Hart van Schiedams ligt in de Ardennen Teun Kornaat ziet de titel wel zitten WATERWEE 19 SPORT het waaigat Ambtenaar van het jaar De arme kant Nueva bij CD JA Fortuin over Europa Lenteconcert De Ark Hans van der Sloot schrijft zedenschets Hoe zullen wij het inrichten? Blank eiken misschien? wonen TANIS VERVANGT GERARDS sassla Rotterdams Nieuwsblad vrijdag 7 apnl 1989 D.A. Zweitzer, hoofd bouw- en woningtoezicht van dé gemeente Schiedam, mag zich in 1989 ambtenaar van het jaar noemen. Zweitzer heeft de onderscheiding te danken aan de bewonersvereniging Schiedam-West Die is uiter mate te spreken over de manier waarop de ambte naar zich heeft ingezet voor de renovatie van 48 hui zen aan de Aleidastraat'Zweitzer kreeg de trofee een kolom waarin zijn naam gegraveerd staatgis teravond tijdens een feestje in wijkcentrum De Er ker. Wijkcentrum 't Nieuwelant is morgen verzamel plaats voor mensen die tot de arme kant van Vlaar dingen behoren. Die dag houden allerlei organisa ties, die met die arme kant te maken hebben, geza menlijk een open dag. Aanwezig zijn vertegenwoor digers van het Stedelijk Instituut voor Samenle vingsopbouw, de Belangenvereniging Baanloze Scheepsbvouwers, het algemeen maatschappelijk, diverse kerkelijke groepen en de Kringloopwinkel. De Filippijnse priester Nueva vertelt maandag tij dens een bijeenkomst van het CDJA-Vlaardingen over de situatie in zijn land en dan met name in de stad Bacolod, waarmee Vlaardingen al vier jaar een hechte vriendschapsband heeft. De bijeenkomst met de CDA-jongeren wordt in de Bethelkerk gehouden en begint om 20.00 uur. Distriktsbestuurder Piet Fortuin van de industrie- en voedingsbond CNV spreekt woensdag 19 april op een ledenvergadering van de Vlaardingse afdeling. Hij roert dan het tegenwoordig populaire onderwerp 'Europa '92' aan. De bijeenkomst wordt in de Bethel kerk gehouden en begint om 20.00 uur. Het Susato koperensemble, dat een onderdeel is van de Maassluisse muziekvereniging Kunst na Arbeid, en, het KSO-symfonieorkest uit Den Haag geven vanavond gezamenlijk een concert in De Ark. De Maassluisse blazers spelen muziek uit diverse stijlpe rioden, terwijl het KSO-orkest zich zal toeleggen op werken van Beethoven, Schubert, Haydn en Bizet. Het concert begint om 20.00 uur. vrijdag 7 april cabaret Zak As speelt De nationale kampioen, the ater De Teerstoof, 20.30 uur. Ook zaterdag. film The unbearable ligh tness of being. Filmclub Schiedam, 21.30 uur. concerten van New Rose, Frenzy, Stan Stolk en Vicar Smiley, café podium, 22.30 uur, zaterdag 8 april Djazz Impuls, moderne dans door Djazzex, Passa getheater, 20,15 uur. poppentheater Rudolf ThijsBing speelt De avontu ren van Mannetje Manne- sebïjn, theater De Teerstoof, t4.00 uur. film Long Farewells In hel kader van de cyclus vrou wenfilms, Filmclub Schie dam, 21.00 uur. concert De Prince Band, calé Podium, 22.30 uur. opening vlindertuin in Bea- trfxpark, 11.00 uur. zondag 9 april muziekfilm Tommy, café Podium, 22.00 uur. maandag 10 april themamiddag over veran deringen bij het ziekenfonds, wijkcentrum De Erker, 13.00 uur. vrijdag 7 april film The Dead, Harmonie Filmzaal, 21.30 uur. Ook za terdag 20.30 uur. Brigitte Kaandorp speelt Kouwe drukte. Stadsgehoor zaal, 20.15 uur. optreden van de Vlaar dingse band Jack In the Box, Harmonie Theatercafé, 22.30 uur. zaterdag 8 april i expositie Viool-solo, met tekeningen en schilderijen van Hanrie Eijkemans, In mu- zleklnformalle- en documen tatiecentrum Ton Stolk, tot en met 30 april. vogelbeurs van verenging Icarus in het clubgebouw aan de Curacaolaan, 11.00 uur. de Internationale Nieuwe Scene speelt De roof van Cecilia, Stadsgehoorzaal, 20.15 uur. bazar op basisschool 't Ambacht aan de Chrysant straat. 