Hoogstraat lijdt aan Kalverstraat-syndroom Schuilkelders ontmanteld Vlaardingen 'bezorgd' om Palestijns conflict Groen opgeofferd voor parkeren discogangers Antieke tafelklok uit auto gestolen Grootste café komt in Brede Haven straat REGIOVIDEOTHEEK BALT v VLAARDINGS DAGBLAD 1 'ifCOURANT NIEUWE WATERWEG GOURANT Ik zei: eet smakelijktegen de dief Meer bedenktijd transportcentrum Dertig procent vergeet gordel "tV en VIDEO "U Service Spijk i Woonhuis boven café uitgebrand Drukkerij uit as herrezen Politie zoekt baas Gigant Bewoners Vertowijk krijgen compensatie Getuigen laten verstek gaan WUBMEG WOENSDAG 19 APRIL 19® PAGINA 17 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlsardinaen- Postttus 4008. 3130 KA Vlaardingen. Telefoon; 010-4343g?9,4352066.4350557-sportredactie: 43452091 Telefax: 010-4349754". door SANDER SONNEMANS Schiedam De Hoogstraat- winkeliers klagen steen en been over het toenemende aantal winkeldiefstallen en nachtelijke inbraken. Vooral kledingzaken, tabakswinkels en drankenhan dels zijn de dupe. Wetsovertre ders plunderen niet alleen de buiten opgestelde rekken. Steeds vaker komt een eigenaar bij het sluiten van de zaak tot de conclu sie, dat er artikelen zijn ont vreemd. Vele zaken zijn inmiddels voor zien van rolluiken, alarmsyste men en gesloten displayssom mige beveiligingen lopen in de tienduizenden guldens om 20 1 te voorkomen dat onverlaten hun slag kunnen slaan. „Het lijkt de Kalverstraat in Amsterdam wél". zeggen Schiedammers, die steeds meer beveiligde gevel- wanden ontwaren. Sommige middenstanders moeten geregeld hardhandig op treden of zelfs achter hun spul len aan rennen. „Een van mijn medewerkers4 heeft pas nog iemand op de Hoogstraat achterna gezeten, omdat hij enkele kledingstuk ken uit het rek gehaald had", vertelt Paul van der Spek, eige naar van drie kledingzaken. „De dief werd getackled en in de kraag gevat, maar liep 20 uit zijn jas en rende gewoon verder. Ge lukkig hadden we onze spullen terug". Leon Groenewegen, die ook een modezaak bestiert, greep on langs iemand in zijn nek, omdat een etalagepop werd uitgekleed. Groenewegen: „Het is ongelofe lijk wat sommige mensen in hun hoofd halen!" De kroon wordt echter gespan nen in de drankenzaak van Ria Kouwenoord. „Ik betrap iedere week Wel iemand en kom bijna iedere dag wel tot de ontdekking dat er wat weg is. En als je ook nog eens wordt bedreigd door ie mand die je op heterdaad be trapt, word je er wel goed ziek van". Sjaak Koevermans, werkzaam in snackbar Neptunus, heeft geen last van de wetsovertre ders. Maar hij spreekt zijn afkeer uit over de waarneembare om mekeer van het straatbeeld van de Hoogstraat. „Het is heel triest als je ziet dat er op de koopavond, vrijdag en zaterdagen dat zijn toch de topdagen hele tramla dingen junks de Hoogstraat op komen. Wij zijn niet de enigen die dat merken, want ook het winkelende publiek ziet dat en blijft daardoor weg". Tijdschriften, snoep en aanste kerszijn de meest gewilde objec ten In de tabakszaak van Ron den Tuinder. „Jó, ik heb een keer in een volle zaak gezien dat een kerel een mars in zijn zak stak. Door de drukte was ik niet in staat iets, te ondernemen. Maar ik zet wel: eet smakelijk, toen hij de winkel verliet. De man keek me aan en liep dood gemoedereerd verder". Doordat vele dieven hun - slag trachten te slaan op drukke tij den, zijn de winkeliers nauwe lijks in staat actie te onderne men. „Voor de politie er is, ben je een half uur verder en geloof nou maar niet dat een betrapte