9 Buitenlanders moeten zeker zij n van baan' 033 2L 'Bloemstukjes soms net 'n rij soldaten' §iï Stijl van Schiedams CDA valt nu ook landelijk op Informatieavond over plannen tegen leegloop Hoofdstedenbuurt: kwijnend bestaan Directeur Noor Samkalden: Mini-triathlon in een vol uur Enorm druk op receptie 60-jarige Rijnmondband VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMS! GOURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Gezellige drukte op geraniummarkten Bisschop Bar start jubileum feesten van kerk Ijohn kroes ftülsta studio Vitesse-fans aangehouden Voorwaarts: kritiek is geen reclame Stroomstoring- rond Kethel Tweemaal in de fout Caravanclub naar Dol-fijn Discipline bij Avalance SEIfiii Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BCVIaardïnaen Pn-sihnsannfl iimir/i.n"V 1Postbus 4008. 3130 KA VUardinflffl. Telefoon: 010-4343229.4352066.4350557 - sportredactie; 4345209. Telefax: 010-4349754. MAANDAG 8 MEI 1989 PAGINA II Schiedam/Vlaardüngen Mensen met groene vingers hebben duidelijk de lente in hun bol. Dat was zaterdagmid dag te zien, zowel op de tiende geraniummarkt van de Ko ninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde op het Hemaplein, als bij de plan ten- en bloemenverkoop door de christelijk gereformeerde' kerk aan de Vlaardingse Em- m astraat. De geraniums, dahlia's, afri- kaantjes, salvias, begonia's en leeuwenbekjes waren zeer in trek om de lege bloembakken en geveltuintjes weer wat op te öeuren. En volgens KMTP- voorzitter Wout van Bekkum voor een redelijk prijsje. „We zitten onder de winkelprijs, want anders is zo'n geranium - markt onzinnig en komen de mensen bedrogen uit. Het is niet commercieel, het gaat om het bekendmaken van verschillen de planten en bloemen". Kinderen konden zich uitleven bij het gratis bloemschikken. Enkele KMTP-leden, onder wie Christine van Gerven, pro beerden de kleintjes wat vaar digheid bij te brengen, maar dat viel soms niet mee. „Er zitten ei genwijzen tussen, die per se hun eigen zin willen doordrijven. Ik probeer ze het bloemstukje wat speels te laten maken, maar sommigen zetten hardleers de stengels rechtop, zodat het net een rij soldaten lijkt", aldus de glimlachende Christine, die zichtbaar genoot van de brutale bengels. Ook de 10-jarige Schiedamse Gitty Vester prikte eigenzinnig de stelen in het piepschuim, on der toeziend oog van haar trotse oma. Ma Vester vond het maar niks dat oma zich er zo mee be moeide^ „Gitty is creatief ge noeg en'kan best zelf de kleuren en bloemen uitkiezen". Na afloop kreeg iedere deelne mer een zakje zonnebloempit ten. Behalve flora was er ook fauna op het Hemaplein te be kijken. John van Slïedregt van de aquarium vereniging Na tuurgenot in Huis probeerde de voordelen van zijn club aan het publiek kenbaar te maken. „Wij hebben geen bolle ogen en zit ten ook niet de hele dag achter de ruiten naar de vissen te kij ken. Wel wisselen we kennis uit over het bestrijden van alg, wat op een natuurlijke manier kan in plaats van met een flesje che misch bestrijdingsmiddel uit de winkel. Voedsel uit de sloot, zo als waterluis en muggelarven is een tractatie voor de dieren. Zo zijn waterpissebedden een smulpartij voor goudvissen", al dus de natuurgenieter-in-huis. De kippen, cavia's, sierduiven en hangoordragers van de Vlaardingse pluimvee- en ko nijnen vereniging zorgden voor de dierlijke omlijsting van het kleurrijke gebeuren. Ondanks het lekkere weer betreurde Van Bekkum het, dat 2owel de