1 WD zonder Verhulsdonk voor PvdA minder waard Wen del Fraser nu halve ton duurder het waaigat WATERWEG ■BBS SPORT ACHTERGROND Vlaardingse orgelweek wordt internationaal Vluchtelingen Midweekconcerten Werk van cursisten Drie wijkbezoeken lil 9renen Pr0" Rotterdams Nieuwsblad vnjdag 24 februari 1589 De vluchtelingenwerkgroep, die zich ten doel stelt asielzoekers in Schiedam behulpzaam te zijn, zit dringend verlegen om vrijwilligers. Momenteel wo nen in de stad ongeveer twintig vluchtelingen. Zij zijn in Schiedam in afwachting an de uitkomsten van hun asielaanvraag. Van de vrijwilligers wordt ver./acht dat zij voor de vluchtelingen contact onderhouden met belangrijke instanties, zoals de vreemdelingendienst en de socia le dienst. Verder helpen zij bij de asielprocedure, pro beren de vluchtelingen enigszins vertrouwd te ma ken met de Nederlandse samenleving en maken hen wegwijs in de studie- en cursusmogelijkheden. De vluchtelingenwerkgroep wordt in hun werk bijge staan door het Nederlands Bureau Vluchtelingen werk. Belangstellenden kunnen zich melden op het Jacques Urlusplein 16, telefoon 4701726. De streekmuziekschool Nieuwe Waterweg-Noord start volgende maand met een nieuw initiatief: de midweekconcerten. Voortaan geven leerlingen uit Vlaardingen, Schiedam en Maassluis iedere eerste woensdag van de maand een concert in het hoofdge bouw aan de Willem Beukelszoonstraat. De opzet van de concerten is een 'kort en krachtig' optreden te verzorgen, dat slechts een uur duurt. De leerlingen zullen hun programma variëren en zowel klassiek als populair repertoire brengen. De muziek school ziet in le midweekconcerten een ideale moge lijkheid voor zowel ouderen als jongeren om zich te oriënteren op de mogelijkheid die de school biedt. Het eerste concert staat gepland op 1 maart en begint om half acht. Vanaf zaterdag exposeren cursisten van galerie De Duig in die galerie aan de Landstraat. Het betreft een zogenaamde tussenexpositie, omdat het aanbod van tekeningen, aquarellen en olieverfschilderijen te groot is om werken van alle deelnemers te laten zien. Tot 15 april kan men iedere zaterdagmiddag tussen half twee en half vijf terecht om de amateurkunst te bekijken. Het gaat dit keer om dertig werken. Dat is aanmerkelijk minder dan de 70 die vorig jaar tijdens een zomerpresentatïe werden geëxposeerd. Om het ruimteprobleem op te lossen is het Visserij museum benaderd met het verzoek of daar een expo sitiemogelijkheid. Het museum heeft toegezegd on geveer eind april een serie werken van De Duig-cur sisten te zullen ophangen. Het college van B en W zal dit jaar drie wijkbezoeken afleggen. Na afloop is er steeds een inloopbijeen komst met bewoners uit de betreffende wijk. Het eerste werkbezoek staat gepland op 18 mei. Dan wordt de Vertowiik en Sluispolder-West aangedaan. De Taanschuurpolder en het centrum komen 28 sep tember aan de beurt en de Steendijkpolder op 8 no- vember. door KOR KEGEL Schiedam De verkiezings koorts is vroeg dit jaar. Het duurt nog tot maart 1990 voor de stemlokalen opengaan en er een nieuwe gemeenteraad uit de bus rolt, maar Schiedam be leeft nu reeds een onmiskenba re opleving van politieke acti viteiten. De linkse partijen hebben de ene confrontatie na de andere met B en W. Zelfs zijn D66 en CDA tegen el kaar