daar op wacht" en je moet toch ook de klanten helpen" zijn uit spraken, die door nagenoeg alle ondervraagde winkeliers wor den gebezigd. Commissaris van politie Jan van Hoff daarover: „Zeker op de drukke 'momenten hebben we voldoende mensen op straat. Het is niet aileen verkopen, wat het Casa-personeel doet. Ook de rekken moeten voordurend nauwlettend in het 009 worden gehouden. Maar de mensen doen niet altijd aangifte, ^waardoor we geen reëel beeld kunnen scheppen. Dat een winkeldief die overgele verd wordt aan de politie na een half uur weer op straat loopt, is niet helemaal waar. Als de dader is Verhoord en een verklaring heeft afgelegd mogen we hem niet langer dan zes uur vasthou den. Dat is nu eenmaal de wet. Na die zes uur hebben we geen poot meer op te staan, want de politie heeft tot taak de feiten op te sporen en niet te straffen. Dat doet de rechter. De winkeliers kunnen ervan uitgaan, dat als er kennis wordt gegeven dat er re gelmatig wordt gestolen, er ze den besteed". Puur antiek van 25.000gulden Schiedam Een drie eeuwen oude tafelklok is gisternacht gestolen uit een auto op de Dam. Het gaat volgens de eigenaar om puur antiek ter waarde van 25,000 gulden. De tafelklok werd in Frankrijk gebouwd in 1685 en behoort tot het type Duhamel 5 Paris. De eigenaar, uit Alblasserdam, was om half twee 's nachts nog op pad gegaan om de klok te vervoeren. Op de Dam bracht hij gedurende tien minuten een bezoek aan een relatie. In die korte tijd heeft hij het portier van de auto open laten staan: ruimschoots voldoende voor de klokkendief. De politie heeft gistermiddag een beschrijving gegeven van de tafelklok. Het ding is niet eens zo groot: 3D centimeter hoog, 25 centimeter breed en 40 centimeter diep. Het uurwerk bevindt zich in een zwarte kast, die voorzien is van een roodf luwelen wijzerplaat en een tinnen cijferaanduiding. De recherche verzoekt eventuele getuigen om in contact te treden. Het telefoonnummer van het hoofdbureau van politie aan de Lange Nieuwstraat Is 4260760. Volgens de recherche is er een gerede kans dat de tafelklok terecht komt, wanneer de dief mocht proberen om deze via het circuit van helers kwijt te raken. „De klok zal in de antiekhandel beslist herkend, ■worden én helérs weten dat ook wel", aldus de recherche. Maasland De gemeenteraad van Maasland is gisteren for meel akkoord gegaan met de aanleg van een parkeerterrein - bij het plaatselijk busstation. Aan het werk was enkele dagen eerder al begonnen. Er is grote haast bij, omdat parkeren op de nabijgelegen Oude Veiling bin nenkort niet meer mogelijk is. Bezoekers van discotheek Vliet - zicht parkeren ieder weekeinde hun auto's op de Oude Veiling. Hoewel dit verboden is er lig gen fietsstroken treedt de po litie er niet tegen op. Maar door het in uitvoering zijnde recon structieplan voor de zuidelijke toegang van Maasland, wordt het wegdek van de Oude Veiling versmald. Parkeren wordt dan onmogelijk. Om te voorkomen dat de disco bezoekers hun auto's straks in het dorp neerzetten, of de Oude Veiling blokkeren, is gezocht naar een alternatief,,Bij het bus station is door opoffering van een grasveldje en enkele nomen een terreintje vrijgekomen voor het parkeren van zestig auto's Maasland - De gemeenteraad van Maasland heeft het besluit over de vestiging van. een trans portcentrum uitgesteld tot juni. Enkele fracties, waaronder het CDA, hebben meer bedenktijd nodig. In de mei-vergadering zal het transportcentrum overigens ook ter sprake komen: dan wordt de