K Armoede in Vlaardingen is zeer moeilijk te peilen Computerette Vlaardingen staat voor 'zeer pijnlijke keuzen' Hoogst haalbare: 71.827 inwoners Jarig Sleepvaart- museum heropent na verbouwing Klachten over Akzo tot ver voorbij Waterweg Liduina brengt schare pelgrims op de been ^Koster VIAABOINGS DAGBLAD SCHiEDAMSE COURANI NIEUWE WATERWEG COURANT Vlaardingse ^drugskoerier ivoor gerecht Machinist bekneld Zakken dragen: sterke botten en behendigheid Ambulance aangereden Miljoenentekorten in meerjarenbegroting Mupi's en abri's massaal vernield Koopjesjagers bij Ouwenbroek Snackbar overvallen imrERWEG Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardinaen Posthui dno« -ai-an h-a T". T omgen. Kosibus 4008, 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229.4352066.4350557- sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. MAANDAG 10 APSIL 1989 PAGINA 13 Midd elburg Offi cier van justi tie mr. J. Groen heeft voor de rechtbank in Middelburg twee ëneenhalf jaar gevangenisstraf geëist tegen een 37-jarige vrouw- uit Vlaardingen, die vanuit Bra zilië en Bolivia cocaïne naar Ne derland heeft gesmokkeld. De vrouw heeft bekend. Twee andere vrouwen, een jarige inwoonster van Hooger- heide en haar 69-jarige moeder, hoorden drie en twee jaar tegen zich eisen. De hoofdverdachte in v de drugsaffaire, de 50-jarige ex- 1 - echtgenoot van één van de vrou- j wen, moet volgens de officier zes jaar de gevangenis in. •/Twee koeriers van de organisa- 'tie werden begin 1986 in Brazilië aangehouden en brachten de po litie op het spoor van een eerder tot negen jaar cel veroordeelde man, een vriend van de 50-jarige hoofdverdachte die in Middel burg terechtstond. Hij kwam re gelmatig bij het echtpaar over de vloer en zou hun een schuld van tienduizend gulden kwijtschel den als de vrouw een reisje naar Brazilië maakte. Zij moest daar twee koffers met onbekende in houd ophalen. De moeder, die al jaren bij het echtpaar inwoonde, - /zou haar vergezellen. -vKort daarop werd de vrouw /'voor een tweede reis benaderd, '.Haar man zou nog meer schul den hebben. In januari 1986 ver- trokken zij en de Vlaardingse verdachte, die door een derde benaderd was om 18.000 gulden te verdienen, voor nog een reis naar Zuid-Amerika. De man ontkende als enige iede re betrokkenheid bij de smok kel. De rechtbank doet uitspraak op 21 april. Vlaardingen De machinist ,van een schip, -lat vrijdagmid dag afmeerde bij Windmill, is met ernstige ontvellingen in het ziekenhuis opgenomen. Hij raakte in de machinekamer be kneld tussen de draaiende kop pelingsplaten. Een tweede bedrijfsongeval deed zich vrijdag voor op de Schiedamsedijk. Daar viel de 56- jarige chauffeur van een vracht auto. Hij was bezig het dekkleed over de lading te spannen,"3ij zijn val liep de chauffeur onbe kend rugletsel op. Schiedam Luidkeels zingend trokken zaterdagmiddag de stoere kerels van het zakkendra- gersgiide Sint Anthems door het centrum van Schiedam. In hun ouderwetse werkkloffie vierden zij ter ere van hun beschermhei lige het traditionele jaarfeest De meeste voorbijgangers begrepen niet wat er aan de hand was en reageerden soms schaapachtig, toen zij werden uitgedaagd voor een wedstrijd zakdragen. Pi eter van der Klis was één van de weinigen, die de handschoen oppakte en met een zak meel op zijn rug de strijd met een ervaren drager aandurfde. De jonge Schiedammer, die op 1de Appelmarkt uiteraard kans- doos verloor, was na afloop zo en thousiast geworden over het gil- sde, dat hij meteen besloot lid te worden. „Ik wil graag meewer ken aan het in stand houden van ou de ambachten. Dat iseen stuk je cultuur. Schiedam heeft zo'n rijke historie, daar moet vaker aandacht aan besteed worden". Voor Alita van der Hoff, een kleindochter van een echte zak kendrager, gelden'bepaald geen nostalgische overwegingen om zich met het gilde in te laten. „Ik kan me nog herinneren dat mijn opa zijn verdiende geld opzoop in de kroeg. Het was een harde "tijd". De kleine Ad Groenewegen leg- 'de het