'm Oranjefeesten trekken tienduizenden bezoekers I Watersporters groeien twee richtingen uit H55 Expositie over WO II: niet omzien in wrok 't Groen noemt fusie voorbarig Tentoonstelling voor spoorbrug Arrows verguld met gastoptreden Shadow Koster VLAARDINBS DAGBLAD SCÜIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT WV stuurt passanten door naar Nieuwe Haven Bejaarde moet avances met dreun bekopen Zware stoomloc weer op pad Files verwacht op Julianaweg Vrouw verjaagt verdacht bezoek vwramiEG Regionale redactie: Brecfe Havenstraat 6,3131 BC Vlaardinaen Postbus 40n« inn ka. -r P°StbUS 40°8'3130 KA Vangen. Telefoon: 010-4343229,4352066. 4350557- sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. MAANDAG 1 MEI 1989 PAGINA 13 Het beklimmen van de wand was een zeer gewilde bezigheid in de Vlaardingse Fransenstraat, De klimwand vormde een onderdeel van het spelcircuit. dat de Vlaardingse CJV had georganiseerd. door CAREL VAN DER VELDEN Schiedam/Vlaardingen- Maassluis fGelokt door een vriendelijk-'oranjezonne- tje hebben zaterdag vele tien duizenden mensen de konin ginnedagen de regio bezocht Het centrum van Vlaardin- gen, de Grote Marktin Maas sluis en de dorpskern van Kefhel bleken net als in an dere jaren de grootste pu bliekstrekkers. Uroteafwezigein-het traditione le rijtj^van Oranjë:pleisterpIaat- sen vormde dit jaar de Groene- laan in Schïedam-Zuid. De bra derie en feestmarkt, die de laat ste jaren duizenden Schiedam mers naar de Gorzen deed afrei zen, werd dit jaar niet georgani seerd, tot spijt van enkele winke liers zêlL Ook in'het centrum van de stad viel overdag niet veel te beleven, al bleek dal nauwelijks een ne- gatieye invloed te'hebben op de toeloop van het publiek. Een verdwaalde straatartiest en een enkel braderiekraampje: toch -§ was het begin van de middag ge- zellig druk op de Hoogstraat. Het verschil in ambiance met een ge middelde zaterdagmiddag kan echter hooguit een enkeling op gevallen zijn. Elders in de stad werd harder aan de weg getimmerd met ko ninginnedagactiviteiten. Rond wijkcentrum De Erker .ver maakten kinderen zich prima met traditionele kinderspelleges als balgooien en koekhappen. Door het ontbreken van het pop festival, dat verleden jaar voor veel rumoer zorgde in West, bleef het vrij rustig in de directe omgeving van het wijkcentrum. ..Koop deze lamp. Hij schijnt wel een kilometer ver". De verkoper van de handelswaar in Kethel kon zeker niet tot de categorie van door de wol geverfde hande laren worden gerekend, maar zijn verkooppraatjes zorgden voor een flinke klandizie. De 11-jarige Mark, die pal naast het loodgietersbedrijf van De Ligt zijn handelswaar had uitge stald, bood net als tientallen an dere kinderen zijn handelswaar aan. Menig Kethelse zolder moet de laatste weken leeggeruimd zijn. De zeer diverse snuisterijen leken vooral te dateren van vori ge decennia. Verkochten de kinderen hun waar op de Schiedamseweg en de Dorpsstraat, de professionele handelaren waren in het oude Kethel met name op de Kerk- laan te vinden. Een hele verbe tering ten opzichte van vorige ja ren, want toen dreigden de kin deren nog wel eens in de ver drukking te komen door de be roeps, die graag een paar vier kante meter aan hun domein toevoegen. 'Marktmeester' Kees de Groot kon zaterdag dan ook op zijn dooie akkertje het marktgebeu-' ren in de gaten houden. De fees telijke stemming, die 's ochtends tijdens de aubade werd ingezet, bleef de gehele dag gehand haafd. Schiedam Met het nieuwe clubhuis als het kloppend hart van de vereniging hopen de watersporters van De Nieuwe Haven, nog flink uit te breiden. Binnenkort wordt een steiger gebouwd richting Westerhaven, over een leng te van honderd meter en met boxen van twaalf tot veertien meter diep voor de grotere plezierjachten dus. En in een volgende fase hoopt voorzit ter Sjef Franken ook aan de andere zijde van de Oranje- brug ligplaatsen te creëren. Hij zei dat zaterdagmiddag, toen wethouder Aad Wiegman het nieuwe clubhuis kwam openen. Le Passant, zo heet het clubhuis. De naam was ook voor de leden een verrassing. Sjef Franken knipoogt met cle naam naar alle