Schiedamse politie maakt school met 'bouwstroom' 'We geven gewoon wat teveel geld uit' Akzo Chemie ontkent, maar DCMR houdt vol T 'Transportcentrum al snel te klein' Recreatieschap: Smit-Kroes is op verkeerde weg DO 'Uitgifte grond Spaland is blunder van gemeente' VLAAROINGS DAGBLAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Minister heit fundament nieuw hoofdbureau Raadsleden: druk of niet veel zin? De Leede kritiseert solistische Hafkamp Henk van der Linden (CDA): Dezelfde winkel, dezelfde kwaliteit en dezelfde service. Alléén de naam verandert.... Doe Parket wordt AVI PARKET! Gouden camera's voor Henk Vos Viaardingen promoot oplaadbare batterij Jongen (16) mishandeld 'Bos langs rijkswegen goed voor het milieu' DINSDAG 11 APRIL 1989 PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Viaardingen. Postbus 4008,3130 KA Viaardingen, Telefoon: 010-4343229,4352066,4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. Minister Van Dijk, gehuld in een kraakheldere oliejas, slaat de allereerste eerste paal in zijn carrière: die voor het nieuwe Schiedamse politiebureau. Schiedam Met zoveel politie om zich heen kostte het minister Cees van Dijk natuurlijk weinig moeite zich de menigte joelende en trommelsiagende verpleeg sters van het lijf te houden. Agenten vormden een cordon, en de minister was de toegang tot de bouwplaats ongehinderd ge passeerd. De protesterende ver pleegsters, die vijf procent loons verhoging eisten, bleven met hun spandoeken noodgedwon gen buiten het hek. Met in zijn kielzog een groot aan tal commissarissen en burge rambtenaren bracht de minister van binnenlandse zaken giste ren een bezoek aan Schiedam. Hij sloeg er de allereerste eerste paal in zijn carrière: die voor het nieuwe hoofdbureau van politie bij NS-station Nieuwland. Niet zomaar een eerste paal, be nadrukte Van Dijk later tijdens een bijeenkomst in wijkgebouw de Blauwe Brug, maar feitelijk het fundament waarop vijf poli tiebureaus tegelijk rusten. Naar- den, Laren, Haarlemmermeer, Noord wijk en Schiedam hebben volgens de minister pioniers werk verricht. Door de handen ineen te slaan en één gezamenlij ke aannemer en architect te kie zen, konden de vijf gemeenten aanzienlijk goedkoper een poli tiebureau bouwen. Die methode heeft inmiddels school gemaakt bij de Neder landse politie. Delft, Zeist en Bergen op Zoom hebben samen al een 'bouwstroom' opgezet en ook in het zuiden des lands heb ben verschillende politiekorp sen de koppen bij elkaar gesto ken. De Schiedamse korpschef Piet van den Hengel beveelt de methode van harte aan bij zijn collega's: „Op de bouwkosten be spaar je al gauw 'zeven procent, op de inventaris hebben we zelfs een korting van 40 procent we ten te bedingen". Ondertussen staat nog niet vast hoeveel agenten het nieuwe bu reau gaan bemannen. De Schie damse politie krijgt er personeel bij, zoveel is duidelijk, maar uit hoeveel mensen die versterking zal bestaan zegt zelfs Van Dijk niet te weten. Het kabinet heeft daarover nog niet beslist. Het aantal van tachtig extra agenten, waarop Van den Hengel aan vankelijk meende te kunnen re kenen, wordt waarschijnlijk minstens gehalveerd. Minister Van Dijk is zich overi gens wel bewust dat het Schie damse korps met 145 agenten is onderbezet. Een artikel in Vrij Nederland van oktober vorig jaar over het boek Schiedam- Holland sterkte hem in die over tuiging. Schiedam werd daarin geportretteerd als een Versuk kelde stad'. Schiedam Hebben sommige raadsleden het zo druk, of zijn zij onverschillig? De vraag drong zich gisteravond bij toe