Angst voor Siso-model beheerst fusiegesprek Scheeres geeft delegatie 'n brief voor Somoto pons Dick Snoeck neemt de tijd het w a a i g at 15 WATERWEE SPORTAGENDA Schildpad op bureau Burgemeesters starten Op de tast Nieuw Hé Joh Het spookbeeld van het gedode opbouwwerk Belg volgt Sylvia Saakes op als contactpersoon Ervaren straatmakers Leeriing-straatmakers Opperlieden DEENS BEUKEN 'MrXZ Skandinavische meubelen, waar vind je die? rr^ wonen Rotterdams Nieuwsblad vrijdag 17 maart 1989 De burgemeesters Reinier Scheeres (Schiedam) en Fred van Lier (Vlaardingen) lossen dinsdag het startschot voor een sponsorloop van scholengemeen schap Spieringshoek. De opbrengst van die loop is bestemd voor ontwikkelingswerk op het Filippijnse eiland Negros. Vorig jaar brachten het evenement 20.000 gulden op. Als de burgemeesters om half een het stanpistool heffen, staan zo'n duizend leerlingen en leraren irï de startblokken. Zij lopen hun rondjes over het schoolplein, over de Van Brugghenlaan en langs de Poldervaart De scholieren verwachten dit jaar de opbrengst van vorig jaar te overtreffen. Zo'n 450 Schiedamse scholieren uit de vier laagste klassen van het basisonderwijs begeven zich deze weken op de tast door het Stedelijk Museum. Dat ge beurt in het kader van een educatief project, dat is uitgedacht door de Culturele Raad van Noord-Hol land. Idee achter het project is kinderen enkele zin- tuiglijke ervaringen te laten opdoen, die een leerza me aanvulling moeten zijn op de 'zichtbare wereld' van het kind. Tasten, menen de samenstellers, levert veel meer en andere informatie op dan wanneer de wereld kijkend tegemoet wordt getreden. Vanwege de opzet van de tentoonstelling kunnen individuele bezoekers er niet terecht. De tentoonstelling loopt volgende week donderdag af. Youth for Christ heeft de periode tussen het officiële sluiten van koffiebar Hé Joh in Het Weeshuis, een half jaar geleden, en de officiële opening van het nieuwe onderkomen in een schoollokaal aan de Cu- ragaolaan gebruikt om zich te bezinnen op de toe komst Volgens Rinus de Bruijne van YFC heeft dat geresulteerd in een andere aanpak. De koffiebar komt niet terug. „We willen niet meer wachten tot de jongeren naar ons toe komen", aldus De Bruijne. „Wij gaan voortaan naar waar zij zijn. Een vorm van directe evangelisatie". Het nieuwe onderkomen wordt zaterdag om twaalf uur geopend. Daarna is er tot vijf uur open huis. Die middag zwaait voorzitter Peter de Vries af en neemt Rinus de Bruijne de voor zittershamer over. zondag 19 maart NOF-orgelconcert door Mi chael Wooldrkfge, Passage theater, 10.30 uur. ruilbeurs van munten, post zegels, prentbriefkaarten en eerstedags enveloppen, dien stencentrum 4 Molens, 13.30 uur. tweede concert In de plano- cyclus van Renè Rakier ga- wijd aan de Scandinavische muziek uil de vorige eeuw. aula Stedelijk Museum, 14.30 uur. culturele manifestatie, wijk centrum De Erker, 12.00 uur. numndag 20 maart kleding- en speelgoed beurs, Klubhuls Zuid, 11,00 uur. minister De Koning houdt spreekbeurt bij CDA, gebouw De Ark, 20.00 uur. zondag 19 maart Schola Cantarum brengt Gregoriaanse gezangen ten gehore In de Johannes de Qoperkerk aan de Hoog straat, 10.30 uur. concert van de Vlaardingse band The Booming Butlers, café D'Oude Stoep, 21.00 uur. Jïnale soundmlx-playback- show in zaal Mladelhuy.se. presentatie Danny Kandouw en Rjta Young, 13.30 uur. zondag 19 maart prestatieloop