aan gebotst. PvdA en CDA hebben allerlei nota's in de maak en zullen daarmee de koorts nog een paar keer aanwakkeren. En de VVD... wat is die eigenlijk stil. Dat komt omdat de liberalen aan een acht jaar durende verkering onderhand een eind zien komen. VVD-fractieleider Gerard Ver hulsdonk heeft in eigen gelederen de wens te kennen gegeven met de actieve politiek te stoppen. Hij wil de dat eigenlijk vier jaar geleden al, maar toen de beoogde kroon prins van de VVD, Andrè Klug, ineens de stad uit verhuisde, was Verhulsdonk zowat gedwongen in het zadel te blijven ritten. Nu is er een nieuwe generatie in de VVD aan het opstaan, met volgens Verhulsdonk verstandige jongeda mes en jongeheren, die de fakkel kunnen overnemen. Het zijn in Schiedam nog weinig bekende fi guren. Publiekelijk hebben zij zich nog niet gemanifesteerd. Verhuls donk heeft daar een verklaring voor. De nieuwe lichting liberalen werkt nog hard aan de eigen car rière en gebruikt de vrije tijd om zich te oriënteren in de plaatselijke samenleving. De VVD kan zich gelukkig prijzen met die veijongingskuur meer nog dan vroeger het CDA dreigde het een vergrijzende partij te wor den in Schiedam maar tegelij kertijd kan die vernieuwing ingrij pende consequenties hebben voor het dagelijks bestuur van Schie dam. Al zeven jaar werken PvdA en VVD samen in het college van burgemeester en wethouders. Aanvankelijk leverde de VVD twee wethouders, Cor van Tilborg en Luub Hafkamp, maar nadat de eerste was opgeklommen tot fi nancieel directeur van de Vereni gingvan Nederlandse Gemeenten, 1 leef Hafkamp over in een gezel schap van vier PvdA'ers, te weten Aad Wiegman, Chris Zijdeveld, Hans van Kleef en de burgemees ter, Reinier Scheeres. In dit gezel schap van vlot babbelende be stuurders, springt de iets stroever opererende Hafkamp, persoonlijk overigens een zeer aimabele man, er altijd uit. En het is de vraag of een VVD, waaruit de oude rot Ver hulsdonk is verdwenen en waarin enkele onbekenden het roer over nemen, voor de PvdA als partner aantrekkelijk zal blijven. Haf kamp alleen lijkt onvoldoende. In de PvdA hamert men erop dat een wethouder ook een achterban met enig gewicht behoort te hebben. Heimwee De laatste weken dook dan ook de theorie op, dat Cor van Tilborg weer zou terugkeren in de plaatse lijke politiek. Raadsleden wisten uit goede bron en men zei het alsof die bron Van Tilborg zelf was dat het werk hoog aan de top bij de VNG hem minder beviel dan het baantje dat hij als wethouder in Schiedam had. Men speculeerde was de wens de vader van de ge dachte? dat Van Tilborg met heimwee was vervuld. En aange zien hij een rustig huishouden voert in een goeddeels afbetaalde woning aan het Hargaplein en er feen geldverslinde hobby's op na- oudt, zou Van Tilborg best bereid zijn een stapje terug te doen op de ladder van rijkdom en roem. Er werd serieus rekening mee gehou den, dat de terugkomst van Van Tilborg de redding zou kunnen zijn van het PvdA/VVD-verbond. Het is tenslotte een gegeven, dat de PvdA altijd zeer tevreden is ge weest over VVD'er Van Tilborg. Maar nu Verhulsdonk: „Als je mij vertelt dat morgen de zon in het IJsselmeer landt, zou ik er minder verbaasd over zijn dan wanneer ik hoor dat Cor terugkomt. Ik geloof Gerard Verhulsdonk verlaat in 1990 de actieve