schouwers op, toen een aantal raadsleden van de PvdA zich halverwege de raadsvergadering terugtrok in een achteraf- zaaltje. Het selecte gezelschap, onder wie de raadsleden Hans Bakker en Joop de Jong, miste zeker drie kwartier van de raadsdïs- cussies. Het gezelschap, waarbij zich even later ook fractielei der Gé, Brouwer voegde, was volgens hun partijgenoot Arie van Loenen druk in de weer met de voorbereidingen voor een commissievergadering. „Ze houden niet eens de schijn op, dat zij hun rol als volksver tegenwoordiger serieus nemen", schimpte een aanwezige. „Wat een poppenkast!" Meer raadsleden waren aan het freewheelen. Wethouder Hans van Kleef rende zo nu en dan wat in het rond, terwijl zijn collega Chris Zijdeveld vrolijk wuifde naar een bekende op de publieke tribune. Zijdeveld stond op, liep naar de pu blieke tribune en ging even keuvelen. Maassluis/Maasland De Oude Campspolder-Zuid zal al snel te klein zijn, als een daar aan te leg gen transportcentrum voor het Westland zo hard groeit als nu de verwachting is. .Groeit de tuinbouw jaarlijks al rhèt rond acht procent, dan kan volgens voorzitter A. van Daalen van de stichting Transportcen trum Westland (STW) bij de transporteurs een groei van veertig procent worden ver wacht. Van Daalen stelde dat gisteren •tijdens een discussieavond in Maasland. Voorlopig willen vijf tien bedrijven zich op het trans portcentrum vestigen. Daarmee zou al twintig van de'in totaal 33 hectare in gebruik komen. „Ik schat echter in", vervolgde Van Daalen, „dat er zeker twintig be drijven komen. En of die alle maal op dat terrein kunnen, is nog maar de vraag". Schiedam Met het krediet ging de gemeenteraad gisteren uiteindelijk akkoord, maar met name PSP/PPR-raadslid Bart de Leede plaatste kritische kant tekeningen bij de wijze, waarop wethouder Luub Hafkamp ope reert in de herstructurering van de voetbalvelden. Volgens De Leede geeft het geen pas, dat de wethouder de voet balclubs zes ton toezegde op een moment dat de raaa nog van niets wist In het tweede rapport over het inkrimpen van het aan tal voetbalvelden opperde de sportraad het idee om voetbal clubs, die vrijwillig zouden over gaan tot samenwerking, finan cieel schadeloos testellen. De gelden, benodigd voor het be vorderen van de samenwerking, zijn in enkele gevallen al maan den geleden toegezegd. Zo kreeg Ursus naast een vergoeding voor de oude accommodatie van 280.000 gulden nog eens 60.000 gulden om de samenwerking met HBSS in goede banen te lei den. Ook WK en DHS en FCN en Martinit hebben de gelden voor de samenwerking reeds toege zegd gekregen. Op basis van deze informatie zijn sommige voetbalverenigingen momenteel al hard in de weer met nieuw bouw en verbouw van de com plexen. „Alleen daarom ga ik met het krediet akkoord'liet Bart de Leede weten. „Maar het is duidelijk dat de wethouder het budgetrecht van de raad met voeten heeft getreden". Door de samenwerking tussen de voetbalverenigingen is de herstructureringsoperatie bijna afgerond. Alleen de ambitieuze uitbreidingsplannen van SW stellen wethouder Luub Haf kamp momenteel voor een nieuw probleem. Door de sterke groei van het aantal leden en de nïeuwbouwplannen van de pro fessionals lijkt er voor het uit Bij dorp afkomstige Olympus geen plaats op het SW-terrein. De beoogde lokatie ligt bij afslag Maassluis-West van rijksweg 20, op Maaslands grondgebied maar direct grenzend aan Maassluis. Van Daalen tilde niet zwaar aan de in Maasland gehouden protes tacties. „Dat is gebeurd door het ontbreken van kennis", wimpel de hij de ruim duizend