over 1500 tot en met 7500 meter, start Me rellaan, 11,00 uur. Vlaardingen Een topzwaar stedelijk bureau, ergens in Vlaardingen, waar weinig meer gebeurt dan dat er imposante rapporten worden geschreven. Die uitkomst vrezen de Vereni ging voor Administratieve Dienstverlening (VAD) en de wijkverenigingen in de Vette- noordsepolder, de Oostwijk en Holy-Noord, waar het gaat om de fusie in het sociaal-cultureel werk. Zij stellen zich teweer tegen het Stedelijk Instituut voor Samenle vingsopbouw (Siso), dat na het op bouwwerk ook het buurthuiswerk centraal wil organiseren. „Dat moeten wij ten koste van alles, zien te voorkomen", zegt Mine de Laat, bestuurslid van wïjkvereniging Vettenoordsepolder. Het spookbeeld, dat de vier instel lingen voor ogen zweeft, is wat zij noemen 'de dood van het opbouw werk'. Een paar jaar geleden wer den alle zes opbouwwerkers onder gebracht bij het Siso. Van die zes zijn er inmiddels twee wegbezui- nigd. „Het opbouwwerk is losge weekt uit de wijken", zegt André Goossens, voorzitter van de VAD. Als een wijk behoefte heeft aan een opbouwwerker, moet eerst een pro jectplan aan het Siso ter goedkeu ring worden voorgelegd. Dat insti tuut bepaalt of er een opbouwwer ker aan het project mag gaan wer ken. Goossens: „Die procedure is de dood van het opbouwwerk gewor den". Voor het buurthuiswerk staat het Siso een zelfde constructie voor ogen. Het instituut vindt dat er in de toekomst vier 'steunpunten voor buurthuiswerk' moeten komen, die grotendeels gerund worden door vrijwilligers. De eigen besturen van de buurthuizen worden volgens het Siso-plan opgeheven en de volledi ge subsidie voor het sociaal-cultu reel werk wordt ondergebracht bij een overkoepelende stichting. De gemeente heeft de visie van het Siso, zeker bïi aanvang van het fu sieproces, als leidraad genomen. Opslokken Het VAD en de drie wijkverenigin gen zijn bang, dat het Siso na het op bouwwerk ook het buurthuiswerk zal 'opslokken'. Die angst is volgens wethouder Arij Maarieveld niet terecht. „De uit komst van de fusie mag in geen ge val een groter Siso zijn", zegt hij. Maar inmiddels zijn al twee wijk verenigingen, vooruitlopend op de grote fusie, samengegaan met het Siso. Wijkcentra 't Nieuwelant en De Heipaal hebben hun personeel ondergebracht bij het instituut. Maarieveld heeft daar geen com mentaar op. „Ik neem daar kennis van", zegt hij. „Het Siso wil dikker worden". Andere buurthuizen vinden die ontwikkeling zorgelijk. Mine de Laat: „Veel buurthuizen zijn bang om hun eigen karakter kwijt te ra-' ken. Straks bepaalt een stedelijk in stituut wat de vrijwilligers in een buurthuis moeten doen. Zo haai je de basis onder het werk vandaan. Als een centraal instituut zegt; juUie faan allemaal aan vandalisme wer en, dan zeggen de vrijwilligers: bekijk het maar". André Goossens onderschrijft dat: „In een buurthuis leer je zelf beslis singen te nemen. Dat is nou juist het charmante van het sociaal-cultu reel werk. Door een stedelijk insti tuut met grote bevoegdheden wordt dat teniet gedaan. Dan wor den de dingen weer voor de men sen geregeld, in plaats van dat zij het zelf mogen doen". Illusie De vier instellingen hebben niet de illusie dat zij de fusie, die tot een be zuiniging op het sociaal-cultureel werk moet leiden, nog kunnen te genhouden. „Dus zijn wij rond de tafel gaan zitten, om te bedenken hoe wrj die fusie positief kunnen benaderen". De vier gaan