Politie heeft buikvol van voetbalgeweld 'Bebouwing Broekpolder bijna onvermijdelijk' "Wetering Boekje geeft beeld van 15 jaar actie in Oost Haagse supporters houden flink huis Grondbedrij fkosten lopen uit de hand w Nederland Gifvrij is in Schiedam teleurgesteld VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSE COURANT NHUWE WATERWEG COURANT Gemeente weet niets van loslopende honden DRIE ZENDERS UIT DE LUCHT Steendij kpolder beter bereikbaar De Vrijheid uit roulatie r DRIEMAAL 'DE KUIP' VOL HOUT... WOENSDAG 17 MEI 1989 PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008,3130 KA Vlaardmgen. Telefoon: 010-4343229,4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax: Q1Q-4349754. SchiedamGê Brouwer kreeg gis- i teravond gedeeltelijk zijn zin. De Pvd A-fractieleider, die aan de wieg heeft gestaan van de bewonersver- I enïging Schiedam-Oost, woonde de j viering bij van het 15-jarig bestaan van deze wijkorganisatie. 't Was een feest waar tientallen mensen op f afkwamen, met drankje en hapje, precies zoals Brouwer het wil zien. I In het jubileumboek van de verent- I ging, getiteld 'Oost in beeld', zegt Brouwer in een interview met Aad Verbeek dat bewonersverenigin gen om aan een grotere achter- j ban te komen meer werk moeten steken „in bindende activiteiten zo als een feest, een bingo of gezamen lijk een biertje drinken". Brouwer I pleit voor gezelligheid, en minder I 'droge'activiteiten. Gezellig was het gisteravond in --Trefpunt Oost, dat vond iedereen Mede-oprichtster Manna Hendriks bekijkt Oost in beeld'. Naast haarwijkbestuurders wel, 't was een levendige receptie Nrco verwijs en Aad de Wolf. maar het was lang niet zo druk als Oost had gehoopt-Achteraf ge zien had het jubileum ook in het ei gen pandje aan de Van Leeuwen- hoeckstraat kunnen worden ge vierd. Voor het buurthuis aan de Celslusstraat was gekozen, omdat een grotere toeloop werd verwacht En graag had het bestuur van Oost de politiek ervan overtuigd, dat er een actieve achterban is. Maar de twee aanwezige wethouders (Van Kleef en Zijdeveld) en de negen (oud-)raadsleden zagen alleen de gestaalde kaders van Oost en van het Trefpunt. Genoeg publiek voor discussie. Brouwers suggestie voor een bingo en een biertje werd stevig betwist. „Daar heb je de wijkverenigingen voor, die zijn er voor de gezellig heid, maar' een serieuze club doet geen bingo", werd hier en daar ge opperd. De PvdA-fractieleider zegt echter oprecht van mening te zijn, dat zulke activiteiteiten de bewo nersverenigingen kunnen verster ken. En Brouwer is voor sterke wijkvertegenwoordigingen, waar mee de PvdA graag in symbiose zou leven. Volgens wethouder Hans van Kleef gebeurt dat tegenwoordig wel weer. Vroeger waren er veel rede nen om op het gemeentebestuur te kankeren, zet hij, maar de stadsver nieuwing is ook in Oostvoort varend ter hand genomen en de ge meente en de bewonersverenïgin- gen kunnen tn goed overleg tot za ken komen. Hij ontving van waarnemend voor zitter Nico Verwijs als tweede het jubileumboekje 'Oost in beeld'. Het eerste werd geschonken aan Mari na Hendriks, ruim vijftien jaar ge leden al actief voor de ouderwacht in de Lorentzlaan, hoek Boerhaa- velaan. Uit die acties is de vereni ging ontstaan. Mede-oprichter Her man Noordegraaf, voormalig PPR- raadslid, schetste kort de situatie in 1974. Wethouder Zijdeveld notu leerde in die begintijd. Brouwer zat voor, en er was veel contact met de wijkbewoners. „Volgens mij is dat tegenwoordig wat minder", zei Ma rina Hendriks. Spiegelbeeld Maar in het jubileumboekje, samen met opbouwwerker Frans Klijzen vervaardigd, legt Aad Verbeek uit aan Gé Brouwer, dat er velerlei ac ties zijn, waaraan honderden men sen meedoen, maar dat het nu een maal zo is dat mensen zich eerder met hun eigen problemen bezig houden dan met de hele wijk. Dus als een probleem is opgelost, vallen die activisten weer weg. „Vandaar dat biertje", zei Brouwer, Het boekje van de bewonersverenr- gïng, 'Oost in beeld', zal waarschijn lijk te koop zijn in de Schiedamse