Mooie Sluispolder blij ft goedkoop 'Twintig molens, dat zou fantastisch zijn' Maassluis wil Maasland beïnvloeden Zaal Irene brengt show vol country western Huisarts vangt bot bijJB en W Adoptie schoolproject Nicaragua weggestemd Verzet tegen transportcentrum Als voorjaars bloemen V1AARDINGS DAGBLAD SOHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Keeper op de vuist Kethellappers zien Schiedam dichtbij komen Vrachtwagen door vangrail Thurmer schenkt Grote Kerk scheepsmodel Zondagsdiensten Holyziekenhuis Bonds spaarbanken wielen samenwerken j WATERWEE .-flegionalejedaclie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardifig^n. Postbus 4QDSt 3130 KA Vlaardtngen. Telefoon: OtO-4343229.4352066.4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. VRIJDAG 14 APRIL 19Q9 PAGINA 13 1 De gemeente is niet van plan Vlaardingse artsen vergunning te geven voor het rijden op busbanen. „Dan ont staat bij andere weggebruikers de indruk, dat met de naleving van verkeersmaatregelen de hand kan worden gelicht" schrijft de gemeente aan huisarts A.F.M. Spreeuw van de Schie- damseweg, die had geklaagd dat hij door al die afsluitingen moei te had om zijn patiënten in nood gevallen snel te bereiken. Spreeuw legde drie maanden ge leden een indrukwekkende lijst met klachten over het parkeer-t en verkeersbeleid voor aan bur gemeester en wethouders. Dat beleid werkte in zijn beroep, toch al niet vrij van spanningen, stress in de hand. Meermalen maakt de arts mee, dat hij door drukte of fout geparkeerde au to's zijn vaste parkeerplaats op de Calienburgstraat niet uit kan. De opstoppingen voor de Oude Havenbrug en de afsluiting van verschillende straten door de aanleg van busbanen zijn ook een doom in zijn oog. Als hij te rugkomt van het afleggen van visites vindt hij de parkeerplaats bij zijn praktijk vaak bezet. De gemeente heeft echter, zo blijkt uit de antwoordbrief van B en W, weinig oor voor de klach ten van Spreeuw. „Incidenteel ontstaat filevorming, maar die js nergens structureel", aldus bur gemeester en wethouders. Het college meent dat ondanks alle afsluitingen het omrijden zeer beperkt kan blijven, „mits vroegtijdig tot een goede route keuze wordt gekomen. Met name voor automobilisten met een goede plaatselijke bekend heid zal dat geen problemen op leveren", voegen Ben W daar aan toe. Een gereserveerde parkeer plaats in de Callenbrugstraat kan Spreeuw wei krijgen, maar dan moet hij de kosten voor het verkeersbord met opschrift 'arts' zelf betalen. Bovendien, schrij ven B en W, „heeft een dergelij ke voorziening formeel geen rechtskracht". (Schiedam De voetbalwed strijd DRZ 3 - DHS 4 is gister avond .ruim tien minuten voor 'tijd gestaakt toen de woedende jkeeper van de bezoekende club iop de vuist ging met een 25-jari- 'ge man uit het publiek- De 20-ja- r'rige keeper verliet zijn doel toen ~Üe Rotterdammer hem.beledi gende opmerkingen toe schreeuwde. Na enkele rake klappen te hebben uitgedeeld, wisten omstanders de woedende foalie tot bedaren te brengen en on de wedstrijd worden hervat. - Aan een vechtpartij in. een snackbar op het Broersveld heeft een 22-jarige Schiedam mer vannacht een gezwollen ge zicht overgehouden. De man werd toen hij wilde bestellen las tig gevallen door een trio stads genoten. Toen hij de drie met een breekijzer te lijf wilde gaan, werd die aanval door één van de drie met een tafel afgeslagen. Tijdens de daaropvolgende vechtpartij werd aanzienlijke schade in de snackbar aange richt i sr"7' S ïjv-o *- t - m Onbedreigd koestert de Kerkbuurt van Kethel zich in de ondergaande zon. Dit stukje van het oude Kethel blijft zoals het is, landelijk en groen. Maar meer naar het westen te kent zich duidelijk de bouwrij pe grond van Spaland af: eind deze maand hoopt Schiedam hier te beginnen met de stad suitbreiding. Nog iets meer naar het westen (en op de foto is dat linksbo ven) is een gedeelte te zien van de reeds gerealiseerde wijk Woudhoek. En het weideland schap daaromheen heet Mid den-Delfland. De toren