in hun rapport uit van min of meer zelf standige buurthuizen, die onder steund worden door een stedelijk bureau. „Voor ons is het belangrijkst", zegt Goossens, „dat er vier wijkcentra zijn, met vaste beroepskrachten, waar de mensen terecht kunnen en waar educatieve en creatieve ac tiviteiten worden aangeboden aan de mensen, waar de politiek zo vaak de mond van vol heeft". Vol gens Mine de Laat is zulk buurt werk uiterst belangrijk. ,,Ook al leidt het niet tot klinkende rappor ten". Goossens verwacht niet, dat de ge meente zich erg sterk zal maken voor het behoud van zelfstandige buurthuizen, „Het sociaal-cultureel werk is geen paradepaardje". Maar hij heeft wel met genoegen gecon stateerd, dat de gemeente in de loop van het fusieproces al een stukje is opgeschoven in de richting van de VAD en de drie buurthuizen. „Wij hebben tenminste bereikt, dat de discussie is opengebroken". De gemeente vindt dat de fusie met ingang van volgend jaar een feit moet zijn. Maar wethouder Maarie veld geeft toe dat de besprekingen 'stug, traag en moeizaam' verlopen. Goossens denkt dat de fusie min stens een jaar later tot stand zal ko men dan de gemeente hoopt „En gaat het een kant op die wij niet willen", zegt hij, „dan komt er een fusie van onze vier instellingen". Harry Jansson lacht om hst gedrag van de reuzeschildpad op zijn bureau. De gemeenteambtenaar zag vorige week hoe het amfibie zich omhoog werk te uit een tuin aan de Rozenburgsestraat in Schiedam. Meer dan een kwart eeuw heeft het dier daar gewoond. Harry's vader was de eigenaar van dB schildpad en van hem weet Harry dat de pad zich elk jaar voor de winterpe riode ingroef in de aarde. Met het voorjaar kroop het beest dan weer naar bo ven. Onlangs overleed de oude heer Jansson en moest de pad worden over gezet naar een ander stekkie. De pad woont nu in Woudhoek en verhuisde dus van Schiedam-Zuid naar Schiedam-Noard. In de tussentijd nam Harry de schildpad even mee naar het stadskantoor en dat gaf natuurlijk aanleiding tot velerlei grapjes, zoals wie er nou langzamer is, ambtenaren of schildpad den. Schiedam De vereniging Schie dam-Nicaragua vaardigt volgende week Hanny Rennen en Arnold van Kalken af voor een bezoek aan de beoogde zustergemeente in het Middenamerikaanse land, Somoto. Zij gaan het in een eerder stadium al opgestuurde materiaal aan hulp middelen voor een school en een ziekenhuis officieel overhandigen. Bovendien nemen zij een brief mee voor de burgemeester van Somoto, doïla Isabel Morales de Armijo, ge schreven door haar Schiedamse collega Reinier Scheeres. De vere niging Schiedam-Nicaragua heeft sinds de oprichting ervaren, dat het Schiedamse gemeentebestuur sym pathiek staat tegenover de hulpac ties. En wellicht staat daar in de toe komst een extra financiële steun te genover. Zover gaat Scheeres op dit moment nog niet in zijn brief aan Isabel Morales de Armijo, maar dat laat onverlet dat er een stevige band aan het ontstaan is met Somo to. Zo schonk Schiedam 3000 gul den na de orkaanramp in Nicara gua. Hanny Rennen en Arnold van Kal ken vertrekken op 24 maart en blij ven vier weken weg. Zij zullen hun contactpersoon bezoeken, de Schie damse Sylvia Saakes, die tegen woordig met haar vriend Gerrrt Ribbink in Managua woont. Dat is nogal ver verwijderd van Somoto en daarom is er sprake van, dat Syl via als contactpersoon wordt opge volgd door iemand uit de Belgische gemeente