ge meente Schiedam alsmede en kele andere natuurvérenigin- gen niet aanwezig waren. „Dat de gemeente er niet is, die elk jaar geiten en schapen van de kinderboerderij regelde, begrijp „Mooie geraniums, meneer. Kij'k ze eens bloeien!" De verkoper gelooft in zijn bloemen, dat kun je zo zien. ik niet. Ik dacht dat stadspro motie zo belangrijk was. Het is waarschijnlijk gemakzucht, of er waren geen mensen te krij gen om de stands te bemannen". De geraniummarkt van de christelijk gereformeerde kerk aan de Vlaardingse Emmastraat was kleinschaliger van opzet en betrof alleen de verkoop van planten en snijbloemen. De op brengst is bedoeld voor de res tauratie van het plafond van de Eben Haezer-kerk. Daarom kwamen de meeste kopers be wust een plantje halen, om de kerk te steunen. Binnen enkele uren was de gehele voorraad verkocht. In september 1988 startte de kerk met geldinzame lingsacties, zoals een boeken beurs en een rommelmarkt, om 10.000 gulden bijeen te krijgen. Volgens koster Teun Roltes is het streefbedrag ruimschoots gehaald. „Deze markt was ei genlijk overbodig, maar het met elkaar bezig zijn is ook belang rijk". Vlaardingen De vraag, hoe Vlaardingen denkt de gestage leegloop van'het inwoneraantal enigszins te kunnen afremmen, staat dinsdag centraal tijdens een informatie-avond in het stad huis", Wethouder Bas Goudriaan vertelt dan op welke plaatsen in de stad volgens hem het aantal woningen moet worden opge voerd. Dat ziet de gemeente als het voornaamste middel om te voorkomen dat ook komende ja ren gemiddeld 500 Vlaardingers de stad de rug toekeren. De gemeente heeft naast enkele kleinere lokatïes vijf gebieden in gedachten, waar die extra hui zen moeten worden gebouwd: gebied rond De Loper, langs de Vlaardingse Vaart, de omgeving van het Buizengat, het gebied rond de Rotterdamseweg en het terrein van het voormalig recre atiegebouw Windmill. Al die bedrijvigheid kan volgens Goudriaan echter niet voorko men, dat het aantal Vlaardingers de komende jaren toch zal blij ven dalen. Daarom moet het structuurplan, dat optimistisch uitgaat van meer inwoners, wor den aangepast. Om de stad aan trekkelijker te maken wil het college komende jaren ook veel aandacht besteden aan woning verbetering. Ook daarover wordt dinsdag informatie ver strekt. Vlaardingen Wijkvereniging Hoofdstedenbuurt heeft wellicht de. langste tijd als zelfstandige vereniging gehad. Voorzitter Hennie Deij gaat onderzoeken of er mogelijkheden zijn tot samenwerking met de Hoe venbuurt. Deij is somber over de toekomst van de vereniging, d ie zo langzamerhand een kwijnend bestaan leidt. „Gaat de samenwerking niet door, dan is de enige mogelijk heid die overblijft opheffen", schrijft Deij in de laatste uitgave van het wijkblad, het Hoofdste- denJournaal. De voorzitter is met name te leurgesteld over de geringe ani mo onder flatgenoten om de handen uit de mouwen te ste ken. De algemene ledenverga dering werd onlangs door een handjevol mensen bezocht. Slechts één vrouw toonde zich bereid te helpen met het opzet ten en begeleiden van activitei- ten, „Erg leuk", meent Deij. „Maar niet genoeg. We kunnen niet langer werken met 20'n klein groepje mensen". alle merken meestal klaar terwijl u wacht da's pas service! Burg. H. Greteiaan 273 SCHIEDAM Tel 010-473 82 22 Schiedam Bisschop mgr.R.P. Bër van Rotterdam heeft zondag met een bijzondere kerkelijke viering in de rooms-katholieke kerk Sint Jan de Doper het start sein gegeven voor de viering