'De vonk komt van ons; voor het vuur zorgt het publiek' 1 X For tuna bewijst ongelijk gemeente DERAE b.v. WATERWEG 15] M Meubeltransport SPORT w a CION kiest voor de Marathonweg Met een druk op de knop... Profiteer deze laatste maand nog van onze leegverkoop Kortingen tot 60% KOM SNElTÓP^ÖP Zelfontwikkeling thuis Catharina I en Frans II staan in dienst van de lach waai eens aan Moerman-museum zal ook politieke inkeer tonen Samenwoning met DSS'26 leidt onherroepelijk tot overbespeling Februari laatste maand Maandagmiddag en donderdagavond geopend De stichting Open Lotus Rijnmond gaat in Vlaardin- gen vanaf volgende week huiskamerbijeenkomsten houden. De bedoeling is, dat kleine groepjes van zes tot negen mensen gedurende een aantal avonden in een beschermde, gezellige omgeving aan hun zel fontwikkeling gaan werken. Onderwerpen: tarot magnetiseren, yoga, mediteren en geestelijke groei' Inlichtingen onder telefoonnummer 4742812. vrijdag 3 februari film Spoorloos, filmzaal Harmonie. 21.30 uur. Ook za terdag 20.30 uur. theatermonoloog Gilles ge speeld door Jan Declelr met zang van Steve Dugardin. Stadsgehoorzaal, 20.30 uur. zaterdag 4 februari postzegelbeu rs van Shell- postzegelvereniging, sport park Vijfsluizen, 13,00 tot 16.00 our. Arjan Nederveen en Tosca Niterink spelen De Flessenre- vue, Stadsgehoorzaal, 20.15 uur. concert van hot'Joop van Enkhuizen Trio, theatercafé Harmonie. 22.30 uur. film Kuifje en het Haaien- meer, Vredeskerk (10.30 en 14.00 uur) en ichthuskerk (13.00 uur). oorlogsfilm De Brug. Vre deskerk. 19.00 uur. zondag 5 februari café D'Oude Sloep omge toverd In een Oostenrijkse Stube met optreden van de dames Amaretti. zaterdag 4 februari beiaardbespeling Jan van de Zwart, Grote Kerk. 15.00 uur. lustrumconceri in het kader van de dertigste Muziekweek, verzorgd door het Rotter dams gemengd Jeugdkame- rorkest. Koningshof, 19.30 uur. zondag 5 februari zondagmiddagconcert De Bestemming van het Lage Landen Ensemble, theater De Schuurkerk, 12.30 uur. maandag 6 februari start muziekweek. Schuur- kerktheater. 10.00 uur. vrijdag 3 februari film Spoorloos (bekroond met het Gouden Kalf). Film club Schiedam, 21.30 uur. optreden Youp van 't Hek met Hond op het Us. Passa- get heater, 20.15 uur. muziekprogramma 2x3 kwartier van Harrie Jekkers (ex-Klein Orkest), Teerstoof, 20.30 uur. Ook zaterdag concert van de vrouwan- funk formatie Mixed üp. café Podium. 22.30 uur. opening van de tentoon stelling van recente schilde rijen van Ton van Os, Stede lijk Museum. 20.15 uur. De expositie loopt tot en met 5 maart. zaterdag 4 februari film Life of O'Haru in het kader van de maandelijks te rugkerende cyclus vrouwen films. Filmclub Schiedam, 21.00 uur. toneelstuk De Humorist met Johnny Kraaykamp, Pas sagetheater. 20.15 uur. poppentheater John de Winter speelt De Rode Lucht boven het Paradijs, Teer- stoof, 14.00 uur. concert van jazz-, funk- en rhythm bluesformatie Hot Bolshevik. café Podium, 22,30 uur. zondag 5 februari ruilbeurs voor munten, postzegels, prentbriefkaarten en enveloppen, dienstencen trum 4 Molens, 13.30 uur. eerste open zondag In dien stencentrum De Woudhoek, 13.30 uur. dinsdag 7 februari voorlichtingsmiddag over alternatieve geneeswijzen, dienstencentrum de 4 Mo lens, 13.30 uur, Rotterdams Nieuwsblad vrij'dag 3 februari 1989 D. VAN GEYL ZN B.V. VERHUIZINGEN EXPEDITIE OPSLAG VAN GOEDEREN door PETER DE LANGE Schiedam Een terloopse op merking van een Naald nar zorgde zaterdag even voor een frons op het overigens stralen de gelaat van Frans van Krug- ten. „Wat staan de mensen hier somber te kijken", fluisterde een Naaldwijkse feestvierder de Sehïedamse carnavalsprins in. „Is dat altijd zo?" Onaangenaam getroffen liet Frans II zijn blik dwalen over de menigte op de Markt. En ja hoor, bij veel van de toeschouwers