bezoekers, die hij in de Nieuwe Haven verwacht. Wiegman en hij hebben namelijk een idee ontwikkeld: de WV zal voort aan alle varende passanten, die door de Schie en de Lange Ha ven komen, erop wijzen dat zij bij watersportvereniging De Nieuwe Haven voor een appeL en een ei terecht kunnen om er kleren te wassen en een douche te nemen. De VVV heeft vijf sets 't Was een gezellige nazit na deepening van Le Passant, het nieuwe clubhuis van watersoortvereniairra De Nieuwe Heven. - a y Nieuwe Haven. met sleutels, zodat de passanten (die een geringe borgsom dienen te betalen) op de jachthaven te genover de Schoolstraat terecht kunnen. Het clubhuis is door vrijwilligers zelf opgeknapt. Eigenlijk is het een oude keet, die een beetje ver loren op het voormalige Mofas- terrein aan de Nieuwe Water weg was blijven staan. -Wieg man, de ruimtenood van de wa tersporters kennende, bemiddel de en zo kon de keet naar de Nieuwe Haven worden ver voerd. Hier ziin de watersporters zelf aan de slag gegaan om het interieur geheel in te richten, compleet met bar, bad ruimte en wasserette. In handigheid doen ze aan de Nieuwe Haven niet on der voor de Vrije Liggers, de club van Goof Hendriks, waar Wiegman onlangs het clubhuis De Meerkoet opende. Het is mede door de groei van de watersport, dat de verenigingen elkaar de laatste tijd goed kun nen vinden, al speelt met name de gemeente een bemiddelende rol en behalve Wiegman kun nen in dit verband havenmees ter Theo Sabel, sportambtenaar Jan Tjassens en ONS-voorlich- ter Mari Dingenouts worden ge noemd. Dingenouts keek met genoegen naar alle gepavoïseer- de schepen. „Goed ingespeeld op koninginnedag", zei hij waarde rend. Wiegman zei bij de opening dat ook watersporters niet zonder een clubhuis kunnen: „Vraag Goof maar. Je vaart namelijk niet alleen, je maakt ook plan nen, en je hebt ook zin in onder linge gezelligheid". De wethou der nam een historische teke ning met schepen en de Nieuwe Haven erop mee: een cadeautje voor aan de muur in het club huis. geen enkel opzicht af te wijken van de jaren vijftig. Dirigent An dre Glotzbach van Kunst Na Ar beid deed met zijn humoristische benadering de herinnering aan plechtstatige odes uit het verle den vervagen. „Heeft u het wel naar uw zin, meneer Van Es?" riep Glotzbach de burgemeester tussen twee nummers toe. „Ik heb u nog niet horen zingen". Glotzbach drong ook bij de andere aanwezigen aan op wat meer enthousiasme. „U begint voluit, en dan zakt u weer weg", riep de dirigent de menigte halverwege een num mer toe. Voordat het nummer opnieuw werd ingezet, riep Glotzbach de aanwezige gemeentebestuurders op het goede voorbeeld te geven. Zo vroeg op de morgen viel dat niet mee, en het gecompliceerde karakter van sommige liedjes vereenvoudigde het luide weer klinken van de liederen ook niet. Met name het Lied van Zuid-Holland en Het Lied van Maassluis, geschreven door de burgemeestersvrouw, was me nigeen te hoog gegrepen. Direct na de aubade opei Maassluis In Maassluis vormde de aubade, die reeds om kwart over negen begon, direct het hoogtepunt van de koninginnedagviering. Vele honderden mensen verzamel den zich op dit vroege tijdstip voor de jaarlijkse zanghulde aan het koningshuis. Vooraf leek het evenement, met op het programma geheide volksliederen als het Wilhelmus, Waar de Blanke Top Der Dui nen en In Naam Van Oranje, in opende bur gemeester Hans van Es de kin derspelen in de Vertowijk. De activiteiten voor jeugdig Maas sluis stonden de rest Yan de dag centraal. In alle wijken had het organiserende Oranjecomité de jeugd het nodige vertier te bie den. Terwijl Van Es naar de Verto af reisde, toastte loco-burgemeester Izaak van der Knaap met de Oranjebitter in de hand op heil en welzijn van het koninklijk huis. Dal gebeurde in de kelder van het Gemeentemuseum, waar het gemeentebestuurders en bestuursleden van de Lions Club elkaar troffen. Speciale gasten vormde een 37 man en vrouw sterke delegatie van de Lions-club uit het Engelse Stan- sted, die al enkele jaren nauwe banden met de Maassluisse tak onderhouden. Vlaar dingen „De koningin zelf zal moeten be slissen", riep presentator