Woningbouwvereniging: 50 huizen per jaar erbij Corporatie ziet niets in Heerma Putman: na zeven jaar 'n stap terug Mis geen stukje van het nieuws. Gifgrond blijft in Broekpolder Dagje feest op 35-jarige Maasboulevard Evacuatie bij brand VUARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMS! GOUBANT NIEUWE WATERWEB GOURANI Van Es ziet bruidspaar de 70 halen Lastige dronkaard Lekkend vat in de Vaart Gefaseerde verwerking bij AVR Van Rijn (D66)controle ontbrak I ROTTERDAMS I NIEUWSBLAD Burgemeester Scheeres: belrek ons bij toeristische plannen Rotterdam DINSDAG 30 MEI 1989; PAGINA 13' Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008, 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066,4350557 -sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754, Het 65-jarig bruidspaar Kortland op de galen) van de flat in de Maassluisse West- wljfc Maassluis In goede ge zondheid ontvingen Francis- cus Kortland (87) en Cornelia van der Wel (83) gisterraid- dag burgemeester Hans van Es, die hen namens de ge meente geluk kwam wensen met hun 65-jarig huwelijksju bileum. Ondanks hun gevorderde leef tijd hebben geen van beiden ooit in een ziekenhuis gelegen. Ter wijl toch mevrouw Kortland na de oorlog stevig begon te roken en daar tot heden met mee op hield en haar man weliswaar het roken, eraan gaf maar sinds dien een verwoed pruimer is. „Als ie niks anders had, pruimde hij zelfs zware shag of bij at siga ren", vertelde een der dochters lachend aan de burgemeester. „Moeder zei 24 jaar geleden al, als wij Kerstmis bij haar kwa men vieren, dat zij het volgende jaar niet zou halen", zei de doch ter. „Zo zie je maar, krakende wagens leven het langst", vulde haar man aan. Mevrouw Kort land moest erom lachen. Franciscus Kortland was in zijn gezin de oudste van tien kinde ren, van wie er nu nog maar drie m leven zijn. Hij begon op zijn elfde te werken, hield daar pas op zijn zesenzestigste mee op, en is er gezond bij gebleven. „Dus van werken ga je niet dood", hield hij de burgemeester voor. En nog is Kortland niet hele maal gestopt met werken, „Ko ken doen we samen", zei hij. Om lachend te vervolgen: „Ik schil de aardappelen, zij doet de rest". Het van oorsprong Rotterdamse echtpaar vierde het 65-jarig bruidsfeest zondag met een huif kartocht van Made naar Dnm- melen, een boottochtje in de Biesbosch en een diner in Roc- kanje. Die verrassing hadden de kinderen bedacht. „Ik wist niet hoe ik het had", zei mevrouw Kortland Het echtpaar Kortland kwam pas na de pensionering van de heer des huizes, 23 jaar geleden, naar Maassluis Om werknemers en ex-werknemers te huisvesten had de Rotterdamse Droogdok maatschappij in de Westwijk een aantal huizen gehuurd Voor de helft van de prijs werden die vervolgens weer verhuurd. Met het failliet van de RDM kwam aan die voordelige regeling een einde. Maar de gemeente was meneer Kortland behulpzaam geweest bij het aanvragen van huursubsidie. „Petje af voor de service'", zei hij. Het echtpaar en de kinderen maakten er met de burgemees ter e£n gezellig uurtje van. Een mooi slot voor de videofilm, vond de kleinzoon die zondag in de Biesbosch oók al met een ca mera m de weer* was geweest. „Over vijfjaar kom ik weer", be loofde de burgemeester. Vlaardingen Een beschonken man heeft gistermiddag bij een watertje in de buurt van de Dr. Wiardi Beckmansingel een vis ser lastig gevallen en diens hen gel gebroken. De 36-jarige Vlaardinger ïseen oude bekende van de politie: hij is wel vaker in kennelijke staat aangehouden, omdat hij mensen op straat lastig viel. De politie heeft de man ter ontnuchtering in een cel gestopt en proces-verbaal tegen hem Op gemaakt. „Maar het lijkt vech ten tegen de bierkaai", aldus commissaris Gijs Bierling. Vlaardingen De. brandweer heeft gisteren twee vaten uit de Vlaardingse Vaart gevist: één met afgewerkte olie en één met ,een nog niet geanalyseerde, vluchtige