Landj uweel flopt D66: 'Dit riekt naar onbehoorlijk bestuur' Pompstation ONS 'een openbaring' Terug naar Schravenlant Brief CIDI zoek Jongeman stond al eerder op puntdak De Koning belooft werk, amper inkomen VLAARDINGi DAGBLAD SCHIEDAHSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Brandweer redt Meidoomschool Afpersers opgepakt Verkeer vast na botsing Westnederland demonstreert nieuwe bus Geen geld voor derde Rederijkersfeest Maarleveld beticht fusiepartners van Soekarno- politiek 'IS DIT EEN MOOI HUIS, OF NIET? Lezing over Platje DINSDAG 21 MAART 1989 PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen- Pcslbus 4008, 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066,4350557- sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. Vlaardingen Onbekenden hebben gisteravond geprobeerd de Meidoomschool in Vlaardin gen-Oost in de as te leggen. Een snelle reactie van politie en brandweer voorkwam dat de Openbare basisschool aan de Meldoomstraat in vlammen op ging- Een buurtbewoner belde de poli tie, toen hij rond half negen dik ke rookwolken uit de portiek zag opstijgen, Na het bluswerk con stateerde de brandweer dat ie mand een brandbare vloeistof onder de deur had gegoten en die had aangestoken. Een nader on derzoek volgt vandaag. De schade aan de school bleef be perkt tot de deur, de deurpost en wat gesmolten plexiglas. Schiedam Drie Schiedam mers yan 15,17 en 18 jaar hebben de beroving bekend van twee Rotterdammers zaterdagavond op het Broersveld. Volgens de politie zijn zij ook betrokken ge weest bij andere berovingen in de binnenstad. De bekentenis volgde op de arrestatie op zondag van één van de daders. De twee medeplichtigen werden gisteren aangehouden. Volgens de politie hebben zij zich schuldig gemaakt aan afpersing. Onder bedreiging met een mes dwongen zij hun slachtoffers geld af te staan. Schiedam Het verkeer op rijksweg 20 richting Rotterdam heeft gisteren ter hoogte van Schiedam drie kwartier nage noeg stilgestaan. De politie sloot twee rijbanen af nadat rond drie uur twee vrachtwagens tegen el kaar waren gebotst. Oorzaak van deze kop-staartbotsing, waarbij niemand gewond raak te, was een inhaalmanoeuvre van een personenauto, die beide vrachtauto's tot remmen'dwong. Het ongeluk veroorzaakte een enorme ravage. Maassluis De nieuwe bus van Westnederland, die gaat rijden in het Westland en op ritten naar Maassluis, Rotterdam, Delft en Den Haag, maakt het de passa- fier extra makkelijk. Bij de halte an de chauffeur de wagen zo'n tien centimeter laten zakken. Omdat de bus op zich al een lage vloer heeft, kunnen busreizigers er vlotjesin en uit. Het nieuwe type biedt nog meer comfort: getint glas (waardoor je bij zonnig weer niet zit te 'bak ken' achter het raam), soepele luchtvering, gerieflijker stoelen, volautomatische verwarming en minder lawaai zowel op straat als in de bus. Het bedrijf heeft voorlopig 23 van deze zogeheten 'knielbussen' aangeschaft. Daarvan worden er binnen twee weken al veertien ingezet op het streekvervoer in de regio. Dat gebeurt niet op vaste lijnen. Een chauffeur krijgt zo'n bus mee, en rijdt er die dag dan het dien strooster-patroon mee af. De rei ziger heeft zo'n vijftien procent kans om in een 'knielbus' te stap pen, schat Westnederland. Za terdag wordt de bus gedemon streerd in Maassluis, Vlaardingen SGP'er Rien Lensvelt heeft zich gisteravond in de com missie voor algemene za ken boos gemaakt over het feit, dat de gemeente raad een brief van het Centrum voorinformatie en Documentatie Israël (CIDI) nog altijd niet heeft ontvangen. Debrief, die kritiek bevat op het verslag van het bezoek vaneen Vlaardingsedele gatie aan de Westelijke Jordaanoever, werd bijna een maand geleden naar de gemeente verstuurd. Lensvelt heeft een kopie van de brief, maar die heeft hij zelf bij het CIDI moeten opvragen. Op het stadhuis is de brief van CIDI-directaur drs. Ron nie Naftaniel kennelijk zoekgeraakt De SGP'er snapt daar niets van.