Luik, Franck Tondeur. De Schiedammers werken samen met geestverwanten uit Luik en het Franse Fougères en Tondeur zou de activiteiten ter plekke kunnen coördineren. Hanny Rennen zal medische arti kelen overhandigen aan een zie kenhuisin Somoto. Ook is er vorige maand vanuit Schiedam een con tainer met schriften, pennen, kle ren en zo meer opgestuurd naar So moto, maar vanwege de zomerva kantie aldaar is daar nog niet mee gewerkt. Juist als Hanny Rennen er aankomt om de spullen te over handigen, begint het schoolseizoen weer. Arnold van Kalken werd gevraagd om Hanny Rennen te vergezellen. Ze kennen elkaar uit de linkse poli tiek en bovendien was Van Kalken begin jaren, tachtig al betrokken bij een Nicaragua-project van de VLOS (Vlaardingen voor ontwik kelingssamenwerking). „Ik heb het altijd betreurd, dat de VLOS stopte met hulp aan Nicaragua en de aan dacht verlegde naar Eritrea en nog later naar Racolod op de Filippij nen", zegt Van Kalken. En bij wijze van grapje: „In een grijs verleden ben ik afgestudeerd op Latijns- Amerika en ik wil nu wel eens zien of het ook werkelijk bestaat. Behal ve Nicaragua doen we nog enkele landen aan". „De reis betalen we natuurlijk zelf", zegt Arnold van Kalken des gevraagd. Hanny Rennen: „Elke cent, die we als vereniging ophalen; is bedoeld voor steun aan Somoto en niet om ons leuke uitstapjes te la ten maken. Maar er is nog een dui delijke reden om de reis te bekosti gen uit eigen beurs. We gaan er op werkbezoek, maar tussendoor 2ijn er allerlei privéredenen, Sylvia Saakes en Gerrit Ribbink zijn goe de vrienden van mij en het is leuk om ze eens op te zoeken". 2002 ZC Gouda - Margrietplein 4 BESTRATINGEN kunnen plaatsen: (met rijbewijs B.E.) (in opleiding 16-18 jaar) (leeftijd tot 20 jaar) Inlichtingen: Margrietplein 4, Gouda Telefoon 01820-24979 (8.00-17.00 uur) 01820-17351 (na 17.00 uur) EEN KEI IN KLINKERS Tip* voor deze rubriek kunt u doorgeven aan de sportredaktie van deze krant, postbus 110,3130 AC Vlaardingen. De sportredaktie is overdag telefo nisch bereikbaar onder nummer 010-4345209 en in de avonduren onder nummer 010-4056509. VRIJDAG 17 MAART Voleybal; 19.45 Holy—MVC(h), 19.30 Rijnmond—Spl- vo (d), 21.00 Holy—Alexandria'66/A 3(d) ZATERDAG 18 MA ART KNVB-voe1bal: 14.30 LONGA—SW (landelijke jeugd), 15.00 Excelsior M—Spijkenisse, 14.30 PPSC— Katwijk, 14.30 Zwaluwen VI—SSS, 14.30 Rijsoord— HBSS, 14.30 DVO'32—De Zwervers, 14.30 SHO— HVO, 14.30 VlaardingertHoekse Boys, 14.30 Den Bommel—TSB, 14.30 GOZ— MVV'27, 14.30 Groots LindtDSS'26, 14.00 Satelliet—LRC; RVB-voetbal; 14.30C10N—Alexandria'66,14.30 Rockanje SVDPW, 13.45 GTB— ADVERTEREN DOETVERKOPEN In Vlaardingen aan de Markt/hoek Hoogstraat bevindt zich „Het waai gat wonen" dat o.a. gespecialiseerd is in deze meuberen. U vindt er het echte grenehout uit Noord-Skandinavié, maar ook de typische Deense teak, blank ei ken en blank beuken meubelen zijn hier uitge breid te zien. yovyóV j Waai eens aan... ddtt no 000 BB3O0 1 t. ii -1 n rerjnmoii vlaardingen markt '57 010-4343685 Flakkee, 14.30 VDL NBSW, 14.00 Groen Wit R—GSS, 14.00 WK— Vlotbrug; Damas- voetbal: 10.30 Rijs oord—Vlaardingen, 14.30 HBSS—Stedo- co, 15.00 PFG— MW'27,13.00 Capet- le—PPSC, 11.00 Zwa luwen VI—Rozenburg 2, 11.00 Capelle 2— Excelsfor'20; Basket bal: 16.00 BV Gronin genElementum/ Green Eagles (h); Vol leybal: 13.00 Rijn mond—Ekspalvo (h. sportzaal Oost Schie dam), 17.30 Shell Gauwe Ouwen (h). 