Enthousiasme voor eerste Orpheus-cd Vlaardingen zoekt naar vijf miljoen Versierders fleuren de Troelstralaan op L LET OP! KONMAR KRANT DEZE WEEKIN De Kring houdt mensen in sprookje gevangen gramma m Caravan in brand VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMS! COURANT NIEDWE WATERWEG COURANT Sv7* Fraanje komt niet zelf SPORT? MET DEKRANT OP DE ERETRIBUNE. 'Produktiebossen langs de rijkswegen' Automobilist rijdt in op supporters Molenfestival wordt vriendelijk gebeuren O WATERWEG Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008, 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343223.4352066.4350557-sportredactie: 434S209. Telefax: 010-4349754. DONDERDAG 18 MEI 1989 PAGINA 17 Schiedam Niet alleen voor de leerlingen van basisschool De Kring was het gisteren een spannende avond. pok meester Peter Oole had last van zijn zenuwen. In een vol Passagetheater in Schiedam yoerden ztj gezamenlijk de musi cal 'Durwassums' op. De titel van de musical duidt er al op, dat het om een fantasierijk stuk moest gaan. De verzinsels waren van de hand van Oole, die de tekst zelf schreef. Ook de muziek is spe ciaal voor de musical van De Kring geschreven. Leo Simons componeerde het, leden van het Conservatorium en onder andere Be Schiedamse bassist Theo Suy- -ker voerden het gisteren uit. 'In het voorprogramma lieten de groepen 1 tot en met 6 verschil lende sprookjes, zoals Roodkapje én Hompeitje en Pompeltje, de revue passeren. Hoewel er een ontspannen sfeer was, bleken er toch een paar kleintjes knap ze nuwachtig te zijn Helemaal voorin de zaal kon je horen fluis teren: „Wen, het is niet zo eng, Koor!" Wen stelde de souffleuse echter meteen gerust: „Ja, ik heb 't onthoud". Daarna brak het grote moment voor groep 7 en 8 aan. Het was niet alleen spannend, omdat de leerlingen en meester hun musi cal na ongeveer drie maanden oefenen konden opvoeren, maar ze moesten nog eens extra hun best doen, omdat er mensen van een theaterbureau ïn de zaal za ten, die de produktie van Peter Oole misschien wel wilden ko pen. De musical 'Durwassurris' is een verhaal over een sprookje. Een schrijver (uiteraard gespeeld door Peter Oole), die geen stof meer heeft om te schrijven, komt in een sprookjesbos te recht. Na een feest met sprook jesfiguren meegemaakt te heb ben kan hij weer aan de slag. Het decor van het sprookjesbos bestond uit grillige bomen en stronken op de grond. Door de mist heen gloorden pastelkleuri- ge lichtpunten, Ook aan de kle ding was veel aandacht besteed. De 28 kinderen zagen er stuk voor stuk even sprookjesachtig uit Na de goede afloop van de musical konden familie en vrienden met een gerust hart weer naar huis gaan, nadat ze bijna twee uur gevangen waren geweest in de fantasiewereld®; van De Kring. Sprookjesfiguren van De Kring! op de planken in het Schiedamse o Passagetheater. s '1 TT tï®i^V V- Vlaardingen Het Rid- derkerkse bouwbedrijf Fraanje heeft geen plan nen zich te vestigen in Vlaardingen. In onze krant van 5 mei stond dat abusievelijk vermeld. De Fraanje-groep heeft wel bijna 3500 vierkante meter grond gekocht in het in dustriegebied Hel Scheur in Vlaardingen. Daar wor den high-tech-kantorerj gerealiseerd voor verhuur of verkoop aan derden. De onderneming is sinds 1920 in Ridderkerk geves tigd en begint in juni van dit jaar met de nieuwbouw van een hoofdkantoor aan de Kastanjelaan in Ridder kerk. Schiedam Pal naast de stoel van burgemeester_ Honnerlage Grete werd gisteren de eerste compact disc van het Schiedamse mannenkoor Orpheus aan geboden aan burgemeester Reinier Scheeres. Een betere verwijzing naar het rijke verleden van