handte keningen af. „De inwoners van het dorp hebben beslist geen overlast van het centrum". Hij verzekerde hen dat er geen extra claim op woonruimte in Maas land komt te liggen, dat aan alle milieu-eisen zal worden voldaan en dat de geluidsbelasting straks niet zal toenemen. Ir.D.J. Pigge van het bureau Re alisatie Ruimtelijk Beleid stelde, dat de Oude Campspolder van de zeventien onderzochte loka- ties de geschiktste is. De aanleg is weliswaar in strijd met de recon structiewet Midden-Delfland, maar daarvoor zouden gedepu teerde staten een eenmalige uit zondering willen maken. Pigge verwacht dat de provincie zich in juni definitief zal uitspreken. De reconstructiecommissie Mid den-Delfland doet dat op 26 april en de raad van Maasland ver moedelijk in de vergadering van 23 mei. Tegenstander D. van den Bosch van de Midden-Delfland Vere niging stelde, dat die in maart 1977 aangenomen reconstructie wet er niet zomaar was geko men. „Het is een zaak van natio naal niveau. Midden-Delfland vormt een bufferzone tegenover de verstedelijking van de omlig gende gemeenten. Dat betekent in het reconstructieprogramma een agrarische functie. Als we zo doorgaan met de rijkswegen 19 en 24 en dit transportcentrum, kunnen we wel een streep door Midden-Delfland halen". Voor de Maassluise gemeente raadsleden moet de discussie on bevredigend zijn verlopen. Op de belangen van die gemeente, met de bebouwing in de Steen- dijkpolder heel wat dichterbij dan die van Maasland zelf, ging het forum niet in. Ir. Pigge stelde slechts dat er dan maatregelen moeten worden genomen om die overlast tegen te gaan. Het door de Open Groepering aangedragen alternatief om het transportcentrum in de Oranje- Buitenpolder te vestigen, zag noch Van Daalen noch Pigge zit ten. Volgens Pigge is dat twee keer zo duur (en realisatie in de Oude Campspolder kost al gauw dertig miljoen gulden), Boven- d ien heeft die lokatie geen goede ontsluiting, omdat Rijkswater staat aan het doortrekken van rijksweg 20 geen urgentie geeft. Viaardingen Met een ver frissende luchthartigheid presenteerde CDA-wethou- der Henk van der Linden gis termiddag'zijn eerste meerja renbegroting. „We hebben geen tekorten, ben je gek, we geven gewoon teveel geld uit", zei hij over de traditio nele miljoenentekorten in het meerjarenplan. „Het is niks nieuws dat wij als ge meenteblijkbaar meer willen, doen dan we kunnen. We willen allemaal altijd mee*- hebben". De wethouder rekende voor dat van de 260 miljoen gulden die de gemeente jaarlijks kan besteden de vaste lasten liefst 210 miljoen gulden bedragen. In de resteren de vijftig miljoen gulden moeten de bezuinigingen worden gevon den, waarmee de gaten in de be groting worden gedekt Voor volgend jaar vertoont de begroting nog een gat van 2,5 miljoen gulden. Dat tekort wordt voor het grootste deel opgevan gen door een bezuiniging van eén miljoen bij de dienst ge meentewerken en van negen honderdduizend gulden op de personeelskosten. De raad zou kunnen besluiten om ook de driehonderdduizend gulden die het rijk met ingang van 1989 kort op de uitkeringen van het welzijnswerk volledig door te berekenen. „Dan is er nog maar een gat van drie ton. En zo kom je bij stukjes en beetjes op nul uit", zei Van der Linden. „Door de omvang van de reste rende tekorten zullen nog ver dergaande bezuinigingsmaatre gelen dan de nu genoemde nodig zijn. In verband hiermede zullen de kosten van de diverse voor zieningen in onze gemeente en het ten aanzien hiervan gevolg de tarievehbeleid opnieuw wor den bezien", schrijven B en W in de