m Olleke Bolleke roept hulp burgemeester in Schiedam probeert het nog één keer Ongeluksgetal brengt geluk FNV verdenkt gemeente van overvaltechniek Vecom wil wachten met vloeistofdichte vloer Flink oponthoud op rijksweg 20 ViAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Konmar open Deel van het havengebied afgesloten Agressieve automobilisten bij veerdienst W*v Werkgroep Stop rijksweg 19 dreigt met rechter Rookwaar gestolen De Bolderkar mag toch verbouwen WaïïRWEG DINSDAG 14 FEBEUAKI 1989 PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6. 3131 BC Vlaardingen. P'oslbus 400S, 3130 KA Vlaardingen. Telefoon. 010-4343229.4352066.4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. Maassluis De om streden Konmar-ves- tiging in winkelcen trum de Koningshoek opent volgende week woensdag haar deuren voor het publiek. De opening wordt de avond tevoren vooraf gegaan door een fees telijke receptie voor genodigden. De Maasslujse Onder nemersfederatie heeft nog steeds grote moei te met het filiaal van van de Haagse winkel keten in de Konings hoek. De OFM vreest dat plaatselijke super markten met een om zetdaling te maken krijgen. De federatie heeft vergeefs gepro beerd de nieuwbouw- plannen van de Maas- si uise Konmar te ver hinderen Onlangs nog moest wethouder Izaak van der Knaap de ondernemers uit leggen, dat de gemeen te de uitbreiding van de bestaande super markt met een paar honderd vierkante meter niet kon tegen houden. De enige mogelijkheid om met droge voeten op het werk te ko men aan de Oosthavenkade: vla een laadschop. Vlaardingen Met angst en beven luisteren ondernemers in de Koningin Wilhelmma- haven naar de waterstanden. Vanmorgen om kwart over tien, toen het hoogste punt werd bereikt, stonden delen van de kades al een halve me ter onder water. Veel bedrij ven kampten met waterover last en auto's konden de ka des nog nauwelijks berijden. Morgen wordt een nog hogere waterstand verwacht. Een groot deel van het havenge bied in Vlaardingen werd in de loop van de ochtend door de politie afgesloten voor het verkeer. MaassluisAgressieve automo bilisten veroorzaken regelmatig opstootjes bij de veerpont tussen Maassluis en Rozenburg. De veercommissaris maakt in zijn kwartaalverslag gewag van pro blemen bij de verkeersregeling op het opstelterrein. Bij grote drukte voldoen de radiografisch bediende verkeerslichten niet, omdat de automobilisten die lichten totaal negeren en mas saal de pont 'bestormen'. Soms moeten tsvee mensen wor den ingezet om rij voor rij de au to's naar de boot te leiden. In de cember werden beide verkeers regelaars zelfs lastig gevallen en gemolesteerd. De rijkspolitie Ro zenburg werd verzocht hande lend op te treden, maar door ge brek aan mankracht bleef hulp achterwege. „Het verschijnsel is niet nieuw", signaleert de veer commissaris, „maar dat er tever geefs een beroep op de politie wordt gedaan, is pas van de laat ste tijd". Het zien van de politie mensen was voorheen soms al genoeg om het verkeer snel weer in goede banen te krijgen. Wat de gebruikcijfers betreft valt er een lichte daling te con stateren bij de veerdienst In het laatste kwartaal van vorig jaar daalde het aantal auto's, dat via de pont ging. Er werden 113.221 personenauto's en 2831 vracht auto's overgezet. Een jaar daar voor waren dat er respectieve lijk 119.614 en 3328. Die daling van ruim 5,5 procent moet wel worden afgezet tegen de uitzonderlijke stijging van ruim acht procent in het voor gaande jaar. De daling over ge heel 1988 was ruim 2,5 procent Bij deze