Gifstort Broekpolder voorlopig gestaakt Van Lier: Buizengat niet verpesten Ouverture twaalf dagen in Polen Tweede toneelspektakel in mei 1990 aan Lange Haven Valkier officier Heroïnesmokkel: 4Vè jaar geëist Badgast mishandeld NAUTIK WATERSPORT Bernard Bredero schrijft over Schiedam in de 18e eeuw Audities het SCHAT in september Boejharat tijdelijk vervangen NU EEN SOEPELE PENSIOENPOLIS- STRAKS MEER ARMSLAG Bromfietsers op de bon ViAARDINGS DAGBLAD SEHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEE COURANT •fcSJfc'" 'Wogeiaan 4, 3134 VK Vlaardingen. telefoon (010) 435 64 22 Vlaardingen „Het Buizengat is zo uniek, dat het op straffe van, op straffe van ik-weet-niet wat-verboden zou moeten wor den om het te verpesten". Burge meester Fred van Lier liet gis termiddag duidelijk merken dat hij het van harte eens is. met het pleidooi van de Historische Ver eniging Vlaardingen, om bij het maken van plannen voor bebou wing van het Buizengat zuinig om te springen met het erfgoed van de stad. Van' Lier en Pvd A-wethouders Arij Maarleveid en Bas Goudri- aan kregen van voorzitter Klaas van Netten van de historische vereniging een boekwerk over de historie van de uitloper van de 'haven. „Wij hopen oprecht dat het verleden van dit unieke stukje Vlaardingen mede bepa lend zal zijn voor de toekomst er van", zei Van Netten, „Laat ook nieuwe Vlaardingers door het vernieuwde Buizengat zich met het verleden van destad verbon den weten". V De commissie Restauratiepen ning van de historische vereni ging heeft in het boek een aantal suggesties gegeven voor bebou wing van het Buizengat. Zo zou een wandeling.om de uitloper van de haven in elk geval moge lijk moeten, blijven,"*vindt de commissie. Een houten brug over het water 2ou het pad langs de VlaardingseVaart kunnen verbinden niét stadspark Het Hof. Zo zou'een mooie wandel route ontstaan. Voor de bebou- wing denkt de commissie aan Den Haag Tegen een 39-jarige man uil Maassluis is gisteren bij het Haagse gerechtshof vier jaar en zes maanden gevangenisstraf geëist wegens heroïnesmokkel. De man had op 20 juli vorig jaar in Schiedam een pond heroïne verkocht aan iemand, die later een undercover-agent bleek te zijn. Op 8 augustus zou hij weer heroïne aan dezelfde agent heb ben verkocht. Nu ging het om een kilo.' De Sehiedamse politie was ter ore gekomen.dat een kapitein van een Grieks schip 25 kilo he roïne Nederland zou binnen smokkelen en daar afnemers voor zocht. Twee agenten met de schuilnamen Fred en Frits bo den zich aan alskoper en legden contact met de Maassluizer en een 30-jarige Schiedammer. De verdachte Schiedammer moet over twee weken in hoger beroep voorkomen. Voor het hof ontkende de Maas sluizer gisteren, dat hij zich daadwerkelijk met heroïnehan del had ingelaten. Hij had slechts contacten gelegd en was bij de deal aanwezig geweest. Verder had hij er part noch deel aan ge had: Procureur-generaal mr.F.de Groot dacht daar anders over. Hij ging af óp de verklarin gen van de twee politieagenten. Zo had Frits verklaard dat hij door de 39-jarige verdachte na de eerste deal was gebeld met de mededeling, dat er te weinig geld was berekend. Bij de twee de deal zou de Maassluizer twaalfduizend gulden van de op brengst hebben gehad. De pro cureur achtte bewezen dat de man medeplichtig was aan de .heroïnesmokkel. Het hof wijst 6juni arrest. Schiedam Omdat hij treuzel de op de duikplank, is een 18-ja- rige Schiedammer in bad Groe- noord gisteren door een 16-jarige stadgenoot mishandeld. Na het incident op de duikplank, waar bij de vechtenden werden ge scheiden door de badmeester, kreeg het