die de carna- 'valsparade gadesloegen kon er geen lachje af. „Het lijkt Zweden wel", dacht de bereisde Van Krug- ten geschokt. „Daar zie je ook al leen maar ernstige gezichten op straat. En je kunt er de radio niet aanzetten of ze hebben het over het vakverbend, de politik en de democratï". Thuis bladerde Van Krugten voor alle zekerheid het fotoboek Schie- dam-Holland nog eens door. In derdaad: ook allemaal treurigheid op de gelaten. Dat bracht de zotten- prins op het idee, dat er meer gela chen moet worden in Schiedam. Een gedachte die zijn wettige én carnavaleske echtgenote Cobi alias Prinses Catharina I van harte on derschrijft „Een beetje meer vreugde in het leven mag best". Onder lachen verstaan de konink lijke Rietzeilers Catharina I (39) en Frans II (42) echter iets anders dan gieren, schateren en bulderen en het verkopen var. goedkope grap pen. Het is ronduit een misvatting dat de carnavalsadel vóór een op treden het moppenrepertoire van Max Tailleur nog even doorneemt. Een beetje gevoel voor humor is natuurlijk nooit weg als je leiding moet geven aan een narrenfeest, maar geen eerste vereiste. Veel be langrijker is datje gewend bent het leven van de zonnige kant te bekij ken. En dat doen Frans en Cobi ook buiten hun dienstverband bij De Rietzeilers consequent. Tot voor een paar jaar geleden hadden ze geen van tweeën ooit carnaval gevierd. Het wonder ge schiedde, toen ze op een avond min of meer bij toeval in een zaal vol hossende mensen terechtkwamen. „Toen sloeg er een vonk over", Frans (Frans II) en Cobi (Catharina i) van Krugten, het prinselijk paar van Brandersgat: „Je moet het leven van de zonnige kant bekilken". Groenelaan 7-9 Schiedam Telefoon 010-4256071 010-4263045 010-4265616 00 BBS 900 BB i I i 1 i nrnfliBSDI voor een avontuurlijk skandinavisch woonadvies met natuurlijk grenen meubelen. %s markt 57 vlaardingen -n— D10-4343685 herinnert Cobi van Krugten zich. „Met carnaval is het net als met wintersport Als je één keer ge weest ben, wil je weer. Dan ben je voor de rest van je leven ver kocht". Dat beslissende moment is ook haar gemaal bijgebleven. Sindsdien is het overbrengen van die vonk een belangrijke opdracht geworden voor Frans van Krug ten. Als Rietzeilersprins tracht hij met een luidkeels 'Alaaf!' de me nigte tot telkens nieuwe polonaises aan te sporen. „De vonk moet van ons komen, daarna moet het pu bliek zelf voor het vuurtje zorgen". Elk jaar slaat tegen het naderen van februari in huize Van Krugten de vlam in de pan. Dit jaar des te heviger, omdat Frans' prinsendom met één ambtstermijn werd ver lengd en ook Cobi zich een herme lijnen mantel moest laten aanme ten. Het vuur is inmiddels op de jonge generatie overgeslagen, wat blijkt uit een boerenkieltje aan de kapstok. En uit het feit dat de kin deren zittin£ht-.ben in de Jeugd raad van F;i v«».i De Rietzeilers. Maar echt ',?rtivalsgek willen de Van Krugtens zichzelf niet noe men. „Het is niet zo dat we zoals de mensen in Brabant en Limburg het hele jaar naar die paar dagen uitkijken en er als ons geld voor opsparen". Het prinselijk paar van Branders gat blijkt vooral serieuze en solide opvattingen te huldigen aangaan de het carnaval. Was Schiedam- Holland mede aanleiding om ten strijde te trekken tegen de lokale neerslachtigheid, het van Rietzei- lers-crack Jan van Haren geleende standaardwerk Alaaiverschafte de prins de nodige historische ach tergronden. Frans II leerde uit dat boek dat reeds 3000 jaar geleden carnaval werd geviera in Mesopo- tamië en dat het dus alleszins ge oorloofd is ook in Schiedam eens een gekke bek te trekken, mits het protocol streng wordt nageleefd. Feestregel één: voorzichtig met de drank. 