Sportclubs boos om reserves gemeente 'Bond pikt Grote Kerk in' gas winsten terug I Zijdeveld giftig in debat Spaland: West rekent af met Sint Jozef-trauma Sprookj esfiguren trekken door wijk Spaarbank helpt omroep Vrolijker kleurtjes in sombere trouwzaal ALEIDA WORDT MEER DAN LEVENSGROOT VUMRUINGS DAGBLAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Mijden van overleg Béneluxtunnel is 'struisvogelpolitiek' Strenge voorwaarden voor Lever verwacht rn jfc Actiekrant blijft in de Protest afgelast Centrum kan verhuizen Schepen straat moet plat DIN'S DAG 23 MEI PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,313jl^C Viaardingen. Postbus400B. 3130 KA Vlaardlngen. Telefoon: 010-4343229,4352066.4350557-sportredactie: 4345209. Telefax:010-4349754. Schiedam In Schiedamse voetbalkringen is grote op schudding ontstaan, omdat men vreest dat de gemeente elk overleg met Rijkswater staat zal boycotten over het tracé voor de tweede Bene- luxtunnel. De sporters hebben de indruk dat Schiedam geen ambtenaren wil afvaardigen voor een studie groep van Rijkswaterstaat en de gemeente Viaardingen. De voet- alclubs vinden dat onverstan dig. De aanleg van het tunneltra cé heeft zeer waarschijnlijk ge volgen voor een deel van de sportvelden in het Hargapark. „Dan moet je geen struisvogel politiek voeren, maar gewoon in die werkgroep gaan-zitten,-zodat je weet waar je aan toa bent", al- dus Eef Colle, secretaris van de spctie voetbal in de Sportraad. De voetballers'hoorden onlangs van interim-directeur Hans Maas van de dienstjSport&Re- ereatie, dat Schiedam^niet aan, het overleg zou deelnemen.^Ar gument: de gemeente is falikant. tegen de aan leg 'van "eëh ijypede" - Beneluxtunnel en is daarönrnièt bereid met Rijkswaterstaat te praten. Collé verwijt verantwoordelijk wethouder Chris Zijdeveld dat hij met zijn halsstarrigheid de sportclubs dupeert. „Alsj[e ande ren laat beslissen, moet je maar afwachten wat er uit de bus komt Dat mag niet gebeuren: de clubs hebben recht op duidelijk heid. Deze zaak gaat al spelen in het seizoen 1990-1991, want om streeks die tijd wil Rijkswater staat beginnen met de aanleg Van het tracé". Dat laatste heeft Collé vernomen van een met rnaam genoemde topfunctionaris !^van Rijkswaterstaat. Zijdeveld ontkent dat de ge meente niet bereid zou zijn tot overleg met Rijkswaterstaat. Maar de wethouder heeft nog steeds een kater van een vorig 'samenwerkingsverband' met het machtige overheidslichaam. Schiedamse ambtenaren, die ooit mochten meepraten over de aanleg van rijksweg 19, stapten ontgoocheld uit de werkgroep omdat ze het gevoel hadden niet serieus te worden genomen. Zij develd wil graag voorkomen dat zijn afgevaardigden opnieuw 'als ornament' worden gebruikt. „Een ezel stoot zich in het ge meen niet tweemaal aan dezelf desteen", aldus de wethouder Praten met Rijkswaterstaat heeft volgens Zijdeveld alleen maar zin als de gesprekspartners hun stukken op tijd krijgen, niet voor bet blok worden gezet en niet de indruk hebben dat er standpunten worden geforceerd. Schiedam wil met de gespreks groep meedoen op voorwaarde dat er „neijes en behoorlijk met elkaar wordt gewerkt". Zijde veld heeft nog geen ambtenaren aangewezen voor eventuele deelname aan de werkgroep. Van ongeduld bij Rijkswater staat zegt hij nog niets te hebben gemerkt. De gemeente Viaardingen, ook geen warm voorstander van een tweede Beneluxtunnel, heeft in middels wel enkele ambtenaren voor de werkgroep aangewezen, Viaardingen wil met het overlegd- bereiken, dat bij Vijfsluizéh Vol ledige