vloeistof. Van de va ten, die illegaal in de Vaart zijn gedumpt, lekte er één Op de va ten stonden geen kenmerken, waaruit de herkomst zou kun nen worden afgeleid. De politie is op zoek naar de dader. Schiedam Een gezin met twee kinderen is vannacht geevacueerd tijdens een brand in een woning aan de Rotterdamsedïjk. Hun huis liep zware rookschade op, toen de brandweer probeer de de vuurzee in een leegstaand pand in hetzelfde portiek te do ven. Niemand raakte gewond. De brand werd ontdekt door een toevallig passerende 33-jarige Rotterdammer Hij belde de bu ren uit bed. De brand werd ver oorzaakt, doordat onbekenden een lucifer hielden bij een stapel grof vuil op de stoep, Acht pan den hepen rook-en waterschade op Vlaardingen De gifgrond uit de Boterstraat blijft voorlopig opgeslagen in de Broekpolder. De AVR kan de partij van 700 ton met PAK's (polycyclische aromatische koolwaterstoffen) vervuilde grond slechts in fasen verwerken. De grond wordt de komende maanden in kleine hoeveelheden naar het afval verwerkingsbedrijf in Rozenburg overgebracht. Rond de stortplaats in de Broek polder worden extra veiligheids maatregelen getroffen,. De grond wordt afgedekt met een laag schoon zand en rond het terrein komen hoge hekken. Politie en Gemeentewerken gaan inten sief surveilleren om de illegale stort van chemisch afval door derden te voorkomen. De gemeente Vlaardingen koos voor deze maatregelen, nadat de vrachtwagens van aannemer Lagendijk donderdagavond laat unverrichterzake uit Rozenburg terugkeerden. Het bleek dat de AVR de grond met in één keer kan verwerken. Eerder die dag weigerde het bedrijf het trans port toe te laten, omdat de papie ren niet in orde waren. De ana lyserapporten van het grondon derzoek door de dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond ontbra ken.- Overleg Over de nu genomen maatrege len in de Broekpolder is overleg gevoerd met de DCMR. Op last van de arbeidsinspectie moeten bij het werk beschermende overalls en handschoenen wor den gedragen. Het personeel is geadviseerd na het werk te dou chen. Vorige week werden en kele personeelsleden van Ge meentewerken onpasselijk bij het afdekken van de grond, die een sterke olielucht verspreidt. De arbeidsinspectie werd inge schakeld op verzoek van trans porteur Lagendijk, die de ge zondheid van zijn mensen niet in gevaar wil brengen. De Rotter damse aannemer hoorde pas na het transport van de Boterstraat naar de Broekpolder dat de grond was verontreinigd. La- gendljks chauffeurs hadden wel gemerkt dat de grond stonk, maar daaruit niet meteen gecon-. cludeerd dat ze gif vervoerden. „Er is wel meer grond die naar olie stinkt", aldus directeur H. Lagendijk Koortsachtig Burgemeester en wethouders van Vlaardingen stelden giste ren een brief op aan de gemeen teraad over de affaire, terwijl ambtenaren koortsachtig pro beerden te becijferen wat de ver werking van de grond gaat kos ten. Inclusief transportkosten zal dat bedrag zeker anderhalve ton bedragen. De gemeente moet dat uit eigen zak betalen, omdat de intenmwet Bodemsanering m dit geval niet van toepassing is. De grond, vrijgekomen bij de aanleg van een parkeerterrein in de Boterstraat, werd zonder voorafgaand onderzoek en zon der overleg met milieudeskun digen door Gemeentewerken naar de vuilstortplaats m de Broekpolder gedirigeerd. Dat was vele malen goedkoper dan verwerking bij bij voorbeeld de AVR PvdA-raadslid Bert Kandel bracht de zaak aan het licht door B en W eerst mondelinge, en vervolgens schriftelijke vragen testellen. VlaardingenNa PvdA-raadslid Bert Kandel heeft nu ook Wil van Rijn (D66) vragen aan B en W gesteld over het transporteren van gif grond naar de Broekpolder. Van Rijn reed vrijdagmiddag in zijn auto de vrachtwagens van de Boterstraat naar de Broekpolder achterna en-constateerde dat bij de stortplaats in de polder geen to'ezich*. werd gehouden. Dat betekent