politiek, daar niets van. Ik spreek Cor toch nog'regelmatig en ik heb de indruk dat het hem heel wel bevalt bij de VNG". Verhulsdonk realiseert zich dat veranderingen bij de VVD de PvdA ertoe kan nopen een andere partner te zoeken. Maar nuchter als altijd aanvaardt de VVD-leider dat „Wij hebben straks acht jaar verkering gehad, maar we zijn nooit getrouwd. En het is in Schie dam nu eenmaal zo, dat de PvdA altijd in de positie is haar eigen partner te kiezen". Verhulsdonk zegt een bijzonder prettige samenwerking te hebben gehad met de coalitiepartner, in het bijzonder PvdA-fractieleider Gé Brouwer en een wethouder als Aad Wiegman. En hij is benieuwd wat *t verder wordt. Of de PvdA het CDA kiest. Of een afspiege lingscollege. Of Bart de Leede. Diens kansen kunnen altijd nog hoger worden aangeslagen dan die van Adri Reijnhout, want in ver schillende partijen hoort men de zer dagen dat de D66'erzijn kansen op 'het pluche' door een overdaad aan kritiek stevig aan het verprut sen is. Wat bij D66 weer de vraag op werpt, of je als oppositiepartij soms geen kritiek meer mag hebben. vrijdag 24 februari Jules Deelder met zijn nieu we programma Kiezen of Deelder, Passagetheater, 20.15 uur. Bart S. te N„ cabaretpro- ramma van Bart Stultiens, la TeerstooJ. 20.30 uur. concert van de soul/rock formatie Down Out, café Podium, 22.30 uur. muziekfilm Haill hail! rock 'n roll, ter ere van de zestig verjaardag van Chuck Berry, Filmclub Schiedam, 21.30 uur. voorlichtingsavond over aids, wijkcentrum De ■..•'ker, 19.30 uur. zaterdag 25 februari muziekprogramma Stuck with a Fantasy van De Meis jes. Passagetheater, 20.15 poppentheater Pandoera speelt De Doos, De Teer- stoof, 14 uur. concert van de funkforma- tie, X-tra Large, café Podium, 22.30 uur. open dag scholengemeen schap De Burcht, 9.30 uur, zondag 26 februari clownerie van Avner the Ec centric, Passagetheater, 15 vrijdag 24 februari concert van muziekvereni ging Voorwaarts, zaal Tnan- qel. 20 uur. zaterdag 25 februari manifestatie van Vlaardlng- se amateurgezelschappen, Harmonie en Stadsgehoor zaal, 10 uur. vlooienmarkt, Lijnbaanhal, 9 uur, veiling van huisraad, buurt huis De Pijpelaar, 11 uur. Walt Dlsney-film De Aristo- cats, Vredeskerk {10.30 en 14 uur). Ichthuskerk (13 uur). actiefilm Defense Ptay, Vre deskerk, 19 uur. start van een expositie van cursisten, galerie De Duig; expositie loopt tot 16 april. swingavond, buurthuis West, 20 uur. zondag 26 februari informatiemiddag over kin deropvang voor migranten kinderen, buurthuis Oost, 14 uur. ruilbeurs van boeken, al bums, kinderboeken, preten en ansichtkaarten, Lijnbaan hal, 10 uur. concert van de pianiste An nette Middelbeek, muziekka mer Visserijmuseum, 15 uur. 4 /jjp Vlaardingen De provincie draagt drieduizend gulden bij aan de Internationale Orgel- week, die tussen 7 en 12 augus tus wordt gehouden, in de G rote Kerk in Vlaardingen. Het is de tweede manifestatie in twee jaar, die rond het Van Pethe- gem-orgel wordt gehouden. Zulke activiteiten zijn hard no dig, vindt de werkgroep Wan delconcerten. „Want de orgel bouwer Van Pethegem heeft nooit voldoende waardering gehad", zegt organist Aad Zou tendijk. Vlaardingen bezit met het Van Pe- thegem-orgel in de Grote Kerk het grootst overgebleven orgel van de 1787 overleden Van Pethegem. Die