boekwinkels. Brouwer zei gister avond dat het misschien beter 'Oost in spiegelbeeld' zou kunnen heten, want de foto van het station op de voorpagina is" abusievelijk ge spiegeld, net als één van de overi gens vele foto's binnenin. Het maakt het boekje niet minder aantrekkelijk. Geadviseerd door routinier Hans van der Sloot is Oost gekomen tot een handzaam over zicht van vijftien jaar actie in de wijk. Zo'rt aardig overzicht vormde ook de foto-impressie van bewoners- deskundige Jacques Freijee, die gis teravond in Trefpunt Oost te zien was compleet met een aantal ter men uit het welzijnswerk, van a tot z* van Actie tot Zitvlees. Vlaardingen De gemeente Vlaardingen beschikt niet over cijfers die erop wijzen, dat steeds ipeer hondenbezitters het aan- iijngebod aan hun laars lappen. Zij meldt dat in antwoord op vra gen,van de afdeling Vlaardmgen van de Consumentenbond, die in een brief aan de gemeente had geklaagd over het steeds groter wordende probleem van loslo pende honden. Volgens de Consumentenbond wordt de stad ernstig vervuild met hondepoep. Bovendien zou het al meerdere malen zijn voor gekomen, dat argeloze wande laars door agressieve honden werden aangevallen. De ge meente beschikt niet over gege vens die daarop wijzen. Toch zijn burgemeester en wethouders be reid om in een advertentie in de huis-aan-huisbladen nog eens te wijzen op het belang van het aanlijngebod. Het verzoek van de Consumen tenbond om strengere controle op naleving van dat gebod door de politie hebben B en W doorge speeld aan hoofdcommissaris Anton Spel. Vlaardingen De Vlaardingse politie heeft na een reeks klach ten drie illegale zenders uit de lucht gehaald. Bij het lokaliseren van de zenders werd samengewerkt met de Radiocontrole dienst, De zenders bevonden zich in woningen aan het Nagel- kruid, de Tollensstraat en de Luxemburgweg. Schiedam Moeten de hekken in het SW-stadion zwaarder en hoger worden? Moet er nog meer politie worden ingezet om het vandalisme rond het voetbal veld te beteugelen? Voordat de eerste Haagse voetbalsupporter gisteren in Schiedam arriveerde, vroeg hoofdinspecteur Cees Buijnink zich al af of de grens van het toelaatbare voor de Schiedamse politie niet is be reikt. Buijnink. vindt het eigenlijk een schandaal, dat er 180 politiea genten worden ingezet om een risicovolle voetbalwedstrijd te begeleiden. „Het hele Schiedam se korps werkt vanavond, ter wijl peletons* van buitenaf ons apparaat versterken. In totaal worden er vanavond 10GQ over uren gemaakt. Het roept bij mij de vraag op, waar onze grens ligt als ordebewaker bij het betaalde voetbal". De strategie om de FC Den Haag-supporters van de Schie damse fans te scheiden werd 's middags uitgebreid doorgéspro- ken op het Schiedamse politie bureau. Vanaf het FC Den Haag stadion in. het Zuiderpark zou den de met de bus reizende sup porters door de Schiedamse poli tie worden begeleid. Vóór de wedstrijd werkte de tac tiek. De 28 bussen, vol met sup porters die in Den Haag een ge combineerde kaart voor de bus en de wedstrijd hadden gekocht, werden voorde deur van het rel len vak afgeleverd en direct naar binnen geloodst. De problemen ontstonden dui delijk door de grote hoeveelhe den Haagse supporters, die op ei gen gelegenheid naar Schiedam waren afgereisd. De groep was tevoren op station Schiedam- /Rotterdam-West opgevangen dooT de ME, die de jongeren lo pend naar de SVV-tribune bege leidde. De ongeveer 250 treinrei zigers, die als de harde kern van de Haagse Northside bekend staat, vonden een plaatsje op een nieuw ingericht rellenvak aan de lange zijde. Wachtend in de rij om naar bin nen te mogen kenschetsten en kele Haagse lieverdjes de busrei- 1 zigers als 'tamme idioten', „Je bent natuurlijk gek als je vrijwil lig met zo'n bus meegaat. Het enige wat ie dan ziet is blauwe uniformen vond een Hage naar, die zijn onvoorwaardelijke liefde voor de FC uitte via enke le tatouages op de arm. Reeds voor de wedstrijd stelden de treinreizigers alles in het werk om aan de aandacht van de politie te ontsnappen. Ook