Opnieuw veroorzaakt angst een schandaal Afgang van Rijnmond E2 C DM MEI ITAAR Stiekeme politiek 'Ik ben trots op mijn kids' Van Dijk haalt Suttorp terug WATERWEG 151 SPORT ACHTERGROND Assistent voor Piji Open dagen op scholen Geheimhouding hield 't spook niet buiten Geslaagde try-out 'De Speler'ondanks 'massa's foutjes' Ledenvergadering RKWIK praat over sponsoring Rotterdams Nieuwsblad woensdag 1 RW 8 februari 1989 I DE GELOOFWAARDIGHEID van de Schiedamse politiek heeft met de omhulling van de drie kleine linkse fracties, dat er een ton is 'wegge moffeld' om de expositie Bida Koló voor het Stedelijk Museum te redden, een flinke deuk opgelopen. De 'geheime' financiering, die slechts door de fractievoorzitters van de drie grote partijen PvdA, WD en CDA in een per soonlijk onderhoud met wethouder Luub Haf kamp werd gesanctioneerd, kan op geen en kele manier worden gerechtvaardigd. Toen bleek'dat museumdirecteur Hans Paalman zijn begroting voor de Arubaanse en Antilliaanse overzichtstentoonstelling met ongeveer een ton zou overschrijden, was er paniek in het stadskantoor. Begrijpelijk. Afgezien van de vraag hoe het mogelijk is op een bescheiden kostenplaatje een ton tekort te komen, schreeuwde een andere vraag, althans op dat moment, veel harder om beantwoording. Hoe moest de expositie, waarvoor vanwege de komst van koningin Beatrix naar Schiedam al zoveel publiciteit was gemaakt, worden ge red? DE STIEKEME OPLOSSING van het college van B en W, door de fractievoorzitters van de drie grote partijen hun fiat te vragen voor de over schrijding, staat haaks op de beginselen van ons democratisch bestel. De argumenten, die nu worden gebruikt om de geheime operatie te rechtvaardigen, zijn een slappe poging het po litiek falen te maskeren. De cultuurspeciaiist van de PvdA, Ton-de Vos, zet de democratie volledig op haar kop met zijn veronderstelling dat het 'misschien wel verstandig was niet alle partijen in te lichten'. Hij opperde dat 'naarma te je meer mensen inlicht, de kans groter wordt dat de zaak uitlekt'. Die opmerking houdt twee dingen in: de noodgreep kon het daglicht niet verdragen; en De Vos houdt er ernstig rekening mee dat het klein links zou zijn, die uit de school zou klappen. Het eerste klopt. Het tweede getuigt van een selectief ver trouwen In collega-raadsleden. MAAR HET HAD niet zo gehoeven. De grote frac ties hebben niet aannemelijk kunnen maken waarom de gemeenteraad niet om een aanvul lende subsidie Is gevraagd. Als argument kan en mag niet worden aangevoerd, dat stumpe rig cijferwerk van Paalman moest worden ge camoufleerd. Tijdens een openbare zitting van de raad, die desnoods omwille van tijdsdruk vervroegd bijeengeroepen had kunnen wor den, had de zaak moeten worden afgehan- deld. CDA-voorman Rosman zegt het welis waar laks te vinden dat de andere fractievoor zitters niet zijn ingeseind, maar toch staat ook hij achter de gekozen oplossing. Waarom? ,,Het was nou eenmaal een ongebruikelijke si tuatie", meent Rosman. Wat was er dan zo on gebruikelijk, dat openbaarheid moest worden geschuwd? Dat het rekenmachientje van Paal man haperde? Rosman komt niet verder dan i dat haast geboden was. Maar zoals gezegd was aan dat probleem een mouwte passen ge weest. DE LAUWE REACTIE van de 'grote drie' getuigt om meerdere redenen van een bedenkelijke kijk op democratie. Er spreekt acceptatie uit voor ondershandse regelingen. Daarmee be geven zij zich op een hellend vlak. Het is ver ontrustend, dat men zelfs al met een in wezen lichte zaak als deze naar zulke zware middelen grijpt. Voorts ademt het negeren van de klei nere fracties arrogantie. Tenslotte is er nog de vfaag, of de meerderheid van de gemeente raad inderdaad akkoord was gegaan met de gekozen oplossing. De Vos beweert dat, maar navraag leert dat de drie fractievoorzitters niet allemaal ruggespraak hebben gehad met al hun politieke broeders en