bouwde met zijn zoons maar liefst 450 orgels, maar die waren alle maal kleiner dan het exemplaar dat ten slotte in Vlaardingen be landde. ,,De enige waardige verte genwoordiger van zijn werk. Een heel belangrijk instrument", zegt Zoutendijk. In 1987 werd voor de eerste keer een manifestatie rond het Van Pe- thegem-orgel gehouden. De werk- Het Van Pethegem-orgel in de Grote Kerk. „Een uniek instru ment' 2egt o rganlst Zoutendijk groep Wandelconcerten herdacht toen de tweehonderdste sterfdag van Van Pethegem. De manifesta tie trok in een week zo'n zeven honderd orgtifanalen. Reden ge noeg, vond de werkgroep, om het dit jaar nog eens dunnetjes over te doen. De organisatie had deze keer heel wat voeten in de aarde, te meer omdat de werkgroep er een inter nationaal gebeuren van wilde ma ken. De Belgische organist Cam iel D'Hooghe was gaarne bereid om te komen, maar het vastleggen van een Franse organist leverde veel meer problemen op. Maar ten slot te lukte ook dat De subsidie van de provincie is voor de organisatie een welkome bijdrage. „Want het is duidelijk, dat deze week veel geld kost. Ook al doen wij zuinigjes aan", vertelt Zoutendijk. Het thema van de tweede manifes tatie is: van barok naar rococo. pTof.dr.C. Honers houdt op de avond van dinsdag 8 augustus een lezing over het werk van Johann Sebastian Bach en diens zonen. De organisten die een concert geven zullen zich gedurende de orgel- week ook ontfermen over een aan tal cursisten. Zoutendijk verwacht veel volk, „Er zit een stijgende lijn inde belangstelling voor onze con certen", zegt hij. „Het maandelijks zaterdagavondconcert trekt steeds meer publiek". (ADVERTENTIE) 00'BdB ssasB ClCD nmnraan door DONALD BAX Roosendaal U moet de groeten hebben van Wendel Fraser. De behendige (vleugel)aanvaller van RBC kijkt reikhalzend uit naar het moment dat hij zijn kwaliteiten (snelheid, techniek en fel heid) in dienst van SW kan stellen. De 21-jarige Rotterdammer is er trots op de eerste aankoop te zijn uit een serie van drie, die SW voor volgend seizoen een wat jeugdiger en vooral frivoler aan zien moeten geven. Hoewel nu gekscherend over 'het koopje van Roosendaal' wordt gesproken (Fra ser had in zijn overeenkomst met RBC een gelimi teerde transfersom van 60.000 gulden bedongen, red.), mag niet worden vergeten dat de toen bij Spartaan'20 spelende FrSser nog geen twee jaar geleden slechts de amateurvergoe ding van 8.000 gulden dien de op te brengen. Ook DS'79 was zeer nadrukkelijk in de markt voor Frëser, die geen secon despijt heeft gehad van z'n avontuur tje in Roosendaal. Door een blessure min of meer mislukt in het tweede elftal van Feyenoord, verhuisde hij deze zomer als amateur naar RBC, waar hij na twee wedstrijden zo goed in de smaak viel dat hem prompt een contract werd aangeboden. „Ik ben uitstekend behandeld door RBC", zegt Wendei, die zich uitstekend kan vinden in de ambities var- SVV. „De aanbiedingen van DS'79 en SVV la gen niet ver'uit elkaar, maar de plan- Dit massief ifliWvf gramma biedt vee! mogelijkhe den. O.a.: hoogsla pers - halfhoogsla- pers - eenpersoons bedden - buro's - kin derbedden - schuifdeur- kasten. Waai eens aan dan la ten wij u de vele mogelijkhe den zien. grenen meubelen markt 57 vlaardingen 010-4343685 nen die meneer Van Dijk heeft, spre