Wijze vrouwen samen aan 't solliciteren Damco bindt strijd aan met E-nummers Perzische Tapijten Opheffing dreigt voor 5 scholen Knottenbeltsingel steekt de vlag uit Avalance lyrisch terug uit Nice School verlost van lekkages en tocht VLAARDINGS DAGBLAP SGHIEDAMSE GOUBAP; NIEUWE WATERWEG COURANT Almacht van de economie Startsubsidie voor homofilen Patijn opent Driemaashave Bodemonderzoek bij Buizengat DOOR AANLEG VAN TWEEDE BENELUXTUNNEL Kerk- eiland bereikt bijna hoogste punt PROFITEER DEZE LAATSTE DAGEN NOG VAN ONZE L EEG VERKOOP NU KORTINGEN TOT mp?;; i: Vrouw zoek WATERWEG Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardinnnn „nna r 9 Postbus4003, 3U0 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229.4353066,43S0557-sportredactie:4345209. Telefax:010-4349754. VRIJDAG 24 FEBRUARI 1989 PAGINA 13 Schiedam/Vlaardingen In het Waterweggebied worden vijf 'kleine' basisscholen van christelijke signatuur in hun voortbestaan bedreigd. In Vlaardingen gaat het om Open Vensters, Het Baken en de Govert Maanschool. In Schiedam betreft het de Beat- rixschool en in Hoek van Hol land de Hoekse HilUchool. Naast deie scholen worden er in Rotterdam en regio nog 32 genoemd. De kleine scholen (met minder dan de vereiste 125 kinderen) zijn vogelvrij verklaard door minister Deetman. De Protestants- Christelijke Onderwijsva korganisatie zegt verbijsterd te zijn over dit plan. In de protestants-christelijke zuil zijn landelijk 850 scholen in het geding; voor de provin cie Zuid-Holland zouden 108 basisscholen op de zwarte lijst staan. „Ik schrok zelf van dat cijfer", stelt districts bestuurder Peter Camping. Zo'n 1500 volledige arbeids plaatsen werk voor 2000 leerkrachten gaan door de plannen van de minister ver loren, De PCO heeft onlangs een protest laten horen. Vlaardingen De werkgroep Kerk en Samenleving van de Raad van Kerken in Vlaardin gen sluit zich via een maatschap pelijk avondgebed aan bij de vas tenactie. Zondagavond houdt de werkgroep een maatschappelijk' avondgebed in de Pax Christi- kerk aan de Reigerlaan. De evangelische bezinning wordt verzorgd door econoom dr. Roe lof Haan, de huidige directeur van het IKON. De almacht van de economie is uitgeroepen tot thema van de avond. Haan, die onlangs het boek Economie van de eerbied schreef, plaatst deze avond kant tekeningen. bij het bijbelse spre ken over geld en goed. Aan de dienst, die om zeven uur begint, wordt meegewerkt door het Pax Chrïsti-jongerenkoor. Maassluis Het college van B en W heeft de onlangs opgerich te werkgroep Homofilie Maas sluis een startsubsidie van dui zend gulden toegekend. Maassluis Hoewel het ver pleeg- en reactiveringscentrum Driemaashave in Maassluis al enige tijd op volle toeren draait, staat de officiële opening pas op 15 maart gepland. Die handeling zal om twee uur worden verricht door de commissaris der konin gin, mr. Schelto Patijn. Aanslui tend houdt Driemaashave een receptie en open huis. Het nieuwe centrum in Maas sluis biedt plaats aan 120 patiën ten. twaalf bezoekers van de dagbehandeling en 125 mede werkers. Driemaashave valt on der de verantwoordelijkheid van de stichting Verpleeghuizen Nieuwe Waterweg-Noord. De stichting heeft de uitbreiding van het voorzieningenpakket aangegrepen om de huisstijl aan te passen. Op het briefpapier van de stichting prijken voortaan drie meeuwen. Daarvoor is ge kozen vanwege de link met het gebied, maar ook omdat de vo gels zowel rust als beweging kunnen {symboliseren. Kortom: een energieke organisatie, meent algemeen directeur Jan Hagenaars. VlaardingenDe gemeente wil al medio dit jaar een bodemon derzoek laten uitvoeren aan het Buizengat en de Kortedijk in Vlaardingen. Concrete bouw plannen zijn er nog niet voor het gebied, maar de gemeente wil zeker weten dat de grond schoon en bouwrijp is op het moment dat die plannen er wel zijn. Burgemeester en wethouders achten het niet uitgesloten dat de bodem inderdaad vervuild is. Aan het Buizengat stond in het verleden de gasfabriek. Als er gesaneerd moet worden kan dat beter in een vroeg stadium ge beuren. 