Politie wil maatregelen bij de pont f I 'Poppe aan het dansen' Ook tweede paasdag drukte verwacht in binnenstad Toekomst koepel opnieuw ongewis Hardhout nieuw taboe UIAARDINBS DAGBLAD SCHIEOAMSE COURANT NIEUWE WATERWEB COURANT 8 Bewoners maken schoon schip Paardenmarkt wordt internationaal feest Maassluizer speelt op feestje Sinatra Feest in Oosterstraat rondom opknapbeurt Info-systeem dient gemak van woningzoekenden én gemeente WATERWEG VHIJDAG 24 MAAKT 1989 PAGINA 17 Regionale redactie; Brede Havenstraat 6.3131 BO Vlaardingen. Postbus 4008,3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229.4352066.4350557-sportredactie: 434520S. Telefax: 010-4349754. De bestemming van de koepel in het Julianapark is opnieuw onzeker. Schiedam De bestemming Van de koepel in het Julianapark is opnieuw met onzekerheid om geven. Ieder jaar wordt er in de gemeenteraad wel een keer op gemerkt dat er 'iets' met het mo nument moet gebeuren. En ook ai ontspruiten zich telkens weer de meest creatieve plannen voor het monumentale bouwwerk, het streven de koepel een pas sende functie te geven is het ver bale stadium tot dusver nooit ge- Ook het laatste bestemmings plan is mislukt. De onderhande lingen met 1'Esprit, de Schie- damse jeu-de-boule-vereniging, ketsten vorig jaar af, zo deelde wethouder -Chris Zijdeveld de commissie voor stadsontwikke lingen milieuzaken mee. Dat de situatie van de koepel met bijbehorend pergola steeds de- plorabeler wordt, blijkt de raads leden niet te zijn ontgaan. „De toestand is ronduit beroerd", ventileerde raadslid Bart de Leede woensdagavond zijn me ning tegen Zijdeveld. Het zag er lange tijd naar uit dat i'Esprit de koepel voor een sym bolisch bedrag zou overnemen. Voorzitter Banneberg, architect van professie, zag zijn eigenhan dig vervaardigde bouwtekenin gen voor uitbreiding reeds goed gekeurd door de gemeente. Daarin was voor het monument een centrale rol toebedacht met daaromheen ruimte voor vijf tien banen voor de beoefening van het uit Frankrijk overge waaide balspel pêtanque. De koepel zou in de plannen van Banneberg worden omgetoverd in een heus clubgebouw annex restaurant. De onderhandelingen sneuvel den uiteindelijk in een verge vorderd stadium- I'Esprit achtte het niet rechtvaardig dat zij vol ledig op moest draaien voor het onderhoud. De aanleg van riole ring en eleetriciteit zou tevens uit de veren ingskas moeten wor den betaald. 'De gemeente wil wel een bestemming voor de koepel, maar het mag geen geld kosten', lieten de jou-de-boulers weten, In financiëel opzicht bleken de gemeentelijke voorstellen een onhaalbare kaart voor de sport club met vijftig leden te zijn. Een tweede onoverkomelijk bezwaar lag in het feit dat het prieel open baar terrein zou blijven. I'Esprit heeft nu besloten, haar wed strijdjes in het Julianapark te spelen zonder de koepel te ge bruiken. Schiedam Manus van Ber- kel van de vereniging Milieu defensie hoefde in de com missie voor stadsontwikke ling en milieu woensdaga vond niemand te overtuigen. Er bestaat in Schiedam een goedkeurende consensus over het taboe," dat-milieu wethouder Chris Zijdeveld heeft gelegd op het gebruik van tropisch hard- nout in Schiedam. 'Als blijk van waardering' was Van Berkel naar Schiedam ge komen. Voor een deel, deelde de milieuactivist",mèë, was de cam pagne tegen het gebruik van hardhout uit de'door ondergang bedreigde tropische regenwou den in de Jeneverstad begonnen. Toen de actie van Milieudefensie nog niet in volle hevigheid was gestart, had Schiedam onder aanvoering van Zijdeveld al ad hesie betuigd. Projectontwikkelaars in Spa- land werd aangeraden van het gebruik van hardhout af te zien.