het koor was nauwelijks denkbaar, want het was de il lustere voorganger van Scheeres die het koor in 1866 oprichtte. Aan de vooravond van het 125- de organisatie voor Scheeres ei- jarig jubileum kon erevoorzitter genlijk een blik in de toekomst Reinier- Scheeres het dap;;ook'--^yar> het mannenkoor in gedach- niét latenom terug te blikken op ten had. het rijke verleden van het man nenkoor ondanks het feit dat Vers,vriendelijk, voord dig. Scheeres verhaalde uitvoerig over de bijzondere plaats, die Orpheus al sinds mensenheuge nis in het Schiedamse culturele leven inneemt. „Schiedam heeft een rijk verenigingsleven. Een paar van die clubs springen er uit. Bij de clubs die in het bijzon der opvallen hoort zeker Orp heus". Dat Orpheus het zo lang heeft kunnen volhouden, dankt de vereniging volgens Scheeres vooral aan het trouwe gedrag van de leden. Oprichter Honner lage Grete zette in de vorige eeuw de toon door 35 voorzitter van het mannenkoor te blijven. Honnerlage Grete, die de hon derd 'ruim passeerde, behoorde maar liefst 83 jaar tot de gelede ren van Orpheus. Het goede voorbeeld, dat in die jaren werd gegeven, wordt vol gens Scheeres door de huidige leden nog altijd gevolgd. „Orp- heus-leden zijn geen mensen die dit jaar hockeyen en volgend jaar maar eens gaan tenissen. Regelmatig jubileren zangers voor het* 25- of 35-jarig lidmaat schap". Met het uitbrengen van de cd gaat volgens voorzitter Piet Smit van het jubileumcomité een lang gekoesterde wens in vervulling. In totaal zijn er 800 exemplaren aangemaakt, terwijl er speciaal voor de piek-up-bezitter 500 el pees zijn geperst. Op de cd, die de titel Te Deum heeft meegekregen, worden vol gens'dirigent Richard'Kam de platgetreden paden vermeden. „Componist Albert de Klerk heeft zijn compositie, die aan vankelijk was geschreven voor orkest, op ons verzoek omge schreven voor orgel. Met het re sultaat zijn wij zeer tevreden. De Klerk, die op de plaat met zijn orgelklanken het koor begeleidt, zorgde voor een meditatieve en gregoriaanse sfeer. De combina tie met een modern ideoom maakt de muziek tastbaar voor elke koovllefhebber en diri gent". Burgemeester Scheeres roemde om andere redenen het initiatief voor de compact-disc. „In ons ar chief kunnen geïnteresseerden alles lezen over Orpheus. Wie er lid waren in 1920, wie er diri geerde en wat de aanleiding voor de oprichting van de vere niging was: het 50-jarig bestaan van het Koninkrijk der Neder landen, alzo sprak Scheeres. „Hoe het koor in die tijd klonk, weet echter niemand meer. Dat is jammer, maar toekomstige ge neraties kunnen in ieder geval beluisteren hoe het koor anno ROTTERDAMS NIEUWS RL AD LAURA PLUNDERT EENMAAL PER JAAR HAAR BANKREKENING Dat kan gemakkelijk, als je een jaar lang de kram hebt bezorgd. Naar dc bank itappen en even een gigantisch bedrag opnemen. Je moet wel een beetje kaas gegeten hebben van sparen natuurlijk, maar dan ben je ook in staat om als een kleine Rockefeller te genieten van bijvoorbeeld een zorgeloze skivakantie Z6 doet Laura Oostra het in elk geval. Zo snel als ze 's winters van de besneeuwde berghellingen afsuist, zo snel rent ze dagelijks langs de brievenbussen in haar wijk. En elke maand is daar weer die bijschrijving van de bank. Dit is nog eens vakantie-voorprei! Bovendien hecfi je ontdekt dat zelfs na de uitbundigste skivakantie nog altijd een saldo op haar rekening resteert. Kranten bezorgen is zo gek nog niet. En het is nog leuk ook. „Ik zwa3i heel wat af als ik m'n ronde doe", vertelt ze enthousiast. „En dikwijls maken abonnees een praatje met me". Als bezorger van het Rotterdams Nieuwsblad beteken