'Anders zou de bouw wel eens ersntige vertraging kunnen oplopen; schrijven B en W in een vdbrstel aan de raad. Het onder zoek-aan de Kortedijk en het Buizengat kost ongeveer 65.000 gulden. Vlaardingen Leerlingen van het Plaatselijk Educatief Cen trum hebben het opmerkelijke initiatief genomen collectief te solliciteren bij bedrijven en overheidsinstellingen. Onder het motto 'Wise Women Want Work' bieden de vrouwen, die momenteel een opleiding voor assistent-manager volgen, hun diensten aan het bedrijfs leven aan. De vrouwen prijzen hun kwaliteiten aan in een map, waarin gegevens over hun oplei ding, werkervaring en hun spe cialisaties staan vermeld. De vrouwen, allen boven de 30 jaar, proberen op deze wijze hun plaats op de arbeidsmarkt te her overen. Toos Brabander-Droog, die net als de andere leerlingen haar op leiding eind maart hoopt af te ronden, denkt dat de rol die her intredende vrouwen op de ar beidsmarkt kunnen spelen schromelijk wordt onderschat. „In personeelsadvertenties wor den bijna alleen maar jongeren gevraagd. Werkgevers redene ren vaak dat 30-plussers te duur zijn. Daarbij wordt dan wel ver geten dat herintreedsters vaak een schat aan werk- en levenser varing meebrengen", Iaat Toos Brabander weten. In de eenjarige opleiding, die op stellers van ae sollicitatie bij het PEC volgen, komen zaken als management, sociale vaardighe den en automatisering aan de orde. „De opleiding is bedoeld om vrouwen, die vroeger vaak al ïn het bedrijfsleven actief zijn geweest, de aansluiting op de huidige arbeidsmarkt te geven", vertelt Toos Brabander. „De werkomstandigheden ver anderen tegenwoordig heel snel, waardoor vrouwen die een paar jaar niet hebben gewerkt de aan sluiting missen", verklaart Bra bander. Door de cursus blijken vrouwen veel beter aan de slag te komen. Dat bleek bijvoor beeld verleden jaar", aldus Bra bander. „Een groot deel van de vrouwen, die toen de opleiding volgde, heeft inmiddels een baan gevonden". Het idee om de eigen gegevens over opleiding, werkervaring en hun specialisaties in een map te bundelen, ontstond tijdens de lessen marketing. „Tijdens deze lessen in public relations en re clame wordt ons geleerd, hoe je een produkt moet verkopen of iets onder de aandacht kunt brengen. In die lessen ontstond het idee om onszelf dan maar te gaan verkopen", verklaart Bra bander de beweegredenen voor het opmerkelijke initiatief. De leerlingen van het PEC slaagden erin sponsors voor de collectieve presentatie te vin den. „Daardoor kon de map zélfs worden gedrukt", laat de PEC- ïeerling weten, die een carrière in de mode combineert met het lidmaatschap van de deelge- meenteraad van Hoek van Hol land. De map wordt op 28 fehruari ge presenteerd in de Rotterdamse Doelen, waar die dag de infor matiemarkt Scholing Werk plaatsvindt Directeur H. Hutjes van het Rotterdamse arbeidsbu reau neemt 's ochtends om half tien de eerste map in ontvangst. Sportpark bedreigd Een luchtopname, waarop het begin van de bouw is vastgelegd. Ook de silo's zijn daarop nog goed tezien. Met de afbraak daarvan is ai begonnen. Schiedam De aanleg van de tweede Beneluxtunnel kan grote gevolgen