van het 25-jarig jubileum van de kerk. Met uitzondering van de vakantieperiode worden twaalf maanden lang in en rond de kerk aan de Mgr. Nolenslaan ac tiviteiten gehouden. Op alle eerste zondagen van de maand gaat vanaf september een pastor Voor, die in de afgelopen 25 jaar in Schiedam heeft ge werkt. Verder staan tot 20 mei 1990 allerlei luchtige activiteiten op het programma zoals concer ten, een sponsorloop, een brade rie met rommelmarkt en een speurtocht door de stad, Speciaal ter gelegenheid van het jubileum worden vier tegels van de Schiedamse Sint Janskerken uitgegeven. Dat 2ijn de kerken in de Lange Kerkstraat, op de Dam, aan de Lange Haven en in de Mgr.NoIenslaan. SO jaar UW bedden-specialist Hoofd-sponser Excslsior'20 -SINGEL 51 SCHIEDAM - {acWérzijdé BroersvesO door KOR KEGEL Schiedam De manier, waarop het CDA in Schiedam oppositie voert, is zelfs landelijk opgeval len. De constructieve opstelling die Siem Rosman en de zijnen voorslaan („niet breken, maar bouwen") hebben redactrice mr.M.E. Kloppenburg van het christen-democratische maand blad Bestuursforum genoopt naar Schiedam af te reizen. Zij portretteert in vier pagina's de zes heren en twee dames sterke fractie, compleet met molentjes uiteraard, want het CDA schreef ook een nota over toerisme in Schiedam. Het artikel, onder de kop 'Oppo sitie voeren met stijl', maakt aan het eind duidelijk dat de Schie damse CDA'ers het niet van hun partijgenoten elders moeten hebben; daar zijn ze te voortva rend voor. Fractiesecretaris Daan Baart heeft CDA-fracties aangeschreven in andere ge meenten waar wordt geëxperi menteerd met deregulering en decentralisatie (de D-gemeen- ten), maar „de reacties waren lauw te noemen". Baart vindt dat vreemd. Hij zou het logisch vinden als de CDA-fracties in de D-gemeenten de koppen bij el kaar steken om een advies uit te brengen aan de Tweede Kamer over hun bevindingen, maar nu moeten de Schiedammers dat maar alleen doen. Mr.Kloppenburg gaat in op ver schillendefacetten van de Schie damse politiek, maar zij lijkt deze hier en daar te vereenzelvi gen met de CDA-oppositie. Een voorbeeld: „Het CDA in Schie dam vindt het een goede zaak, wanneer het openbaar vervoer sterk bevorderd wordt. Zo is er een tramlijn verlengd vanuit het stadscentrum naar het noorden, en er zijn aanzetten gegeven om die lijn in een lus terug naar het centrum te leiden". Bestuursforum geeft uitgebreid aandacht aan de nota's, die de Schiedamse CDA-fractie schreef: in 1987 over de binnen stad en in 1988 over recreatie en toerisme. De acht fractieleden krijgen volop gelegenheid uiteen te zetten hoe hun binnenstads rapport heeft geresulteerd in duidelijke beleidsstandpunten. „De wijze van optreden van de CDA-fractie heeft ertoe geleid dat ook de PvdA in Schiedam zich anders is gaan opstellen", Schiedam Voor en tijdens de wedstrijd SVV-Vitesse zijn ver schillende aanhangers van de club uit Arnhem aangehouden. De problemen met de voetbal supporters begonnen toen een groep van 30 Vitesse-fans in de stad arriveerde. Een supporter die zijn maten in de stad tot baldadigheid aanzet te, werd 's middags al In de kraag gevat. De supporters, van wie er een groot aantal diep in het glaasje hadden gekeken, zorg den met name op Harga voor de nodige overlast. Eén supporter werd aangehou den nadat hij de politie in het werk belemmerde. Nadat een politiehond de man in zijn been beet, beweerde de man 'nooit meer naar een voetbalwedstrijd te gaan'. Een tweede