cijfers moet rekening worden gehouden met het grote aanbod in 1987 als gevolg van de werkzaamheden aan de Bene- luxtunnel. In het kwartaalrap port wordt dan ook gesproken van een zekere stabilisatie van het verkeersaanbod. Schiedam Aan ruim duizend Schiedammers wordt volgende week gevraagd hoe zij denken over een verrui ming van de winkelopeningstijden. Door het toekennen van de D-status aan Schiedam krijgt de stad de mogelijkheid de wïnkelsluitingstijden vrij te geven. De FNV vreest echter, dat de gemeente via de schrif telijke enquête over het brede front van tegenstanders heen wil walsen. De winkeliers en de Diens tenbond-FNV zijn fel gekant tegen liberalisering van de wïnkelsluitingstijden, zo bleek in november tijdens een hoorzitting. Ondanks de be zwaren ging de gemeenteraad toch akkoord met het aanvra gen van de D-status, waar door Schiedam voor een proefperiode van twee jaar op verschillende terreinen meer beleidsvrijheid krijgt. Schiedam maakte bij het mi nisterie van binnenlandse za ken wel een voorbehoud voor het experiment met de win kelsluiting. Voordat winkels hun eigen openings- en slui tingstijden mogen bepalen, wil de gemeente eerst onder zoeken of er voor de maatre gel voldoende draagvlak irt de stad te vinden is. Naast de consumentenenquê te worden in de loop van deze week de winkeliersvereni gingen, de vak- en de consu mentenbond ~op het stadskan toor ontboden om over de voorstellen van gedachten te wisselen. Ton Broere van de Dienstenbond-FNV, die don derdag door ambtenaren van economische aangelegenhe den wordt ontvangen, vindt het tamelijk voorbarig om in dit stadium over de plannen te praten. „Mogelijk is het verloren energie, want staatssecretaris Evenhuis presenteert zeer binnenkort zijn plannen voor dag- en avondwinkels. Ook over het experiment met de D-gemeenten heeft de Kamer zich nog steeds niet uitgespro ken", aldus Broere. Broere heeft de Schiedamse winkeliers opgeroepen niet te participeren in het overleg met de gemeente, zolang er nog geen centrale besluitvor ming heeft plaatsgevonden. „Zo'n tijds- en energiebeste ding lijkt mij onverant woord", vindt Broere. „Voor dat de gemeenteraad zijn be slissing nam, hebben wij ons standpunt al uitvoerig toege licht Er zijn geen nieuwe ont wikkelingen, dus het heeft weinig zin dat standpunt nog eens te herhalen". In een brief aan de vakbond geeft de gemeente zelf aan, dat het met de kamerdiscussie over de winkelsluitingstijden nog alle kanten op kan. Naast ideeën over het volledig vrij geven van de openingstijden in een aantal D-gemeenten, zijn er kamerleden die stre ven naar een beperkte ver ruiming van de mogelijkhe den. CDA-kamerlid Haye Schartman streeft naar het instellen van een tweede koopavond, terwijl andere parlementariërs de winkels *s avonds slechts èén uur langer open willen hebben. De FNV is bezorgd over de politieke trend om openstel len van winkels in de avond lijke uren te bepleiten. Door de hogere kosten voor winke liers kunnen de lonen onder druk komen te staan, vreest de FNV. Verder zorgt avond werk voor een verarming van het sociale en culturele leven van het winkelpersoneel, vindt Ton Broere van de Dienstenbond. Het experiment in Schiedam zou in de regio tot vervelende neveneffecten kunnen lei den, vreest Broere. Doordat Schiedam dicht bij Vlaardin gen en Rotterdam-West ligt, dreigt een verstoring van het economisch evenwicht in de regio. Broere denkt dat de Rotterdamse en Vlaardingse middenstand de dupe van de Schiedamse vrijheid zou kun nen worden. Ambtenaar Luuk van