J. Kuil, nadat de barrage bij het ringste ken vanaf een hard rennend paard opnieuw geen winnaar had opgSeverd. Het ringsteken vormde één van de activiteiten van het programma in het Oran jepark. Naast rondritten met paard en antieke wagens werd er in bet park gedanst op folkloristische Op het Maassluisse korfbalveld van CKC tieten kinderen zater dagmiddag maar wat graag hun aezïchten beschilderen, muziek, waren er enkele optre dens van muziekkorpsen, terwijl enkele parachutespringers In het park vaste grond onder hun voeten kregen. Burgemeester Fred van Lier keek vanonder de prachtig in bloei staande bomen belangstel lend toe bij de paardenwedstrij- den. Toen de race tussen Anne ke, die het paard Safier bereed, en Annelies met haar viervoeter Netty onbeslist eindigde, bracht een gulden van Van Lier uit komst. „Kop", riep Van Lier. De beeltenis van de koningin bleef boven liggen, waardoor Anneke de eerste prijs in ontvangst mocht nemen. De feestelijkheden in het Oran jepark vormden slechts enkele van de tientallen onderdelen, dat het overladen programma van het Comité voor Feest- en Gedenkdagen te bieden had. In de wijken werd veel georgani seerd voor kinderen, maar de meeste aandacht ging toch weer uit naar de feestelijkheden in het centrum. Hoewel het behoorlijk druk was in de stad, meenden sommigen dat Koninginnedag in Vlaardïn- gen wel eens meer publiek trok. „Iedereen die thuis is, gaat nu natuurlijk naar de stad", filoso feerde een bezoeker. „Maar door het mooie weer hebben volgens mij veel mensen besloten naar de camping te gaan". Wel stampvol was het de gehele dag in de omgeving van de Stad somroeper. Op de terrassen van D'Oude Stoep, Centraal en De Visbank was de gehele dag nau welijks een lege stoel te vinden. Drinkend en kletsend vermaak te men zich prima rond de onge veer tien podia in de stad. Totdat het vijf uur was. Resoluut werden alle stekkers uit de stop contacten gehaald ten teken dat het officiële feest ten einde was gekomen. Alleen een bandje, dat vanuit een roze piek-up-truck op de Westhavenplaats speelde, kon zich aan het sterk bekriti seerde gemeentelijke besluit om het feest op te breken onttrek ken. Enkele auto-accu's stelden het viertal in staat nog een uurtje door te spelen. Het publiek keek staande toe, want de tafeltjes en stoeltjes waren ondertussen door de gezagsgetrouwe horecaonder- n emers opgeborgen VlaardingenVoor een 74-jari- ge Vlaardinger had koninginne dag een onfortuinlijk verloop. Aangemoedigd door drank sprak de man in de Waalstraat op wat ai te directe wijze een 16- jarig meisje aan. Haar Wen oude vriend nam dat niet. Hij beval de bejaarde Vlaardinger zijn han den thuis te houden. Toen deze 'opmerking werd beantwoord met-een vuistslag, nam ook de jongen zijn toevlucht tot geweld. Hij diende de amoureuze bejaar de een kaakslag toe. De man kwam ongelukkig op het trottoir terecht en moest met een sche- delbasisfractuur naar het Dïjk- zigtzïekenhuis worden gebracht. Volgens de politie vielen er op koninginnedag in Vlaardingen verder geen gewonden. Wel deed in de voorafgaande nacht een 32-jarige Vlaardinger aan gifte van mishandeling. Hij was op de Westhavenplaats slaags geraakt met een 29-jarige Rot terdammer, die hem van zijn fiets had gesleurd en een kop stoot had toegediend. Maassluis „We moeten niet omzien in wrok, maar wel weten wal er gebeurd is en hoe". Met deze woorden opende oud-Shell- direeteur Gerrit Wagner zater dagmiddag de tentoonstelling over de Tweede Wereldoorlog in de Maassluisse Marnïx-mavo. Onder de genodigden bevonden zich burgemeester Hans van Es en wethouder Izaak van der Knaap. Ook waren er leden van bet Geuzen-verzet uit Vlaardin gen, de Historische vereniging Maassluis en de Nederlandse vereniging van ex-politieke ge vangenen. De tentoonstelling is opgezet door Gemma Hanter, Victor van Ham en Paul Swanenburg, drie studenten van de lerarenoplei ding ZBN in Delft, die begeleid worden door hun hoofddocent geschiedenis, Victor Schipper. Ook al waren er bij de opening alleen maar volwassenen, het doel van de tentoonstelling is al lereerst de jeugd duidelijk te ma ken wat