Vlaardingen weigert mupi's lifil: WS Schiedam is nooit af; het boek hierover wel Kjrwmm Transportcentrum: CDA krijgt wind van voren L IJL i t ■lil Patiënten nekkramp aan beterende hand EBBEH VLAARDINSS DAGBLAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Oma woont in symfonisch cryptogram Hand bijna kwijt Sponsorloop helpt boeren in Negros Maassluis schenkt Havelaar-koffie Stationsstraat te boek gesteld Tentoonstelling over stadsontwikkeling vanaf 1949 LSfillS Nieuw bankgebouw wist tranen over sloop weg Vlaardingen blij met uitbreiding De Loper Bodem commissie vraagt Nijpels om motivering MI® WOENSDAG 22 MAART 1989 PAGINA 19 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008, 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352086.4360557-sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754, door PETER DE LANGE Vlaardingen De Neder landse taal is niet toereikend gebleken voor een loflied op de schoonheid van Vlaar- dings jongste architectuur. Om het artistieke uiterlijk van de nieuwe bibliotheek aan het Veerplein en de ou- derenflat met postkantoor ertegenover te benadruk ken, heeft de Eindhovense kunstenaar John Kdrme- ling het alfabet moeten aan passen. Vervolgens moest het Engels er aan te pas ko men om zijn ode te voltooi en. i Voor de gevel van de biblio theek ontwierp Körmeling een serie neonletters van a tot en met w. Boekenlezers zijn doorgaans wel ver trouwd met het alfabet en dus zullen zij weinig moeite hebben de ontbrekende x, y en z te ontdekken, redeneer de de kunstenaar. Hij ver stopte de laatste drie letters boven de ingang van het postkantoor. Om het de puz zelaars niet al te makkelijk te maken gaf hij de letters een ander aanzien. Ze lijken verrassend veel op PTT. De opdracht van de Eindho vense humorist luidde dat hij vooral de relatie tussen beide gebouwen goed moest laten uitkomen, zonder de afzonderlijke identiteit uit het oog te verliezen. Wat de bibliotheek betreft was dat geen probleem. Boeken staan vol letters, dus waar om geen letters op de gevel. Klaar is John. Maar hoe maak je op artistiek verant woorde wijze de eigenheid van een bejaardenflat dui delijk? Het toeval schoot Körme ling te hulp. Hij ontdekte dat het gebouw is ontworpen door het Rotterdamse Office for Metropolitan Architec ture, bij stedebouwers be kend als OMA. En is een oma niet bij uitstek het sym bool van de vergrijsde me demens? Maar 'oma' alleen staat zo kaal, om 'oma' alleen kun je met lachen. „Oma woont in Oma, adresseer maar Oma/Oma, Vlaardin gen. Het is boven het post kantoor, dus het komt wel terecht". Dat zou hooguit platte lol zijn, geen echte kunst. Kunst moet iets ver hevens hebben, niveau, het behoort de waarneming te verdiepen, zal Körmeling hebben gedacht. Laat OMA's ouderenflat nu evenveel verdiepingen tel len als Van Beethoven sym fonieën schreef! Is dat geen wonderbaarlijk toeval? En zo doopte Körmeling het ge bouw De 9e van oma. Zijn neonmaaksel is al goed gekeurd door burgemeester en wethouders van Vlaar dingen. De dienst Kunst Vormgeving van de PTT/XYZ vindt het ook prachtig en architect Kees Christiaanse is eveneens ak7 koord, hoewel hij zelf „mis schien iets anders zou heb ben ontworpen". Hoe ai die opa's en oma's er over denken, die straks symfonisch gaan wonen dat heeft niemand ge vraagd. Maassluis Een 20-jarige man uit Maassluis is gistermorgen in "vliegende vaart naar het Dijk- zigt-ziekenhuis in Rotterdam overgebracht, nadat hij zijn hand bijna geheel had afgezaagd. Het üs niet bekend, of hij de hand nog zal kunnen gebruiken. Dat gebeurde toen hij bij een be drijf in het industriegebied van 's-Gxavenzande bezig was met het zagen van aluminium strips. Echt zicht op de totaalop brengst van de sponsorloop heb ben de organisatoren nog niet, maar alle tekenen