Huyge- voort van de afdeling econo mische aangelegenheden vindt met, dat de enquête en de gesprekken met belang hebbenden als een overval techniek kan worden uitge legd. De enquête en de ge sprekken zijn uitsluitend be doeld om een goed beeld over het draagvlak van de maatre gelen te krijgen, legt de eco nomisch ambtenaar uit. In april brengt de dienst een ambtelijk advies uit aan B en W, waarna een besluit over de liberalisering van de winkel tijden zal worden genomen. Vlaardingen Op de 13e van de maand een romance beginnen is een gewaagde onderneming. De kans dat zo'n verbintenis in tranen eindigt is groot. Johan Meeldijk en Catharina Helena Drooger trokken zich van dat bijgeloof echter niets aan. Zij gingen zelfs zo ver op de 'onge luksdag' in het huwelijk te tre den. Het leek op het tarten van het noodlot, maar het liep allemaal goed af. Zo goed, dat het Vlaar dingse paar gisteren het 60-jarig huwelijksfeest kon vieren. ïn het huis aan de Oranjelaan, waar de Meeldijks al vijftig jaar wo nen, was het een drukte van be lang. Het op 13 februan 1929 ïn het huwelijk getreden paar ontving behalve de kinderen, kleinkin deren en andere familieden bur gemeester Fred van Lier en zijn eegaa, die een smakelijke taart voor bij de koffie meebrachten. Hoewel zij trouwden op de 13e, zijn Johan Meeldijk (1907)en Ca tharina Helena Drooger (1911) al zestig jaar samen. In peuterspeelzaal Olleke Bolleke stijgt de spanning. Hoe moet de kinderopvang geregeld worden, als het Weeshuis wordt gesloopt? 33 3 1 Vlaardingen Uit een sigarenwinkel aan de Sehiedamseweg is in de nacht van zondag op maandag voor 4500 gulden aan rookwaren gestolen. De inbreker sloeg een ruit van de deur in. Bij een inbraak in café De Peper aan de Pepersteeg werden een cd-speler, tien flessen drank en wat kasgeld ontvreemd. Schiedam De gemeente Schiedam heeft gisteren een laatste poging gedaan om le den van de Tweede Kamer ervan te overtuigen dat rijks weg 19 er niet moet komen. Vanmiddag zou de beslissing over aanleg van de weg door Midden-Delfland vallen. Woordvoerder Henk Tetteroo van de werkgroep Stop Rijks weg 19 heeft gisteravond ken baar gemaakt dat de tegenstan ders van de weg naar de rechter zullen stappen als de Tweede Kamer belangrijke argumenten tegen de weg terzijde schuift. Schiedam draagt nieuwe cijfers aan, benadrukt gemeentevoor- lichter Theo Reyman in een bul letin, dat gisteren op de valreep werd verstuurd. Een tram tussen Rijswijk en Schiedam/Vlaardingen kan tweemaal zoveel reizigers ver voeren: dan zijn namelijk 8000 passagiers per uur mogelijk. Een tweebaans snelweg kan nog geen 4000 reizigers verwerken in die zelfde tijd, aldus de ge meente Schiedam, De investeringen voor rijksweg 19 zijn tien keer zo groot als voor een trambaan (300 miljoen tegen 30 miljoen). En 'schrikbarend' wordt de vergelijking van de Schiedamse wethouder Chris Zijdeveld, als het om de uitstoot van schadelijke stoffen caat, De auto produceert 25 maal zoveel koolmonoxide. De gemeente haalt er cijfers bij uit het recente Trendbreukscenario van de Technische Universiteit in Delft, vakgroep verkeer van de faculteit civiele techniek. Het energieverbruik laat een zelfde beeld zien. De combinatie van tram, bus en metro verbruikt een kwart van wat het autover keer behoeft: 915 kilojoules per kilometer tegen 3450 eenheden voor de auto. Zijdeveld schreef twee weken geleden een persoonlijke brief aan minister Smit-Kroes, waar in hij een serieuze poging deed de tram te promoten, zodat van rijksweg 19 door Midden-Delf land kan