zusters. De reactie van WD-cultuurspecialiste Annie Renskers is veelzeggend: „Als er zoiets is gebeurd, zal de fractievoorzitter er wei van weten. Zelf b6n ik er niet over ingelicht. Ik weet niets van een ton extra, of waar die voor is bestemd; er gaat zo veel geld over de toonbank..." JK WIST HET NIET en het interesseert me eigen lijk ook niet. Daar komen haar woorden op neer. Als de Schiedamse politiek naar dat be denkelijke niveau is afgegleden, en de recente museumrel duidt daar op, dan kan klein links geen ongelijk worden gegeven dat zij graag het oordeel van de provincie en de minister over de handel en wandel van Hafkamp en de drie fractievoorzitters verlangt. BREEDVELD De 23 scholen voor voortgezet onderwijs in Schie dam, Vlaardingen, Maassluis en Maasland beginnen volgende week met een reeks open dagen. Tussen 15 februari, als de Land- en Tuinbouwschool in Maas land haar deuren open gooit, en 4 maart kunnen po tentiële leerlingen zich op de verschillende scholen laten informeren over het onderwijsaanbod. Aansluitend op de open dagen kunnen de scholieren zich van 6 tot en met 11 maart inschrijven. door KOR KEGEL Schiedam Het is vaak de angst voor een rel, die tot een rel leidt. Een jaar gele den beleefde Schiedam er een voorbeeld van, toen wethouder Luub Hafkamp uit angst voor relletjes op de Hoogstraat de Huysmans- tentoonstelling afgelastte" en het was juist vanwege die motivatie (angst voor relletjes), dat er een schan daal van kwam. Als Haf kamp gewoon had gezegd dat het om een onvolledige expositie ging, was er niets aan de hand geweest. Rond de Antilliaanse expositie Bida i Koló is er nu weer zo'n Incident. Er Is geblunderd, maar de verantwoordelijke bestuurders proberen dat uit angst voor een publieke ver oordeling geheim te houden. Zij negeren vervolgens de helft van de politieke partijen in de gemeenteraad. En als dat dan uitlekt, is de boot aan. Van a tot z krijgt de hele stad te ho ren, hoe paniekerig er is omge sprongen met een situatie, die zo simpel had kunnen worden opgelost. Museumdirecteur Hans Paal man kwam niet rond met de organisatie van Bida i Koló en verdween, en daarna hebben B en W overwogen hem op een zijspoor te rangeren. Maar ko ningin Beatrix had net tevo ren laten weten de tentoon stelling te komen openenh en dan moetje uitkijken. Zetje als gemeentebestuur de betrok- :en functionaris opzij, dan komt er herrie van, dachten ze, en dan bedankt de vorstin beleefd alsnog voor de eer. Dat had Schiedam, gezichtsverlies opgeleverd. Men besloot een beschermen de muur rond Bida i Koló op te trekken, zoals onze krant don- Wethouder Hafkamp: drie fractieleiders wel, drie niet... derdag onthulde. Welzijn- sambtenaar Ben Hakken- broek werd aangewezen als nog te volbrengen waar Paal man niet in slaagde daar leek voorshands een extra be drag van honderdduizend gul den voor nodig en om het schandaal te vermijden, stelde Hafkamp namens B en W al leen de fractieleiders van PvdA, CDA en VVD hiervan op de hoogte. Maar welk schandaal? Wat was er nu op tegen geweest om open kaart te spelen en om alle gemeenteraadsleden te vertel len dat er door ongelukkige omstandigheden een ton bij moest, omdat anders de expo sitie niet zou lukken terwijl de koningin al was uitgenodigd? Als de gemeenteraad dat geld had geweigerd, was dat lande lijk nieuws geweest („Schie dam te arm voor koningin") maar wat dan nog? Zelfs was het waarschijnlijker geweest. dat de gemeenteraad het extra krediet wel had uitgetrokken. En in dat geval was er toch geen schandaal geweest? In Amsterdam viel de Stopera 140 miljoen gulden duurder uit en daar is de koningin toch ook komen openen. De Am sterdamse gemeenteraad had tenslotte die budgetoverschrij- dlng gesanctioneerd. In Schiedam evenwel werden drie fractieleiders wel op de hoogte gesteld van een boek houdkundig 'wegmoffelen* van het extra benodigde be dragje en drie andere