Amper interesse voor woonwageneentrum Holy AL 159 REACTIES NA VAN DER VEEGT ROTTERDAMSIÜNIEUWSRLAD Steendijkpolder strijdt door voor maxi-sanering Burgemeester geeft Kabelgids 'n pluim TELEFONADE 23 MAART 1989 Jonge migranten zoeken baan bij vrolijk muziekje D66: gemeente mag niet zwijgen Schiedam-Nicaragua hoopt op steun EG BELASTINGHULP ROTTERDAMS NIEUWSBLAD LANDELIJKE AANGIFTEDAG BELASTING 1988 25 MAART 1989 VLAAROINGS DAGBLAD SCHIEDAMSE COURAN1 NIEUWE WATERWEG COURANT Open huis in pompstation 'Dood Hellemons geen misdrijf Boom velt meisje Holy en Bolderkar onderdruk' School in Somoto kost 2,5 miljoen Overvaller wil al snel naar de psychiater Cafétoeraooi met minder deelnemers WATERWEG Regions redactie: Brede Havens,raa, 6. arTtïicviaardlnger, Pos,bus 4008, 3130 KA Vlaardin9en. Telefoon: 010-4343229.4352066,4350557 - sportredac.e: .345209. Teiefa,: nio^T*. VRIJDAG 17 MAART 1989 PAGINA 13 Vlaardingen Het evenement voor buiten landse jongeren, dat buurthuis De Haven vol gende week organiseert, heeft veel van een feestje weg. Er treedt een band op en er zijn exotische hapjes verkrijgbaar. Maar dat infor mele sfeertje heeft een serieuze bedoeling. In feite gaat het om een informatiemarkt, die het buurthuis op touw heeft gezet om de jon geren de weg te wijzen naar de arbeidsmarkt. Instellingen als hel arbeidsbureau, de sociale dienst en het educatief centrum doen weliswaar stuk voor stuk hun best deze jongeren aan een baan of een opleiding te helpen, maar hun aanpak is vaak zo formeel dat de doelgroep door de bomen het bos niet meer ziet. Buurthuis De Haven wü duidelijkheid scheppen in de wirwar van regelin gen en mogelijkheden. Dezelfde instellingen, die anders hun cliënten te woord staan vanachter een balie of loket proberen nu in het buurthuis de jon geren op een persoonlijke manier te benaderen. Buurtwerkster Erna Lohmann heeft hen op het hart gedrukt kort maar krachtig te vertellen, wat zij voor de jongeren kunnen doen. Ook de voorzit ter van de Turkse jongerensoos in de Haven, Refi- refik TJca, benadrukt dat de doelgroep vooral be hoefte heeft aan duidelijkheid- Hij neemt zijn ei gen geschiedenis als voorbeeld: „Ómdat mijn ou ders de weg niet kenden in het Nederlandse onder wijs, stuurden ze me naar de lts. Maar die opleiding had ik in Turkije ook al gedaan". Veel van zijn generatiegenoten nemen uiteindelijk genoegen met een tijdelijk baantje op de bloemen veiling of in een fabriek, omdat zij zich niet goed hebben laten voorlichten, zegt TJca. Daarbij laten zij zich ook leiden door de traditionele gedachte dat jongens in een technisch beroep thuishoren en meisjeg naar de huishoudschool moeten, is de erva ring van Erna Lohmann. „Maar een lts-diploma is geen garantie meer voor een plaats op de arbeids markt. Verdere scholing is belangrijk", voegt een medewerker van het plaatselijk educatief centrum daaraan toe. Wie de informatiemarkt bezoekt ze wordt don derdag van 20,00 tot 23.00 uur gehouden in het Weeshuis heeft niet meteen een baan, waar schuwt Erna Lohmann. Maar een praatje komen maken kan wel een stap zijn in de richting van een baan of een beroepskeuze. - - - Schiedam De Openbare Nuts bedrijven Schiedam verwachten zaterdag een grote drukte in het pompstation aan de Rotterdam- sedijk. Grootste trekpleister tij dens het open huis is de batterij 67 jaar oude gasmotoren, die door personeel van de ONS zijn gereviseerd en geschikt gemaakt voor aardgas, Aan dat karwei, dat de ONS'ers in hun vrije tijd opknapten, werd