wijzen erop dat de door scholengemeenschap Spiermgshoek georganiseerde loop ook in financieel opzicht een groot succes is geworden. Ruim 600 leerlingen vertrokken giste ren na het startschot, dat door burgemeesters Rainier Scheeres (Schiedam) en Fred van Lier (Vlaardingen) werd gegeven. De leerlingen liepen rondjes van 800 meter. Ouders, vrienden en ken nissen sponsorden de deelne mers met een bepaald bedrag per afgelegd rondje. Sommige leer lingen liepen er wel 15. De organi satie gaat ervan uit, dat het verle den jaar behaalde bedrag van 20.000 gulden zeker weer zal wor den gehaald. De opbrengst komt ten goede aan de arme boeren op het Filippijnse eiland Negros, dat dit jaar opnieuw centraal staat in de regionale vastenactie. Maassluis Op verzoek van en kele medewerkers van de socia le dienst krijgen ambtenaren in het vervolg uitsluitend Max Ha- velaar-koffie voorgeschoteld Via het schenken van deze 'zui vere' koffie wil de gemeente de arme koffieboeren in de Derde Wereld steunen. De meerop brengst van de Max Havelaar, die iets duurder is dan de grote merken, komt direct ten goede aan de boeren. Met de maatregel volgt Maas sluis het voorbeeld van 120 an dere gemeenten, die al in een eerder stadium zijn overgestapt op de naar de beroemde roman van Multatuli vernoemde koffie. Om de koffie te kunnen schen ken, is het gemeentelijke koffie- budget voor dit jaar met 1000 gulden verhoogd. Om ook de ko mende jaren Max Havelaar te kunnen drinken moet de ko mende jaren rekening worden gehouden met een stijging van 2000 gulden Vlaardingen/MaaslandDe drie Westlandse kinderen bij wie vori ge week een vorm van meningitis (nekkramp) is geconstateerd, zijn 'aan de beterende hand'. Volgens een kinderarts van het Reïnïer de Graaf-gasthuis in Delft kunnen de twee daar opgenomen opgeno men kinderenvan drie en negen jaar naar verwachting volgen de week naar huis Het derde kind (12 jaar) is vorige week opgeno men in het Holy ziekenhuis in Vlaardingen. Alle drie gevallen van nekkramp, naar aanleiding waarvan - zoals gisteren gemeld - de schoolgezondsheidsdienst een brief heeft ge stuurd naar alle Westlandse scholen voor basis- en voortgezet onder wijs, hebben zich voorgedaan in de gemeente Maasland. De Maaslandse rk-basisschooi St. Aloysius, waar een geval van nuk kramp is aangetroffen, heeft vorige week alle ouders per brief laten weten dat meningitis is geconstateerd en extra oplettendheid is gebo den. De andere twee gevallen in Maasland betreffen een peuter van driejaar alsmede een 12-jarige leerling van de scholengemeenschap Westland-Zuid in Vlaardingen. Daar achtte men het raadzamer om met waarschuwend op te treden. Volgens schoolarts J. van der Gaag van de schoolgezondheidsdienst in Naaldwijk zijn verdere maatregelen op de scholen niet nodig. „Er isbeslist geen reden tot paniek. Alleen op scholen waar een duidelijk geval van meningitis is aangetroffen, moeten de ouders natuurlijk wei in staat zijn snel te reageren als ze vermoeden dat hun kind de verschijnselen van nekkramp vertoont", aldus Van der Gaag. Vlaardingen Anders dan Schiedam wil de gemeente Vlaardingen geen mupi's in de stad. Vlaardingen vindt de verlichte reclamezuiltjes van het Amsterdamse bedrijf Pu- blex BV ontsierend. Ook om de billboards van Publex, re clameborden van zeer forse afmetingen, zit Vlaardingen niet te springen. Na de geslaagde transactie met Schiedam, dat tientallen mupi's liet plaatsen in ruil voor onge veer honderd gratis, eveneens met reclame beplakte bushokjes, ving Publex bot in Vlaardingen, De Haringstad geeft de voorkeur aan de wachthuisjes van de RET, Die zijn weliswaar ook van re clameteksten voorzien, maar de gemeente wordt niet verplicht ook nog eens een groot aantal mupi's af te nemen. Terwijl Schiedam kennelijk geen