je nu eenmaal meer dan iemand die wat anders in de bus stopt. Je kunt de krant en dus Laura immers geen dag missen? Zwaai ook eens naar de bezorger of bczorgster van het Rotterdams Nieuwsblad. Nog geen abonnee? Bel gratis: 06-0229300 of stuur de ingevulde voorpaginabon op. Te Deum, de jubileum-cd van Orpheus, is te bestellen bij Enny Stouthandel, telefoon 4267067. Vlaardingen Minder dan een maand hebben de hoofden van dienst van de gemeente Vlaar dingen de tijd gekregen om te bedenken, hoe zij tien proeent kunnen be zuinigt n op de loonsom van hun afdeling. Deze door burgemeester en wet houders voorgeschreven opera tie moet voor bijna vijf miljoen gulden aan bezuinigingsvoor stellen opleveren. Met een keuze uit die mogelijkheden denken B en W het gat in de begroting van 1990 en mogelijk ook de tekorten van volgende jaren te dekken. Voor de meeste diensten, zoals het woningbedrijf, de biblio theek:, de brandweer en de Stadsgehoorzaal betekent dat een bezuiniging van enkele hon derdduizenden guldens. Het stadhuis en het energie- en wa terleidingbedrijf moeten zelfs meer dan een miljoen leveren aan de enorme bezuinigingsope ratie. die tijdens de behandeling van de door B en W ingeirokken meerjarenbegroting af mikpunt van kritiek van veel raadsleden was „De kaasschaafmethode is uitge put". schrijven B en W in een brief aan de hoofden van dienst. Zij zien geen kans meer om met beperkte bezuinigingen over de hele linie het evenwicht in de begroting te handhaven. In de meeija ren begroting gaf het jaar 1990 al een gat van 2,5 miljoen gulden te zien. Het college wist nauwelijks nog voorstellen te be denken om dat gat te dichten. B en W hopen, dat de diensthoof den een deel van de gevr korting kunnen vinden door ef ficient werken. Maar het lijkt haast onvermijdelijk, dat de tien procentsoperatie leidt tot het af stoten van taken door de ge meente- Als dat gebeurt moeten de effecten voor de burger zo klein mogelijk zijn, vinden B en W. Het college is zich ervan bewust, dat de operatie tot „pijnlijke in grepen m het ambtelijk apparaat en het voorzieningenniveau kan leiden". Vandaar dat B en W schrijven: „Gelet op de belangen die voor onze stad. onze burgers en ons apparaat op het spel staan, verzoeken wij toch de door ons gevraagde informatie te willen leveren". De resultaten van de tien-procentsoperatie zullen zichtbaar zijn in de meetjarenbe- groting en de begroting 1990. die beide in november door de ge meenteraad worden behandeld. Schiedam Mevrouvv Van Waas werd gisteren wreed in haar middag dutje gestoord, toen een groep peuters met luid trompetgeschal en trom geroffel haar woning aan de P. J. Troelstralaan naderde. De kinderen kondigden op deze luidruchtige wijze aan, dat de eerste versieraetie in wijk Nieuwland het moment van uit voering naderde. De versieraetie is een initiatief van buurthuis Nieuwland, dat op deze wijze het 25-jarig bestaan van de wijk luister wil bijzetten. In september viert het clubhuis zelf ook haar 25-jarig bestaan. De versieraetie wordt daarom door de medewerkers direct aange grepen om aandacht te vragen voor de feestWeek. die in de week van 8 toten met 15septem ber wordt georganiseerd. Nadat de kinderen met afri- kaantjes de cijfers 1964-1989 op het grasveldje naast het clubhuis hadden gevormd, ging de bonte optocht wandelencfdoor de wijk. Voor de eerste versieraetie werd een flat aan de P.J. Troelstralaan uitgekozen, omdat dit gebouw 25 jaar geleden als eerste complex in de laaggelegen wijk werd op geleverd. „Verder ligt dit gedeelte van de c wijk tamelijk ver van het club- 3 M huis", verklaarde coordinator Jj jp