Politie verandert met de maatschappij mee Ook Hermes DVS wil naar W oud hoek WATERWEG IS Ir— - SPORT Excelsior heeft geen veld meer Reorganisatie vergroot functie van wijkteams 'In Spirit zit toekomstmuziek' Z: NAPRATEN MET Rotterdams Nieuwsblad dinsdag 2 mei 1989 VLAARPINGEN Zestien kunstenaars Deze maand viert het Zonnehuis dat daar al tien jaar lang exposities van beeldende kunst worden gehou den. Het Zonnehuis is daarmee de expositieruimte in Vlaardingen, die al het langst kunst exposeert. Het begon destijds allemaal met de aanschaf van een wandkleed van de Maaslandse kunstenares Trix Gille. De vrijwilligers, die in de ontmoetingsruimte achter de barstonden, besloten de fooien die zij kre gen aan te wenden ter verfraaiing van de kale kerk- zaal. Omdat de kille sfeer met één wandkleed niet verdween, werd Gille gevraagd nog enkele kleden uit te stallen. Het was het begin van een traditie. Inmiddels is de organiserende werkgroep Beelden de Kunst aan haar 107e expositie toe. Het Zonnehuis heeft er namelijk een gewoonte van gemaakt elke maand 'verse' kunst aan te voeren. Het Zonnehuis gaat er prat op dat vrijwel alles en iedereen een kans krijgt: beroepskunstenaars, amateurs, academisch geschoolden en autodidacten. Ook aan kunstvor men worden geen beperkingen gesteld. Zowel ab stracte als figuratieve, moderne en klassieke kunst wordt geëxposeerd. Het tweede jubileum wordt gevierd met een groots opgezette expositie, waarvoor maar liefst zestien Vlaardingse kunstenaars werk hebben afgestaan. Die tentoonstelling is van 2 mei tot 3 juni te zien. Marktkramen anders Vanaf zaterdag staan de 74 kramen op de markt aan de Broekweg niet meer verspreid over het markt terrein, maar komen ze rij aan rij te staan. De nieuwe opstelling moet voor een sfeerverbete ring zorgen, maar levert tevens ongeveer zestig ex tra parkeerplaatsen op. De marktkooplieden had den bij het gemeentebestuur op de andere opstelling aangedrongen, Het verplaatsen van de markt naar het centrumge bied is een wens, die voorlopig nog niet is ingelost. Het college heeft wel toegezegd de mogelijkheden daartoe opnieuw te zullen bestuderen. Feest in Kolpabad Schilders, timmerlieden, stratenmakers, tuiniers en metselaars hebben de laatste weken hard gewerkt om het Kolpabad een grondige opknapbeurt te ge ven. De resultaten van hun arbeid kunnen zaterdag worden aanschouwd tijdens een feestdag in het bad. Tussen tien en vier uur kunnen bezoekers er terecht voor uiteenlopende activiteiten: een springmatras, skateboardbaan, ezeltje rijden, vrije markt, optre dens van plaatselijke artiesten en showband Liberté en demonstraties duiken en zwemmend redden. Huur voor goed doel Huurdersvereniging Abel Tasman heeft de Herman Frantsenbuizen aan de Schiedamseweg 2200 gulden geschonken. Dat geld heeft geruime tijd op de reke ning van de huurdersvereniging gestaan. Het gaat om te veel betaalde servicekosten. De mensen, die recht op dat geld hebben, zijn inmiddels verhuisd en hebben zich niet meer gemeld om het geld op te ei sen. Uit een enquête onder de leden bleek, dat de mees ten het geld aan een goed doel wilden schenken. Demonstratie Avalance Drum- buglecorps Avalance en Jong Avalance verzorgen zaterdag een demonstratïeavond in sport hal Wescwijk aan de Floris de Vijfdelaan. Die avond wordt tevens de nieuwe show van Avalance ten doop gehouden. Via een wdde-screen-videoscherm kan het publiek ook kijken naar het optreden, dat Avalance onlangs in het Franse Nice gaf. De showavond begint om 20.00 uur. SCHIEDAM Serra