een deel van de busreizigers begon, zich op dat moment te roeren. De achter het doel staande suppor ters vonden het klaarblijkelijk ongezellig, dat zij door een hek werk van de treïnsupporters werden gescheiden. Het pro bleem was snel opgelost, want bij een stormloop op de barrière snèïfvelde het hekwerk direct. Een deel van de Hagenaars in specteerde ondertussen op ge heel eigen wijze de veiligheids voorzieningen in het SW-sta dion. Direct werd duidelijk, dat de tamelijk lage en poreuze af scheidingen rond het veld de zwakke schakel in de isolatietac tiek van'de politie vormde. Ook achter de-tribunes van het rel lenvak bevinden zich hekken, maar voor supporters bleek het een fluitje van een cent om via de stellage voor reclameborden de barrière te nemen. Zeker 150 Hagenaars wipten over, waarmee zij zich aan de aandacht van de politie onttrok ken. In de loop van de tweede helft maakten de Hagenaars het zichzelf nog gemakkelijker. De spijlen van het hekwerk bogen als rietjes, toen twee Hagenaars hun krachten met de stalen con structie maten. De Mobiele Eenheid greep niet in, want die was op dat moment naar andere plaatsen rond het veld gedirigeerd om onrust te beteugelen. Geluk bij een onge luk vormde het feit, dat zich on der de SW-supporters geen groepen bevonden die de strijd met de Hagenaars wilde aanbin den. De meevaller voor de politie bleek echter van korte duur. Kort na de wedstrijd doken de supporters op in de omgeving van Schiedam-Nieuwland, waar vijf agenten een ongelijke strijd met de Hagenaars moesten aan gaan. „Schrijf maar dat onze tac tiek heeft gefaald", het een ver bolgen agent zich na het afreizen van de Hagenaars ontvallen. „Alle aandacht richt zich op de busreizigers, terwijl deze men sen voor de problemen zorgen". Later op de avond erkent Cees Buijnink, dat de politie de Haag se horden niet in bedwang heeft kunnen houden. „Het probleem is datje als politie niet overal te gelijk kunt zijn. Vandaag blijkt weer eens hoe moeilijk het is zo'n menigte in de hand te hou den". Bewoners van de Van Ho- gendorpstraat kunnen erover meepraten. Met stoffer en blik en stofzuiger verwijderen zij op, dat moment de gevolgen van de Haagse agressie uit hun woning. Vlaardingen Binnen een paar jaar zal Vlaardingen zich de luxe van een onbebouwde Broekpolder niet meer kunnen veroorloven. Die waarschuwing heeft de administrateur van het Grondbedrijf, Theo Hagestein, laten horen. De polder, die voor ruim tien miljoen gulder in de boeken staat, kost de gemeente jaarlijks 900.000 gulden aan rente. Door dat de boekwaarde stijgt, zullen ook de rentelasten de komende jaren groeien. Inkomsten uit het recreatiegbied heeft de gemeen te nauwelijks. Wil de gemeente de lasten van de Broekpolder in de hand hou den, dan is, zegt Hagestein, aan een beperkte bebouwing van de polder niet te ontkomen, „Want de boekwaarde van een niet- commercieel recreatiegebied be hoort natuurlijk nihil te zijn. Er zijn geen opbrengsten, er wor den geen entreegelden gehe ven". Grootschalige woningbouw in de polder, waarvan de meerder heid van de gemeenteraad 20'n afschuw heeft, is volgens de ad ministrateur van het Grondbe drijf niet nodig. Hagestein denkt zelf aan kantoorbouw op een strook grond langs de rijksweg. Als de verkoop van die grond 15 miljoen gulden zou opbrengen, is Hagestein dik tevreden. De boekwaarde van de Broek polder is ontstaan door de aan koop in 1982 en de investeringen die er sindsdien in de polder zijn gedaan, zoals wegenaanleg en bebossing. Investeringen, waar voor de gemeente geld verstrek te aan hel grondbedrijf; geld dat de gemeente zelf weer leende bij de banken. Over die leningen brengt Vlaardingen elk jaar de rente ïn rekening bij het Grond bedrijf, En omdat het Grondbe drijf, wegens het ontbreken van inKomsten uit de polder, met de lasten blijft zitten, worden die elk jaar bijgeschreven bij de boekwaarde. Tot twee jaar geleden betaalde de gemeente Rotterdam een deel van die rente. Dat was de prijs, die de Maasstad betaalde voor ae toestemming