10.00 uur. tekenfilm De tovenaar van Oz, Vredeskerk (10.30 en 14.00 uur) en Ichtuskerk (13.00 uur). film Supersnooper, Vre deskerk, 19.00 uur. lentefeest met een rom melmarkt met diverse kraampjes, De Meerpaal, 11.00 uur." door PETER DE LANGE Schiedam Hoe groen de 'groene long' van Schie dam ook is, de Ardennen zijn groener. Willem Duys kan het beamen. Hij mocht ooit op kosten van Schiedam een dagje naar Dinant en Namen omdat hij de naam Maasboule vard had verzonnen voor het recreatiegebied in de Gorzen, dat later een be langrijke schakel van de vermaarde groene wan delroute zou worden. Waarschijnlijk weten alleen oude rs Schiedammers dat de journalist Duys, voordat hij als omroepperso- nslity beroemd werd met zijn uist' en zijn fluisterstüle radio programma's, in de Jeneverstad ook schnabbelde als copywriter. In het blad De Schiedamse Gemeen schap waren regelmatig bijdragen van ziin hand te vinden. Dat blad is al lang ter ziele, maar Hans van der Sloot maakt de her innering eraan weer levend in zijn nieuwste boek: Een omgeving blij en Jicht van kleur. Hij voert het tijdschrift en zijn scribenten op in zijn schets van de stadsontwikke ling van Schiedam tussen 1949 en 1989. De SG, zoals het blad gemakshalve werd genoemd, fungeerde in de ja ren vijftig en zestig als bindmiddel in de Schiedamse'samenleving, die na de bezetting een nieuwe identi teit trachtte te forceren. Door mo derne woonwijken te bouwen, wijdse parken aan te leggen en zijn kaarten te zetten op andere indus trieën dan de traditionele distileer- derijen, meende het naoorlogse stadsbestuur Schiedam voorgoed te kunnen afhelpen van het trau ma dat het had opgelopen als Zwart Nazareth, als „dat doodzieke wijf", zoals Bordewijk ooit had ge schreven. Die poging is maar ten dele gelukt, ook al deden Duys en de overige SG-auteurs hun uiterste best de vooruitgang een handje te helpen door er zo lyrisch mogelijk over te schrijven. Bij iedere nieuw geplan te boom, iedere eerste steen van al weer een fameus bouwproject riep het tijdschrift, dat Schiedam bezig was zich naam te verwerven als Parel aan de Nieuwe Maas. Zuinigheid Maar helaas geestdrift alleen L 1::...^ De skyline van Schiedam, gezien vanaf de overzijde van de Water weg. In de Jaren vijftig wilde de stad zich de naam 'Parel aan de Nieuwe Maas' verwerven. bleek niet voldoende. Er waren be halve enthousiasme nog andere sentimenten in het spel, en verder kon Schiedam niet om een aantal bikkelharde feiten heen, zodat de ontwikkeling uiteindelijk w wel moest^tagneren. Een van die sentimenten was zui nigheid. De schaarste aan bouw materialen was in die'eerste jaren na de oorlog een onontkoombaar feit, die elke stad noodzaakte de ce- mentkuip tot de bodem leeg te schrapen en stenen streng te rant soeneren. De industrie kon lang niet in de enorme vraag voorzien en bovendien verslond de oorlog in Indonesië miljarden van net staatsbudget Maar de traditionele zuinigheid van de Schiedammer maakte de situatie eens zo erg. Weliswaar werden voor sommige