frac tieleiders niet, en dus de ge meenteraad niet, terwijl het de raad is die de penningen be waakt. Het is door toedoen van een ambtenaar-in-gewetens- nood, dat de drie kleinste frac ties het vertrouwelijke besluit van B en W konden inzien, waarin stond dat 'de kosten kunnen worden verantwoord' op hoofdfunctie 5, functie 540, subfunctie 08, categorie 34 en 42 respectievelijk subcategorie 34 en 09. Als je dat dan opzoekt in die dikke gemeentebegro ting, blijkt het te gaan om het hoofdstuk 'cultuur en recrea tie' (dat klopt) en daarvan de paragraaf 'overige aangele genheden', om precies te zijn 'overige goederen en diensten' en 'overige inkomensover drachten'. Daaruit proefje niet als raadslid, dat het met Bida i Koló te maken kan hebben tenzij je er alle rekeningen bij haalt, maar daar heeft de ge meente er tienduizenden van. Het vervelende gevolg ven de krampachtige geheimhouding is een vertrouwenscrisis bin nen het gemeentebestuur. B en W hebben zoveel leeuwen en beren op hun weg gefanta seerd, dat zij dit reéle pro bleem niet voorzagen. Zo doemde het spook van het schandaal op op een plek waar ze het niet hadden verwacht. Dat heb je met spoken. En vluchten gaat dan al gauw de verkeerde kant op. door PAUL VAN DEN BOSCH Vlaardingen Regisseuse Ria van' Meurs liep gisteravond even voor tienen 'trots te wezen' in de coulis sen van de Vlaardïngse Stadsge hoorzaal Trots op haar 'kids' zoals zij de zeven tien jonge acteurs en actrices noemt, die zojuist de eerste try-out van het toneel stuk 'De Speler' hadden afgewerkt Een succes, hoewel haar geoefende ogen 'massa's foutjes'had gezien. Maaralleen een kniesoor die daar volgens Van Meurs op lette. 'De Speler' is een toneelstuk van iets langer dan anderhalf uur, dat gebaseerd is op het boek van de Russische natura listische schrijver Dostojevski. De strijd naar de ondergang van Alexei Iwano- witsj (een glansrol vön de pas 17-jarige Eric de Vroedt) loopt als een rode draad door het stuk. Het handelt om de gok verslaving van Alexei, die ervoor zorgt dat hij niet langer als mens leeft („U leeft niet, U vegeteert slechts", wordt hem verweten) en het egoïsme van de buitenwereld, die het geld als de enige zaligmakende levensvoorwaarde be schouwt, Slechts de winnaar aan de roulettetafel, waar Alexei tenslotte zijn enige levensvreugde vindt, valt gene genheid toe. Maar ook daar maalt de hoofdrolspeler op het eind niet meer om. Bij hem staat alleen de roulette op het vizier. Hij is mens-af. „De gokverslaving levert een surro gaatleven op en dat kunnen de scholie ren, voor wie wij het stuk in de toe komst toch gaan spelen, wellicht als waarschuwing meenemen", zegt Ria van Meurs. „Maar de boodschap ligt niet zo vast. Je kan met dit stuk alle kanten uit". 'Bad guy' 'De Speler' wordt opgevoerd door Jeu gdtheatergroep Rotterdam in samen werking met ae Stichting voor Toneel kunst. Maurice de Jong (18) uit Vlaar dingen speelt de rol van de Franse graaf Grieux. „Le comte Grieux is een 'bad guy' zegt hij, „niet zoals Rutger Hauer hoor, maar toch een slechte rol. Ik had hiervoor nog nooit zo'n rol gespeeld, dus was het wel spanifend". Als de andere vertegenwoordiger uit het Waterweg gebied treedt Mare Eikelenboom uit Schiedam naar voren. Hij heeft een dubbele rol, waarvan die van de Baron de belangrijkste is. Minpuntje in de produktie is het feit dat de ingewikkelde intrige mede ook door de fragmentarische aanpak wel eens een te moeilijk te ontwarren knoop zou kunnen blijken te zijn voor de middel bare schooljeugd, die toch de doelgroep vormt. Wordt De Speler* voor de leef tijdsgroep waarop 'De Speler' zich richt geen Gordiaanse knoop? „Als ik op het toneel sta, denk ik ook wel eens zouden ze het in de zaal nu begrijpen of niet?", beaamt Mare Eikelenboom. Maar ik denk dat de echte toneelkijkers het wel snappen. Bovendien worden jongeren op televisie doodgegooid met films. Het