I Log bestuur GGD moet log blijven Koch exposeert in donkere kamer Wethouder sceptisch oyer havennota KvK m John Litzau heeft het weer wel mee Succes tuincentrum kan ook in Maasland Burgemeester gelooft niet in wijkbezoek rl VLAARDINGS DAGBLAD SGHIEOAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT M W% Inbraken bij bedrijven Dordtse betrapt CS Hekelarij verknocht aan lam en schaap Germke trekt haar jasje uit DRIEMAAL 'DE KUIP' VOL HOUT... WKIBRWEG VRIJDAG 19 MEI ftegionale redactie: BredeHavenstraat 6.3131 BC Vlaardingen: Postbus 4003,3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229.4352066,4350557-sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. PAGINA 13 Schiedam Onwil van Vlaar dingen en Maassluis maakt het voorlopig onmogelijk om het omvangrijke bestuur van de GGD te halveren. Het Schie dam se gemeentebestuur zou dat graag willen, enerzijds omdat met een kleinere club vaak effi ciënter kan worden gewerkt, an derzijds omdat eronder de 22 be stuurders geregeld lieden zijn die verstek laten gaan als de ge neeskundige en gezondheids dienst Nieuwe Waterweg-Noord vergadert. Het is kennelijk moeilijk om zoveel mensen voor onbetaald werk vaak bijeen te laten komen. PydA-raadslid Herman Post hoorn nam een tijdje geleden het Voortouw. Hij kwam met een amendement, waarin het logge bestuur van de GGD aan de kaak werd gesteld. Wethouder voor volksgezondheid Luub Hafkamp zocht vervolgens com- tact met Vlaardingen en Maas sluis om hun mening te peilen, maar het resultaat valt Schie dam tegen. De twee buurgemeenten willen niet. Er is bij de GGD een evalu atie op komst, en Vlaardingen en Maassluis vinden'het niet fair om vooruitlopend daarop al wij zigingen aan te brengen." Alleen, die evaluatie kan wel een jaar of twee duren, denkt Hafkamp. Dal is een teken aan de wand: het toont volgens de Schiedam mers duidelijk aan, hoe log dat GGD-bestuur wel functioneert In de commissie volksgezond heid in' Schiedam was er aan CDA- en VVD-zijde de neiging om Vlaardingen en Maassluis voorlopig maar hu n zin te geven, en het aantal bestuursleden voorlopig ie handhaven op 22. Maar de vertegenwoordigers van PvdA en D66 hielden een slag de arm en wilden het eerst in hun fractie nog eens bespre ken. Houdt Schiedam vast aan de wens om het bestuur te hal veren, dan kan het conflict er in theorie toe leiden dat aan de ge meenschappelijke regeling voor de GGD een eind komt. In die hypothetische situatie blijven Vlaardingen en Maassluis sa men werken. maar zal de provin cie voor Schiedam een andere partner aanwijzen, profeteerde GGD-dïrecteur E.B.E. Wolfs. Maar die ontwikkeling zou in strijd zijn met allerlei ontwikke lingen in de regionale samen werking ten noorden van de Nieuwe Waterweg. Schiedam Vrijwel onopgemerkt is Huub Koch in Schiedam te ruggekeerd. De Rotter dammer, die halverwe ge de jaren zeventig in Schiedam de nodige bekendheid genoot als dichter, exposeert mo menteel met fotowerk in de voormalige bran derij van Daniël Visser. Dat is een bekende plek voor Koch, die in de jaren zeventig actief was in de Schiedamse kraakbeweging. De krakers vonden in café Quibus aan de Lange Haven een natuurlijke verzamelplaats. De uitspan ning werd enkele jaren gele den omgedoopt in café Podium, waarin Hilly de Jonge en Peter Pijpers als oude getrouwen nog steeds participeren. In 1975 bakte Koch de Schie damse vormgever Harr Wieg man een poets door diens ont werp Proosje - het officiële vignet voor het 700-jarig be staan van Schiedam te ge bruiken voor een persiflage. Sloopje van Schiedam, noemde Koch zijn mannetje met hak bijl, dat zekere gelijkenis met Pr oog e vertoonde. Met de af beelding protesteerde Aksieko- mitee De Laan tegen het sloop- beleid van de gemeente, die de Laan en de Korte en de Lange Achterweg met de grond gelijk wilde maken hetgeen later geschiedde. Koch