3ovenmatig drinken kan echt niet voor een prins", meent Frans II. En in functie zal Cathari na I altijd Spa bestellen: „Ik heb geen alcohol nodig om vrij en vro lijk te zijn". Dat geldt, zegt de car navalsprins in navolging van Jan van Haren, eigenlijk voor ólle Rietzeilers. Wist Van Haren te melden dat het Schiedamse carna val „beslist geen zuippartij" is, maar eerder „een fatsoenlijk feest op een droogje", Van Krugten alias Frans II meent dat De Rietzeilers „een serieuze organisatie zijn die mensen op een serieuze manier aan het lachen wil brengen". En dat valt te prijzen, vindt ook de prinses: „Het gaat tenslotte alleen maar om de gezelligheid". Uitlaatklep Feestregel twee luidt dat Frans en Catharina het zoveel mogelijk be zoekers naar de zin moeten maken. De Prins heeft daar inmiddels re delijk ervaring in: „Als je wilt dat iemand aan de polonaise meedoet, moet je hem gewoon recht in de ogen kijken en een jolig gebaar maken, zo van: kom op jó. Ik heb onderhand precies door wie er be naderbaar is en wie niet. Beginners haal je er zo uit. Die kijken een beetje bang. Ze willen wel, maar ze durven niet. Wij geven ze dat klei ne beetje aansporing". Ook de prinses vindt het verspreiden van feestvreugde leuk werk. „Alleen die elf kussen van de prinses moes ten ze afschaffen". Zaterdag en zondag beleeft bet Schiedamse carnaval zijn hoogte punt. Op beide avonden verwach ten Frans Catharina vele hon derden Brandersgatters in hun re sidentie In de Blauwe Brug. Daar na doemt het gevreesde zwarte gat op de leegte na het feest Hoe wel, in gedachten is Frans alweer bij andere bezigheden. Bij zijn voorzitterschap van de Sportraad en van zaalvoetbalvereniging Groenoord. Bij de Lions Club, de Maatschappij voor Nijverheid en Handel en tenslotte bij zijn bedrijf in scheepsbenodigdheden. „Mis schien", zegt Qobi, Frans' vele functies overziend, „houden we daarom wel zo van carnaval. Het is een mooie uitlaatklep". door KOR KEGEL Vlaardingen De erven Moerman keken toe vanaf de tribune, misschien was burgemeester Fred van Dier daarom bedachtzamer dan ooit. Het viel gewoon op, hoe lang-zaam-en-wel-o-ver-wo- gen hij sprak. Een woord, een' seconde pauze, een woord, een pauze. Maar Van Lier had reden: hij droeg de zware schuld van het gehele gemeentebestuur op zijn schouders. De anders zo rap redenerende burgervader kon zich geen uitglijder meer permitteren. Vlaardingen verwoestte begin jaren zeventig zowat het levens werk van dokter Moerman. Op zijn hoeve deed hij onderzoek naar duiven en dè relatie tussen de gezondheid van die vogels en hun eten. Moerman ontwikkel de,zijn eigen dieet als wapen in de kankerbestrijding, of juis ter: dieet ter voorkoming van kanker. Maar het landgoed werd gesplitst: de Burgemees ter H e us d ens laan werd onder zware protesten over het land goed aangelegd, en met die dui ven experimenten was het afge lopen. In die tijd stond Cornells Moerman nog als kwakzalver aangeschreven. Pas later zou de waardering voor de spraakma kende arbeid van de hoogbe jaarde huisarts toenemen. De Moerman-therapie is zo al gemeen bekend geworden, dat het voor de hand lag dat er over een Moerman-museum zou wor den gesproken. De zeventiende- eeuwse hoeve De Hoogstad en het erf blijven minstens tot 2014 in tact. Dat heeft niet te maken met posthuum eerbetoon. Het is eenvoudig een harde voorwaar de, die Moerman kort voor zijn overlijden stelde bij de trans actie. Van Lier respecteert die wens, maar van overdrijven houdt hij niet. Er komt geen kaasstolpje overheen, en er komt ook geen etiketje op waar heilig op staat, zei de burge meester. Maar een museale functie acht hij wel mogelijk. Begin jaren zeventig hadden veel partijen niet veel op met het experimentele onderzoek op De Hoogstad. De gemeente had sardonisch gelachen bij het idee van een Moerman-mu seum. Regeren was toen geen vooruitzien. Het zal voor de er ven Moerman een stille genoeg doening