valt in straatje Richard Serra heeft het te druk om in Schiedam een lezing te komen houden, laat staan een workshop maar dat vergeeft het Stedelijk Museum op de Hoogstraat hem graag. Directeur Hans Paalman is al wat blij met de tentoonstelling van grafisch werk van de wereldwijd bekende kunstenaar. Serra valt helemaal in 't straatje in het Schiedamse museum. Zijn werk sluit aan op Paalmans verza melbeleid door de jaren heen 't is dus weer echt een expositie voor de liefhebber en ook om een andere reden kun je zeggen dat Serra in het straatje past Letterlijk: in eén van de twee zalen, waar Serra exposeert, ligt nog de bestrating die er werd aange bracht voor de vorige tentoonstelling over de Schie damse stadsontwikkeling een expositie overi gens, die meer dan 2600 bezoekers trok. „De grafiek van Serra heeft een ruimtelijke wer king", zegt Paalman, „en ik hoop dat de mensen het weten te waarderen. Maar dat is het risico van dit vak: dat weet je van tevoren maar nooit". In het museum is een catalogus verkrijgbaar, die veel over Serra duidelijk maakt. Het was alleen on mogelijk om de structuur van het echte werk over te brengen op foto's, die dus slechts eentonig zwart en witlaten zien. Wie 'tziet, begrijpt't Rood-Arie contra Rotary PvdA en VVD kunnen het in Schiedam op plaatse lijk niveau redelijk tot goed met elkaar vinden. Die politieke realiteit blijkt uit de soepele samenwer king in het college van B en W. De coalitiegenoten stippelen samen al bijna acht jaar het beleid uit, zon der dat dat tot noemenswaardige botsingen heeft ge leid. Een bijna tegennatuurlijke innigheid, want in de Haagse arena staan de twee wel regelmatig als kemphanen tegenover elkaar. Soms zit de PvdA in Schiedam een beetje met die vreedzame coëxistentie in de maag. Niet dat er dan gelijk vijandige moties in de richting van VVD-wet- houder Luub Hafkamp worden afgevuurd. Nee, dat zou tot Vlaardingse taferelen kunnen leiden en de socialisten willen hun karwei het liefst samen met de liberalen afmaken. In plaats van in harde politieke strijd zoekt de partij het 't liefst in meesmuilende stekeligheden, die gelet op de inkleding ervan voor het gemak maar voor humoristisch moeten worden versleten. Jongste vondst is de zogenaamde oprichting van een Rood-Arie Ontbijtclub. Genoemd naar Arie van Loenen? Nee, eerder is het een woordspeling op de tweede Rotary Club die onlangs in Schiedam werd opgericht. Voorzitter van die club de echte Rota ry ^5 is oud-VVD-wethouder Cor van Tilborg. Opmerkingen dat vrouwen de Pvd A-ochtendsessies met beschuit met rode jam en strijdliederen ook mo gen bijwonen, „mits in driedelig pak", verwijzen di rect naar het volgens de PvdA bekakte imago van de Rotary en dus de VVD. Voor een club, die maar wat graag in het gezelschap van VVD'ers politiek bedrijft, komt dit soort humor ongemakkelijk over. Snuifje zout nodig? leerlingen van deslreekmu ziekschool, 19.30 uur Schiedam woensdag 3 mei concert var fluitiste Maai ke Blom en pianist Ted van de Heljdt, aula Stedelijk Museum, 12.30 uur. Het Gevolg speelt De Auto, Passagetheater, 14.00 uur. vrijdag 5 mei fllm Een Verhaal van de Wind van Joris Ivens, Film club Schiedam, 21.30 uur. IVjaar^ingër^J woensdag 3 mei midweekconcert door Maassluis donderdag 4 mei Dodennacht in jongeren centrum Dug Out, 20.30 uur. film Midnight Run. Schuurkerktheater, 14.00 en 20.30 uur. vrijdag 5 mei bevrijdingsconcert KNA in samenwerking met de Ver- eenigde Zangers, Immanu- ëlkerk, 20.00 uur. filmavond van de video en smaifilmclub