waslijst fc ndtekeningen tegen het centrum in de Oude Camp- spolder-Zuid behandeld. Veel Maaslanders maken zich be zorgd om de aantasting van het weidegebied. Gisteravond nam de raad de handtekeningenlijsten nog niet in behandeling. Dat verbaasde velen: de petitie, ondertekend door 900 Maaslanders, was al op 6 april aan de raad aangeboden. Open Groepering-fractievoor zitter Dirk Hanemaaijer vroeg aan burgemeester Mieke Bloe- mendaal, waarom de petitie niet bij de stukken zat. Een kwestie van tijd, antwoordde de burge meester, bedoelend dat een ter mijn van twaalf dagen vóór een raadsvergadering niet voldoen de is. Bloemendaal verzekerde 'Hanemaaijer dat de petitie de volgende Raadsvergadering be- slïst op de lijsj staat Het is de bedoeling dat er al ko mend weekeinde gebruik van kan worden gemaakt, Omdat er meestal veel meer dan zestig au to's op de Oude Veiling parkeer den, is het terrein niet toerei kend. Naast het busstation is nog een stuk grond voor uitbreiding beschikbaar, maar daarover neemt de raad vanavond nog geen beslissing. Droog Beheer BV, eigenaar van de discotheek, betaalt mee aan de aanleg van het parkeerter rein. Op werkdagen kan het als een park and r/de-parking (P R) door forensen worden ge bruikt. Nu al zetten een aantal carpoolers hun auto bij het bus station neer. Zij rijden met el kaar ïn de auto naar het station en stappen over op het openbaar vervoer. PvdA-fraetieleider Wiebe Gou- ma vindt 60 parkeerplaatsen te weinig. Volgens hem is het pro bleem op deze manier niet opge lost. Wethouder Piet Houtenbos erkent dat. Maar er wordt, ver zekert hij, gewerkt aan een tweede fase. „Tot zo lang zullen de auto's ook op de Koningin Ju- lianaweg. de Kerkweg en bij de vrachtwagenparkeerplaats blij ven staan". De geldkraan bij de Rnata in Vlaardingen is dicht, maar bin nenkort gaat er waarschijnlijk een bierpompopen. Vlaardingen Het onderko men van de Finata-bank in de Brede Havenstraat wordt hoogstwaarschijnlijk voor het einde van deze week verkocht aan bierbrouwerij Oranjeboom in Rotterdam, De bank stoot het gebouw af in verband met een interne reorganisatie. Oranje boom, onderdeel van het Skol- concern, wil het bankgebouw ombouwen tot het grootste café van Vlaardingen. Met de transactie is ruim 300.000 gulden gemoeid. Na aankoop en een interne verbouwing gaat de brouwerij het pand verhuren aan een horeca-onderneming. Vertegenwoordigers van Oran jeboom hebben al verkennende gesprekken gevoerd met speel automatenexploitant Robert de Vries, die in principe geïnteres seerd is in het project. Een woordvoerder van make laardij Timmermans schat de kans dat de verkoop doorgaat op meer dan negentig procent- Mocht het niet doorgaan, dan heropent Timmermans de ge sprekken met andere onderne mers. „Ik verwacht niet, dat de verkoop nog afketst. Mocht dat gebeuren, dan heb ik veel men sen die staan te popelen om in het pand te beginnen". Voor de makelaar staat het als een paal boven water, dat het nd uiteindelijk een hcrecabe- Ook de andere pan* stemming krijgt, belangstellenden kamen uit de horecahoek. Dat ligt voor de hand, want het pand ligt midden in het uitgaanscentrum rond onze redactie. De straat is boven dien niet echt geschikt is voor een winkelbedrijf. In tegenstel ling tot de Hoogstraat is de straat voor de winkelbranche geen to- plokatie. Robert de Vries is één van de ge gadigden om de exploitatie van het café Sn handen te nemen. Of De Vries het café daadwerkelijk gaat huren, durft de speelauto matenexploitant niet