er in de Tweede We reldoorlog is gebeurd. Het materiaal is geleend van de Anne Frank Stichting, van het Oorlogsmuseum in Overloon en van het Gemeentemuseum Maassluis. Door de tentoonstel ling in thema's op te delen, zoals bezetting, Nederlandse fascisten, jodenvervolging, honger, verzet, bevrijding in Maassluis, wordt een overzichtelijk beeld gegeven van de oorlogsjaren. De leerlin gen kunnen tijdens de bezichti ging een vragenlijst invullen. Later wordt daar in de klas over nagepraat. De laatste stand op de tentoon stelling heeft als onderwerp oor- Jog en geweldpleging anno 1989. Voorbeelden: geweld in Namibië en Nicaragua, jongeren die voor de lol homosexuelen in elkaar slaan. Maar Victor Schipper heeft bij nader inzien toch enige twijfels over dit afsluitende the ma. „Het feitelijk weergeven van de gebeurtenissen is te doen, maar het verwoorden van de boodschap aan de jeugd hoe je oorlog en geweld kan uitbannen, is veel moeilijker". Over de vraag of bij deze exposi tie ook een stand hoort met visies van dienstweigeraars, de Navo en de vredesbeweging over oor log en vrede, 2ijn de organisato ren verdeeld. „Het probleem is datje snel gaat uitweiden, zodat je aan het doel, de jeugd een beeld geven van de verschrik kingen tijdens de Tweede We reldoorlog, voorbijgaat.!', aldus Gemma Hanter. De tentoonstelling in deMamix- mavo is te bezichtigen op 1,2 en 3 mei van 9.00-17.00 en van 19.00- 21.00 uur. Vlaardingen Voor de Vlaardingse muzi kanten van The Arrows ging een jongens droom in vervulling. Tijdens het Oranjebal in de Harmonie musiceerden Arie de Bruïj- ne, Cor Vielvoye, Jan de Koning en Fred Ze venbergen met één van hun jeugdidolen. Tussen de Vlaardingers stond een grijzende man ii. padvinders-outfit: Jet Harris, de le gendarische bassist van The Shadows. De leden van The Arrows waren zo trots als een pauw, want als er één muziekgroep rich ting heeft gegeven aan de muzikale carrière van de Vlaardingers, dan zijn het The Sha dows wel. Geïnspireerd op de unieke gitaar sound van Hank B. Marvin en consorten pakten de Vlaardingers in 1960 de muziek instrumenten op, waarmee The Arrows een feit waren. Bassist Arie de Bruyne (43) kon zich de aan leiding nog precies herinneren. „Tijdens de jeugdvakantieweken vond in de Harmonie een Shadows-competitie plaats. Wij wonnen, en vanaf dat moment hebben The Arrows al tijd bestaan". Hoewel de groep nog wekelijks repeteert, zijn optredens tegenwoordig een uitzonde ring. The Arrows, met de 23-jarige zanger Peter van Hall in hun midden, spelen hoog uit twee a drie keer per jaar. Wel wordt er trouw elke week gerepeteerd. De laatste we ken voor het optreden met Jet Harris zelfs twee a drie keer per week. „Wij moeten na tuurlijk goed voor de dag komen", vond Arie de Bruyne. Dat lukt, want de 250 bezoekers van het op treden, veelal leeftijdgenoten van de muzi kanten, dansten dat het een lieve lust was op jeugdherinneringen als Apache, Gitar Tan go, Atlantis en FBI. En wat vond mr. Harris er zelf van? „Ik ben verbaasd over de kwaliteit van deze muzi kanten. In Engeland is er bijna niemand, die de sound van The Shadows zo dicht benadert als deze groep". Harris, die The Shadows in 1962 verliet, speelde zaterdag voor het eerst sinds 25 jaar nummers als Put On Your Dancing Shoes, Living Doll en Summer Holiday. Dat kwam goed uit, want in juni moet Harris waar schijnlijk zijn opwachting maken in het Wembley-stadion. Ter ere van zijn 30-jarig artiestenjubileum wil Cliff Richard dan nog één keer met de originele Shadows spelen. alle merken meestal klaar terwijl u wacht da's pas service! Vlaardingen Om te vieren dat er een nieuwe spoorbrug over de Vlaardingse haven ligt, opende burgemeester Fred van Lier vrijdagmiddag een tentoonstelling over sporen en treinen in de Lijnbaanhallen. Aan deze tentoonstelling, die vrijdag en zaterdag te zien was, werkten verschillende modelbouwverenigingen mee. Trein gesliefhebber Van Lier had de eer het eerste treintje in beweging te brengen. Het treintje had een lange weg te gaan. De verenigingen (Schiespoor, een Haagse vereniging en De Hoekse Lijn) hadden namelijk alle banen met elkaar