hebben voor de sportclubs, die ge bruikmaken van de velden langs het huidige tracé van rijksweg 19. Rijkswaterstaat kan niet garan deren dat de smalle strook grond tussen rijksweg 19 en sportpark Harga voldoende ruimte biedt voor de rijbanen die naar de tun nel leiden. Is dat niet het geval, dan zullen de sportclubs flink wat ruimte moeten inleveren. De verenigingen zuilen sowieso niet blij zijn met de aanleg van de tunnel. Op een bijeenkomst van de commissie stadsontwik keling en milieu werd duidelijk, dat de tweede Beneluxtunnel aan de Schiedamse zijde van de huidige tunnel is geprojecteerd. Alleen de breedte van ae strook grond, die de tunnelbouwers no dig hebben, staat nog niet vast. Het verkeer langs de sportvel den wordt in de toekomst hoe dan ook dubbel zo druk en bo vendien rijden de auto's straks veel dichter langs het veld. De volkstuinders bij Vijfsluizen krijgen overigens mogelijk met hetzelfde verschijnsel te maken. De juiste plaats van het tunnel tracé is mede afhankelijk van de plek, waar de weg de spoorbaan tussen Schiedam-Nieuwland en Vlaardingen-Oost kan kruisen. Rijkswaterstaat heeft daarover nog geen overeenstemming be reikt met de NS. Wel bestaat de voorkeur voor een viaduct naast de huidige oversteek van de spoorbaan over rijksweg 19. Tijdens de commissievergade ring werden geen mededelingen gedaan over het jaar, waarin de aanleg van de tunnel is gepland. Rijkswaterstaat zou ook nog geen pogingen hebben gedaan de benodigde gronden aan te ko pen. De enige concrete afspraak tot nu toe is dat er een project groep wordt gevormd, die de verschillende varianten gaat be oordelen. Deze projectgroep gaat bestaan uit ingenieurs van Rijks waterstaat en ambtenaren van de gemeente Schiedam. Maassluis Nog exact een week en dan zal de bouw op het Kerk- of Schanseiland het hoogste punt hebben bereikt. Met bet leggen van de eerste pannen wordt uit blijdschap met die mijlpaal dan ook een oud gebruik in ere hersteld: er wordt volgende week pan- nenbier geschonken. Met de feitelijke bouw is, na een reeks tegenslagen, begin vorig jaar begonnen. Van het aanvankelijke plan om de ronde silofnndamenten van de voormalige fabriek De Ploeg te bandhaven, is op na drukkelijk verzoek van ko pers en aspirant-kopers van de woningen en appartemen ten afgestapt. Vermoedelijk een week na het bereiken van het hoogste punt zullen de si lo's zijn afgebroken. De toe komstige bewoners beschou wen die gevaarten als ontsie rend voor de omgeving. In de aanloopfase is al bijzon der veel animo getoond voor de woningen. Die zal naar verwachting nog*groter wor den, als in april een modelwo ning klaar is voor bezichti ging. Ros Woningende makelaar die het project verkoopt, ziet de toekomst dan ook zonnig Vlaardingen Bewoners van de Anthony Knöt- tenbeltsmgel steken de vlag uit, als over een tijdje de bussluis op de kruising met de Rozenlaan een feit is. De bewoners hopen dat na aanleg van die bussluis de singel niet langer zal worden gebruikt door doorgaand verkeer. „Wij kunnen wel stellen dat de bewoners vierkant achter deze beslissing staan", zegt B-F. van Dorp, directielid van Eurotax die vaak actie voerde tegen de'v erkeerso verlast. Sinds de Burgemeester Verkadesingel en de Knot tenbel tsïngel voorrangswegen werden, nam de verkeersdrukte er danig toe. Automobilisten na men vanaf de afslag Holy van rijksweg 20 niet lan ger de Burgemeester Heusdenslaan, maar kozen de kortere route naar het centrum en de industrie polders. Per etmaal passeerden vierduizend auto's de Knottenbeltsingel. Na de afsluiting van Emaus en Voorstraat verdubbelde dat aantal