Gemeente wi! experiment met de winkels doorzetten Economische belangen bedreigen 'stadspark' Gemengde reacties op renovatie Betondorp Dokken en mammoets imponeren leerlingen VLAAROINGS DAGBLAD SGHIEDAMSi COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Man (91) overleden na val Prikacties in Driemaasstede Klok Koemarkt is tijdelijk buiten gebruik Duo kraakt parkeermeters Smoes levert 6,5 mille op I Middeleeuwse hulde voor kleine Matijs Hoge onderscheidingen vooral naai' Schiedam Gekleed voor tweeling expositie Consmnent niet ontevreden met sluitingstijden 'Gemeente moet zaak Boejharat onderzoeken' .9 Weinig raadsleden bij bezoek aan Amsterdam WATERWEG Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 400$, 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066.4350557- VRIJDAG 28 APRIL 1989 PAGINA 17 sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. Sehiedam De 9l-jarige J.A. van Buitenen uit Schiedam is gisteren in het Schieland-zie- kenhuis, kort na een val op een inrit bij de Hof van Spaland, overleden. De politie weet niet hoe het komt dat de bejaarde man viel, maar sluit niet uit dat hij door een vrachtwagen is ge schampt. Aanvankelijk lieten de verwon dingen zich niet ernstig aanzien. Hij werd in het ziekenhuis opge nomen met schaafwonden aan beide handen, enkele gebroken ribben en een hoofdwond. De politie meent dat zijn overlijden dan ook niet het directe gevolg is van de val. Om de ware toedracht boven ta fel te krijgen zoekt de politie ge tuigen, die kunnen vertellen wat er om kwart voor elf op de inrit vanaf de Zwaluwlaan exact is gebeurd. „Het is mogelijk dat een vrachtwagen hem bij het nemen van een bocht heeft geraakt, zonder dat de chauffeur iets heeft gemerkt", denkt commis saris Jan van Hoff. Schiedam Naar schatting 75 medewerkers van verzorgings tehuis Driemaasstede in Schie dam hebben vanochtend een werkonderbreking gehouden. Rond tien uur verzamelde het personeel, dat actie voert voor een loonsverhoging van vijf pro cent, zich in de kantine van het bejaardentehuis. Het verplegend personeel luis terde in de kantine naar enkele bondsvertegenwoordtgers. Daarnaast werd een video ver toond over de acties, die het per soneel vorige week bh de oprit van rijksweg 19 hield. Bij het be gin van de actie sprak men van ochtend de verwachting uit, dat het personeel het werk rond twaalf uur zou hervatten. Schiedam De tand des tijds heeft de klok op de Koemarkt wederom tijdelijk buiten werking gesteld. Tot eind juni zullen Schiedam mers het meest geraadpleeg de uurwerk van de stad moeten missen. De klok, die enkele jaren geleden ook al een ontoelaatbaar defect vertoonde, verhuist vanaf half mei naar een werk plaats van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam. Dit keer is aan de uit 1965 daterende mast ernstige roestvorming geconstateerd. Het is volgens de ONS hard nodig dat het staal van een nieuwe verflaag wordt voor zien. Verlichtïngsspecialist Rob den Hollander is met die klus belast. Hij heeft er een week of zes voor nodig. De gemeente verwacht niet dat de afwezigheid van het Koemarkt-uurwerk het openbare leven in Schiedam ernstig zal ontregelen. De ONS wijst erop dat de stad er de laatste tijd enkele accura te straatklokken heeft bij ge- k regen. Tegenwoordig kan de bevolking ook op uur werken aan de 's-Grave- landsewegen de Rotterdam se dijk zien hoe laat het is. Schiedam De politie heeft gis termorgen om half negen een 24-jarige Rotterdammer in de kraag gegrepen, die op de Korte Haven bezig was een parkeer- meter open te breken. In de buurt bleek de man ook een an dere meter te hebben gekraakt. Een half uur later werd op de Hoogstraat zijn 33-jarige vriend, eveneens uit Rotterdam, aange houden. Hij had een tas vol met kwartjes bij zich. De politie vermoedt dat zij ook betrokken zijn geweest bij het 'onthoofden' van andere par keermeters in de stad. Schiedam Een naar schatting 20-jarige vrouw en haar onge veer 45-jarige 'moeder' hebben woensdag uit een woning aan de Nieuwe Damlaan 6500 gulden gestolen. De vrouwen belden