Filmnet wil alsnog op kabel in regio Gemeente overweegt sloop flats Notaris niet 'jong' meer 'Van der Waal misleidde ons' 1 POLITIE LET OP DRAGEN GORDEL Paspoort duurder MAASSLUIS GRIJPT NET NAAST PRIJS li Vlaardingen kampt met ruimtegebrek VIAARDENSS DAGBLAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWES COURANT 'Incident met chloorgas was ongevaarlijk9 Ha Rijnstraat is tegen flat in 'achtertuin' Meubelzaak geplunderd Onderaannemer in Cobouw: Bouw restaurant in haven kan binnenkort van start Inbraak NS-station CapeUe-Schollevaar Hollywood in Vlaardingen Man is auto en rijbewijs kwijt Bibliotheek: eigen cd's WATERWEG Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008.3130 KA Vlaai-dingen. Telefoon: DONDERDAG 30 MAART 19S9 PAGINA 17 010-4343229.4352066,4350S57-spo;lredartie: 4345209. Teletac 010-4349754. Schiedam Met een van Veilig Verkeer Nederland geleende botssimulator gaat de Schiedamse politie 'automobilisten wijzen op de noodzaak de veiligheids gordels te gebruiken. De simulator is een toestel dat de schok van een botsing na bootst Het in de riemen vast gesnoerde 'proefkonijn* kan aldus aan den lijve het effect van een botsing ondervinden en zo het belang van autogor dels leren inzien. Hetapparaat wordt dinsdag 4 - april opgesteld op het Emma- plein. Op en rond het plein houdt de politie een actie, waarbij automobilisten, die de gordel niet om hebben, wor den verzocht een 'ritje' te ma ken in de simulator. Een poli- ti ewoo rd voerd erom sch rijft d e actie als publieksvriendelijk: „Er^komt geen dwang aan te pas". De botssimulator is van tien uur 's morgens tot vier uur 's middags in gebruik. Enkele weken na de actie, die ook elders in het Waterwegge bied zal worden gehouden, be gint de politie met een ver scherpte controle op het dra gen van autogordels. Schiedam/Maassluis Filmnet gaat een nieuwe po ging wagen om toegang te krijgen tot het Schiedamse en Maassluïsse kabeltelevisie net Een eerder verzoek van de zen der om haar programma's in Schiedam op de buis te krijgen, strandde op de onwil van wet houder Aaa Wiegman (mediaza ken). Wiegman liet destijds weten, dat ■Filmnet door het heffen van abonnementsgeld teveel Schie damse televisiekijkers buiten spel zet Directeur H.Bik van Esselte, de uit Woerden afkomstige exploi tant van Filmnet, heeft binnen kort een gesprek met Wiegman om alsnog over toelating tot het Schiedamse kabelnet te praten. Bij het Maassluïsse gemeentebe stuur wil Bik voorlopig' een schriftelijke aanvraag indienen. Filmnet, dat momenteel in 380 Nederlandse gemeenten te ont vangen is, wil haar bereikbaar heid graag uitbreiden tot het Schiedamse en Maassluisse ka belnet. Tegen betaling van tus sen de 37 en 50 gulden per maand krijgen abonnees van Filmnet een deel of het gehele filmaanbod van de televisie maatschappij te zien Destijds vond de commissie voor financiën en Openbare Nutsbe drijven, dat Filmnet een te klein aantal abonnees heeft om het be schikbaar stellen van een kanaal te rechtvaardigen. Wiegman vreesde, dat Schiedam door het toelaten van Filmnet te snel door het aantal beschikbare kanalen van 18 heen zou zijn. Als Fïlmnet een eigen kanaal krijgt, moeten we eerder in een uitbreiding van het net investe ren, redeneerde Wiegman. De daarmee samenhangende kos ten liggen volgens de wethouder hoger dan de opbrengsten, die Filmnet de gemeente in het vooruitzicht heeft gesteld. Volgens Wiegman is er de afge lopen