heeft de persiflage als kunstwerk reeds lang afgezwo ren. In een klein donker ka mertje in de catacomben van Podium is te zien, dat Koch zich momenteel op serieuze wijze met de fotografie bezig houdt. In het pikdonkere kamertje tracht Koch de sfeer weer te geven, die hij enkele jaren aan trof in de Feuerzeugfabrik in Milflam in de Westauiste stad Offenbach am Main, Als stu dent van de academie van beel dende kunsten kwam Koch in. 1985 via een uitwisselingspro gramma in de Duitse stad te recht. Enkele studenten wezen de fotograaf op het bijzondere karakter van de aanstekerfa- briek. Bij het faillissement van de fa briek in 1974 had de eigenaar bij wijze van curiositeit beslo ten, dat de inventaris van de fa briek onaangeroerd moest ach terblijven. Huub Koch kreeg uiteindelijk als eerste toestem ming om de fabriek te fotogra feren, onder de voorwaarde dat hij niets zou aanraken. De kopjes, de aanstekers en de ordners ogen op de foto's als da gelijkse gebruiksvoorwerpen. Het idee, dat de voorwerpen hun verschijningsvorm heb- ben behouden, terwijl de func tie ervan een ingrijpende ver andering heeft onderaan, noemt Koch het bijzondere van de Feuerzeugfabriek. In Schiedam trachten Koch en Peter Pijpers, die de tentoon stelling op eigen initiatief orga niseert. de curieuze lijn voort. De foto's hangen in een geheel verduisterde ruimte. Alleen met een mijnwerkerslamp op het hoofd kan de bezoeker struikelend tussen de balken door een blik werpen op de fo to s. ..Ook in de fabriek was het aardedonker", verklaart Koch. ..Die sfeer wil ik hier overbren gen". De opening van de tentoonstel ling was ook geen alledaagse. Slechts één gast, een verslagge ver van deze krant, luisterde de geheimgehouden gebeurtenis op. Champagne en speeches ontbraken. „Niet nodig", oor deelde Peter Pijpers. „Het gaat niet zozeer om de verkoop maar meer om het evene ment". Nieuwe buitenstaan ders kunnen na telefonische afspraak ook de donkere ka mer in. Het telefoonnummer van Peter Pijpers is 4260066, John Litzau bouwt voort op Wasmans goede reputatie met 't Vierkantje. Schiedam De afgelo pen twee weken hebben John Litzau het gevoel gegeven, dat hij in een wereldzaak terecht is gekomen, 't Vierkantje draaide een topomzet Steeds lekker weer, dus elke dag het terras afge laden vol. „Jongens, ge weldig, is dat hier altijd zo?" vroeg Litzau zich verheugd af. ,,'t Is haast niet te geloven", zegt men bij de familie Wasman, die de exploitatie van Schiedams be roemdste café heeft overgedaan aan de voormalige hotelbaas Lit- zau. ..Vanaf de dag, dat hij erin kwam, is het stralend weer. 't Is een fijne start voor hem. Beter dan dat je in een druilregen be- gint". Wasman en Litzau: ze hebben veel gemeen. Barend Wasman staat onder zijn collega's hoog aangeschreven^ Zijn jarenlange horeca-ervaring heeft hem een onberispelijke reputatie opgele verd, en voor de stamgasten geldt hij als een correcte en ge zellige waard. Litzau idem dito. Hotel De Spil had een vaste klantenkring, en de meesten kwamen eerder voor John Litzau dan voor de drank of het café. Na de sloop van De Spil op de Vlaardingerdijk wilde de goedlachse hotelier een ander horecabedrijf voortzetten. Werd hei uitgerekend Schiedams be kendste zaak, aan de Broersvest, zeg maar Koemarkt. De familie Wasman heeft het volste vertrouwen in de nieuwe uitbater van 't Vierkantje. Al eens eerder, jaren geleden, werd het cafébedrijf overgedragen aan twee ondernemers die er vreemd waren, en dit duo wist het karakter van de zaak in een mum van lijd naar beneden te halen. De pacht werd beëindigd en de familie Wasman ging snel zelf verder met 't Vierkante om de naam en faam van weleer te herstellen. Het sprak vanzelf, dat dat Barend en zijn zoon Bar ry snel lukte. Op hun traditie wil John Litzau voortbouwen. Schiedam Bij een Inbraak in pen bedrijf aan de Con