aan bij een 71-jarige Schiedamse en vroegen haar of de één naar het toilet mocht, terwijl de ander een glas wilde drinken. Toen de vrouwen weer waren vertrokken, ontdekte de be woonster dat het geld weg was. De jonge vrouw droeg een zwart leren jas en een grijze, gehaakte baret. Zij had donker bruin haar. Van de andere dievegge wist de gedupeerde vrouw zich te herin neren, dat zij donker blond haar had, eei lichtgrijze regenjas droeg en ongeveer 1,65 meter lang was. Peter en Inge Moree keken vreemd op, toen gistermorgen een stoet van 115 kinderen in middeleeuwse kledij, voorafge gaan door wijkagent J.H. van der Laan, hun huis naderde. De brug klassers van de Vlaardingse Sint Jozefmavo kwamen hun muziek leraar feliciteren met de geboorte van zoontje Matijs. En omdat middeleeuwse muziek een lief hebberij is van Moree, die op zon nige dagen wel als straatmuzikant op het Liesveld staat, was het lo gisch dat de kinderen met een middeleeuws getinte hulde kwa men. Al enkele keren organiseer de de muziekleraar voor de brug klassers een project middeleeuw se muziek, waarbij op het plein een moordlied werd gezongen. Dat leek voor deze gelegenheid minder geschikt. Dus werd er een geboortelied ingestudeerd, dat voor het huis van Moree met ver ve werd vertolkt. Schiedam/Vlaardingen/Maassluis De lintjesregen heeft vandaag in Maassluis frappant weinig mensen gelukkig gemaakt. Terwijl in Schiedam zestien inwoners een koninklijke onderscheiding ontvin gen en veertien Vlaardingersde versierselen kregen opgespeld, ont ving burgemeester Hans van Es op het stadhuis slechts twee Maas- sluizers Opvallend was ook dat het hare majesteit behaagde vrijwel alle ho gere onderscheidingen richting Schiedam te sturen. Tot ridder in de orde van Oranje-Nassau werd daar mevrouw W.M. Hengst be noemd. Zn vierde onlangs haar veertigjarig jubileum als lerares bij de Pabo Thomas Moore in Rotterdam. Hetzelfde kleinood kreeg ook drs. R A. Kollewijn, die tot voor kort secretaris was van de stichting Pensioenfonds Wilton-Fijenoord. Van 1969 tot 1983 was hij hoofd van de personeelsdienst van de scheepswerf. Mevrouw W.A. Nijhof- Moonen kreeg een ridderorde, omdat zij adjunct-inspecteur is bij de afdeling ziekenhuiswezen van-het ministerie van wvc. De laatste Schiedammer in die categorie is J. van Ravens. Hij is referendaris ter inspectie der registratie en successie in Rotterdam. Ridder in de orde van Oranje-Nassau, met de zwaarden, werd F.J. van Kralingen. Hij is luitenant ter zee van vakdiensten der 2e klasse jongste categorie der Koninklijke Marine. Prof. drs. H. Meij werd ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Meij is lid van de raad van bestuur van Unilever in Rotterdam en te vens hoogleraar aan de economische faculteit van de Vrije Universi teit in Amsterdam. In Vlaardingen werd M.A. van Gilst benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Hij is hoofdwaterbouwkundige bij het hoog heemraadschap Delfland. Zie voor een compleet overzicht van de koninklijke onderscheidingen elders in deze Maasland Burgemeesters Mieke Bloemendaal van Maas land en Hans van Es van Maas sluis gingen gisteravond terug in de tijd. Verkleed als Machtelt Dun en Willem Lambrechtsz. openden zij in De Schilpen in Maasland de tentoonstelling 'Maeslant en Maeslantsluys tot 1614'. Dun was boerin in het toen nog zo geheten Maeslantsluys. Lam brechtsz. was m dietijd visser uit het latere Maassluisse gedeelte van Maeslantsluys. Het is dit jaar precies 375 jaar ge leden dat Maassluis zelfstandig werd. Op 14 mei 1614 besloten de Staten van Holland en West- Friesland na langdurige strijd tot verzelfstandiging. De exposities geven een beeld van hst gezamenlijk verleden van vóór 1614 De exposities zijn aanvullend en overlappend. In Maassluis is iets meer van Maas land te zien en omgekeerd. De expositie in Maasland duurt nog tot 11 november. Die in Maas sluis tot 13 augustus. Schiedam Een kleine meerderheid van de Schie damse huishoudens is voor verandering van de winkels luitingstijden. Uit een steek proef door de