twee jaar geen wezenlijke verandering in het kabelaanbod ontstaan. De Openbare Nutsbe drijven brengen nog immer 16 programma's in de huiskamer. „Maar we zijn altijd bereid ons standpunt te heroverwegen. Misschien heeft Filmnet nu meer te bieden dan destijds. Ik ben best benieuwd hoe de vlag er nu bijhangt". Filmnet-directeur Bik vindt, dat de gemeente de abonnees van het kabelnet ernstig tekort doet door niet met Filmnet in zee te gaan. „Bijna alle televisiezenders bieden eenheidsworst, maar wij hebben een heel bijzonder pro gramma te bieden. Per maand zijn bij ons al'dertig speelfilms te zien, die nooit op televisie zijn vertoond", aldus Bik, die voor Esselte de contacten met de kabelexploitanten onderhoudt Het argument van de gemeente, dat een heel kanaal moet wor den opgeofferd voor de geneug ten van hooguit vijf procent van de abonnees, gaat volgens Bik niet op. „In het kabelpakket zit ten naast Duitsland en België de nodige satellietzenders. Onder zoek heeft uitgewezen, dat de kijkdichtheid van deze pro gramma's in veel gevallen nau welijks meetbaar is". Het aanbod, dat Filmnet de ge meente wil doen, wijkt in finan cieel opzicht weinig af wat twee jaar geleden tijdens de onder handelingen ter tafel kwam. De Woerdense abonneetelevisie maatschappij is bereid de door de gemeenten gepleegde investe ringen voor het kanaal ii ringen jaar te be talen. in vijf Minister Braks opende twee jaar geleden de splinternieuwe branderij De Tweelingh, waar de Notaristoen nog met het predikaat 'jonge" wordt gemaakt. Over een paar jaar is er ook oude, op fusten gerijpte i Notaris verkrijgbaar. Schiedam Uit com merciële overwegingen heeft branderij De Tweelingh zijn befaam de Jonge Notaris omge doopt tot kortweg Nota ris. De Tweelingh, een dochteron- dememing van Uto, paste het t etiket aan om de indruk weg te i nemen dat de fles gewone jene- ver bevat. Uit de nieuwe tekst blijkt dat de drank niet meer ais I jenever door het leven gaat, f maar als een moutwijn, die kwa- litatief vergelijkbaar is met cog- nac of malt whiskey, j Op de herkomst, Schiedam, Vordt geen nadruk meer gelegd. Die naam is alleen nog op het ^chteretiket te vinden en op het zegel op de capsule. „Schiedam appelleert toch weer aan jenever, en daar mag onze drank juist niet meer mee in ver band worden gebracht", aldus _John Vlek, een van de directeu r-ren van de branderij aan de '■Noordvest „Voor dit produkt Jkomt de naam jenever niet goed '*over. 't Is geen jonge, 't is mout wijn, zeggen de kenners, en ze ".hebbengelijk. Uiteen onderzoek Vas ons gebleken, dat de naam moutwijn voldoende bekend is "jom die op het etiket te voeren. ryan miscommunicatie met de -consument is nu geen sprake meer". "tjit de naamswijziging mag niet worden afgeleid, dat de verkoop van dit authentieke Schiedamse moutwijndistillaat dreigde terug te lopen. Over de populariteit van de twee jaar geleden op de markt gebrachte (Jonge) Notaris zegt Vlek niet te kunnen klagen. „We halen geen wereldomzet, de verkoopcijfers stijgen heel lang zaam. Het eerste jaar ging fantas tisch, het ging om een nieuw produkt waarmee we alle win kels en restaurants moesten be voorraden, Dit jaar wordt het jaar van de werkelijkheid. We hebben vijf, zes jaar uitgetrok ken om op onze doelstelling uit te komen: een half procent van de markt Het ziet er best naar uit dat dat zal lukken". In hoeveelheden uitgedrukt gaat het om ongeveer 300.000 liter per jaar. De