aanbtedingsnota bij de meer jarenbegroting. In het beleidsprogramma staat dat de gemeentelijke tarieven en belastingen niet worden ver- hdogd. Of dat standpunt nu wordt verlaten zei Van der Lin den niet. „Je zou kunnen over wegen of je aan de tarieven iets moet doen", zei hij, en: ,,'t Zou best kunnen, dat zal de raad moeten besluiten. Er is geen vast omlijnd plan op dit moment". Viaardingen Het recrea tieschap Midden-Delfland heeft forse kritiek op het structuurschema Verkeer Vervoer van minister Smit- Kroes. Het structuurschema houdt een ernstige bedrei ging in voor Midden-Delf land. In het polderlandschap, dat voor 210 miljoen gulden wördt herin gericht voor de recreatie, zijn drie autosnelwegen gepland. Pe- te$ van Heemst, voorzitter van het in de Vlaardingse Zuidbuurt gevestigde recreatieschap, vreest dat de autowegen „on overkomelijke schade" zullen toebrengen aan de natuur en aan de recreatiegebieden. Van Heemst, ook als provinciaal bestuurder verantwoordelijk voor het reereatiebeleid, verwijt Smit-Kroes dat zij niet heeft ge probeerd de capaciteit van de be staande wegen beter te benutten. Mogelijkheden zijn volgens hem onder andere het gebruik van vluchtstroken tijdens de spits en de inzet van spitsbussen. Door te kiezen voor de aanleg van én een Blankenburgtunnel én rijksweg 19 én de A 24, een nieuwe verbinding tussen Viaardingen en de A13 bij de Doenkade in Rotterdam, is de minister volgens Van Heemst op de verkeerde weg. De 1,5 mil joen inwoners van de zuidelijke Randstad hebben grote behoefte aan groen in hun omgeving. Van die bufferzone blijft straks niets over door het toenemende auto verkeer. Schiedamseweg 2a, 3134 BJ 'Viaardingen, Tel. 010 - 4349923 Een kat, gevangen in het licht en hautain naar boven starend, le verde de Schiedamse portretfo tograaf Henk Vos 'De Gouden Camera' op in de categorie dle- renportret. Daar bleel het niet bij, want de 38-jarige fotograaf werd ook het best geacht in de catego rie familieportret. Beide Gouden Camera's ontving Vos uit handen van tv-presentator Bob Bouma. 'De Gouden Camera' is een door Kodak Ingestelde tweejaarlijkse prijs in zes categoriën. Voor de vierde editie dongen elfhonderd foto's mee naar de hoofdprijs. Schiedam Niet de bewo ners, maar de gemeente zelf heeft onverantwoordelijk ge handeld bij de uitgifte van de grond in Spaland. Met deze woorden reageert de toekom stige Spaland-bewoonster In- grid Post op uitlatingen van wethouder Chris Zijdeveld. Door het uitblijven van de loka- tiesubsidies voor de wijk dreigen tientallen huizenkopers een flin ke financiële veer te moeten la ten. Wethouder Zijdeveld be weerde onlangs in deze krant, dat de gemeente geen blaam treft voor de enorme vertragin gen in de bouw van Spaland. Door de vertraging, die nu al is opgelopen tot ruim een halfjaar, dreigen kopers van woningen in de wijk met veel hogere maand lasten te worden geconfron teerd. Door de rentestijging van bijna één procent in de laatste acht maanden kunnen de maan delijkse rentelasten oplopen met bedragen tussen de 100 tot 150 gulden. "Volgens Zijdeveld viel de ver traging in het najaar absoluut niet te voorzien. De hogere las ten, waarmee bewoners nu te maken krijgen, noemde Zijde veld een vervelend bijeffect. „Huizen kopen heeft echter al tijd iets speculatiefs", vertelde Zijdeveld. De wethouder is van mening dat bewoners, die dit soort ontwikkelingen niet incal culeren, in feite onverantwoord handelen. In een brief aan Zijdeveld laat Ingrid Post weten, dat de meente er zich op deze manier wel erg gemakkelijk van af maakt. „Juist