aansluitingen van en naar de toekomstige tunnel worden"' worden aangelegd. Voor-de eer ste Beneluxtunnel wilde-Rijks waterstaat niet verder gaan dan een halve aansluiting, die er ove rigens pas een jaartjeJgeleden kwam. }s Schiedam In ongewoon felle bewoordingen heeft wethou der Chris Zijdeveld gisteren een laatste pleidooi voor een bo demonderzoek in Spaland afgewezen. De fracties van D66, PSP/PPR en CPN, die al een half jaar op dit onderzoek aan dringen, waren na een vinnig debat in de gemeenteraad zwaar aangeslagen. „Zo'n behandeling verdienen we niet!" riep een geëmotioneerde Coby de la Rïe (D66) in de slotfase. Zijdeveld had schoon genoeg van „weer een pieppartij" van links over de bodemverontreiniging in Schiedams nieuwste woonwijk, waar twee weken geleden de eerste paal de grond in ging. Het giftige haven slib, waarmee Spaland is opgespoten, is volgens kleinïinks nooit deugdelijk onderzocht. De PvdA-be- stuurder wordt 'gif tig' van die bewering. Hij zegt dat de provin cie,.het toenmalige openbaar lichaam Rijnmond en het Rijk ak koord zijn met de bouw, en dat de bodem dus wel schoon moet zijn.Verschillende rapporten tonen dat volgens de wethouder ook aan. Het oordeel van milieudeskundigen van Nederland Gifvrij en. de Wetenschapswinkel Delft legde Zijdeveld gisteren ander maal naast zich neer. Ir.Anïta van Pelt (Nederland Gifvrij) verweet hij 'tendieuze opmerkingen'. D66. CPN en PSP/PPR doen niet anders dan 'kreten napraten', kreten van onder an deren prof.dr.Lucas Reijnders (Natuur Milieu), die door Zij develd kleinerend 'ene meneer Reijnders' werd genoemd. De sombere trouwzaal in hel Maassluisse stadhuis. „Het lijkfwel de aula van een crematorium", klagen sommige trouwlustigen. V Maassluis De meningen over de trouwzaal in Maassluis lopen uiteen. Er zijn er die de inrich ting smaakvol modern vinden, maar er zijn ook tal van mensen die denken dat zij de aula van een crematorium betreden, in plaats van een zaal waar mensen feestelijk doch plechtig in de echt kunnen worden verbon den. Burgemeester en wethou ders trekken er 38.500 gulden voor uit om de sombere zaai wat vrolijker te kleuren. Donkere kleuren overheersen in de trouwzaal van het stadhuis in de Koningshoek, Donker blauwe vloerbedekking, een verlaagd houten plafond en zwarte stoelen bepalen het zake lijke karakter ervan. Speels en vrolijk zijn alleen het wandkleed en de schilderijen aan de muur. Veel trouwlustige Maassluizers vinden die ambiance niet aan lokkelijk: zij nemen voor hun huwelijk de wijk naar het pitto reske stadhuisje van Maasland. Dat is B en W van Maassluis een doorn in het oog. Architect B.Kraaijvanger heeft een plan gemaakt om het sombe re karakter van de trouwzaal weg te nemen. De kleuren van vloerbedekking en plafond wor den lichter. De zwarte stoelen blijven. Alleen de twee stijve stoelen voor het aanstaande bruidspaar worden vervangen. De leuningen zijn zo hoog, dat vooral aanstaande bruidjes met een mooi hoedje er uiterst onge makkelijk pp zitten. Zij kunnen hun hoofd niet laten rusten. B en W van Maassluis denken dat de investering binnen zes jaar kan worden terugverdiend. Als meer Maassluizers besluiten in hun eigen stadhuis te huwen, levert dat de gemeente meer geld op: ongeveer zevenduizend gulden per jaar, schatten B en W. Viaardingen Enkele tien tallen Vlaardingers hebben bezwaren gemaakt naar aan leiding van de aanvraag van Lever BV voor een nieuwe hinderwetvergunning. Mi lieuambtenaar Herman Berkhout verwacht, dat als gevolg van de vele bezwaren er strenge voorwaarden