Oppositie boos om geheimzinnigheid HAGENAARS BEKIJKEN HET KAMEEL Centrum vraagt PvdA- bestuur om raadsleden te controleren Autosloper mag nog even blijven Ondersteuning Bewoners wil méé met de stadsvernieuwing VLAARDINGS DAGBLAD SC8IEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Nieuwe galerie voor jongere kunstenaars Sieraden weg Bromfietsers botsen: gewond Kantje boord 'Kinderopvang is er ook voor migranten' Maori-folk op Jenaplanschool Ben W houden structuurplan binnenskamers Delvapand te duin- Aan de dood ontsnapte Geus 60 jaar getrouwd V; Dick Snoeck uitgeschakeld iMSWEG DINSDAG 21 FEBRUARI 1989 PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6.3131 BC Vlaardingen. Poslbus 4008,3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066^ 4350557 - sportredactie: 4345209. Telelax: 010-4349754. Schiedam Een stad van bijna zeventigduizend inwoners ver dient meer dan twee, drie gale ries. Zeker als die gevestigde ga leries nauwelijks aandacht be steden aan het werk van jonge kunstenaars. Voor J.W, Wetse- raa waren die factoren voldoen de aanleiding om in de Br&n- derssteeg een gelijknamige gale rie op te zetten. Wetsema afficheert zijn galerie, die zondag 12 maart opent, met een expositie van etsen van EUa de Zwart en kijk- en leesgedich ten van Henk Sijbers, als een tijdloze en vernieuwende gale rie. Zijn belangrijkste doelstel ling is jong talent een kans te gunnen. Daarnaast wil hij maan delijks twee verschillende kan ten van de kunst belichten. „De bezoeker moet een keuzemoge lijkheid hebben", meent Wetse ma. De etsen van De Zwart hebben als thema vrouw/kind, terwijl Sijbers gedichten in de vorm van een schilderij laat zien. De ten toonstelling wordt zondag 12 maart om twee uur geopend met een optreden van de Goudse gi tarist Jan Wethly. Zie ook pagina 15. Schiedam Twee als 'zigeuner achtig' omschreven vrouwen slaagden erin een bewoonster van het Bachplein van haar kostbare sieraden te ontdoen. De vrouwen belden bij de dame aan met de vraag, of zij een bosje bloemen mochten achterlaten- De bloemen waren bestemd voor de bovenbuurvrouw, maar deze was volgens de zigeunerin nen niet thuis. Terwijl de vrouwen de ?5-jarige -'-dame aan de praat hielden, moet een derde persoon tussen de rok- - ken van de dame door naar bin nen zijn geglipt. Nadat de vrou wen waren vertrokken, miste de dame in ieder geval haar gouden sieraden, die zich in de slaapka mer bevonden. De politie ver moedt, dat een klein jongetje of meisje voor de missie is ingezet. Schiedam Twee 17-jarige Schiedammers zijn gistermor gen bij een ongeluk op de krui sing van Oostsingel en Sneliius- singel gewond geraakt bij een verkeersongeluk. De jongens bo'tsten op de kruising met hun bromfietsen tegen elkaar. Eén bromfietser moest met een on derbeenfractuur in het Schie- landziekenhuis worden opgeno men. Bij de ander werd een her senschudding geconstateerd. Hij mocht na behandeling in het zie kenhuis weer naar huis. land "V itwagen a kantje bo aan de Wi Maasland Voor een Belgische vrachtwagen was het gisteroch tend kantje boord. Bij het brug getje aan de Weverskade nam de chauffeur omstreeks elf uur de lastige, haakse bocht een beetje te krap, waardoor de oplegger niet mee wilde over de rijbaan. Ze kwam over de brugleuning, boven het water te hangen. Het was volgens de politie een mirakel dat de schuivende vrachtwagencombinatie, bela den met twintig ton staal, niet verder bet