publiek geduldig uit wat het geheim was en is van de zak kendragers. „Sterke botten, be hendigheid en wilskracht is wat' je nodig hebt. En die heb ik. De zak moet op de juiste manier over de schouders gelegd wor den. Gebeurt dat goed, dan kun je je handen gebruiken om bij voorbeeld een trapleuning vast te houden. Niet alleen de wijze van dragen is bepalend, ook de inhoud. Graan zet zich naar het lichaam en loopt gemakkelijk, 'meel daarentegen is stug wat niet lekker ligt Kortom, ben je een zakkenwasser, dan kun je het wel vergeten". De optocht eindigde bij het Zak kendragershuisje aan de Oude Sluis. a alle merken meestal klaar terwijl r-, u wacht da's pas service! Burg. H. Gretefaan 273 'SCHIEDAM Tel. 010 - 473 82 22 Een ambulance, die komend uit Schledam-Noord met zwaailich ten en sirene aan door rood tfcht reed, is zondagmiddag op de kruising van de Burgemeester Van Haarenlaan en de Nieuwe Damlaan aangereden door een Vlaardingse automobilist. De am bulance was juist op weg naar een ongeluk. De 47-jarige galeriehou der uit Vlaardingen, die richting station Schiedam/Rotterdam- West reed, ramde de ziekenwa gen aan de rechterachterkant. De Vlaardinger bleef ongedeerd, de bestuurder en de ziekenbroeder werden ter observatie overge bracht naar het Schieland-zie- kenhuis. vervolg van voorpagina Schiedam/Vlaardingen De klachten over luchtvervuiling, veroorzaakt door Akzo Che mie aan de Welplaatweg in de Botlek, bleven vrijdagavond niet beperkt tot Schiedam- Noord en Vlaardmgen. Ook kreeg de centrale meld- en regelkamer van milieubeheer Rijn mond telefoontjes te verwerken uit Hillegers- berg, Schiebroek en Ommoord. „Het klopt dat alle klachten zijn toegeschreven aan het inci dent bij Akzo", aldus vanochtend de voorlicht ster van de dienst Centraal Milieubeheer Rijn mond (DCMR). Ook bij de politie in Schiedam zijn klachten binnengekomen, met name op het moment dat bij de DCMR vanwege de uitge breide telefonade het antwoordapparaat Werd ingeschakeld. De politie liet echter weten geen deskundigheid in huis te hebben om op te treden ingeval van milieuproblemen en ver wees door naar milieubeheer Rijnmond: „Die coördineert". De Schiedamse gemeenteambtenaar Jan Kemps, die in de Schiedamse wijk Woudhoek woont, moest toezien hoe zijn zoon Bart gedurende de stank in het gebied steeds meer last kreeg van een ontsteking aan zijn oog. Kemps, raakte nog meer gepikeerd, toen hij eerst op het antwoordapparaat van de DCMR stuitte en vervolgens van de politie te horen kreeg dat er geen deskundigheid in huis was om tegen milieupro blemen op te treden. „Hoe moet dat dan met milieudeifWen? Of als er een ramp gebeurt?" Ook Kemps eerste ervaring was vervelend. Hij maakte ge bruik van de Schiedamse stadsgids, maar hem werd bij zijn eerste telefonisch contact te verstaan gegeven dat hij een verkeerd nummer draaide. In de stadsgids van Schiedam staat op pagina 51 abusievelijk 4273333; dat is weliswaar van de DCMR maar het is niet het alarmnummer. In de vorige stadsgids stond het nog wel goed. Overigens staat op pagina 5 van de nieuwe stadsgids wel het goede alarmnummer (4733333), maar wie bij de inhoudsopgave onder 'milieu' kijkt, komt dat niet tegen. Zie ook pagina 15 Vlaardingen De Vlaardingse gemeenteraad moet in novem ber een gat van tweeëneenhalf miljoen gulden in de begroting dichten. Het beleid, dat gemeen telijke belastingen en tarieven niet mogen worden verhoogd, komt hierdoor in de knel. „Naar onze mening zal op termijn niet aan zeer pijnlijke keuzen door de raad te ontkomen zijn", schrij ven burgemeester en wethou ders in de aanbiedingsnota bij de meerjarenbegroting 1990-1993. De meerjarenbegroting vertoont voor alle jaren een miljoenente kort. In 1993 is dat tekort opgelo pen tot 5,8 miljoen gulden. De belangrijkste oorzaken zijn de stijgende kapitaallasten (rente en aflossing van leningen) en een korting van 700.000 gulden op de uitkering uit het gemeen tefonds. „De financiële vooruit zichten", schrijven B en W, „zijn weinig rooskleurig". Een