Vlaardingse vrouwen baan en macht Schiedam wentelt ramp met OGB af door tarief bij stelling DCMR bekijkt ers Havenstraat Steendi j kpolder kiest voor contra-expertise Nieuwe eikeboom voor Julianapark Legion 101 klaar voor tv-optreden VLAARDENGS DAGBLAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT La Duchesse verkocht aan jonge ondernemers Minister komt heien voor politiebureau Domino-effect gevolg van wetsontwerp Massaal protest tegen Maaslands transportcentrum Auto in brand Bouw van Ibis-hotel loopt vertraging op MTHtWEG VRIJDAG 7 APRIL 1983 PAGINA 17 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen- Postbus 4008.3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229.4352066.4350557-sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. .Vlaardingen Vrouwen in Vlaardingen vinden cur sussen, die puur op bewustwording zijn gericht, steeds minder interessant. Hun belangstelling is verschoven naar bijeenkomsten, die zijn bedoeld als opstap naar een gerichte opleiding of een baan. Dat blijkt uit een door de stichting Coerke uitgevoerd onderzoek naar de behoeften aan emancipatie-activi teiten. Uit een lijvig onderzoeksrapport, waarvan gis teren het eerste exemplaar aan wethouder Arij Maar- leveld werd overhandigd, blijkt dat ook het inhalen van achterstanden in de loop der jaren een minder belangrijk doel is geworden. Het streven het machtsverschil met mannen te ver kleinen is daarvoor in de plaats gekomen. Wat willen Vlaardingse vrouwen? Met als opdracht antwoorden te vinden op die vraag toog onderzoek ster Liesbeth Zwartelê augustus vorig jaar aan het werk. De koepelorganisatie Coerke, waarbinnen elf plaatselijke vrouwenorganisaties verenigd zijn, wilde inzicht in die wensen om hun toekomstig program ma-aanbod op af te stemmen. Emancipatie werkster Henny Caro is blij met de uit komsten van een groot aantal interviews en een steekproef onder ruim 800 vrouwen. „Het huidige cursusaanbod spoort in grote lijnen met de behoefte verduidelijkte zij waarom er binnenkort nauwelijks aanpassingen te verwachten zijn. Dat betekent dat de cursussen informatica en compu- terkunde, 'hoe zegje watje denkt' en beleid en macht hun prominente plaats in het aanbod behouden. Die drie cursussen rolden samen met de behoefte contac ten op te doen met andere vrouwen als de belangrijk ste voorkeuren uit de bus. Bovendien bleek dat vrou wen niet zitten te springen om langlopende cursussen van 12 bijeenkomsten te volgen. Zij zijn veel meer ge charmeerd van een kort programma, dat over slechts vier sessies kan worden uitgesmeerd. Een belangrijke bijkomstigheid van het rapport is volgens Caro dat de politieke partijen de resultaten in hun verkiezingsprogramma's kunnen verwerken. Maarleveld beaamde dat en onderstreepte met een reeks hartekreten, dat hij emancipatie als een zeer be langrijk onderdeel uit zijn portefeuille beschouwt. Met name het plaatselijk tekort aan kinderopvang ty peerde hij als verontrustend- „lk krijg soms brieven of telefoontjes van vrouwen, die helemaal spaak lo pen. Ze willen graag weer gaan studeren of-werken, maar dat lukt niet vanwege die kinderopvang. Echt, dan schieten de tranen soms in mijn ogen". Maarleveld repte in dat verband over een „kolossale behoefte" en is „zeer in afwachting van rijksgeld". „We moeten toch voorkomen dat er straks vanwege dit soort tekorten ook in Vlaardingen een vrouwen partij komt. Voor mij is dat in ieder geval een onzalige gedachte". Angstbeelden krijgt hij ook, wanneer hij de gevolgen van de terugtredende overheid probeert te overzien. „We dreigen steeds minder greep te krijgen op allerlei zaken. Neem volwasseneneducatie. In