projecten de Grensflat bijvoor beeld tot ergernis van Den Haag buitensporig dure materialen ge bruikt, maar waar Schiedam rich aan de ene kant vertoonde in een duur maatkostuum, trok de stad el ders een tweedehands kloffie aan. Het ambtelijk apparaat bivakkeer de tot ver na de oorlog op zolders, in gammele pandjes en voormalige schoolgebouwen. Dat schiep niet bepaald het beeld van een effi ciënt, daadkrachtig bestuur. Voor iemand die van aanpakken hield %vas die versnippering een ramp. Pas in 1973 kwam het gros van de ambtenaren onder één dak in het nieuwe stadskantoor van architect Kraaijvanger. De bouw van de witte toren aan' de Emmastraat kwam echter te laat om vaart in de vernieuwingen te houden. Schie dam verkeerde in die periode an dermaal in een identiteitscrisis. Nieuwiand was klaar, Groenoord nagenoeg voltooid, maar de her bouw van de binnenstad wilde niet vlotten. De sloop van de Branders- buurt was op fel verzet gestuit van een jongere generatie, die met kraakacties het Zakkendragers huisje en mouterij De Goudsbloem van de ondergang redde. 'Betonboer' Hun pleidooi voor behoud van Schiedams historische erfgoed be tekende een ommekeer in het ver- nieuwingsdenken. Er trad een soort dood tij in. Waar eerst radi caal zou worden afgerekend met het verfoeide brandersverleden, gingen nu stemmen op dat Schie dam dat verleden niet als een paar oude schoenen mocht weggooien. De publieke opinie bleek zich opeens heftig te verzetten tegen de plannen van 'betonboer' Empeo, die het centrum met goedvinden van het stadsbestuur wilde her scheppen in een soort Hoog-Catha- rijne. Dat was niet zomaar een wild plan. In het Memorandum over de ste de bou wkundige ontwikkeling van Schiedam, dat sinds 1949 als lei draad gold voor de totale planolo gische aanpak, had de binnenstad een bestemming als werkplek ge kregen, het centrum moest een city worden met winkels en kanto ren. Wonen deden de Schiedam mers volgens het Memorandum, dat in de oorlog door een aantal topambtenaren was opgesteld, bui ten het centrum, in eengezinshui zen met een tuintje. Maar van dat type huizen noch van die tuintjes was veel terecht gekomen. Alleen Tuindorp-Kethel bestond uit laag bouw, de rest van de stadsuitleg was in hoogbouw gerealiseerd. Die noodzakelijke aanpassing was een gevolg van de prijsontwikke ling, de snelle bevolkingsgroei en de eindigheid van Schiedams grondgebied, Of het een stede- bouwkundige misser van de eerste orde was dat Schiedam al te ge makkelijk voor flats koos en afzag van eengezinshuizen, laat Van der Sloot in het midden. Maar de ge volgen waren rampzalig- Gezin nen met jonge kinderen verlieten massaal de stad. Wegwas de droom van een Schiedam met 100.000, 120.000 inwoners. In plaats van uit te groeien tot een metropool, dreig de Schiedam te slinken tot de om vang van een dorp. Details Hans van der Sloot heeft al heel wat publicaties over Schiedam op zijn naam staan. Hij schreef over de meest uiteenlopende onderwer pen: de drinkwatervoorziening, de kruisverenigingen, de jeneverin dustrie. De overeenkomst tussen al die boeken is de levendige sfeer die hij altijd weet te op te roepen, zijn oog voor het detail. Ook in Een om geving wemelt het weer van klei ne feiten. De auteur weet precies te vertellen hoeveel Schiedammers in een bepaalde periode voor een plaatselijk dagblad schreven, hoe veel visverenigingen, de