aan de wasmiddelenfabrikant zullen worden gesteld. De in dieners van bezwaarschrif ten vrezen vooral stankover last. Lever heeft om herziening van de vergunning gevraagd, omdat de produktie van zeep en han- dafwasmiddelen in Viaardingen wordt -gestaakt en er volgend jaar wordt begonnen met de pro duktie van macbine-vaatwas- mïddelen. De gemeente maakt naar aanleiding van die aan vraag een ontwerpbeschikking, waartegen opnieuw bezwaar kan worden gemaakt. Maassluis Twee vleugels van de hervormde ge meente Maassluis, de Bonders en de meer gematig de gelovigen, zijn in conflict geraakt over het ge bruik van de Grote Kerk. De wijkgemeente Grote Kerk, geleid door ds. P. Vérraaat van de Gereformeerde Bond binnen de Nederlands hervormde kerk, wil elke zondagavond een dienst houden in het monumentale ge bouw op het Schanseiland. De centrale kerkeraad staat dat niet toe, omdat ook andere wijk- gemeenten aanspraak maken op de kerk. 'Veel hervormden vin den dat Vermaat niet mag kla- jgen: zijn wijkgemeente heeft de kerk al twee zondagavonden per maand in'gebruik. In .minder strenge kringen wordt -al regelmatig het verwijt geuit dat* „de Bond de Grote :"Kerk> inpikt". De diensten van (dominéé Vermaat worden druk Jbezdcht, ook door niet-Maas- sluisse gelovigen. J.J.A. Stolk zegt dat veel Maassluizers daar door het gevoel hebben gekre gen dat de Grote Kerk hen is ontstolen. Hel oudste en grootste godshuis van Maassluis krijgt steeds meer een streekfunctie, inwoners uit de eigen stad voe len zich verdreven, klaagt Stolk, een trouwe kerkbezoeker. Ver maats optreden roept steeds meer weerstand op. Stolk is niet de enige Maassluisse hervormde die zien niet kan vinden in znn strenge lijn. Ook buiten de stads grenzen wordt de predikant soms gemeden. Hij mocht on langs niet voorgaan in een trouwdienst in ae hervormde kerk van Viaardingen en in her vormd Schiedam mocht hij geen vacaturebeurt vervullen. Inmiddels dreigt nieuwe onenig heid. Een speciaal met dat doel opgerichte stichting wil Ver- maats wijkgemeente aan een ei-, gen verenigingsgebouw helpen. Het pand zou gebouwd kunnen worden naast de Grote Kerk op het Schanseiiand. Een alterna tief is het overnemen van een al bestaand pand op het eiland, en dat verbouwen. Verwezenlij king van dat plan kost enkele tonnen. Het initiatief wordt met argusogen gadegeslagen. Tegen standers winden zich er over op, dat de wijkgemeente de stichting heeft opgericht geheel buiten de hervormde kerkvoogdij om. Maassluis Burge meester en wethouders van Maassluis willen de overwinst van de nuts bedrijven van 1987 en de helft van de overwinst van 1988 teruggeven aan de gebruikers. Dat zal het gemiddelde Maas sluisse gezin een voordeeltje van ongeveer vijftig .gulden opleve ren. Mogelijk krijgen de gebrui kers ook de rest van de winst van 1988 terug in de portemon nee. Een beslissing daarover is uitgesteld. John Scheerstra, fractieleider van de VVD, is uitermate ver guld met het voorstel van B en W. Hij vroeg eind 1987 in een motie, die de steun van de hele gemeenteraad kreeg, om terug gave van de overwinsten. Uitvoering van het besluit werd met goedvinden van de raad uit gesteld, omdat de teruggave de gemeente op een renteverlies van 60.000 gulden zou komen te staan. Voor dat bedrag wilden B en W compensatie zoeken. Die is inmiddels gevonden. In totaal bedroeg de overwinst van de nutsbedrijven in 1987 rond de 700.000 gulden, in 1988 bijna een miljoen gulden. Behalve teruggave bepleitte Scheerstra in zijn motie ook af bouw van de winst van het gas