Zijdeveld wil sneltram van Delft naar Pernis Maad ruziet over vrede SDHESU Hagendoorn zou niet weglopen 'Transportcentrum bij Maasland is enige mogelijkheid' •tapijten^ Gemeente gaat vaker makelen Mogelijk museum in hoeve Moerman VLAAlilNGS DASB1A0 SCHIEDAMS* COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT SP is niet altijd tegen Twaalf jongens aangehouden Automobilist opgepakt Vlaardiigen stapt uij; Woningraad i Beroep op flexibiliteit Smit-Kroes GRATIS 40% KORTING ALLE TAPIJTEN 1e KEUS Burgemeester: 'Er zijn ergere bedreigingen' DONDERDAG 2 FEBRUARI 1989 PAGINA 17 Regionale redactie; Brede Havenstraat 6,3131 BG Vlaardingen. Postbus 4008,3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,43520S6,4350557 - sportredactie; 4345209. Telefax: 010-4349754. 'Nieuwland zeker tweede geworden' Schiedam Gemeentelijk Wonïngbeheer kan er niet rouwig am zijn dat het blok van 32 flats aan de Dr. De Visserlaan in Schiedam- Nieuwland naast de Natio nale Renovatieprijs heeft gegrepen. De kandidatuur van het blok waarvan Wo- nïnghebeer eigmaar is, heeft landelijk al zoveel aandacht getrokken, dat di recteur Ton Verdoes daar zeer verheugd over is. Het renovatieproject in Nieuw]and was één van de vijf kandidaten voor de tweejaarlijkse pnjs. De jury besliste in het voordeel van een Amsterdams project, omdat de Schiedamse aan pak niet op alle punten als voorbeeld kon worden ge zien. Verdoes reageert geenszins uit het veld geslagen: „Jam mer dat er in deze categorie teen tweede prijs was, an- ers was die zeker voor ons geweest". Vlaardingen Te SP heeft gis teravond in de gemeenteraad een reeks voorstellen aangegre pen, om aan te tOEen dat de partij toch echt niet overal tegen is. PvdA-wethoudei Bas Goudri- aan liet geen gelegenheid voorbij gaan, om Remi Rippe en de zij nen aan te wrijven dat zij maar een stelletje sch-eeuwers zijn, die prietpraat verkopen en over al tegen zijn. Dat schoot bij SB-raadslïd Joke Fïal in het verkeerde keelgat. Nadat Goudriaaa haar partij twee keer de mantel had uitge veegd liet zij bij elk voorstel we ten: „Meneer de voorzitter, wij zijn voor". Maasland De'politie heeft m Maasland twaalf jongeren aan gehouden wegejis bet plegen van vernielingen Eén groepje van vier, afkomstig uit Maassluis ei Vlaardingen, werd aangehoucfen wegens het vernielen van e(n vlag aan de tuinbouwschool h Maasland. Een tweede groej, bestaande uit acht jongens uil Vlaardingen, "Jein en Seiiedam, wordt verdacht van let plegen van vernielingen aan fietsen op het plein van de huishoudschool. een alcoholcontrole in Vlaardin gen probeerde teiantrekken, be landde gisteravoid in een poli tiecel nadat hij n-De Lier was opgepakt De Vaardmger had het gaspedaal dia ingedrukt om de politief uik op te Holysïngel te omzeilen. Behalv; dat hij alcohol had genuttigd, bliek de bestuur der geen rijbewij te hebben. De auto was waarschjnlijk gestolen. Bij de controle, ingevoerd tus sen tien en één uir, kregen twee andere bestuurdes een proces verbaal wegens let rijden onder invloed. I Vlaardingen Je gemeente Vlaardingen stat uit de Na tionale Woningaad (NWR) en neemt zittii? in het veel goedkopere ïhtform Ge meentelijke Yoningbedrij- ven. De belangn van huur ders van gementelijke wo ningen kunnerfloor dat plat form even goef worden ver dedigd als ddr de NWR, meent de meederheid van de gemeenterad. De NWR vraagfvan haar leden een contributieyan meer dan 150.000 gulden, iet op initiatief van de verenigig van Neder- slechts 6.500 gulen. Dat was, zei VVD'er Jaap Brnouw, niet