meegewerkt door de toenmalige leverancier van de motoren, de Rotterdamse firma Deutz MWM. Maar er is meer te zien in het drinkwaterstation dan alleen wentelende vliegwielen van ko lossale afmetingen. Minstens zo indrukwekkend is een collectie historische gas- en drinkwater- materialen, zoals brandkranen, gaslampen en gasstrijkijzers. Kunst valt er ook te bewonderen in de betegelde ruimte met zijn suizende leidingen en kloppende buizen: Jde Amsterdamse etser Oscar Verpoorten laat werk zien dat perfect aansluit bij de ambi ance. Verpoorten beeldt voorna melijk technische motieven uit en maakt bij het inlijsten ge bruik van gelaste stalen lijsten. Het open huis duurt van elf tot drie uur. Voorafgaand aan het open huis, aanstaande zaterdag, namen groepen Schiedamse schoolkin deren deze week een kijkje in het pompstation aan de Rotterdam- sedijk. Vlaardingen Het toekom stige woonwagencentrum in Roly-Noord krijgt waar schijnlijk een voornamelijk Schiedamse bezetting. Bij de uitgifte van de 15 standplaat sen krijgen woonwagenbe woners uit Schiedam voor rang. Ook voormalige kamp bewoners, die bij wijze van experiment een huis aan het Schuttersveld betrokken en nu heimwee hebben naar het kampleven, krijgen een voorkeursbehandeling. Voorlopig is de belangstelling voor het Vlaardingse woonwa gencentrum uiterst gering. Op een voorlichtingsavond in het stadhuis kwamen gisteren nog geen tien geïnteresseerden af, voor het merendeel inwoners van Holy die wilden weten wel ke consequenties de aanleg van de verbindingsweg naar hel kamp heeft voorde verkeersvei ligheid in de wijk. De paar wagenbewoners uit Schiedam, die het woonklimaat in Holy kwamen peilen, leken niet erg tevreden. Dwars door het centrum loopt straks een drukke verkeersweg die het spe len voor kinderen gevaarlijk maakt. Aan die weg, op de plan kaart nu nog een stippellijntje, valt niet meer te tornen. Gede puteerde Loudi Stolker heeft de weg persoonlijk Ingetekend. Hooguit worden er wat drempels in aangebracht om automobilis ten te dwingen vaart te minde ren. Toch blijft de Schiedamse wa genbewoners weinig keuze, als zij prijs stellen op een moderne woonomgeving. De provincie heeft Schiedam verplicht nog dit jaar 15 standplaatsen aan te leg gen in Spaland. Maar volgens Jacq Gaudelius, opbouwwerker op het Schiedamse wagenkamp, slaagt de gemeente daar dit jaar niet meer in. Schiedam De 49-jarige video theekhouder Louis Hellemons is niet door een misdrijf om het le ven gekomen. Dat concludeert de politie na een grondig onder zoek. Rond de dood van Hellemons, ei genaar van pornobioscoop Ball aan de Dam, rezen aanvankelijk vragen. Hij kwam zondagnacht om het leven, toen zijn auto op de kruising van de Nieuwe Dam- laan en de Burgemeester Hon- nerlage Gretelaan verongelukte. In zijn kantoor trof de politie echter bloedsporen aan. Het idee, dat Hellemons door een an der zou zijn verwond, heeft de politie bij gebrek aan aanwijzin gen laten varen. Men gaat ervan uit dat het slachtoffer de ver wonding aan zichzelf te danken had. Het onderzoek is afgesloten. Vlaardingen -Een 13-jarige meisje is gistermiddag op de Ko- nmginnelaan geveld door een vallende boom. Een bedrijf was langs de laan bezig bomen om te 'zagen en had een deel van de weg-afgezet Het meisje op de fiets glipte echter langs de afzet ting en kreeg een boom op, haar hoofd. Bij', onderzoek in het Ho- lyriekefjjjuis bleek, dat zij eraf was gekoraen met een lichte her senschudding. Het meisje is in- middels Weer thuis. Vlaardingen