gemeente blijkt dat 56 procent van de bevol king graag de mogelijkheid zou hebben om op andere tij den boodschappen te doen. Voorkeur heeft een systeem, waarbij de winkels tot zeven uur 's avonds open zijn. Deze uitslag van het onderzoek onder 619 consumenten is voor de gemeente waarschijnlijk aan leiding om een omstreden expe riment met andere winkelsui- tingstijden in Schiedam toch door te zetten. Aanvankelijk zag het ernaar uit dat de proefne ming zou stranden op het felle verzet van middenstanders" en vakbonden. De mening van de consument sterkt de gemeente echter in het idee dat er 'een be hoorlijk breed draagvlak' is voor het experiment. Het onderzoek toont verder aan dat vooral eenpersoonshuishou dens niet erg gelukkig zijn met de huidige sluitingstijden. Wie geen partner heeft maar wei een baan, is in de regel te laat thuis om nog boodschappen te kunnen doen. Verschuiving van de slui tingstijd met één uur zou voor velen een uitkomst betekenen Uit de steekproef blijkt verder dat vrijwel niemand zit te wach ten op het totaal vrijlaten van de sluitingstijden. Dat zou voor ve len een te ingrijpende verande ring van hun leefpatroon bete kenen. Ook voor een twetde koopavond is de belangstelling vrijwel nihil. Overigens maakt het onderzoek ook duidelijk dat een groot deel van het publiek best tevreden is met de huidige regeling. In eer ste instantie zei 68 procent van de ondervraagden content te zijn met de sluitingstijden zoals die sinds 1976 gelden. Pas nadat en kele alternatieven werden voor gelegd, ontstond de kleine meer derheid die voor andere tijden koos. Schiedam is een van de gemeen ten die in het kader van de zoge naamde deregulering mogen ex perimenteren met andere slui tingstijden. in de bedrijfsschool van de Schiedamse werf kregen de kinderen een glaasje limonade. Schiedam /Vlaardingen De leerlingen van basisschool De Wetering in de Vlaar dingse Westwijk troffen het gistermorgen bij hun bezoek aan de werf Wilton-Fije- noord. Tijdens hun rondlei ding over het terrein konden zij getuige zijn van het uit dokken van de mammoet- ZE HEEFT EEN EIGEN HUIS, MAAR ZOU ZICH GRAAG ERGENS THUIS VOELEN. Een cfcA boven hoofd u nog geen ihuu 1 St/OQl ge zelligor Omdol hun Dode-ï te (och m de weg (open Of oendal ïc om war voor Kinderen die nel weien wol geborgenheid De S'ichling Europa Kinder hulplrclcl och hel lol van deze 13 |OOf Ui Wett-Duilclond. Fronhnjk. Nederland, Noord I" Kinderen uit krottenwijken en buurten mat weinig tpeelruimle behuisd ziin Waarvon d- ouders er onderdoor cirgigcn g hnonoefa problemen Moor ook kinderen die «ioier.ee! gen [aren ken ion Omdol i< genegenheid hebben gevoeld □e Shrilling Europa Kinderhulp wi genegenheid Oe wereld woarm »t| wc Ouden dl- over voldoende begrip «n weken ui huis le nemen £r siaai geen. bezorgt, zol onbelaalboar blijken I Ingeland en OöMenr I va' w mwi Doorvoor zoeken we gcnlgewicn tooral geduld beschikk-n om jo'n kind voor enkele ;rgoedmg tegenover Moor hel geluk dol u zo'n kind SnCMUNG EUROPA KINDERHULP ■C-' tanker Western Guardian, die door vier boten de Wil tonhaven in werd gesleept. „Dat is puur geluk, dat maak je zelden mee", zei Piet van der Geer van de bedrijfs- school Wilton-Fijenoord, die de kinderen rondleidde. Alle klassen van de basisschool behandelden de afgelopen twee weken onderwerpen, die met water ie maken hebben. De hoogste klassen kregen Van der Geer op bezoek, het hoofd oplei dingen van de bedrijfsschool, die vertelde over het ontstaan en de geschiedenis van de Schiedamse werf. Gistermorgen kwamen de leerlingen op de fiets naar de werf, voor een rondleiding langs de dokken. Het bezichtigen van de Leonar do da Vinei, een snijkopzuiger van imposante afmetingen die in een dok binnen lag, was een an dere trekpleister tijdens de rond leiding. Ook van een demonstra tie in de bedrijfsschool, waar met een autogeenbrander een stuk plaatstaal van 12 millimeter dik te werd doorgesneden, waren de leerlingen danig onder de in druk. Net als een week eerder in de klas werden Van der Geer de oren van zijn hoofd