water inschoof. Voor het toch zover zou komen, was het Lierse kraanbedrijf Vreug- denhil aanwezig om de oplegger weer wat stevige grond onder de voeten te geven. Zonder te be danken reed de vrachtwagen chauffeur weg. Vlaardingen Kinderen van migranten maken om de één of andere reden nauwelijks ge bruik van de voorzieningen voor kinderopvang in Vlaardingen. Die constatering was vorig jaar reden om de initiatiefgroep Ex tra Aandacht voor Migranten kinderen op te richten. Die werkgroep houdt zondag in buurthuis Oost een informatie middag met de bedoeling de mi granten, de ouders dus, te stimu leren hun kinderen van nul tot vier jaar naar één van de kinder opvangcentra te brengen. De initiatiefgroep benadert de ouders niet met lege handen. Het femeentebestuur is inmiddels enaderd met het verzoek geld beschikbaar te stellen, zodat ex tra plaatsen voor kinderen van migranten kunnen worden be kostigd. Woordvoerder Ed Spa van de initiatiefgroep benadrukt het be lang van een intensiever ge bruik van de opvangmogelijkhe den. „Het is een prima gelegen heid de Nederlandse taal mach tig te worden'', aldus Spa, die erop hamert dat een tweetalige .ontwikkeling van de kinderen juist op die jonge leeftijd erg be langrijk is en veel latere proble men kan voorkomen. [Tijdens de informatiemiddag, die van twee tot vijf uur wordt gehouden, worden verschillen de videofilms over interculture le kinderopvang vertoond. Ver der houdt een medewerkster van het Onderwijsvoorrangsge- bied Vlaardingen een inleiding over'het belang van tweetalige ontwikkeling Een groep van drie muzikanten uil Nieuw-Zeeland en een Maori- zangeres hebben gistermiddag een concert gegeven voor alle leerlingen van de Jenaplanschool aan de Van Maanenstraat in Vlaardingen. De lessen op de school werden onderbroken voor dit half uur durend muzikaal inter mezzo. De leerlingen vermaakten zich prima met de gelegenheids- band, die vorige week nog als be geleidingsband van een Griekse groep optrad tijdens een fofkfestf- val in Brugge. Het Vlaardingse optreden werd mogelijk, doordat de band logeerde bij ouders van een leerling. De schofferen geno ten vooral van de twee traditione le Maori-liedjes, die zangeres Ma- hina Tocker vertolkte. Niet ge remd door talenkennis probeer den zij met haar mee lezingen. Vlaardingen De oppositie in de Vlaardingse gemeente raad is buitenspel gezet in de gesprekken over het nieuwe structuurplan. In de coalitie van PvdA, CDA en VVD is die discussie, die bepalend is voor de toekomst van de stad, in volle gang. „Het college staat op het punt om een be sluit te nemen en wij hebben nog geen stuk gezien", zegt een boze Wil van Rijn (D66). „Wij zijn niet geïnformeerd. Terwijl toch in het beleids- program staat, dat de opposi tie recht heeft op dezelfde in formatie als de coalitiegeno ten. Dit is heel betreurens waardig". Burgemeester en wethouders hadden vorige week dinsdag al bijna een besluit genomen over het aantal woningen, dat de ko mende tientallen jaren in Vlaar dingen moet worden gebouwd. Dat besluit werd alleen uitge steld, omdat er nog een gesprek moest plaatsvinden met milieu gedeputeerde Hans van der Vlist en er nog wat vragen onbeant woord waren. „Als de coalitie, met z'n grote meerderheid in de raad, een besluit heeft genomen dan hebben wij totaal geen in breng meer", zegt Van Rijn Van Rijn en Van Veelën hebben de indruk, dat het nieuwe struc tuurplan in grote lijnen al