huidige omzet bedraagt inmiddels zo'n 75.000 liter. Vlek: „Waar het nu om gaat, is de con sument bewerken. Maar we kunnen slechts mondjesmaat ad verteren, omdat ons budget nu eenmaal niet van elastiek is". In de advertentiecampagne wordt sinds kort melding ge maakt van 'gelagerde Notaris', een drie jaar op hout gerijpte 'jonge' Notaris die vanaf 1990 verkrijgbaar zal zijn. De bedoe ling is dat beide produkten el- kaars bekendheid gaan verster ken. Om de populariteit van het pro dukt te vergroten worden regel matig groepen toeristen ontvan gen in de speciaal voor de fabri cage van Notaris gebouwde branderij aan de Noordvest. Vlaardingen Vlaardingen heeft nog maar nauwelijks ruimte voor wo ningbouw en nieuwe bedrijfsvestigin gen. Dat blijkt uit alle rapporten en nota's over bijstelling van het struc tuurplan, die de gemeenteraad heeft gekregen. Toch zijn, zo blijkt uit dezelfde nota's, de bouw van woningen en het binnenhalen van nieuwe bedrij ven hard nodig om de leegloop van de stad tot staan te brengen. 'Het Wassenaar van de gewone man', zoals wethouder Bas Goudriaan de stad on langs noemde, zit in de problemen. Ambtenaren stellen rigoureuze maatregelen voor in de vele adviesnota's, die zij hebben geschreven over het rapport Bijstelling Structuurplan Vlaar dingen van stedebouwkundig adviesbureau Kui per Compagnons. Het voorstel om hele flats te slo pen, gedaan door een ambtenaar van de afdeling stadsontwikkeling, loopt het meest in het oog. Vlaardingen heeft in vergelijking met andere ste den veel flats, terwijl mensen die een woning zoe ken juist belangstelling hebben voor eengezinswo ningen. Overschot In het rapport van Kuiper Compagnons staat dat de stad, als het beleid van de gemeente niet veran dert, in 2002 nog maar 65.000 inwoners over heeft. Vlaardingen zit dan opgescheept met een over schot aan schoollokalen en sportvelden, een Stads gehoorzaal zonder publiek,, een verpauperend wïnkelbestand en lege huizen. Bovendien zou de uitkering uit het gemeentefonds met 1,3 miljoen gulden dalen en de onroerend-goedbelastïng 200.000 guldeni minder opbrengen. Van dat voor uitzicht, door Kuiper Compagnons het trend-sce nario gedoopt, moeten ambtenaren en politiek niets hebben. De dienst gemeentewerken en de af deling stadsontwikkeling spreken van het krimp- scenario en noemen d at onaanvaardbaar. Groei De meeste ambtenaren schrijven in hun nota's, dat de politiek op z'n minst moet zorgen dat het inwo nertal van de stad op het huidige peil van 75.000 in woners blijft. Een beetje groei zou geen kwaad kunnen, vindt het hoofd van de afdeling finan ciën. Hij heeft uitgerekend, dat bij een groei naar 80.000 inwoners de uitkering uit het gemeente fonds met maar liefst negen miljoen gulden zou toenemen. Ook de opbrengst van de OGB zou fors stijgen. Zelfs het handhaven van het inwonertal betekent dat de gemeente aanzienlijk meer geld te verdelen krijgt De gemeente moet dus volgens haar ambtenaren mikken op groei. Tussen nu en 2002 moeten er tus sen de 3000 en 5000 woningen worden gebouwd, vinden zij. Maar volgens hun eigen rapporten is er in Vlaardingen plaats voor nog maar 2258 nieuwe huizen. Hun conclusie ligt voor de hand: er moet op korte termijn, in overleg met de provincie, worden gezocht naar mogelijkheden om buiten het huidige bebouwde gebied de stad uit te breiden. In een informele raadsvergadering zullen burge meester en wethouders en stedebouwkundigen van