het belangrijkste agument om uit de NWR te stapen, „maar die besparing is wemooi meegeno men". i Veel raadsledeihadden nauwe lijks verholen Htiek op de ma nier waarop diNWR met geld omspringt „As het over de NWR ging helik altijd gezegd: ga maar ergen anders naar de sauna", zei WD'er George Neijssel. En PdA'er drs. Bert Kandel sprak: pe NWR weet er goed raad me". Die kritiek stuitte wethouer Bas Goudri- aan tegen de forst. „De NWR heeft onze belagen goed behar tigd. Ik heb dar nooit in de sau na gezeten, noit gezwommen en ook nooit gdineerd". De op merking van ff'er Remi Poppe, die er bezwaaregen maakte dat de gemeente „an de ene borrel- dub in de anere stapte", vond Goudriaan mar prietpraat. Schiedam/Vlaardingen De Schiedamse wethouder Chris .Zijdeveld heeft zijn open brief over rijksweg 19 aan minister Smit-Kroes meteen aangegre pen om te pleiten voor een snel- tramvérbinding met de zuidelij ke oever van de Nieuwe Water weg. Op een schets, die bij de brief ge voegd is, staat een tracé aangege ven dat na Midden-Delfland (over het zandlichaam van rijks weg 19) doorloopt over Vïaar- dings grondgebied richting Per- Het tracé is ongeveer geprojec teerd ten westen van het Kethel- plein en vervolgens via park 't Nieuwelant, het Shell-sportpark Vijfeluizen en de Koningin Wil- helminahaven. Bovendien geeft Zijdeveld subtiel aan dat ook een aftakking van de Schiedamse tramlijn via Vlaardingen-Holy wenselijk is. Het is ongebruike lijk, dat een wethouder zich met de verkeersperikelen van de buurgemeente bezighoudt, maar er is wel meer ongebruikelijk, brengt Zijdeveld naar voren. Aan Smit-Kroes schrijft hij zich er volledig van bewust te zijn „dat het versturen van een der gelijke brief tussen personen met onze functies zeer ongebrui kelijk is". Maandag beloofde wethouder Chris Zijdeveld de gemeente raad van Schiedam een verras sing. Hij had nog wat in petto voor minister Smit-Kroes, zei hij, maar hij wilde op dat mo ment met zeggen welke wapens hij nog had in de strijd tegen rijksweg 19. Twee dagen later stuurde de gemeente Schiedam een open brief het land in. Bij alle 150 kamerleden, bij minis ters Sm it-Kroes en Nijpels en bij milieu-organisaties ligt de open brief van Zijdeveld nu op tafel. De wethouder doet een bet nep op de „bestuurlijke flexibiliteit van Smit-Kroes. Die flexibiliteit siert haar, schrijft hij. De wet houder vraagt de minister om nogmaals de mogelijkheid van een sneltram tussen Delft en Schiedam te bestuderen en nog geen beslissing te nemen over het doortrekken van rijksweg 19, ofwel de A4. Een railverbin ding zou behalve honderden miljoenen guldens goedkoper ook veel beter voor het milieu 'zijn, benadrukt Zijdeveld. Hij meent dat „wij bij de beslui pen die genomen dreigen te wor den met willen leren van erva ringen die elders al zijn opge daan". In dit verband wijst hij op de situatie in West-Duitsland, waar bij Keulen en Dtlsseldorf een snelle radverbinding is aan gelegd om het wegverkeer te ontlasten, nadat ook daar eerst was geprobeerd het fileprobleem op te lossen door het aanleggen van nieuwe wegen. „De diepe tragiek van de situatie waarin wij ons bevinden is gele gen in het feit dat wij, zoals he laas elders al is gebleken, met el kaar letterlijk en figuurlijk doodlopende wegen dreigen in te slaan. Dat wij door deze fout geachte investeringen naast de economische schade op lange re termijn enorme milieu- en natuurschade aanrichten is nog tragischer", aldus Zijdeveld. De wethouder besluit zijn brief met te zeggen toch hoopvol ge