van Vlaardingen om verontreinigd baggerspecie ■g op te spuiten in de Broekpolder. Maar die verplichting verviel tien jaar na de laatste opspuitin- gen, die aan het einde van de ja- 2 ren zeventig werden gedaan. De rente komt nu volledig voor g rekening van de gemeente en wordt een steeds grotere last Hagestein: „We betalen rente op rente. De lasten stijgen ver schrikkelijk snel, dat kun je ge makkelijk berekenen. Binnen vijf jaar zit je op een rentelast van twee miljoen gulden en nog eens vijfjaar later is dat vier mil- Ook aan de Haagse busreizigers, die ■'zich gisteravond in het rellenvak achter het doel hadden verzameld, had de po litie de handen vol. Na het slopen van een hek moest de ME er aan te pas kor men om de supporters van het veld te houden. Schiedam 1 Na afloop van de voetbalwedstrijd SVV-FC Den Haag heeft een groep van onge veer 250 Haagse supporters enorme vernielingen aangericht in Schiedam. De supporters gooi den op station Schiedam-Nieuw land ruiten van treinen in, ver nielden auto's en gooiden stenen door veel ruiten aan de Van Ho- gendorpstraaL Reeds voor de wedstrijd bezorg de de harde kern van de Haagse supporters de politie hoofdbre kens. Maakte het grootste deel van de Haagse aanhang gebruik van het aanbod om met bussen van de HTM naar Schiedam te reizen, een deel van de naar schatting 1100 Haagse supporters reisde op eigen gelegenheid per trein naar Schiedam. Na aankomst op station Schie dam-Rotterdam West weiger den de Haagse supporters over te stappen op de trein, die het ge zelschap naar het dicht bij het SW-terrem gelegen station Schiedam-Nieuwland zou ver voeren. Uiteindelijk slaagde een peleton van de Mobiele Eenheid er in, de wandelende supporters naar het rellenvak van het SW- terrein te dirigeren. Tijdens de wedstrijd had de poli tie de grootste moeite om de ge moederen tot bedaren te bren gen. Een SVV-supporter werd mishandeld op de hoofdtribune, de kantine werd belaagd vanuit het rellenvak en de reclamebor den en de dranghekken rond het veld het moesten ontgelden. Acht Hagenaars werden gear resteerd op verdenking van mis handeling en bedreiging met ge weld, bovendien werd een ne gende relschopper voor het bezit van een molotov-coetail in de kraag gevat. Het hekwerk, dat de Haagse sup porters van de SWraanhang had moeten scheiden, bleek uit eindelijk heel wat minder van- daalbestendïg dan SVV had ge hoopt. Twee supporters bogen de spijlen zonder problemen om, waardoor een deel van de Haag se aanhang zich met de Schie damse mengde. Toen de politie de gang van de supporters vanuit de relvakken naar de bussen begeleidde, kon den de uitgeweken Hagenaars zich onttrekken aan de politie- aandacht. Even later dook de groep van 250 supporters op in de omgeving van station Schie dam-Nieuwland waar langsrij dende automobilisten en wande lende voorbijgangers op een ste nenregen werden vergast. Op het moment dat de ME de jonge ren de trein in joeg, gooiden de Hagenaars nog tientallen ruiten in van woonhuizen aan de Van Hogendorpstraat. Na de wed strijd zijn door de politie geen ar restaties meer verricht. Van de tijdens de wedstrijd gearresteer de Hagenaars zitten er momen teel nog vier vast. Het behoud van de Broekpolder als recreatiegebied wordt elk jaar duurder. Rechts de Vlaardingse Vaart, en aan de rand van de Broekpolder de golfbaan. joen gulden. Dat worden niet te dragen offers". Volgens de administrateur kan een beslissing niet lang meer worden uitgesteld. „De Broek polder is een uniek gebied en ik vind dat dat zo moet blijven. Maar als we niets doen, worden de financiële offers te groot", zegt Hagestein. „Naarmate we langer wachten, moeten we een steeds hogere opbrengst uit de grondverkoop halen. Dan wordt de keuze steeds beperkter. Dan ontkomen we niet meer aan grootschalige bebouwing. Dat zou zonde zijn". Maassluis Burgemeester en wethouders van Maassluis wil len anderhalf miljoen gulden uittrekken om de bewoners van de Steendijkpolder een betere aansluiting op rijksweg 20 te ge ven, Om dat te bereiken