Maassluis, Schuurkerktheater. door KOR KEGEL Schiedam Staaltjes van al lerlei kleuren vloerbedek king hangen aan de muur, evenals plattegronden van het in aanbouw zijnde hoofd bureau bij station Nieuwland. De kantine van het politiebu reau in de Lange Nieuwstraat biedt meer dan koffie en een vergadering van de gemeen teraadscommissie openbare orde. Je kunt aan de muren zien hoe de politie zich wil vernieuwen. Over vernieuwing praat ook net ver gaderend gezelschap: reorganisa- ue is het onderwerp. De politie verkeert zowel materieel als im materieel in een sfeer van ver nieuwing. Klantvriendelijk wiJ de politie worden. Zo is het gezegd, maar het geeft een vertekend beeld: het klinkt alsof de politie dat nog allerminst is. En inderdaad heb je er bullebakken bij, maar zij vor men een steeds kleinere minder heid. De meeste korpsleden nei gen naar een opbouwwerkachti ge positie, zien scherp hun taak in de samenleving, maar merken ook dat de goede wil nog te vaak botst op praktische problemen. Reorganisatie moet een oplossing bieden. Op alle niveaus binnen hel korps is men het daarover eens. De politiek heeft om die re organisatie niet gevraagd. De po litie komt er zelf mee. De gemeenteraadsleden in de commissie openbare orde kregen er uitleg over van de nieuwe hoofdinspecteur, Kees Buijnink. Hij kwam in .1976 van de politie academie en werkte tot vorige maand in Haarlem, waar hij ook aan wijkteams leiding heeft gege ven. Schiedam trok hem vanwe ge de veelbelovende 'doorstart' van het wijkgerichte werk. Een doorstart: PvdA-fractieleider Gé Brouwer kende de term. „Zien dat je er nog niet bent en dan doorvliegen. Ik ben blij dat daar voor gekozen is en dat de piloot Hoofdinspecteur Kees Buijnink: dienstverlening als mentaliteit. Commissaris Piet van den Hengel: boevenvangers... het toestel met definitief aan de grond heeft gezet". Met andere woorden: prima dat de politie ondanks teleurstellende ervarin gen verder gaat met de wijk teams, in plaats van deze op te heffen. Buijnink schetste in vogelvlucht de cultuurveranderingen bij de politie sinds de jaren zestig („toen we nog boevenvangers waren", aldus commissaris Piet van den Hengel). De politie kende een strakke hiërarchie, biikte zich zelf in (in auto's) en had een vrij grote afstand tot de burger, met alle informatieproblemen van- dien, en was repressief gericht: er moest iets gebeurd zijn wilde men optreden. Dat in tegenstelling tot de meer preventieve rol van nu: voorkomen is beier dan achteraf ingrijpen. Eind jaren zeventig keek de poli tie meer naar de veranderende maatschappij. Decentralisatie werd een begrip. Het idee achter de wijkteams was agenten meer zelf te laten opknappen in plaats van door te verwijzen naar het bureau. Buijnink: „Iedere agent, die van de politieschool komt. heeft geleerd zelf veel af te han delen". De politie moest herken baar worden. In Schiedam was het korps tot 1984 vrij traditioneel. Aanpassin gen kwamen er op advies van het onderzoeksbureau De Galan Voigt. Zes wijkteams werden ge- 1 formeerd. Een verbetering? Het was in ieder geval oprecht zo be doeld. maar het bleek moeilijk om de agenten in de wijk in te roosteren in de algemene dienst, Dat gebeurde uiteraard wel, maar dan bleef hun werk in de wijk weer liggen. De aanwezig heid in de wijk was onregelmatig, er was te weinig sturing binnen de teams. Er was nog steeds een te strakke hiërarchie. Dat gaf alles bij elkaar veel onvrede. Hoeveel, dat komt in feite eerst nu pas goed naar buiten. Cultuur Een 'korpsbrede' evaluatie was