volgens Van Rijn dat onbekenden gemakkelijk van de gelegenheid gebruik kunnen maken om illegaal hun afval bij de stortplaats te dumpen. Van Rijn vraagt zich af hoe dit mogelijk is. Eerder maakte Remi Poppe (Socialisliese Partij) ernstig bezwaar tegen het ontbre- ke n van controle bij de stortplaats. Schiedam Het huizen- bezit van de Woning bouwvereniging Schie dam moet met 50 nieuwe woningen per jaar toe nemen. Het personeels bestand zal iets groeien, met als vuistregel één personeelslid per 100 nieuwe woningen erbij. Bovendien streeft de Woning bouwvereniging Schiedam jaar lijks naar woningverbetering voor 50 vooroorlogse woningen en groot onderhoud voor 150 na oorlogse woningen. Op deze uit gangspunten is de prognose voor Fanny de Graaff: verbetering voor 50 vooroorlogse woningen en onderhoud van 150 naoorlog- de financiële toekomst van de WbvS gebaseerd Het plaatje van de algemene be- drijfsreserve komt er anders uit te zien, indien huren en lasten gaan variëren. In haar schets voor de toekomst heeft het be stuur van de Schïedamse corpo ratie deze gelijk gehouden. De uitgaven voor onderhoud zijn gebaseerd op een onderzoek naar de toestand van het gehele womngbezit Dat gebeurde on der gedeelde verantwoordelijk heid van het bestuur en direc teur Fanny de Graaff Gemakshalve staan de flats aan het Bachplein in de berekenin gen opgenomen als bezit van de WbvS, hoewel feitelijk de ge meente de eigenares is en het be heer bij de corporatie ligt. Ook de 'zwevende' complexen neemt de WbvS alvast in haar bestand op. Dit zijn de complexen, die de gemeente nog steeds in eigen dom moet overdragen aan de bouwvereniging. De algemene bedryfsreserve (ABR) en het onderhoudsfonds bevatten voor dit jaar 15 miljoen gulden, wat oploopt tot 27 mil joen in 1992, maar vervolgens daalt tot 12 miljoen m het jaar 1998. Positieve resultaten komen van de jaarlijkse storting in de ABR en uit huren en rijksbijdra gen (maar alleen dit jaar en vol gend jaar met een positief saldo, omdat die opbrengsten daarna -wegvallen tegen alle uitgaven voor onderhoud) en uit de rente Negatieve resultaten worden veroorzaakt door het algemeen beheer (het werkapparaat kost veel, zoals by het merendeel van de corporaties het geval is), het onderhoud {duurder dan de nor men eigenlijk toelaten) en het feit dat voor nieuwe projecten geen geld beschikbaar wordt ge steld Schiedam De Woning bouwvereniging Schiedam kan niet uit de voeten met de nota 'Volkshuisvesting in de jaren negentig' van staatssecretaris Heerma. De uitgangspunten in die nota zijn veel te optimistisch. De Schiedamse corporatie heeft ze getoetst aan de ei gen „meer realistische" uit gangspunten en dat laat een dermate afwijking zien, dat er geen reden is tot jube len. De negatieve tendens, waar het gaat om de financiële positie tot het jaar 2000, leidt zelfs tot de conclusie dat veel meer corpo raties met verliezen te maken krijgen „Het is daarom goed deze tendens niet binnenska mers te houden of het te zien als een probleem, dat alleen op de Woningbouwvereniging Schiedam afkomt", aldus het bestuur van de woningbouw vereniging in een notitie over de vermoge nsontwtkkeling. De vermogenspositie is op het eerste gezicht gunstig. Maar de tweede helft van de jaren ne gentig dreigt de situatie snel bergafwaarts te gaan Daarom beraadt de WbvS zich op be leidswijzigingen, zegt secreta ris H.J. Habermehl in een be geleidend schnjven. Beter Toch gaat het met de WbvS al leszins beter dan zich liet ver onderstellen op het moment, dat de vijf Schiedamse woning corporaties fuseerden. Dat ge beurde onder druk van de SSSW-affaire, een rel waarbij enkele jaren geleden bleek dat aan aannemers ongeoorloofd veel geld was betaald, ten na dele van de huurders. Het kost te een aantal functionarissen hun baan. De vijf corporaties, waarvan twee zeer noodlij dend, zagen zich gedwongen tot een fusie. De politiek