de gemeente Schiedam handelt onverant woordelijk", schrijft de Spaland bewoonster in spé. „De gemeen te was te happig op het uitgeven van stukken grond aan diverse projectontwikkelaars. Op het moment dat dat gebeurde, was men al op de hoogte van de pro blematiek met de lokatiesubsi dies". Op hetzelfde moment werden burgers volgens Post door publi caties in nieuwsbladen en het Spaland-bulletin al verleid een woning in de wijk te kopen. „Mensen die toen een huls koch ten hadden toch wel een ander commentaar van de wethouder verwacht", vindt Ingrid Post. „Iedereen spiegelde ons voordat de bouw in oktober/november zou beginnen. Een hypotheekof ferte, die in de meeste gevallen voor vier maanden werd afge sloten, leek op dat moment zelfs vrij ruim gekozen". Met name kopers van premie woningen kunnen door de ren testijging in grote problemen ko men. Voor deze groep kopers, die in de meeste gevallen aller minst tot de hogere inkomens gerekend kunnen worden, is de kostenstijging volgens Ingrid Posteen hardgelag. Schiedam/Viaardingen Hel in de Botlek geves tigde bedrijf Akzo Chemie ontkent de veroorzaker te zijn van de stankgolf, die dit weekend over Viaardingen, Schiedam, Hillegersberg en Om moord trok. De chlooriucht, waarover de dienst Centraal Mi lieubeheer Rijnmond (DCMR) 95 telefonische klachten binnenkreeg, is volgens een Akzo- woordvoerster niet van dit bed rijf afkomstig. Maar de DCMR blijft ervan uitgaan, dat wel dege lijk de stopzetting van de vinylchloridefabriek van Akzo tot luchtvervuiling heeft geleid. Het ging hier om een routinekwestie: periodiek wordt deze fabriek stil gelegd, volgens vaste voorschriften. „Het kan best zijn dat er ook nu volgens de stan daardprocedure is gewerkt, maar dat er tc/ h iets is misgegaan", aldus de voorlichtster Van de DCMR. De inspectie van milieubeheer Rijnmond had dit weekeinde al om een rapportage gevraagd, maar liet Akzo gisteren weten aanvullende gegevens nodig te hebben, Over een week verwacht de DCMR hieraan harde conclusies te kunnen ver binden. Maar de Akzo-woordvoerster zegt dat de milieu- inspectie al liet weten, dat de bron een andere moet zijn dan het bedrijf aan de Welplaatweg in Botlek. „Wij houden het op Akzo", zegt echter de voor lichtster van de DCMR. Een jongen uit Schiedam-Noord, Bart Kemps, is met een verhevigde oogvliesontsteking opgeno men in het Oogziekenhuis in Rotterdam. Zijn va der, een bekende gemeenteambtenaar in Schie dam, brengt de irritatie aan het oog van zijn zoon in verband met de luchtverontreiniging. Jan Kemps heeft de politie nog gevraagd, of het ernstig was. Hoewel hij aanvankelijk gerustgesteld werd, bleek de politie later niets van de klachten te weten, laat staan van de oorzaak. Commissaris Jan van Hoff zegt dat de politie ge woonlijk klagers over milieu doorverwijst naar de centrale meld- en regelkamer van de DCMR. De Schiedamse politie heeft de vereiste deskundig heid niet in huis om op te treden. In sommige ge vallen echter behoort de politie een milieubij standsteam in te schakelen, aldus de DCMR. Bij voorbeeld als bepalingen in een hinderwetvergun ning worden overtreden. In het geval van Akzo trad de Rijn mond-die r.st zelf op. De DCMR is be voegd proces-verbaal op te make: Viaardingen In samen werking met 21 winkeliers begint de gemeente Viaar dingen een actie om het ge bruik van oplaadbare batte rijen te bevorderen. Vanaf 18 april geven de deelnemende, winkeliers een gulden korting op een verpakking batterijen en twee gulden vijftig op een oplader. Bij aankoop krijgt de klant een sticker met