slachtoffer op de zon neweide van zijn tegenstander een schop legen het hoofd. Een ambulance bracht de onfortuin lijke badgast met een hersen schudding naar het ziekenhuis. uw wateraportadroa voor: Roei-, vis- en volgboten (Pioner). zeewaardige visboten (Rana), opblaasboien (Bombard/Zodlac) woningen, kleine ambachtelijke bedrijven en culturele en recrea tieve voorzieningen. Naar de historische waarde van dé pan den langs het Buizengat zou diepgaand onderzoek moeten worden gedaan. Aan de loop van het water en de wegen mag in elk geval niets worden veran derd. ,,'t Zal een uitdaging voor ons zijn om het Buizengat voor het gezicht een hoge kwaliteit te ge ven", zei Van Lier tegen Van Netten en zijn medebestuursle den. De burgemeester schuwde grote woorden niet. Hij sprak van een nieuw Buizengat dat door de burgers in het hart zal worden gesloten, van bouwwer ken waarvan iedereen zou zeg gen: tjonge, jonge, jonge, wat is dat mooi!.„Ik hoop dat wij op het laatste moment elkaar snikkend in de armen.zullen vallen", zei. Van Lier. Schiedam Als TV Gdansk in Polen opna men maakt van de aankomst van 29 Sehie damse leerlingen en als het Jeugdjournaal dat doet van hun vertrek vanaf het Bachplein, dan moet er wel iets bijzonders aan de hand, zijn, Leraar Martin Daalmeïjer van groep 8 van openbare basisschool De Ouverture beaamt graag het bijzondere karakter van de twaalf dagen durende trip, die hij volgende week dinsdag met zijn leerlingen en vier an dere begeleiders aanvangt De reis is bedoeld als tegenbezoek aan een mammoetschool in het Poolse Brodnica. .Leerlingen van die 1100 scholieren tellen de basisschool waren vorig jaar te gast in de Jeneverstad. Het succes van dat bezoek, de hoffelijkheid van hun Oosteuropese bezoe kers om meteen een Sehiedamse groep te in viteren en enkele sponsors maken de reis mo gelijk. De oudste Ouverture-leerlingen wacht een vol programma, waarbij zij zich de eerste twee dagen samen met hun leeftijdgenoten terugtrekken in een soort vakantiecomplex. „Als ze een beetje aan elkaar gewend zijn, worden de kinderen bij gastgezinnen ge plaatst", verduidelijkt Daalmeijer de voor zichtige start. De kinderen treffen het overigens, want op 4 juni zuilen zij, weliswaar op enige afstand, ge- tuige zijn van een historische gebeurtenis. Die dag zijn er voor het eerst vrije verkiezingen in Polen. Mooi meegenomen is het voor hen óok dat zij op 1 juni in Oost-Europa toeven. „Dat is kinderspeeldag. Je zou het qua activiteiten kunnen vergelijken met onze koninginne dag". aldus Daalmeijer. Verder staan er onder meer bezoeken aan de hoofdstad Warschau, de oude stad Krakow (ooit ook hoofdstad] en het in bergachtige om geving gelegen Zakopane op het programma. Een belangrijk, en ongetwijfeld emotioneel programma-onderdeel is een bezoek aan het concentratiekamp van Auschwitz. „We hebben daar een beetje tegen aan zitten hikken", geeft Daalmeijer toe. „Ik ben er zelf geweest en ik denk dat dat voor I2-jarigen een schokkend effect teweegbrengt". Daar om is de afgelopen weken tijdens de lessen uitgebreid ingegaan op de geschiedenis van het concentratiekamp en de gruwelen die zich daar tijdens de Tweede Wereldoorlog hebben afgespeeld. Aan de trip doet ook onderwïjsconsulent Lex Tigges mee. Hij zal in opdracht van het ge meentebestuur ter plaatse onderzoeken of er in de toekomst meer dan een contact tussen twee scholen mogelijk is. „Ik ga bekijken of een formele stedenband tot de mogelijkheden behoort". De burgemeester van Brodnica heeft al laten weten graag met Schiedam 'in zee' te willen gaan. Vrijdag doen twee leerlingen, die eerder