van de Sint Jacobuskerk in Kethel- Noord valt In de wijde omge ving op. Er staan, tot geluk van de Ke thellappers (zoals de inwoners van Kethel worden genoemd), geen uitzicht belemmerende flats in de omgeving. De hoog ste bebouwing in de nabijheid is het spoorviaduct over de Poldervaart in het midden loopt, vanaf de Kerkbuurt, de Joppelaan in de richting van de Kerklaan, aan de overkant van de vaart. Deze omgeving behoort tot Schie dams rijkste natuurgebieden. Schiedam Grootser opgezet dan de eerder gehouden rock 'n* roll-avonden, belooft de muziekshow in zaal Irene morgenavond een grote scha re liefhebbers van country western op de been te brengen. De belangrijkste publiekstrek ker is Country Memder t, pseu doniem van de Brielse muzi kant Meindert Derks, die gro te bekendheid kreeg als gast- solist in de gala's van Lee To wers. Meer country-artiesten ko men naar de Nieuwe Haven in Schiedam, en zoals ook op de avondjes rock 'n' roll zijn er al lerlei attracties: gratis hapjes, goedkope lp-aanbiedingen en veel documentatie over de desbetreffende muziekstijl. Ook wordt er een loterij ge houden. Behalve de 57-jarige Country Meindert treden zaterdag ook twee veel jongere country- zangeressen op met een all round-repertoire. Een afwis selend programma, zegt de or ganisatie, die tegelijk ook in het aanbod van concerten wat afwisseling wou brengen. Want hoewel de avonden R R plezierig verliepen, viel de belangstelling soms wat tegen. Het idee bestond dat vooral het nieuwe, jongere publiek niet snel warm loopt voor rock 'ri roll, wat geassocieerd wordt met agressie en macho-gedrag. Country western daarente gen roept een heel ander beeld op: zingende cowboys met ge voelige liedjes, „hoewel dat ook heel goed kan swingen", zegt de organisatie er meteen bij. Het wordt een fantastische avond", weet ook Jan van As ten, vast gezicht op de muziek avonden in Irene en liefheb ber van rock 'n' roll en coun try western. Hij is er tot nu toe elke avond bij geweest en kent veel muzikanten inmid dels persoonlijk. Ook Irene-ei- genaar Rob Lutz kent hij nu goed en hij heeft veel waarde ring voor diens betrokkenheid bij de concerten. Juist daarom vindt Van Asten het jammer, dat Lutz zijn zalencentrum heeft verkocht aan de Jeho va's Getuigen. Eind oktober houdt Irene op te bestaan. Dan verhuizen de Getuigen van hun Koninkrijkszaal aan de Stadhouderslaan naar de Nieuwe Haven, waar zij hun nieuwe Koninkrijkszaal stich ten. Tot dat moment zullen er nog wel muzikale shows worden verzorgd in het zalencentrum. Vlaardingen Een geschaarde vrachtwagencombinatie heeft van morgen bij de Beneluxtunnel tot kilometers lange files geleid. De be stuurder, die richting Hoogvliet reed, verloor toen hij net uit de tun nel kwam de macht over het stuur. De wagen reed dwars door de vangrail, zodat het verkeer in beide richtingen langdurig werd gestremd. Bij het ongeluk raakte nie mand gewond. Schiedam „Wat zou het toch mooi zijn, als alle twintig Schie- damse molens van weleer er nog stonden", verzuchtte mr. R.P.M.» de Bok gisteren ïn de aula van het Stedelijk Museum. De voor zitter van ae Kamer van Koop handel sprak voor een gezel schap van ondernemers, dat door het comité Herbouw De Palmboom was uigenodigd voor de officiële start van de werk zaamheden. Het comité zoekt' onder die ondernemers sponsors voor onderdelen van de vijfde Schiedamse molen, die in prijs variëren van 1500 tot 80,000 gul den. Burgemeester Reïnier Scheeres, voorzitter van stichting De Schiedamse Molens, kon de ver zuchting van mr. De Bok zeer behoren meer en meer tot de werksfeer, waarin bedrijven zich willen bevinden". Scheeres had zich eerder al in soortgelijke bewoordingen uit gelaten. „Die molens zijn ons vi sitekaartje. Wij kunnen er ook mee aan de weg timmeren. Ze geven een stad iels herkenbaars en daar zijn de mensen trots op". Maar als toeristische attractie hebben molens één groot manco: ze zijn slechts met moeite toe gankelijk. „Soms hou ik mijn hart vast", zei de burgemeester, „als