worden afgezien. Zij develd laat de Tweede Kamer nu weten dat hij hartverwar mende reacties kreeg. Wat hem echter teleurstelde, is dat hij van sommige parlementariërs hoor de dat het fractiestandpunt reeds was bepaald. Zijdeveld: „Ik kan echter niet begrijpen, hoe .het in nemen van fractiestandpunten er nu al toe leidt, dat alternatie ven, die veel beter kunnen zijn, voor de finale discussie in de Ka mer niet meer worden beke ken". Maassluis Het aan de Mo- zartlaan gevestigde bedrijf Vecom Produktie en het ge meentebestuurvan Maassluis hebben hun conflict voorge legd aan de voorzitter van de geschillenaf deling van de Raad van State, dr. G. Verin- ga. Hij moet te bepalen op welke termijn een opslag plaats van Vecom een vloeis tofdichte vloer moet krijgen. Onlangs verleende de gemeente Maassluis het bedrijf een nieuwe hinderwetvergunning. De ver gunning moet alle oude aan de onderneming verleende deel- hinderwetvergunningen ver vangen. In de nieuwe vergunning staat onder meer dat een opslagplaats voor vloeistoffen een deugdelij ke bodem moet krijgen. Dat is- bepaald om de kans op bodem verontreiniging door lekkende vaten te verkleinen. De bedrijfsleiding wil wel voor de nieuwe vloer zorgen, echter niet morgen. Er is een planning gemaakt voor de bouwactivitei ten, die op het bedrijfsterrein worden verricht. De bedrijfslei ding wil de nieuwe vloer in die planning opnemen. Daarom werd voorzitter Veringa van de geschillenafdeling van de Raad van State gevraagd het deel uit de hinderwetvergunning over de vloeistofdichte bodem te schorsen. Een woordvoerder van de ge meente liet dinsdag tijdens een door Veringa georganiseerde hoorzitting weten dat het ge meentebestuur enigszins met do bedrijfsleiding kan meevoelen. De gemeente kan leven met een jaar uitstel. Die termijn vindt de leiding van het bedrijf te kort. Voorzitter Veringa geeft spoedig zijn oordeel. Vlaardingen De lei ding van peuterspeelzaal Olleke Bolleke zit met de handen in het haar. De speelzaal dreigt dak loos te worden, doordat het huidige onderkomen het Weeshuis wordt gesloopt en de ge meente nog niet voor een aanvaardbaar alter natief heeft gezorgd. Met het aanbod om tijdelijk een lokaal van de Juliana van Stol- bergschool aan de Groen van Prinstererstraat te betrekken, gaat Olleke Bolleke niet ak koord. Deze school gaat even eens binnen afzienbare tijd te gen de vlakte, waarna peuters en leidsters opnieuw zouden moeten verkassen, waarschijn lijk wederom naar een tijdelijk adres. „We hebben er genoeg van om van het kastje naar de muur te worden gestuurd", ver klaart een boze Clairie Oomen, Met al die verhuizingen is de kinderopvang in het centrum volgens deze peuterleidster niet gediend. „De ouders hebben er recht op te weten waar ze aan toe zijn". Zolang het Weeshuis nog over eind staat, mag Olleke Bolleke in dat pand blijven. De gemeente heeft de peuterspeelzaal een ge bruikerscontract om niet voor gelegd Maar op advies van een advocaat weigert het bestuur dat contract te tekenen. Claire Oo men: „Dan ben je namelijk ver plicht met iedere vervangende ruimte genoegen te nemen, zo dra de sloper met zijn werk be gint". Het bestuur van Olleke Bolleke heeft regelmatig zijn nood ge klaagd by wethouder Arij Maar- Ie veld. „Maar van praten met die man word je geen steek wijzer", zegt Clairie Oomen bitter. „En ondertussen gaan steeds meer ouders op zoek naar een ander opvangadres, omdat ze denken dat wij voorgoed dichtgaan". En het helpt nauwelijks, als zij ver zekert dat Olleke Bolleke niet opgeheven zal