heeft zich er nadien weinig bemoeid. Zo gretig als men was om de wantoestanden bij de SSSW aan de kaak te stellen, zo onverstoord was men over de afwikkeling. Een verklaring daarvoor ligt in het feit, dat men de start van de nieuwe Woningbouwvereni ging Schiedam niet wou 'be smetten' met ongeloof in een betere situatie. En wie nu de vermogensjwsitïe van de WbvS ziet, merkt dat er langza merhand weer een situatie om staat. waarbij de corporatie niet voor elke onttrekking aan de algemene bedryfsreserve (ABR) de toestemming van de gemeente nodig heeft. Als een maal de zogenaamde 50-pro- centsnorm is gehaald, volstaat het om een eventuele onttrek king aan de ABR slechts aan het gemeentebestuur te 'mel den'. Tendens Dat geeft dan ook de indruk, van een positieve ontwikke ling Maar: „De tendens is min der positief Na het jaar 1994 verslechtert de positie snel". En dat komt dan, aldus de WbvS, omdat de voordelen ko men te vervallen van de herfi nanciering. Dat is een metho de, waarbij leningen met een hoge rente opnieuw worden af gesloten tegen een lagere rente, nog voordat de'eigenlijke loop tijd is verstreken. Blijven de voordelen hiervan op termijn uit, de situatie wordt nog som berder door verplichtingen in zake groot onderhoud en wo ningverbetering. Het gaat hier bij om ingrepen, die vijftien tot twintig jaar op de exploitatie drukken De WbvS wil het probleem met negeren. Het is onvoldoende om het als een onontkoombaar probleem te 2ien en verder niets Landelijk vraagt de situ atie om een oplossing -De WbvS hoopt dit jaar m een be leidsplan maatregelen aan te geven, die de negatieve lijn kunnen ombuigen, of op z'n minst bijsturen. Vlaardingen „Wij hebben toch weer nieuwe namen", zegt Stadsgehoorzaal-direc teur Marten Putman trots, „toch weer voorstellingen die je niet in elk regulier theater programma tegenkomt". Anders dan zijn Schiedamse col lege Ca rel Beke schuwt de direc teur van het Vlaardingse theater het experiment niet De Stadsgehoorzaal biedt het volgend seizoen veel grote na men Rob de Nijs, Raymond van het Groenewoud, Tineke Schouten, John Lanting-maar ook minder bekende groepen „Het theater moet het publiek óok een zekere uitdaging bie den" vindt Putmaan „Ik stoffeer het programma met mmder be kende voorstellingen: Mas Tan go, de National Thai Dance Troupe. Wat dat betreft gaan wij een stapje verder dan Schie dam" Putman zou het niet leuk vinden als zijn werk er alleen uit bestond de grote namen van het theater te boeken. „Dan ben je m een kwartier klaar Voor de zevende keer heeft Put man een uitgebreid programma voor Stadsgehoorzaal en Harmo nie gemaakt. Achtentachtig voorstellingen belooft het lijstje. Misschien wel voor het laatst, zegt hij. Want het zou hem niet verbazen als hij in het seizoen 1990-1991, onderdruk van debe- zuinigingen, een stapje terug moest doen. Putman ziet die bui hangen. Het liefst ging hij op de oude voet verder, maar hij be twijfelt of dat haalbaar is. De Stadsgehoorzaal opent het seizoen op 9 september met de tragi-komedie Aan Zet, gespeeld door Henk van Ulsen, Ina van Faassert en Frans Vorstman. Blij is Putman met het door Vlaar dinger Chiem van Houweninge geschreven toneelstuk De zaak Kenny, over de ethische, medi sche, juridische en emotionele aspecten van genetische mani pulatie. Dat staat voor 11 oktober op het programma. De traditio nele nieuwjaarsvoorstelling wordt dit jaar verzorgd door Ro bert Paul. Anders dan in voorgaande jaren wordt het programmaboekje met meer huis aan huis bezorgd in Vlaardingen, Maassluis en Maasland. Abonnementhouders van vorig seizoen krijgen twee boekjes, en een brief waarin zij worden opgewekt om familie, vrienden en kennissen voor de Stadsgehoorzaal te interesseren. Waar u m ook woont in hartje Rotterdam of in de regio het Rotterdams Nieuwsblad informeert u als enige krant compleet over alles wat er gebeurt. In het RN leest u