klaar is. „In commissies stellen raads leden van de grote partijen in houdelijke vragen over nota's die wij niet kennen", zegt Van Rijn. „Wethouder Jan Madern (VVD) 2ei in de commissie voor 'economische zaken op vragen van CDA-raadsiid Chris van Roon; 'Jullie weten als fracties toch wel beter?' Dat duidt er toch op, dat er dingen gebeuren die wij niet weten?" D66 en SGP/RPF/GPV zijn van mening, dat burgemeester en wethouders bij een zo belangrijk onderwerp als de vaststelling van een nieuw structuurplan de grootst mogelijke openheid moeten betrachten. „De grote partijen moeten zich er eens van bewust worden, dat de macht van het getal niet altijd bepalend is", vindt Van Rijn. „Kleine frac ties kunnen een grote inbreng hebben in de besluitvorming". Volgens het D66-raadslid is het voor het eerst sinds het aantre den van de PvdA/CDA/WD- coalitie, dat de kleine partijen zo nadrukkelijk buitenspel worden gezet. „Meestal worden wij se rieus genomen en over belang rijke zaken toch op z'n minst in formeel op de hoogte gehouden. Waarom dat nu niet gebeurd weet ik niet. Ik kan het belang daarvan niet inzien Van Rijn kan hooguit bedenken, dat onenigheid binnen de coali tie een reden is voor burgemees ter en wethouders om de zaken intern te houden. „Ik vermoed", zegt de D66'er, „dat er binnen het college een verschil van me ning is over de bebouwing van de Broekpolder- De PvdA is te gen, de VVD heeft al eens ge zegd dat de Broekpolder be bouwd kan worden en waar het CDA staat is mij niet duidelijk". Voor D66 is bebouwing van de Broekpolder uitgesloten. „Ga je daar woningbouw plegen op een leeflaag van twee meter schone grond, dan leg je een claim op de toekomst Het is en blijft veront reinigde grond". Schiedam De rechter van de arrondisementsrechtbank heeft in kort geding bepaald, dat auto sloper Sjaak Monlfoort binnen drie maanden zijn activiteiten aan de Polderweg moet staken. Montfoort was gedaagd door de gemeente Schiedam, die de slo per met onmiddellijke ingang van het terrrein aan de Polder weg verwijderd wilde zien. Sjaak Montfoort begon zijn sloopactiviteiten aan de Polder weg een halfjaar geleden, nadat hij het jaren zonder sloopcom- plex moest stellen. Het complex, een oude boerderij plus erf, stond al enkele jaren leeg. Na het vertrek van boer Poot werd het terrein na leegstand in gebruik genomen door de Schiedamse sloper. De advocaat van de gemeente Schiedam voerde in het kortge ding aan, dat Montfoort het ge meentelijk bezit op illegale wijze in gebruik had genomen, Mont- foort heeft geen huurovereen komst gesloten, terwijl hij ook geen vergunning kreeg om zijn sloopactiviteiten te ontplooien, liet de advocaat weten. Sjaak Montfoort beschouwt het ingebruiknemen van het terrein aan de Polderweg als een nood greep. Acht jaar geleden werd Montfoorts sloperij aan de Bui tenhavenweg gesaneerd, waar door de autosloper brodeloos werd. Hij hervatte zïjn activiteiten en kele jaren later, tot groot onge noegen van de omwonenden, in de Gordonstraat. Uiteindelijk viel zijn oog op het terrein aan ae Polderweg, waar de laatste jaren meerdere autohandelaren en slopers hun domicilie hebben ge kozen. De gemeente toont zich weinig gelukkig met deze ontwikke ling De laatste jaren voert de ge meente een sloopontmoedigi ngs- beleid. De gemeente voerde in het kort geding ook aan, dat de activiteiten gevaar opleveren voor de bodemkwaliteit ter plaatse. De gemeente