worden, omdat de gemeente heeft verklaard dat er grote behoefte is aan peuterop- vang in het centrum. Vandaar dat peuters en hun ou ders en vrijwilligers en leiders van Olleke Bolleke morgen een peti tie zullen aanbieden aan bur gemeester Fred van Lier. Clairie Oomen: „Als de wethouder geen uitkomst brengt, weet de burge meester misschien wel raad". Vlaardingen De gemeente Vlaardingen gaat toch akkoord met de uitbreidingsplannen van medisch kleuterdagverblijf De Bolderkar. Aanvankelijk schoof Vlaardingen een beslissing over verdere financiële betrokken heid bij De Bolderkar op de lan ge baan. Het MKD wil het pand aan de Kamerlingh Onneslaan met 216 vierkante meter uitbreiden. De nieuwbouw is hoofdzakelijk be doeld om de keuken te verplaat sen en te vergroten. Het aantal plaatsen voor op te vangen kin deren blijft gehandhaafd op veertig. Enige tijd geleden benaderde De Bolderkar de gemeenten Vlaar dingen, Schiedam en Maassluis met het verzoek garant te staan voor een lening van 750.000 gul den. De drie gemeenten hebben zich indertijd ook garant gesteld voor een deel van de sticntïngs- kosten, omdat het rijk noch de provincie daartoe bereid was. Gezien de betrokkenheid van het MKD bij een spraakmaken de incestzaak stelden Maassluis en Vlaardingen de beslissing uit. Schiedam weigerde de garantie uit economische motieven. De Bolderkar kon volgens Schie dam bij de banken geld lenen zonder gemeen tegarantie. Vlaardingen heeft inmiddels hel sloten toch akkoord te gaan met de lening en de nieuwbouw. Het bestuur van De Bolderkar wist wethouder Henk van der Lin den in een persoonlijk gesprek te overtuigen van de noodzaak van de verbouwing. Het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur nad het Vlaardingse MKD laten weten de uitbreiding dringend noodzakelijk te vin den. Na Van der Linden ging ook de raadscommissie van financiën en bedrijven met de lening ak koord. In Maassluis werd het on derwerp een maand geleden van de raadsagenda afgevoerd, om dat de plaatselijke politiek eerst de ontknoping van de incestzaak wilde afwachten. Inmiddels zou Maassluis achter de verbou wingsplannen staan. Schiedam, eveneens een financiële Voogd' van De Bolderkar, heeft nog steeds niet gereageerd op het verzoek van het medisch kleu terdagverblijf. Schiedam/Vlaardingen Een geschaarde truck met oplegger zorgde gistermiddag rond half vijf voor een enorm oponthoud op rijksweg 20. De truck nam de bocht naar rechts ophetKe- thelplein in de richting van Rotterdam waar schijnlijk te snel, waardoor de vrachtwagen de linkervangrail raakte. De chauffeur verloor de macht over het stuur, waardoor de auto tegen de rechtervangrail zwalkte en omviel. De wegsleepdienst had an derhalf uur nodig om de vrachtwagen weg te ta kelen, waardoor enorme files ontstonden. Staan de files rond die tijd normaal in de richting van Spijkenisse, nu zat het weggedeelte vanaf de Zuidkant van de Beneluxtunnel in de richting van Schiedam geheel verstopt. De file, met een geschatte lengte van zes kilometer, stond tot ver voorbij de Groene Kruisweg in Rotterdam-Zuid. Ook 's ochtends zorgde een ongeval met een vrachtwagen al voor oponthoud op rijksweg 20. Rond acht uur verloor de truck een partij ge reedschap, waaronder hamers, spijkers, moeren en zagen. Doordat de politie vreesde dat de la ding lekke banden zou veroorzaken, werd beslo ten de weg een half uur af te sluiten. Politie, brandweer en medewerkers van Rijkswater staat veegden het wegdek in de tussentijd schoon.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1