„Al les komt hier altijd aan, elke brief van elke actie groep krijg je op je bu reau, behalve een brief van bet CIDI", foeterde hij. „En als die brief al binnenkomt dan weten zeniet waar hij blijft". Vlaardingen Het Vlaardings landjuweel is op sterven na dood. De derde aflevering van het cul turele evenement, dat met mu ziek, poëzie en theater knipoog de naar de tijd van de Rederij kers en narren, Is op de lange baan geschoven. Omdat de organiserende stich ting er niet in is geslaagd vol doende geld bij elkaar te krijgen, wordt zelfs overwogen het hele spektakel maar op te doeken. Een beschuldigende vinger wordt daarbij uitgestoken naar de gemeente Vlaardingen, Die laat het als belangrijkste sponsor afweten. „Flauw om ons de schuld te ge ven", reageert een ambtenaar van de afdeling culturele zaken. „Wij hebben twee keer 10,000 gulden subsidie verleend, de laatste keer zelfs tegen het ad vies van de Culturele Raad in omdat burgemeester en wethou ders het zo'n leuk initiatief von den. Vorig jaar is de stichting in heel duidelijk Nederlands te verstaan gegeven dat ze in 1989 niet op een bijdrage hoefde te re kenen. Ze moesten proberen zichzelf te bedruipen. Dat is ken nelijk niet gelukt". Behalve met financiële zorgen kampte het Landjuweel van meet af aan met organisatorische problemen. In 1987 werd het feest op verzoek van wethouder Arij Maarleveld uitgesmeerd over vier zaterdagen in juni. Die versnippering kwam het feest niet ten goede: de opkomst was bijzonder mager en het weer kreeg viermaal de kans roet in het eten te gooien. Dat gebeurde ook prompt. De slotavond, een Breugheliaanse maaltijd op de Markt, eindigde in een wolk breuk. „Dat idee van wethouder Maar leveld hadden we dus beter kun nen laten voor wat het was, maar ja, hij was nu eenmaal de belang rijkste subsidiegever", aldus Ine ke van Lier, bestuurslid van de stichting Vlaardings Landju weel. Maar ook in 1988, toen mie activiteiten op één zaterdag in juni werden afgewerkt, regende het pijpestelen. Ook het publiek kon of wilde de smaak maar niet te pakken krijgen. De meeste at tracties trokken niet meer dan een handvol toeschouwers. De sponsorwerving bij het bedrijfsleven, in '87 in gang gezet door organisatiebureau Koe- dood, leverde niet de gewenste resultaten op. Jacques Koedood stapte vorig jaar uit de organisa- g tie, omdat het budget volgens jf hem niet toereikend was voor 5 een volwassen evenement; Hij g had een vooruitziende blik, meent de woordvoerder van de gemeente: „In 1988 was al duide- lijk dat er dit jaar geen Landju weel zou worden gehouden". Het Landjuweel zorgde twee keer voor middeleeuwse taferelen in de Vlaardingse binnenstad. De derde voorstel ling is wegens geldgebrek afgetast. Vlaardingen Individuele wethouders van PvdA, CDA en VVD hebben hun fracties nota's over de bijstelling van het Vlaar dingse structuurplan bezorgd. Dat zei burgemeester Fred van Lier gisteravond in antwoord op vragen van D66 en SGP/RPF/GPV, die wilden we ten