genoeg kan krijgen van re clameboodschappen - de Jene- verstad heeft nu ook de bill boards van Publex binnenge haald stelt Vlaardingen zich gereserveerd op. Financieel schiet Vlaardingen weinig- op met mupi's en billboards; de op brengst verdwijnt grotendeels in de kassa van Publex. Alleen de billboards zouden de gemeente zo'n 37.000 gulden opleveren. In hoeverre Schiedam meedeelt in de reclame-opbrengsten, is niet bekend. De nieuwe bushokjes van de RET verschijnen binnenkort in het Vlaardingse straatbeeld. Om het publiek vertrouwd te maken met de moderne abri's zijn twee exemplaren op proef geplaatst: één aan de Holysingel en één aan de Van Hogendorplaan. Maassluis Tientallen Maassïuizers heeft sociologe Leida Schuringa geïnter viewd over de Stations straat. Voor haar studie was de straat interessant door de integratie van buitenlanders in de autochtone bevolking. De Utrechtse uitgever Jan van Arkel vond Schuringa's studie dermate interessant, dat hij binnenkort een boek over de Stationsstraat wil uitbrengen. Van Arkel wil er onder andere foto's uit deze krant in opnemen; het Rotterdams Nieuwsblad be steedde in de jaren tachtig herhaaldelijk aandacht aan de problematiek ter plekke. Een voor beeld van stadsontwikke ling: bet Gusto- terreln wordt bouwrijp ge maakt. Op de voorgrond een Stukje van de Nieuwe Maas en de Merweha- ven. In het mid den de Voorha ven en de Ha- vendijk (Delta- dijk). Op de achtergrond de woonwijk de Gorzen door KOR KEGEL Schiedam De nieuwe Van der Sloot is uit. Het boek gaat over een halve eeuw Schiedam: wat er veranderd is,' en waarom. De chroniqueur van het plaatselijke wel en wee heeft de belevenissen opge tekend van talrijke ambtenaren van gemeentewer ken, die aan de stadsontwikkeling hebben bijgedra gen. verliep Regeren mag dan voor uitzien zijn, maar kennelijk slechts een paar jaar vooruit, want telkens veranderde er wel wat. Maasland Met de verkiezin gen van volgend jaar in het voor uitzicht kreeg het CDA tijdens de gisteravond gehouden raads vergadering alvast een schot voor de boeg. „Kiezersbedrog zal bij die verkiezingen worden af gestraft", gaf een verbolgen vee houder J. Dijkshoorn als inspre ker aan de christen-democraten mee. Dijkshoorn was één van de drie insprekers, die hun mening spui den over het plan om in de Oude Campspolder-Zuid het trans portcentrum Westland te stich ten. „In het verkiezingspro gramma staat dat handhaving van het landelijk karakter van iedere discussie dient te worden uitgesloten", vervolgde de fel te gen het plan gekante veehouder. „Wij houden het CDA aan deze belofte". Een actie van bewoners uit het Maaslandse buitengebied was de aanleiding tot de discussie, die aan het binnen enkele maanden te nemen raadsbesluit vooraf ging. Burgemeester Bloemen - daal kreeg gisteravond ook een tweede petitie overhandigd. Dit maal met 113 ondertekenaars, die geen bezwaar tegen het transportcentrum hebben. De belangstelling voor de discus sie was gisteravond tijdens de raadsvergadering groot. De pu blieke tribune zat bomvol, met kennelijk meer tegen- dan voor standers. Dat bleek uit het ap plaus voor De Jong en Dijk shoorn, terwijl het na de spreek beurt van Van der Hoeven stil bleef. Tot de belangstellenden behoorde ook wethouder Van der Knaap van Maassluis. Deze gemeente heeft zich al eerder uitgesproken tegen het trans portcentrum, dat dichter tegen de Maassluisse bebouwing ligt dan tegen die van Maasland. Het resultaat mag er weer we zen. 