bedrijf, die jaarlijks ongeveer een miljoen gulden bedraagt! De VVD'er wilde daar elk jaar 100.000 gulden vanaf snoepen, totdat de winst tenslotte 500.000 gulden zou bedragen. „Mensen betalen voor nutsvoorzieningen, dan moet dat geld niet in de alge mene middelen van de gemeen te verdwijnen", redeneerde Scheerstra. Afwijzend Op die tweede suggestie van Scheerstra reageren ambtena ren in Maassluis afwijzend- Wet houder Izaak van aer Knaap stelt zich terughoudend op. Door het omlaag brengen van de win sten op het gasbedrijf kan de ge meente financieel in moeilijkhe den raken, aldus de ambtenaren. Het zou kunnen leiden tot een oplopend begrotingstekort. „Dat is zonder meer onaanvaard baar", luidt het ambtelijk advies. Dat advies brengt de VVD-frac- tieleider echter niet op andere gedachten. „De gemeente moet de uitgaven maar aanpassen aan de inkomsten, en niet de inkom sten aan de uitgaven". Hij ver wacht dat B en W ondanks het ambtelijk advies zullen besluiten tot verlaging van de winsten, „Ik denk dat B en W een kamer breed gesteunde motie niet naast zich neer zullen leggen". CD A-wethouder Van der Knaap zou liever de winsten van het gasbedrijf 'in de knip houden'. „Door nieuwe afspraken tussen Vegin en Gasunie over de in koopprijs van gas zullen de win sten in Maassluis de komende ja ren toch al fors dalen. Dus met een besluit over afbouw van de winst moeten we voorzichtig zijn. Ik wil de gemeenteraad van Maassluis niet voor de voeten lo pen want wie ben ik? maar ik zal de raad adviseren om over die zaak nog eens goed na te den ken". Van der Knaap beseft zich zeer wel, dat een besluit om de winst van het gasbedrijf te verminde ren bij het kiezersvolk heel goed zou overkomen. „Maar ik wil daarin de commissie voor finan ciën toch eerst diepgaand over discussiëren". Schiedam De woningbouw vereniging Schiedam gaat de re novatie van de Fabristraat op een nieuwe manier voorberei den, met meer inspraak voor de bewoners en met een betere taakverdeling, ook bij het toe zicht op de renovatie zelf. De corporatie gebruikt bij haar werkwijze een model, dat is op gesteld door de bewonersvereni ging Schiedam-West. Voorzitter Hugo Elshof zegt dat het model is opgesteld na een evaluatie van het Sint Jozef-débScle, waarbij de aannemer, de architect en de toenmalige corporatie Sint Jozef hun fouten opstapelden. West wierp zich op voor de bewoners van de 213 woningen. Een nieu we renovatie werd afgedwon- fen, maar de jarenlange strijd ie daarvoor nodig was bezorgde de wijk 20wat een trauma. Om toch het vertrouwen in re novatie op zichzelf te herstellen heeft de bewonersvereniging aangestuurd op een meer in- spraakgevoelige aanpak. West heeft de woningbouwvereniging een voorstel gedaan, waarin de rol van alle betrokkenen uiteen gezet wordt: wat de taak is van een bewonersvereniging, welke rol de architect behoort te spe len, waar en wanneer de corpo ratie moet inspringen enzo voorts. Hugo Elshof: „De directie van de woningbouwvereniging, Hugo Elshof: experiment in Fa bristraat. Fanny de Graaf, heeft ons voor stel overgenomen. Als het straks in de Fabristraat lekker blijkt te draaien, kan het ook elders in de stad worden toegepast. Dan is het experiment geslaagd". Ondertussen sleept de proble matiek rond 'de 213' zich nog wel voort Een advocaat bekijkt de mogelijkheden in cassatie te gaan in verband met een omstre den. huurverhoging, die ooit is opgelegd. Overigens heeft West signalen, dat de corporatie wel water bij de wijn wil doen. Ook de gemeente en het ministerie zullen hierbij worden