waarom zij die nota's niet hadden. Rien Lensvelt (SGP) en Wil van Rijn (D66) zijn woedend over het uitblijven van informatie aan de oppositie. „Dit riekt naar onbe hoorlijk bestuur van individuele wethouders", vindt Van Rijn. „Het is van de gekke", zegt Lens velt. De antwoorden op hun schrifte lijke vragen boden Lensvelt en Van Rijn weinig duidelijkheid. „Het is niet juist, dat wij als colle - ge de fracties van PvdA, CDA en WD stukken beschikbaar heb ben gesteld welke voor de niet in het college Vertegenwoordigde partijen nog niet beschikbaar zijn", luidde het antwoord van B en W. Het college heeft die stuk ken dus niet aan de gemeente raad verstrekt Maar wethou ders uit het college hebben amb tenaren opdracht gegeven de stukken wel aan hun partijgeno ten uit te delen. Zo kon het, dat zowel het CDA als de PvdA in hun partijbladen al uitgebreid ingingen op het nieuwe struc tuurplan, waarin met name de woningbouwplannen voor de komende tien jaar worden ge schetst Van Rijn en Lensvelt vinden dat de grote partijen handelen in strijd met het beleidsprogram ma, waarin staat dat B en W er voor zullen zorgen, dat de oppo sitie waar mogelijk over dezelfde informatie beschikt als de colle gepartijen. „CDA en PvdA heb ben er al uitgebreid over ge schreven, de PvdA-leden gaan woensdagavond zelfs al verga deren over het structuurplan en wij weten nog van niks", zegt Van Rijn. „Straks besluit de PvdA hoe het structuurplan er uit komt te zien en wij mogen happen en slikken". Het raadslid voor D66 heeft in middels begrepen, dat ambtena ren hem de nota's best zouden geven als hij erom vroeg. „Maar al zouden ambtenaren mij die nota's nu aanbieden, dan zou ik ze niet willen hebben", zegt een verongelijkte Van Rijn. „Ik wil dat het college die nota's ver spreidt onder ae gemeenteraad". Vlaardingen Wethouder Arij Maarleveld vindt dat de partijen, die betrokken zijn bij de fusie in het welzijnswerk, zich schuldig maken aan Soekarno-politiek. Hij zei dat gisteravond in de commissie voor sociaal-culturele zaken. „Je geeft gewoon het bui tenland de schuld", mopperde de wethouder, die door beide kam pen tn de fusiegesprekken heftig wordt bekritiseerd. De gesprekken over een fusie in het welzijnswerk, die op 1 janua ri van het volgend jaar afgerond moeten zijn, verlopen moeizaam. Het Siso, gesteund door jonge rencentrum Labyrint en een aantal buurthuizen, pleit voor een stedelijk instituut met grote bevoegheden. Daartegenover staan de stichting Voor Admini stratieve Dienstverlening (voor heen een vereniging) en drie buurthuizen, die de zeggenschap voor de buurthuizen zoveel mo gelijk willen behouden. De ge meente zit daartussenin. „Je doet het gewoon nooit goed", zei Maarleveld over zijn rol in de fusiegesprekken. „Al die instel lingendenken dat zij het middel punt van de wereld zijn". De wethouder sprak de hoop uit, dat de partijen ondanks de verschil len van inzicht snel tot overeen stemming komen. „Ik hoop maar dat niet door alle onenig heid het sociaal-cultureel werk wordt opgeheven", zei Maarle veld. Vlaardingen Zes bejaarde echtparen kunnen vandaag hun aanleunwoning bij bejaarden centrum Uitzicht gaan inrichten. Van eigen geld heeft het christe lijk gereformeerde tehuis aan de Churchillsingel 34 aangepaste huurwoningen laten bouwen. De bewoners van zes van die huizen kregen gistermiddag de sleutel. „Een heuglijk moment", sprak voorzitter D. de Jong van de bouwcommissie, die wat moeite had om boven het lawaai