te zeggen. „Ik weet dat er meer kandidaten zijn. De laatste weken heb ik niet meer met Oranjeboom gespro ken, dus we"moeten het maar af wachten". De Vries vindt de begane grond van het vijftien meter brede pand heel geschikt als eaférutm- te. De bovenverdieping kan vol gens De Vries prima worden in gericht als een snookerzaal. „Daar zijn er in Vlaardingen nog niet veel van", vindt De Vries. Ook verkoopleider ing.N. Soete- man van Oranjeboom be schouwt het pand als een absolu te toplokatie op horecagebied. „Ik zou erg blij zijn als de koop doorgaat, Het pand ligt in een heel fijn stukje Vlaardingen met veel lol en gezelligheid". Wie het pand gaat huren en welk karakter de zaak gaat krij gen, weet Soeteman nog niet. .,Wjj hebben liever niet dat er oen 'restaurant in komt, maar het hangt met name af van de huur der. Die moet zich thuis voelen in zijn eigen zaak en er een goede boterham kunnen verdienen". Vlaardingen Het Vlaardingse college van burgemeester en wethouders is niet bereid kei harde politieke uitspraken te Groeneweg is expert in exclusieve tuinaanleg en renovatie 1214 jarig jubileum krijgt iedere opdrachtgever een exclusieve verrassing van Marjolein Bastin advies ophogingen «Snïïam bestratingsvverk uitvoering afrasteringen kantoortuinen iMHSi onderhoud etc. CoJ>gnyu*n JP ®010-4.750.654 J1MCP Vt^rdiofltao doen over het Palestijns-Israëli sche conflict. Wel vindt het col lege dat er 'alle reden is tot grote bezorgdheid' over de situatie in de door Israël bezette gebieden. B en W van Vlaardingen hehben bovendien 'de stellige indruk' dat er in de Palestijnse kwestie mensenrechten in het geding zijn. Dat antwoord kan John Rans- huijsen binnenkort verwachten op een brief, waarin hij de Vlaar dingse gemeenteraad vraagt om een duidelijk standpunt over het conflict in het Midden-Oosten. Ranshuïjsen wil dat de raad zich uitspreekt over de „onaanvaard baarheid van de grove schen ding van de mensenrechten in de bezette gebieden" en dat de raad tevens erkent dat de Pales- tijnen recht hebben op een eigen staat. Omdat zij menen dat een Neder landse gemeenteraad zich in bui tenlandse aangelegenheden te rughoudend dient op te stellen, willen B en W niet verder gaan dan de mededeling dat „de situa tie in het Midden-Oosten om een politieke oplossing vraagt". Het Vlaardingse college zegt het te betreuren dat nog steeds geen gevolg is gegeven aan twee reso luties van ae Verenigde Naties, die uitgaan van een vreedzame oplossing. Ranshuïjsen is fractievoorzitter van de PvdA. Hij schreef zijn brief aan de raad echter op per soonlijke titel, als leider van een Vlaardingse delegatie die vorig jaar de bezette gebieden bezocht De delegatie bestond voor een groot deel uit Vlaardingse politi ci, die de reis als burgers maak ten. De gemeenteraad gaat waar schijnlijk akkoord met de door B en W gekozen formuleringen. Het antwoord aan burger Rans huïjsen staat volgende week op de agenda van twee raadscom missies. Hebben die geen aan merkingen, dan wordt de brief als afgedaan beschouwd. Vlaardingen Zo'n dertig pro eent van de automobilisten, die gisteren tussen elf'en drie uur over de Westlandseweg reden, d roeg geen autogordel. De politie stond daar met een botssimula- tor van Veilig Verkeer Neder land. Van de 146 automobilisten, die de gordel, niet om hadden, gingen er 96 in op de uitnodiging om in de botssimulator plaats te nemen. Zij merkten dat een be stuurder ook bij een botsing met matige snelheid een flinke klap krijgt. De komende weken krij