D66-raads- lid Wil van Rijn vindt dat de gemeente het stilzwijgen over de affaires rond me disch kleuterdagverblijf De Bolderkar en orthopedisch chirurg Harold Boejharat van het Holyziekenhuis moet verbreken. Van Rijn vindt dat de gemeente een taak heeft in de voorlichting van het publiek over beide affaires. „In geval van beide instel lingen ontstaat een toene mende negatieve geruch tenstroom, welke ons in ziens onrust veroorzaakt on der de burgers", schrijft Van Rijn in een inleiding tot schriftelijke vragen aan burgemeester en wethou ders. „Beide instellingen ko men hierdoor, vermoedelijk ten onrechte, in een kwaad daglicht te staan", aldus het raadslid. Van Pujn vreest dat het per soneel van De Bolderkar en het Holyziekenhuis door alle negatieve berichtgeving onder druk kan komen te staan. De gemeente in het geval van De Bolderkar een van de subsidiegevers en bij het ziekenhuis vertegen woordigd in het bestuur zou volgens Van Rijn de des kundigheid van haar afde ling voorlichting moeten ge bruiken om te zorgen voor een correcte beeldvorming. Het raadslid wil daarover met B en W van gedachten wisselen. Inladen en wegwezen: 160 Maassluizers haalden gisteren hun compostvat af op het stadhuis. De actie wordt door de gemeente als een groot succes beschouwd. Maassluis Wie snel reageert, heeft wel eens een voordeeltje. Dat ondervond de Maassluizer G.J. van der Vlugt, die gister middag uit handen van milieu wethouder Izaak van der Knaap het eerste compostvat ontving. Krijgen alle kopers van het mi lieuvriendelijke artikel een aar dige subsidie, als eerste inschrij ver mocht Van der Vlugt het vat gratis mee naar huis nemen. Met de com postvatenactie pro beert de gemeente Maassluis haar steentje bij te dragen aan de oplossing van het enorme afval probleem. Algemeen wordt de nog immer groeiende hoeveel heid afval als belastend voor het milieu beschouwd. Het scheiden van afval bij de bron wordt als één van de oplossingen gezien. Hergebruik van stoffen, die nu nog vaak in de vuilnisemmer be landen, kan ook bijdragen aan het verminderen van de hoe veelheid afval. Zo kan organisch afval als kof fiefilters en voedselresten in de vaten eenvoudig tot compost worden verwerkt, wat kan wor den benut om de vruchtbaarheid van de tuin te vergroten. Dat tal van Maassluizers warm lopen voor het initiatief, blijkt wel uit het feit, dat reeds 160 mensen een compostvat hebben gereser veerd. De grote 240 liter-vaten worden door de gemeente gesubsidieerd met 50 gulden, waardoor zij voor 70 gulden te koop kunnen wor den aangeboden. De kleine va ten, 180 liter, komen de Maas- sluisse consument op 55 gulden te staan. In een brochure wordt uitgelegd welke stoffen wel en vooral welke stoffen niet tot compost kunnen worden ver werkt. Maassluis De commissie Bo demonderzoek Steendijkpolder is van plan een Arob-procedure tegen het saneringsbesluit van minister Nijpels te starten. De commissie houdt onverkort vast aan haar eis de bodem van de ernstig vervuilde Steendijkpol der tot een diepte van 1,75 meter af te graven. Nijpels besliste eerder deze week dat het ministerie van milieu al leen aan een beperkte sanering wil meebetalen. De minister is van mening, dat het afgraven van de tuinen tot een diepte van 70 centimeter voldoende is om de problemen op te lossen. De commissie bodemonderzoek Steendijkpolder bekijkt momen teel de mogelijkheden om die be slissing juridisch aan te vechten. De commissie voert aan, dat de beslissing op geen enkele wijze