betrok ken. Op en rond het Bachplein in Schiedam hebben ze het gister middag geweten, dat de Dr.Van der Kuljschool iets te vieren had. Onder oorverdovend lawaai trok ken alle leerlingen van de twintig jaar oude school 's middags ver kleed door de wijk. Die optocht was nog maar het begin van een feestweek, waarbij de schoollei ding heeft geaccepteerd, dat er van hel gevan van lessen weinig tot niets terecht komt. De Van der Kuijschool heeft alle feestelijke dagen in deze week gepland. Dat betekent dat mor gen en overmorgen de sportda gen van de verschillende groepen worden afgewerkt. Vandaag staan de activiteiten in het teken van een project muziek en een spetlencircuit. Vrijdag is er nog een speurtocht door de wijk en consumeren de kinderen op school een zelfgemaakte maal tijd. Ook de ouders worden bij het ju bileumfeest betrokken. Zij doen vrijdagavond mee aan een ffets- Speurtocht. De wijkwandeling van gisteren was door de school be dacht om letterlijk en figuurlijk naar buiten te treden. „Je moet je af en toe laten zien", verklaarde één van de leerkrachten. „Dat kan het beste door de schoot te verlaten". Schiedam Na een radiostilte van dik vier maanden keert de Stadsomroep Schiedam terug op de kabel. Zaterdag is de SOMS weer in de lucht. De omroep is erin geslaagd voldoende geld bsj elkaar te krijgen om zelfstandig verder te gaan. Tot half januari werkte de lokale omroep samen met de Zieken omroep Schiedam. De medewer kers van de twee omroepen kon den het echter zo slecht met el kaar vinden, dat de SOMS de studio van de ZOS aan de Korte Haven werd uitgezet. De Stadsomroep kreeg van het Gemeentelijk Woningbeheer op een kraakcontract een pandje in de Passage in gebruik, maar daarmee was alleen het huisves tingsprobleem opgelost Om de uitzendingen te hervatten was circa 30 000 gulden nodig voor de aanschaf van apparatuur. Dat geld heeft de omroep uiteinde lijk met medewerking van de Bondsspaarbank Schiedam Viaardingen welen te bemachti gen. Hoofdredacteur Wim Groene- weg wil niet zeggen op welke voorwaarden de bank met de S het geld heeft gefourneerd. „Ze hebben niet gezegd: hier heb je 't geld. Dat is alles wal ik erover kwijt wil". De Stadsomroep zat volgens Groeneweg trouwens niet op zwart zaad: de gemeente Schiedam subsidieert de radio makers jaarlijks met enkele tien duizenden guldens. Wethouder Aad Wiegman stelt zaterdag rond het middaguur de studio in de Passage in gebruik. Voorlopig zendt de Stadsomroep als vanouds uit op zaterdag en zondag, maar volgens Groene weg zullen er in de nabije toe komst ook op doordeweekse da gen programma's worden ge maakt. Schiedam Het standbeeld van de stichteres van Schiedam, vrouwe Aleida, staat uiterlijk in maart 1991 op het Stadserf. De plaatselijke commissie voor de kunstopdrachten heeft het ont werp van de Amsterdamse kun stenares Thea van der Pant goedgekeurd. Mevrouw Van der Pant, be roemd om haar standbeeld van koningin Wiihelmina op het Ro- kin, wil vrouwe Aleida meer dan levensgroot in brons vereeu wigen. Zij heeft de adellijke dame schrijdend uitgebeeld. Waarheen Aleida haar schreden richt, is nog niet duidelijk: de plaats waar het circa twee meter hoge beeld komt te staan hangt af van de 'invulling' van het Stadserf. Zowel de kunstenares als de commissie heeft echter een voorkeur voor een plaats bij de ruïne. De restanten van. Huis te Riviere markeren immers de plaats waar de stichteres van Schiedam bij haar leven heeft gewoond. Hei beeld wordt figuratief uitge voerd. Volgens het ontwerp is Aleida gehuld