is goed om te laten zien dat het ook an ders kan, dat er ook nog toneel bestaat naast de buis". Naast het voortreffelijke spel van Eric de Vroedt gloreert ook Nathan Abas, die zich als vrouw in de persoon van de 'outspoken' grootmoeder Baboeska, op wier dood een ieder in het stuk wacht vanwege de erfenis, heerlijk kan uitle ven. In de Stadsgehoorzaal kwamen circa vijfenzeventig personen het eerste re sultaatvan vijf maanden repeterenaan- De op geld beluste Paulina (Mariska van Veenen) In gesprek met de overtui gende hoofdrolspeler Alexei Iwanowitsj (Eric de Vroedt), die aanvankelijk verliefd op haar is, maar ook die liefde laat zak ken voor de roulettetafel. schouwen. Voornamelijk familie, ken nissen en klasgenoten, wisten Maurice en Mare. Na de yiaardingse try-out zal dé voorstelling ook in Rotterdam;, Utrecht en Amsterdam geoefend wor den. Daarna zal 'De Speler' tot decern-," ber opgevoerd worden. J Gerrlt Suttorp...Super Bingo... Schiedam Gerrit Suttorp wil liever niet meer aan het verleden worden herinnerd. Nu John van Dijk hem heeft festrikt om voor S W weer de ingo-balletjes te laten rollen, heeft Suttorp er totaal geen be hoefte aan om midden in de publiciteit te gaan staan. „Ik ben door. tal van mensen ge beld en ik verwijs iedereen door naar Van Dijk of pen ningmeester Ton Krijnen", houdt Suttorp, die toegeeft zich gestreeld te voelen, de boot at Meer dan een jaar geleden verdween Suttorp geruisloos van het toneel, omdat toenma- en hij het niet eens konden worden over de besteding van de bingo-opbrengsten. Suttorp wilde die extraatjes, waarvan één Super Bingo zelfs goed was voor 90.000 gulden, aan wenden voor het aantrekken van nieuwe spelers- De Jager op zijn beurt wilde het geld ge- bruiken om het alsmaar groei ende exploitatie-tekort te ver kleinen. Elftalleider Rinus Steenber gen bracht Gerrit Suttorp in contact met voorzitter-hoofd sponsor John van Dijk. De twee ontmoetten elkaar een week of vijf geleden na een wedstrijd in het afgeladen sponsorhome. In het kantoor van Van Dijk werd het ge sprek voortgezet, met als uit komst de terugkeer van Sut torp. Van Dijk stelt zich te- rechtop het standpunt met het verleden eveneens niets van- doen te willen hebben. Als voorzitter van SVV zou hij im mers wel gek zijn om een van de mogelijke grotere sponsors buiten de deur te houden. Suttorp zal zaterdag 18 maart een nieuwe proeve van be kwaamheid afleggen met een Super Bingo in Zaal Irene. Suttorp zelf heeft al 330 reser veringen op schrift staan, ter wijl zich in de kantine van SVV ook al veertig gegadig den hebben gemeld. In het Irene-complex, waar de zalen die avond gezamenlijk via een geluidsverbinding worden be reikt, is ruimte voor ongeveer vijfhonderd mensen. Het moet dus wel heel raar lopen, wil Suttorp het bordje 'uitver kocht* niet aan de kassa kun nen hangen. Dank zij de steun van de in aantal gestaag toenemende sponsors kan Suttorp de deel nemers een prijzenpakket aanbieden dat klinkt als een klok. „Vroeger", zegt hij, „mocht ik al blij zijn als ik bij vier zaken succes had. Maar met tachtig sponsors is het na tuurlijk veel gemakkelijker werken. Met Van Dijk heb ik duidelijk de afspraak gemaakt dat ik niets uit mezelf doe. Al les loopt via hem of Krijnen, maar een ding is duidelijk: het zal niet bij een bingo blij ven...". doorDONALDBAX - Papendrecht Eigen fa len voorzag het lonkende toegangsbewijs voor de halve bekerfinale van het stempeltje 'ongeldig'. Zelfs toen Rijnmond het tegen Flits op een vijfde set had laten aankomen, moest het volgens de ranglijst van de promotieklasse aanwezige klasseverschil in het voor deel van de Schiedamse volleybalsters (Rijnmond eerste, Flits op grote af stand derde) worden uit gelegd. Niets bleek in het dramatische vijfde deel minder waar. Een overdo sis aan persoonlijke fouten bood Flits een plaatsje bij de laatste vier van het dis trict zeventien als