zijn, dat ook dat aspect in een Moerman-museum tot ui ting zal komen. door DONALD BAX Vlaardingen Het bestuur van Fortuna VI kan wethouder Jan Madern aan de hand van keihar de cijfers aantonen dat samenwo nen met DSS'26, voor zover daar van sowieso nog sprake zou kun nen zijn, op praktische gronden onmogelijk is. In het bij de her structurering behorende 'groene boekje' concludeert de plaatselij ke overheid dat het huidige com plex aan de Marathonweg (drie grote velden en het kleine veldje aan de Viandenstraat) op zater dagen voldoende ruimte biedt voor beide verenigingen. Fortu na kan echter bewijzen dat de ge meente zich heeft verrekend en dat er minimaal één veld bij moet komen. In de oorspronkelijke versie van het rapport wordt uitgegaan van 450 speelminuten per vela per weekein de. Voor een gezamenlijke bespeling over bijna vier velden komt de ge meente uit op een toegestaan totaal van' 1.575 minuten. De op de realiteit getoetste berekening van Fortuna geeft echter 2.100 minuten aan, zijn de een tekort van één speelveld. Bo vendien plaatst Fortuna vraagtekens achter het eigenlijke plaatje voor wat betreft de speeltijden. De gemeente is uitgegaan van bespeling na 16.15 uur, terwijl zowel KNVB als RVB in de donkerewintermaanden na deze tijd geen wedstrijden vaststelt Fortuna zal haar bevindingen dezer dagen op schrift stellen en op het bu reau van Madern deponeren. Bij monde van Hans Stout, die in deze materie gezamenlijk met Jo van der Lugt, Piet Viets, Arie Noordhoek en Jack den Herder het dagelijks be stuur assisteert, geeft Fortuna toe de voorbije maanden zeker niet de schoonheidsprijs te hebben verdiend. Hij erkent dat Fortuna de grootte van de vereniging DSS'2S heeft on derschat, maar spreekt uit de grond van zijn hart als hij zegt dat Fortuna nu ten onrechte van alle kanten de zwarte piet krijgt toegespeeld. Stout verwijst naar het gemeentelijke rap port, waarin wordt gesteld dat sa menwonen en investeringen hand in hand zouden moeten gaan. Aanvechten „Wij hebben de gemeentelijke nor men van de bespeling steeds aange vochten en dat gaan we nu zwart op wit zetten", aldus Stout „Bovendien is er een brief van 7 april, waarover in de publiciteit met geen woord wordt gerept maar die van essentieel belang is voor het samenwonen van Fortuna VI en DSS". In dat schrijven geven beide clubs expliciet weer dat samenwonen slechts te verwezenlij ken is is op basis van investeringen in het huidige complex van Fortuna. Inmiddels is duidelijk geworden dat de gemeente geen geld heeft om de gevraagde uitbreiding te realiseren, waardoor volgens Fortuna de basis om tot samenwonen te komen niet langer aanwezig is. Fortuna verwijt de gemeente nog steeds niet de juiste weg te hebben bewandeld voor wat betreft de be ëindiging van de huurcontracten. ,;En de gemeente", zegt Stout, „kan kritiekloos zo'n fout herstellen. Waarom wij dan ook niet? Het zou vriendelijker zijn géweest als de ge meente had gesproken over aanpas sen van de huurovereenkomsten in plaats van beëindiging. Met behulp van onze advocaat mr. Hoogenraad hebben we zes weken lang alles on derzocht. Er is een stuk van 26 pagi na's opgesteld, waarin heel duidelijk alle pro's en contra's van het intrek ken van DSS bij Fortuna worden vermeld. Wij hebben vervolgens eerst met Madern gesproken en ver volgens met de ambtenaren. Daarna is een alternatief aangedragen in de vorm van CION". Overbespeling Vooruitlopend op een definitieve be slissing van de wethouder, na rugge spraak met de Vlaardingse sport raad, gaat Fortuna er van uit dat CION de nieuwe partner wordt. In dien niettemin wordt vastgehouden aan de oorspronkelijke versie en sa menwonen van DSS en Fortuna als nog wordt opgelegd, zal Fortuna in derdaad de kantonrechter inschake len. Jo van der Lugt, voormalig hoofd