Kuiper Compagnons op 12 april de nota's over Vlaardings toekomst toelichten. Daarna doen B en W hun keuze uit drie mogelijkheden: daling, stabi lisatie of groei van het inwonertal. Eind juni moet de gemeenteraad een standpunt bepalen. Vlaardingen De ontsnapping van enkele honderden kilo's chloorgas op 8 december bij Shell Nederland Chemie heeft geen gevaar betekend voor de Vlaardingse bevolking. Tijdens het incident in Pemis, dat ver oorzaakt werd door een tech nisch mankement, waren de weersomstandigheden zodanig dat het gas geen schade kon aan richten. Dat is vast komen te staan na een onderzoek door de dienst Cen traal Milieubeheer Rijnmond. Shell onderzoekt inmiddels de mogelijkheden om herhaling van dergelijke incidenten te voorkomen. De gemeente Vlaar dingen zal in een brief aan het concern nog eens aandringen op het treffen van stringente veilig- h ei dsma at regelen. Op verzoek van de Socialistiese Partij, die ernstig verontrust was na de gebeurtenissen in decem ber, krijgt de raadscommissie voor milieu een afschrift van deze brief. Ook de reactie van Shell zal in de commissie wor den besproken. t - y,: K - T in de 'achtertuin' van de Rijnstraat in Schiedam is woningbouw gepland. De bewoners hebben zich op een hoorzitting uitgesproken tegen de manier waar op. Want er is onder meer sprake van een flat van zes verdiepingen. Te hoog, oordelen de bewoners, die van vïce-vooratter André Marbus van de bewo nersveren iging Schiedam-Zuid de verzekering heb ben gekregen dat de vereniging de actievoerders in de Rijnstraat steunt. Hoewel de vereniging in principe voorstander is van woningbouw op deze plek, moeten de bouwplannen wel aan bepaalde voorwaarden voldoen: de nieuw bouw mag de woonomgeving van de huidige Gorze- naren niet aantasten. De bewoners van de Rijnstraat zijn op hun hoede. Het zal in hun 'achtertuin' gaan om vrij dure wonin gen. En dan dreigt al gauw een situatie, dat deze al leen aantrekkelijk zijn als de bestaande bebouwing wordt gerenoveerd of gesloopt. Zo ver mag het niet komen. De bewoners denken nu aan een bezwaar schrift. Schiedam Bij Burchthuys Interieur aan de 's-Grave- landseweg hebben dieven tijdens het paasweekeinde een grote slag geslagen. Na het opmaken van de schade heeft de bedrijfsleiding de noli tie gisteren gemeld, dat ^er voor 20,000 gulden aan meubels en dekbedden is ge stolen. De dieven braken met geweld de achterdeur open en laadden de spullen op een vrachtauto. Uit si naasappeldozen, die in het magazijn werden aangetrof fen, maakt de politie op dat de truck normaliter wordt gebruikt voor fruittranspor- ten. Van de daders ont breekt elk spoor. MaassluisMorgen is voorlo pig de laatste dag dat in Maas sluis tegen een goedkoop win- tertarief een paspoort kan worden aangeschaft of ver lengd. Vanaf volgende week worden de zomertarieven ge hanteerd. Die tarieven zijn 4,15 hoger. De prijsverschillen gelden zowel voor het regulie re als het zaken paspoort .Deze week is ook de laatste kans om met gemeentelijke 1 subsidie een compostvat te ko- J^en. Voor een groot vat van 240 liter moet 70 gulden wor den neergeteld. De gemeente past 50 gulden bij. Het zoge naamde junior-vat met een in houd van 180 liter kost 90 gul den. Daarvan betalen Maas- sluizers slechts 55 gulden uit eigen zak. Na een onlangs ge houden voorlichtingsbijeen komst zijn al 160 vaten be schikbaar gesteld. De vaten kunnen worden gekocht bij het depot van de dienst