13.00 Intermezzo MVC (d); Tafeltennis: 18.00 NOAD—Bartok, 18.00 NOAD 2—Red Star'58, 18.00 De Ko renbeurs—FVT 2; Korfbal: 10.30-17.45 Nederlands kampi oenschap voor afde lingssenioren In de Margriethal te Schie dam. ZONDAG 19 MAART KNVB-voetbal: 14.00 Hermes DVS—Blauw Zwart, 14.00 Tonegi- do—SFC, 14.00 DFCFortuna VI, 14.30 De Postdui venHoek van Hol land. 14.00 Excel- sior'20—DHL, 14.00 OranjepleinSW, 14.30 DHS—Concor dia, 14.00 De Hollan- diaanSteeds Hoog- er, 14.00 HWD RKW1K, 14.30 VFC VOB, 14.00 Schie damSV Schiplui den, 14.00 Martlnit— VDL: RVB-voetbal: 14.30 SCR ZWart Wit—DRZ, 14.30 M S V' 71—Bel ved ère, 14,30 Demos—Bol nes, 14.30 Llrsus—Hil- lesluls, 14.30 Metro— Olympus S, 14.30 SVDPW—Blanken burg. 14.00 Schie damse Boys^Roga; Basketbal: 20.45 WSCElementum/ Green Eagles (d); Korfbal: 14.00 Har- gaSucces. Dick Snoeck: 'Evergreen is wel aan promotie toe'. doorSIMONVAN ZUILEN Maassluis Dick Snoeck volgt de tweede helft van de hockeypeompetitie alleen nog maar als toe schouwer. Zijn stick kan in de tas blijven, want spe len is er voor hem voorlopig niet meer bij. Een par tijtje zaalhockey, tegen het eind van de winterstop, werd de spits van het Maassluise Evergreen nood lottig. Tijdens een passeerbeweging bij de keeper ging het fout. De kruis- en kniebanden scheurden doormidden. Operatief ingrijpen was noodzakelijk, en tot mini maal een week na Pasen zit hij nog in het gips. De 23-jarige scholier aan het instituut voor de autohandel te Driebergen, een privé-dagschool waar hij de commercieel-technïsche oplei ding volgt, beseft als geen ander dat hij zijn geliefde spelletje de eerstkomende maand wel kan vergeten. De zoon van VVD-wethouder Liesbeth Snoeck, die onder meer WVO, onderwiis en ook sport in haar portefeuille heeft, ziet zijn hockey-toekomst vooralsnog somber tegemoet Dick Soeck: „de chirurg heeft al geadviseerd om een andere sport te gaan. zoe ken, geen kontaktsport meer. Daar denk ik nog maar niet aan, maar ik verwacht dat ik er ook na de zomer bij het begin van de nieuwe competitie nog niet bij zal zijn". Die pessimistische vooruitblik laat zich bij Dick Snoeck junior, zijn vader Dick Snoeck is com petitieleider veld- en zaalhockey voor het dïstricht Zuid-Holland, wel verklaren. Hij huivert van de slechte voorbeelden in de huiselijke kring, over soortgelij ke blessures. Z'n vader haakte af met slecht knieën, en jongere broer Remoe (20) speelt na een meniscus-operatie niet meer. Hij stond ook bij Evergreen in de spits. „Het lijst wel een familiek waaltje", meent Dick Snoeck, wiens nog jongere broer Reinout (19) als voorstopper bij Ever green en oudere zus Frouke (24) als laatste vrouw bij hoofdklasse HDM speelt. Dick Snoeck: „M'n vader en Re- moe zijn allebei na hun blessures te vroeg begonnen. Dat beteken de voor beiden meteen het einde van hun aktieve carrière, en daarvoor wil ik oppassen. Van daar dat ik denk dat fk ook na de zomer nog niet meteen speel. Ik heb ook niet de revalidatie-faei- liteiten als Hiele en V an Breuke- len. Dus neem ik er de tijd voor, want ik heb nog geen zin om met hockeyen testoppen". Zijlijn De in Driebergen in een flatje wonende Dick Snoeck betreurt het wel, dat hij Evergreen slechts vanaf de zijlijn kan vol gen. In de striid om de titel had hij graag zijn bijdrage geleverd. Evergreen, voor het laatst spe lend onder de na vijfjaar wegens verhuizing opstappende trainer/ coach John Beijer, hervatte