nog eens. De eerste oplossing die de gemeente bedacht, ten tijde van het PvdA/CDA-college, was een busbaan vanaf het Nareispleïn tot Plein 1940. Maar toen ook de VVD toetrad tot het college, was die oplossing van de baan. De liberalen vonden de maatregel al te onvriendelijk voor het autoverkeer. Er werd een tussenoplossing gevonden, in de vorm vaneen soort bussluis op de kruising van Knottenbeltsin gel en Rozenlaan. Het autoverkeer zou daar van de singel worden geleid en gedwongen worden een lus te maken over Kethelweg, Emaus, Onder de Molen, Voorstraat en Rozenlaan om weer terug te komen op de Knottenbeltsingel. Die lus is nu inge kort tot Kethelweg, Burgemeester De Bordesplein en Rozenlaan. De bewoners van de singel hebben goede hoop, dat ook die maatregel het doorgaand verkeer zal terugdringen. De werkzaamheden aan de bussluis beginnen aan staande maandag. „Als die sluis er ligt, zijn wij van een hoop ellende verlost", aldus Van Dorp. „Ge noeg reden voor een juichstemming". Het sluip- verkeer zorgde voor gevaarlijke situaties en veel lawaai. Want we zijn per 1 maart verguisd naar Boezemweg-136, Rotterdam. 60% Maandagmiddag en donderdagavond geopend- Rubensplein 12, Schiedam. Werknemers van Damco aan het werk. Vlaardingen Met het door snijden van een koek in de vorm van een slot opende burgemees ter Fred van Lier gistermorgen de afdeling produktontwikke- ling en kwaliteitsbeheersing van de Vlaardingse firma Damco, le verancier van grondstoffen voor de bakkerij zoals amandelspijs, marsepein en bakpoeders. Damco wil met die afdeling het gebruik van verdachte E-num mers, geur- kleur- en smaakstof fen en stabilisatoren, zoveel mo gelijk terugdringen. „Dit bedrijf investeert in het milieu. Zo'n be drijf hebben wij graag in onze gemeente", verklaarde Van Lier zijn aanwezigheid bij het feestje in de schone en geurige bakkerij. Consumentenorganisaties drin gen al jaren aan op duidelijke vermelding van de E-nummers op de verpakking van prod uk- ten. Burgemeester Van Lier had er net een artikel overgelezen in de Consumentengids. „Het is fijn dat dit bedrijf zoekt naar stoffen die goed, gezond en veilig zijn", zei hij. Directeur J. Hoogstad legde uit, dat ook de eenwording van Eu ropa grote gevolgen zal hebben voor de kwaliteitseisen die aan produkten worden gesteld. Hij zag zowel voor- als nadelen op doemen in 1992. irDe EG bete kent grotere afzetmogelijkhe den, maar ook meer concurren tie". De opening van de nieuwe afdeling noemde hij een mijl paal. Damco begon in 1935 aan de Ja- cobusstraat in Rotterdam, toen nog als handelsonderneming. Geleidelijk werd het een pro- duktiebedrijf en in 1953 verhuis de Damco naar de Industrieweg in Vlaardingen. De uitbreidin gen volgden elkaar snel op. In middels heeft het bedrijf, dat grondstoffen levert aan zowel industriële als ambachtelijke bakkerijen, 125 mensen in dienst en is het goed voor een jaaromzet van zo'n 80 miljoen gulden, veer tig keer zoveel als in 1953. In de nieuwe afdeling babbelden de genodigden onder het genot van een goed glas champagne over verscherpte kwaliteitseisen en het verlangen van de consu ment naar meer produktinfor- matie. „Je kunt van een produkt nu nog zeggen: er zit amandel spijs in. Maar hoe lang nog?" vroeg een bakker zich af. Hij zag het al voor zich: een etiket over de hele lengte van de cake. „Die E-nummers staan op dit moment zwaar in de belangstelling", zuchtte hij. „Zwaar overtrok ken", vond een ander, „maar ja, je hebt ermee te maken". Vlaardingen De hele avondploeg van de Vlaar dingse politie is gisteravond op zoek geweest naar een vrouw, aie nietsvermoe