nodig, en een organisatiedeskun dige in Warnsveld kwam er in 1987 aan te pas om dat te begelei den. Op alle niveaus bleek men het erover eens. dat de wijkge richte benadering zonder meer moest worden gehandhaafd, maar dat daarvoor een andere politiecultuur nodig was. „Dienstverlening aan de burger als mentaliteit', is een kernbe grip. Zo'n cultuurverandering heb je niet binnen een jaar, dat re aliseert Buijnink zich ook, maar een belangrijk gegeven is dat het korps ruim de tijd heeft genomen om de nieuwe uitgangspunten op de juiste merites te toetsen. De po litie wil middenin de maatschap pij staan. En het nieuwe reorgani satiemodel. met een uitvoerende, een ondersteunende en een ad ministratieve dienst, moei met Ingang van 2 oktober daarvan de basis zijn. Lukt dat, dan wil het Schiedamse korps de vooruitstrevende rol, die het binnen de Nederlandse politie heeft, verder benadruk ken. Komt er uitbreiding van het politieapparaat, dan zal het wijk- concept worden versterkt terwil- le van de maatschappelijke inte gratie. De bedrijfsvoering zou za kelijker kunnen worden, in welk verband begrippen als contract management en profijtbeginsel Om de hoek komen kijken. Het democratisch gehalte van private politie zal ter discussie worden gesteld. En er zal een discussie losbarsten over samensmelting van rijks- en gemeentepolitie. En wellicht het belangrijkst: de be strijding van de georganiseerde criminaliteit, ook op het moeilij ke gebied van milieu en fraude, vraagt om inzet van specialisten bij de politie. Slaagt de opzet, dan ontstaat een nauwere relatie tussen de ge meenteraad en het politiekorps. In dat geval zullen de wijkteams namelijk met analyses opdraven over allerlei wijkproblemen, waarop de politiek het beleid kan afstemmen. Vernieuwde politie staat op drie poten Schiedam Barend Kroon nam vrijdag afscheid van de Schiedam se politie. Hij maakt het korps- nieuwe-stïjl dus niet meer mee, al stond hij opgenomen in het organi satieschema zoals dat 2 oktober in gaat. Eindverantwoordelijk voor de centrale baiie en het bedrijfsbu reau wordt nu Bob de Jong, even eens een oudgediende van het korps. De centrale balie maakt samen met het bedrijfsbureau deel uit van de ondersteunende dienst, waaronder verder de afdeling bijzondere wet ten ressorteert, als ook het bureau Voorkoming Misdrijven, de crimi nele inlichtingendienst, de par- keereontroleurs, verkeerszaken, de vreemdelingenpolitie en de in terne dienst. Met elkaar vormen zij een aparte poot van het korps- niemve-stijl. Deze ondersteunende dienst zal tijdelijk worden geleid door commissaris Jan van Hoff. Tijdelijk, want hij neemt waar voor hoofdinspecteur Rob Besse- ling. dieal maanden uit de running is. Hij is ziek en daar is de onvrede, die er binnen het korps was over de wijkteams, niet vreemd aan. Het is onduidelijk, of Besseling op zijn post terugkeert. De ondersteunende dienst ope reert naast de uitvoerende dienst en de administratieve dienst. De administratie, automatisering, per soneelszaken, beheer enzovoorts komt onder leiding van Paul van Giessen. De derde poot. de uitvoerende dienst, gaat geleid worden door hoofdinspecteur Kees Buijnink, geassisteerd door inspecteur Hans Meyer. De dienst zal bestaan uit drie wijkteams en de recherche. Wijkteam 1 bestrijkt het Schie dam 'boven de spoorlijn' en hier zal adjudant Leo Verhaas de eindver antwoordelijkheid dragen. Wijkteam 2 functioneert in Sehiedam-Zuid, -West en Nieuw land (westelijk van de Nieuwe Damlaan) en komt onder leiding van adjudant Martin