Vlaardingen zijn we daarin redelijk voorzien, maar met het op handen zijnde fusieproces van gewestelijke arbeids bureaus kunnen we de greep snel verliezen. Straks zullen de overheden in een gebied, dat 24 gemeenten omvat, samen slechts drie bestuursleden leveren. Het wordt dan heel moeilijk geld los te peuteren om dat werk voort te zetten." „De kaarten", meende Maarleveld, „zijn bijna ge schud. Daarom is het zo belangrijk dat vrouwen door dringen tot het circuit waar de beslissingen vallen." Helaas moest hij toegeven dat vrouwen ook in de or ganisatie, waarin hij actief is, nog steeds een margina le rol spelen. „Dertig procent van onze ambtenaren is vrouw, maar zeventig procent daarvan zit in de laag ste salarisklasse. Ook wij hebben maar een paar para- depaardjesop sleutelposities". Maarleveld zei bang te zijn dat nieuwe rijkskortingen het emancipatiewerk de komende jaren nog verder onder druk zullen zetten. Dat betekent dat het ge meentebestuur nieuwe beleidsafwegingen zal moeten makerii Ter geruststelling beloofde hij zijn gehoor zich te zullen inzetten „om de plaatselijke koek eerlijk onder vrouwen en mannen te verdelen". Een her schikking van gelden mag van Maarleveld ten koste gaan van het budget voor sport. „Ik vraag me name lijk af of al die sportvoorzieningen voldoende ten goe de komen aan vrouwen". Jan des Bouvrie ontwerpt interieur Schiedam Michael van Brug gen en ;Karin Tukker hebben het restaurant Isa'Duchesse aan de Maasboulevard overgenomen van de befaamde horeca-onder- nemer Jan de Groot. Het duo be sloot al enige tijd geleden tot de transactie, maar de datum van ingang was afhankelijk van de verkoop van hun eerste restau rant, Sahs Rivale aan de 's-Gra- velandseweg. Die verkoop kwam woensdag rond. Michael van Bruggen en Karin Tukker kochten Sans Rivale, destijds In de Gouwe Geit gehe ten, van de echtgenote van De Groot Zij behoorden tot de jongste res tauranthouders in Nederland (nu nog zelfs) en in een mum van tijd wisten zij van Sans Rivale een succesvolle onderneming te maken, die vopral veel zakenlie den uit industriegebied 's-Gra- veland en de binnenstad trok. Zij hopen veel van hun gasten terug te zien aan de Maasboule vard. De beroemde ontwerper Jan des Bouvrie heeft een nieuw interieur ontworpen, in een licht neo-klassieke stijl. De naam La Duchesse blijft gehandhaafd, evenals het fraaie .panorama op de Nieuwe Waterweg en de Nieuwe Maas. Het terras zal voortaan vaker -worden ge bruikt. Jarenlang was het res taurant nagenoeg onbetaalbaar voor de doorsnee-Schiedam mers, want het bedrijf van De Groot gold als het duurste van de £tad. Michael van Brüggen en Karin Tukker zijn echter van plan de beduidend lagere prijzen van Sans Rivale te continueren in hun nieuwe vestiging. In de woorden van Van Bruggen en Tukken „De verhuizing heeft geen invloed op de prijsstelling van onze menukaart". Veel oudere Schiedammers ken- _nen het gebouw nog als restau rant Europoort. Het was tot in de jaren zeventig heel populair. Naast het eigenlijke restaurant bevindt zich een zaal, die ge- "schikt is voor partijen of verga deringen, of speciale gelegenhe den met een besloten karakter. Deze ambiance krijgt hetzelfde karakter als het restaurant. Schiedam De eerste paal voor het nieuwe politiebureau aan de Nieuwe Damlaan wordt op 10 april geslagen door minister van binnenlandse zaken C.van Dijk. Voorafgaand aan de feestelijke gebeurtenis tekenen de voorma lige Schiedammer en burge meester Reinier Scheeres de bouwovereenkomst in het oude stadhuis op de Grote Markt. De bouw van het nieuwe Sehie- damse bureau maakt onderdeel uit van een overeenkomst, die minister