deel van het gat in de begro ting denken B en W te kunnen dichten door bezuinigingen op personeelskosten (negenhon derdduizend gulden) en op de kosten van de dienst gemeente werken (een miljoen 'gulden). Maar die bezuinigingsmaatrege len moeten nog worden uitge werkt. Daarna resteert voor 1990 nog een tekort van meer dan zes honderdduizend gulden. „Aan ingrijpende maatregelen zal niet kunnen worden ontkomen en het tarievenbeleid zal nader moeten worden bezien", aldus B en W. Voor nieuw beleid zien B en W nauwelijks ruimte. Alleen de buurtverenigingen -in Holy, het centrum en de Westwijk, de be roepseducatie, de peuterspeelza len en het project slachtoffer hulp kunnen rekenen op een ho gere subsidie. Verder is er hon derdduizend gulden uitgetrok ken voor een onderzoek naar de bestuursstructuur bij de gemeen te en vijftigduizend gulden voor een onderzoek naar een ander WV-beleid. Extra geld voor kinderopvang, zoals wethouder Arij Maarleveld had bepleit, is volgens B en W niet beschik baar. Vlaardingen Minstens een paar duizend Vlaardingers le ven op de armoedegrens of daaronder. Maar hulpverlening aan die absolute minima is niet eenvoudig. Degen e die door de T>estaansvloer' zakt blijft liever anoniem. Hij schaamt zich om toe te geven dat hij arm is. Deze condusïe trokken de aan wezigen zaterdag op een bijeen komst in wijkcentrum 't Nieu- welant al vóór aanvang van het programma, dat geheel was ge wijd aan 'De arme kant van Vlaardingen'. „Net als vroeger, in de Crisistijd, komen mensen er niet graag voor uit dat ze zonder geld zitten. Toen had je het gezegde: wij eten overslag. Dat betekende dat je niets te eten in huis had. Maar je waste wel af. Voor de buren, die mochten niet weten datje aan de grond zat", verklaarde een vrouw. De reden voor die analyse was even simpel als schrijnend: het gros van de aanwezigen bestond uit kerkelijke en maatschappe lijke hulpverleners, politici en organisatoren van ae bijeen komst De minima, om wie het allemaal was begonnen, lieten massaal verstek gaan. „Mis schien hoort die vrouw met haar dochtertje bij de doelgroep? Ik heb haar hier nooit eerder ge zien". De verhalen over armoede, die kerkelijk vertegenwoordiger Jan Blankers had gehoopt te kunnen noteren, werden dan ook voornamelijk geproduceerd door de video. Aan de NCRV- documentaire 'De onderkant van Nederland' kon alleen een ontslagen werknemer van de failliete scheepswerf HVO een relaas uit de Vlaardingse prak tijk toevoegen. Zijn verslag was bitter: „Ik stond op mijn 57e op straat, na 42 jaar hard werken. Mijn toekomst is 1400 gulden per maand. En weet je wat het ergste is? Dat de jeugd hetzelfde vooruitzicht heeft. Dat hun toekomst bestaat uit een uit kering. Want als ze je niet meer nodig hebben, zetten ze je ge woon bij de vuilnisbak". Ondanks de geringe opkomst gingen de aanwezigen aan de slag met pen en papier om in werkgroepjes de Vlaardingse ar moede te inventariseren. De be strijding van dat verschijnsel,' dat mensen in een Isolement brengt en weghoudt van ver- jaardagsfeesqës omdat ze niet kunnen meepraten over de aan schaf van een nieuwe auto, is niet alleen een zaak van de ker ken en het maatschappelijk werk. Kerstpakketten van de 'bedeling' vergroten het gevoel van afgedankt zijn alleen maar. De politiek moet de uitekerings- gerechtigde zijn waardigheid te ruggeven. Zoals een geïnter viewde bijstandsvrouw in de NCRV-film zei: „Wij zijn niet zielig. Wij hebben niet ons ver stand verloren, we hebben al leen ons geld verloren". Schiedam Een in 1433 overle den vrouw, die de geschiedenis is ingegaan als de heilige Lidui na, blijft velen inspireren. Giste- j ren trok de jaarlijkse herden king van de Maagd van Schïe- i dam, de patrones van de zieken, wederom vele honderden pel grims naaroe Jeneverstad. Pastoor P.M. Vismans van de Singelkerk stond versteld wan de massale belangstelling voor de mis, die 's morgens werd op gedragen in aanwezigheid van mgr. R.H. Bar, de bisschop van Rotterdam: ,Jk had 500 vellen