- Op één na accepteren de ontwik kelaars deze ban, zelfs tot verba zing van Zijdeveld. Dit 'dringen de maar nog niet dwingende' verzoek zette een proces in gang, dat zich inmiddels heeft uitge breid naar het stadsvernieu wingsgebied en de plantsoenen dienst, die een standaardbrugge tje heeft ontwikkeld als alterna tief voor de normaliter uit hard hout opgetrokken bruggen over vijvers. In navolging van Schie dam (en Monnikendam) beslo ten grotere gemeenten als Den Haag, Haarlem en Dordrecht om de oorlog te verklaren aan het tropisch hardhout. Volgens Van Berkel, die de com missie een video liet zien over de desastreuze gevolgen van de ont bossing op Borneo (Indonesië) voor de lokale bevolking, heeft nu veertig procent van de Ne derlandse gemeenten zich ach ter de actie Van Milieudefensie geschaard, ondanks de naar zijn mening in werking getreden te genwerking van de overheid, „Het ziet ernaar uit dat een plank hardhout de bontjas .van de eind jaren tachtig wordt", zei Van Berkel. Hij rekende voor dat er per dag een gebied aan tro pisch regenwoud verdwijnt dat zo groot is als 750 voetbalvelden. Met geen woord repte de com missie gisteren over de kritiek, die vooral van de kant van de houthandel weerklinkt. Direc teur Cees den Braver, directeur van houthandel Van de Wete ring in Schiedam-Zuid, spuide onlangs ongezouten kritiek op de milieubeweging en ook op het initiatief van Zijdeveld. Volgens Den Braver keren zij de zaken om. De boeren in de tropische landen zouden in zijn visie door de afnemende vraag juist meer bos moeten wegkappen om het verlies via meer akkerbouw te compenseren. De commissie stadsontwikkeling en milieu staat echter unaniem achter de gedachtengang van Zijdeveld. Vlaardingen Heeft Vlaardingen binnen af zienbare tijd een wethou der voor het 'buitengebeur ren' nodig? Als dat zo is -en M.Borsboom uit de Madoe- rastraat in Vlaardingen is daar bang voor- dan zijn, 'de Poppe aan bet dansen Met die verbastering van een Nederlands gezegde drukt Borsboom in een brief aan de Vlaardingse gemeenteraad zijn zorg uit over de pittige po litieke uitspraken, die Vlaar dingse politici deden na een werkbezoek aan' de'door ^Cs- vaël bezette gebieden op de* westelijke Jordaanoever. Wereldpolitiek Borsboom vindt dat de plaat selijke politici hun boeide ver te buiten gaan als ze zich met wereldpolitiek inlaten. „Ik mag u er aan herinneren, dat u uitsluitend door de Vlaar dingse kiezers gekozen bent om. de plaatselijke belangen en zaken te behartigen." Bo vendien meent hij dat de ver goeding voor hun raadslid maatschap geen andere be moeienis of inmenging ver draagt.' - v** v Vaste voet Hij ergert zich met name aan uitlatingen van enkele dele gatieleden, die er voor pleit ten dat het Vlaardingse ge meentebestuur zich uit spreekt tegen Israël. Bors boom concludeert daaruit dat 'links- en rechtsfascistische elementen kennelijk vaste voet in uw raad willen ne men'. De brief wordt in de gemeen teraadsvergadering van 5 april als ingezonden stuk be handeld. Maassluis/Rozenburg De Rozenburgse politie neeft in een brief aan de provincie aangedrongen op maatregelen bij het veerlMaassluis-Rozenburg. De afgelopen jaren is het perso neel van ae veerdienst regel spa'--, tig slachtoffer gewordenvan mishandeling. Rayoncomman- dant Jur Verbeek van de Rozen burgse politie stelt de provincie nu voor de vijf aanvoerstroken in te krimpen tot twee. „Bij vijf stroken zie je de auto's vaak met grote snelheid op de pont afrijden", aldus Verbeek. „Dat levert regelmatig proble men op. Zo rijden er automobi listen tegen de benen van het personeel van de veerdïënst, door het rode licht en wordt er weieens een klap uitgedeeld. Wij. kunnen moeilijk als politie elke ochtend gaan posten