Ik oudere mensen de trap pen zie beklimmen, omdat ze toch willen zien wat daar boven gebeurd". Molen De Palmboom wordt, zei Scheeres, goed toe gankelijk. De ondernemers kregen een bouwboek mee, waarin alle on derdelen van de molen beschre ven staan. Zij kunnen daaruit een keuze maken. „Wij ver wachten wat van u'\ zei Schee res. VlaardingenZoals zovele ker ken in havenplaatsen heeft ook de Grote Kerk op de Markt in -Vlaardingen sinds vandaag een kerkschip. Het model van haringlogger De Hollander, ge maakt door Vlaardingse model bouwers, werd gisteravond in het Visserijmuseum overgedra gen aan het kerkbestuur. Ook het museum kreeg een model van een logger cadeau: De Sche- veningen. De Grote Kerk heeft het kerk schip te danken aan de oud-pre sident-kerkvoogd van de Her vormde Gemeente, wijlen J. Tburmer, Hij leverde indertijd een belangrijke bijdrage aan de restauratie van de kerk en wilde met een persoonlijk geschenk het interieur van de kerk ver fraaien. Namens de erven van J. Thurmer nam M. Thurmer tij- dens een feestelijke bijeenkomst in het museum het model in ont vangst. Thurmer gaf hetschip op zijn beurt door aan voorzitter M.A. van Beveren van decen trale kerkvoogdij. Het model van De Seheveningen was nog bedoeld als cadeau van de modelbouwers voor het25-ja- rig bestaan van het Visserijmu seum. Het museum vierde dat ju bileum in 1987, maar toen was het scheepje nog niet klaar. Drieentwintig modelbouwers hebben, gedurende vijf jaar ge werkt aan de twee scheepsmo dellen. Schiedam De gemeente heeft besloten voorlopig haar steun te onthouden voor het opzetten van een ontwikkelingsproject in de Nicaraguaanse zusterstad So- moto. De vereniging Schiedam- Nicaragua had de gemeente ge vraagd het project, dat bestaat uit de verbouw van een kazerne tot een school voor 1000 leerlin gen, drie jaar lang met 30.000 gulden te ondersteunen. Maassluis Bewoners van de Sluispolder-Oost zijn zeer tevreden over de wijze, waar op de Maaslandse aannemer J.F. Buynink het groot on derhoud aan de 2Ö6 wonin gen van Dura-Coignet uit voert. Die conclusie trok een groep raadsleden, ambtenaren en an dere belangstellenden na een ex cursie in de omgeving van de Jongkind-en Scorelstraat. Naast het exterieur bekeek de groep verschillende woningen in de vierhoogf Iats van binnen. De Sluispolder-Oost geldt in Maassluis nog steeds als een van de aantrekkelijkste woonwij ken. De buurt is rustig, de huren laag, terwijl de bouw in de wijk zeer gedifferentieerd is. Recrea tievoorzieningen als 2wembad Dol-fijn en deBoonervliet liggen op loopafstand van de buurt. Ondanks het aantrekkelijke ka rakter van de wijk groeide bij de gemeente toch de overtuiging, dat de flatwoningen nodig een onderhoudsbeurt nodig hadden. In de loop der jaren kreeg het ge meentelijk woningbedrijf steeds meer klachten over schimmel op de muur. tochtende ramen, ver ouderde keukens en lekkages. Resultaten Verleden jaar besloot de ge meenteraad 3,2 miljoen gulden uit het onderhoudsfonds van het Gemeentelijk Woningbedrijf te activeren om de problemen in de wijk aan te pakken. Het rijk bleek uiteindelijk bereid 1,4 mil joen gulden van de totale kosten op zich te nemen. De resultaten van de opknap beurt, die bewoners niet op een huurverhoging komt te staan, worden momerfteel al goed zichtbaar in de wijk. De ver schillen tussen de opgeknapte delen van de gevels en de stuk ken, die nog onder handen geno men moeten worden, zijn frap pant. Ook binnen de woningen is er het nodige veranderd, zo bleek uit een bezoek aan twee bewo ners van de wijk. Mevrouw Van Vliet toonde haar woning, waar de bouwvakkers binnen enkele weken aan de slag gaan. Naast de ouderwetse stenen aanrecht liet zij de oude houten kozijnen en de douche zien. Harmonie Bij een andere bewoner In de Van Ostadestraat, André van Greeven, kon de delegatie het resultaat van de opknapbeurt reeds in ogenschouw nemen: een prachtig betegelde douche, een nieuwe keuken en kunststofko zijnen aan de voor- en achterzij de. Projectleider Martin