als 'proefkonijn' naar Polen zijn gegaan, verslag van hun ervaringen. Vlaardingen President directeur Geerard Valkier van de Vlaardingse kunst- mestfabrïek Windmill is gis termiddag benoemd tot offi cier in de orde van Oranje- Nassau. Burgemeester Fred van Lier speldde hem de on derscheiding op. Valkier werkte 36 jaar bij Windmill, waarvan de laatste 31 jaar als lid van de directie. Hij gaat met vervroegd pensioen. Valkier was al sinds 1977 of ficier. Op 17 maart van dat jaar ontving hij van de Tune sische president Habib Bour- giba de benoeming tot offi cier in de Ordre de Ia Répu- blique Tunésienne. Hij ont ving die onderscheiding als dank voor zijn verdiensten bij de omwikkeling van de kunstmestindustrie in het zuiden van het land en de be- vordering van de handel tus sen Nederland en Tunesië. Behalve president-commis saris van Windmill was Val kier lid van tal van raden van commissarissen, onder nieer van een bedrijf in Dub lin. ïn Vlaardingen was hij een tijdlang -bestuurslid en penningmeester van het zie kenhuis en oprichter van de Lions Club. Het Schiedams Collectief Historisch AmateurToneel aan de Lange Haven. De plek is bekend, maar het stuk moet nog worden geschreven. Waar zou de nieuwe massa- produkcie plaatsvinden, het tweede openluchtspektakel van het Schiedams Collectief Historisch Amateur Toneel? Reeds in februari, op Valen tijnsdag, maakte het SCHAT bekend dat er na het succes van vorig jaar op de ruïne een tweede spektakel zou komen, maar waarover en waar, dat was allemaal nog onbekend. Gistermiddag lichtte het SCHAT een tipje van de slui er op. Het collectief verzamel de zich aan de Hoofdstraat, naast distilleerderij Nolet, en daarna zóu met een boot van de havendienst worden geva ren naar.de plaats van hande ling: dat moest een historische plek in Schiedam zijn. Corine Sey, die zich in het stadskantoor hardmaakt voor de Sehiedamse cultuur, voor zag het gezelschap inclusief schipper Jan Kl under van ijs jes en daarna voer men door de Buitenhaven en de Lange Haven naar de Appelmarkt- brug. Aangemeerd werd aan de Vismarkt. In het Nationaal Gedistilleerd Museum werden vervolgens de plannen nader toegelicht. In september starten de audi ties (want er zijn opnieuw rond de honderd vrijwilligers nodig voor het openluchtto- neel) en een maand later zul len de repetities van start gaan, waarvoor SCHAT dan ruim een half jaar de tijd zal hebben. Schiedam De tweede mon- sterproduktie van SCHAT zal handelen over Schiedam in het laatste kwartaal van de achttien de eeuw. Het openluchttheater wordt in mei 1990 opgevoerd in en langs de Lange Haven, op de Vismarkt en de Appelmarkt- brug. Het publiek kan plaatsne men op een tribune, die deels op een ponton in het water wordt gebouwd. SCHAT is het Schiedams Collec tief Historisch Amateur Toneel, De groep bracht vorig jaar, bijge staan door meer dan honderd vrijwilligers, een zeer succesvol stuk rond de ruïne van het Huis van Mathenesse, getiteld: *t Spul van Joncker Fransen Oorloch. Rond de ruïne kwamen duizen den Schiedammers gedurende enkele dagen kijken naar een bewerking van een door Sjef Jansen ontdekt toneelstuk uit vroeger tijden, handelend over de strijd tussen Schiedam en Rotterdam, eeuwen geleden. Deze keer gaat het niet onj een oud stuk, maar er komt een com pleet nieuwe tekst, geschreven door Bernard Bredero, de Utrechtse regisSeur die ook 't Spul van Joncker Fransen Oor loch vorm gaf. Bredero zal zich baseren op historische gegevens, onder andere ontleend aan het boek van oud-archivaris drs.G.van der Feijst over de stadsgeschiedenis. Van der Feijst eindigde zijn