vreest dat bij het ontleden van de auto's de nodige olie- en koelvloeistoffen in de bodem terecht zullen komen. Montfoort voert aan, dat de che mische resten netjes worden op gevangen. „Ik heb hier een scho ne sloop. De gemeente hoeft dus niets te vrezen". De drie maanden uitstel, die de rechter Montfoort heeft gegund, bieden volgens de sloper weinig soelaas. „Als je weet dat je bin nenkort moet vertrekken, heeft het weinig zin om je in te span nen om het bedrijf van de grond te krijgen", vindt Montfoort. Hij vindt dat de gemeente hem al ja ren aan het lijntje houdt. „Ik krijg de indruk aatje in deze stad je eigen boterham nietmaguver- dienen. Men belooft mij al jaren aan een terrein te helpen, maar ondertussen gebeurt er niets". Volgens een woordvoerder van de gemeente is zo'n belofte nooit op papier gezet. „In principe wil len we het aantal sloperijen in de stad verminderen. Of er in de toekomst een alternatief voor Montfoort wordt gezocht, is mij niet bekend". Vlaardingen Een gezelschap van dertien Haagse stadsver- nieuwers en kunstenaars uit de Stationsbuurt heeft gistermid dag in de Landstraat een kijkje genomen in de woon-werkhui- zen in complex Het Kameel. In de Stationsbuurt worden ateliers gesloopt. Een complex als Het Kameel zou misschien de oplos sing zijn voor de straks dakloze Vlaardingen Patrimoni ums Woningen (PW) vreest dat de ateliers in het Delva pand te duur worden voor kunstenaars. De huren zul len zo'n driehonderd gulden per maand bedragen. Uit een mini-enquête van Patri monium is echter gebleken, dat de kunstenaars die in aanmerking komen voor een atelier daar 150 of hoog uit 200 gulden per maand voor kunnen betalen. De gemeente kocht de voor malige fabriek aan de Sta tionsstraat voor de sloop, maar besloot op aandrang van de wijkvereniging om het pand te verbouwen. De kunstenaars die hun atelier hadden in inmiddels ge sloopte scholen in de Vette- noordsepolder zouden daar hun werk kunnen voortzet ten, „Maar bij de technische opname", zegt hoofd bewo nerszaken Ton Reijghart van PW, „bleek de bouw kundige staat van het pand slechter dan gedacht". De verbouwing zou duurder worden en de huren hoger. PW rekent niet op erf veel belangstelling voor '.tv ate liers in het Delvapand. Con ferencier Wim Kan citerend zegt Reijghart: „Wij zien de toekomst vastberaden, maar zonder vertrouwen tege moet". Haagse Kunstenaars, dacht het gezelschap. Vlaardingse ambtenaren gaven de Hagenaars weinig hoop, dat een experiment als Het Kameel ook in hun stad kans van slagen zou hebben. Suhsidiedeskunaïge Cor Vermoert legde de gasten uit de Stationsbuurt uit, dat de sub sidieregelingen sinds de bouw van het complex aan de Land- straat danig zijn veranderd. Vermoen kon de Haagse gasten maar één advies geven. „Zorg dat u verzekerd bent van de steun van de dienst bouw- en woningtoezicht en de sector volkshuisvesting, voor u eraan begint Het mooiste zou zijn, als u een intentieverklaring van een wethouder kon krijgen, dat hij bereid is er geld in te stoppen". De Vlaardingse ambtenaar Pe ter Ruis, die in de Haagse Sta tionsbuurt woont en daar ooit zelf werkte, beaamde dat. „Die wethouder moet trots zijn op het plan". i Hagenaars bekijken Het Kameel in vlaardingen. Maassluis Trots toonde Pieter Kleijwegt het gelukstele gram, dat hij en zijn vrouw ter ere van hun diamanten huwe lijk van koningin Beatrix ontvingen. Vandaag is het precies zestig jaar geleden, dat