Marcella Janssen. „Juist bij deze m mensen willen we daarom wel o m eens aandacht vragen voor onze activiteiten". Na aankomst in de Troelstralaan kwamen slingers met een lengte van zeker zestig meter uit de tas van de medewerkers te voor schijn. De kinderen pakten de slingers op en versierden het flatgebouw aan voor-, zij- en achterkant. „Een prachtig initiatief", vond flatbewoonster m» vrouw Sehef- fer. „De kinderen prikken ook de papiertjes van het grasveld weg. Wie dat soort dingen jong leert, denkt daar later misschien ook nog eens aan". Dat de flats worden versierd, vindt de be woonster ook wel grappig. „Het geeft het geheel een feestelijk aanblik. Dat kunnen de flats wel gebruiken, want gerenoveerd zijn ze nog niet. Dat schijnt vol gend jaar overigens wel te ge beuren". Naast de papierprikkers waren de kinderen, die allemaal tot de peuterclub van het clubhuis, be horen. in de weer met een echte hekbenbezem. Marcella Janssen ging ondertussen de bewoon sters langs om hen namens het buurthuis een afrikaantje voor het balkon aan te bieden. Ook de kinderen deden hun best Ook de kinderen van Nieuwland vonden de versieraetie een grap' pfg evenement. Luid trommelend luisterden een aantal kinderen de versieractiviteiten van andere peuters op. om de balkons van de bewoners een feestelijke aanblik te geven. Met slingers en al gingen zij de balkons van de aanwezige bewo ners op om ook hier versiering op te nangen. Onder het motto Kleur In Uw Buurt bezoekt de vrolijke optocht over drie weken opnieuw een flatgebouw in de wijk. Schiedam Wethouder Chris Zijdeveld heeft de officiële inge bruikname van een geluids scherm langs rijksweg 20 bij Bij dorp gisteren aangegrepen om de Groene Long te promoten: meer groen in de stad. „Rond de Schiedamse rijkswegen", meen de de milieuwethouder, „moeten produktiebossen komen Dat is dé manier om in Schiedam meer zuurstof te krijgen". Onlangs lanceerde zijn Vlaar- dmgse collega Bas Goudriaan een zelfde plan voor zijn stad. Wie het patent heeft op het idee, Een bestuurder van een perso nenauto moet gisteravond rond zeven uur flink zijn geschrokken, toen hij rijdend op rijksweg 20 rook uit zijn caravan zag komen. Hij zette zijn wagen meteen aan de kant van de weg, maar kon niet voorkomen dat de caravan nage noeg volledig uitbrandde. Hoe de brand is ontstaan is nog onbe kend. is niet geheel duidelijk. Met de stekeligheid, die al jarenlang kenmerkend is voor de sfeer tus sen de besturen van de gemeen ten. liet Zijdeveld fijntjes weten „dat een buurgemeente wel va ker Schiedamse plannen over neemt". Zijdeveld was duidelijk in zijn element. Dat begon al toen hij bij wijze van officiéle handeling achter de Margriethal een mini- geluidsscherm optrok. Terwijl de groene haag door hem werd opgehesen, werd het lawaai dat voor de aanvang van het werk was opgenomen langzaam ge dempt. Een prachtige symboliek vond Zijdeveld, omdat op die manier het verschil tussen de vele decibellen van toen en de weinigen van nu werd aange toond. Afgevaardigden van het bewo nerscomité. die jaren geleden al klaagden over net onaanvaard baar hoge geluidsniveau in hun wijk, waren samen mei Zijde veld blij. „We kunnen nu weer in onze tuinen 2itten en met de ramen open slapen'1» vertolkte een bewoonster de verbetering. Dat fhun' geluidswal is uitgerust met de nieuwste technische snufjes, die voor het eerst in Schiedam zijn toegepast, is voor de bewoners van ondergeschikt belang. Het geluiddempend ef fect en de architectuur van de geluidswal (een groot transpa rant scherm boven het viaduct en forse groenschermen be groeid met wilgen achter de wo ningen) zijn