de tekst 'Viaardingen laadt ze op voor een beter milieu'. De gemeente neemt de kosten van de stickers en van de publiciteit rond de actie voor haar rekening. Die kosten zullen zo'n tweeduizend gul den bedragen. Gemeente en winkeliers denken dat de prijs van op laadbare batterijen en opla der, en onbekendheid met de voordelen van die batte rijen. de consument ervan weerhouden om ze aan te schaffen. Met de reclame campagne, die loopt tot 2 juni, willen zij die drempels wegnemen. Als de kortingsactie is afge lopen zal Viaardingen ande re gemeente per brief vra gen, om haar voorbeeld te volgen. „Zo wordt het ge bruik van de normale weg- werpbatterij teruggedron gen en daarmee de hoeveel heid chemisch afval in het milieu", aldus de gemeente. Schiedam Vrijwel voor de deur van de brandweerkazerne is gisterochtend een 16-jarige Schiedammer door drie leeftijd genoten in elkaar geslagen. Het drietal, gezeten op twee brom fietsen, hield de jongen rond acht uur in de Breedstraat aan. Ze eisten dat hij zijn portemon nee zou afgeven. De jongen weigerde, waarop hij werd geschopt en geslagen. De overvallers doorzochten zijn zakken, vonden 75 gulden en gingen er op hun brommers van door. Het slachtoffer verklaarde tegenover de politie dat hij de daders niet kende. Goudriaan lanceert oud plan Viaardingen Plant produktie- bossen bij op- en afritten en op ongebruikte grasstroken langs rijkswegen. Dat plan zal de Vlaardingse milieuwethouder Bas Goudriaan (PvdA) minister Smit-Kroes van verkeer en wa terstaat aan de hand doen. „Ik loop daar al jaren mee rond", zegt Goudriaan. „Nu er zo ge praat wordt over het gebruik van hardhout en het kappen van tropisch regenwoud, is de tijd er rijp voor". Het is Goudriaan, die vaak langs de weg zit, al dikwijls opgevallen dat Nederland zo kaal is. „In alle andere landen rijd je langs bo men, in Nederland zie je alleen maar vangrails. Bij klaverbla den zijn lappen grond waar al leen maar grassprietjes groeien". Goudriaanvinatdat zonde. Op al die kale plekken langs rijkswegen kan veel beter bos worden geplant, heeft de wet houder al lang geleden bedacht, „Dat brengt geld op. Je kunt makkelijk uitrekenen hoeveel hout je daar over twintig jaar vanaf kunt halen". Het zal wat moeilijk zijil om de bomen te on derhouden en te kappen, maar dat probleem is volgens Goudri aan niet onoverkomelijk. Nederland zou met de stukjes produktiebos beter in zijn eigen houtbehoefte kunnen voorzien. „Dat betekent toch minder aan slagen op het tropisch regen woud", zegt Goudriaan. „Na tuurlijk is het een druppel op een gloeiende plaat. Maar als je het daarom zou laten als je zo re deneertdan doe je niks. Het is een druppel op een gloeiende plaat, maar wel"een flinke drup pel". De milieuwethouder heeft het ministerie van verkeer en wa terstaat en dat van volkshuisves ting, ruimtelijke ordening en mi- lieu al eerder gepolst over zijn plan. Toen viel het niet in goede aarde, „Bomen langs rijkswegen zouden gevaarlijk zijn, want er vallen blaadjes vanaf en dat leidt weer tot gladheid". Goudriaan vindt dat argument flauwekul. „Iedereen in Europa is eraan ge wend dat er langs snelwegen bo men groeien. Alleen Nederland is helemaal kaalgeplukt". De PvdA'er denkt dat zijn plan. nu wel een kans maakt. „Ik heb de indruk dat minister Smit- Kroes de faatste tijd meer in is voor milieuvriendelijke plan nen". In de brief aan de minister" laat de gemeente Viaardingen weten, dat zij graag bereid is mee te werken aan een proef met produktiebos langs snelwegen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1