gevraagd. Hoe zo'n enorm schip kan blij ven drijven, wilden de leerlin gen weten, en hoeveel schepen er aan de werf lagen. Met die vragen wist de leraar wel raad. Maar op één vraag moest hij het antwoord schuldig blijven. „Hoe moet dat nou, als er niet één schip aan de werf ligt?" vroeg een leerling. „Ik zou het niet we ten", zei Van der Geer. „Maar ik heb het in de 25 jaar dat ik bij Wilton werk ook nog nooit mee gemaakt", voegde hij daar ge ruststellend aan toe. Vlaardingen Om de patiënten helderheid te verschaffen in het conflict tussen de orthopedisch chirurg Harold Boejharat en het Holyziekenhuis, moet de gemeente Vlaardingen een onaf hankelijk onderzoek laten uitvoeren. Het onderzoeksrapport moet vervolgens worden gepubliceerd in de plaatselijke kran ten. Dat vindt Nel de Heer-Bergsma, een inwoonster van Vlaardin gen die zich het lot van zowel de omstreden chirurg heeft aange trokken als dat van diens patiënten. „Die weten nog steeds niet wie er gelijk heeft, Boejharat of het ziekenhuis en het zieken fonds", aldus mevrouw Bergsma in een brief aan de Vlaardingse gemeenteraad. Het ziekenhuis heeft het contract r iet de chirurg per 1 november 1989 opgezegd. Boejharat wordt beschuldigd van medische wan prestaties en geknoei met declaraties bij het ziekenfonds. Boejha rat. die van Surinaamse afkomst is, ontkent alle beschuldigin gen Hij noemt zichzelf het slachtoffer van jaloezie en racisme. Het Vlaardingse gemeentebestuur heeft gezegd zich met met de zaak te willen inlaten. De gemeente beschouwt de affaire als een interne aangelegenheid van het ziekenhuis, lieten burgemeester en wethouders onlangs weten toen D66-raadslid Wil van Rijn aandrong op interventie. Mevrouw De Heer vindt dat de gemeente wel degelijk verant woordelijkheden heeft in deze „netelige kwestie": duidelijkheid scheppen, zodat de bevolking zijn eigen conclusies kan trekken. „Want de patiënten van dokter Boejharat weten als leek niet waar ze aan toe zijn". Amsterdam Voetballiefheb bers hoeven niet te wanhopen. Betondorp, de kindvriendelijke woonwijk waar Johan Cruijff de eerste beginselen van de voet balsport leerde, blijft dankzij de stadsvernieuwing ook de ko mende decennia bestaan. De in grijpende renovatie van de wijk, die het rijk beloonde met de Na tionale Renovatieprijs, werd gis teren bekeken door een groep Schiedamse stadsvernieu wers. Schiedam behaalde met een energetisch project aan de Dr.De Visserlaan de tweede prijs in de strijd tussen de Nederlandse ge meenten. „Beschouw het maar als gesimuleerde frustratie", liet Van Kleef zich ontvallen. „Het resultaat van verleden jaar toont aan. dat wij een hoog niveau jn de stadsvernieuwing bereikt hebben. Vandaag bezoeken wij Amsterdam om te zien. of het nog beter kan". Van Kleef sleepte gisteren di verse organisaties in zijn kiel- zoog mee. Naast het IOBS. het instituut ondersteuning bewo ners. maakten projectleiders, raadsleden en vertegenwoordi gers van de vrouwenadviescom missie voor de woningbouw (VAC) het tripje naar Amster dam mee. Verschillen Architect Dick Peek slaagde er gisteren wonderwel in de onder linge verschillen m de Schie damse delegatie snel aan het licht te krijgen. Waar architec ten Han de Kluyver en Jan Goed de architectonisch verantwoor de renovatie van het wereldver maarde tuindorp roemden, mok te PvdA-raadslid Oor Huijken dat de renovatie weggegooid geld was. De renovatie, vertelde Dick Peek, hield de bewoners van Be tondorp bijna tien jaar lang in haar ban. In 1979 ontwikkelde Peek de eerste plannen, terwijl de renovatie na 100 bewoners- vergaderingen en talloze wijzi gingen nu pas in het afrondende stadium is terechtgekomen. Peek heeft gemerkt, dat de inte resse voor het sterk verpauperde Betondorp in de loop der jaren sterk is toegenomen. Zowel be woners als politici zijn de laatste jaren het nut van de renovatie gaan inzien. Terecht, want de wijk, die in de jaren twintig als woningbouwexperiment werd gerealiseerd door beroemde ar chitecten als J.R.van Loghem, On no Gremer en J.Gratema, trekt momenteel wereldwijd