GEWB vergoedt schade I® ZOMER MHTÜJQE Midden-Delfland gekant tegen transportcentrum 'Meldpunt Diskriminatie verdient aparte status' Ouders nemen kijkje in disco Vlietzicht VLAAROINCS DAGBLAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT SP op 06- markt met milieulijn Miljoen minder voor de ASHVB Laatste kans op uitkering Bedrijven zijn —Maasland voor Gewonden in verkeer ü'ml *A. >.JëM 'Even zien waar mijn dochter altijd uithangt' Huizen knallend en krakend opgekrikt Autogigant vervalste APK-stickers Kassière met hamer bewerkt NAM neemt gasveld in produktie John Ranshuijsen meer dan tevreden Berging weg Sommelsdijkse- straat claimt bouwprimeur Van Heemst: wees niet naïef WATERWEG Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardinaen Postbus 4finR <nin w\ \/t— -r 9 - ostbus 4008, 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066,4350557-sportredactie: 4345209.Telefax:010-4349754, DONDERDAG 27 APRIL 1989 PAGINA 37 Vlaardingen De Socialistiese Partij stelt 1 mei haar eigen mi- iïeu-alarmlijn In gebruik. Dat gebeurt in het Delta-hotel in Vlaardingen. Cabaretier Freek de Jonge zal daarvoor de officie- Ie handeling verrichten. De SP heeft zich door de jaren heen geprofileerd als een partij, die veel aandacht schenkt aan het milieu. De mïlïeu-alarmlijn. die volledig uit eigen middelen wordt gefinancierd, is vooral be doeld om aandacht te besteden aan de relatie tussen de gezond heid van de mens en de vervui ling van het milieu De meldingen die binnenkomen via het gratis nummer (06-0366} zullen door een speciaal Milieu Alarmteam worden behandeld. In het team zitten deskundigen op het terrein van vervuiling, sa nering, afvalverwerking en luchtverontreiniging. De SP kan ook terugvallen op de diensten van „een gerenommeerd mi lieuspeurder", een arts en een advocaat. Samen met enkele honderden vrijwilligers wil het team met de meldingen aan de slag gaan en onderzoeken ver richten, instanties alarmeren en mensen mobiliseren. De telefoon is dagelijks tussen 9.00 en 19.00 uur bemand. Vlaardingen Ruim een mil joen gulden moet de Algemene Stichting tot Huisvesting en Verzorging van Bejaarden in de komende vier jaar bezuinigen op de personeelskosten. Dat kan de ASHVB 15 arbeidsplaatsen kos ten. Bestuur en directie hopen echter door reorganisatie de ge volgen van de bezuiniging zo be perkt mogelijk te houden. De korting op het budget van de ASHVB is het gevolg van een maatregel van de provincie, waarmee zij beoogt de subsidie gelden eerlijker to verdelen over alle verzorgingstehuizen. De Vlaardingse stichting moet on- ge veer elf procent van het huidi ge budget van vijfenei-nhalf mil joen gulden inleveren. Dat bud get is toereikend voor 104 volle dige arbeidsplaatsen. Schiedam Het FNV-informa- tiecenirum gebruikt inmiddels de term brandbrief. Ondanks eerdere pogingen van het cen trum om een groot aantal Schie- damse vrouwen te bewegen een A A W-uitkering aan te vragen, is hierop maar mondjesmaat gere ageerd. Bij het informatiecentrum gaat men ervan uit dat een groot aan tal Schiedamse vrouwen recht heeft op een dergelijke uitkering 1 met terugwerkende kracht. In heel Nederland kunnen naar schatting 60.000 vrouwen met succes die uitkering claimen. Getrouwde vrouwen, die voor 1 januari 1979 arbeidsongeschikt zijn geworden, komen voor de uitkering in aanmerking. De re- geling kent echter één restrictie: de aanvragen moeten vóór I mei bij de bedrijfsvereniging worden ingeleverd. De medewerkers van het informatiecentrum ho- pen morgen tijdens hun spreek- uur van elf tot drie aan de Lange Kerkstraat 11 dan ook nog enke le van deze vrouwen te mogen begroeten. Aanvraagformulie- ren kunnen op het postkantoor worden opgehaald. Maasland Een samenwer kingsverband