van klopboren uit te komen. De bewoners van de aanleunwo ningen hoeven die garantie geeft Uitzicht nooit meer te verhuizen. „Als de mensen hulp behoevend worden halen wij die hulp gewoon hier naartoe", al dus directeur H. Kazen. Alleen als het echt niet anders kan, krij- fen de bewoners een plekje in et verzorgingsgedeelte van Uit zicht. Maar de 34 woningen zijn zo gebouwd, dat bejaarden er zo lang mogelijk zelfstandig kun nen blijven. De deuren in de hui zen zijn extra breed en er zijn geen drempels, zodat iemand in een rolstoel er gemakkelijk kan wonen. Bovendien zit in de hui zen een alarminstallatie. Voor Schiedam Rond de 700 be langstellenden hebben het mys terieuze drinkwaterpompstation aan de Rotterdamsedijk eens van de binnenkant bekeken. Dat het open huis voor enkele bezoe kers een ware openbaring was, bleek wel uit de reacties. „Dit ge bouw ken ik.al jaren, het was al tijd hermetisch gesloten. Als je er in de buurt kwam, werd je weg gestuurd. Het had iets geheim zinnigs. Daarom keek ik mijn ogen uit bij het zien van de grote machines". Trots demonstreerden Otto ter Flegt, Willem Breedveld, Frank Krug, Flip van Son en Koos van Nielen 'hun' 67 jaar oude Deutz- gasmotor. Deze medewerkers van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam waren met veel en thousiasme in 1986 begonnen de verroeste motor te reviseren. Van de weinig overgebleven exemplaren is dit het enige ter wereld, dat op aardgas loopt Op vallend is het grote vliegwiel, dat vroeger een waterpomp aan dreef, Tegenwoordig zorgen mo derne elektromotoren in het van 1920 daterende pomphuis er voor, dat de waterdruk in Schie dam op peil wordt gehouden. Veel bekijks trokken ook de oude gaslampen, gasgeisers, brandkranen en foto's. De etsen van Oscar Verpoorten, voorstel lend manometers, dieselmotoren en andere technische appara tuur, en de videofilm 'De keer zijde van de kraan' maakten de open dag compleet Hona van Zuidam vierde met haar vriend jes tussen de draaiende wielen en motoren haar veijaardags- feestje. „Een waterpompstation leek me weer eens wat anders dan de dierentuin", verklaarde haar vader laconiek. Een oudere mevrouw kwam zo veel bekenden tegen, dat ze het meer op een reünie vond lijken. ONS-voorlichter Mari Dinge- nouts wil zijn monument van kracht en techniek vaker voor het publiek open stellen. Het lijkt hem een goed idee de vroe gere fontein van het pompsta tion door de gasmotor te laten aandrijven op bijvoorbeeld Ko ninginnedag, 5 mei en andere feestdagen. Dingenouts voor spelt dat het pompstation een historische waarde voor Schie dam zal krijgen. kleine reparaties in huis kunnen zij een beroep doen op de huis meester en hun eten kunnen zij van de centrale keuken betrek ken. De eerste bewoners waren blij met hun nieuwe huis. „Ik haa niet durven dromen dat het zo groot zou zijn", sprak een be woonster verbaasd- Een ver pleegster, die een oudere dame aan de arm een modelwoning binnenleidde, zei: „Nou, is dit een mooi huis of niet?" De vrouw knikte instemmend. De nieuwe bewoners kregen van di recteur Kazen allemaal een bloemetje en de voorzitter van de bouwcommissie wenste hen „een gelukkige, zegenrijke en gezonde tijd". De officiële ope ningvan de uitbreiding van Uit zicht vindt plaats in april. Het Platje aan het Westerboofd behoort tot de bekendste plekjes in Vlaardingen. Maar het is tege lijk een stukje Vlaardingen waar van heel weinig bekend Is. In de plaatselijke literatuur wordt er slechts