om derge lijke problemen te voorkomen". Verbeek vindt dat de provincie in principe drie van de vijf aan voerstroken moet afsluiten. „Dan gaat het er zeker een stuk rustiger aan toe". Volgens de Ro zenburgse rayoncommandant moeten de drie stroken niet defi nitief onbruikbaar worden ge maakt. „Ten tijde van grote drukte, bij voorbeeld bij werk zaamheden aan de Beneluxtun- nel, moeten ze weer open kun- ./ien. Ik denk.dus aan een afslui ting met pionnen olhekjes". De brief v~n yerbeek is^een re^ 'actie'op hèrjaai^érslagvan de' provincie over de veerdienst Maassluis-Rozenburg. Daarin werd aandacht gevraagd voor de regelmatig optredende proble men bij de pont. Volgens het jaarverslag zou de Rozenburgse politie zelfs weieens weigeren op te treden bij problemen. Ver beek denkt dat de provincie de hand in eigen boezem moet ste ken. „De provincie moet structu rele maatregelen nemen. Zij zijn tenslotte verantwoordelijk". Met kaplaarzen, harken en een handkar gingen de bewoners van de Oostsingel gistermiddag aan de slag om hun woonomgeving van bouwafval te ontdoen. Initia tiefneemster Ali Groeneweg: „We hebben de gemeente al een paar gevraagd om de rommel op te rui men, Nou, ze zijn één keer ge weest en daarna nooit meer. Dit keer gaan we zelf maar eens aan het werk". In de buurt van de Oostsingei worden nieuwe woningen ge bouwd en de bouwvakkers later» daarbij allerhande materiaal slin geren. „De verbindingssloot ligt vol planken, puin en piepschuim en dat vinden we geen gezicht. We gaan maar op eigen initiatief opruimen, want op de gemeente kun je lang wachten!" Met vijftien andere buurtbewo ners toog Ali aan het werk. Vier uur later lagen sloot en omgeving er weer netjes bij. Ali en haar me debewoners hebben naast de voldoening over hun schoon maakwerk ook weer een keurig uitzicht. „De bouw gaat misschien nog een paar maanden door. Mis schien moeten we nog eens in ac tie komen". door SANDER SON NEMANS Schiedam Voor wie na de de zaterdagse paardenmarkt nog niet is uitgekeken in Schiedam, valt er ook op tweede paasdag nog wel wat te beleven in de binnenstad. Speciaal voor deze dag is er aan denstanders hiervan gebruik- de winkeliers ontheffing ver- maken, blijft de vraag. Maar met leend, waardoor alle winkels ge- name de meubelbranche zal dit opend mogen zijn. Of alle mid- buitenkansje niet voorbij laten gaan. Ook morgen zal het geen 'stille -*i4n ■rnatc rlnt» ïn Maassluis Alleen een se lect gezelschap mag voor veel geld met Frank Sinatra meefeesten, als hij op 8 april een partijtje geeft in een nog streng geheim gehouden ho tel. De passende muziek bij dit exclusieve gebeuren zal worden verzorgd door het Maassluisse jazztrio Rob Franken. „Een grote eer natuurlijk", zegt Rob, „maar ik kan en mag er niet veel over vertel len. Ik weet niet eens of Si natra er zelf bij zal zijn". Franken ontkent eerdere berichten dat The Voice in het Parkhotel gaat logeren. „Waar hij na zijn optreden in Ahoy heengaat weet nog niemand". Maassluise jazz-liefhebbers hoeven niet eens tot april te wachten om het trio te ho ren. Evenmin hoeven ze over een dikke beurs te be schikken. Samen met jazz band Good Time Revival verzorgen de drie musici op 29 maart de Maassluise jazz- manifestatie Swjng'89 in het Schuurkerkje. Er wordt naast Dixieland en Main stream ook Swing en Close- Harmony gespeeld. Het op treden begint om 20.30 uur en duurt tot na midder nacht. zaterdag' zijn, zoals deze dag in het oorspronkelijk rooms-katho- lieke Schiedam werd genoemd. De paardenmarkt moet op deze dag het stadscentrum volledig in zijn ban houden. Na veertig jaar van afwezigheid werd vorig jaar de paardenmarkt met het be kende handjeklap in ere her steld. Ook het komend