gen automobilisten die de gordel niet dragen geen waarschuwing meer, maar een boete van 35 gul den. voor al uw reparaties 1 aan tv en video voorat gratis prijsopgave Geen voornjkosier»! I Garantie op reparaties Tevens verkoop onderdelen Kleuren TV's te koop v.a. 250,- met 3 mrjd. garantie I SERVICE SPIJK Dam 18-Schiedam I Tel. 4271074 of 01880-26989 Ji Vlaardingen De drie schuilkelders in Vlaar dingen worden gesloopt. Burgemeester en wet houders hebben een aanbod van het ministe rie van binnenlandse za ken om het technisch onderhoud van de kel ders over te nemen van de hand gewezen. De schuilkelders in de Wag- nerstraat, de Fransen straat en de Westlandse weg zijn al jaren niet meer onderhouden en zijn erg verwaarloosd. Het sloopbesluit is een logisch vervolg op eerdere besluiten van de gemeenteraad, om aan het on derhoud van de schuilkelders geen cent meer uit te geven. De pukkels, zoals de kelders wegens hun uiterlijk worden genoemd, zijn volgens de gemeenteraad in het geval van een atoomoorlog waardeloos. „Het is buiten de realiteit om te denken dat mensen in.die kel ders kans zouden hebben een atoomoorlog te overleven", zegt mr. Karei Peters, hoofd van de afdeling algemeen bestuurlijke en economische zaken van de gemeente. „Het feit dat het mi nisterie aanbiedt de kelders te onderhouden betekent nog niet dat wij ze moeten handhaven". De pukkels werden gebouwd aan het einde van de jaren vijf tig, ten tijde yan de Koude Oor log. Als loeiende sirenes een bombardement aankondigden, zouden passanten in de buurt van de Wagnerstraat, de Fran senstraat en de Westlandseweg er een goed heenkomen kunnen zoeken. De gemeenteraad heeft dat idee afgedaan als een illusie. De schuilkelders vielen tot 1 juli 1987 onder het beheer van de dienst Bescherming Bevolking. Toen de BB werd opgeheven, werd de gemeente tegen wil en dank eigenaar van deschuilgele- genheden. Elke pukkel kan vijf tig mensen herbergen- „De vraag is dan: wie doet de deur dicht?" is de cynische manier van ambtenaar Edward J. Ne vens om duidelijk te maken, dat hij die kleine schuilkelders maar vreemde dingen vindt. De noodbestuurspost aan de Wil lem de Zwijgerlaan, bedoeld om in tijden van oorlog het stadsbe stuuronder te brengen, is al niet meer als schuilkelder in gebruik. Een vereniging van modelspoor bouwers, die het Weeshuis moest verlaten, heeft er onderdak ge-^ vonden. Baly biedt u meer dan 14.500, films ca. 800 kinderfilms, 6000 speelfilms en 8000 seksfilms, w.o. 3000 speciale (In een aparte afdeling voor volwassenen). Nu weer vele nieuwe TOPTITËLS zoals: RAMBO 3 THE LAST EMPEROR EMPIRE OF THE SUN BATTERIES NOT INCLUDED COLORS RAW WALL STREET FATAL ATTRACTION THROW MOMMA FROM THE TRAIN Wij verhuren niot per dag, maar voor een hele week!! 1 film voor 5.- 7 film» voor ƒ25.- (inctunlel 1 toptilel zonder toeslag) Ai onze film* zijn op VHS tytieem. Geen recorder? Geen nood! Baly verhuurt movleboxen v. 7.50 p.d. of f 40.- p.week met 100.- borg. Geen Inschrijfgeld, wel uitgebr. legitimatie, bel voor Info. BALY - Dam 9-11 - Schiedam 010 - 4267126 Geopend: ma-vr 10-21 u, za. 10-18 u, zo. 14-17 u. Reeds 20 jaar: Kijken, Kopen, Huren. Schiedam De woning boven café Jocks Inn aan de Singel is gistermorgen rond elf uur volle dig uitgebrand. De brand om stond, doordat de bewoner zijn woning verliet terwijl er een pan met vet op het vuur stond. Er de den zich geen persoonlijke onge lukken voor. De schade wordt geschat op 30.000 gulden. De brandweer moest ook om ze ven uur uitrukken, omdat