dend op een verjaardags feestje zat. Haar man was de verjaardag glad vergeten en alarmeerde de politie, toen zijn vrouw na haar werk in de PTT-centrale in Holy- Noord maar niet thuis kwam. Om elf uur belde de man, bewoner van de Prins Hen drikstraat, c{e politie om te zeggen dat hij erg ongerust was. Zijn vrouw was al om negen uur klaar met wer ken en nog steeds niet thuis. De politie ging op zoek, maar vond de vrouw niet. Toen agenten om twaalf uur naar het huis in de Prins Hendrikstraat gingen om meer informatie, kwam de 'vermiste' vrouw daar juist aanfietsen. Vlaardmgen Tweede voorzit ter Piet Baghus van het "Vlaar dingse showkorps Avalance kan zich slechts in lyrische bewoor dingen uitlaten over het zojuist afgesloten bezoek van zijn korps aan de Cote d'Azur. Die tien daagse trip op uitnodiging van het regionale Bloemen feestco mité bestempelt hij zonder aar zeling als 'het absolute hoogte punt in ons zestigjarig bestaan'. In de Zuidfranse badplaats Nice verkeerden de leden van Ava lance in het goede gezelschap van korpsen uit Brazilië, Argen tinië, Italië, Duitsland, Amerika en zelfs het Afrikaanse Ghana. „Maar zeer bijzonder was toch wel de samenwerking met een groot Japans drumkorps uit Koba", meent Bagchus, die in Frankrijk verschillende uitnodi gingen kreeg om in andere lan den op te treden. Met de gasthe ren in Nice werden meteen spij kers met koppen geslagen. „We hebben een definitieve uitnodi ging zo spoedig mogelijk weer naar Nice terug te komen". Volgens Bagcnus riep het grote enthousiasme van de plaatselijke bevolking vergelijkingen op met het carnaval in Rio de Janeiro. Om die reden had Avalance voor het eerst sinds lange tijd ook weer Zuidamerikaanse mu ziek op hun repertoire gezet. „Het maakt echt diep indruk op je, wanneer de mensen speciaal voor jouw korps helemaal uit hun bol gaan. Het is iets om weer naar terug te verlangen", pro beert de tweede voorzitter het gevoel te verwoorden, waarmee hij in Vlaardingen is terugge keerd. Avalance staat dit weekeinde weer met beide benen op de grond als in het kader van de manifestatie 'Kunst door ama teurs' in de Stadsgehoorzaal wordt opgetreden Vlaardingen De technische school aan de Deltaweg heeft zich er tien jaar voor ingezet om de roestende, lekkende en toch tige gevels te renoveren. Die in spanningen zijn beloond en dat wordt volgende week zaterdag morgen officieel gevierd. Dan plaatst onderwijswethouder Arij Maarleveld de eerste pui in het schoolgebouw. Met de opknap beurt, die onder andere bestaat uit het vervangen van de stalen kozijnen voor houten, is een be drag van driekwart miljoen gul den gemoeid. Directeur J-H. van der Meij is vooral blij, omdat er voortaan minder lawaai de leslokalen zal binnendringen. Direct na Maarlevelds officiële handeling begint een open dag, die duurt van tien tot één uur. De school, die met haar combinatie van bouwtechniek, elektrotech niek en motorvoertuigtechniek de belangrijkste vakrichtingen voor het bedrijfsleven in deze re gio bezit, zal die dag veel aan dacht besteden aan milieube heer. Tijdens de lessen zijn de leerlingen daarmee de laatste tijd regelmatig bezig geweest. De resultaten daarvan zijn in de vorm van een tentoonstelling van werkstukken gegoten. Directeur Van der Meij wil met de expositie ook aantonen, dat zelfs binnen een relatief kleine gemeenschap als een school al zeer veel milieu-onvriendelijk afval wordt geproduceerd. Op de open dag zijn ter onder streping van de relatie tussen op leidingen en het bedrijfsleven ook enkele stagebedrijven aan wezig.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1