mondjesmaat over ge rept. Dat bracht stadsarchïvist Matthijs Stfuijs op het idee zich in de geschiedenis te verdiepen. Hij doet vanavond tijdens een bijeen komst van de Historische Vereni ging in zaal Drleën-Huysen ver slag van zijn bevindingen. Zijn le zing over Het Platje wordt verle vendigd met dia's. De avond be gint om 20 uur. Schiedam De jongeman, die zondag van het puntdak sprong bij de ingang van NS-station Schiedam/Rotterdam- West, verkeert niet meer in levensgevaar. Maar de politie heeft hem in het Dijkzigt-ziekenhuis nog niet kunnen verho ren. Nochtans concludeert de politie alvast, dat de 22-jarige jongeman gisteren nog werd zijn leeftijd op 25 geschat- geestelijk in de war' moet zijn geweest. Die indruk hadden ook voorbijgangers op het Stationsplein, die zaterdag dezelfde jongeman hadden zien staan op het puntdak, waarvan hij een dag later afsprong. De jongen, lang haar, gekleed in een grijze visgraatjas, viel door ziin gedrag reeds op in de binnenstad, waar hij „als een zombiezich een weg baande door het winkelend publiek. Aangekomen bij het station liep hij het viaduct op over de Schie en vanaf de ver hoging bij de Horvathweg beklom hij het puntdak bij de in gang. Voorzichtig kroop hij over het steile talud naar de punt en, nadat hij houvast had gevonden, kwam hij rechtovereind. En hij stond enkele minuten als een veldheer op een slagveld. „Als een haan op een kerktoren", zei een vrouw, die op de bus wachtte en gefascineerd was door de vreemde verschijning. In bus 52 de chauffeur was even een boterhammetje eten liep een meisje naar voren en zei riep naar buiten: „Val dan! Vallen, jö!" Hautain keek de jongeman op haar neer. En hij bleef nog even roerloos staan. Daarna holde hij het schuine puntdak af en hij verdween via de Horvathweg. Een dag later herhaalde hij 2ijn daad. En toen viel hij weL Schiedam Met I10D bezoekers is de reünie van scholengemeen schap Schravenlant uitermate geslaagd. Rector *ir. R. van der Meijden spreekt van een door slaand succes. Bij het vorige lu strum, tien jaar geleden, bleef het aantal bezoekers nog beperkt tot 700. Van der Meijden durft dan ook gerust de stelling aan, dat de be langstelling voor het eigen schoolverieden steeds meer ter rein wint. Voor een groot deel van de bezoekers is Schraven lant nog steeds synoniem met de Rijks-hbs en mms, welke naam de school tot het eeuwfeest droeg. Pas in 1971 werd het hui dige gebouw in gebruik geno men, waardoor de reünie voor menig oud-leerling de eerste kennismaking met het nieuwe gebouw moet zijn geweest. Met name bij de oudere garde vormde het krakkemikkige schoolgebouw, dat pal naast het huidige stadskantoor was ge situeerd, een dankbaar onder werp van gesprek. Bij Jan de Zanger, voormalig leerling, le raar en momenteel gevierd kin derboekenschrijver, staat met name zijn begintijd als leraar nog scherp voor de geest. „Na een sollicitatie op een andere school wilde mijn nieuwe rector een les van mij bijwonen. De man schrok zich rot toen er een muis door de klas liep. Ik haalde mijn schouders op, want ik was niet anders gewend". Vermaak De voormalige hbs'ers vermaak ten zich zaterdag prima, 's Mid dags werd men met de ex-klas genoten in één lokaal gezet. Om bij te praten en voor de foto. Me nig ex-leraar werd voor de klas gezet, zoals rector-in-ruste Qort, Een ontmoeting met een voor malig leraar zat er voor sommi gen om begrijpelijke redenen niet in. Wat te denken van de uit Ommen afkomstige