Van Dijk met vijf ge meenten heeft gesloten. Behalve in Schiedam verrijzen de ko mende tijd ook in Naarden, Haarlemmermeer, Noordwïjk en Laren nieuwe politiebureaus. De nieuwe bureaus hebben ge meen, dat zij zijn ontworpen door architectenbureau Lees- beek uit Helmond en worden ge bouwd door Slavensburgs bouw bedrijven uit Schiedam. Doordat zij In één bouwstrodm worden gerealiseerd, worden'.de kosten in totaal met tien procent ge drukt Het ministerie van bin nenlandse zaken draagt 36 mil joen gulden bij in de totale bouw kosten van de bureaus, die reeds bij voorbaat goed geoutilleerd en kwalitatief hoogstaand worden genoemd. Het bureau ïn Schiedam, dat ter hoogte van station Schxedaxn- Nieuwland wordt gebouwd, is het eerste van de vijf. Om die re den wonen de burgemeesters van Naarden, Haarlemmer meer, Noord wijk en Laren de bijeenkomst bij.-Van Dijk maakt in het stadhuis van de gelegen heid gebruik de bouwovereen komst met de andere gemeenten ook met zijn handtekening te ra tificeren. Schiedam Het rioolrecht, de gastarieven en wellicht ook andere gemeentelijke heffingen ondergaan in Schiedam drastische wijzi gingen, Indien de Eerste Ka mer een wetsontwerp aan vaardt met betrekking tot de onroerend-goedbelasting (OGB). Het wetsontwerp zou vooral voorde Schiedammers een enor me klap betekenen, aldus Pvd A- wethouder Aad Wiegman. Hij noemt de huidige OGB-tarieven 'de gunstigste van het land' voor de gebruikers (de huurders), want wat hen wordt berekend is een derde deel van wat eigena ren aan OGB betalen. Maar vol gens het wetsontwerp zou die verhouding van 1:3 moeten ver anderen in 1:2,25. Met andere woorden, de eigenaren gaan dan beduidend minder betalen en de gebruikers aanzienlijk meer. Overigens geldt een overgangs termijn van een beperkt aantal jaren. Niettemin gaat het om for se bedragen. Dat wil Wiegmans financiële 1 commissie de inwoners niet aan doen. Daarom is op initiatief van de wethouder onderzocht op welke manieren het gemeenxe- bestuur die 'catastrofe' voor de inwoners kan opvangen. Wieg man heeft verschillende varian ten op tafel gelegd, waarvan de meest gunstige lijkt als volgt. Neutraal De eigenaren, die door een wijzi ging van de OGB goedkoper uit zijn, zullen een hoger rioolrecht in rekeninggebrachtzien. Daar mee komt het voordeeltje te ver vallen en voor de gemeente blijft de situatie budgettair neutraal. Bovendien wil de gemeente de gebruikers, die méér OGB gaan betalen, compensatie bieden door de gastarieven te laten da len. „Dat kan", zegt Wiegman, „want het gasbedrijf maakt toch een overwinsten het is een wens van de gemeenteraad om die aan de burgers ten goede (te doen ko men. Met het gas komen we dan kostendekkend te zitten. Op die manier wordt niemand er slech ter van". Mocht de Eerste' Kamer het wetsontwerp van minister Van Dijk over de OGB tegenhouden, dan hoeft Schiedam, deze hele operatie van ingrijpende tarief bijstellingen niet in gang te zet ten. Maar Wiegman heeft geen signalen dat dat ook gebeurt. „En al zou ik die hebben, je kunt beter op het ergste voorbereid zijn. Daarom heb ik mijn com missie al een tijd geleden inge licht dat die OGB-kwestie eraan zat te komen, en dat heeft nu ge leid tot een aantal uitgewerkte varianten. We kunnen de klap opvangen". Nivellering Waardering kreeg de_ PvdA- wethouder van de zijde van klein links (Bart de Leede), die vindt dat de tariefstelling in Schiedam moet leiden tot nivel lering in inkomens. „En dat ge beurt op deze manier", meent hij. WD-raadslid Piet Prins noem de het allemaal te ingewikkeld en wilde Wiegmans notitie eerst eens bespreken 'irf zijn eigen fractie. Ook het CDA gaat