Arnhemmer wordt ervan verdacht bierflesjes naar de politie te hebben gegooid, ter wijl een derde SW-supporters aan de lange zijde op stenen ont haalde. Ook het hekwerk van het rellen vak, waar de Arnhem mers zich bevonden, moest het ontgelden. Rond acht uur werd de omheining aan de achterzijde gesloopt De daders wist de poli tie niet te achterhalen. schrijft mevrouw Kloppenburg, en zij citeert fractieleider Ros man: „Onze nota's roepen reac ties op in de vorm van tegen no la's. Daardoor zie je een ontwik keling waarin het accent weer meer bij de raad komt te liggen". Volgens Rosman lag het zwaar tepunt de laatste tij te veel bij het college van burgemeester en wethouders, terwijl de discussie in de gemeenteraad behoort plaats te vinden. Rosman gaat overigens nog niet zover, dat hij de PvdA-nota over de toekomst van die partij in Schiedam (met een handreiking aan de organi saties in Schiedam en de belofte van een beter contact) ook aan het CDA*-handelen toeschrijft. Hoewel alle fractieleden even aan het woord worden gelaten, komen de meest opvallende uit spraken voor rekening van de fractievoorzitter. Hij is voor be taalbare woningbouw, maar vindt het tevens zaak „om men sen in je stad te hebben die een rijksdaalder tussen de guldens hebben". Rosman vindt het jam mer, dat het plan voor een snel tram door Midden-Delfland zo expliciet gekoppeld Es aan een poging rijksweg 19 tegen te hou den, want nu de Tweede Kamer vóór die rijksweg heeft gestemd, is „misschien met het badwater het kind weg" kortom, geen tram dus, hoewel Rosman daar wel voor is. Vorig jaar, nadat bij distilleerde rij De Kuyper de nota over toe risme was gepresenteerd, kon digde het CDA aan ook dit jaar met een nota te komen over een onderwerp, dat het college van B en W „laat liggen". Het CDA- blad Bestuursforum meldt nog niet welk onderwerp dat is ge worden. Het beperkt zich daar om tot het noemen van oudere thema's zoals het overkappen van de ruïne van het Huis van Mathenesse, het privatiseren van zwembad Groenoord en dè boycpt van tropisch hardhout. Waterbarriè res vormen voor triathleten natuurlijk .geen hindemissen van betekenis. Schiedam En dan was het nog maar een mini-triathJon, waar bij zaterdag 197 sportiévelingen hun prestaties toonden! Met het ondanks de frisse wind nog rede lijk warme weer bleek zelfs zo'n mini-uitgave al heel afmattend. De triathlon ging twaalf uur in zwembad Groenoord van start. De atleten moesten daar 500 me ter zwemmen. Vervolgens hol den ze het zwembad uit om drijf nat op de fiets te springen. De deelnemers moesten 22,5 km door Midden-Delfland fietsen. Toen zij weer in Schiedam aan gekomen waren, stond er nog vijf kilometer hardlopen op het programma. Bij de junioren was Jan-Peter Hemminga de winnaar met een tijd van 1.8.23. Theo Bank bleek bij de heren de snelste: 1,2,36. Hij versloeghïermee de Schiedamse topatleet Richard Kramer, die tweede werd (1.2.50). En de Fran?aise Sandrine Poggiano was de snelste van de dames met een tijd van 1.21.23. Ook was er zaterdag de moge lijkheid om mee te doen aan lan- ge-afsiandzwemmen. Men kon 1, 2, 3, 4,5 of 10 km. zwemmen. De Amsterdamse Kanaalzwem ster Irene van de Laan brak haar eigen record. Zij zwom in vijf uur 21,1 kilometer. Vlaardingen/Schiedam Buitenlanders, die met succes een beroepsopleiding volgen, moeten zeker zijn van een baan. Alleen op die manier kan worden voorkomen, dat er alleen maar beter ge schoolde werklozen worden afgeleverd. Tot die