stemd te zijn. „Ik ken u als een minister die in hoge mate in staat is gestelde doelen te bereiken. U bent daarnaast bereid uw koers bii te stellen of zelfs radicaal om te gooien als u ziet dat zulks no dig is. Ik doe een dringend beroep op de eerder genoemde bestuurlijke flexibiliteit die u zo siert Met een bijstelling van uw koers zou u ons land een grotere toekomstwaarde kunnen ge ven", aldus Zijdeveld. Schiedam Het experiment op de Rotterdamsedijk is de gemeente Schiedam goed be vallen. De gemeente heeft zich er als een makelaar op gesteld. Zes woningen wer den gekocht en door de ge meente opgeknapt Binnen kort zullen ze worden ver kocht. Overigens hebben de potentiële kopers wel inspraak gehad bij de verbetering. In het meerjaren plan stadsvernieuwing, gisteren geopenbaard, geeft wethouder Hans van Kleef aan dat onder zocht zal worden of de gemeente vaker huizen kan kopen, op knappen en verkopen. Dat zou kunnen in samenwerking met de Woningbouwvereniging Schiedam, plaatselijke aanne mers en particuliere financiers. In het meerjarenplan staat, dat er meer ambtenaren worden in gezet om de particuliere woning verbetering te stimuleren Voor de komende drie jaar is extra ca paciteit vrijgemaakt om in de zo genaamde stimuleringsgebieden eigenaar-bewoners met flin ke subsidie te motiveren hun huis op te knappen. De laatste tijd kwamen er bij de gemeente minder subsidieaanvragen bin nen uit de omgeving van Dwars straat en Villastraat, staat in het meerjarenplan. Alsof er nooit problemen zijn ge weest met het laatste slooppand op het Boerhaaveplein, staat in het plan 1969-1993 dat herhuis vesting tot dusver geen pro bleem is geweest in de stadsver nieuwing. Wel wordt onder kend, dat de verwerving soms moeilijk verloopt (Van der Eist- straat, Boerhaaveplein, Laurens Costerstraat). Daarom is voort- g aan een betere afweging noodza- f5 kelijk, of er massaal gesloopt gaat worden of dat een minder omvangrijke aanpak wenselijk is. In het laatste geval kunnen enkele huizen blijven staan. Van Kleef spreekt van kleinschalige handhaving. In het meerjarenplan» staat, dat bijna'alle mih'euhtnderlijke be drijven in de oude wijken van Schiedam zijn gesaneerd. Met de overige zijn de onderhandelin gen in een afrondend stadium. De financiële steun voor winke liers, die vanwege de stadsver nieuwing moeten verhuizen, loopt in Schiedam-West onder hand af. Voor Nieuwland is een dergelijke regeling (GRES, ge wenste economische structuur) in de maak. Het meerjarenplan ligt tot 20 fe bruari ter inzage en verschillen de commissies buigen zich er nog over, voordat het op 6 maart door de gemeenteraad wordt vastgesteld. Stadsvernieuwing in Schiedam-Oost: rondom vindt de nieuwbouw plaats, maar aan deSimon Stevinstraat staat nog een ruïne overeind. De sloop van dit pand was al begonnen, maar moest worden stilgelegd. Vlaardingen Dreigende taal van CDA-fractieleïder Leo de Snaijer beheerste gis teravond het debat in de Vlaardingse gemeenteraad over deelname aan het Plat form Gemeentelijk Vredes beleid. De Snaijer was net als zijn VVD-collega George Neijssel hevig ontstemd over het door de PvdA ge steunde voorstel om in dat platform zitting te nemen. Dat is in strijd met het beleid sprogramma, vonden CDA en VVD. „Niet in het belang van de sfeer binnen de coali tie", oordeelde De Snaijer. Even leek het, of De Snaijer het conflict op de spits zou drijven. Hij had het over het „opnieuw openbreken van het beleidspro gramma", en zei dat het CDA daar „goede nota van zou ne men". Maar VVD'er