boek bij 1795 en in het laatste hoofdstuk beschrijft hij de crisis ïn de plaatselijke po litiek, waar de democraten -met succes- opstonden tegen de aris tocraten, en de rooms-katholie- ken en joden tegen de vrijwel uitsluitend gereformeerde vroedschap. Centrale figuren In het stuk zijn Dominleus Doom, Pilat van Bul der en vice-admiraal Bisehot. Vooral de laatste verdient een straatnaam, want hij klapte ooit uit de school. Het was een goed bewaard geheim van de vroede vaderen, dat alleen hun zonen (of 'behuwde' dus aangetrouwde zonen) in het stadsbestuur kon den plaatsnemen. In feite was sprake van erfopvolging (denk aan het geslacht Van Boï'es), al leen, het stond nergens zwart op wit. aldus gemeentelijk archivist Sjef Jansen. Maar de*vice-admi- raal bracht de democraten op de hoogte. En zo kon Schiedam vooroplopen in dé democratise ringsgolf toentertijd. Indianen Schiedam was in die dagen een welvarende stad. De Jenever- stad dreef zelfs handel met Ame rika. En de croniqueur van Schiedam. Hans van der Sloot, beschreef ooit hoe vuurwater werd geëxporteerd om de india nen beschonken genoeg te krij gen om hun domeinen verder te kunnen inpikken. Schiedam als hoofdrolspeler in tie wereldgeschiedenis'. Geen dankbare rol. achteraf, maar de stad bloeide ervan, al stelde de vroedschap zich uiterst krente rig op. aldus SCHAT-medewer- ker Rob Wark, die genoten heeft van het boek van drs. Van der Feijst. In de vaderlandse ge schiedenis kennen we dit tijdvak als de Patriottentijd. De aristo craten weerden de democraten uit invloedrijke functies, maar bovendien hadden ze het niet op de stadhouder, de prins van Oranje. Maar de aristocraten zul len het volgens Sjef Jansen heb ben betreurd, dat zij de geest (van verzet) uit de fles haalden. Toen de stadhouder moest wij ken, was het vervolg dat de de mocraten meer zeggenschap kregen. De regenteske, aristocra ten verlangden toen terug naar hun tamelijk onbekommerde bestaan onaer Oranjes heer schappij. Oe voorpremière van het stuk over Schie dam iwee eeuwen geleden is gepland op 9 mei 1990. Daags erna zal de première plaalsvinden- De drie dagen daarna wordt de opvoering aan de Lange Haven her haald. Aan het stuk werken onder andere het Stedelijk Museum en het P 1er mee (opslag en belichting) en ook fs er een startsubsidie van de gemeente, terwijl de sponsors van 't Spul van Joncker Fran sen Oorloch opnieuw een duit In hei zakie doen. De tribune In en aan de Lange Haven zal plaats bieden aan 750 toeschouwers per avond. Vlaardingen Na vra gen van PvdA-gemeen- teraadslid Bert Kandel heeft de gemeente het dumpen van gifgrond op de vuilstort in de Broek polder voorlopig stopge zet. De grond, afkomstig van eert ter rein achter de Oosthavenkade, is volgens de dienst Centraal Mi lieubeheer Rijnmond zwaar ver ontreinigd met chemische stof fen. Kandel, die regelmatig trimt in de Broekpolder, merkte de gifs tort al in april op. Rond de vuil stortplaats waren dranghekken neergezet en borden met de tekst 'Gevaarlijk terrein'. Er hing een zware stank rond het terrein. Het PvdA-raadslid stelde de zaak aan de orde in de raadscom missie voor milieuzaken, maar kreeg pas antwoord na een reeks schriftelijke vragen aan burge meester en wethouders. Het col lege trekt in zijn beantwoording het boetekleed aan. B en W zeg gen de zaak „ten zeerste te be treuren". Wethouder Bas Gou- driaan vindt het „godgeklaagd, 'een schande dat dit heeft kun nen gebeuren". De ambtelijke verantwoorde lijkheid voor de gifstort ligt vol gens B én W bij gemeentewer ken. Deze dienst transporteerde de grond, die vrijkwam bij de aanleg van