van Bakel vertelde, dat de opknapbeurt in goede harmonie met de bewo ners verloopt. Dat de buitenkant van de woningen worden opge sierd met rode en gele tinten, werd bij voorbeeld in overleg met de bewoners besloten. Niet alles was met de beschik baar gestelde middelen moge lijk, vertelde Van Bakel er direct bij. De woningen worden bij voorbeeld niet voorzien van dubbele beglazing, vloerisolatie en centrale verwarming. Op uit drukkelijk verzoek van de be woners overigens, want die blij ken zeer gehecht aan de schap pelijke huurprijzen in de wijk, Afhankelijk van grootte en lig ging betalen bewoners ïn de Sluispolder tussen de 250 en 300 gulden per maand. wel begrijpen. „Twintig molens, dat zou fantastisch znn", vond ook Scheeres. „Maar het is na drukkelijk niet de bedoeling van destichtïngom de klok helemaal terug te draaien. Het zou ook niet kunnen. Want waar een paar van die molens vroeger stonden, ligt nu de trambaan. En aan die trambaan zijn wij toch wel een beetje gehecht". Mr. De Bok noemde de torenho ge molens van Schiedam „een attractie van wereldformaat". Hij wees op et belang van de molens voor het toerisme en het belang van het toerisme voor de economie. „Toerisme is niet zo maar een bijprodukt, het is een speerpunt van economische acti viteiten. Toerisme en recreatie 'l i .«a Maassluis/Maasland De stichting Transportcentrum Westland (STW) kan bij haar plannen voor de Oude Campspolder-Zuid rekenen op veel" verzet vanuit de gemeente Maassluis. Het gemeentebestuur zal niet nala ten om tegen de vestiging van een transportcentrum in beroep te gaan. Maassluis verwacht veel hinder van het 35 hectare grote centrum, dat in de driehoek tussen rijksweg 20, de Maasdijk en de Westgaag gesitueerd zou moeten worden. Als de bebou wing in de Steendïjkpolder eenmaal is voltooid, bedraagt de afstand tus sen het transportcentrum en die Maassluise woonwijk nog slechts 50 60 meter. Zoals Maasland de vesti ging van het transportcentrum aan de Herenlaan heeft afgewezen, zo verwerpt Maassluis nu op zijn beun de lokatie dicht tegen de gemeente grens. „Voor onze gemeente is de beste oplossing een pTek ten noorden van de A20", stelde wethouder An ton Wustrow tijdens de gisteravond druk bezochte informatiebijeen komst over het centrum. Doorkijk Wustrow doelde op de Oude Camp- spolder-Noord. Het gebied aan de Herenlaan is voor Maasland niet be spreekbaar, omdat de groene door kijk daar behouden moet blijven. Ondanks het in strijd zijn met de re constructiewet Midden-Delfland heeft de lokatie in de gewraakte driehoek van de Oude Campspolder- Zuid toch de voorkeur bij een meer derheid van het college van Gedepu teerde Staten. Ook een meerderheid van het Maas landse college van B en W is voor stander. Wethouder Piet Houtenbos is echter tegen. De gemeenteraad van Maasland moet zien nog uitspre ken, wat in de vergadering van mei zal gebeuren. „De raad van Maasland heeft op dit moment het heft in han den", zei Wustrow, „dus alle aan dachten alle actie dient er de komen de tijd opgericht tezijn de mening al daar te beïnvloeden". „Zeker als de gemeente en de recon structiecommissie zich verzetten", vervolgde Wustrow, „mag aangeno men worden dat het plan niet door gaat". De reconstructiecommissie spreekt zich woensdagmiddag 26 april over het transportcentrum uit. Alternatief Het beste alternatief volgens Maas sluis zou de Oranjepolder zijn. Ook de Maaslandse dorpspartij Open Groepering heeft hier op gewezen. „Wij betreuren bet", aldus Wustrow, „dat geen verdere aandacht be steed aan deze lokatie. Webswaar ontbreekt daar de vereiste infra structuur, doch in geval van een ver snelde aanleg daarvan achten wij de realisering van her centrum op deze lokatie zeer reeel". Volgens ir. Pigge, projectleider op het bureau Realisa tie Ruimtelijk Beleid van de provin cie, is de doortrekking van de door Wustrow bedoelde A20 echter niet op korte termijn te verwachten. Leerlingen van de drïe laagste klassen van de Erasmusschool in Vlaardingen traden gis