de tweede helft van de veldcompe- titie op de tweede plaats. Met een nog zeker niet kansloze achter stand van drie puten op de kop loper. Snoeck: „Vorig jaar werden we tweede, op slechts één punt van de kampioen. Nu staan we weer tweede, maar bcpen we toch uit die tweede klasse te komen. Evergreen is wel aan promotie toe". De met het Schiedamse Spirit in dezelfde afdeling spelende team uit Maassluis, doet er ook veel aan om dat doel te bereiken Training Zeker voor dit niveau wordt er opvallend veel getraind, liefst drie keer per week. John Lee- nen staat staat voor de looptrai ning. en internationaal Etelco van der Meulen verzorgt de technische training, John Beijer, wiens opvolger op korte termijn is te verwachten neemt op za terdagmiddag de spelvorming voor zijn rekening. „Ik zou wel hoger willen spe len", aldus Dick Snoeck, „maar dan wel me Evergreen. Als ik weg had gewild, had ik het drie jaar geleden moeten doen. Niet één klas hoger, dat heeft geen zin. Maar naar HDM, daar speelt het tweede nog een stuk hoger dan Evergreen. Ik ben dat ech ter niet meer van plan. Ik heb het hier goed naar mijn zin, en heb geen behoefte om op te stap pen". SVV: veel blessures Schiedam SV V-trainer Jan van der Velden kan zijn opstel ling nog niet bekend maken, om dat hij nog niet weet over welke spelers hij morgenavond tegen Heerenveen kan beschikken. Het meespelen van Chris Ver- kaik, Henk Salari, Hans Loo- vens, Virgil Breetveld, Pier Tol en Robin van der Laan is onze ker. Biesheuvel vraagteken Schiedam Hermes DVS heeft zondag op eigen terrein tegen Blauw Zwart iets goed te maken. De Schiedamse club verloor na melijk de eerste confrontatie. De mogelijkheid bestaat dat Oscar Biesheuvel nog voor zondag wordt geschorst, omdat hij zijn derde boeking heeft gekregen. Selectie: Eggelmeijer; Van der Tuyn, Bijl, Martens, Ritman, Bakker, Grimmius, Van Buren, Lansbergèn, Vlasveld, Biesheu vel, De Roos. David Zwarts niet Vlaardingen Fortuna-trainer Koos de Gooijer kan zondag in de uitwedstrijd tegen DFC niet beschikken over David Zwarts, die vorige week geblesseerd uit viel. Robin Kloek is zijn vervan ger. Wim Dettingmeijer vormt een vraagteken. Wijnands absent Vlaardingen Zwaluwen Vlaardingen ontvangt morgen op eigen terrein SSS. Een hele belangrijke wedstrijd voor de mannen van trainer Jan van der Hoek, omdat de Vlaardingers nog steeds worden achtervolgd door het degradatiespook. Ro nald Wijnands is niet van de par tij. Hij is geschorst PPSC: flinke kluif Schiedam PPSC krijgt koplo per Katwijk op bezoek. De Schiedamse club heeft nog altijd te kampen met degradatiepro- blemen. Opstelling: Suurmond; Westerveld, Van der Velden, Van de Eikel, Albers; Van de Lugt, Erwin van der Lee, Arjan van der Lee; Meijboom, De Nijs, Lelieveld. Jansen debuteert Maassluis Excelsior Maassluis heeft vorige week tegen RKA- VIC iets goed gemaakt De ploeg van trainer Eric Gudde won met 7-1. Excelsior speelt morgen thuis tegen Spijkenisse. Remco Jansen maakt in elk geval ziin debuut Opstelling: Van Eijek; Rijnenberg, Edwin Berveling, Van Duyl, Van Zijl, Van Straten, Bunt, Van Oeven, De Reus, Ron Berveling, Jansen. Van Alphen terug Schiedam SFC kan koploper Tonegido zondag op de ranglijst passeren door te winnen. Trai ner Martin Schaap kan voor deze topper in elk geval een beroep doen op Michel van Al phen en Rob van Leeuwen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 2