op rijksweg 19 een auto door onbe kende oorzaak in brand was ge raakt. Schiedam Drukkerij en staal- boekenfabrïek Romer BV heeft de zwartste bladzijde in de ge schiedenis van het bedrijf defini tief omgeslagen. Vrijdag hero pent burgemeester Reinier Sebeeres de herbouwde bedrijfs hallen aan de Bokelweg. Het vorige onderkomen ging op' 20 september vorig jaar in vlam men op tijdens een verwoesten de brand, die Romer BV voor 5,4 miljoen gulden dupeerde. Reeds een dag na de brand betrok het bedrijf een noodonderkomen. In het nieuwe pand heeft de 90 jaar bestaande firma, waar 35 men sen werken, een van de modern ste drukkerijen van Nederland ingericht. VlaardingenDe politie onder zoekt klachten van kopers tegen het tweehands autobedrijf Gi gant, dat tot eind maart geves tigd was aan de Energieweg 4 en toen met de noorderzon vertrok. Beloofde gratis APK-keuringerj, en reparaties werden niet uitge-1 voerd. Vijf kopers hebben daar-' over geklaagd. Het kost de politie veel moeite de eigenaar van Gigant op te spo ren. Volgens de recherche heeft die eigenaar zich bij de inschrij- ving bij de Kamer van Koophan del bediend van een valse naam. Het bedrijf was nog maar enkele maanden gevestigd aan de Ener gieweg. De politie vermoedt, dat de .eigenaar zijn activiteiten re gelmatig verplaatst en nu in een andere stad onder een andere naam weer tweedehands auto's verkoopt. Maassluis In de Vertowijk kunnen 91 bewoners aanspraak maken op het compensatiefonds; waarvoor gisteren geld beschik baar is gesteld door de commissie milieu. Als gevolg van de on langs afgeronde sanering kon den de bewoners van deel van hun woning niet gebruiken. Om dit ongemak te compenseren heeft de gemeente nu in totaal 30.000 gulden beschikbaar ge steld. In de raadscommissie werd gis teren de balans opgemaakt van de tweede deelsanering in de wijk. Met name de bodemcom missie van de Vertowijk kreeg gisteren een pluim op de hoed. Nogal wat bewoners bleken aan vankelijk niet doordrongen van de noodzaak van de afgravin gen. Met name door de inspan ningen van de commissie kon den de bewoners toch worden overtuigd. Later dit jaar wordt nog een keer stilgestaan bij de sanering in de Verto, die in totaal ruim 30 mil joen gulden heeft gekost Nu alle ellende voor de bewoners voor bij is, vindt ïn de Vertowijk later dit jaar een groot buurtfeest plaats. Schiedam Omdat'drie gedag vaarde getuigen niet kwamen opdagen, heeft de Rotterdamse rechtbank de zaak tegen twee Schiedammers, die ervan wor den verdacht in december 1988 een filiaal van de Bondsspaar bank in Schiedam te hebben overvallen, opnieuw moeten aanhouden. Bij de gewapende overval werd 24.000 gulden buit gemaakt. Het was de tweede keer in korte tijd dat de jeugdige Schiedam mers slechts kort in het beklaag denbankje stonden. De eerste zitting werd op 22 maart al aan gehouden, omdat de officier van justitie nog drie getuigen wilde "bofenTDie drie verschenen gis termorgen echter niet aan de Noordsingel. Officier mr. De Heij kreeg varri rechtbankpresident mr. J.W. Heyman drie weken de tijd om de getuigen opnieuw te dagvaar den. Als de drie weigeren om op 9 mei te verschijnen, worden zij door de politie naar de recht bank gebracht De raadsleden van de verdach ten zagen In de nieuwe vertra ging een reden om te pleiten voor invrijheidstelling van hun cliënten. De preventieve hechte nis had lang genoeg geduurd, vonden zij. President mr. Hey man was het niet met hen eens.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1