termorgen, verkleed als voorjaarsbloemen, op voorde bejaarden in deBillitonfiat. Jn de gemeenschapsruimte gaven de kinderen een lenteconcert en zongen ze kinderliedjes van weleer, zoaJs Berend Botje en Onder Moe ders Paraplu (zie foto). Enkele wat oudere scholieren speelden daar na nog enkele liedjes op blokfluit, waarna afle bewoners een door de kinderen vervaardigde lentetegel kregen. Met de actie wil de school onderstrepen, dat zij in de toekomst hoopt een goede overbuur man te worden van de bejaarden. Het nieuwe onderkomen van de Erasmusschool wordt im mers aan de Vondelstraat gebouwd. De bejaarden lieten, door enthousiast mee te zingen, blijken dat zij we! gecharmeerd zijn van zulke jonge, vrolijke buurtjes. De meerderheid van de commis sie van algemene en bestuurlijke zaken bleek de mening toege daan. dat de begroting geen ruimte biedt voor deze uitgaven. In de meerjarenbegroting is wel iswaar geld gereserveerd voor ontwikkelingsprojecten, maar dat is volgens de gemeente ïn eerste instantie benodigd voor het opzetten van het COS. Dit COS, het regionaal centrum voor ontwikkelingssamenwer king, moet de steunaanvragen voor projecten in de Derde We reld in de toekomst gaan coördi neren. Volgens de gemeente worden de meeste gelden, die beschikbaar zijn voor ontwikke lingsbeleid, momenteel ingezet voor het opzetten van dit cen trum. De meeste kosten zijn nu gemoeid met het opstellen van een rapport, waarvoor personeel is aangetrokken. Alleen Bart de Leeds (PSP/PPR) en Ulferd Bruseker (CPN) maakten zich gisteren in de commissie sterk voor de steun aan Nicaragua. De Leede ver kondigde, dat het COS haar doelstellingen veel beter zal kunnen waarmaken, als er tege lijkertijd concrete steunaanvra gen worden verleend. „De stel ling dat het COS moet kunnen kiezen uit een aantal alternatie ven gaat volgens mij niet op. In Schiedam is de omvang van dit soort initiatieven nogal mager te noemen". Vlaardingen Het Holyzieken huis zal zich in de strijd van ver plegend personeel voor vijf om- cent loonsverhoging in de nabije toekomst niet langer bepalen tot ludieke acties. Met ingang van maandag 24 april wordt voor het eerst een zondagsdienst ge draaid. Dat betekent dat die dag geen operaties worden uitge voerd. Alleen spoedpatienten zullen worden opgenomen. Hoewel het personeel van het ziekenhuis zich geen partij acht in het cao-conflict, meent het ac tiecomité dat de solidariteit met collega's in andere instellingen verder moet gaan dan het louter voeren van ludieke acties. De aangekondigde actie wordt gevoerd met medewerking van directie en medische specialis ten. Schiedam/Vlaardingen Of samenwerking mogelijk is met de Bondsspaarbank Centraal en Oostelijk Nederland, gevestigd te Apeldoorn, wordt momenteel onderzocht door de Bondsspaar bank Schiedam Vlaardingen. De twee spaarbanken hopen hun bedrijfseconomische basis te verbreden, zodat zij sterker ko men te staan in de regionale markt. Directeur Klaas van de Geest van de spaarbank in Schiedam en Vlaardingen ziet in Apel doorn een gelijke visie op de marktontwikkelingen als hij zelf heeft. Hij hoopt dat het onder zoek naar samenwerking al op korte termijn kan worden afge rond. Van de Geest heeft de So ciaal-Economische Raad, de Ne- derlandsche Bank, de vakbon den, de ondernemingsraad en de medewerkers op de hoogte ge bracht. De twee banken hebben samen 604 medewerkers en 72 vestigin gen, en een balanstotaal van 2,3 miljard gulden. De-bedrijfscul tuur in Apeldoorn en omgeving verschilt niet zo veel van de sfeer en werkwijze in Schiedam en Vlaardingen (hier werd on langs een zeer modern kantoor aan de Schiedam se weg in ge bruik genomen). Samenwerking past volgens Van de Geest en zijn Apeldooru se collega mr. W.F. van Leeu wen in het beleid gericht op con centratie van spaarbanken. De belande werkgelegenheid wordt niet aangetast. Voordelen worden vooral op het gebied van automatisering, marktbewer king en produktontwikkeling verwacht.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1