radstraat zjjn een videorecorder en een kleurmonitor ter waarde van 3^00 gulden gestolen. Ook In een bedrijfspand in de Calandstraat werd ingebroken. Daar werden twee geldkistjes met daarin 1500 gulden ont vreemd. In een snackbar in de P,J. Troelstralaan werd de in houd van een gokautomaat (on geveer 300 gulden) geplunderd. Vlaardingen'Een 27-jarige vpouw uit Dordrecht is gisteren ddor winkelpersoneel van C A in Vlaardingen op heter daad betrapt op diefstal van een stapeltje t-shirts. De Dordtse probeerde er ongemerkt met 13 shirts vandoor te gaan, maar die wèrdenjiaar door het personeel uit de handen gegrist De vrouw - wist te ontkomen, maar het ken- Jteken van haar auto werd geno teerd. Latex.opde dag werd zij in \Ejordrecht S aangehouden. In haar 'auto :^önd de politie voor <^Ï3ÖQ guldéi?yan kleding, die zij iBad ontvréèmd "uit 'winkels in j ^dnedarh.* - Maasland De Agro BTC in Wagenïngen wil meewerken aan de vestiging van een tuin- bouwtechnologisch centrum op het industrieterrein Maasland- Noord. Projectleider M.J, Ver voort heeft orienterende ge sprekken gevoerd met direc teur Boon van de bloemenvei ling Westland en vertegen woordigers van de gemeente Naaldwijk. De Coöperatieve Vereniging Tuinbouw Technologisch Cen trum Maasland-Noord (CVTM) heeft op het regionale indus trieterrein voorzien in een der gelijke vestiging, die samen met de Wageningse Agro zou kunnen worden opgezet. On geveer 3500 vierkante meter is vrijgehouden voor zo'n be drijfsverzamelgebouw op Maasland-Noord. „Een succes story", noemt Vervoort de Wa geningse uitvoering van het centrum. „Veel bedrijven zijn tegen woordig gespecialiseerd, maar te klein om alles zelf te kunnen doen. Samen kunnen ze een heel eind komen, door bij voor beeld alle van dezelfde dien sten gebruik te maken. Hun kracht Is hun specialisatie. In zo'n tuïnbouwteehnologisch centrum wordt de zwakte van alle bedrijfjes de kracht van het geheel". De vergelijking met een coöperatie, zoals de CVTM zichzelf ook noemt, spreekt hem dan ook wel aan. Volgens Vervoort zou een Maaslandse vestiging zich met name op de handel kunnen richten Dat is de sterkste tak in het tuinbouwgebied. „Juist in het verhandelen van bloemen en ook groenten ligt de grote kracht van het Westland. De infrastructuur daarvoor ont breekt echter, maar door alle kleine, gespecialiseerde be drijfjes samen te brengen kun je samen een sterk assortiment bieden". Ongeveer zeven jaar schat Ver voort nodig te hebben om het technologische centrum in zijn geheel tot ontwikkeling te brengen, als tenminste het Wa geningse voorbeeld als uit gangspunt wordt gehanteerd. Daar is een soort science-park ontstaan, een wetenschap spark, bestaande uit vier 'po ten'. Een bedrijvencentrum maakt er onderdeel van uit, een professioneel dienstencen trum, er is ruimte voor multi nationale ondernemingen en kleine 'dienstenvestigingen' en er is managementondersteu ning. Ver voort schat dat voor de ont wikkeling van zo'n centrum in Maasland ongeveer 2,5 miljoen gulden nodig is. Ongeveer een derde zou moeten worden op gehoest door de overheid, tweederde zou vanuit het bedrijfsleven zelf moeten ko men. Maassluis Wethouder Izaak van der Knaap ziet in eerste aanleg weinig in de havennota, die de Kamer van Koophandel en de Federatie van Maassluisse Onderne mers anderhalve week geleden presenteerden. In die nota wordt ver plaatsing van de haven activiteiten naar buiten de binnenstad bepleit. „Het papier is geduldig", is de veelzeggende reactie van van der Knaap. Maar hij wil de nota wel serieus bestuderen. Dat ver dienen. de makers. „Want er is een hoop .werk van gemaakt en wij hebben er met voor betaald. Misschien zitten er bruikbare elementen in". Volgens twee onderzoekers van de Kamer van Koophandel kan de haven, die door gebrek aan onderhoud en aanhoudende klachten van omwonenden steeds