ken natuurlijk aan. SVv heeft jaren in de staart van de eerste divisie ge hangen en wil nu naar de eredivisie. Datlaatste is ook mijn doel". FrSser geeft eerlijk toe dat SVV een volgende trede hoger is op de spring plank, die hem op den duur naar een goede eredivisieclub moet leiden. „Spartaan'20, Feyenoord 2, RBC en straks SVV. Er heeft steeds vooruit gang in gezeten. Bovendien vind ik het fijner om in het westen te spelen. Het voetbal leeft in deze buurt toch meer. Bij RBC gaat het allemaal wat gemoedelijker, maar ik heb al snel ge leerd dat je het daarmee niet redt in het betaald voetbal. Je moet een beet je een egoïst zijn. Er zijn altijd mensen die je zo'n succes misgunnen, Wat die Fraser kan, dat kan ik ook, hoor ik soms. Af en toe een ruggesteuntje is nooit weg, maar je moet het op den duur toch zelf doen en doorzettings vermogen hebben". Hoge pet Van het huidige SVV heeft Fraser geen al te hoge pet op. Voor de jaar wisseling liep RBC op Harga tegen een vertekenende 3-2 nederlaag op en nam Fraser in de korte hoek de Bra bantse 2-2 voor z'n rekening. ,3ij ons zat er die avond weinig voetbal in, maar bij SW was het ook niet alles". ser. „DS'79 was geïnteresseerd en ook RBC had me een verbeterde aanbie ding gedaan. Ik heb met mijn zaak waarnemer Rob Binneweg alles op een rijtje gezet en we hebben welo verwogen voor SVV gekozen". Dat er meer clubs aan de bel hingen, ver baast hem een beetje. „Ik ben als voet baller niet veel veranderd. Ik ben het beter gaan bekijken, de discipline is wat beter geworden en ook m'n in stelling, maar ik speel nog net zo als twee jaar geleden. Op snelheid, op techniek en fel de duels ingaan. Ik voel dat ik innerlijk sterker ben ge worden. Vroeger miste ik de hard heid, maar dat is nu geen punt meer". „De overgang naar het betaald voet bal is me best meegevallen", meent hij. „Het was een kans die ik met bei de handen heb aangegrepen, maar te gelijkertijd verwachtte ik er toch meer van. Ik ben blij dat ik me heb kunnen handhaven. Er wordt in de eerste divisie beter gecombineerd, het is wat harder en je moet sneller han delen, maar de meeste teams hebben toch weinig echte uitblinkers. Het rijn meer doordouwers die de mouwen opstropen. Alleen daarom al zou ik graag bij een club in de eredivisie wil len spelen, omdat iedereen zegt dat die verschillen wel enorm groot 2ljn". Spijkerhard herinnert FrSser zich. Niettemin maakte hij in dat duel zo'n goede in druk op technisch directeur Wim Jansen, dat al in december de eerste gesprekken werden gevoerd. De be langstelling van SVV bleef latent aanwezig, maar volslagen onver wacht werd eind vorige week de knoop doorgehakt, nadat ook de nieu- Wende! Fraser op de trappen van de Rotterdamse Beurs. Via SVV hoopt de getructe aanvaller, die het seizoen bij RBC gewoon afmaakt, zelf ook een aantal treden te kunnen klimmen. fe SVV-trainer Dick Advocaat hem een tweetal keren had zien spelen. „Dat SVV plannen heeft, heb ik ui teraard laten meetellen", vertelt Frd- En hij verhaalt over spijkerharde verdedigers als Ulrich Wilson (Go Ahead Eagles) en Frans Paymans (NEC), die zeker niet te beroerd 2ijn om hun directe tegenstander tegen de reclameborden te deponeren. „Die Paymans", lacht Fraser, „die begon gelijk met elleboogstoten. Wat een gek ventje is dat, zeg. Het