George Neijssel haalde de dreiging uit de lucht door te zeggen dat hij er echt niet op uit was de coalitie te laten ontploffen. „Want de VVD is voor vrede", aldus Neijssel. De PvdA slaagde er wel in op nieuw irritatie te wekken bij de coalitiegenoten CDA en VVD. „De PvdA laat geen gelegenheid voorbijgaan om de sfeer in de coalitie te bederven", zei Neijs sel. „Maar ik begrijp die linkse partijen wel: in Den Haag heb ben ze al sinds jaar en dag niks te vertellen, dus proberen ze hier hun zin te krijgen". Het voorstel, dat ook in het colle ge van burgemeester en wethou ders voor verdeeldheid zorgde, kreeg behalve van de PvdA ook steun van SP en D66. Het Plat form Gemeentelijk Vredebeleid stelt 2ich ten doel het vredeson- derwïjs te bevorderen, contacten te leggen tussen Oost en West, voorlichting te geven over de wapenwedloop en druk uitte oe fenen op de rijksoverheid, „Een uitstekende zaak", aldus PvdA- 'er John Ranshuïjsen. Hij maak te niet veel woorden vuil aan de boosheid van de coalitiegenoten. Ranshuijsen: „Het staat met in het beleidsprogramma, zeggen CDA en WD. En? Er staat wel meer niet in het beleidsprogram ma". Vlaardingen De gemeente Vlaardingen heeft het erf met opstallen en het landgoed daar omheen van wijlen dok ter Comelis Moerman voor 2,7 miljoen gulden aange kocht, De gemeenteraad ging fister avond unaniem ak- oord met dat voorstel van burgemeester en wethouders. De zeventiende-eeuwse boe renhoeve en het erf blijven in ieder geval de komende 25 jaar onaangetast, zo heeft de in augustus overleden dokter, bedongen. De gemeente mag volgens de overeenkomst met de erfge- namen van Moerman de hoe ve en. de bijgebouwen wel verhuren. „Wij zullen er geen grote kaasstolp overheen zet ten en daar het etiketje 'heilig* op plakken", zei burgemees ter Fred van Lier „De opstallen kunnen ver huurd worden aan mensen die er willen wonen, er zou den instellingen voor sociaal- cultureel werk gehuisvest kunnen worden en een muse ale functie lijkt ook tot de mo gelijkheden te behoren", al dus de burgemeester. Een museum ter nagedachte nis aan de legendarische dok ter zou de erven, welkom zijn. Zij willen dat de boerderij een monument wordt, „ter blij vende herinnering aan het onderzoek met postduiven, dat geleid heeft tot de mogelij ke methode van kankerbe strijding die alom bekend is geworden als de Moerman therapie". Over de rest van de grond die de gemeente van de erven Moerman koopt, ongeveer 11 hectaren, zijn geen afspraken gemaakt. „Daar zal wel een projectontwikkelaar op wor den losgelaten", veronder stelde Remi Poppe van de So- cialistiese Partij Hij meende dat de gemeente de plannen al in de kast had liggen. Bur gemeester Van Lier ontkende dat ten stelligste. Van Lier kreeg van veel raadsleden lof toegezwaaid, omdat hij erin geslaagd was de danig verstoorde verhou dingen tussen Moerman en de Er bestaan plannen om de boerenhoeve van wijlen dokter Cornelis Moerman in te richten om de nagedachtenis aan zijn onderzoek naar de geneeswij zen van kanker levend te hou den. gemeente te herstellen Sinds in het begin van de jaren ze ventig de Burgemeester Heusdenslaan dwars over zijn landgoed werd aangelegd, moest Moerman niets meer van de gemeente weten Die weg maakte zijn experiment met postduiven verder onmo gelijk „Moerman was verbit terd, maar was op het laatst van zijn leven tot een zekere rust gekomen",'zei Van Lier daarover De burgemeester voerde zelf de onderhande lingen, die tot aankoop van het terrein leidden. De volkstuinen op het terrein