mevrouw' W. Tuinstra-Lindemeijer, die in 1920 baar diploma in ontvangst mocht nemen? De voormalige leerlingen zijn over de gehele wereld uitge- zworven. Inwoners van Spanje, Frankrijk en Zwitserland woon den zaterdag de bijeenkomst bij, maar menigeen verhaalde over schoolvrienden en vriendinnen die een carrière in Canada, de Verenigde Staten en Australië hebben opgebouwd. Aan de nog immer in Schiedam woonachtige ex-hbs'ers valt op, -dat de school klaarblijkelijk een goede basis was voor een politie ke carrière. Eerste-kamerlid Jan Simons, de Schiedamse wethou ders Chris Zijdeveld en Aad Wiegman en gemeenteraadslid Gc Brouwer hebben gemeen, dat zij eens de Rijks-hbs bezochten. Dat de school als een PvdA-bol- werk mag worden beschouwd, is echter een simplificatie. Menig ex-leerling die in Schiedam wat minder aan de weg heeft getim merd, moet andere politieke sympathiën hebben. Van een Amsterdamse bezoeker staat dat laatste in ieder geval vast. Wim Klinkenberg, bekend publicist en veelal beschouwd als 'de laat ste communist', was zaterdag ook aan de Hugo de Grootstraat te vinden Schiedam De ijpg immer hoge jeugdwerkloosheid in deze regio kan alleen worden bestreden door het verbete ren van opleidingen en het garanderen van werk aan jeugdige werklozen. Dat be toogde minister Jan de Ko ning van sociale-zaken giste ren in Schiedam. De minister, die op uitnodiging van de plaatselijke CDA-afde- lïng sprak, noemde het bestrij den van de jeugdwerkloosheid één van de grootste uitdagingen van de komende jaren. Het ver beteren van de opleidingsmoge lijkheden voor jongeren, die nu buiten de boot dreigen te vallen, noemde De Koning één van de belangrijkste remedies in de werkloosheidsbestrijding. De Koning, die het grootste deel van zïjn toespraak aangreep om hei kabinetsbeleid te verdedi gen, ging in op de situatie van jongeren na vragen van CDA- raadslid Aad van Lingen. Vol gens Van Lingen hebben werk gevers in Schiedam grote moeite om gekwalificeerd personeel te vinden, ondanks het feit dat de werkloosheid onder jongeren nog steeds schrikbarend hoog is. Volgens De Koning is dat een te ken van het veranderende ka rakter van de werkloosheid. „Hadden we vroeger te maken met een kwantitatief probleem, momenteel heeft de werkloos heid kwalitatieve kenmerken. Aan hoger geschoolden bestaat tegenwoordig een tekort, terwijl we aan de onderant te maken hebben met een grote arbeidsre serve". Met name jongeren die tussen tijds de school hebben verlaten, de zogenaamde drop-outs, wil De Koning een nieuw perspec tief bieden. „De bedrijfsscholen, zoals jullie die in deze regio ken nen, kregen de laatste jaren wei nig aandacht. Dat was logisch, want de scheepsbouw zakte in, terwijl we al genoeg problemen hadden om de bestaande werk gelegenheid te behouden", aldus De Koning. Via nieuwe bedrijfsscholen en het optuigen van de bestaande moeten jongeren de aansluiting op de arbeidsmarkt weer kun nen vinden, hoopt De Koning. Ook het jeugd werkgarantiepïan, waardoor werkloze jongeren tussen de 16 en 20 jaar verplicht zijn werk te aanvaarden, be schouwt De Koning als een be langrijk instrument om jongeren a an werk te hel pen Dat jongeren in salarieel opzicht weinig hoeven te verwachten van de maatregelen, liet De Ko ning ook doorschemeren. „Werk vinden wij veel belangrijker dan inkomen", sprak De Koning. „In vergelijking met het buitenland is het minimumloon in Neder land veel te hoog".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1