van zes Westland- se bedrijven heeft een grote claim gelegd op de grond van het toekomstige regionale bedrijfs terrein Maaslana-Noord. Beoogd word t daar te komen tot de vesti ging van een tuinbouwteehnolo- giscn centrum. Volgens secretaris drs.G. Zand- steeg van de Kamer van Koop- handel in Delft hebben de be- drijveninmiddelsdriekwartvan de grond verworven, hoewel het terrein bij de afslag Maassluis- l West van rijksweg 20 officieel - pas in 1992 beschikbaar zou ko- men. i De gemeente Maasland is zelf ja- j ren bezig geweest om de grond te i verwerven en daarna uit te ge- I ven. De bedrijven blijken de 1 grond als coöperatieve vereni- ging te hebben opgekocht. Dat ging veel sneller. 5 Met het bouwrijp maken van het terrein kan al over ongeveer een maand worden begonnen. Het wachten is alleen nog op goed keuring van gedeputeerde sta ten. Het nieuwe regionale be drijfsterrein kent niet zulke pro blemen als het geplande West- landse transportcentrum, dat er naast is gepland. Het past in het structuurplan en de grond ligt juist buiten de grenzen van het reconstructiegebied Midden- Delfland. Uitgangspunt voor vestiging op het regionale bedrijfsterrein is, dat het uitsluitend Westlandse bedrijven in de land- en tuin bouw of daaraan verwante toe leveringsbedrijven betreft Vlaardingen Het Viaardings anti-discriminatieoverleg (VADO) wil binnenkort met de gemeente gaan praten over de status van net Meldpunt Diskri minatie. Het meldpunt moet een onafhankelijke instelling wor den, zodat het boven alle partijen kan blijven staan, vindt het VADO. Het onlangs met gemeentesubsi die van start gegane meldpunt is voorlopig ondergebracht bij het stedelijk instituut voor samenle vingsopbouw (Siso). Wethouder Arij Maarleveld vond het on handig om een zelfstandige or ganisatie op te richten op een moment, dat de welzijnsinstel- lingen overeen fusie praten. Maar door de huidige constructie kan volgens het VADO het meldpunt wel eens het slachtof fer worden van het verschijnsel dat het zelf bestrijdt: discrimina tie. „Dat risico loopje, als je deel uitmaakt van één grote organi satie", vreest Willem Oranje, be stuurslid van het VADO. „De politiek had tijdig moeten inzien dat het meldpunt een aparte sta tus verdient". Het VADO, een stichting in op richting, gaat fungeren als bege leider van het meldpunt Die voorziening is niet alleen in het leven geroepen als klachtena dres. Discriminatie moet, behal ve bestreden, ook worden voor komen. De begeleidingsgroep vindt voorlichting - in bij voor beeld het onderwijs en bij over heidsinstellingen dan ook een belangrijke neventaak. Bij het meldpunt (telefoonnum mer 4346068) kan iedereen te recht. die zich ongelijk behan deld voelt: gehandicapten, men sen die gepest worden om hun seksuele geaardheid, vrouwen die bij een sollicitatie worden af gewezen omdat ze vrouw zijn. Maar het merendeel van de klachten zal naar verwachting uit migrantenkringen komen. Ibrahim Al-Baz, opbouwwerker bij het Siso, is in zijn carrière al vele voorbeelden van pure dis criminatie tegengekomen. Ook de Vlaardingse jongeren werker Cock "Paardekam zegt zeer vertrouwd te zijn met het verschijnsel. „Jongeren kunnen doorgaans goed met leeftijdge noten van andere nationaliteiten overweg, maar als één-nationali teit de overhand krijgt is het meestal meteen mis Willem Oranje, welzijnswerker in Rot terdam-Zuid: „Hoe vaak hoor je werkloze jongerep niet zeggen: als die Turken opgerot zijn heb ik weer een baantje. Ik heb het meegemaakt dat tijdens een feestje in het buurthuis Turkse hapjes tegen de muur werden gesmeten". Discriminatie wordt veel kinde ren thuis al bijgebracht, is de er varing van Ed Spa, een apothe kersassistent die zitting heeft in het VADO. „Ouders