Stroetinga. Wijkteam 3 werkt in Schiedam- Centrum. -Oost en het deel van Nieuwland ten oosten van de Nieuwe Damlaan, onder verant woordelijkheid van adjudant Dick Gelderblom. De recherche komt onder leiding van adjudant Libbe van Loo, geas sisteerd door adjudant Weijer Slin gerland. Voor commissaris Piet van den Hengel verandert er in de praktijk wel wat. De korpschef zal meer moeten coördineren. Hij zal dus meer aandacht moeten geven aan beheersing van het reorganisatie proces dan aan interne regelge ving. Schiedam Excelsior'20 moet op 'vreemd ge bied' trachten het verblijf in de derde klasse met een jaartje te rekken. De Schiedammers moeten in de nacompetitie met TOGB en OHVV, die de defintieve nummer negen in 3C zat aanwijzen, uitwijken, omdat het niet op het eigen complex terecht kan. De crieketpitch is inmiddels op het hoofdveld aangebracht en Excelsior'20 voelde er volgens competitieleider Hans Kamman niets voor om een thuiswedstrijd te spelen op derde veld, dat nog net aan de minimale afmetingen voldoet. Voor Kamman kwam die mededeling van elf- talleider Joop van Rest, die ExceJsior"20 gister avond vertegenwoordigde bij het samenstellen van het programma, uiterst ongelegen. Ook TOGB en OHVV blijven nu verstoken van een thuiswedstrijd. De extra serie gaat donderdag (Hemelvaarts dag) van start met het duel OHVVExcelsior, dat vanaf 17.00 uur bij SCO'63 in Spijkenisse wordt afgewerkt. Zondag ontmoeten Excel sior'20 en TOGB elkaar om 14.00 uur bij Xerxes en maandag 15 mei (tweede pinksterdag) staat op het terrein van CW TOGHBOHVV op de rol. De verliezer van deze toegift moet nog een na- competitie afwerken. Uit vier ploegen die ir» 3 A, 3B, 3C en 3D op de negende plaats 2ijn geë- dindigd, moet de dertiende degradant naar de vierde klasse worden aangewezen. Martinit begint in 4G de nacompetitie don derdag met een uitwedstrijd tegen Steeds Hooger. aanvang 14.00 uur. Zondag ontvangen de Schiedammers HWD, eveneens om 14.00 uur. De wedstrijd HWD—Steeds Hooger wordt maandag 15 mei gespeeld. De verliezer van deze driekamp speelt waarschijnlijk op 21 mei tegen Merwede, met als inzet een degradatie plaats. Eerste zege voor NOAD Schiedam Hoewel NOAD al naar de tweede divisie is gedegradeerd, kende het toch nog een keer het genoegen van een overwinning. De Schiedamse tafeltennissers stuurden Pelgrim met een 10-9 nederlaag naar Gaanderen terug. Voor NOAD was het de eerste zege in het bijna beëindigde seizoen. Jan Simons won tegen Gaanderen twee partijen, wat eigenlijk bene den zijn stand was. Invaller Kees de Koning scoorde immers ook twee keer, evenals Wim Bongers. Ron van der Wijk won drie van zijn vier partijen, terwijl Van der Wijk en Simons ook hun dubbel wonnen. Voor De Korenbeurs is er geen hoop meer op handhaving in de vier de divisie. De Schiedammers speelden welis waar heel verdienstleijk gelijk tegen kampioen Maastricht, maar de achterstand op WPK/ S VN is n iet meer goed te maken. l'TÖïb door DONALD BAX Schiedam De voetbalvere nigingen PP5C en Hermes DVS gaan er nog steeds van uit dat in Woudhoek Noord een sportcomplex zal worden aangelegd. Vooruitlopend op een aantal ontwikkelingen (aanleg tweede Benelux-tun nel, economische bestem ming noordrand sportpark Harga), hebben beide clubs de intentie uitgesproken ge zamenlijk naar de nieuw bouwwijk te willen verhui zen. De voorzitters Willem van der Sloot (Hermes DVS) en Eef Collé PPSC) menen dat juist deze ont wikkelingen de noodzaak van een sportcomplex in Woudhoek Noord aandikken. Zij hebben de SPORTAGENDA