in verbinding gesteld. Zo konden toeschouwers zien hoe de trein station HS passeerde en uiteindelijk in de haven van Hoek van Holland aankwam. Ook snelde de trein langs rokende fabrieken en een in de fik gevlogen huis. Het feit. dat treinen verslavend werken, werd bevestigd door de medewerkers van de tentoonstelling, „Als ik alleen thuis ben, dan zet ik een bandje met treingeluiden op, daar geniet ik dan van", sprak een hobbyist. Liefhebbers, die deze tentoonstelling hebben gemist, kunnen lot september nog in het streekmuseum terecht. Daar is een tentoonstelling gaande ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van spoorwegen in Nederland. Rotterdam De stoomtrein die voor het eerst sinds 40 jaar weer tussen Rotterdam en Hoek van Holland reed, trok zaterdag veel bekijks. Aangetrokken door een 100.000 kilo zware locomotief legde de trein het traject drie keer af. Vlaardingen/Maassluis Dat er grote wijzigingen op komst zijn in de structuur van het pro testants-christelijke onderwijs, staat voor de meeste betrokke nen buiten kijf. Volgens rector L.F. Jansen van de Vlaardingse scholengemeenschap Groen van Prinsterer valt er evenwel over de aard van de veranderingen dog niets zinnigs te zeggen. „Er valt echt nog geen enkele feite lijke mededeling te doen". In de rayonschoolraad wordt hard gestudeerd op de toekomst van het confessionele onderwijs in de regio. Volgens Jansen zijn maatregelen heel erg nodig om de gevolgen van de wet op de ba sisvorming en het dalend aantal leerlingen op te vangen. Rector F.A. Voskamp van scho lengemeenschap Westland-Zuid liet gisteren weten dat de kans op verhuizing van zijn school naar Maassluis net zo groot is als een fusie met het Groen van Prinsterer. Rector Jansen van het Groen van Prinsterer houdt nog meer slagen om de arm: „Misschien blijft Westland-Zuid gewoon bestaan op de huidige plek. De besprekingen zijn nog in volle gang en het kan echt nog alle kanten op gaan". Dat de vorm van de reorganisa tie nog zo onduidelijk is, wordt volgens Jansen onder meer ver oorzaakt door de onzekerheid over de wet op de basisvorming. Mocht de wet een kamermeer derheid halen, dan e .le leerlingen in het voor' jn- derwijs drie basisjart Igen. Pas daarna komen de leerlingen op de huidige schooltypes als vwo, havo en mavo terecht. „Of de wet het haalt is echter nog on zeker", aldus Jansen. „Dezelfde onzekerheid geldt voor de eisen, die het ministerie in de toekomst aan de spreiding van de middel bare scholen gaat stellen". Aan de besprekingen over de re organisatie van het onderwijs doen in totaal zeven schoolbestu ren uit de regio mee, waaronder Die Vlaerdïnghe (voor LBO en MBO). „Zeven besturen. Dat be tekent zeven visies", aldus Jan sen. „Ook daarom gaat er enige tijd zitten in de voorbereidin gen", aldusde rector. Burg. H. Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel. 010-473 82 22 Maassluis Files zijn in Maas sluis geen alledaags verschijnsel, maar de gemeente vreest dat daar de komende tijd door weg werk op de Juliana weg in Maas land verandering in zal komen. Tijdens de werkzaamheden wordt het verkeer in Maasland over één rijbaan geleid. Met name in de spits zal de weg, die door velen als de meest logische rijroute vanaf de afslag van rijksweg 20 wordt beschouwd, het vele verkeer niet kunnen verwerken. De politie raadt automobilisten aan te kiezen voor de andere grote toevoerroute, via de Laan 1940-1945 en de Industrieweg (de zogenaamde ha venroute). Schiedam De Schïedamse po litie speurt al enige tijd naar twee vrouwen van ongeveer 30 jaar, die bij woningen aanbellen en de bewoners met een smoesje proberen geld afhandig te ma ken. Vaak wordt het verhaal op gehangen dat een van de vrou wen een glaasje water wil omdat ze 'zich niet goed voelt'. Vervol gens houdt één bezoekster het slachtoffer aan de praat, terwijl de tweede het huis doorzoekt. Een 80-jarige bewoonster van de Burgemeester Van Haarenlaan trapte daar niet in. Zij koesterde argwaan en dreigde de knop van het bejaardenalarm in te druk ken. De bezoeksters kozen daar op het hazepad.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1