reageren veel te laks als een kind zegt: ik heb vandaag een vieze buiten lander gezien. Daar wordt eerder om gegrinnikt dan dat vader of moeder een standje uit deelt". Maasland Op een doordeweekse dag naar de disco. Geen harde muziek. Geen dansende massa, maar een handjevol ouders die nieuwsgierig rondkijken in de uitgaansgelegenheid van hun kinderen. „Ik wil wel eens zien waar mijn dochter ieder weekend uithangt", verklaart een moeder haar aanwezigheid Het ongebruikelijk geringe aantal gasten valt de bedrijfslei der van discotheek Vlietzicht, Tinus van Schie, niet tegen. „Ook al komen er maar twintig mensen, dan ben ik al tevre den". Alle belangstellenden krijgen een rondleiding en enkele con sumpties aangeboden tijdens het open huis. Er kan een kijkje genomen worden in de bar, het 'restaurant* en de onlangs aangebouwde serre. „Ook in dit wat rustiger gedeelte zitten de jongeren veel", vertelt Van Schie. „Ze hebben heus niet al leen maar behoefte aan harde muziek". Discotheek Vlietzicht is op vrijdag-, zaterdag- en zondaga vond open, wat telkens goed is voor ruim 600 bezoekers. De discjockey: „Dit is een van de weinige discotheken waar alle verzoekplaten ook echt worden gedraaid. Het is niet alleen rampestamp-disco watje hoort. We draaien ook wel eens een avond met alleen muziek uit de jaren zestig". „Gebeurt hier nu veel rottigheid?" vraagt een bezorgde moe der. Volgens Tinus valt dat nogal mee. „Hoogstens op vrijdag avond. We hanteren een streng beleid. Herrieschopers ko men er gewoon niet meer in. Bovendien hebben we een paar flinke uitsmijters bij de deur staan". De buren genieten nogal eens rnee van de muziek. „Da's niet zo erg, hoor", vindt de buurman. „Alleen bij het weggaan is het nogal rumoerig, al die taxi's die dan staan te razen". De meeste bezoekers waarderen het bezoekje aan de disco wel. Een toehorende moeder knikt instemmend. „Ik vind dit een leuke tent. Jammer dat ik niet zo jong meer ben. Ik zie mezelf nu niet zo gauw binnenstappen bij al dat jonge spul op zaterdagavond". Het woongenot in twee huizen aan de Dunantdreef in Maassluis is gisteren letterlijk en figuurlijk flink opgekrikt. Om het verzakken van de panden te stoppen en de woningen weer netjes rechtop te krijgen werden ze opgevijzeld. Dat gebeurde door in de schei dingswand ter hoogte van de vloer twee grote gaten te boren. Uit de balk werden twee pirami devormige stukken gehaald, waarna met behulp van geavan ceerde apparatuur het opvijzelen kon beginnen. Het precieze werk je nam geruime tijd in beslag, om dat na enkele millimeters steeds onderzocht moest worden of er geen muren begonnen te scheu ren. De woningen moesten in to taal vijf centimeter worden opge tild. De tientallen Steendijkpol- derbewoners, die het werk volg den, schrokken af en toe van het enorme gepiep en gekraak en de angstaanjagende knallen, die daarmee gepaard gingen. Na het voltooien van het werk werd de ontstane ruimte tussen balk en vloer opgevuld. Helemaal in orde waren de huizen gisteren overi gens nog niet. Enkele ramen gin gen plotseling weliswaar weer open, maar sommige deuren wa ren daarentegen nog nauwelijks te openen. Dat kwam omdat de bewoners de deuren hadden ge steld om de gevolgen van de ver zakkingen op te heffen. Dat moest nu weer ongedaan worden ge maakt. Is de afgebeelde combinatie niet 'n plaafje? Zomerliefde op het eerste gezicht: linnen blazer, viscose bedrukte rok en 100% katoenen blouse... Alia is héél groot in combi mode. Dat moet u eens ko men bekijken! Modehuis Broersvest 109-113 Schiedam Tel. 010 - 4260399 Ook op maandagmiddag en donder dagavond geopend. Ruime parkeergelegenheid to. ons modehuis. Vlaardingen SP'er Fred Trooster heeft toch nog gelijk ge kregen. Het gemeentelijk