ge meentewerken aan de Johari Evertsenlaan. Vlaardingen Een Haagse onderaannemer heeft in het blad Cobouw fel uitgehaald naar de praktijken van bouwbedrijf Van der Waal. Het bedrijf, dat in februari werd overgenomen door Aan de Steg- ge Verenigde Bouwbedrijven uit Twello, heeft de onderaanne mers 'een kunstje geflikt', aldus de anonieme zegsman van Co- bouw. Directeur Roelof Jan van Brug gen spiegelde de onderaanne mers kort voor de surséance en de daaropvolgende overname voor, dat het bedrijf gezond was. Vol goede moed ging de onder aannemer weer aan hét werk, totdat veertien dagen later de klap viel. „Zë hebben ons gewoon mis leid", aldus de onderaannemer. „Ik werk nu al 35 jaar in de bouw en ik heb echt wel het eens het nodige meegemaakt Maar wat hier gebeurd is, is werkelijk het summum, dat tart alles". Aan het begin van het jaar deed Van der Waal, via juridisch ad viseur mr.E.de Liagre Böhl, aan alle crediteuren van het noodlij dende bouwbedrijf een voorstel voor schuldsanering. De Vlaar dingse bouwer zou goede toe komstmogelijkheden hebben als alle schuldeisers veertig procent van hun vorderingen lieten val len. Bouwbedrijf Pennings uit Rosmalen zou in dat geval 2,5 miljoen gulden in het bedrijf wil len steken. De onderaannemers bij wie Van der Waal in het krijt stond gin gen akkoord. Zij kregen op nieuw brieven van Van Bruggen en mr.De Liagre Böhl, waaruit zij konden opmaken dat het bouwbedrijf nu gezond en solva bel was. Zij werden bedankt voor hun steun. „Met betrekking tot de in de toekomst te verstrek ken opdrachten zullen wij reke ning houden met uw positieve houding in dezen erj alles in het werk stellen om uw bedrijf bin nen onze onderneming continuï teit te bieden". Twee weken later liep het alsnog scheef bij "Van den Waal. Bouw bedrijf Pennings liet het afweten en toen trokken de geldschieters hun handen af van de Vlaar dingse aannemer. De onderaan nemer kon na de eerste veertig procent ook de laatste zestig pro cent van zijn vordering afboe ken. „Het is gewoon treurig wat hier gebeurd is", aldus de Hage naar. „Het is de hoogste tijd om aan dit soort praktijken in de bouw eens een einde te maken. Ik ben ervan overtuigd dat veel meer onderaannemers van Van der Waal dit is overkomen". Directeur Roelof Jan van Brug gen is woedend over de beschul digingen van de anonieme on deraannemer. „Als die man wat op zijn lever heeft moet hij bij mij aan de bel trekken". Van Bruggen uit in Cobouw dreigen de taal aan het adres van de on deraannemer. „Ik verzeker dat hij moet oppassen met wat hij zegt, anders ga ik hem een keer in de kladden pakken". MaassluisHoewel het emanci patiebeleid van Hellevoetsluis door de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) als het beste van de middelgrote Zuidhollandse gemeenten wordt gezien, scoort ook Maassluis hoog. Op basis van het bedrag dat voor dat doel wordt uitgege ven, de aanwezigheid van een eigen gemeentelijke emancipa tienota en het aantal ambtelijke uren dat aan emancipatie wordt besteed, was Maassluis kandi daat, voor de emancipatieprijs. Die prijs is door de VNG inge steld. Tijdens de Vrouwen Vak beurs in Gouda is de prijs voor het eerst uitgereikt Capelle aan den IJssel Inbre kers gooiden de afgelopen nacht een trottoirtegel door een ruit van de restauratie van het NS- station Capelle-Schollevaar. Bij de inbraak werden diverse spul len gestolen, waaronder sigaret ten en snoepgoed. De waarde van de buit bedraagt ongeveer vierhonderd gulden. Vlaardingen Haas Holding Adboma BV kan naar verwach ting binnen enkele maanden be ginnen met de bouw van een vis restaurant aan de Vlaardingse Oude Haven. 