het ware op een presenteerblaadje aan (15-5, 10-15,15-9, 3-15, 15-7). De uitschakeling van Rijnmond be tekent voor de volleybalbond in elk geval een grote zorg minder. De or ganisatie van de bekerfinale was enkele maanden geleden al aan Rijnmond toegewezen, maar naar mate de kans groter werd dat Rijn mond tot die eindstrijd zou door dringen, werden de bedenkingen groter. „Dus hebben we de bond eventjes geholpen", stelde spelver- deelster Winnie Dijksman, verbe ten aan een 'shaggie' trekkend, vast. „Je kunt", zwakte Rijnmond- coach Jaap Spijk de wanprestatie af, „ze niet allemaal winnen". Het antwoord van een supporter „Als jullie daar dan maar geen gewoonte van maken". Spijk voerde voorts het ontbreken van Desirée Lichtenberg als licht excuus aan, omdat hij daardoor niet met de gewenste formatie had kun nen spelen. Marieke de Wiligen en Danielle Bot, de speelsters die nu de plaats van Desirée innamen, toon den zich in het troosteloze treffen niettemin allerminst de zwaksten. Daniëlle Bot herstelde zich zelfs uitstekend van een matige start (zwakke pass). Zo serveerde zij de derde set zo'n beetje in haar eentje uit. Rijnmond had toen al een Veili ge' 8-3 marge opgebouwd, maar vanaf de achterlijn waren Daniel le's messcherpe opslagen enkele maatjes te groot voor Flits (15-3). Schakels Het begin van het einde tekende zich overigens al in de eerste set af. Flits Uep simpel weg van Rijnmond (4-0,6-1, ll-l) en ook de ruil Marie ke de Willigen voor Edith Bouw knecht sorteerde geen effect Een smash in het net van Janet de Jon ge maakte een einde aan de Schie damse lijdensweg (15-5), In het tweede bedrijf draaide het allemaal wat soepeler bij Rijnmond dat de zwakkere schakels van de thuis club gevonden leek te hebben, Met name de blokkering stak nu goed in elkaar, wat een 15-10 zege tot ge volghad. De wisselvalligheid zette zich ech ter voort. Mede door enkele du bieuze beslissingen van hoofd- scheidsrechter Van der Wulp trok Flits de derde set naar zich toe (15- 9), maar in de vierde set (15-3) klau terde Rijnmond weer uit het dal. Het in de vijfde set toegepaste rally- poiot-systeem (tafeltennistelling) vormde voor Rijnmond een groot drama. Eigenlijk sprong iedere Rijn mond-speelster wel in de fout, verdedigend of aanvallend. Waar Marieke de Willigen (links) en Da- niëlle Bot slaan een aanval van Flits-' af. het aan lag, dat konden de discus^ sies na afloop niet dhidelijk maketfr Over een punt was men het web' massaal eens: het was niet om aahfe" zien... Vlaardingen RKWIK wijdt vanavond een buitengewone algemene ledenvergadering aan het begrip sponsoring. De Vlaardingse vierde klasser weet zich momenteel verzekerd van de financiële steun van een shirtsponsor. Voor het seizoen 1989-1990 heeft zich echter een aan tal andere mogelijkheden aangediend, waarover het bestuur met de leden van gedachten wil wisselen. „De vraag is gaan we op de huidige manier verder of gaan we een an dere koers varen", licht voorzitter Jan Remmerswaal toe. „Daar wil len we nu eens rustig met de leden over praten. Wij doen ons niet gro ter voor dan we zijn. RKWIK is een eenvoudige, bescheiden, ietwat ouderwetse club, waar de leden eigenlijk nog niet goed weten was ze met sponsoring aan moeten. Dus is zo'n vergadering best nuttig". Schiedam Ger Pijl blijft trailer, van HBSS. Hij gaat zijn derde jaar '1 bij de derde klasser in. Pijl zal Vol- 1 gend seizoen niet langer de comple te selectie onder zijn hoede hebbép. Aad Bloot, die dit jaar reeds vroeg tijdig bedankte bii DOS'32, zal$et" tweede en het derde elftal traineh/j „We hebben de zaak als dub, zéker nu met het samenwerkingsverband metUrsus, goed voor elkaar", aldüs secretaris Wïm de Wolff. „Sportief willen we hogerop. Schiedam ver dient een eersteklasser,,al is dat^ih' de toekomst kijken. Bestuurlijk - kunnen we dat niveau aan":j

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 2