voor hen de belang rijkste argumenten om tevreden te zijn. Schiedam - Een 25-jarige FC Den Haag-supporter zal nog zeker een half jaar met weinig plezier terug denken aan het bezoek dinsdagavond aan de voet balwedstrijd van zijn club tegen SVV. De man werd kort na de wedstrijd in het grasveld langs de Harga- laan aangereden door een woedende automobilist, zo is eerst nu door de politie bekend gemaakt. De sup porter moest met een ge compliceerde enkelbreuk in het Schi el and zieken huis worden opgenomen. De chauffeur raakte over verhit toen iemand van een supportersgroep. die op weg was rtaar ïsS-sta- tion Nieuwland, de buiten spiegel van zijn auto mep te Hij bekoelde zijn woede door op de supporters in te rijden. Daarbij raakte ook een meisje licht gewond. Zij reisde met pijn in beide benen en in de rug wel af naar huis. De politie heeft de dader, die vermoedelijk i n een zwarte Volkswagen Gólf reed, nog niet kunnen aanhouden. Gisteren heeft een flink aantal Schiedammers aan gifte gedaan van vernie lingen. Commissaris van politie Jan van Hoff turfde met name schade aan au to's. die veelal was veroor zaakt door er stenen tegen te gooien. Eén bestuurder trof zijn auto na de wed strijd op z'n kant aan. Over de schade, uitgedrukt in geld, zegt de politie nog geen juist beeld te hebben. „Verschillende mensen hebben nog geen aangifte gedaan, terwijl de meesten die dal wel deden nog niet wisten hoe groot de schade was". Bij het opmaken van de ba- la ns in het rellen vak in het SVV-stadionnetje bere kenden de schade-experts, dat daar voor acht- tot tien duizend gulden moet zijn vernield. Schiedam De organi satoren van het Schie damse molenfestival vinden het vreemd, dat zij uit de krant moeten hebben vernemen dat de Schiedamse horeca ondernemers zaterdag met een muziekfestival op de feestdag insprin gen. „Dat is kennelijk de meest voor delige wijze om aan het festival mee te doen", aldus woordvoer der Theo Reyman v^n het orga niserende comité. Dat de horecaondernemers de klandizie aangrijpen om met een muzieknacht op de proppen te komen, vindt het comité overi gens zeer begrijpelijk. „Het is na tuurlijk ook goed dat buiten staanders op een initiatief in springen". aldus Theo Reyman. „Alleen de manier waarop be valt ons niet zo. Als we publici tair en financieel de handen in een zouden slaan, zou de organi satie veel sterker kunnen zijn". Aan de vooravond van het festi val, dat tot verleden jaar als de Schiedamse molendagen be kend stond, kijkt de organisatie toch met een positieve blik naar zaterdag. „Het belooft een heel gezellig gebeuren te worden", al dus Theo Reyman. Drie van de vier gepavoiseerde molens zullen zaterdag draaien tijdens het festival. Alleen de wieken van molen De Vrijheid blijven zaterdag, als gevolg van technische problemen, in de ruststand. Hoogtepunt van het feest van za terdag belooft de gigantische broodlunch te worden. Aan de Noordvest worden zaterdag aan de 200 meter lange tafel zeker 1500 eters verwacht De kaarten voor de maaltijd, die vijf gulden kosten, worden verkocht bij vijf tig bij het gilde van de Échte Bakkers aangesloten onderne mers. Een grote braderie, waar akous- tische muziek en oude ambach ten de sfeer zullen bepalen, geldt als een andere publiekstrekker Bezoekers kunnen langs een an derhalve kilometer lange mo lenroute flaneren. Ook op de Hoogstraat en de Lan ge Haven is zaterdag het nodige te zien. De vijfendertig histori sche boten die dezer dagen in de haven te bewonderen zijn, ver trekken zondagmiddag in een feestelijke optocht weer uit Schiedam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1