minder interessant wordt voor het bedrijfsleven, maar het best volledig worden weggesa neerd. Maassluis zou dan op een andere plek aan de Waterweg de havenbedrijven een nieuwe start kunnen bieden en op de huidige vestigingsplaats van de bedrijven zouden woningen en kantoren kunnen worden ge bouwd. Van der Knaap vindt dat de ma kers van de nota wat al te lucht hartig voorbijgaan aan de pro blemen, die zo'n sanering geeft. Hij denkt dat de bedrijfsterrei nen aan de haven niet bruikbaar zijn voor woningbouw. „Kijk naar de Vertowijk. De sanering van de vuile grond daar heeft 32 miljoen gulden gekost. Maar dat werd nog grotendeels door het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu betaald, in het kader van de inte rim wet Bodemsanering. Op de haventerreinen zal daar geen sprake varrizijn, want als daar verontreinigde grond wordt ge vonden is de vervuiler bekend. En dan worden de kosten ook op de vervuiler verhaald. Ik betwij fel of bedrijven dan nog voelen voor verplaatsing". Of de terreinen rond de huidige Maassluisse haven vervuild zijn, weet de CDA-wethouder niet. Er is geen onderzoek naar ge daan. „Maar ik maak mij sterk dat er wel iets van vervuiling in de grond zou worden gevon den". Nee, een verplaatsing van de havenbedrijven zal zo gemak kelijk niet zijn, meent Van der Knaap. Toch is hij blij met de nota. „Het geeft tenminste weer wat discussie over de haven". Een tweede optie in de nota van de Kamer, het uitbaggeren van de haven, is volgens Van der Knaap ook al nauwelijks denk baar. „Dan zit ik met vervuilde bagger, die ik nergens kwijt kan. Over dat probleem denken wij al jaren, maar een oplossing heb ik nog niet gehoord' Het heeft de wethouder een beetje gestoten, dat in de nota de gemeente ervan wordt beticht haar verplichtingen niet te zijn nagekomen. De gemeente incas seert havengelden, dan moet zij de haven ook onderhouden,'re deneren de onderzoekers. Van der Knaap: „Er wordt zo laco niek over gedaan". PvdA-wethouder Anton Wu- strow (volkshuisvesting en ruimtelijk ordening) staat heel wat positiever tegenover het door Kamer van Koophandel en ondernemers gelanceerde plan. „Ik ben altijd al voor verplaat sing van de havenbedrijven ge weest", zegt hij. "Burgemeester en wethouders van Maassluis hebben gisteren een ambtelijke werkgroep in het leven geroe pen, die de suggesties van Ka mer en bedrijfsleven gaat onder zoeken. De deelnemers aan de eerste wijkwandelirig babbelen nog wat na in de foyer van de Schuurkerk. Aan de linkertafel burgemeester Van Es, aan de réchter wethouder Izaak van der Knaap. Maassluis Burgemeester en wethouders van Maassluis hadden gisteren een fijn, ont spannen middagje. Een wan deling in de stralende lente zon, een vriendelijke groet van deze of gene, een babbel tje hier en daar: het was tij dens de eerste wijkwandeling van het college in de Verto wijk en de Sluispolder-West zeer wel uit te houden. Maar of dit nou de manier was om het contact met de bevolking te verbeteren waagde burge meester Hans van Es te be twijfelen. „Ik vind het wel leuk, zulke din gen. maar niet erg efficiënt", oordeelde de burgervader in theater De Schuurkerk, waar na afloop van de wandeling Maas- sluizers hun bestuurders aan de tand konden voelen. De op komst was vrijwel nihil. Het volk dat zich onderweg bij het clubje had aangesloten dronk er nog een kopje koffie of een bier tje, twee mensen kwamen gezel lig een babbeltje maken, en daarmee was de kous af. „Ik heb geen mensen gesproken die ik al niet eerder gesproken had. en heb ook nauwelijks van problemen gehoord die ik al niet kende", zei Van Es, Hij moest een uitzondering maken voor een bewoner van de Mgr. W.M. Beckerslaan, die klaagde over vocht in zijn van het gemeente lijk woningbeheer gehuurde flat. „Vooral de keuken is voeh- Maassluis Op de buiten kant heeft Germke haar wolletje nog aan, maar wie de flappen van de uitnodi gingskaart openvouwt, ziet dat het schaap grondig is geschoren. Wat is er met al die wol gebeurd? Dat is te zien op de expositie, die vanavond door wethouder Liesbeth Snoeck wordt ge opend in het Gemeente museum van Maassluisaan de Zuiddijk. 