Tip* voor deze rubriok kunt u doorgeven aan de sportredaktie van deze krant, postbus 110, 3130 ACVteardingan.Da sportredaklieiaoverdagtele- fonisch bereikbaar onder nummer 010-4345208 en in de avonduren onder nummer 010 4056509. DINSDAG 2 MEI Voetbal-18-45 DVO'32—Rijnmond Hoogvliet Sport; Voorronde Schiedam» kampioenschap: 18.45 GSS—Ursus 18.45 SVDPW (zon)—HBSS [terrein HBSSk Voorronde Vlaardino* kampioenschap: 18 45 HVODe Hollandiaan, 18.45 Fortune VI Zwaluwen VI; Handbal: Rtjnmond-tïernooi In Mar- grieihal: dames: 19,00 DWS— Rotlerdamse selectie, 20.00 Actief—Copes/Harmes, 21.00 VELO—Snel- wiek, 22.00 UVG—Van der Vliet/Treffers; heren: 19.00 Actief—Co pos/Her mes, 20.00 DWS—WIK. 21.PO UVG—Van der Vllat/Trerters, 22.00 DES'72 Sn el wiek. WOENSDAG 3 MEI Voetbal: Voorronde Schiedam» kampioenschap: 18,45 SW (Am)£xcel$i0r'20, DRZDemos. DONDERDAG 4 MEI Voetbal: 14.00 Steeds HoogerMartinit; Honkbal: 13.30 Jeka—Holy; Damessoftbal: 12.00 Eurami/ HCAW—CCS/Scftiedam <2x); Cricket: 13.00 Bloe- mendaalExcelsior'20, 13.00 ACC—Hermes DVS (eerste ronde KnoCk-out compelllie), gemeente laten weten dat het uit november vorig jaar daterende rapport herstructurering sport velden nog steeds niet is vastge steld en dat enkele belangrijke punten hieruit zijn achterhaald. Van der Sloot en Collé stellen voorts dat een uitwerking van dit rapport niet strookt met de ideeen van de plaatselijke over heid om actieve recreatie in en nabij woonbuurten te stimule ren. Dat nieuwbouw op Harga voor Hermes DVS min of meer uit den boze is en dat ook PPSC op Thurlede in haar mogelijkhe den wordt beknot, laten de twee bewindvoerders zwaar meetel len. Hermes DVS had de plannen om tot nieuwbouw over te gaan al gereed, terwijl de gemeentelijke voorstellen voor PPSC geen op lossing betekenen die het ver trouwen wettigen dat de conti nuïteit van de vereniging op Thurlede is gewaarborgd. Te vens wordt aangegeven dat een vertrek van belde clubs van hun huidige accommodaties andere verenigingen (Olympus S, SVDPW) de mogelijkheid biedt zich verder te ontwikkelen, dan wel een nieuw onderkomen te vinden. Termijn In vetgedrukte letters blijkt uit De velden van Hermes DVS, die worden geflankeerd door GSS (links) en de wielerbaan (rechts), staan op deze luchtfoto centraal. Linksonder de hockeyvelden van Spirit. Door de mogelijke bestem mingswijziging komen met name de naast elkaar gelegen velden, vier en vijf van Hermes DVS op de' tocht te staan. de door de twee clubs aan het ge meentebestuur overhandigde intentie-verklaring dat zij bin nen een redelijke termijn naar Woudhoek Noord hopen te ver huizen. Wat onder deze termijn wordt volstaan, wordt voorals nog niet duidelijk. Pas als wet houder Luub Hafkamp heeft over het traceé van en naar de tweede Benelux-tunnel, kunnen er, zoals Hafkamp het steevast noemt, knopen worden gehakt. Hermes DVS gaat er van uit in Woudhoek Noord over mini maal vier voetbalvelden (waar van er twee in de zomer als cric- ketveld moeten dienen), een viertal tennisbanen en een goede trainingsaccommodatie te kun nen beschikken. In de oorspron kelijke plannen voor Woudhoek Noord waren zeven velden gere serveerd, maar toen PPSC zich destijds voor die plaats kandi deerde, was dat aantal al tot drie teruggebracht. REIN HENGST (32) vierde zijn af scheid van do hockey-hoofdmacht van Spirit met een doelpunt. De be snorde middenvelder scoorde vanaf de strafbalsllp in de wedstrijd tegen Te Werve (Spirit zegevierde met 7-1). Spirit verkreeg daarmee de derde plaats als eindbestemming in