wordt de Albert Schweitzerdreef door getrokken naar de Maasdijk en wordt de aansluiting van de Col- denhovelaan op de Maasdijk ge reconstrueerd. Van de anderhalf miljoen gulden, die dat karwei kost, betaalt de provincie het overgrote deel: 1.125.000 gulden. De gemeenteraad moet in zijn vergadering van 6 juni een be sluit nemen over het voorstel van B en W. Schiedam De wieken van mo len De Vrijheid zullen tijdens het Molenfestival op zaterdag 20 mei niet draaien. Door de harde wind brak vrijdag een boven- wiel af in de kap van de molen. De reparatie van het mechaniek neemt volgens molencoördina tor Jos Gunneweg te lang ïn be slag om de molen voor het festi val weer bedrijfsklaar te hebben. Dat de gevolgen van het ongeval beperkt bleven, mag volgens Jos Gunneweg een klein wondertje worden genoemd. Toen de mole naar de rem gebruikte om de draaiende wieken stil te zetten, raakte het bovenwiel ontzet. Door de enorme wrijving ont stond brand in de molen, die door de brandweer kon worden gesmoord. Door de ontzetting moest de mo lenaar een noodgreep toepassen om de wieken in de ruststand te krijgen. Met man en macht draaide men de wieken vrijdag middag uit de wind. Als dat niet was gelukt, hadden de wieken volgens Gunneweg kunnen af breken. Schiedam De woningbouw in Spaland mag dan van start zijn gegaan, de discussie over bodem vervuiling is niet verstomd. En kele dagen na de eerste paal in Spaland is in het stadskantoor een brief binnengekomen, waar in DG6, PSP/PPR en CPN aan kondigen „nogmaals krachtig voor een nader bodemonder zoek te pleiten". De drie linkse fracties zijn in hun mening gesterkt door een recente brief van Nederland Gifvrij, waarin ir. Anita van Pelt namens deze stichting haar te leurstelling uitspreekt in de Schiedamse gemeenteraad „temeer omdat uw gemeente in het algemeen als milieuvriende lijk bekend staat". Eind vorig jaar al ontstond op schudding over Spaland, nadat i TV en VIDEO Service Spijk j voor al uw reparaties aan tv err video vooraf gratis prijsopgave I Geen voorojkosteni Garantie op reparaties g Tevens verkoop onderdelen Kleuren TV's te koop "vul. 250.- i: I met 3 mnd. garantie SERVICE SPIJK Dam 18 - Schiedam I Tel. 4271074 of I Lm mm 89° *215, J gemeenteraadsleden Adri Reijn- hout, Bart de Leede en Ulferd, Bruseker hun twijfels uitspra ken over de mate van bodem verontreiniging in Spaland. De toekomstige nieuwbouwv/ijk is opgespoten met Rotterdams ha- venslib. Verantwoordelijk wet houder Chris Zijdeveld icon een meerderheid van de gemeente raad geruststellen, ondanks dat landelijke milieu-organisaties mét klein links van mening wa ren dat er een nader bodemon derzoek zou moeten komen. Nederland Gifvrij heeft het er niet bij laten zitten. De organisa tie heeft de rapportage over Woudhoek en Spaland bestu deerd. Anita van Pelt conclu deert nu dat het gemeentebe stuur er kennelijk van uitgaat dat bodemmonsters, genomen in Woudhoek, relevant zijn voor Spaland. Volgens haar is dat niet het geval. In Spaland ligt, meer dan in Woudhoek, slib uit de sterk verontreinigde Petroleum havens. Een oriënterend onderzoek van milieubeheer Rijnmond in 1985, waarmee Zijdeveld schermde alsof dat doorslaggevend zou zijn, wordt door Nederland Gif vrij als onvoldoende beschouwd. Nader onderzoek blijft vereist. In haar verdere betoog noemt ir- Van Pelt de al eerder geuite be zwaren tegen het wonen op een 'leeflaag'. Ook wijst zij op onze kerheden en risico's voor de toe komstige Spalanders, waar het gaat om hun gezondheid. Mei een oppervlakte van meer dan driemaal "de Kuip" mag Houicentrum v.d. Wetering met recht groot genoemd worden. 8 loodsen vol hout, doe-het-zelfaitikelen, keukens, parket, schroten, plaatmateriaal, tuinhout enz. vormen een waar paradijs voor de echte doe-hei-zelver. Gemakkelijk te bereiken, ruim gesorteerd en laag in prijs. Kortom, een bezoekje waard. Kom eens langs en verbaas u over Houtcentrum v.d. Wetering! Nwe. Mnsstrsat 3, SctiMan, OiO-42S9i5tM264i80 7\

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1