een parkeerplaats voor de moskee aan de Oostha venkade, naar de Broekpolder. Dat kostte 6000 gulden. Storten was aanzienlijk'goedkoper dan de grond, ongeveer 400 kubieke meter, elders laten verwerken. Dat had ongeveer 80.000 gulden gekost. Het is nog onduidelijk of de grond zal worden afgedekt met een schone laag zand, zoals Kan del heeft geëist. Eventuele maat regelen wil de gemeente laten afhangen van een nader onder zoek door de DC MR en van de eisen van de provincie. Bert Kandel heeft al meermaals gepleit voor een strenger toe zicht op de vuilstortplaats in de polder. Wat nu is gebeurt noemt hij „een enorme stommiteit". Vorig jaar stelde het raadslid al voor het jaren geleden gestorte huisvuil, dat nu weer aari de op- ppervlakte begint te komen, af te dekken met schone grond. Kandel vindt dat de gemeenteer alles aan moet doen om de •Broekpolder groen te houden. Hij wil dat er snel een beheers plan komt voor het gebied. Vlaardingen De orthopedisch'; chirurg Harold Boejharat zal een*, waarnemer aanstellen voor de' uitvoering van zijn operatiepro gramma in het Holyziekenhuis. Dat zijn de chirurg en de directie van het ziekenhuis overeenge komen tijdens een spoedgeschil, dat Boejharat had aangespannen bij het scheidsgerecht voor het ziekenhuiswezen in Utrecht. Holy zegde vorige maand het contract met Boejharat per I ok tober aanstaande op, nadat een onderzoekscommissie van de Nederlandse Orthopaedische Vereniging een vernietigend oordeel had gegeven over het medisch handelen van de arts, die bovendien zou knoeien met: declaraties bij het ziekenfonds. De directie van het ziekenhuis wilde dat Boejharat met onmid dellijke ingang een vervanger zou aanstellen. De chirurg, die zich tegen het ontslag verzet, eis te in het geding dat het zieken- huis het hem wéér mogelijk zou" maken om te opereren. Sinds het ziekenhuis het contract heeft op gezegd, weigert het personeel van de operatiekamer om met Boejharat samen te werken. De arts houdt voorlopig nog wel spreekuur in het ziekenhuis. Op 11 juli behandelt het scheidsge recht het beroep, dat Boejharat heeft aangetekend tegen de op zegging van het contract. Als u later nicer fi nanciële armslag wilt, naast uw AOW of werkgevers pensioen, kunt u dat het beste zo vroeg mogelijk re gelen. Niet iedereen echter kan of wil zich vastleggen op een langdurige vaste jaar premie. Een variabele premiebetaling is dan een uitstekende op lossing. U legt zodoende een prima basis voor een aanvullende regeling, welke trouwens ook is af te sluiten in US dol lars. Wilt u méér we ten over zo'n oude dagsvoorziening. bel ons dan even. Wij maken graag een af spraak met u vooreen advies op maat. Verkoop en reparatie van Mercury '89 motoren Div. ski's en onderdelen. Trailers en div. accessoires. Maasland Een bromfietscon- t'role op de Oude Veiling door de politie in Maasland leverde gis termiddag tussen één uur en half zes een verrassend resultaat op. In totaal 60 van de 95 gecontro leerde brommers bleken niet in orde. Processen-verbaal werden onder andere opgemaakt we gens een te hoog vermogen, ge luidsoverlast, een slechte staat van onderhoud of het niet dra gen van een helm door de be- stuurden Vier brommers wer den in beslag genomen wegens ernstige technische gebreken. ES WATERWEG WOENSDAG 24 MEI PAGINA 35 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008, 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229.4362066,4350557-sportredactie: 4345209.Telefax:010-4349754. Wie m denkt cum later, maakt meteen een afspraak met Timmermans verzekeringen

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1