die buiten het erf van Moer man vallen, zullen waar schijnlijk verdwijnen. „Wij investeren geen 2,7 miljoen óm volkstuinen in stand te houden", zei PvdA'er drs. Bert Kandel. De SP pleitte voor behoud van de volkstui nen. „De schoonste van Vlaardingen", aldus Poppe, „waar nog nooit kunstmest of bestrijdingsmiddelen op zijn gebruikt" Maasland De Oude Camp- spolder-Zuid bij Maasland is de enige mogelijke vestiging plaats voor een groot regio naal transportcentrum. Ge deputeerde Staten van Zuid- Holland zijn na het wegstre pen van verschillende alter natieven tot deze conclusie gekomen. De provincie bespreekt de voor lopige lokatiekeuze de komende weken in commissieverband. GS willen eind volgende maand VLOERBEDEKKING KAN NIETI WEL GEVEN WU TOT op ALLE BEKENDE MERKEN zoals DESSO - BERGOSS - BONAPARTE - TRETFORD - KVT - SILVESTER - HEUGA - LOUIS DE POORTERE etc. Gratis vrijblijvend huisbezoek I met complete etalencollectle. AJte tepJiten GRATIS Qotegd \DOOft HES. NEDERLAND Tot 7 Jaar schriftelijke garantie op alle bekende merken. Door enorme voorraad geen levertijden. Vraag altijd onze offerte, 6ók voor KARPETTEN. Wij zijn beslist goedkoper dan anderen. GORDIJNEN en VITRAGES (w.o. Ado, Gerdfsette etc.) GRATIS GENAAID. STHEKSINGEL165-189-R DAM-H BERG - Vrijdag tot9 u geopend Tel 010-4229120/4224430-Fax010-4227867 - '«Maandagsgestoen tot een definitief standpunt ko men. Gedeputeerde Loudi Stol- ker (ruimtelijke ordening) wil op korte termijn met de gemeente Maasland, het bestuur van de Stichting Transportcentrum Westland (STW) en het Samen werkingsorgaan Westland om de tafel gaan zitten. Stolker bracht gistermiddag per soonlijk burgemeester Mieke Bloemendaal van Maasland van het voorlopige besluit op de hoogte. Maasland heeft verschil lende voorwaarden gesteld voor de komst van het transportcen trum. Het gemeentebestuur eist van de STW financiële garanties om te voorkomen dat de bevol king voor een deel van de kosten moet opdraaien, Het stichtings bestuur zegt die garanties echter pas te kunnen geven als er meer duidelijkheid is. Morgenochtend volgt een gesprek tussen Maas land en de STW. De Oude Campspolder-Zuid grenst aan het toekomstige re gionale bedrijventerrein bij De Nol. Het Samenwerkingsorgaan Westland heeft al laten weten in principe niet tegen een regionaal transportcentrum te zijn. Daar door zouden de dorpskommen juist van vrachtverkeer worden ontlast. De voorkeur van gedeputeerde staten voor deze lokahe is niet nieuw. De reconstructiecommis sie Midden-Delfland heeft ech ter haar veto overeen transport centrum binnen haar territori um uitgesproken. Alleen burge meester Bloemendaal was des tijds bereid de deur op een kier te houden. Twee andere commis sieleden, de provinciebestuur ders Irma Gtlrvther en Peter van Heemst, zijn fel tegen. Zij nemen binnen het college van GS een minderheidsstandpunt in. „Ik blijf ertegen en ik heb de hoop op een voor Midden-Delfland posi tief resultaat nog lang niet opge geven", liet Günther gisteren nogmaals weten. Gezien de opstelling van Mid den-Delfland hebben GS vong jaar een nader onderzoek gelast naar een andere mogelijke vesti gingsplaatsen. Maar de Dijkpol- der bij" Maasland, noch de Vlaar dingse Broekpolder, noch de Wateringveldsche Polder bij Wateringen kan volgens de pro vincie ook maar tippen aan de Oude Campspolder-Zuid. Maasland Burgemeester Mieke Bloemendaal van Maas land is van mening dat er met de Stichting Transportcentrum Westland wel tot overeenste- ming valt te komen. De kans dat Maasland een