energie- en waterleidingbedrijf is verantwoordelijk voor een elektriciteitsstoring en de schade, die daardoor is veroorzaakt aan elektrische apparaten van be woners van de Parallelweg. Door de storing, die een paar maanden geleden optrad in een verdeelkast in een van de portie ken, kregen de apparaten in plaats van 220 volt opeens 380 volt te verwerken. Een paar ap paraten gingen kapot. Op schriftelijke vragen van Trooster wezen gemeente en GEWB aanvankelijk de verant woordelijkheid voor storing en schade van de hand. Ten on- Vlaardingen Tegen de eige naar en een verkoper van Auto gigant is door de Vlaardingse po litie proces-verbaal opgemaakt. De twee 22-jarige mannen uit Heerhugowaard hebben hun ge dupeerde klanten voor in totaal 20.000 gulden schadeloos moeten stellen. Autogigant verkocht tussen half februari en eind maart tweede hands auto's in Vlaardingen met valse keuringsbewijzen en ver valste APK-stickers. Zestien klanten beklaagden zich bij de politie, dat de gekochte auto niet werd geleverd of dat de verko per bepaalde beloften niet was nagekomen. Vlaardingen Een 17-jarige kassière van de Supercoop aan de Van Hogendorplaan werd gistermiddag met spoed naar het Holyzïekenhuis gebracht. Het meisje was zonder enige aanlei ding door een vrouwelijke klant met een hamer op het hoofd ge slagen. De 33-jarige vrouw uit Rotterdam, die voor deze daad verantwoordelijk was, werd op advies van het Vlaardingse Ri- agg overgebracht naar een psy chiatrisch ziekenhuis in Rotter dam. rechte, vond de SP'er. Hij stelde opnieuw vragen. Het GEWB heeft, na een ge sprek met de wachtopziehter, alsnog de schuld op zich geno men. Dat gesprek was eerder niet mogelijk, omdat de ambte naar op de dag na de storing een ernstig auto-ongeluk kreeg, waardoor hij vijf weken was uit- geschakeld. De wachtopziehter had die och tend nog wel aan de opzichter gemeld dat er een storing was opgetreden, maar de opzichter had niet begrepen dat er een montagefout was geconstateerd. De wachtopziehter had alleen verteld dat hij een paar losse dra den had vastgezet. Om die reden, zegt een woord voerder van het GEWB, werden alle schadeclaims aanvankelijk afgewezen. „Want onder ons ge zegd en gezwegen: wij worden nogal eens aansprakelijk gesteld voor schade aan apparaten. Als we dat allemaal gaan betalen, kunnen we wel bezig blijven". Vandaag of morgen zal de,con tactpersoon van de benadeelde bewoners van de Parallelweg ie mand van het energiebedrijf op bezoek krijgen, die de schade komt opnemen. Maasland De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) verwacht in oktober het gasveld op de hoek van de Coldenhove- laan en de Herenlaan in Maas land in produktie te kunnen ne men. Het gaat om een klein gasveld, het eerste dat in de regio West- Nederland is aangetroffen. De laatste weken zijn de voorberei dingen van de werkzaamheden hard opgeschoten. De NAM zet op het terrein een nogal bijzon dere produktie-installatie neer, die nodig is omdat de grond ei genlijk niet beschikbaar was ge steld vanwege de archeologische waarde die ze bezit. Daardoor heeft de NAM geko zen voor 'hoogbouw': sommige onderdelen van de installatie werden niet naast, maar boven op elkaar neergezet. In totaal vijf grote opslagtanks zijn bovenop de installatie geplaatst. De stalen tanks, waarin water, condens en meegezogen olie wordt bewaard, hebben een diameter van twee tot vijf meter. Het transport van de tanks leverde nogal wat pro blemen op, omdat onder meer het viaduct bij rijksweg 20 bij Maassluis te laag was. Het is de bedoeling dat vanaf ok tober de installatie dagelijks 330.000 kubieke meter gas levert aan de Gasunie. De vijf stalen opslagtanks op het terrein aan de Gaag, zoals de NAM het noemt, domineren het uitzicht