alles nog eens narekenen. Fractie voorzitter Siem Rosman en -se cretaris Daan Baart denken aan een eigen variant PvdA-raads- lid Ben Stuivenberg verwacht daar niet veel van. Met milde ironiesprak hij: „Ja, Siem, laatje computertje eens knorren. Ben benieuwd watje daaruit krijgt". Maassluis De dienst Cen traal Milieubeheer Rijnmond analyseert momenteel de grondmonsters, die op het terrein van de gemeentebe drijven in de Havenstraat zijn genomen. Van de resul taten en van een onderzoek naar de luchtkwaliteit in het gebouw hangt het af, of'de bodem voor afgraving in aan merking komt. De bodem op het terrein ern stig verontreinigd als gevolg van de jarenlange activiteiten van de gasfabriek op het terrein. In de diepere grondlagen, tussen an derhalve en vier meter diep, heeft de provincie polycyclische aromatische koolwaterstoffen, aromaten, fenolen en cyanide aangetroffen. Of de stoffen schadelijke gevol gen hebben voor het op het ter rein werkzame personeel is mo menteel niet bekend. Voorals nog wordt ervan uitgegaan,' dat de bovenste grondlaag van an derhalve meter minder veront reinigd is. Of deze verwachting uitkomt, moet uit de analyse van de bodemmonsters blijken. Men vermoedt, dat de zoge naamde vluchtige verbindingen door de aanwezigheid van de af- deklaag niet in aanraking met de buitenlucht kunnen komen. De bodemluchtmonsters, die in de gebouwen van het gas-, water-, en elektriciteitsbedrijf zijn geno men, moeten bewijzen dat de concentraties niet hoger liggen dan de maximaal aanvaardbare De Havenstraat in Maassluis, concentratie op werkplekken. Provinciaal projectcoördinator Carin de Boer denkt, dat de on derzoeksgegevens over zeven weken bekend zullen zijn. Aan de hand van de onderzoeksgege vens zal warden bekeken, of verdere maatregelen volgen. „Maar in principe is het zo dat woningbouwlokaties eerder in aanmerking komen voor afgra ven. Mocht echter blijken, dat de luchtkwaliteit in het gebouw ge vaar voor de volksgezondheid oplevert, dan behoort afgraven zeker tot de mogelijkheden". Maasland „De meeste mensen die we hebben bezocht, zijn te gen het transportcentrum- Rondom het dorp is het nu groen, en dat moet zo bljven". Met die woorden boden Joke van Beest en Hannie Sanders gisteren burgemeester Bloemen - daal een pakket van 889 handte keningen aan. Het was de derde keer dat me vrouw Bloemen daal met een handtekeningenactie werd ge confronteerd. In het buitenge bied haalden bewoners eerst 130 handtekeningen op van' tegen standers. Voorstanders beant woordden die actie met een lijst met 113 namen. Deze keer betrof het een actie ïn het dorp zelf. De beide vrouwen verzamelden bijna 900 handte keningen van tegenstanders van een groot regionaal transport centrum in de Oude Camspol- der-Zuid. De bezwaren worden als ingezonden stuk op raadsver gaderingvoor 18 april gezet. Burgemeester Bloemendaal ver wacht, dat de raad in mei of juni een besluit zal nemen. Maandag avond is door de plaatselijke af deling van de WD een discus sieavond over het transportcen trum belegd. Maassluis De commissie Bo demsanering Steendïjkpolder heeft besloten het resterende geld uit het fonds voor bodemon derzoeken te benutten voor een aanvullend onderzoek in de Steendïjkpolder. Het onderzoek, waarvoor 35.000 gulden beschik baar is, is bedoeld om de CBS ex tra argumenten tegen de sane ringsvoorstellen van minister Ed Nijpels te bezorgen. De minister bepaalde onlangs, dat de ernstig vervuilde grond in de Steendïjkpolder niet inte graal zal worden afgegraven. Zoals zij reeds enkele weken ge leden aankondigden, zijn zowel de CBS als de gemeente Maas sluis deze week in beroep gegaan tegen