stad telde. Aan de ene kant maakt die minu tieuze geschiedschrijving zijn jong ste boek buitengewoon lezens waardig- Aan de andere kant raakt door die aandacht voor het detail de grote lijn een beekje zoek. Hans van der Sloot hinkt in Een omge ving op twee gedachten, die daar door beide niet goed uit de verf ko men. Stadsontwikkeling is vooral een stedebouwkundig gebeuren. Van der Sloot plaatste zijn op dracht hij schreef het boek op verzoek van de Dienst Gemeente werken in een veel ruimer ka der. Hij maakte er een historische zedenschets van, waardoor veel feiten naar de achtergrond ver dwenen. Objectief gezien is dat een manco. Maar de liefhebber van Schiedam en Schiedamse curiosa klapt na le zing verrukt in de handen. Zijn stad kan niet stuk. Ondanks de na oorlogse vooruitgang, ondanks de flats in Nieuwiand („een omgeving blij en licht van kleur") en Groe noord en ondanks de keurige rijt jeshuizen in Woudhoek blijft Schiedam een stad die twijfelt aan zijn verleden en daardoor aan zijn toekomst. Anders stuur je een man, die het jonge groen in eigen stad bezingt, niet helemaal naar de Ardennen. Kennelijk is het daar toch beter toeven. Een omgeving blij en licht van kieur ia voor 25 te koop bij de plaatselijke boekhandels en in het Stedelijk Mu seum. De gelijknamige tentoonstel ling in het museum is te zien tot en met 23 april. dOOrSANDERSONNEMANS Vlaardingen HVO-trainer Teun Kor naat gaat, nu de competitie op haar laatste benen loopt, nog enkele spannende weken tegemoet. De 37-jarige Vlaardinger die vo rig seizoen zijn basisplaats in de HVO- hoofdmacht verruilde voor de vakature van trainer bij dezelfde derde klasser, lijkt al in zijn eerste jaar als hoofdtrainer met de hoofdprijs aan de haal te gaan. Het programma van zaterdag zou wel eens beslissen kunnend zijn voor de oranje hemden. De vier titelpretendenten komen tegen el kaar uit, waardoor HVO best wel eens de koppostitïe zou kunnen verstevigen. „De beslissing zal niet meteen vallen", relativeert Kornaat, „maar de resultaten kunnen, wel een basis leggen voor het kampi oenschap. We krijgen nummer vier Spirit op bezoek, terwijl Hijsoord, dat met een slechter doelgemiddelde de tweede posi tie inneemt, naar nummer drie De Zwervers moet." Als we de resterende potjes gewoon win nen, is er niets aan de hand. Maar ja, je weet nu eenmaal nooit hoe het er in de voetballerij aan toe kan gaan". Kornaat, in het dagelijks leven werkzaam als financieel be drijf sanalist, begon zijn actieve voetballoopbaan bij de club aan de Zwanensingel en zette daar ook een punt achter zijn loop baan. Na vier seizoenen in de hoofdmacht gespeeld te hebben, vertrok hij naar Hermes DVS na aanbiedingen van SVV en het toenmalige FC Vlaardingen te hebben afgewimpeld. De zakelijk ingestelde Kornaat „Ik voelde wei wat voor een be taalde club. maar ik vond dat ze te weinig boden voor datgene wat ik er voor moest doen én er voor moest laten. Hermes DVS vond ik een redelijke uitdaging en daar heb ik het dan ook vijf seizoenen uitgehouden". 