in het gebied. Vlaardingen Burgemeester en wethouders zijn erin geslaagd alle partijen in de Vlaardingse gemeenteraad achter een brief over de Palestijnse kwestie te krijgen. Een kunststukje, want aanvankelijk leek het te komen tot een botsing tussen enerzijds PvdA'er John Ranshuijsen, die na zijn bezoek met een Vlaar dingse delegatie aan de Westelij ke Jordaanoever in november van het vorig jaar vond dat de gemeentepolitiek een uitspraak moest doen ten gunste van de Palestijnen, en anderzijds het CDA en de fractie SGP/RPF/GPV, die zo'n uit spraak van de hand wezen. CDA, VVD en SGP/RPF/GPV zijn tevreden, omdat een discus sie in de gemeenteraad over de Palestijnse kwestie is verijdeld. Zij zagen in het reisverslag van de Vlaardingse delegatie een on terecht harde aanval op het be leid van de Israëlische regering. SGP'er Rien Lensvelt beschul digde in de commissie voor alge mene zaken drs. Peter Braad, schrijver van het reisverslag van de delegatie, van 'regelrechte ge schiedvervalsing'. Hij noemde het verslag eenzijdig en op pun ten onjuist. CDA, VVD en klein rechts heb ben er een afkeer van om inter nationale politiek te bespreken in de gemeenteraad. Zij zijn blij dat dat in deze zaak niet zal ge beuren. Delegatieleider John Ranshuij sen aan de andere kant is zelfs 'meer dan tevreden1 met de reac tie van burgemeester en wet houders op het reisverslag. Door resolutie 608 van de Veiligheids raad van de Verenigde Naties te onderschrijven hebben B en W volgens hem precies gedaan wat de delegatie vroeg. „In die reso lutie wordt schending van de mensenrechten door Israel ver oordeeld en aangedrongen op een internationale vredesconfe rentie. Wij zullen deze brief van B en W dankbaar gebruiken bij verdere pogingen om aandacht te krijgen voor de Palestijnse zaak". Een discussie in de gemeente raad is volgens Ranshuijsen nooit zijn bedoeling geweest. „Wij hebben gevraagd om een discussie in de daarvoor geëigen de organen. Die discussie is er geweest. Er is aandacht aan de zaak besteed". De PvdA'er hoopt nu spoedig te horen van de vaste Kamercommissie voor buiten landse zaken, die ook een exem plaar van het verslag heeft ge kregen. Die commissie heeft tot dusver niet gereageerd. „Ik zal binnenkort eens vragen of die reactie er nog komt", zegt Rans huijsen. Schiedam Het verkeer in Schiedam heeft gisteren twee gewonden geeist. Een 42-jarige Vlaardinger belandde voor kor te tijd in het ziekenhuis, nadat hij met zijn truck op een voor hem rijdende vrachtwagen was ge botst. Het ongeluk gebeurde 's morgens op rijksweg 19, kort voor de Beneiuxtunnel, toen een vrachtrijder onverwacht en krachtig begon te remmen. De Vlaardinger kon daar niet snel genoeg op reageren. Op de Horvathweg bij het NS- statïon Schiedam/Rotterdam- West botste een 63-jarige man uit Delft gisteravond tegen een boom. Hij had door onbekende oorzaak de macht over het stuur verloren. De auto was total loss, de bestuurder kon na behande ling door EHBO-personeei naar huis. Maasland Hel staat definitief vast dat A. de Haas van het ge lijknamige bouwbedrijf in Maas land de illegaal door hem ge bouwde berging aan de Korte- buurt moet weghalen. De ge meente heeft voor de berging nooit een bouwvergunning afge geven. Om te voorkomen dat meer mensen binnen de ge meente illegale bergingen gaan plaatsen, werd de ondernemer aangeschreven het bouwwerk te slopen. Vorige week vroeg De Haas de waarnemend voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State, rar. J.M. Polak, de gemeentelijke opdracht te schorsen. Polak heeft daartoe geen reden gezien. Schiedam De bewoners van de Sommelsdijksestraat krijgen het idee een beetje te worden vergeten. Sinds er enkele nieuwe woningen staan aan de kop van hun doodlopend