in een lang ge waad en draagt zii een hoofddek sel dat met een band onder de kin is vastgeknoopt. Het kunst werk kost 110.000 gulden. Het beeld wordt betaald door de Schiedamse bevolking. Die bracht in 1975 geld bijeen voor een blijvend aandenken aan het toen gevierde 700-jarig bestaan van de stad. Omdat niemand een passende bestemming wist te be denken, werd met het geld niets gedaan. Pas vorig jaar gingen stemmen op om het te besteden aan een standbeeld voor Aleida. Viaardingen Hetfön]anjfs op gerichte platform van wooncon sumenten in Viaardingen is te leurgesteld in het gemeentelijk woningbedrijf en de corporaties Samenwerking '77 en Patrimo niums Woningen. De drie grote verhuurders wei geren mee te werken aan het drukkenen verspreiden Van;een actiekrant tegen het volkshuis vestingsplan van staatssecretaris Heerma. De krant was bedoeld om mensen op te Tïocpe£:aan staande zaterdag. eec^m#tó^sta- tie in De Doelen 3n*Rdïtêrdam tegen de plannen van de staats secretaris bij te wonen. Z Volgens een woordvoerder van het stedelijk instituut voor sa menlevingsopbouw, dat het ini tiatief nam tot oprichting van het platform, wijkt het beleid van de Vlaardingse verhuurders af van dat van andere verhuur ders in den lande. „Er zijn corpo raties en woningbedrijven die meedoen aan de acties, er zijn er die bussen afhuren om hun huurders in de gelegenheid te stellen naar Rotterdam te gaan. Wij vroegen om een luttel be drag voor on2e actiekrant. Aan een paar honderd gulden per corporatie hadden wij genoeg gehad". Door de weigering van de verhuurders blijft de krant ongedrukt en ongelezen bij het Siso in de kast liggen. Een 'kale' wandeling is niet leuk, dus werd de kinderen gevraagd als sprookjesfiguren door de wijk te trekken. Alle groepen hadden een bepaald thema gekozen. De jongste leerlingen hadden zich als kabouters, feeen en rovers ver momd, terwijl anderen sprookjes zoals De Rattenvanger van Ha- melen en het Chinese sprookje De Keizer en de Nachtegaal (zie foto) als uitgangspunt voor hun creaties kozen. Schiedam De bewoners verenigingen in Schiedam zien af van de geplande ac ties tegen het volkshuis vestingsbeleid van staats secretaris Heerma. De ver enigingen zouden donder dag in Schiedam een mani festatie houden onder de titel 'Heerma, zo niet'. Door de val van het kabi net Lubbers II wordt Heerma's omstreden nota 'Volkshuisvesting in de ja ren negentig' voorlopig toch niet behandelt] f «te- neren de verenigingen. De landelijke demonstratie m De Doelem in Rotterdam, op 27 mei, gaat wél door Schiedam Al binnen afzien bare lijd kan de bewonersvere niging Schiedam-Centrum ver huizen naar het pand Broersveld 144, waar vroeger de overvloed aan beeldende kunst werd opge slagen. De vereniging beschikt momenteel niet over kantoor- en vergaderruimte. Maar na de verbouwing recent keurden B en W de financiering van een nieuwe toiletgroep goed heeft Centrum de langverwachte en felbegeerde ruimte. Viaardingen De huizen aan de oneven zijde van de Schepen straat in Viaardingen moeten zo snel mogelijk tegen de vlakte, om verpaupering van de leeg- staande huizen te voorkomen. Van de 25 huizen is er nog slechts één bewoond. De ge meente wil die ene huurder zo snel mogelijk in een ander huis hebben. De gemeente Viaardin gen heeft de grond nodig om de plannen voor een facelift van het winkelgebied in de binnen stad mogelijk te maken. In af wachting van die opknapbeurt wordt na de sloop op het terrein langs het Liesveldviaduct gras 4

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1