deza voor de Schiedammers turbulente competitie. Rein Hengst, wiens twee lingbroer Frans er nog een jaartje aan vastplakt in haf eerste team, spelde veertien jaar lang in het keurkorps van da club achter het Novotel. Voor een periode van drie sBizoenen ver kaste hij destijds naar overgangeklBa ser Hudito. De bedrijfsleider van ten- niscentrum Kelhalhage treedt nu toe tot het bestuur, mal hatwedstrlldhoc- kay bij JunlorBn en senioren in zijn portefeuille. door PAUL VAN DEN BOSCH Waarom stop je? „Het vormde geen uitdaging meer. Ik heb het eigenlijk wel gehad. Ik ben ook niet de jong ste meer en op kunstgras ver lies je daardoor toch snelheid en scherpte. Het wordt steeds moeilijker om op hetzelfde ni veau te halen. Bovendien raakte ik steeds vaker gebles seerd. Daarom heb ik deze keuze gemaakt. Ik wilde geen tegenstander voor mezelf wor den. Als je doorgaat, moet je dat met volle overtuiging doen en die ontbrak". Hoe kijk jij terug op het nu af gesloten hockeyseizoen? „Het is natuurlijk een turbu lent seizoen geweest. Een aan tal spelers, onder wie doelman Norbert Companus, is tussen tijds weggegaan. Die plaatsen zijn opgevuld door jeugdspe lers. Vooraf was bovenin mee draaien de doelstelling. Toen er een aantal wijzigingen in het team kwam, wilden we laag in de middenmoot eindi gen. Maar de jeugd is 20 goed doorgebroken dat we toch op een derde plaats zijn geëin digd. Daar ben ik zeer tevre den over. Spirit was dit jaar collectief sterk. Dat verdiende onze trainer, Henk de Bruin, ook. Halverwege plaatste hij een groot vraagteken achter de vraag of hij de Spirit-heren ook volgend seizoen zou doen. Door een leuke slotserie in dit seizoen heeft hij toch besloten om te blijven". Hoe ziet de toekomst van de Spirit-heren er zonder Rein Hengst uit? „Goed. Spirit heeft nu een vrij' jeugdig team. Alleen mijn broer Frans (32) en Paul Brou wer (26) zijn ouderen. De ge middelde leeftijd is ongeveer twintig jaar, dus de meesten hebben nog zes, zeven jaar m het eerste team voor de boeg. Dat is het positieve punt van dit jaar. Een aantal jonge spe lers heeft kunnen leren en is razendsnel vooruit gegaan. Het was dan ook maar goed dat we in de tweede klasse speelden. De jonge spelers hadden het daardoor gemak kelijker. In de eerste klasse was dat zeer moeilijk geweest. Dan had het aceent toch voor al op collectief verdedigen ge legen om ons te handhaven. Op een wat lager niveau zagen ze zichzelf nu vooruit gaan, kregen ze dus meer respons voor hun eigen activiteiten en werd de progressielijn niet doorbroken". Wat verwacht je van het ko mend seizoen „Deze groep moet nog een jaartje in de tweede klasse blij ven om te Ieren. Daarna moet Spirit zich kunnen opwerpen als promovendus". Ronald Jacobs en Henry Ze- gers gestopt bij Asvion, jij bij Spirit Het einde van een gene ratie lijkt in zich t. „Dat is niet meer dan normaal. Iedere club kent zijn golfbe wegingen. Bij Asvion en Spirit is een generatie aan het terug treden. Bij Spirit is alleen Frans nog over en is de inte gratie van jeugdspelers nu in volle gang. Hetzelfde gebeurt nu bij Asvion, waar Jacobs en Zegers stoppen en bij dedam.es Yvonne Jacobs en Pauline Geerdes. Bovendien zullen Mentink en Leys ook niet lang meer doorgaan. Het inpassen van jeugdspelers zal dus de ko mende jaar ook daar op gang komen. Nogmaals, het is niet meer dan logisch. Spirit zit juist in een tussenfase en boft dat er een goede generatie ach ter staat. Nee, in Spirit zit toe komstmuziek!".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 2