'De Rotterdamse projectontwik kelaar wil het 6 ton kostende res taurant realiseren aan de noord zijde van de brug naar de Schie damse weg. De gemeente Vlaar dingen is enthousiast over het plan. Als de provincie geen be zwaren heeft, kan de bouwver gunning spoedig worden ver leend. Herkenningspunt van het res taurant wordt de kap van de vuurtoren, die wethouder Bas Goudriaan. een jaar geleden bij een sloper in Nieuwerkerk aan den IJssel op de kop tikte. Voor de exploitatie van het zeven me ter hoge gevaarte, dat de functie van een bezienswaardigheid krijgt, is een aparte stichting op gericht. De ondernemers langs de haven verwachten veel van de nieuwe attractie. „Voor Vlaardingen is dit promotioneel en qua uitstra ling een goede gedachte", meent Jan van der Graaf, voorzitter van middenstandsvereniging De Haven Rond. Van der Graaf, die een administratiekantoor heeft schuin tegenover het toekomsti ge restaurant, heeft als bemidde laar zijn best gedaan het project rond te krijgen. Hij bracht Adbo ma BV in contact met de ge meente en met architect Wij nand Houdijk. Volgens het laatste ontwerp, dat de goedkeuring heeft gekregen van de gemeentelijke stuurgroep ruimtelijke ordening, sluit het op een vlonder te bouwen restau rant aan bij de brug. Op het dak wordt een terras ingericht, dat iets hoger komt te liggen dan de kade. De vuurtoren staat op de zelfde hoogte. Om de eetlust van de bezoekers niet te bederven wordt het urinoir op de haven- kade gesloopt. De geplande opening van het restaurant op het eerstvolgende Haring- Bierfeest in septem ber dit jaar is volgens een woord voerder van de gemeente waar schijnlijk niet haalbaar. Vlaardingen De Nederlandse Marilyn Monroe treedt zondaga vond op in D'Oude Stoep aan de Smalle Havenstraat. Daniëlle Sïjthof, zoals deze dubbelgang ster van Monroe werkelijk heet, geeft daarmee een start aan de speciale Hollywood-maand, die in het etablissement wordt ge houden. De maand staat in net te^cen van de film. Het café krijgt een Hollywood-achtig decor en komt vol filmposters te hangen. Het optreden van Daniëlle be gint zondag om negen uur. Zij zingt liedjes van Monroe en lijkt in kleding en allure als twee druppels water op deze filmdiva. Schiedam De politie heeft af gelopen nacht de auto van een 27-jarige Schiedammer in beslag genomen. Ook het rijbewijs van de bestuurder werd ingevor derd. De man, die rond één uur op de Broersvest reed, kon zijn auto nauwelijks in bedwèng houden. Hij had gedronken. Vol gens de politie is het niet de eer- ste keer dat de automobilist met êen slok teveel op achter het stuur was gekropen. Dit keer bleek bovendien dat zijn auto niet was verzekerd en dat het derde deel van het kentekenbe wijs ontbrak. MaassluisDe openbare biblio theek in Maassluis heeft van het college van B en W toestemming gekregen een eigen collectie op te bouwen van compact discs. Tot nu toe huurde de bibliotheek de cd's om ze vervolgens uit te le nen. De animo was volgens het bibliotheekbestuur groot genoeg om het opzetten van een eigen collectie te rechtvaardigen. Voorlopig zullen 500 schijfjes worden aangeschaft. De biblio theek denkt dat de uitleen kos tendekkend kan zijn.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1