transportcentrum binnen haar grenzen krijgt acht de burge meester 'redelijk aanwezig', alle tegenstand van de recon- struetieeomrmssie Midden- Delfland ten spijt „Het gaat ten slotte om een stukje grond aan de andere kant van de A20 dat in elk geval niet tot het meest kwetsbare gedeelte van Mid den-Delfland behoort. Een transportcentrum daar zal het karakter van het reconstruc tiegebied niet daadwerkelijk aantasten. Dan zijn vliegveld Zestienhoven en de Blanken burgtunnel ergere bedreigin gen", aldus Bloemendaal, die gistermiddag met gedeputeer de Loudi Stolker 'een prettig gesprek over de uitgangspun ten' had. „Ik heb het gevoel dat we be stuurlijk uit een impasse zijn gekomen en er nu ruimte is voor nieuwe mogelijkheden", luidt de eerste reactie van Aad van Daalen, voorzitter van de Stichting Transportcentrum Westland. Van Daalen gelooft nog steeds dat het centrum er in 1992 kan staan. Dat is ook voor veel transporteurs een voorwaarde. Vorig jaar hebben twee van de negentien bedrij ven afgehaakt omdat ze niet langer wilden wachten. Daar staan inmiddels nieuwe be langstellenden tegenover", al dus Van Daalen, die verder nog niet in details wil treden. Burgemeester Mieke Bloe- mendaal: 'Biankenburgtunnel s en Zestienhoven grotere bedrel- ging dan transportcentrum'. Schiedam„Ik was niet wegge lopen uit die vergadering. Da's toch stom? Dan hoor je niks. Nee hoor, ik was blijven zitten. En ik had gezegd: meneer Zijdeveld, u kunt vertellen wat u wilt, maar we doen het wel openbaar. Wij brengen de informatie naar bui ten. En anders vergader je maar niet". Jan Hagendoorn, woordvoerder van Gemeentebelangen, vindt het een vreemd soort oppositie voeren van PSP/PPR en CPN om bij een vergadering weg te lopen. Bart de Leede en Ulferd Bruseker deden dat vorige week,-omdat zij het onverkwik kelijk vonden dat VVD'er Ver- hulsdonk voorstelde om achter gesloten deuren over het ABC- warenhuis te vergaderen. Het zou gaan om de strategie van de gemeente ten opzichte van de winkelbedrijven. Zo'n tactiek moet je voor je houden, vond Verhiüsdonk. Wethouder Chris Zijdeveld voelde wel voor Verhulsdonks voorstel, dat de WD'er ingege ven was omdat de gemeente Schiedam ook niet bij Albert Heijn, Blokker en C A in de keuken mag kijken. „Waarom Zij dan wel bij ons?" Hagendoorn zou zich heel an ders hebben opgesteld, geeft hij nu aan in een verklaring. „Ik ben wel benieuwd naar wat Zij develd te vertellen heeft Maar ik vind dat de bevolking in die kennis moet kunnen delen. Ik zou zeggen: meneer Zijdeveld, we gaan geen kiekeboe spelen. Dat doen die jongens van klein links kennelijk weL Die hebben nu geen enkele informatie om iets mee te kunnen doen. Da's dom". PvdA-fractieleider Gé Brouwer op zijn beurt noemt de opstelling van Hagendoorn „onverant woordelijk". Gesteld, dat er een situatie zou zijn waarin Hagen- doom als gemeenteraadslid zou aankondigen vertrouwelijke in formatie naar buiten te brengen, zegt Brouwer dat zulk een op stelling niet past in een goede omgang met elkaar, „Je hebt toch rekening te houden met de meerderheid, als deze achter ge-» sloten deuren wil vergaderen: Kondig j*e dan toch aan informa tie naar buiten te brengen, dan zou de voorzitter je meteen moeten wegsturen". Brouwer vindt het maar goedko pe politiek van Hagendoorn om druk te doen over een hypotheti sche situatie. Hij vindt het te-' recht, dat de Schiedamse strate gie ten opzichte van de ABC-ini- tiatiefnemers in beslotenheid werd behandeld.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1