Pieter Kleijwegt en Alphonsa Peeters elkaar het jawoord gaven. Reeds gisteren kwam loco-burge meester Izaak van der Knaap namens het gemeentebestuur de gelukwensen aan het bruidspaar overbrengen. Kleijwegt greep de komst van Van der Knaap aan om direct een foutje te herstellen. Op het gemeentehuis werd ervan uit gegaan, dat het echtpaar in De Lier in het huwelijk was getre den. Niets wat echter minder waar, liet de zeer bij de tijd zijn de Kleijwegt weten. De huwelijksvoltrekking vond plaats in Maassluis, waar het echtpaar de afgelopen zestig jaar ook woonachtig was. Het was een weerzien van oude bekenden, gistermiddag op de Seringenflat, waar het echtpaar al enkele jaren woonach tig is. Van der Knaap bleek bij dochter Cor in de klas te heb ben gezeten, terwijl hij de andere kinderen van de jubilaris sen ook goed kent. Ook fotograaf Wim van der Stelt bezocht het bruidspaar. Van der Stelt woonde vroeger naast het echt paar op de Sluispofderkade. Niet vreemd derhalve, dat het oude Maassluis gistermiddag het belangrijkste gesprekson derwerp was. De twee wereldoorlogen vormden belangrijke markeringen in het leven van de familie Kleijwegt. Mevrouw Kleijwegt- Peeters kwam in de Eerste Wereldoorlog als vluchtelinge vanuit België in Maassluis terecht. Haar ouders en broers keerden via omwegen terug naar België, maar de kleine Al phonsa bleef in Maassluis achter. Ze werd opgevoed door twee ongehuwde zussen, de dames Booster. Enkele jaren later leerde ze Pieter Kleijwegt kennen op de Maassluisse gymvereniging Ad venda. In de jaren dertig was Kleijwegt scherpschutter in het leger. De wapenkennis kwam hem in de Tweede Wereldoorlog goed van pas. Als lid van De Geuzen nam Kleijwegt in het prille begin van de oorlog reeds deel in het verzet. Na verraad kwam Kleijwegt met 17 andere Geuzen in de Scheveningse gevangenis terecht. De 17 werden gefusilleerd. Een gebeurtenis die ae emoties bij Kleijwegt nog steeds hoog doen oplaaien. Kleijwegt zelf kwam op wonderbaarlijke wijze vrij, waarna hij zijn verzetsactiviteiten weer oppakte. Voor zijn inspanningen in de oorlog kreeg Pieter Kleijwegt enkele jaren geleden het verzetsherdenkingskruis opgespeld door prins Bernhard. De foto van die gebeurtenis heeft een mooi plaatsje gekregen in de huiskamer. Vanmiddag wordt het diamanten bruidspaar in het zonnetje gezet tijdens een receptie voor familieleden en kenlssen. Het echtpaar Kleijwegt is vandaag precies zestig jaar ge- - trouwd. Op de foto draagt Pieter Kleij'wegt het verzetsherden kingskruis, dat hem enkele jaren geleden werd uitgereikt door prins Bernhard. Schiedam Het wordt steeds drukker in de stadsvernieuwing. Er komen nieuwe gebieden bij, er komen experimenten met be heer en de particuliere woning verbetering krijgt impulsen. Ook het aantal ambtenaren neemt toe: bij gemeentewerken, bij het gemeentelijk woningbe- heer, bij bouw-en woningtoe zicht. Het instituut Ondersteuning Be woners in de Stadsvernieu wingsgebieden (IOBS) vindt, als er steeds meer mensen mee te maken krijgen, dat de deskundi ge hulp aan de wijkbewoners eveneens moet toenemen. Het IOBS wil, kortom, meegroeien met de stadsvernieuwing. Maar er zijn allerlei factoren, waar door het werk steeds meer in de verdrukking komt. In een brief aan burgemeester en wethou ders van Schiedam leggen voor zitter Jan Vleesenbeek en secre taris Berf van Kan uit, waar het aan schort. Zij redeneren dat het werk is