'Mister HVO' Ondanks die overstap wordt de welbespraakte Teun Kornaat nog steeds 'mister HVO' ge noemd. „Ik denk wel dat ik weet hoe dat komt. Toen ik bij HVO wegging, waren we kampioen geworden en was ik de topscorer van de Waterweg. Toen ik op het oude nest terugkeerde, werden we weer nummer één en schopte ik wederom de meeste ballen in het netje" blikt hij met voldoe ning terug op die vruchtbare pe riode. .Op 36-jarige leeftijd besloot de aanvaller een punt achter rijn voetballoopbaan te zetten en volgde de vertrekkende trainer Pim van Reij op. Een overstap waarbij hij niet over een nacht ijs ging. „Zeker niet, want hel is best moeilijk om ie stoppen. Ze- In onze showroom kan men zich oriënteren en overtuigen van hoogwaardige kwaliteit in blank eiken, zoals o.a. dressoirwandkasten, eethoeken e.d. Waai eens aan en bekijk onze schitterende koliektie. S 0 yS\_/£i\ 'SAn ftnrr u DD° 00 B8B 0BSBB rrm n nconnpcnl markt 57 vlaardingen 010-4343685 Schiedam -De brede selectie van SVV lijkt deze dagen op de detective 'De tien kleine negertjes' van Agatha Chris tie. Trainer Jan van der Vel den moet het zondag in Roos endaal tegen RBC doen zon der doelman Peter Gerards, Paul Oschner, Robin van der Laan (beiden geschorst), Ard Oosterlee (liesblessure) en Pier Tol (ziek). Voorts haakte Hans Loovens gisteravond ziek af op de trai ning. Ook Chris Verkik (en kel) is verre van fit Van der Velden vult zijn groep aan met Frank Roosa, Ed Ridder hof, Winston Bogarde en Ed win Wildenberg. Eric Tanis vervangt Gerards, die last heeft van z'n lever en z'n schildklier, waarvoor hij bij een specialist onder behande ling is. „Ik ben er van overtuigd dat we toch een goed team kun nen samenstellen", aldus Van der Velden. „Ik kan me voor stellen dat een aantal spelers ongerust is over hun toe komst, maar we moeten wel gewoon verder. Ik moet zeg gen dat de sfeer in de groep daar niet onder te lijden heeft. We hebben deze week in elk geval heerlijk getraind". Als SVV in de vierde periode nog iets wil presteren, is winst een absolute voorwaarde na de 1-2 nederlaag tegen NAC. Hoewel RBC onderaan de middenmoot bungelt, zijn de Brabanders geen katje om zonder handschoenen aan te trekken. Wendel FrSser (vol gend jaar bij SVV in dienst) en Dirk van der Laan (nog niet uit beeld opHarga) zullen zich zeker van hun beste kant willen laten zien. Teun Kornaat..,'Wat is fijner dan een team waarin iedereen voor zijn plekkle knokt?'... ker als je weet datje als 36-jarige nog lang niet voor joker loopt en je altijd maar moet afwachten of je een club vindt waarbij je als trainer aan de slag kunt. Toen onze trainer Pim van Reij stopte, heb ik via de normale wegen ge solliciteerd en de door het be stuur onder de spelersgroep ge houden enquête was mirt of meer doorslaggevend voor mijn aanstelling"beschrijft Kornaat zijn overgang. „Ik wilde dolgraag bij mijn 'oude* club aan de slag, omdat het een goed geleide vereniging is, de voetbalsfeer uitermate ge zond genoemd kan worden en ik de spelersgroep wel zag zitten" gaat hij verder. „Het is een team met jonge getalenteerde spelers en enkele routiniers die voor het juiste evenwicht in de ploeg zor gen. Ik vind het dan ook belang rijk dat de spelers op verschil lende posities kunnen spelen, zo dat je niet teveel mutaties hoeft toe te passen bij eventuele schor singen en blessures". „Daardoor speel je nagenoeg al tijd met hetzelfde team en dat is de kracht van HVO. Je houdt zo ook je spelers prima op scherpte, omdat de onderlinge concurren tiestrijd altijd aanwezig blijft. En wat is fijner dan een team, waar in iedereen iedere keer weer voor zijn plekkte knokt?". Teun Kornaat, die het certificaat oefenmeester 2 en 3 op zak heeft, is in zijn opzet