'Tot op de draad' heet de tentoonstelling, die han delt over textiel: van grondstof tot eïndprodukt. De expositie duurt een maand. tig, en de slaapkamers, wij moeten regelmatig een nieuwe matras kopen", zei de man. En tot overmaat van ramp zaten ook twee klapramen muurvast, ver telde hij hel gezelschap. „Hebt u over dat probleem ge klaagd bij de woningbouw-", wilde de burgemeester weten. Nee, dat had de man niet, want een klacht over de klemmende ramen was afgedaan met de op merking: het is uw huis, u lost het maar zelf op. „Het helpt toch niet" zei de man moedeloos. „Maar het moet wél helpen", re pliceerde Van Es. En hij beloof de een onderzoek. Schaap en lam Dat bewoners van de Hekelarij zo verknocht waren aan het beeldje van een schaap met een lam, dat net als de wijk Verto I al veertien jaar oud is, was voor wethouder Izaak van der Knaap (CDA) een nieuwtje. Hij zou het beeld op het pleintje graag ver vangen door een touwslagma chine van de Vertofabriek, die hij indertijd als wethouder voor cultuur uit de failliete boedel kocht. Dat zou een 'element zijn, dat de bewoners van de wijk herinnerde aan de teloor gegane bedrijvigheid op dat plekje in Maassluis. Hoewel hij er niet op gekleed was, bracht F .J. Duller, bewoner van de Hekelarij, zich ertoe de bestuurderen aan te spreken. „Ik woon hier nou al veertien jaar en al zo lang als ik hier woon maak ik elke twee weken dat beeldje schoon", vertelde hij. „Dat hebt u toch wel kunnen zien, dat het schoon is?" Hij zou de diertjes missen, en ook de bu ren wilden het beeldje niet graag kwijt, wist Duller. ,,'k Ben ook al zo brutaal geweest om de secretaresse van de burge meester te bellen, om te vragen wat nou de plannen waren", zei hij nog. Groot gelijk, vond Van der Knaap. En toen het gezel schap verder wandelde, zei de wethouder: „Zo 2ie je, hoe men sen met kunst in de wijk ver trouwd raken". Maar een ander plekje voor de omvangrijke touwslagmachine kon Van der Knaap niet zo gemakkelijk be denken. Verschrikkelijk! In de nieuwere wijk Verto II werden B en W, ambtenaren en de meewandelende raadsleden Pieler Hoogenraad en Martin Burger (PvdA) en Jan de Boer (VVD) niet aangesproken. Van Es maakte een praatje met een jochie dat 2ijn vijfde verjaardag vierde, en de burgemeester trots zijn grootste cadeau kwam laten zien: een crossfiets met ziiwiel- tjes. Van Es sloeg zijn hand voor zijn mond: „Oh, verschrikkelijk zeg, wat een mooi ding!" Dat vond de burgemeester ten slotte het leukste: zomaar een praalje met zomaar een jarig jon getje. Verder zijn wijkwandelin- gen in het zo open Maassluis niet erg nuttig,-vond Van Es. „Ieder een die met iemand van de ge meente wil praten moet kunnen praten. Dat eis ik van mijn amb tenaren, dat eis ik ook van mijn wethouders". Wethouder Anton Wustrow had eerder ook al zoiets gezegd; „Een telefoontje tussendoor, dat kan altijd". Toch maken B en W in hel najaar nog twee wijkwande- lingen. Om het contact met de bevolking te verstevigen. Want dat is een beleidsvoornemen uit het programma op hoofdzaken van het Maassluisse PvdA- CDA/VVD-college. Mei een oppervlakte van meer dan driemaal "de Kuip" mag Houtcentrum v.d. Wetering met recht groot genoemd worden, 8 loodsen vol hout, doe-het-zslfartikelen, keukens, parket, schroten, plaatmateriaal, tuinhout enz. vormen een waar paradijs voor de echte doe-het-zelver. Gemakkelijk te bereiken, ruim gesorteerd en laag in prijs. Kortom, een bezoekje waard. Kom eens langs en verbaas u over Houtcentrum v.d. Wetering!

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1