de ministeriele beslissing. Naast de beroepszaak wil de CBS ook andere wegen blijven be wandelen om de beslissing van Nijpels aan te vechten. De minis ter besloot enkele weken gele den alleen de tuinen tot een diepte van zeventig centimeter af te graven. De CBS en de ge meente Maassluis houden on verkort vast aan een integrale sanering tot een diepte van 1 me ter 75. Het onderzoek zal worden ver richt door het technische bureau Ivvako of door de Heidemij. Het rapport moet de bewoners en de minister inzicht geven van de infra-structurele gevolgen van de voorgestelde sanering. De CBS gaat ervan uit, dat na sa nering de schone grond in de tui nen zich binnen de korste keren weer met havenslib zal mengen. Volgens de CBS kleven er ook andere beheersproblemen aan de saneringvoorstellen. Bij weg werkzaamheden en het onder houd aan riolen zal in de toe komst altijd gepaard moeten gaan van een mini-sanering, vreest de bodemcommissie. In het onderzoek moeten deze consequenties op wetenschappe lijke wijze worden onderzocht. De CBS denkt, dat de resultaten van het onderzoek van pas kun nen komen bij de pleidooien vooreen integrale sanering. Schiedam Verschrikt sprong een 33-jarige Schiedamse gister middag op de Mgr. Nolenslaan uit haar auto. Vanonder de mo torkap stegen dikke rookwolken op. Personeel van bet benzine station, waar de vrouw zojuist had getankt, snelde toe met brandblussers. De brandweer maakte het karwei vervolgens af. De auto was nagenoeg uitge brand. De oorzaak is nog niet duidelijk. „Gewoon een sponta ne brand", volgens de politie. MaassluisJohn van Dam uit Maassluis en de overige leden van de Westlandse hardrockformatie Legion 101 hebben de Bon Jovi-dip 'You give love a bad name' wel honderden ke ren bekeken. Hun Idedingis nog gedetailleerder naar de out fit van hun voorbeelden nagemaakt. Kortom: de groep is klaar voor de halve finale van de Henny Huisman Soundmix Show. Maandagavond breekt voor de vijf hardrockers het uur van de waarheid aan. Dan moeten zij aantreden tegen onder an dere een pseudo Gloria Estefan en een remake van Elton John. Van Dam schat de kansen op een finaleplaats in op vijf tig procent, maar hoopt vooral dat de groep aan hun tweede televisieoptreden voldoende aanbiedingen overhoudt om voortaan niet langer als kopie van Bon Jovi, maar gewoon als Legion 101 door bet leven te kunnen gaan. Schiedam Het speet de gulle gevers, dat prinses Juli ana niet zelf In de gelegen heid was de boom in het naar haar vernoemde park te planten. Maar ambtenaren van de plantsoenendienst bleken gisteravond zeer wel in staat de honneurs waar te nemen. De jonge eik, een ge schenk van de stichting Gra vin Aleida-feesten, werd ge plant ter ere van het zestigja rig bestaan van het park. Via het schenken van de boom geeft de stichting opnieuw aan, dat het Julianapark een warm plekje in het hart van de bewo ners van West heeft. Het is dit jaar precies vijf jaar geleden, dat Aad Ouweneel met enkele buurtbewoners een bescheiden buurtfees^e in het park opstart te. In de afgelopen jaren groeide het feest in het Julianapark uit tot één van de grootste volksfeesten in de regio. Tijdens de jubileu meditie van het feest, dat 13 mei plaatsvindt, staat de boom op nieuw even in het middelpunt van de belangstelling. Op die dag onthult 'Gravin Aleida', een pla quette bij de eik; die voorbijgan gers herinnert aan het eerste lu strum van de Gravin Aleidafees- ten en het 60-jarig bestaan van het Julianapark. Het regende gisteravond een beetje, maar toch werd het plan ten van de eikeboom een feeste lijke gebeurtenis. De boom werd geplant door bewoners van West en medewerkers van