Schiedam In een brief aan het 'hoofdbestuur' van de PvdA vraagt secretaris Lammert van Wagtendonk van de bewoners vereniging Schiedam-Centrum om een onderzoek naar de werk wijze van de gemeenteraadsle den van de PvdA. Van Wagtendonk reageert hier mee 'zeer verbolgen' op uitspra ken van PvdA-fractieleider Gé Brouwer in het Rotterdams Nieuwsblad van donderdag. Volgens de secretaris van Cen trum hebben ook tien andere be wonersverenigingen, aangeslo ten bij het stedelijk overleg, zich geërgerd aan Brouwer. De PvdA-voorman betoogde on der andere, dat bewonersvereni gingen zich te weinig manifeste ren als wijkvertegenwoordi- ging-met-achterban. Brouwer vindt dat sommige bewoners verenigingen daarvoor te weinig leden hebben. Hij zou willen dat ze beter in staat zijn de wijken te mobiliseren. Op die kritiek gaat Van Wagten donk niet in. Wel heeft hij de PvdA-fractieleden een foldertje opgestuurd, waarin staat wat Schiedam-Centrum zoal doet Opdomen voorde Verworpenen der aarde', valt te begrijpen uit 'de begeleidende brief die, gelet op de stijl, in grote verontwaar diging is geschreven. Tussen de tikfouten door roept Van Wag tendonk de PvdA'ers op van hun 'hoge politieke stoel af te da len1. De gemeentebestuurders zouden zich meer onder het volk moeten begeven om te zien, wat bewonersverenigingen beteke nen voor de bewoners en om te horen, hoe die verenigingen denken over de Schiedamse PvdA. Van Wagtendonks tweede brief is gericht aan het 'hoofdbestuur' hoewel niet duidelijk is of hier mee het afdelingsbestuur in Schiedam of het landelijk be stuur in Amsterdam wordt be doeld. De kritiek van Brouwer word* er niet in weerlegd. Wel grijpt Van Wagtendonk de gele genheid aan om zijn beklag te doen over de openheid van 'som mige' wethouders van de PvdA toegenomen sinds de oprichting van het IOBS, twee jaar geleden:1 Die groeiperiode werd echter ge- ken merkt door een 'moeizame communicatie1 met B en W. Het college draaide met besluitvor ming, waardoor geruime tijd on; duidelijk was welke budgetten er waren. Het resterende geld mocht niet worden gespaard. Daar komen intussen andere factoren bij. Krijgt het IOBS niet meer geld. dan betekent dat gel et op de stijgende salarissen dat er minder geld overblijft voor apparaatskosten. „Uitein-; delijk betekent dat, dat er geen postzegels meer gekocht kunnen worden". - Het IOBS wijst ook op de huis vesting, die een verhoging van het budget noodzakelijk maakt Het spreekt vanzelf, dat na reno vatie van het kantoor aan de Van Leeuwenhoeckstraat de huur verhoogd zal zijn. Ook zou het IOBS met één begroting wilt len werken. Nu heeft men rqet twee wethouders te maken' Hans van Kleef (bewonersdes kundigen) en Luub Hafkamp (opbouwwerk). .j Het moet Vleesenbeek en Van Kan van'het hart, dat het een vreemde gang van zaken is, dat inspraak in het meerjarenplan stadsvernieuwing tot gisteren mogelijk was, maar dat van avond al de commissie van wett houder Van Kleef erover* spreekt B en W zullen dan niet de tijd hebben om een besluit té nemen over de ingekomen reac- lies. - Maassluis Nog voor het twee? de deel van de hockey-competi- tie een aanvang heeft genomen, is het seizoen voor Dick Snoeck al voorbij. De spits van Ever» green is vorige week in hef Vlaardingse Holy-ziekenbuis aan zijn knie- en kruisbanden geopereerd. Met zijn been in het gips keerde hij gisteren naar huis terug.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1