was wed lek ker dat ik hem uit de wedstrijd speel de. Ik kan me gelukkig stukken beter wapenen tegen die hardheid, maar het is niet leuk om telkens tegen zo'n ordinaire schopper te moeten spelen. Ik kreeg tegen NAC een rode kaart, waardoor ik vier wedstrijden moest missen. Maar waarom, ik weet het nog steeds niet Ik ging gewoon het duel in, zoals ik het wel vaker doe". Wat hij van SVV moet verwachten, kan Fr&ser eigenlijk niet goed in schatten. Hij hoopt dat hij aan de rechter kant komt te spelen, echt diep of hangend, dat maakt hem niets uit. „Ik ben niet bang voor concurrentie", klinkt het monter, al zal het beslist geen sinecure zijn om in de slag te gaan met Ard Oosterlee. Hoewel het nog maar de vraag is of de leiding van SVV er in kan slagen z'n aangever topscorer te behouden. „Van de SVV'ers ken ik Dean Gorré erg goed en Ton Rietbroek, Frank Roosa en Virgil Breetveld nog uit m'n Feye- noord-tijd. Tja, je weet natuurlijk niet wie er blijver., al is het voor mii een raadsel dat Breetveld bij SW met in de basis staat, want die kan er ver schrikkelijk veel van.,.. Breetveld terug Voetbal Het rijtje afwezigen bij SVV (Lohman, Loovens, Osc- hner), dat morgen De Graaf schap ontvangt, wordt uitge breid met de geschorste Ard Oosterlee. Zijn plaats wordt in genomen door een hopelijk getergde Virgil Breetveld. Trai ner Jan van der Velden: „Het kan een aardig potje worden, want de belangen zijn voor beide ploegen even groot". Lansbergen niet Voetbal Ben Lansbergen en Rob van der Tuyn (beiden met vakantie) ontbreken bij Hermes DVS, dat op Harga tegen Slik kerveer speelt. Ruud Bakker en André Altorf zijn licht gebles seerd, maar spelen wel. Fortuna VI gretig Voetbal Jerry Monkau is het enige vraagteken in de selectie van Fortuna VI. De aanvaller moet wegens droeve familie omstandigheden wellicht drie weken verstek laten gaan. For tuna speelt uit tegen Dubbeldam en kent verder geen personele problemen. Omschakeling SFC Voetbal SJC moet zondag het gelijk van Martin Schaap bewij zen. De oefenmeester de koplo per in 2A wil overschakelen van 4-4-2 naar 4-2-4. Pakt deze ver anderde speelwijze tegen SJC goed uit. dan zal SFC ook tegen de andere ploegen dit stramien hanteren. Schaap overweegt een middenvelder te offeren aan deze spelopvatting. Excelsior M Voetbal„Zo lang wij drie pun ten achterstaan op Rozenburg, hebben wij het niet goed ge daan". De uitspraak van Excel- sior-trainer Erie Gudde belooft veel, nu Rozenburg morgen de Nieuwe Waterweg oversteekt. Bij de Maassuizers, die 'op' Ro zenburg de slechtste wedstrijd van het seizoen speelden (2-0 verlies), blijft Fred Rijnenberg geschorst. Visser weer fit Voetbal De herstelde Eric Visser keert morgen terug in de basis van Zwaluwen VI, dat de gradatie-kandidaat VVGZ ont vangt Ronald Wijnands (win tersport) ontbreekt. Op John Lodders na, die wijhkt voor Vis ser, handhaaft trainer Jan van der Hoek de formatie die twee weken geleden PPSC versloeg. PPSC verzwakt Voetbal De problemen stape len zich op voor PPSC-trainer Hans Bassant die in de cruciale thuiswedstrijd tegen SC Ever- stem vier spelers moet missen. Ron van den Eijkel en Rik Bron wasser zijn met vakantie, Eric van Harmeien is gesschorst en Wijn and Meij boom is ziek.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 2