straatje, heeft de gemeente nog geen straat naambord teruggebracht, waardoor zij van huïs-aan- huisbladen en dergelijke ver stoken blijven. „De bezorgers kunnen ons kennelijk niet vinden", aldus Bob Meulen- dijk, bestuurslid van de Vere niging van Huiseigenaren in de Sommelsdijksestraat Nog vreemder vindt Meulendijk het dat PvdA-wethouder Hans van Kleef onlangs een onjuiste mededeling in Schiedam-Oost onweersproken liet. In de Oos terstraat vindt collectieve wo ningverbetering plaats en het werd de eerste maal in de bouw en renovatïegeschiedenis van Schiedam genoemd,dat particu liere huiseigenaren de nanden ineenslaan en een vereniging oprichten voor behoud van nun panden. „Me dunkt dat de Som melsdijksestraat die primeur heeft", aldus Meulendijk. Weliswaar is er een verschil, maar dat heeft meer te maken met de financiering. Voor de Oosterstraat geldt een gunstige subsidieregeling. De bewoners van het hofje in de Gorzen heb ben veel meer met eigen midde len opgeknapt Voor de voltooi ing van hun plannen hebben de bewoners overigens Van Kleef nog nodig. „Maar die schijnt het te druk te hebben in de Ooster straat. En anders zal het wel zijn dat hij de naam Meulendijk niet goed kan verdragen", denkt Bob Meulendijk, wiens moeder be trokken was bij het Boerhaave- plein, waar de gemeente extra kosten moest maken om panden te verwerven. Delft/Maassluis Een meer derheid in de reconstructiecom missie Midden-Delfland is fel gekant tegen een transportcen trum bij de afslag Maassluis- West van rijksweg 20, op Maas- lands grondgebied. PvdA-gedeputeerde Peter van Heemst leverde gisteren bijzon der scherpe kritiek op het plan voor een vrachtwagencentrum voor Westlandse groente- en f ruitvervoerders. Ook de Delftse CD A-wethouder Jan-Bart Man- dos en landbouwvertegenwoor- diger P.J. Sonneveld verzetten zich heftig tegen de komst van een transportterrein in de Oude Campspolder van Maasland. Het bewuste stukje polder be vindt zich nog net binnen de grenzen van Midden-Delfland. De commissie is door een specia le wet gemachtigd het polderge bied groen te houden. Maar om dat dit bewuste stuk grond er toch wat bijhangt, zou het trans portcentrum, als het voldoet aan strenge milieu-eisen, er van Maaslands burgemeester Mieke Bloemendaal wel mogen komen. Dat standpunt wordt onder steund door twee andere com missieleden, de Schipluidense wethouder Cor van Leerdam en J. Thönissen van de inspectie ruimtelijke ordening. Aan het begin van de vergade ring staken twee insprekers een vurig pleidooi af vóór het trans portcentrum. Secretaris H, Uit- terhoeve van het samenwer kingsorgaan van zeven West landse gemeenten en wethouder C.J. Overkleeft uit 's-Graven- zande (vertegenwoordiger van de tuinbouwstructuurcommissie in Zuid-Holland) beklemtoon den dat de wegvervoerders nu voor grote overlast zorgen in de dorpen. Een meer geschikte plek dan Maasland weten zij niet te vinden. Enkele weken geleden deed ook provinciebestuurder Loudï Stol- ker in een besloten vergadering een dringend beroep op Midden- Delfland om de bezwaren opzij te zetten. Haar collega Van Heemst trok gisteren echter zeer fel van leer tegen die gedachte. „Het is onze verantwoordelijk heid dit gebied te bewaken", stelde hij. „Die mensen die zeg gen: een Inbreuk is hier wel ge rechtvaardigd, het gaat om een eenmalige uitzondering, die heb ben het mis, In het provinciehuis wordt al gezegd: als dit trans portcentrum lukt, dan is er al zo veel gebeurd in Midden-Delf land, dan kan er nog wel meer bij, woningbouw, een spoorlijn. Iedereen die gelooft dat dit plan niet als breekijzer zal werken voor verdere ongewenste ont wikkelingen in het gebied is bui tengewoon naïef'.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1