conclusie komt Noor Samkalden, directeur van de stichting 'Beroepseducatie Nieu we Waterweg, in een tussentijd se rapportage van het project In tensieve Begeleiding voor Etni sche Minderheden. Samkalden meent dat de kansen op een baan voor buitenlanders, ondanks de studiemogelijkhe den die hen worden aangereikt, er de laatste jaren niet hoger op zijn geworden. De afgelopen twee jaar daalden de werkloos heidscijfers in Vlaardingen en Schiedam met respectievelijk 97 en 73. In schril contrast met die tendens staat de toename van het aantal werklozen onder mi granten: 29 in Vlaardingen en zelfs94 in Schiedam. Migranten kampen, meent Sam kalden, met verschillende pro blemen (gebrekkige taalkennis, gering opleidingsniveau), die het vinden van een baan bemoeilij ken. Steeds vaker krijgen zij echter'het idee, dat zodra die na delen door het behalen van een diploma zijn weggepoetst er nog steeds een werkloze toekomst gloort. „Ze zien het nut van scho ling niet", aldus Samkalden, die daarin oók de voornaamste re den ziet waarom veel buitenlan ders moeilijk te motiveren zijn een opleiding te volgen. „Een veel gehoorde klacht in migran tenkring is datzij na de opleiding toch niet aan de slag komen". Samkalden denkt dat het aan merken van een evenredig aan tal praktijkplaatsen voor alloch tonen tot een aanzienlijke verbe tering kan leiden. Zij denkt dan met name aan opleidingen, waarbij ben praktijkplaats nood zakelijk is voor het behalen van een erkende kwalificatie. Het as pect van quotering moet volgens haar zowel op gemeentelijk als regionaal niveau worden beke ken. Schiedam Gemeentebelangen Schiedam hoeft niet te rekenen op een vasts- column in Voor waarts, het afdelingsblad van de PvdA. Eenmaal heeft Gemeen tebelangen, een politieke partij zonder zetel in de raad, mogen reageren .op een artikel in het blad, maar daarmee is wat de Voorwaarts-redactie betreft de kous af. Gemeentebelangen behoort niet tot die verwante instanties aan wie statutair bladruimte in het socialistische orgaan is toegewe zen. Varder vallen de opinies van Schiedams kleinste politie ke groepering ook niet te be schouwen als 'ideele reclame'. Voor dergelijke reclame zou het blad nog een uitzondering kun nen maken. Met deze woorden heeft Peter Groeneweg, redactiechef van Voorwaarts, een ingezonden brief van Gemeentebelangen aan de afzender geretourneerd. De brief bevat kritiek op een on derzoek, dat de PvdA enkele maanden geleden instelde naar de verwijdering tussen de partij en de kiezers. Volgens Gemeen tebelangen is de conclusie, dat de PvdA de achterban meer moet 'opzoeken', louter een verkie zingsstunt. „Het kan geen toeval zijn dat de PvdA zich met de raadsverkiezingen in 1990 voor de deur opeens gaat bekomme ren om de kiezers", aldus Ge meentebelangen. Schiedam Tientallen tele foontjes kwamen zondagmiddag binnen bij de Openbare Nutsbe drijven Schiedam, toen in Ke thel, Tuindorp en Spaland een storing was opgetreden in het hoogspanningsnet. Binnen twee uur wist de ONS de storing ongedaan te maken. „Het was op een moment dat er geluk kig minder stroom wordt ge bruikt dan 'savonds, en laten we hopen dat veel mensen in de zon lagen en er dus geen last van hebben gehad", aldus ONS- voorlichter Mari Dingenouts. Zwembad Groenoord en sport hal Margriet behoorden echter tot de druk bezochte plekken, waar men wel wat van de stroomstoring heeft gemerkt. Vlaardingen Een 31-jarige Vlaardinger heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag drie pro cessen-verbaal verzameld, ïn dcdoop van de nacht werd de man óp het Liesveld bij een rou tine-controle van de politie aan gehouden. De ademtest wees uit, dat hij zo veel had gedronken dat hij de auto moest laten staan. De man ging op de bon wegens rijden onder invloed. De agenten waren nog wei zo vriendelijk om hem even thuis te brengen. Een uurtje later zag de politie hem op de Billitonlaan alweer rijden. Deze keer kreeg hij twee bonnen: één wegens rijden on der invloed en één voor het overtreden van een rijverbod. Maassluis Caravanliefhebbers en fanaten strijken van 6 tot en met 8 oktober ne§r op het terrein van het zwembad Dol-fijn aan de Sportlaan. B en W hebben toestemming gegeven voor dat drie dagen durende evenement. De Nederlandse Caravan Club is van plan in Maassluis haar jaar lijkse kampeerweekeïnde te houden. Vlaardingen De leden van drum- en buglekorps Avalance gaven zaterdag een demonstratie van hun kunnen, omdat de muzikanten wel eens een avondje aan familie en vrienden wilden laten zien, wat er allemaal komt kijken voordat men een show naar buiten kan brengen. Het bleek dat daar veel discipline voor nodig is. De leden lieten zien hoe het er bij de repetities aan toegaat. Oefenen doen .zij normaal twee avonden per week en op zaterdag oefenen zij samen met de guard (meiges die met vlaggen Groeneweg is expert in exclusieve' tuinaanleg en renovatie l.v.m. 12/4 jarig jubileum krijgt iedere opdrachtgever een exdusieve verrassing van Marjolein Bastin ophogingen bestratmgswerk afrasteringen onderhoud etc advies ontwerp uitvoering kantoortuinen \V ©010 - 4.750.654 voor het korps lopen). De inzet van de jeugdige leden wordt beloond met optredens in het buiten land. Zo kon men zaterdagavond op een videoscherm een optreden in Nice be kijken. in februari van dit jaar was Ava lance daar namelijk aanwezig bij de car navalsoptochten. Dit jaar staat er ook nog een aantal op tredens op het programma, in Zwitser land en Manchester. Op de demonstra tieavond kon men tot slot alvast genie ten van een gedeelte van het nieuwe re pertoire. Schiedam Onvoorstelbaar druk vond de feestcommissie het. Dat er tientallen leden en oud-leden op de receptie van de 60-jarige Rijnmondband zouden af komen, had men wel verwacht. Maar dat er totaal zo'n driehonderd mensen naar het Blauwhuis zouden komen, dat was boven verwachting. Drie biljartta fels had men gedekt voor het koud buf fet, en van alle gerechten bleef niets over. De Rijnmondband is nog altijd een bloeiende vereniging, die zich -zoals za terdag- opnieuw goed realiseerde dat er eerst een goede clubgeest nodig is, een goede onderlinge band tussen de leden, alvorens je tot prestaties kunt komen. Geregeld in de zestig jaar van het suc cesvolle bestaan hebben enkelingen in het korps wel de neiging gehad presta ties boven gezelligheid te stellen, maar nuchterheid zegevierde steeds over het naast-de-schoenen-lopen-geyoel. En dat kon op zichzelf als een nieuw succes worden bijgeschreven in het logboek van eerste prijzen en kampioenschap pen, die de Rijnmondband zowel plaat selijk als nationaal en mondiaal in de wacht sleepte. Stof genoeg om over bij te praten, zater dag, en één van de leden die haast geen tijd had om stil te zitten was Jan Troost, een man die al kort na de oorlog ltd werd. Hij en nog enkele leden werden in het zonnetje gezet op de enerverende reünie aan de Lange Nieuwstraat.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1