'Een omgeving blij en licht van kleur* van Hans van der Sloot laat zich even smakelijk le zen als de eerdere uitgaven van dit natuurtalent. Gemee«te- voorlichter Jan Langstraat spreekt van een document, dat van belang is naast alle officiële bronnen. Van der Sloot sprak veel Schiedammers en liet zich verder inspireren door stapels krante-artikelen journalisten doen hun werk niet voor niets. Het boek rolde gisteren van de persen bij drukkerij Roelants in Schiedam. Er zit een mooie, veelkleurige omslag om, ver zorgd door Van der Sloot zelf, en het is een abstrahering van een stukje stad. De oescnrijvmg van Schiedams stadsontwikkeling vangt aan in 1949, niet omdat SVV in dat jaar landskampioen werd, maar om dat toen het Blauwe Boek uit kwam. Dat was het in strak blauw uitgevoerde Memoran dum over de Stedebouwkundige Ontwikkeling van Schiedam. Dat is jarenlang de leidraad ge weest voor het gemeentebe stuur. Toch is de ervaring nu na vijftig jaar, dat de stadsontwik keling in de praktijk heel anders 8U1 IT WOUIO BE NOTHING WITHOUT A «OMHM NIEUWE VARIATIES OP 'N GESTREEPT THEMA KRIJGEN DIT VOORJAAR ALLE RUIMTE. UITGEVOERD IN 100% KATOEN JN VELE DESSIN-EN MODE t-VARlATIES. Schiedam De slechte con ditie van het gebouw en het ruimtegebrek dwongen de NMB-bank verleden jaar het historische bankgebouw aan de Nieuwe Haven te slopen. Dat vertelde scheidend bank directeur W.J.M. Bruning gisteren bij de opening van het nieuwe bankgebouw, dat op dezelfde plaats is verre zen. Menig historisch bewust Schie dammer betreurde verleden jaar de sloop van het historische NMB-bankgebouw aan de Nieu we Haven. De afgelopen decen nia viel zeker de helft van het historisch erfgoed in de stad al ten prooi aan sloop, waardoor nieuwe plannen in die richting zelden op veel bijval kunnen re kenen. Dat gold ook voor het besluit van de NMB de uit de 19e eeuw stammmende voormalige patri ciërewoning met de grond gelijk te maken. Er was echter geen ontkomen aan, liet Bruning, die zich duidelijk bewust was van het gevoelige karakter van het sloopbesluit, weten. Burgemeester Kemier Scheeres liet weten, dat ook het college van B en W grote reserves had bij het besluit van de bank. „Wij liepen met een bezwaard ge moed rond. Er is destijds serieus overwogen een veto over het be sluit uit te roepen", vertelde Scheeres. Uiteindelijk werd van een veto afgezien, iets waar Scheeres ach teraf geen spijt van heeft, „We hadden best wat eerder vertrou wen mogen hebben, want het nieuwe gebouw is prachtig ge worden. Ik denk dat Schiedam erop vooruit is gegaan". Tijdens de openingsreceptie van het bankgebouw werd afscheid genomen van directeur Bruning, die 12 jaar de scepter zwaaide over het Schiedamse filiaal. Bru- nings opvolger, H. de Vries, werd gisteren geïntroduceerd. Maquette Tegelijk met de presentatie van het spannende boek van Hans van der Sloot, donderdagmiddag om half vijf in het Stedelijk Mu seum, wordt een tentoonstelling geopend met dezelfde titel: 'Een omgeving blij en licht van Kleur'. Evenals het boek belooft de expositie een klapper te wor den. Duizenden Schiedammers zullen willen terugzien hoe de stad de afgelopen vijftig jaar ver anderde. Een prachtige vondst in de reehterzaal is een maquette van Schiedam, waar een trans parante plaat overheen ligt, en daarop is aangegeven hoe alles er eigenlijk had kunnen uitzien als aan de oorspronkelijke plan nen was vastgehouden. Je kunt dus in één oogopslag zien hoe Schiedam geworden is, en hoe het ook had kunnen zijn. De titel, blij en licht van kleur, is ontleend aan een artikel in het blad De Schiedamse Gemeen schap, in 1952 geschreven door de toenmalige conservator van het museum, Daan Sehwager- mann. Hij had het over de fiats in Nieuwland, die toen werden gebouwd, en hij beschreef de woonkamers, „blij en licht van kleur". Sterrebos De entreezaal van het museum laat iets van het vroegere Schie dam zien. Er is een straatje nage bouwd, zelfs een handkar en een oude fiets staan er geparkeerd, en verder hangen er veel foto's van het centrum en ook van het Sterrebos. dat zwaar onder de stadsontwikkeling