de plantsoe nendienst. Vlaardingen Het Vlaar dingse gemeentebestuur heeft de directie van de Ne derlandse Ibis-hotels zwaar teleurgesteld. Ibis-Nederland in Badhoevedorp en het Franse moederbedrijf in Pa rijs willen in Vlaardingen een driesterrenhotel met 90 kamers bouwen aan de West- landseweg, maar de gemeen te zorgt telkens voor vertra ging- Adjunct-directeur R.J.van der Ent Braat van de Nederlandse Ibis-hotels is gepikeerd. „Dat ho tel had er al lang kunnen staan". Hij hoopt dat binnen enkele maanden nu eindelijk met de bouw kan worden begonnen. Kennelijk is hij nog onkundig van de jongste uitlating van wet houder Bas Goudriaan. Volgens deze zal dat minstens nog een halfjaar duren. Het hotelplan lijkt onder een slecht gesternte te zijn geboren. De onderhandelingen duren al bijna1 vier jaar. Aan de uitgifte van de grond ging deze week in de gemeenteraad een hoop poli tiek geharrewar vooraf. De PvdA maakte ernstige bezwa ren, omdat de prijs nog geen honderd gulden per vierkante meter— veel te laag zou zijn. Enkele fracties hadden sterk de indruk, dat Ranshuijsen alleen maar de tegenstellingen ïn het PvdA/VVD/CD A-college wilde aanwakkeren. Niet voor niets stelde PvdA-fractievoorzitter John Ranshuijsen WD-wet- houder Jan Madern en de inmid dels afgetreden CDA-wethouder Chris van Roon verantwoorde lijk voor het in zijn ogen magere onderhandelingsresultaat. Politieke kinnesinne is echter niet de enige vertragende factor. Kort nadat in mei 1987 de princi pe-overeenkomst was gesloten tussen de gemeente en de hotel keten, bleek dat een deel van de grond reeds jaren geleden door bewoners van de boerderij aan de Westlandseweg bij hun erf was getrokken. Er moesten luchtfoto's, gegevens uit het ka daster en zelfs een advocaat aan te pas komen, voordat de ge meente de grond weer terug had. Ondertussen had 2ich - alweer een ander probleem aangediend: de voorgenomen verbouwing van het benzinestation naast de boerderij. De oliemaatschappij Texaco wil ook LPG gaan ver kopen aan de Westlandseweg, maar Heeft daarvoor een specia le vergunning nodig. Het ver krijgen van dat papier duurt even, en al die tijd kan Ibis niet bouwen, want het benzinesta tion moet een paar meter op schuiven omdat het anders de geplande oprijlaan van het hotel blokkeert. Van der Ent Braat ging tot voor kort uit van 2 juni 1989 als uiter lijke datum voor het begin van de bouw. Volgens de planning zou het hotel dan op 30 maart 1990 zijn eerste gasten kunnen ontvangen. Dat tijdstip is voor het hotelconcern van vitaal be lang, omdat Rotterdam in die pe riode een groots stadq'ubïleum viert. Van de bezoekersstroom wil het Ibis-hotel graag een traantje meepikken. Waar nog ij komt dat april en mei voor een hotel het hoogseizoen zijn. Zijn de perikelen met het Texa- co-station opgelost, dan moet nóg een obstakel uit de weg worden geruimd. Die hobbel wordt ge vormd door mogelijke protesten van omwonenden. Mochten zij bezwaren hebben tegen een ho tel op die plaats, dan zal de ge meente" eerst die bezwaren moeten beoordelen. Vandaar Goudriaans bewering dat de procedure tussen het aanvragen van de bouwvergunning en net slaan van de eerste paal wel een half jaar kan duren. Zijn collega wethouder Madern noemt dat overdreven: „Het kan veel snel ler".. Kennelijk staat niet het hele col lege van B en W te springen van vreugde om de bouw van het ho tel, Deze week kwam de ver deeldheid in de gemeenteraad overduidelijk naar voren. Ter wijl Madern het hotel een aan winst noemde die zo snel moge lijk gerealiseerd moest worden, zat Goudriaan afkeurend het hoofd te schudden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1