recht doet aan de gemeenschap pelijke conclusie van de commis sie Bodemonderzoek, de ge meente Maassluis, de provincie Zuid-Holland en de regionale in specteur van de volksgezond heid. Op basis van twee onderzoeks rapporten werd in de zomer van 1987 geconcludeerd, dat de ge zondheidsrisico's voor de bevol king alleen kunnen worden be perkt door de grond tot een diep te van 1,75 meter af te graven. De 'hogere' politiek bleek niet bereid het bijbehorende prijs kaartje een sanering van on geveer 150 miljoen gulden over te nemen. Na het advies van een ambtelijke commissie zwakten gedeputeerde staten van de provincie Zuid-Holland het advies af tot 1,30 meter. Ook minister Nijpels sprak zich. vorig jaar januari informeel uit voor deze optie, hoewel hij zijn uitein delijke beslissing liet afhangen van het zogenaamde TCB-ad- Dit advies, waarin in plaats van een integrale sanering slechts een zeer beperkte_ sanering wordt voorgesteld, ligt aan de basis van Nijpels beslissing. Hoewel alle deskundigen van mening zijn dat deze maatregel water naar de zee dragen is", al dus Woudstra. Bij de rechter wil de commissie de rechtmatigheid van de beslis sing van Nijpels aanvechten. „Wij gaan er nog steeds van uit, dat bij het opleveren van de Steendijkpolder een wanpresta tie is geleverd", aldus Woudstra. „Wij willen nog steeds bereiken dat de situatie in de wijk moet worden hersteld tot zoals ze bij de oplevering van de wijk eigen lijk had moeten zijn". De schadevergoeding, die de commissie voor de wanprestatie wil afdwingen, mag wat Woud stra betreft in de vorm van scho ne grond worden uitgekeerd. De voorzitter van de commissie Bo demonderzoek acht het uitgeslo ten, dat de door Nijpels voorge stelde sanering doorgaat. „Zo'n operatie als Nijpels voorstelt gaat 40 a 50 miljoen gulden kosten, terwijl de wijk er absoluut niets mee opschiet. Als de politiek echt niet meer geld beschikbaar stelt voor de sanering, kan het geld beter in research van nieu we saneringstechnieken warden geïnvesteerd", vindt Woudstra. „TNO wil zo'n onderzoek graag verrichten, maar het probleem is dat het ministerie van onderwij's de laatste jaren flink heeft be knibbeld op het budget". Schiedam De vereniging Schiedam-Nicaragua gaat samen met gelijkgezinde organisaties in het Belgische Luik en het Franse Fougères werken aan een omvangrijk project ten be hoeve van de Nicaraguaanse stad Somoto. De bedoeling is de financiering te regelen van een school in de beoogde zustergemeente. Daar is ruwweg 2,5 miljoen gul den voor nodig en het is zonneklaar, dat de drie verenigingen in Schiedam, Luik en Fougères dat niet zonder hulp bijeen kunnen brengen. Er komen dan ook inzamelingsacties. Bovendien wordt een beroep gedaan op subsidie van de Europese Gemeenschap. En voorts hopen de vrienden van Somoto op substantiële hulp van de desbetreffende gemeentebesturen. Behalve de school willen de samenwerkende verenigingen in Schiedam, Luik en Fougères ook kleinere steunprojecten re aliseren. Volgende week gaat een delegatie van Schiedam- Nicaragua de mogelijkheden onderzoeken van een culturele koppeling en een uitwisseling op economisch gebied. Het zou bijvoorbeeld aardig zijn, als een (ambachtelijk) Schiedams be- drïj'f op één of andere manier kon samenwerken met een ver gelijkbaar bedrijf in Somoto. Zie ook pagina 15. Vlaardingen Kabelgids BV kreeg gistermiddag, bij de opening van het nieuwe pand aan de Galgkade, een pluim op de hoed. Burgemeester Fred van Lier prees de firma, die in