immers naast feiten en achtergronden van zaken op (internationaal niveau ook berichten uit uw directe omgeving, de dingen die u persoonlijk aanspreken. Nuchter, objectief en kleurrijk, maar vooral prettig leesbaar en zó overzichtelijk ingedeeld, dat u niet hoeft te puzzelen om uw favoriete nieuws te vinden. Bei gratis voor een vrijblijvende proef: 06 - 022 93 00 COMPLEET EN KLEURRIJK Schiedam Het 35-jarig be staan van de Maasboulevard wordt aanstaande zondag aangegrepen voor een recre atief gebeuren op de gras vlakte langs de Nieuwe Wa terweg in Schiedam. Op initiatief van Huib Povel van de bewonersvereniging Schie- dam-Zuid is een aantal activitei ten op touw gezet, waaraan on der andere horeca-ondernemm- gen uit de Gorzen volle mede werking verlenen. Een voetbaltoernooi en allerlei kinderspelletjes zullen het pu bliek urenlang bezighouden, „als het tenminste mooi weer blijft", aldus de organisatie. Het komende nummer van» de Gorzette besteedt meer aandacht aan de totstandkoming van de Maasboulevard, 35 jaar geleden. Het wijkblad van de bewoners- vereniging gaat ook in op het 80- jarig bestaan van het Sterrebos en het 100-jarlg bestaan van de Den Bommelsestraat. Er staat m dat burgemeester Peek de Maas boulevard opende. Het park kon worden aangelegd van de drie miljoen gulden, die de verkoop van het Sterrebos aan Wilton- Fijenoord had opgeleverd. Ook het Prinses Beatrixpark en de volkstuinen bij de Vijfsluizen zijn hiervan betaald. Het. Balkengat moest ervoor worden gedempt. Vroeger dre ven hier boomstammen in het water, nu kwam er een grasveld en nog later flats, langs de Ha- vendijk Om de komst van de Maasboule vard te herdenken hebben cafés, stralen en verenigingen voetbal teams samengesteld. En omdat de Maasboulevard aan het water ligt, worden ook flessen met boodschappen te water gelaten („neem zelf een fles mee", aldus Hu ib Po vel). Met een motorpomp van Wilton-1 Fyenoord kunnen kinderen on^ dervmden hoe handig ze zijn met de spuit. En de plantsoenen dienst zal zorgen dat er met schoon water kan worden gespo ten Hiertoe wordt de kraan in de speeltuin hersteld. Zondag middag begint het feest om één uur Schiedam Rotterdam moet de gemeenten in de regio meer be trekken bij de toeristische en re creatieve plannen. Dat heeft burgemeester Remier Scheeres van Schiedam aan zijn Rotter damse collega Bram Peper te kennen gegeven. Onlangs besloten de Rijnmond gemeenten tot een gezamenlijke promotie van de regio op het toe ristische en recreatieve vlak. In een brief, die ook ondertekend is door de burgemeesters Lex van der Jagt (Hellevoetsluis) en Jaap Sala (Brielle), vraagt Scheeres zich af of die regionale samen werking wel invloed heeft op de Rotterdamse plannen. „Zeer tot onze spijt treffen wij namelijk geen sporen aan van of voor een mogelijke samenwerking", stelt Scheeres. Als voorbeeld noemt hij het ruim 60 pagina's tellende draai boek voor het 650-jarige bestaan van Rotterdam, dat uitsluitend lokale evenementen vermeldt. Ook in de nota 'Rotterdam, een toenstisch-recreatieve uitda ging' wordt met geen woord over de inbreng van de regio ge- rept. Volgens d e Brielse burgemeester heeft Rotterdam inmiddels in het overleg van Rijnmondge- meen ten toegezegd de regio meer te betrekken bij de nadere uitwerking van de plannen. Behalve een belangrijk jaar voor Rotterdam is 1990 ook het Euro pees jaar voor toerisme. In sa menwerking met het Bureau voor Toerisme wil het ministerie van economische zaken daarop inhaken met de promotie van Nederland-Waterland. Volgens Scheeres en zijn collega's kan de Rotterdamse regio onder de noe mer Delta Rotterdam daarop in spelen, gelet op de band die de meeste regio-gemeenten met het water hebben. Historische ker nen, de watersport, groene na tuurgebieden en de havens zijn aspecten, waarop de aandacht moet worden gevestigd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1