bureau sportzaken en al 51 jaar lid van Fortuna: „Volgens het huur- reglement in Vlaardingen zal over bespeling van de velden op de ge bruiker worden verhaald. Het is dui delijk dat die overbespeling ontstaat op het moment dat DSS en Fortuna op hetzelfde complex gaan spelen". Volgens Fortuna is er dus maar een oplossing en dat is de komst van CION. Tussen de regels door kan die suggestie als een lichte vorm van chantage worden vertaald, maar zegt Stout: „Zo moetje dat zeker niet zien. Wij proberen nu onze rechten zeker te stellen. Laat ik het zo zeggen: CION in plaats van DSS als medebe speler van de Marathonweg maakt ons standpunt ten opzichte van de gemeente heel wat mUder". Druk Omdat CION dezelfde voorkeur heeft en DSS'26 er best voor voelt naar de Broekpolder te verhuizen, wordt de druk op de zaterdagclub Vlaardingen immens groot Nu is dus Sjaak Maat aan de beurt de barrica des te beklimmen en gezien de over gave waarmee de voorzitter van Vlaardingen op 9 januari de leden van de sportraad toesprak, lijkt bet einde vein de herstructurering nog niet in zicht Vlaardingen De buitengewone ledenvergadering van CION heeft zich unaniem uitgesproken voor ver huizing naar Fortuna VI. Wel werd met nadruk gesteld dat de huidige accommodatie aan de Samuel Esmeijer- straat nog steeds voldoet en dat de club gezond is, zojdat er in feite geen enkele reden is om vrijwillig te verhui zen. Een overgang naar de Broekpolder is voor CION fi nancieel niet haalbaar. De afdelingsclub kan in ver band met het bestemmingslan kantine en kleedgele genheid niet meenemen naar de Broekpolder. CION telt vijf seniorelftallen, waardoor de kosten van nieuw bouw aan de andere kant van de rijksweg per lid meer dan 250 gulden zouden bedragen. Aan de Marathonweg kan CION wel de huidige opstal len neerzetten en het besta ane clubgebouw renoveren. Het bestuur van de afdelingsclub zal aan de gemeente een groter bedrag aan verhuiskosten vragen dan de 12.000 gulden die hiervoor door de plaatselijke over heid zijn gereserveerd. Naast een eigen clubgebouw en kleedkamers vraagt CION tevens nadrukkelijk om een eigen speelveld (re clameborden) en een eigen trainingsveld. De verwach ting is dat Fortuna en CION zich op dat punt zullen vinden. De resultaten van de ledenvergadering zullen schriftelijk aan wethouder Madern worden overhan digd. Tijdens de bijeenkomst met de leden werd tevens het tot drie man gereduceerde bestuur met vijf leden uitge breid, te weten secretaris Jacques Spanjersberg, pen ningmeester Jack Kroon, Anton Hilker, André Suisse en Cees Spruit. De tijden zijn veranderd. Waar me nigeen nog niet zo lang geleden mi nachtend de neus optrok als de naam SW ter sprake kwam, daar druppelen thans op Harga de uitnodigingen bin nen voor vriendschappelijke potjes. Gisteravond luisterden de Schiedam mers in Maassluis bij MSV'71 de offi ciële ingebruikneming van de lichtin stallatie met hun aanwezigheid op.Ta- pijtmeester Jan Jongebreur, de hoofdsponsor van. MSV'71 en co- sponsor van SVV, had SW's voorzit- ter John van Dijk gestrikt om in de Steendijkpolder met een druk op de knop het kunstlicht te ontsteken. De koploper in de eerste klasse RVB. waarvan de selectiespelers met hun marathon Parijs-Maassluis het me rendeel van de benodigde financiën bij eikaar hadden gelopen, hield de schade binnen de perken. SW (zon der Henk Salari, Huub Stokmans, Jan Lohman en Pier Tol) won na een 4-0 voorsprong bij 'rust met 8-0. Voer de Schiedamse profs doelpuntten Virglf Breetveid, Robin van der Laan (ieder - 2x), Ed Ridderhof, Dean Gorré, Ruud Kaiser en Ard Oosterlee (ieder 1x). MSV-Jlbero Huib Bos viel uit meteen gebroken sleutelbeen. Wij stoppen met ons filiaal in Schiedam R u b e n .s p I e i n 12, S c hied a m

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 2