Vlaardingen kabeltele visie verzorgt, voor de snelle en degelijke berichtgeving. Voor de schrijvende pers had Van Lier geen goed woord over. De Vlaardingse kranten richten zich, 2ei Van Lier in zijn ope ningstoespraak, teveel op 'het exotische'. „Het vroegere gedegen hand werk: wat zijn nou de aanleidin gen die leiden tot... Ach, wég," sprak hij verdrietig. En Van Lier zei dat menig raadslid, kijkend naar de stoelen achter de pérsta fel bij de raadszaal, wel eens ge dacht heeft: „Ach, stonden die stoelen er maar niet". Kabelgids BV, dat in tien plaat sen een televisiekrant maakt, is opgestaan uit de as van het ter ziele gegane bedrijf Infokab. Met de opening van het kantoor aan de Galgkade is, zo vertelde de nieuwe directeur Marianne Tan gel, een nieuw tijdperk ingetre den. „Wij willen een journalis tiek verantwoord proaukt ma ken", hield zij de genodigden voor. „De tijd van dehobbyisten is voorbij. Wij willen een vol wassen medium zijn". Kabelgids BV heeft met de ge meente nog geen contract voor de huur van een kabelnet. Bur gemeester en wethouders kiezen volgende week dinsdag uit een aantal aanbiedingen van kabel- televisiebedrijven. Van Lier liet doorschemeren, dat de Kabel gids veruit de beste kaarten heeft. „Wij hebben nog geen contract met deze jongens, maar zij hebben wel steeds keurig de krant op de kabel gebracht". Wilt u vragen stellen bij het zelf invullen van uw belastingaangifte, dan kunt u op donderdagavond 23 maart a.s. bellen. Tussen 20.00 er 22.00 uur zitten op de Redaktie van het Rotterdams Nieuws blad studenten Belastingrecht voor u klaar om uw vragen te beantwoorden. Telefoonnummer: 010-4056500. Van 9.15-11,30 uur en van 13.00-18.00 uur. Plaats: Redaktiepanci Rotterdams Nieuwsblad. World Trade Center - Beursplein, Rotter dam. 4e etage. Op deze zaterdag staan studenten Belas tingrecht voor u klaar om u te helpen bi] het invullen van het belastingformulier-, als uw Inkomen tenminste niet hoger is dan veertigduizend gulden. Om te voorkomen dat men bijzonder lang moet wachten, verdient het aanbeveling een afspraak te maken. Dat kan van maandag 20 maart tot en met vrijdag 24 maart a.s. bij het Rotterdams Nieuwsblad tel. 010 - 4056539 010 - 4056540 Voor het invullen van -uw aangiftebiljet moet u meenemen: het aangiftebiljet jaaropgaven, loonstrookjes van 1988, ook die van uw eventuele partner. opgave van andere inkomsten, zoals alimentatie, bijverdiensten, etc. in 1988 ontvangen aanslagbiljetten premieheffing volksverzekering. giro- en bankafschriften van 1988 waarop rente is vermeid en het laatste giro- of bankafschrift. kontrakten van geldleningen, ook die van b.v. postorderbedrijven. rekeningen van ziektekosten (bril, knaken kaart, tandarts). Schiedam/Vlaardingen Een 24-jarige Schiedammer hoorde gisteren in hoger beroep acht jaar gevangenisstraf tegen zich eisen door de procureur-gene raal bij het Haags gerechtshof, mr. F. de Groot. De celstraf zou bovendien moeten worden ge volgd door een ter beschikkings telling van de staat(tbs). De man heeft gewapende over vallen in Vlaardingen, Gorin- chem, De Lier en Hardinxveld- Giessendam op zijn naam staan. Verder heeft hij een dertigtal 'gewone' inbraken bekend. Als de tbs eenmaal ingaat, wordt de man psychiatrisch behandeld. De man is in hoger beroep geko men tegen het vonnis van de rechtbank, omdat hij liever di rect een psychiatrische behande ling ondergaat. Hij verwacht niet dat het gunstig is voor zijn 'genezingsproces' als hij daar eerst acht jaar op moet