weekein de zullen op de Grote Markt weer paarden, geiten en klein vee worden verhandeld. Wie het omvangrijke program ma onder ogen heeft gehad, zal beamen dat de winkeliersvere niging Hoogstraat er alles aan heeft gedaan om er een ouder wets Schiedams gebeuren van te maken. Alleen het ongewisse Hollandse weer lijkt nog roet in het eten te kunnen gooien. Het bestuur van de winkeliers vereniging kent drukke tijden. Niet alleen vanwege de organi satie van de paardenmarkt, de festiviteiten op Koninginnedag en -het Molenfestival (20 mei) maar ook intern worden er ber gen werk verzet. „Dat kun je wel zeggen, ja", laat voorzitter Chris Coppens weten. „Henk Post en Carla Rietkerken hebben het be stuur inmiddels verlaten en op de ledenvergadering hebben John van Buuren, Richard Schreuder en Willy Voigt on langs te kennen gegeven af te s, willen treden. We zijn nu volop bezig met het formeren van een nieuw bestuur én met de oprich ting van de evenementencom missie, die zich bezig zal houden met tal van activiteiten in de binnenstad". Ook de organisatie van de paar denmarkt werd niet in een werden reeds in een vroeg stadi um benaderd om mee te denken, spreekwoordelijk halfuurtje op bij het samenstellen van het pro- poten gezet. Tal van mensen gramma. Vanaf negen uur staat de vee handel op de Grote Markt zater dag centraal. Kinderen kunnen op het Museumplein skelteren en iedereen wordt de mogelijk heid geboden om met de ouder wetse paardetram een gratis rondrit door Schiedam en langs Voorzitter. Chris Coppens: „Hoogstraat vormt ergens toch de slagader van het Schiedams^ centrum". de molens te maken, 's Midhiaj eist de grote optocht van öbx rijtuigen, vergezeld van Spal'dftd Ruiters en musicerende paar drijders, alle aandacht op. Ook op de Grote Markt gonst het middags van de activiteiten, Daar zijn een demonstratie ringsteken, de oude rijtuigen- show en het trompetterkorps te paard te bewonderen. „Dat is nog niet alles", vult Cop- pens aan, „want er is een brade rie op de Hoogstraat en in de - Lange Kerkstraat en verder wordt de mobiele muziek ver- zorgd door een jazzband en het duo The Amazing Stroopwafels, die ondanks hun Vlaardingse achtergrond zowat tot de Schie- damse inboedel lijken te beho ren". Het js niet louter het organiseren van stedelijke feesten waar de Hoogstraa t-winkeliersvereni- ging zich mee bezig houden. Met gemeentelijke instanties wordt nauw contact gehouden over al lerlei zaken die het winkelkli maat beïnvloeden. „Het is onze zorg om het onder nemen op de Hoogstraat gezond te houden, want ergens vormen wij toch de slagader van het Schiedamse centrum", vindt Chris Coppens. „Daarmee heb ben we succes, want er staan nauwelijks nog panden leeg". Naar verwachting zal het druk ke paasprogramma de belang stelling voor het centrum zeker ten goede komen. De grote trek pleister moet de Oudhollandse paardemarkt gaan worden. De geboren en getogen Heenvlieter Piet Hoepel, in het marktwezen geen onbekende, zal de scepter zwaaien over de handel van de paarden en andere 'veestukken'. Fokkers uit Gelderland, Bra bant, Utrecht, Belgié en Frank rijk reizen voor de gelegenheid naar de Jeneverstad af. Schiedam De bewoners van de Oosterstraat willen het weten dat de collectieve opknapbeurt van hun wonin gen onlangs van start is ge gaan. Hun vreugde mondt vrijdag 14 april uit in een feest in het pand van de be wonersvereniging aan de Franklinstraat. Wethouder Hans van Kleef zal dat feest officieel openen. Frans Klijzen van het buro be wonersondersteuning, die het project begeleidt, deelt die blijd schap. „De verbeterbeurt is het eerste collectieve projekt in Schiedam en alleen om die re den vrij uniek", meent hij- In de Oosterstraat bundelden vijftien eigenaar-bewoners en drie.