gemaakt, maar daar kwam ik dik aan te kort Volgend jaar doe ik er minstens honderd bij". Ongetwijfeld was de aanwezig heid van de bisschop van in vloed op het ongewoon grote aantal kerkbezoekers. Maar dat de aantrekkingskracht van Lie dewij en haar mysterieuze le vensgeschiedenis niet mag wor den onderschat, bleek 's mid dags, toen zo'n vijftig bedevaart gangers zich opmaakten voor de traditionele stille omgang door de binnenstad. De rozenkrans biddend trokken zij onder leiding van Liduina- kenner Jurriaan Meijer langs de plaatsen, die van betekenis zijn geweest in het leven van de be- roemde heilige. Via de Kreupel- straat, de plaats waar Lïedewii als 15-jarig meisje de fatale val op het ijs maakte waardoor rij voor de rest van haar leven bed legerig werd, ging het naar de Grote Kerk, in de Middeleeu wen Lid uina's laatste rustplaats. In een nis van het voormalig hervormd weeshuis De Linden- Eerste stop op de pelgrimsrou te: de Kreupelstraat en Boter- straat, waar Liedewij ais 15-jarig meisje bij het schaatsen een rib brak. hof, gebouwd op de fundamen ten van het klooster Leliëndaal, stond de processie stil bij een ge denkplaat, vervaardigd door Frits Henderickx als hommage aan de vrouw die bij haar leven zoveel zieken troostte. „Het is toch geweldig zoals zij haar lij den heeft gedragen. Daar kun- ,nen wij allen een voorbeeld aan nemen. Hoewel, ik zeg dat liever niet hardop. Mensen beginnen altijd te lachen zodra je over het geloof begint", meende een vrouw uit Leiden, die de tocht voor het eerst meemaakte. Een bejaarde dame uitHillegers- berg kende de route nagenoeg uit het hoofd. „Ik kom elk jaar, en Ik zou er desnoods veel ver der voor gaan dan Schiedam", vertelde zii. Zij maakte de tocht mee „om de devotie". Een echt paar uit Haarlem had een andere reden voor deelname aan de be devaart: „Liduina is een speciale voorspreekster voor de hemel". Opvallend was de verklaring van een vrouw uit Alphen aan den Rijn. Zij was op bedevaart, Schiedam Zeker 17 mupi's en abri's zijn zaterdagnacht door onverlaten vernield. De verlich te reclamezuilen en de bushuis jes, die door de Franse firma Pu- blex in de stad zijn neergezet, werden op de BK-laan, de Nieu we Haven en in Noord kapotge slagen. Hoewel het stadsmeubilair ver moedelijk al uren eerder werd vernield, bereikte de eerste mel ding de politie rond drie uur. Op dat moment belde een man de Eurotax met de cryptische me dedeling dat hij de mupi's niet mooi vond. De politie heeft sterke aanwzij- zingen uit welke hoek het tele foontje komt. De opbeller, die als de mogelijke dader wordt be schouwd, is echter nog niet opge spoord door de politie. Met grote interesse werden op de kijkdag in Ou wen broeks faillie te meubelfabriek de veilingnum mers van een batterij brandblus sersgenoteerd. Vlaardingen Tientallen koop jesjagers scharrelden zaterdag door de levenloze produktiehal- len van de voormalige meubel fabriek Ouwenbroek aan de Mercuriusstraat. De complete inboedel, inclusief de gereed schappen en het machinepark van het vorig jaar failliet ver klaarde bedrijf, komt dinsdag in zaal Triangel onder de hamer. Bij de meubelfabriek in het in dustriegebied Groot-Vettenoord werkten in de bloeiperiode van het bedrijf ongeveer 160 mensen. Een paar jaar geleden, na de overname door Bol Sharp te Wolvega, onderdeel van Castle Furniture, waren er nog 60 werknemers over. Maar de nieu we eigenaar kon het tij niet ke ren. Begin dit jaar ging ook de laatste werkmaatschappij, Ou- wenbroeks verkoopafdeling in Culemborg, failliet. Daarmee viel definitief het doek voor het ooit zo befaamde Vlaardingse bedrijf. Een groot aantal van de laatste werknemers heeft inmiddels een baan gevonden bij een meu belfabriek in Waddinxveen. Vlaardingen Bij een gewa pende overval op een snackbar in de Valeriusstraat heeft eeh ge maskerde man zaterdagavond enkele honderden guldens buit gemaakt. De dader, die onher kenbaar was door een sjaal en een bruine kap over het hoofd, bedreigde de eigenaar met een vuurwapen. De overval vond plaats rond half elf. De dader, een jonge man van ongeveer 1,90 meter lang, is spoorloos. 