wachten. In Vlaardingen drong de man op 9 juni 1987 samen met een colle- ga-in-het-kwaad een postagent schap op de hoek van Asterstraat en Rozenlaan binnen. Het duo gijzelde het in het pand wonende gezin en bedreigde de gezinsle den met vuurwapens. Tot vroeg in de ochtend zijn de overvallers in de weer geweest om de kluis geopend te krijgen. Eveneens met een compagnon overviel de man de eind 1987 de bouwmarkt van Gamma in Go- rinchem. Ook daarbij werden mensen met vuurwapens be dreigd. Er werd geld en cheques buit gemaakt. Enige dagen daar voor wasf de Schiedammer bin nengedrongen bij een bedrijf in Hardinxveld-Giessendam. Daar werd voor 50.000 gulden aan ap paratuur buitgemaakt. In januari 1988 werd in een pe riode van twee weken een gezin in een huis aan de Kijckerweg in De Lier tweemaal overvallen en met vuurwapens bedreigd. Toen de zoon des huizes wilde ingrij pen, schoot de verdachte naast hem in de muur. Tijdens een van de overvallen werd 23.000 gul den uiteen kluis meegeroofd. De andere keer gingen de verdachte en zijn kompaan er met 11.000 gulden vandoor. De voorzitter van het hof vertel de de verdachte wat zij zo op het eerste gezicht van de feiten vond: „U bent s'teeds op een ge mene manier zeer agressief ge weest tegen betrekkelijk weerlo ze mensen". De man zei dat ach teraf in te zien. Gedurende de periode, dat hij regelmatig op roof uitging, zou hij nooit zo neb ben nagedacht over het lot van de slachtoffers. Het geld, dat hij buit maakte, zou zijn opgemaakt in discotheken en aan ander ver tier. Procureur-generaal De Groot rekende voor dat de man mini maal ongeveer, drie ton aan geld moet hebben buitgemaakt Hij zei verder dat de slachtoffers de confrontatie met de Schiedam mer waarschijnlijk hun gehele leven op traumatische wijze met zich zullen dragen. Alleen daarom al zou de door de rechtbank in eerste instantie op gelegde straf zeker niet gewij zigd moeten worden en zou de man niet de kans moeten krijgen vroegtijdig te worden opgeno men. „Hij moet eerst de volle verantwoordelijkheid voor zijn daden nemen en zijn straf uitzit ten". Het hof zal over twee weken ar rest wijzen. SchiedamAanvankelijk toon den veertien horeca-eigenaren zich bereid tot deelname aan het Gorzen s zaalvoetbal toernooi, maar uiteindelijk blijken slechts zes teams daadwerkelijk mee te doen aan bet evenement. Mor gen vindt dat toernooi van tien tot vier uurplaats in de Energie hal in Rotterdam, waarna wet houder Luub Hafkamp om kwart voor vijf de prijzen uit reikt in café De Nieuwe Brug aan de Rozenburgsestraat. „Niet zo'n grote prijs als we met veertien deelnemende teams hadden kunnen bewerkstelli gen, helaas, maar toch een aar digheidje", aldus mede-organi sator Hendrik van Juijn, Ener zijds heeft hij het over een klein drama, omdat er zoveel deelne mers afvielen, anderzijds noemt hij als voordeel dat nu alle teams tegen elkaar kunnen spelen, wat bij grotere deelname niet het ge val had kunnen zijn. Het toernooi vindt plaats onder auspiciën van de KNVB. De af gehaakte horeca-ondememers gaven verschillende redenen op: de een moest met vakantie, de ander vond het te duur, een der de kon niet genoeg mensen op de been brengen, een vierde had een kapotte ijsmachine en een vijfde zat met een plotselinge sluiting van de zaak. „Gelukkig doet de PTT met twee teams mee", zegt Hendrik. Andere deelnemers zijn cafés Peyton Place, de Nieuwe Brug, de Bui- tensluis, Juijn en snackbar Hans Grietje.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1