aardig geslaagd en beschikt over een uitgebalan ceerd team dat zijn taktische praktijken moeiteloos op schijnt te pikken. „Het schenkt mij vol doening als ik merk dat de jon gens datgene wat ik doceer op pikken en uitvoeren" gaat Kor naat die nog steeds zijn zeventig jarige vader als vaste supporter achter zich weet, verder. „Het is een volwassen De jongens offeren zich voor elkaar op en weten waar we als ploeg mee bezig zijn. Ook Je bankzit ters beseffen daten r lorren nau welijks als ze er eens naas. We hebben een goedi; w •- t mentaliteit en spelen de toppers onze bef .j- den. Dus dat kan no5 «vat. wor den zaterdag. Nee, hi -t collectief viert hoogtij bij HVO en het zou leuk zijn als dat wordt beloond met een kampioenscl ap". „Of wij een kampioensploeg hebben? Joh, zonder geluk vaart niemand wel, maar hoewel ik nog geen minuut niet het vol gende seizoen bezig ben, durf ik wel te stellen dat we tweede klasse waardig zijn. Het is nu al leen zaak dat mijn jongens met beide benen op de grond blijven en beseffen dat w» de komende weken nog keihar i moeten wer ken en tot de oodem zullen moeten gaan. Als ze dat kunnen opbrengen ,geef ik ons een goede kans. Satelliet verrast Voetbal Satelliet won gister avond voor het Vlaardings kam pioenschap met 3-4 van VFC. Doelpunten Satelliet: twee maal Marcel Zeebregts, Richard Zee- bregts en Renold Maatsen; doel punten VFC: Paul de Jong, Mar co Abreseh en Hans Buiteman. DVO'32Vlaardingen eindigde door treffers van Leo van Ree (DVO'32) en Frank Lokker in 1- I. Blessure Hoffman Voetbal Forluna V.1 treedt zondag thuis tegen Spartaan'20 aan zonder de geblesseerde Jan Hoffman. Trainer Koos de Gooijer kiest uit dertien spelers. „Dertien gasten die willen", al dus De Gooïjers assistent Jan Bouman. Visser geschorst Voetbal-Bij Zwaluwen VI ver vangt John Lodders in de uit wedstrijd tegen Capelle de voor één wedstrijd geschorste Eric Visser. Voorts is het meespelen van Peter van Veelen twijfel achtig, Hij is donderdagavond op de training aan de enkel gebles seerd geraakt. Vraagtekens PPSC Voetbal PPSC-trainer Hana Bassant weet nog niet of hij mor gen een beroep kan doen op Er- win van der Lee (enkel), René van der Velde (knie) en Rik Bron wasser (enkel). PPSC speelt uit tegen SSS, dat zo goed als vei lig is, „We geven niet op", aldus Bassant, die om niet te degrade ren in drie duels een achterstand van twee punten moet goedma ken. Berveling niet Voetbal Edwin Berveling is zaterdag geschorst, waardoor Wim Put (gisteravond overigens ziek) in de basisopstelling van Excelsior M (uit tegen Noord- wijk) terugkeert. De tegen NSW weggezonden Rik Kra mer is voor vier duels geschorst. Voorts ontbreekt Rob van der Meer (blessure) en spelen Cor van Hoeven en Gert-Jan Vreug- .ïnhü in 'twee*. Marcel Oosterdijk VoetbalEen met vijf invallers aantredend SFC boog gister avond eervol voor hoofdklasser Wilhelmus, dat dit bekerduel met 4-3 won. Absolute uitblinker bij de Schiedammers was Marcel Oosterdijk. Hij maakte alle doel punten. Meerhof dubieus VoetbalDe medische staf van SFC beslist vanavond of Ferry Meerhof inzetbaar is in de topper tegen Voorburg. Harry van Ka pel speelt in elk geval niet. Trai- ner Martin Schaap schuift Mi chael van Alphen door naar het middenveld. Schaap is er nog niet uit hoe hij de andere vacatu res opvult

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 2