifestatïe van de scouts in Nederland organiseren. Dat Maassluis als standplaats voor het evenement gaat gelden, wordt in de Eerste Stad aan de Waterweg echter uitgesloten ge acht. Scouting Nederland valt in 1995 de eer te beurt de Wereld Jamboree te organiseren. Met een brief aan verschillende ge meenten tracht de beweging mo menteel te Inventariseren, wel ke steden eventueel in aanmer king voor de organisatie willen komen. Het aanbod van Scouting Neder land lijkt vanuit toeristisch oog punt zeer aantrekkelijk, maar het evenement wordt door de gemeente te grootschalig geacht. Naar verwachting komen meer dan 35.000 padvinders uit de ge hele wereld op het evenement af. „Wij zien geen plaats om al die mensen te huisvesten", zegt een gemeentewoordvoerder. In de beste padvinderstraditie brengen de scouts de Jamboree kamperend door. Volgens Scou ting Nederland is voor het huis vesten van de scouts een terrein van ongeveer 400 hectare nodig. „Zoveel ruimte hebben we niet voor handen", zegt de woord voerder. „Maassluis is volge bouwd. De gemeente telt in zijn totaliteit bovendien niet meer dan 900 hectare". Korte Haven. De twee omroepen, oorspronke lijk tot samenwerking gedwon gen door de subsidiërende ge meente Schiedam, raakten en kele weken geleden met elkaar in conflict. Aan de ruzie, die er toe leidde dat de Stadsomroep uit de studio van de Ziekenomroep werd gezet, zouden persoonlijke tegenstellingen ten grondslag liggen. De ZOS zou enkele SOMS-medewerkers niet kun nen uitstaan. Door het conflict heeft de Stadsomroep de weke lijkse uitzendingen op zaterdag en zondag voor onbepaalde tija moeten staken. Omdat bemiddelingspogingen van wethouder Aad Wiegman niets uithaalden, heeft de ge meente de Stadsomroep nu aan een leegstaande winkel in de Passage geholpen. Daar wil de verzelfstandigde SOMS een nieuwe studio inrichten. Pro bleem is echter dat de radioma kers lang niet over alle vereiste apparatuur beschikken. Recor ders, platenspelers en lp's zijn er voldoende, maar het belangrijk ste studlomeubilair, zoals een mengpaneel, ontbreekt Alleen een dergelijk paneel kost volgens hoofdredacteur Wim Groeneweg al een kleine 30.000 guldén. Hij is daarom op zoek ge gaan naar particuliere sponsors. „Dat was sowieso altijd de bedoe ling, dat we onszelf konden be druipen uit sponsorgelden". Geldschieters hebben zich ech ter nog niet gemeld. Desondanks wil Groeneweg liever geen ge bruikmaken van het aanbod van piratenzenders, die apparatuur beschikbaar hebben gesteld. Maassluis Dat Maassluis na de omstuimige groei in de jaren zes tig en zeventig in een beheerssi- tuatie is terechtgekomen, zoals politici regelmatig beweren, wordt bevestigd door de bevol kingsstatistiek over 1988. Telde Maassluis op 1 januari vo rig jaar 33.116 inwoners, een jaar later was dat aantal nauwelijks veranderd. Op 1 januari dit jaar turfden ambtenaren van de bur? gerlijke stand precies 33.155 in woners in de Eerste Stad aan de Waterweg. Het grootste deel van degeringe stijging werd ge boekt aan het eind van het vori ge jaar. Alleen in december groeide de bevolking al met 22 inwoners, waardoor de totale be volkingsaanwas vorig jaar op 39 uitkwam. Schiedam De voor Schie dam unieke cocktailavond, die onlangs plaatsvond in café Juyn, krijgt morgen avond een vervolg. Daags exna gaat de film 'Cocktail' in première, maar dat is de aan leiding niet. Het blijkt eenvoudig dat een. cocktailavond het consump tiepatroon van een cafépu- bliek danig kan beïnvloeden, omdat men eens aan wat an ders ruikt dan aan gewoon bier. De klanten kleden er zich zelfs op: ze steken zich in het net voor een beschaafd avondje nippen op de hoek van Hoofdstraat en Nieuwe Haven. Vooral naar de Juyn-special' is de laatste tijd veel vraag: kokos, jus, ananassap en een scheutje Braziliaanse likeur.' Vlaardingen Achter gesloten' deuren heeft gistermiddag de* commissie voor financiën en be drijven gepraat over een groots plan voor woning- en kantoor bouw op de grond aan weerszij den van de Burgemeester Heus- denslaan. Dat gebeurde aan de hand van een geheime notitie Plangebied Hoogstad, die al sinds 2 juni vo rig jaar bij burgemeester en wet houders in de la lag. De aankoop van het Moerman-terrein maakt de weg vrij voor de ambitieuze plannen voor wat wel de Gou den Driehoek wordt genoemd. Tussen de Heusdenslaan en de Vlaardingse Vaart heeft de ge meente alleen woningbouw ge pland, Aan de andere kant van de Heusdenslaan zouden, behal ve het Ibis-hotel, rond de hoeve van de erven Moerman wonin gen en kantoren moeten verrij zen. Het voormalig recreatiege- bouvvtje van Windmill, waarin tijdelijk de politie is gehuisvest, wordt gesloopt en de tientallen volkstuinders in het gebied zul len hun tuintje moeten opgeven. Een nieuw zwembad is in de plannen niet opgenomen. SP'er Remi Poppe vindt het een 'waanzinnig'plan en zegt dat zijn SP zich er heftig tegen zal ver zetten. „Het is het laatste stukje platteland vlakbij de binnenstad: Met volkstuintjes, met een park je rond een vijvertje en dat moet dan worden aangegrepen voor een wanhopige poging om nog een paar yuppen naar de stad te halen. Onzin". Andere politieke partijen hebben echter al laten weten, dat zij de ontwik keling van de Gouden Driehoek van het grootste belang vinden voor de toekomst van Vlaardin gen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1