22 computers wachten op u. Neem de proef op de som. Loop binnen bij het Computer-gebruikcentrum. Ook voor cursussen, desk-top publishing. Wij maken u snel wégwijs. Burgemeester Van Walsumweg 846/876 Rotterdam - Tel. 010 - 4141500 Vlaardingen Het handhaven van het inwonertal van Vlaar dingen op 75.000 is volgens bur gemeester en wethouders niet haalbaar. Zij schrijven dat in een brief aan de gemeenteraad, die woensdagavond vergaderd over de bijstelling van het structuur plan. Alleen met 'een enorme krachtsinspanning' kan volgens B en W een inwonertal van 71.827 worden gehaald. Sinds begin 1988 de discussie over het structuurplan werd ge opend, hebben B en W de prog noses van het inwonertal steeds naar beneden moeten bijstellen. Vooral de laatste weken ging dat heel snel. Nog geen maand gele den zei PvdA-wethouder Bas Goudriaan (stadsontwikkeling) nog, dat hij mikte op 73.000 in woners. Uit de brief van het col lege blijkt nu, dat het al veel moeite zal kosten om in 1997 op ruim 71.000 inwoners te komen. Daartoe moeten elk jaar min stens driehonderd huizen wor den gebouwd. Op 1 januari van dit jaar telde Vlaardingen nog 74,483 inwoners. Een groot deel van de gemeente raad zal teleurgesteld zijn over de uitkomsten van de onderzoe ken, die B en W hebben laten uitvoeren. CDA-voorman Leo de Snaijer zou liever zien, dat de gemeente mikte op een groei naar 80.000 inwoners en VVD- fractieleider George Neijssel heeft zich een voorstander ge toond van het 'op z'n minst' handhaven van het aantal inwo ners rond de 74.000. Volgens Ben W kan Vlaardin gen het inwonertal alleen stabi liseren als de Broekpolder be bouwd zou worden. En daar zijn B en W tegen. Maassluis Het Nationaal Sleepvaartmuseum in Maassluis, dat deze maand tien jaar bestaat, begint aan een nieuwe toekomst. Na een grondige verbouwing wordt het museum in het oude stadhuis aan de Hoogstraat vol gende week zaterdag heropend. Het bestuur hoopt dat het mu seum door de verbouwing voor lopig uit de ruimteproblemen is. Het pand bleek al snel na de ope- ningin 1979 te klein voor de ont vangst van grotere groepen. Bo vendien kon niet aan alle aspec ten van de sleep vaart voldoende aandacht worden besteed. Een paar jaar na de opening werd het pand naast het mu seum gerestaureerd. Dat bracht het bestuur op het idee de ruimte uit te breiden. Dankzij een actie van verschillende serviceclubs kwam er geld op tafel om dat plan te verwezenlijken. Twee doorgangen in een wand in de grote zaal geven nu toegang tot het trappenhuis in het nieuwe gedeelte. Een nage bootste scheepstrap leidt naar vier nieuwe expositieruimten. Onderaan de trap is een kleine stuurhut gebouwd. Alle appara tuur, die bij het besturen van een sleepboot wordt gebruikt, is daar te vinden. Vanaf 12 uur houdt het museum zaterdag 22 april open huis. De museumleiding wil die dag lóten zien dat nu alle onderdelen van de Nederlandse scheepvaart hun eigen, vaste plaats hebben ge kregen. Beneden in het oude ge bouw kan de bezoeker de ge schiedenis bekijken van de ber ging-, offshore- en havensleep- vaart Onder in het nieuwe ge deelte zijn twee vertrekken in gericht om de historie van de va derlandse zeesleepvaart te laten zien. In vitrines staan enkele nooit eerder tentoongestelde scheepsmodellen. Boven in het nieuwe gebouw werd een zaal ingericht voor de particuliere binnensleepvaart. Een andere zaal is gereserveerd voorde sleep vaart op de Rijn. De film- en videoruimte is verhuisd van de kelder naar de kleine zaal boven. Vanwege de verbouwing heeft het museum zijn toegangs prijzen verhoogd- Volwassenen betalen nu twee gulden voor een bezoek, kinderen en 65-pIussem kunnen voor één gulden naar binnen. Het museum heropent met de tentoonstelling Thuisha ven Maassluis. Speciaal voor het jarige museum schreef N.J. Ou wehand het jubileumboek Van Beting en Sleeptros.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1