-.^eigenaar-verhuurders in T987 Kun krachten. Sommige be woners willen slechts 15.000 gul den aan hun woning verspijke ren, maar anderen gaan grondi ger te werk en hebben voor de renovatie 80.000 gulden uitge trokken. Volgens Klijzen heeft de joint venture louter voordelen. Als aansprekende voordelen noemt hij de relatief lage bouwkosten en de homogene aanpak waar door een visueel geheel in de straat ontstaat. Verder verwacht hij veel van het uitstralingseffect naar andere bewoners. „Het zal hen motiveren hun woning ook aan te pakken", denkt Klijzen. Dat Van Kleef op 14 april min of meer als eregast aanwezig zal zijn, is niet zo vreemd. De ge meente heeft flinke subsidiebe dragen voor het project uitge trokken. Gemiddeld bedraagt de financiële tegemoetkoming 60 procent van de totale kosten. Klijzen vindt dat ook de ge meentelijke instellingen het be lang van het project hebben on derkend. Met name de inzet en betrokkenheid van de afdeling bouw- en woningtoezicht is in de aanloopperiode van twee jaar zeer groot geweest. Ook het ar- chitectenburo H. den Hollander uit Boskoop krijgt van Klijzen een pluim. „Er was een zeer flexibele inzet vereist, omdat de plannen vaak volledig veran derd en moesten worden herbe rekend", Maassluis Het gemeente lijk svoningbedrijf in Maas sluis heeft grote verwachtin gen van het woonmarkt-in- formatiesysteem, dat in sep tember van dit jaar in ge bruik wordt genomen. Via het systeem kunnen wo ningzoekenden snel kennis ma ken met woningen die op dat moment beschikbaar zijn, terwijl het woningbedrijf een beter in zicht krijgt in de wensen. Aan het systeem wordt al enkele maandengewerkt door stichting Automatisering Woningbeheer uit Almere. Via subsidies van de stichting Experimentele Volks huisvestingen de Nationale Wo ningraad kon het pakket, dat ge raamd is op een bedrag van 70000 gwlden, worden ontwik keld Verscheidene woning- coöperattfo ^ut het land hebben al serieuze (belangstelling ge toond voor ihet systeem, dat voorlopig alfo^en in Maassluis gaat draaien Via het in. etsen van gegevens als inkomen», gewenste woonlas ten. de vftöïkeur voor de woon omgeving en de woninggrootte kunnen woningzoekenden er achter komen, of de gewenste woning beschikbaar is. Indien dat niet het geval is, geeft de computer globaal aan, hoeveel wachttijd voor het gewenste wo ningtype bestaat De computer, die zeer eenvoudig te bedienen is, krijgt een plekje op de balie van het stadhuis. Naast de geschreven informatie worden ongeveer 600 dia's in het systeem opgeslagen, waardoor woningzoekenden direct een beeld kunnen krijgen van de be schikbare woningen. Naast een foto van de wijk en de voorgevel ligt het in de bedoeling, dat plat tegronden van alle in Maassluis bestaande woningtypen worden opgenomen. Adjunct-directeur Hans Ploeg van het gemeentelijk woningbe drijf denkt, dat de gemeente in de toekomst veel beter in staat zal zijn de knelpunten op de wo ningmarkt weg te nemen. Ploeg beschouwt met name de situatie bij de eengezinswoningen als zorgelijk. Achter elke twee een gezinswoningen bevindt zich momenteel één woningzoeken de. Voor flat- en portiekwonin gen bestaat daarentegen relatief minder vraag, In totaal wachten 1500 mensen wachten op 'een plekje in één van de 5500 flat- en portiekwoningen. „Wij vragen ons af of we geen verschuiving in de vraag kun nen bewerkstelligen", laat Ploeg weten,Via dit systeem kunnen we tal van vragen stellen en-al ternatieven tonen. Het zou,best kunnen, dat mensen die inge schreven staan voor een eenge zinswoning, uiteindelijk ook best in een flat willen wonen".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1