de aandacht Oorspronkelijk Voor de ingrijpende renovatie had Peek uiteindelijk de be schikking over ruim 100.000 gul den per woning. Het inwendige van de woningen werd geheel vernieuwd, er kwamen nieuwe daken en vloeren, terwijl de bui tengevel werd geïsoleerd. De wijze, waarop Dick Peek met het erfgoed omsprong, droeg zeker bij tot het bereiken van de eerste prijs. Peek deed de oorspronke lijke ideeen van de architecten geen geweld aan. „Maar hei zijn en blijven honde- hokken", mokte Cor Huijken, die duidelijk minder gechar meerd was van de Amsterdamse aanpak. „Voor zoveel geld kun je makkelijk een nieuwe wijk bou wen, met meer woonruimte voor de bewoners". Bij de meeste delegatieleden overheerste echter de waarde ring. „Met zoveel geld hadden wij het natuurlijk ook gekund", yond Hans van Kleef. „Maar het is toch een knap staaltje werk". De wethouder, die "s middags met de delegatie nog het voor tachtig miljoen gulden gerestau reerde entrepotdok bezocht, hoopt dat Schiedam volgend jaar wel de Nationale Renovatieprijs i n de wach t sleept. Amsterdam Wethouder Hans van Kleef vindt het jammer, dat geen enkele vertegenwoordiger van klein lïnksdeelnam aan de excursie naar Amsterdam. „Dagen als de2e zijn prima ge schikt om gezamenlijk ideeen op te doen over stadsvernieuwing. Vandaag hebben we echt de tijd om standpunten en ideeën over de stadsvernieuwing uit te wisselen". Xli? ïleef verraoedde, dat Adri Reijnhout en Coby de la Rie van D66, Bart de Leede van PSP/PPR en Ulferd Bruseker van de CPN ontbraken door werk elders. „Alleen van Ulferd weet ik dat hij nooit meegaat", aldus Van Kleef. Van Kleef beschouwde het uitstapje naar Amsterdam als een nuttige excursie. „Via zo'n tripje kun je het wij-gevoel verster ken, Als raadslid is het bovendien belangrijk datje kunt taxeren wat anderen met de stadsvernieuwing willen. Tijdens commis sievergaderingen blijven dit soort beschouwingen vaak liggen". Niet alleen vertegenwoordigers van klein links lieten het uit stapje gisteren aan zich voorbijgaan. Ook fractieleiders Slem Rosman (CDA) en Gé Brouwer (PvdA) zegden op het laatste mo ment af. „Ik zal wel een ongelukkige dag uitgekozen hebben", vermoedt Hans van Kleef. Maasland De Midden- Delfland Vereniging maakt zich ernstig zorgen over de toekomst van de groene buf ferzone tussen de noordelijke Waterwegsteden en Delft. In een sombere jaarrede signa leerde voorzitter Jasper Kore- vaar gisteravond tal van veront rustende ontwikkelingen die het karakteristieke polderlandschap bedreigen. Als voorbeelden noemde hij de rijkswegen 19 en 24. de Blankenburgtul in el bij Maassluis en een transportcen trum bij Maasland. Die planolo gische ingrepen dreigen het ge bied m kleine mootjes te hakken. Economische belangen door kruisen volgens Korevaar steeds vaker het voor Midden-Delfland uitgestippelde beleid, dat uitgaat van landbouw en recreatie. Gastspreker Peter van Heemst kreeg op de jaarvergadering van de vereniging in Maasland heel wat kritiek over zich uitgestort Hij zou zich als provinciaal be stuurder niet voldoende inzetten om de belangen van het 'stads park' Midden-Delfland veilig te stellen. Maar Van Heemst, be halve gedeputeerde voor de PvdA ook lid van de reconstruc tiecommissie Midden-Delfland en voorzitter van hel recreatie schap, schoof alle verwijten door naar minister Braks (landbouw en visserij). Deze bewindsman bijt volgens Van Heemst veel te weinig van zich af, als de belangen van Mid den-Delfland op het spel staan. Terwijl zijn departement de be langrijkste financier is van de herinrichting van het stiltege- bied. ziet Braks lijdzaam toe als Rotterdam plannen maakt voor vernieuwing van vliegveld Zes tienhoven. „Ik heb uit die hoek nooit een geluid gehoord dat remmend werkt op zulke plan nen", bekritiseerde Van Heemst de minister. Maar ook gemeentebestuurders mogen volgens Van Heemst best de hand in eigen boezem steken. „Die staren zich blind op kleinig heden en verliezen de grote lij nen uit het oog". ZieookpagdnaS

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1