heeft gele den. In de aula hangen tekenin gen van Octave deConinck on der het thema: stadsontwikke ling in de kunst. En in de linker zaal gaat het om de toekomst van Schiedam. Want Schiedam is nooit af, zegt Langstraat. Stads ontwikkeling is een vervolgver haal. Altijd valt er wel wat an ders in te richten of iets nieuws te bouwen. Er worden dan ook allerlei plannen gepresenteerd: maquettes van Spaland, de kan toorbouw achter het station aan de Parallelweg, en presentatie materiaal over het Gusto-terrein en hetStadserf (Emmaplein). Het museum en gemeentewer ken hopen met Pasen opeen top drukte. Vlaardingen Amro Projec tontwikkeling betoonde zich gis termiddag na het slaan van de eerste paal voor de uitbreiding van winkelcentrum De Loper een goed gastheer. Naast de vier wethouders, die met burgemees ter van Lier en gemeentesecre taris Van Beuzekom het slaan der officiélc eerste paal begeleid den, schoven liefst negen raads leden en tientallen ambtenaren aan voor een koud buffet in de Captains Cabin in het Deltaho tel, besprenkeld met een Cha teau Laroque 1987 en een Cótes du Rhóne 1985 „Een belangrijk project voor Vlaardingen, dat blijkt uit alles", zei een genodig de, terwijl hij de blik keurend over de tafels met etenswaren liet glijden. Zeventien jaar heeft de wijk Holy moeten wachten op de uit breiding van winkelcentrum De Loper. In 1970 werd de huidige Loper geopend, maar die vol deed al snel niet meer als win kelcentrum voor een wijk met 35000 bewoners. De bouw van 5600 vierkante meter winkel ruimte, 301 huizen, een parkeer garage en een sociaal-cultureel centrum was voor het college van burgemeester en wethou? ders aanleiding genoeg om ge- zessen de officiële start van de bouw op te luisteren. De hoge gasten trokken bij het slaan van de eerste paal gezamenlijk aan een touw. „En ze trokken ook nog allemaal dezelfde kant op", grapte dr. E.J. Prins, directeur van Amro Projectontwikkeling. Die eensgezindheid werd be loond met een applausje. Burgemeester Van Lier greep de uitgebreide lunch in het Delta hotel aan om te benadrukken dat Vlaardingen blij is dat er een winkelcentrum van allure komt. „Wij zijn niet een tweedehands stad die alleen maar een agge- nebbisj winkelcentrumpje bouwt en denkt dat dat wel goed is", zei Van Lier. Maassluis De commissie Bo demonderzoek Steendijkpolder heeft minister Nijpels in een brief gevraagd zijn saneringsbe- sluit voor de gifwijk nader te motiveren. De bodemcommissie betwijfelt sterk, of technische en milieuhygiënische redenen ten grondslag liggen aan het besluit van de minister, cm alleen de tuinen in een wijk tot een diepte van 70 centimeter af te graven. De opstellers geven in hun brief zelf aan, wat volgens hen de re den voor het zeer beperkte sane-, ringsvoorstel is: een gebrek aan middelen bij het ministerie. Dat de minister niet wil toegeven dat zijn budget te beperkt is om de Steendijkpolder gifvrij te ma ken, vindt de commissie laak baar. „Het zou de waardigheid van uw ministerie bevorderen, als u dat openlijk toegeeft", schrijft voorzitter Harm Woud-: stra van de bodemcommissie, De bodemcommissie voert aan, dat de minister een voorbeeld kan nemen aan de positie, die de provincie heeft ingenomen. „IJ speelt de bal terug naar de pro vincie en dat getuigt niet van moed en nog minder van kwali teit. Zij hadden een visie die bij uw departement ontbreekt". Met de opmerking doelen de op stellers op het feit, dat de provin cie wel eenduidig is geweest in haar voorstel de wijk integraal tot een diepte van 1,30 meter af te graven. Dat de minister de be woners doorverwijst naar de provincie om een integrale sane- rips af te dwingen, beschouwen de bewoners van de Steendijk polder als onverteerbaar.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1